1 Augustus 1932 Dagblad. N0 81 Maandag 18 Juli 1959 119® Jaargang. Landmen Tuinbouw ASPIRIN verschijnt de Goesche Courant ais DE ARME MILLI0NNAIR Zonnestralen School en kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag*, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 aevestiad te Goes. en Kleeuwens 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 15 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voonn. DE TARWEWET. De grootere uitzaai. Destijds betoogden we, dat de tar- wewet beantwoordde aan haar doel; zij garandeerde een behoorlijken prijs voor de tarwe, 121/2 ets. per K.G., de uitvoering bleek in goede handen, de levering liep vlot van stapel en over de betaling van het geleverde product viel niet te klagen. Met deze feiten voor oogen was het niet moeilijk om te voorspellen, dat de uitzaai in het najaar van 1931 aanmerkelijk grooter zou zijn dan onder gewone omstandig heden, te meer, daar de steun aan een ander hoofdgewas, de suikerbiet, hiermede geen gelijken tred hield. Naar onze meening kan er den boe ren geen verwijt van worden gemaakt, dat ze hun tarweteelt hebben uitge breid. Iets dergelijks zou onder deze omstandigheden door iedereen even eens zijn gedaan. We kwamen er ook altijd tegen op, dat voortdurend gesproken werd van „steun aan de tarwe-boeren." Deze uitdrukking was misleidend en heeft aanleiding gegeven tot onbillijke cri- tiek op de wet. In de tarwewet ,heb- ben we nooit iets anders gezien dan één der middelen, waardoor het land bouwbedrijf als geheel een voelbaren steun kon worden geboden. Dank zij den gegarandeerden prijs en de wijze van uitvoering der wet is dit pogen geslaagd met als logisch gevolg, dat de landbouwer die teelt uitbreidde om zoodoende de oppervlakte, die een loonende cultuur in uitzicht stelde, op zijn bedrijf te vergrooten. Nog eens, niemand kan dat den boer verwijten, hij heeft hef middel, dat hem aan de hand werd gedaan om zijn bedrijfs verlies minder te doen worden, zoo veel mogelijk benut. Men vergete ook niet, dat aan den verbouw van tarwe in ons land nog altijd groote risico is verbonden. Tot dusver stond het gewas uitstekend, doch de regens der laatste dagen heb ben hieraan geen goed gedaan, er kan nog veel gebeuren, voor het graan in den zak is. We willen met boven staande slechts betoogen, dat de druk kende omstandigheden, waaronder de landbouwer nog altijd leeft, hem in deze richting hebben gedreven met alle kwade kansen, die daaraan ver bonden zijn. Nu staan we voor het feit, dat een bijzonder groote oogst te velde staat. De georganiseerde landbouw heeft den Minister het middel aan de hand ge daan om deze tegen den altijd genoem den prijs van I2V2 ets. per K.G. te kunnen afnemen, het verplichte per centage in het brood te verwerken in- landsch meel zou hiervoor moeten worden gebracht op 40. Dat kan echter niet zonder wijziging der wet, wat de Minister niet heeft gewild, wat ook de V.I.T.A. niet wilde. De (Minister heeft wel den richtprijs met f 3 ver hoogd, doch, gezien den lagen prijs der tarwe op de vrije markt, was te voorzien, dat de 121/2 ets. per K.G. voor de boeren niet gehandhaafd kon blijven. Bereids is deze laatste dan ook met f 0,50 per 100 K.G. verlaagd en op 12 ets. per K.G. gebracht. We nebben dat betreurd. We zien daarin de goe de trouw ten opzichte van den boer geschonden, maar tegelijk vreesden we dat zelfs die gemiddelde prijs van 12V2 ets. niet gehandhaafd zou kunnen wor den. Nu komt de Tarwe Centrale te Rot terdam ons vertellen, dat „de tegen woordige marktpositie dermate on gunstig is, dat genoemde f 12 zeer ze ker niet bereikt zal worden, integen deel, nauwelijks f 11 aan de boeren kan worden uitgekeerd". Zoo wordt langzaam de boer op een lageren tar- weprijs voorbereid en belanden we straks wellicht bij den prijs van, 