SOLA s SILVER N* 86 Vrijdag 22 Juli 1953 119* Jaargang. De Kleine Bazar DE ARME MILLIONNAIR NA DE OPERATIE Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland. Een boeiend, oorspronkelijk, Nederlandsch feuilleton. Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2,— buiten Goes ƒ2,—' Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandags Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. De toestand in Duitschland. Sensaties b leve n uit Ondanks het krachtig ingrijpendoor Von Hindenburg in Pruisen's bewind, zijn sensaties uitgebleven. Uit Berlijn meldde men: De gebeurtenissen, die te Berlijn hebben plaats gegrepen, hebben ner gens aanleiding gegeven tot ernstige incidenten. De bevolking der hoofd stad reageert op de regeeringsmaat- regelen, die elkaar met groote snel heid opvolgen, met kalmte. Het stads beeld vertoont geen ander karakter dan op gewone dagen. Voor het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken had zich in den namiddag een menigte van eenige hon derden nieuwsgierigen verzameld, die echter vergeefs op sensaties wachtten en ten slotte naar huis gingen. Men had er namelijk op gerekend, dat mi nister Severing, die beweerd had, slechts voor geweld te zullen wijken, door rijksweer uit het ministerie ver wijderd en eventueel gearresteerd zou worden. De gewezen Pruisische mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft het departementsgebouw evenwel on opgemerkt door een achterdeur ver laten. De arrestatie van Ber lin's politiechef. Gisteren berichtte men: Grzesinski, die zich aanvankelijk be reid verklaard had zijn functie van hoofdcommissaris van politie aan den nieuwen functionaris Melcher over te geven, heeft dit besluit weer ingetrok ken. In verband hiermede zijn Grze sinski, de vice-hoofdcommissaris: Weiss en de commandant Heimanns- berg om kwart voor zes dooir een of ficier en 12 rijksweersoldaten gear resteerd en per auto naar de gevange nis van Moabit overgebracht, waar zij in het voor officieren bestemde ver- hlijf zijn opgesloten. In den loop van den avond zijn de drie bovengenoemde personen weer in vrijheid gesteld. Zij hebben zich direct naar hun advocaat prof. dr. Max Als- berg gegeven, om met hem hun juri dische positie te bespreken. Voordat Grzesinski, Weiss en Hei- mannsberg werden vrijgelaten, ver scheen een officier der rijksweer bij hen, die de volgende verklaring ter ondcrfeekening voorlegde: „Na gewelddadige verwijdering uit mijn ambt verklaar ik mij bereid mij van verdere maatregelen op den dienst betrekking hebbende te onthouden". Na onderteekening hiervan werden de drie heeren vrijgelaten. 18 FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD. ,,Maar heeft u nu wel genoeg voor u zelf overgehouden, mijnheer vroeg Mrs. Heath met een heel begrijpelijke bezorgd heid. Bliss begon te lachen. ,,Dat zou ik wel denken, Mrs. Heath. Ik heb meer geld dan goed voor me is", stel de hij haar gerust. „Vroeger heb ik er heel slordig mee omgesprongenevengoed als met mezelf. Maar ik zal u alles eens uit voerig vertellen, als we u komen opzoeken. Ik kom gelukkig als een geheel ander mensch in mijn vorig leven terug". „Als er iemand is, die den hemel ver diend heeft, mijnheerbegon ze". Bliss schudde haar haastig de hand en liep uit verlegenheid zoo snel mogelijk weg; maar toen hij op het punt stond den hoek om te slaan, kon hij zich niet weerhouden, om even om te kijken. In de verte zag hij Mrs. Heath met opgeheven hoofd, opge wekt den kant van haar huis oploopen. 't Was, of hij plotseling in staat was haar gedachten te lezenof hij kon voelen wat het voor haar beteekende, dat de zwa re zorgenlast voor goed van haar afgeno men washet geluk om de kinderen veilig en goed verzorgd te wetende De vak veree nig ingeru De Duitsche vakvereenigingen heb ben de volgende oproep gepubliceerd: „De nieuwste politieke gebeurtenis sen hebben onder de Duitsche arbei ders, employé's en beambten groote opwinding veroorzaakt, doch deson danks moeten zij hun kalmte bewa ren. Over den toestand in Pruisen is nog niets definitief beslist, daar de uit spraak van het staatsgerechtshof is gevraagd. Het beslissende antwoord zal het Duitsche volk, en speciaal de Duitsche werknemer, op 31 Juli ge ven. Het is de plicht van alle vakver eenigingen en alle lagen der bevol king, die zich op de grondwet en het recht