Wijnagentschap Sport. Rechtszaken School en kerk. Uit de Pers. Gemengd NieuWs. Allerlei Raatste Berichten. Advertentiën. Wedstrijd-uitslagen Z. V. B. Hieronder volgen nog de wedstrijd-uit slagen van Zaterdag 9 Juli, die ons te laat bereiktenvoor ons vorig numer. Wissekerke G. Boys II 1-2 Kortgene II Kats 2-4 Wolfaartsdijk Nieuwdorp 3-2 Wedvlucht „De Blauwe Doffer" Door de Postduivenvereeniging ,,De Blauwe Doffer" te Hansweert werd een wedvlucht gehouden van Limoges, af stand 657 K.M. De uitslag is als volgt le prijs Ch. Louise, Waarde; 2e en 3e prijs J. P. Theenaart, Hansweert; 4e en 7e prijs D. J. van der Have, Kapelle; 5e prijs Gebr. Smallegange, Schore; 6e prijs A. Krombeen, Hansweert; 8e en 9e prijs G. Verstraeten, Hansweert. Wedvlucht „Steeds Sneller". De Postduivenvereeniging „Steeds Snel ler" te Rilland-Bath hield een wedvlucht van Limoges (Fr.) afstand 670 K.M. De duiven gelost om 6 uur, met noorden wind le prijs H. J. Sentse, 7uur 5 min.; 2e prijs C. Ruster, 7 uur 9 min.; 3e prijs C Rus ter, 7 uur 35 min.; 4e prijs H. J. Sentse,7 uur 8 min. Vlissingsche Boulevardloop. Voor den Zaterdag 23 Juli a.s., des avonds om half acht, te houden Vlis- sïngschen Boulevardloop is door den heer C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissïngen, een fraaien zilve ren wisselbeker en een verguld zilve ren medaille aangeboden. De burgemeester verklaarde zich te vens bereid het startschot voor dezen wedstrijd te lossen en de prijzen uit te reiken. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van 12 Juli werden de volgende zaken behandeld: Er op geslagen. D. A. v. d. B., 23 jaar, bankwerker te Hansweert, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Mei j.l. te Kapelle Wil lem de Waard heeft geslagen. Eïsch: f10 of 5 d., uitspraak idem. J. M., 43 jaar, handelaar te West- kapelle, werd verdacht dat hij op 10 Mei j.l. A. Jeronïmus te Goes heeft geslagen. Eïsch: f25 of 10 d., uitspraak idem. De malversaties te Breda. Tegen den sergeant-kok L. A. v. d. V., van het óe reg. inf. te Breda is (door den Aud.-mil. bij den Krijgsraad te 's Hertogenbosch wegens het aannemen van steekpenningen van den slager A. v. d. Goorbergh 14 dagen gevangenis straf geëischt. De Krijgsraad heeft hem vrijgesproken. Luit. K. is veroordeeld tot f 25 boete, J. D. tot 2 maanden gevangenisstraf. De kasmoeilijkheden. En de uitvoering der Lager onderwijswet 1920. Het Moderamen van den Schoolraad voor de scholen met den bijbel heeft zich gewend, tot den Minister van on derwijs met een adres, waaraan het hierna volgende is ontleend. Uit verschillende streken des lands komen klachten binnen, dat gemeente besturen in gebreke blijven te voldoen aan de verplichtingen, die de Lager onderwijswet 1920 aan de gemeenten oplegt, ter zake van bouw of verbou wing van bijzondere scholen. Er zijn schoolbesturen, die op. een aanvrage overeenkomstig art. 72 van genoemde wet tot stichting eener bij zondere school een gunstige beslissing hebben verkregen, hetzij bij onherroe pelijk geworden raadsbesluit, hetzij bij beslissing der Kroon na beroep. Na den in art. 77 der wet voorgeschreven weg ten volle te hebben bewandeld (zoodat het tijdstip der aanbesteding is aangebroken), ontvingen zij van het gemeentebestuur het bericht, dat bur gemeester en wethouders het besluit tot beschikbaarstelling der gelden (art. 78 der wet) niet zullen nemen, hoewel de rechten van het schoolbestuur niet worden betwist en de overgelegde plannen met inbegrip van de raming der kosten worden goedge keurd. Als reden daarvan geeft het gemeentebestuur op, dat de gemeente niet over voldoende middelen beschikt en geen credïet heeft om de gelden te leenen. De vrees is niet ongegrond, dat het credietgebrek soms dient als voor wendsel om te ontkomen aan wette lijke verplichtingen. Doch sommige gemeentebesturen, die loyaal de wet wenschen uit te voeren, kunnen thans aan bouw of verbouwing van scholen, waarvan de noodzakelijkheid èn wet telijk èn feitelijk onbetwistbaar vast staat de voorgeschreven medewerking niet verleenen. Tenslotte verzoekt