9 iets., die „Het Handelsblad" voorrekent, een prijs, die ook naar onze meening de werkelijkheid dichter benadert dan de nu laatstelijk in uitzicht gestelde 11 ets. Op 8 Juni j.I. schreven we, dat „een storm van verontwaardiging onder de boeren zal opgaan, indien aan den tar- westeun, den eenigsten, waaraan eenig houvast zit, ookmaar in het minst zou worden getornd". Dit critieke oogen- blik is thans aangebroken en we zijn benieuwd naar hetgeen nu van land bouwerszijde zal gebeuren. Naar onze meening kan in dit stadium slechts een verhoogde prijs voor de V.I.T.A.- tarwe uitkomst geven. Moge dit met vereende krachten worden bereikt! W. DE HILVERSUM 5, het prachttoestel met Super-inductie-schakeling, éénknops- bediening, electrodynamische luidspreker, 275,bij alle N. S. F.-agenten. DE NIEUWE TARWE-OOGST. Medcdecling van de T arwe-Cen- t r a 1 e De Tarwe-Centrale te Rotterdam brengt het volgende ter kennis van belanghebben den Het is bekend, dat van de te velde staan de tarwe een zoo groote opbrengst is te verwachten, dat het bij het hans in de Tarwe-wet bepaalde maximum-mengper- centage van 25 niet mogelijk is het geheele kwantum in het brood te laten verwerken. Er zal vermoedelijk meer dan 100.000 ton tarwe op de vrije markt moeten worden verkocht. Teneinde toch een behoorlijken prijs aan de verbouwers te kunnen uitkeeren, is door den Minister van Economische Za ken en Landbouw bepaald, dat voor de Vita-tarwe 15,— (excl. kosten) mag worden berekend. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat het dan mogelijk zal zijn voor tarwe, die aan de gestelde eischen voldoet, ge middeld 12,— per 100 K.G. te kunnen betalen. De tegenwoordige marktpositie is echter dermate ongunstig, dat genoemde 12,— zeer zeker niet bereikt zal wor den, in tegendeel misschien nauwelijks £11,— aan de boeren kan worden uitge keerd. Ten aanzien van den verkoop van vrije tarwe (Z. T. C.-tarwe) zijn door het be stuur der Tarwe-Centrale voorloopig de navolgende voorschriften gegeven. De te leveren kwaliteiten en de ver koopcondities worden door de Tarwe- Centrale in overleg met de Gewestelijke Tarwe-Organisaties vastgesteld. De T.C.-tarwe wordt door tusschën- komst van de Tarwe-Centrale verkocht, waarbij ze zich kan bedienen van de be middeling van de Gewesten of andere door haar erkende personen. Er zullen twee soorten T.C.-tarwe wor den onderscheiden, n.l. a. ongedenatureerde tarwe, b. gede natureerde tarwe. Van de onder a. ge noemde soort moet de Tarwe-Centrale kunnen controleeren of deze inderdaad wordt verwerkt of zoodanig gemengd dat teruglevering aan landbouwers of erkende handelaren is uitgesloten. Voor de controle bij het eventueel de- naureeren dezer partijen groot of klein, wordt door de Tarwe-Centrale f 25,— per partij aan het gewest in rekening gebracht, welk bedrag aan koopers wordt door be rekend. De onder b. genoemde soort wordt door, vanwege, of onder controle van de Tarwe- Centrale gedenatureerd door kleuren of mengen, waarna deze tarwe verder in den handel geheel vrij is. Voor de controle op deze denaturatie worden geen kosten in rekening gebracht. Het kleuren zal geschieden door toe voeging van een absoluut onschuldige kleurstof, welk procédé reeds veelvuldig in de praktijk met succes voor een derge lijk doeleinde is toegepast. Het mengen kan met gebroken mais, gerst of dergelijke geschieden, geheel in overleg met den kooper, mits de bedoe ling de tarwe te denatureeren wordt be reikt. De Tarwe-Centrale kan onder bepaalde voorwaarden een landbouwer zijn eigen tarwe laten behouden, door deze tarwe aan hem zelf te laten verkoopen, waardoor de landbouwer toch in het bezit van de „kop" kan komen. De kosten voor monsterne ming en controle op de in dit geval ver plichte denaturatie door vermenging ko men voor rekening van den