baseeren, met alle ter beschik king staande middelen ervoor te zor gen, dat deze Rijksdagverkiezing zal worden gehouden. Noch de terreur van de straat noch de een of andere on grondwettelijke dictatuur mag verhin deren, dat op 31 Juli het volk van zijn hoogste recht gebruik maakt." Hitier spreekt. Op het Victoria Sportplein te Ham burg heeft Hitier een groote bijeen komst van nationaal-socialisten toe gesproken. De politie had strenge beschermingsmaatregelen getroffen. Op de daken der aangrenzende huizen waren agenten geposteerd. Hitier zeide o.a.: Op 31 Juli zal over meer dan over de samenstelling van een Rijksdag worden beslist. Het gaat thans om Duitschland en niet om de regeering-Von Papen. Verder zeide spr. dat „men" het na tionaal socialisme met terreur te lijf gaat en op zijn tucht rekent, maar „als wij eens met u gaan afrekenen, dan moge de hemel u bewaren," zoo waar schuwde hij de tegenstanders. Het Italiaansche kabinet. De Parijsche Excelsior publiceert een onderhoud, dat een medewerker van het blad Woensdagavond met Mussolini heeft gehad. In dit onder houd deed de Duce mededeeling van de redenen, die hem geleid nebben tot verandering van de belangrijkste posten in de regeering. Hij keerde zich in de eerste plaats tegen de bewering, dat het de bedoeling zou zijn een wij ziging te brengen in de tot dusver ge volgde buitenlandsche politiek. Het beginsel van tijd tot tijd leiders te wisselen is een onderdeel van de theo rie van den fascistischen staat. Hier door wordt het mogelijk jonge mannen tot regeeringsleïders op te voeden. Alle ministers, die thans vervangen zijn, hebben in hun regeeringswerk uit stekend werk verricht. Dit geldt in het bijzonder voor Grandi, met wien Mus solini acht jaar heeft samengewerkt. Hij heeft dan ook het voornemen al len nieuwe functies te geven. Intusschen is Grandi reeds als ge- MICHEL'S HUISELIJKE TWISTEN. In het gezin van Michel Gaat het rumoerig toe. Dat duurt reeds vele jaren En nog zijn ze 'tniet moe. De jongens gaan aan 't vechten Om elke kleinigheid.... Ach, 'tis voor vader Michel Een zorgelijke tijd! De oude zin voor orde En eenheid van weleer, Bestaat in die familie Nu al sinds lang niet meer. De één wil steeds naar links toe, De ander wil naar rechts.... De toestand van pa Michel Verergert daardoor slechts. Met wanhoop in het harte Ziet hij die ruzies aan. Vergeefs is al zijn dreigen En vaderlijk vermaan. Waarschijnlijk wordt het tweetal Verstandig op den dag Dat, het op z'n verlangen, Bekleed wordt met gezag! rust, dat de strijd om het bestaan voor haar geëindigd was. Maar nu werd de kleine, in 't zwart gekleede, figuur door de vele voorbijgangers langzamerhand aan zijn oog onttrokken Bliss keerde zich om en liep snel den kant van de groote autobus-garage op. Precies op tijd stapte hij daar binnen en liep regelrecht naar het kleine kantoortje van den chef-bestuurder toe. ,Ik kom u mijn rijbewijs terugbrengen, mijnheer", zeide hij. „Gisteravond, toen ik weer begon, kon ik u niet vinden en toen ik klaar was, was 't over eenen". „Ga je ons verlaten. Bliss?" vroeg de chef, „dat is jammer, je stond juist zoo goed aangeschreven". „ik heb een buitenkansje gekregen, mijn heer", vertelde Bliss hem, „en daarom schei ik er voor het oogenblik mee uit". Verbaasd keek de man hem aan. „Nou", zeide hij, „die bus van jou schijnt wel betooverd te zijn. Je maat, Jennings, loopt rond of hij stapelgek geworden is. Die heeft honderd pond voor zijn kinderen gestuurd gekregen en hij heeft geen flauw idee van wien. En 't gekste is, dat ze mij een paar dagen geleden ook vijftig pond thuis gestuurd hebben. En nou jij! Ik be grijp er niets van, waarachtig als 't niet waar is". Hij keek Bliss onderzoekend aan. Deze deed of hij niets merkte, maar dadelijk, toen hij de kans schoon zag, wist hij te ontsnap pen. Aan een stalletje op den hoek van de straat dronk hij een kop koffie, daarna wandelde hij Frances tegemoet. Juist, toen hij nog een paar meter van haar huis ver wijderd was, kwam ze de deur uit. Toen ze hem zag, werden haar oogen donker van schrik, „Je bent toch niet je betrekking kwijt, Ernest?" riep ze angstig uit. Bliss schudde geruststellend van neen. „Ik ga een tijdje vacantie nemen", ver klaarde hij, „en jij gaat mee". „Wat praat je over vacantie", zeide ze verbitterd. „Je weet heel goed, dat zoo