het Moderamen aan genoemden Minister om te willen bevorderen, dat, waar zulks noodig blijkt, de gemeenten in staat worden gesteld hare wettelijke verplichtingen na te komen. Ds. Joh. de Voogd f Op 63-jarïgen leeftijd is te 'sGra- venhage overleden Ds. Joh. de Voogd, em. pred. van de Ned. Herv. Kerk'te 's H. Arendskerke. De overledene werd op 14 Aug. 1898 te Cats in het ambt bevestigd, vandaar vertrok hij in 1901 naar St. Annaland. Op 15 Dec. 1907 deed hij zijn intrede te 's H. Arends kerke, welke gemeente hij diende tot hem tegen 1 Mei 1932 wegens voortdu rende ongesteldheid eervol emeritaat werd verleend. De overledene, voorheen een zeer geziene figuur in Zeeland, was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ned. Herv. Kerk. Ds. I. P. v. d. Waal te Grijpskerke, heeft bedankt voor het beroep naar 's Heer Arendskerke. Ger. Kerken. Ds. C. Vonk te Baarland is beroepen te Oudshoorn. HET RAPPORT WELTER. Het aantal bladen, dat beschouwin gen wijdde aan het gepubliceerde be- zuinigingsrapport der commissie-Wel- ter, was Maandagavond nog niet zeer talrijk. Niettemin troffen we in bladen van onderscheiden politieke richting toch reeds enkele beschouwingen aan, die blijk geven van een zeer uiteenloo- pende waardeering voor het werk dei- commissie: De Tijd (r.k.) schrijft: „Onze Staat heeft practisch op een te hoog peil geleefd, zijn uitgaven in gericht op de inkomsten ook uit de winsten van den vóór-crisitïjd. Thans is het zaak de tering naar de nering te zetten en de uitgaven op een minder hoog niveau in te stellen. Daartoe juist was de commissie-Weiter in het leven geroepen. De positieve maatregelen, die zij voorstelt zijn gelijk reeds gezegd zeer drastisch. Een vluchtige kennis name reeds kan daarvan overtuigen: ontslag, salarisvermindering, ophef fing enz. enz., is schering en inslag, Nederland kan de schrik werkelijk om het hart slaan, om met Minister Ver schuur te spreken, die dezen indruk al had aangekondigd. De verlaging van het niveau is zeer ver naar beneden gegrepen, en al wie democratisch voelt zal niet zonder een eerste gevoel van verzet kennis ne men van de voorgestelde verminde ringen". Diametraal tegenover deze beschou wing staat de opvatting van de „Nwe Haagsche Crt." (a.r.) die van het door haar r.k. collega gelaakte „domme potlood" niets bemerkt heeft en prij zend oordeelt: „Het rapport is groot van stijl en conceptie. Het betoogt en overtuigt. Het ontwijkt geen enkele moeilijkheid. Het ontziet geen enkel heilig huisje. Het noemt de dingen, zooals ze zijn en gaat diep op alle kwesties in, ter wijl het van groote kennis en helder inzicht blijk geeft. Hoe men ook over de voorgestelde maatregelen moge oordeelen; niemand kan naar recht en waarheid beweren, dat hier het domme potlood bezig is geweest. Ongetwijfeld zullen zoo goed als alle aangegeven middelen pijn doen, het zijn vaak insnijdingen in het leven de vleesch van onze volksgemeenschap Het zijn harde maatregelen. Maar zeer krachtig is het betoog van de com missie, dat het niet baat of men tegen negentig procent der maatregelen af werende gebaren maakt: de zorgelijke toestand eischt pijnlijke operaties. Zeer terecht heeft de Commissie zich niet alleen tot de rijksuitgaven bepaald; ook de gemeenten krijgen een goede beurt. Dat moet. Want de rechtvaardigheid eischt het, zoowel ten aanzien van het personeel in publieke diensten als tegenover de burgerij, die alle publieke kassen met haar belas tinggeld moet vullen. Een goede zijde van het rapport is, dat bij verschillende bestuursinstanties thans met de oude sleur gebroken zal moeten worden; overal is men uit den dommel gewekt, dat 'n gang op sloffen het meest profijtelijk is, of dat aan vastgeroeste formaties niet geraakt mag worden." De soc.