landbouwer. Er zal zooveel mogelijk op monster wor den verkocht, zoowel voor directe leve ring als in voorverkoop, een en ander uit de hand of door middel van veiling. De aan het strand zijn buitengewoon I krachtig, en veroorza ken licht hoofdpijn. Dan neemt U natuurlijk Aspirin-Tabletten. eenig op de wereld provisie voor tusschenpersonen is bepaald op f 0,05 per 100 K.G. Behalve voor de prima-krop-partijen zal als regel in eenheden van 10.000 K.G. worden verkocht. Bij het koopen van meer eenheden, welke in eens worden ont vangen, zal voor iedere meerdere eene korting op den prijs van x/2 tot een maximum van 4 x/2 over de geheele par tij worden toegestaan. Voor partijen grooter dan 500 ton kan een afzonderlijke reductie-regeling wor den overeengekomen. V erkoop-condities, veiling voor waarden en arbitrage-bepalingen zullen na bekend making voor belanghebbenden bij de Tarwe-Centrale verkrijgbaar zijn. Er zal geen tarwe worden verkocht aan hen, die geen voldoende zekerheid bieden, dat de tarwe zijn juiste bestemming zal verkrijgen. Vanaf 1 Augustus 1932 zal met het ver handelen der T.C.-tarwe een aanvang wor den gemaakt. Invoerrecht op paarden. De directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs het „Jour nal Officiel" van Zaterdag j.I. het besluit bevat, waarbij het invoerrecht op paarden en veulens verhoogd wordt tot 2000 francs per stuk en dat op slachtpaarden tot 400 francs per stuk. De veilingen. Geringe st ij ging van het totale omzetcijfer. Na de zeer sterke daling van den tota len aanvoer op de Zeeuwsche veilingen in 1930, is over 1931 weer een geringe stij ging merkbaar. De omzet was over de laatste jaren als volgt Veiling te Goes Kapelle Krabbendijke Middelburg Oostburg T erneuzen Tholen Zierikzee Veiling te Goes Kapelle Krabbendijke Middelburg Oostburg Terneuzen Tholen Zierikzee 1930: 738.346,08 426.306,94 45.681,18 248.668,29 1.345,75 106.021,19 18.405,15 28.087,49 Totaal f 1.612.862,07 1931 697. 475. 53. 245, 1 153. 28 21 ,014,42 ,550,66 121,01 .779,38 .000,00 000,00 .541,07 .707,05 Totaal f 1.675.713,59 Veiling te Goes Kapelle Krabbendijke Middelburg Oostburg Terneuzen Tholen Zierikzee 1929: f 1.104.149,61 800.735,27 95.724,76 434.175,05 1.500,97 150.000,00 5.887,95 25.047,69 Totaal f2.617:221,30 Intrede Ds. Werges. Cand. P. Werges is voornemens 24 Juli zijn intrede te doen bij de Vrije Evang. Gemeente te Wemeldinge. Als bevestiger treedt op Ds. A. Winckel, rector Theol. School der Vrije Evang. Gemeenten te Apeldoorn. Openbaar en bijzonder onderwijs. Uit het rapport der commissie-Weiter blijkt dat op den teldatum het aantal scho len voor gewoon lager onderwijs in de provincie Zeeland bedroeg 282, waarvan 128 openbare en 154 bijzondere scholen, n.l. 96 protest. Christ,, 55 R.-Kath. en 3 andere bijzondere scholen. Het aantal leerlingen der scholen voor gewoon lager onderwijs in Zeeland be droeg 35.403, waarvan 14.934 de open bare en 20.469 de bijzondere school be zoeken. De prot. Chr. bijzondere scholen telden 11.881 leerlingen, de R.-K. bijzon dere scholen 8341 en de overige bijzon dere scholen 247. Het aantal scholen voor U.L.O. in Zee land was 17, waarvan 8 openbare, en 9 bijzondere, n.l. 5 Prot. Chr. en 4 R.-K. U.L.O.-scholen. Het aantal leerlingen de zer scholen was 1170, waarvan 535 de openbare en 535 de bijzondere scholen be zochten. De Prot. Chr. U.L.O.-scholen tel den 374 leerlingen, de R.-K. 161 leer lingen. Tot het openbaar gewoon lager onder wijs behoorden dus 45.39% der scholen en 42.18% der leerlingen tot het bijzon der gewoon lager onderwijs 54.61 der scholen en 57.82% der leerlingen. Tot het openbaar U.L.O. behoorden 47.05% scholen en 50% der leerlingen en tot het bijzonder U.L.O. 52.95% der scholen en 50 der leerlingen. 