iets voor mij niet mogelijk is". „Hoe kom je aan dien onzin", antwoord de hij opgewekt. „Ik weet juist, dat zoo iets voor jou heel goed mogelijk is. Wil je nu voor vandaag eens precies doen, wat ik je zeg, kind Dan begin je met naar je kan toor te telefoneeren, om ze te laten weten, dat je vandaag onmogelijk kunt komen. En dan zullen we meteen erbij zeggen, dat het heel goed mogelijk is, dat ze je niet tneer terugzien". Met groote oogen keek zij hem aan, toen begonnen haar lippen verraderlijk te trillen. Voor het oogenblik was ze niet in staat één woord uit te brengen en terwijl ze zoo te genover hem stond,kon hij niet nalaten, om haar geheele persoonlijkheid, zooals die nu was, nog eens goed in zich op te nemen. Haar zwarte mantelpak met de vele kale plekken, het kleine kanten kraagje aan den hals, dat teekenen van slijtage begon te vertoonen door het vele wasschen over al zag hij bewijzen van den strijd, dien haar echt vrouwelijke behoefte aan netheid met haar bekrompen geldelijke middelen aange boden hadin het verschoten lint, dat zoo zorgvuldig om den bol van haar hoed ge legd was, in de gestopte handschoenen, in de schoenen, die nu beide met een zooge Nu wij met ingang van 1 Augustus a.s. als dagblad verschijnen, is ook het feuilleton van meer belang geworden, immers: de spanning blijft er meer in, de belangstelling wordt grooter, wanneer men iederen dag een flink stuk feuilleton te lezen krijgt I Wij hebben den bekenden literator Dr. JAN WALCH bereid gevonden een oorspronkelijk Nederlandsch feuilleton voor ons blad te schrijven, waarin een hoogst eigenaardige vondst op even bekwame als pakkende wijze wordt uit gewerkt. Maandag 1 Augustus beginnen wij mat het feuilleton: DOOR Dr. JAN WAL C|H. volmachtigd Italiaansch minister te Londen benoemd. Het aftreden van den Itpliaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi en zijn collega's heeft in Vol kenbondskringen groote verwondering gewekt. In het algemeen wordt dit als een overwinning van de extremistische elementen der Fascistische Partij be schouwd, die met de betrekkelijk ge matigde politiek van de afgetreden staatslieden geen genoegen namen. UIT DE EERSTE KAMER. De Ned. Indische Sul kerindustrie en de der de kruiser. Woensdagmiddag werd begonnen met eenige wetsontwerpen der Indi sche begrooting te behandelen. De eerste spreker, mr. Fock (v.b.), had van de regeering maatregelen ver wacht om de suikerindustrie in Indië te helpen en door de moeilijke tijden heen te helpen. Dit zou in aller belang zijn, ook van de Indische bevolking. Hiertoe zou een gedwongen samenwer king van alle fabrikanten al veel kun nen bijdragen en den kostprijs helpen verminderen. De voedselvoorziening voor de in- landsche bevolking werd door mr. Mendels (s.d.) behandeld, die meende dat vast staat dat er een ontzettende noodtoestand in Indië bestaat. Spr. vroeg hierover nadere gegevens. Wat wil de regeering doen, vroeg hij. Voorts bracht spr. den bouw van een derden kruiser nog ter sptrake. De geruststellende verklaringen van den minister in de Tweede Kamer hadden spr. niet bevredigd. Waar op eiken cent op Indië en hier bezuinigd moet worden voelde spr. zich gegriefd dat men voor een derden kruiser verdere uitgaven gaat doen. Hetzelfde onderwerp werd ook door prof. Van Embden (v.d.) besproken, die het eveneens afkeurde dat ondanks den bitteren nood der tijden, gelden voor een kruiser uitgegeven worden. Is deze uiterst kleine fractie van vechtkracht van voldoende waarde om daar in dezen tijd fll millioen voor uit te geven, vroeg spr. De uitgaven voor maritieme bewapening zijn z.i. verspild. De groote mogendheden hech naamd onzichtbaar lapje prijkten. Uit eigen ondervinding wist hij nu, waaruit haar ont bijt dien ochtend bestaan had. Iets in haar manier van loopen deed hem denken aan die duizenden en duizenden meisjes, die eiken morgen weer, op weg naar hun werk, de Londensche straten vullen. Niets van wat hij doorgemaakt had, beteekende iets, in vergelijking met het geluk, dat hij haar een ander leven kon geven. „Ernest", bracht ze er eindelijk met moei te uit, „is er nu werkelijk iets gebeurd?" Hij gaf haar geen antwoord, maar stak zijn arm door den hare en riep een voorbij gaande taxi aan. „Er is niets gebeurd, dat niet goed is, lieve schat", stelde hij haar gerust. „En alles wat nu gaat gebeuren