-dem. Voorwaarts noemt het rapport een „frontaanval op de arbei dersklasse" en wekt haar lezers (en lezeressen) tot een protest op: „De geheele arbeidersklasse moet er zich van overtuigen, welk een ontzet tende aanslag op het levenspeil hier wordt beraamd. De werkloozen, het overheidsperso neel, zij zijn het slachtoffer van ae be zuinigingswoede, die de bourgeoisie heeft aangepakt. Het schoolkind moet het loodje leggen. Groote werken wor den uitgesteld, maar op het vervloekte militairisme wordt slechts 7 millioen bezuinigd! En de commissie kondigt „een tweede schrede van niet minder verre strekking", dus nogmaals een tweede 100 millioen bezuiniging aan! Deze waanzin valt maar op één (wijze af te weren: door het meest vastbera den verzet der arbeidersklasse." Dit blad besluit met de aansporing: „Mannen en vrouwen, organiseert ons dreunend protest!" „De Standaard", hef blad van oud minister H. Colijn, schrijft naar aan leiding van het rapport-Weiter o.a.: „Voor wat de eindcijfers aangaat, brengt het geen verrassing. Op een tekort van een dikke honderd millioen gulden voor het jaar 1933 werd alge meen gerekend. Zoo doet ook de com missie. Echter laat zij de mogelijkheid open van nog nadere voorzieningen; acht zij een tweede bezuiniging van nog eens 100 millioen niet uitgesloten. Wij durven het wel wat sterker zeg gen. Met een 100 millioen is het bud get niet voldoende gesaneerd. Op een cijfer van 150 millioen moet o.i. wor den gerekend. We hebben daarmee niet het jaar 1933 op het oog, doch spreken in het algemeen over de toe komst der e.v. jaren. En in dit verband veroorloven we ons een critische opmerking. Het rap port handhaaft over het algemeen den tegenwoordïgen omvang van ons Staatsbestel. De voorgestelde bezuini- nïgïngen zijn z.g. uitdunnings-bezuini- gingen. D.w.z. we houden alles wat we hebben in stand; we verzorgen dat voortaan echter op de armoedigst denkbare wijze; we gaan niet in een kleiner huis wonen en schaffen den auto af, doch zoeken het op de boter, de kaas, de suiker, het rookvleesch bij de boterham. Over de détails van het rapport spreken we ons nog niet uit, te meer, omdat ook het oordeel der Regeering en haar argumentatie zullen moeten afgewacht. Dit echter mag men reeds nu zeg gen: wie één der voorgestelde maat- iregelen afwijst, heeft den plicht er iets anders tegenover te stellen. Want en dit is de hoofdzaak de saneering van onze financiën kan langer uitstel niet lijden. Het werk van 1923 1925 moet wor den voltooid." HET ONWEER. Twee dooden vele branden Het onweer, dat gistermiddag en avond woedde, en in Zeeland overliet algemeen slechts zwak gehoord werd, heeft elders een ernstig en gevaarlijk karakter gehad. Te Gorinchem stonden gistermiddag in het park buiten de Waterpoort onder een dikken boom vier personen te schuilen. Zij werden door den bliksem getroffen en alle vier sloegen tegen den grond. Omstanders brachten de ge troffenen in het nabij gelegen kantoor van den heer L. de Beer. Twee van de getroffenen, A. Eckhardt enNereijnen bleken niet ernstig te zijn gewondzij werden per auto naar het ziekenhuis gebracht en konden later huiswaarts keeren. De 21-jarige F. Rovers overleed echter spoedig aan de op- geloopen verwond ngen. De vierde, T. Linstee, was aan een zijde getroffen en is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Tijdens het onweer is de 40-jarige vrouw J., woonachtig te Klein-Leuken, door den bliksem getroffen en gedood. Gistermiddag heeft boven de ge meente Oss en omstreken een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een hevigen wolkbreuk. Te Oss is de bliksem geslagen in de boerenhofstede van den landbouwer van Duynhoven in de Ossche heide. In een oogwenk stond de boerderij in lichtelaaie en brandde tot den grond af. Van inboedel en landbouwinven- taris kon niets worden gered. Ver zekering dekt de schade. Op verscheidene punten sloeg voorts de bliksem in, o.a in de Groote Kerk, zonder echter noemenswaardige schade aan te richten. Ook te Nislelrode bij Oss heeft een noodweer gewoed, zooals in vele jaren niet is voorgekomen. Daar is de" boer derij van den landbouwer E. v d Heyde door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het niet meer mogelijk was van den inboedel en de landbouwgereed schappen iets te redden. Ook op andere plaatsen is de blik sem ingeslagen. Eenige koeien werden door den bliksem