16 FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD, „Rust zal je in overvloed hebben", ant woordde Bliss met nadruk, „maar niet bij Mr. Masters. Luister eens goed naar me, kind. Wat ik je nu ga zeggen, meen ik heel ernstig. Vertrouw nog iets langer op me, ik zweer je bij alles wat je maar wilt, dat ik in een positie zal zijn, om je te trou wen, voordat we zes weken verder zijn". „Geef me daar een bewijs van, hoe klein ook", smeekte ze. „Neen, dat kan ik niet", zeide hij open hartig. „Je moet me vertrouwen". Ze schudde het hoofd. „Och, zuchtte ze, „altijd krijg ik het zelfde antwoord. Als je vrienden had of als je zeker was, dat je binnen een afzien- baren tijd in andere geldelijke omstandig heden zou verkeeren, dan was het toch niet noodig geweest om al deze weken practisch genomen honger te lijden en om dan uitermate in je schik te zijn met een betrekking van zes en dertig shilling in de week". „Ik kan je geen naderen uitleg geven", zeide hij koppig. „Dan kan ik niet op je wachten", ant woordde ze. „Ten slotte, waarom zou ik het doen?" „Omdat ik van je houd", zeide hij heel eenvoudig, „omdat er voor jou geen an dere toekomst mogelijk is, dan als mijn vrouw. Je weet toch evengoed als ik, dat wij bij elkaar behooren. Zou jij je plan ten uitvoer durven brengen? Alleen al te genover Mr. Masters zou je het niet mo gen doen". „Ik heb er meer dan genoeg van, om altijd aan anderen te denken, verklaarde ze koppig. Al pratend waren ze iets langzamer gaan loopen. Bij de laatste woorden van Fran ces bleven ze staan op nog geen twee me ter afstand van de boogvormige poort, die toegang gaf tot de groote garage. Snel keek Bliss naar de klok. „Frances", smeekte hij toen, „heb nog iets langer vertrouwen in me. Ik heb nog maar vier minuten den tijd. Toe zeg me, dat je ons beider leven niet door een wan- hoopsopwelling zal vernielen". Haar oogen schoten vol tranen. Hard nekkig hield ze het hoofd afgewend, maar toen hij haar even bij de hand vatte, om haar een antwoord af te dwingen, keek ze hem plotseling recht in 't gelaat. „Ik heb het vooruit geweten", zeide ze, „dat ik toch zwak zou worden, als ik met je meeging". „Je belooft 't me dus?" hield hij aan. „Ja, ik beloof 't je", antwoordde ze. „Ik zal 't nog een keer probeeren". HOOFDSTUK VIII. Ongeveer zes weken later werd Bliss, die nu de Piccadilly-roüte had, met een uithaal vanaf het trottoir aangeroepen. Toen hij dien kant uitkeek zag hij een grooten, keurig gekleeden jongen man, die z'n monocle van schrik uit zijn oog had laten vallen en die nu zonder op de voor bijgangers te letten, onbesuisd met zijn stok stond te zwaaien. „Hé", riep hij. „Hé, stop Onmiddellijk stopte Bliss. Honerton bleef hem vanaf het trotttoir met groote ver baasde oogen aankijken. „Hallo, Bliss", riep hij toen. „Deze lijn gaat naar Hammersmith en Barnes", zeide Bliss uitermate beleefd. „Moet u mee „Wel, heb ik van mijn leven", was de eerste samenhangende zin, dien Honerton uit wist te brengen. „Kom, rijd een eindje mee", zeide Bliss aanmoedigend. „De heele rit kost je maar vier pence, en de ondervindingen, die je op doet, zijn het tienvoudige waard. Hoe gaat het er mee „Bestuurder van een autobus bracht Honerton er met moeite uit. „Een buitengewoon gezond, om niet te zeggen sportief beroep", verzekerde Bliss hem. „Vooruit, als je mee wilt gaan, moet je voortmaken. Ik kan hier niet mijn tijd blij ven verpraten". Bij Hyde Park Vomer was de weg vol komen geblokkeerd, zoodat ze een kort oponthoud hadden. Bijna onmiddellijk zag Bliss het hoofd van Honerton boven het zijschot uitkomen. Blijkbaar was hij iets van zijn schrik bekomen. „Kerel", zeide hij, „je weet niet, hoe ik naar jou gezocht heb". „Zoo, waarom V Honerton kuchte even. Blijkbaar voelde hij zich niet erg op zijn gemak. „Ik zou je graag eens willen spreken. Wanneer schikt het je vroeg hij, terwijl