is voor beider geluk. Als jij nu even in de taxi wilt blijven wachten, dan zal ik aan den overkant naar je kantoor telefoneeren". Zonder tegen te spreken voldeed ze aan zijn verzoek, maar toen hij terugkwam was 't haar nog duidelijk aan te zien, dat ze zich verre van gerust voelde. Hij ging naast haar zitten en nam haar hand in de zijne. „Luister eens, kind", zeide hij, „je moet dezen dag moedig beginnen. Je hebt van daag heel wat door te maken, maar alles zal je makkelijker vallen, als je mij wilt ver trouwen en als je één gedachte maar steeds voor oogen wilt houden. De moeilijke tijd is achter den rug. En alleen voor jou, maar ook voor je zusters en ook voor mij. Het laatste jaar hebben we het hard te verdu ren gehad, maar die tijdis voorbij, voorgoed voorbij". „Vertel me alles niet in eens", vroeg ze, ten aan onze vloot niet de minste waarde. Daarentegen noemde mr. Heerkens Thyssen (r.k.) een derden kruiser voor Indië noodlg ter handhaving van ons vloot-minimum. Het stemmen tegen deze begrooting zooals mr. Mendels wil, achtte prof. De Savornin Lohman (c.h.) zeer zon derling, omdat de consequentie zou zijn bij verwerping, dat de gouverneur- generaal in Ned.-Indïë in groote moei lijkheden zou geraken. De minister van Defensie zou zich er verder niets van aantrekken. De heer Mendels: En de minister van Koloniën? De heer De Savornin Lohman: Dat is maar een aanhangsel. (Vroolijsheld). Minister De Graaff. Minister De Graaff besprak In zijn antwoord allereerst de suikerkwestie. Spr. heeft zich destijds met de Ned. regeering verstaan over de wensche- lijkheid dat de regeering zich met den suikerverkoop daadwerkelijk zou in laten. De regeering verkeert over het lot van de V.I.S.P. die zich In een hachelijke situatie bevindt in het on zekere. De regeering is in dezen pa raat en is overtuigd van de onmisbaar heid van een orgaan voor den ver koop van Indische suiker. De denk beelden van de oprichting van een Coop. Producentenvereenlging worden overwogen, maar er zijn nog andere plannen In overweging. Het zou hoogst voorbarig zijn als de regeering zich thans reeds in dezen uitsprak. Ten aanzien van de voedselvoorziening in Indië kon de heer Mendels gerust zijn volgens spr., daar er een stelsel van voortdurende controle is over den nood in de dessa. Met den bouw van een derden kruiser beoogt de Ned. regeering niets anders dan in de In dische gewesten de neutraliteit te kun nen handhaven. Indië biedt met zijn ollehavens een gevaar in oorlog door dat mogendheden zich zouden kunnen trachten er van meester te maken. On ze neutraliteitsplichten zijn ook in In dië niet weg to redeneeren. Bij de In dische Marine is reeds een bezuiniging van 35 pet. bereikt Minister Deckera. Vervolgens heeft de minister van Defensie mr. Deckers, het woord ge voerd en betoogd, dat hij steeds de voortzetting van den bouw van den derden kruiser heeft voorgestaan. Dat „ik ben bang, dat ik 't niet zou kunnen ver dragen. Maar een beetje meer mag je me nog wel vertellen". „Om te beginnen zullen we geen van bei den ooit meer weten wat echt „arm zijn" beteekent", zeide hij. „Wil je daarmee zeggen, dat je opslag hebt gekregen Of een betere betrekking 7' Bliss begon te lachen. „Neen", zeide hij. „Gelukkig is het wat beters. Maar alles zal je vanzelf wel dui delijk worden, als je maar vertrouwt en als je er maar steeds aan denkt, dat ik meer van jou houd, dan van iemand ter wereld. Wacht maar af en neem de dingen zooals ze komen, dan zal je zien, dat er niets dan goeds komt". In plotselinge spanning omklemde ze zijn handen. Haar oogen keken hem groot, vol ertrouwen aan. Plotseling hield de taxi stil. „Waar zijn we in vredesnaam 7" vroeg ;e. Zonder te antwoorden hielp hij haar uitstappen en betaalde den shauffeur. „Maar dat is een kerk", bracht ze er met moeite uit, terwijl ze hem met groote, vragende oogen aankeek. Tezamen gingen ze de kleine zijdeur in. Op dat uur van den dag was het trottoir vol met voetgangers, zoodat niemand eeni ge notitie van hun eigenaardige handel wijze nam. Toen de deur achter hen dicht viel, nam Bliss zijn hoed af en bleef even stilstaan. „Liefste", zeide hij zachtjes, „heb ik je erg verschrikt? Je begrijpt toch wel, wat het beteekent? Binnen een half uur zijn we getrouwd. Zie vervolg Tweede Blad.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1