getroffen en gedood Een groot aantal boomen werd door rukwinden ontworteld. Eenige telefoon palen knapten af en kwamen dwars over den weg te liggen waardoor stagnatie in het verkeer ontstond. Afgeknapte telefoonpalen kwamen op de bovenleiding terecht en ver. oorzaakten kortsluiting. Te Heesch is de bliksem ingeslagen in de boerenbehuizing van den heer van Puiflijk aldaar. De boerderij brand de tot den grond toe af. Verscheidene varkens kwamen in de vlammen om. Van het meubilair werd niets gered. Verzekering dekt de schade. Door het inslaan van den bliksem is brand ontstaan in de woning met werkplaats van den timmerman Kokken te Huiseling. Huis en werkplaats werden een prooi der vlammen De geheele inboedel benevens de gereed, schappen gingen verloren. Verzekering dekt de schade Tijdeus het onweer, dat boven de Lopikerwaard woedde, is de bliksem ingeslagen in den watermolen van de waterschappen Willinge Langerak, Ca- bauw, Vijfhoeven onder Willinge Lan gerak. Dwars door een van de zware balken heen heeft het vuur zich een uitweg gebaan I zonder evenwel brand te veroorzaken In het nabij gelegen woonhuis van den watermolenaar C. de Lange sloeg de bliksem in, vlak langs het echtpaar dat in de geopende deur stond. In het huis werd eenige schade aangericht. Te Schoonhoven is het woonhuis van den heer A Schakel door den bliksem getroffen. Een schoorsteen werd van het dak geslagen en kwam gedeeltelijk door het dak in de keuken terecht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Boven Kijmegen en omstreken heeft gisteravond tusschen 6 en half 7 een buitengewoon zwaar onweer gewoed met hevigen regenval. De riolen konden op sommige punten van de stad het vele water niet verzwelgen. In het lage stads gedeelte stonden spoedig de straten blank en drong het water de huizen binnen. In de Groenlanden bij het Waal-veer huis onder Ubbergen is de bliksem in drie huizen geslagen, bewoond door vijf gezinnen. Deze woningen met den in boedel zijn in de vlammen opgegaan. Onder Leuth, gem. Ubbergen is de boerderij van W. Eek door den blik sem getroffen en afgebrand. In een perceel bosch en heide, ge- I egen in de nabijheid van hotel Pano ramahoeve onder Bennekom, sloeg de bliksem in. Ten gevolge van den he vigen wind breidde de brand zich direct uit. Er viel niet aan te blusschen. Eerst toen het hevig begon te regenen mocht het gelukken den braud meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosch en heide, toebehoorende aan baron van Wassenaar te Ede, werden door het vuur vernield. Te Harskamp onder Ede is tijdens het onweer de bliksem ingeslage in een boerderij, welke totaal afbrandde Te Lunteren is de bliksem ingesla gen in een boerderij Door het krach tige optreden der brandweer kon de brand tot de schuur beperkt blijven. Onder Ede is de bliksem voorts nog ingeslagen in een boom en een belen dende hooiberg. Boom en hooiberg werden een prooi der vlammen. Zijn vrouw gestoken. Maandagavond ontmoette te Utrecht een 25-jarige fabrieksarbeider op den openbaren weg aan de Van Wijckskade zijn echtgenoote, van wie hij gescheiden leeft. De man trok plotseling een dolkmes en bracht de vrouw hiermede ee steek in de borst toe, even boven het hart. Oogen- blikkelijk zakte het slachtoffer bewuste loos ineen. De ijlings ontboden geneeskun dige dienst, welke de eerste hulp verleen de, vervoerde de getroffene naar de aca demische klinieken. Een getuige van dezen echtelijken twist had den fabrieksarbeider, die in zeer overspannen toestand verkerde in een perceel aan de Van Wijckskade binnengebracht. Niet lang daarna arri veerde de politie, die den man hier arres teerde. De toestand van de getroffen vrouw is niet levensgevaarlijk. Te Sliedrecht is gistermiddag bij het zwemmen in de Merwede aan het Mid- denveer, de 23-jarige P. van Genderen verdronken. Over kunsttanden. Hoe zij gemaakt worden. De grootste inrichting op het gebied der tandenfabricage is gevestigd te Philadelphia, waar honderden mannen en vrouwen dagelijks bezig zijn de vormen te maken, de tanden te be reiden en ze af te werken