hij met een opgetrokken neus naar een groote vetvlek op een van zijn keurige handschoenen stond te kijken. „Wel, na afloop van mijn werk heb ik niet veel tijd", zeide Bliss nadenkend. „Dadelijk als ik klaar ben, ga ik mijn meis je halen". „Je wat vroeg Honerton, terwijl hij Bliss met open mond aankeek. „Mijn meisje, beste kerel", zeide Bliss gemoedelijk. „Heb ik je nog niet verteld, dat ik verloofd ben?" „Neen, ik heb Je er niet over hooren praten", antwoordde Honerton, die met zijn figuur geen raad wist. „Enfin, hoe 't ook zij, ik ben verloofd", ging Bliss opgewekt voort. „Ze is typiste' op een kantoor vlak bij mijn garage. Dit- is vanmiddag mijn laatste rit. Daarna heb* ik vier uur vrij, dus je kunt dan wel be-j grijpen, dat ze me komt halen. Zou je niet naar de eindhalte mee kunnen gaan, als je tenminste tijd hebt?" „Goed", stemde Honerton toe, „dan ga ik mee. Tot straks dan". De bus reed weer weg en bereikte na een kwartier het eindpunt van de gewone route, Bliss ging op zijn gemak zitten, en geen tien tellen daarna zag hij het hoofd van Honerton weer boven het zijschot uit verschijnen. „Nou, vooruit er mee", zeide hij uit- noodigend. Honerton legde zijn eene keurig gehand- schoende hand op een droog plekje van het voorbalcon, greep met zijn andere de ijzeren stang, die aan weerszijden beves tigd was, vast en boog zich vertrouwelijk iets tot Bliss over. Voordat hij begon te spreken, keek hij echter eerst zenuwachtig naar links en rechts om zich te overtuigen, dat niemand hem hooren kon. „Kijk Bliss", zeide hij, „de zaak zit zoo in elkaar. Dien heelen dag nadat ik je ge sproken had, heb ik verduiveld het land gehad. Ik vond het een allerbelabberdst idee, dat een vriend van me zoo'n smak had gedaan, figuurlijk dan altijd, en dat hij nou niet de kracht had om weer op te krabbelen. „Je begrijpt toch wel, wat ik bedoel?" ging hij iets sneller voort. „Neem mij bij voorbeeld. Ik heb toch tijden gehad, dat ik geen rooden duit meer had, maar vondt je, dat je dat aan me zien kondt? Denk je, dat een van mijn kennissen het ooit maar in de verste verte vermoed heeft? En dat heb ik alleen aan de handigheid te danken, om zoo gauw mogelijk weer op te krabbelen en dan maar net te doen, alsof er niets gebeurd was. Begrijp je?" Bliss knikte. „Ja, dat begrijp ik heel goed", stemde hij toe. „Nou dan", ging Honerton voort. „Eerst heb ik er een tijdje over gedacht en toen heb ik het met een paar van de oude gar de besproken. Nou moet je niet nijdig worden", viel hij zichzelf in de rede, toen hij Bliss een onwillekeurige beweging zag maken. „Luister nu eens, wat ik je verder te vertellen heb. Nu, om kort te gaan, ik heb ze een voorstel gedaan" meteen haalde hij een opgevouwen papier uit zijn zak „en ik kan je zeggen, dat ze en thousiast waren, gewoonweg enthousiast We waren van plan om met een lijst rond te gaan, maar we hadden ons de moeite van het bedenken kunnen besparen. Het eenige, wat we te doen hadden, was stil zitten en het geld opstrijken. Daar heb je bijvoorbeeld Freddy Lancaster, van wien niemand eigenlijk wist of hij rijk was of niet en die altijd geplaagd werd omdat hij zoo gierig was, nou, die kwam met vijf- en-twintig pond aandragen, voordat hij nog het heele verhaal had gehoord. En dan de meisjes. Ik kan je zeggen, dat we moeite hebben gehad om die er buiten te houden. Die kleine Nellie Powers en Flo Gravers en nog wel een half dozijn meer, ik weet hun namen niet eens, wilden alle maal hun halve salaris gedurende een maand of zes afstaan. Maar Freddy en ik hebben later de lijn getrokken. We heb ben ons in jouw plaats gedacht en toen hebben we gezegd, dat de meisjes er bui ten moesten blijven". „Maar waar stuur je eigenlijk op aan?" vroeg Bliss met trillende stem. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1