en te po lijsten. Bij het maken der vormen is groote zorgvuldigheid natuurlijk een eerste vereischte, en alleen de allerbeste werklieden houden zich dan ook bezig met deze vormen uit te snijden en te beitelen. Deze vorm wordt dan gevuld met de stof waarvan de valsche tanden gemaakt worden, en vervolgens ineen oven gezet, waar ze tot een zekere temperatuur worden verhit Daarna krijgt een andere werkman ze in han den om de scherpe hoeken en den vorm verder te vervolmaken. Eindelijk worden ze opnieuw en nu aan een verbazend groote hitte blootgesteld, waarna ze gepolijst en door vrouwen op kaarten gestoken worden. Het is de roem dezer Philadelphische firma dat zij alle soorten van tanden op bestelling kunnen maken. Zoo moeten ze dikwijls van een bepaalde kleur zijn om niet af te steken bij de overige tanden van een gebit, dat aan vulling behoeft. In dit opzicht komen bij de firma soms de zonderlingste en allervreemdste bestellingen in, maar de scheikundige specialiteiten slagen er steeds in, deze bestellingen nauwkeurig volgens opgave uit te voeren. Een nieuw verdrag. Van zeer groot belang. Naar men uit Parijs meldt, wordt de spoedige onderteekening verwacht van een belangrijk verdrag, dat veel verder gaat dan regeling der oorlogsschulden. Hoewel de inhoud nog geheim is, be weert men in regeeringskringen, dat het een geheel nieuwe herstel-politiek voor geheel Europa zal inluiden. (V.D.) Het onweer. Nog vier dooden. Naar men nader meldde, zijn te Steg- gerda de landbouwer A. de Groot en zijn zoon, door den bliksem getroffen en ge dood. Te Egmond Binnen werd de landbou wer J. Slokker door den bliksem getroffen en gedood. Een in de nabijheid staande boerderij ging in vlammen op. Te Bergerbrug verbrandde de alleen staande woning van P. Sieriks, bijgenaamd „de kluizenaar ".Onder de resten vond men het geheel verkoolde lijk van den bewoner (V. D.) Noodlottig ongeval. Gisternacht keerde onder Weert een gezelschap van ruim zestig personen, allen brandstoffenhandelaren, afkomstig uit Tilburg, in twee autobussen van een excursie naar de Staatsmijnen huiswaarts. Het grootste deel der excursisten was in geslapen. Nabij den spooroverweg Hus- hoven aan den Rijksweg Weert-Eindho- ven, werden de slapenden in een der auto bussen echter met schrik wakker door een verdacht geknetter, dat naar men meende, veroorzaakt moest worden door brand in de autobus. In een minimum van tijd ont stond onder de reizigers een hevige paniek Met geweld werd de achterdeur van de autobus opengerukt, en terwijl de wagen nog een vaart van ongeveer 40 K.M. had, sprongen de reizigers in hun angst naar buiten. Allen vielen op den weg en lie pen verwondingen op. Een hunner, de 56- jarige J. L. van B. viel met het achter hoofd op de spoorrails en overleed aan de gevolgen. Het verdachte geluid, dat men voor het knetteren van vuur hield, bleek ten slotte afkomstig te zijn van de op den weg lig gende kiezelsteentjes, waarmede deze weg tot voor korten tijd werd bedekt, en die met eenige kracht tegen de spatborden van den wagen werden geslingerd. LICHT OP. Donderdag 14 Juli 9.44 uur Vrijdag 15 Juli 9.43 uur AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. MIDDELBURG. Ged. Staten van Zeeland hebben hedenmorgen aanbe steed het uitvoeren van eene verbe tering van het in den Frederikspolder gelegen gedeelte van den weg Kort- gene-ColijnspIaat, voorkomende op het provinciaal wegenplan onder no. .8, met bijkomende werken. Raming f24.600. Hoogste inschrijver P. Duijnhouwer Sr., Goes, f23.697; en laagste L. Borsje, Rotterdam, f20.200. Hartelijk dank aan Autoriteiten, Vrienden en Kennissen, voor de zeer talrijke bewijzen, zoowel van stoffelij- kenalsvriendschappelijken aard, ontvan gen bij mijn 40-jarig jubileum als em ployé bij de Gasfabriek. W. MELIESTE en familie. Goes, 13 Juli 1932. als flinke bijverdienste aangebo den door van ouds bekende Wijnkooperij en Likeurstokerij aan Dames en Heeren met veel relaties, Hooge provisie. Brieven onder No. 986, bureau der Courant.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3