Stadsnieuws. FroVlncienieuWs Binnenland. Zomersproeten verdvvij" Buitenland. DE GASTHUIS-KWESTIE. Een misleidend rap port. In het raadsoverzicht, in ons vorig nummer, betreurden we het, dat over het voorstel van den heer Van Poel geest, om een commissie inzake de Gasthuiskwestie te benoemen, de stem men staakten. En tevens noemden we de behandeling dezer kwestie onsym pathiek, omdat hieruit zulk een groo- te eenzijdigheid spreekt, dat men zich afvraagt: wat kan hiervan de reden zijn?•waarom moet zulk een houding aangenomen worden tegen een der gelijke voor de gemeente belangrijke inrichting, die in den langen tijd van haar bestaan zooveel goeds deed. We hebben niet de minste reden om, indien er administratieve of beheersfou ten gemaakt zouden zijn, deze te ver zachten, maar zelfs de oppervlakkig ste wellevendheid eischt toch, over een dergelijke, zoo nauw met de ge meente verbonden inrichting, geen be schuldigingen te publiceeren, zonder dat deze grondig onderzocht zijn en er eventueel verweer tegenover gesteld is. Reeds de opdracht aan de Ver. van Ned. Gemeenten tot een onderzoek, deed ons vreemd aan. Waarom niet begonnen met een commissie van on derzoek, en indien deze niet tot re sultaat kan komen, had deze vereeni- ging er altijd nog bijgehaald kunnen worden, had men het tenslotte des noods tot een rechterlijke beslissing kunnen laten komen 1 Men loopt toch ook niet, indien er verschil van mee ning in eigen familie is, dadelijk naar de politie?! Intusschen geeft het rapport een beschouwing op een wijze en komt het tot conclusies, die zelfs dengene, die verder niets van dit geval af weet, en er ook niets mee te maken heeft, bijzonder onaangenaam moeten tref fen. Niettemin werd het publiek ge maakt, en was zelfs iemand, die het onder geheimhouding moet ingezien hebben, zoo onwellevend daar dadelijk mededeeling van te doen aan één on zer bladen. Zoo schreef dit blad o.a. „dat een accountantsonderzoek wen- schelijk wordt geacht/' Het is niet onze bedoeling en onze taak dit rapport te bestrijden of te onderschrijven, maar gezien de wijze daarop het publiek thans het geval bespreekt, lijkt het ons wel gewenscht een paar dingen, die wij controleeren konden of toevallig weten, de aan dacht te vestigen. Accountantsonderzoek In de eerste plaats de uitdrukking over „het accountantsonderzoek". Hier voegt het rapport bij „zoover dit nog niet heeft plaats gehad." Maar eigen aardig is, dat dit accountantsonder zoek wèl heeft plaats gehad, en... door de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten zelf! Wij vragen ons nu af, of de Ver. van Ned. Gemeenten soms meent, dat weer een accountantsonderzoek naar haar accountantsonderzoek ingesteld moet worden, of dat de opmakers van het rapport vergaten, dat zij zelf accoun tants zijn. In elk geval, al willen wij deze uitdrukking niet „misleidend" noemen 't rapport zelf maakt met zekere graagte gebruik van dergelijke uitdrukkingen een nadere omschrij ving van dezen zin was zeker wen- schelijk geweest. „De allerhoogste". Maar „misleidend" is toch zeker wel als het rapport gewaagt over de postgevatte meening, „dat de exploi tatie allerminst efficient heeft plaats gevonden", o.a. omdat uit het Juni- nummer 1931 van „Het Ziekenhuiswe zen" blijkt, dat de kosten per voe dingsdag te Goes tot de allerhoogste behooren. Dit „allerhoogste" was nog eens extra onderstreept! Wij hebben aanstonds dit nummer opgeslagen, eerlijk bekend met eenige vrees voor het ontzettende hooge cijfer dat wij daar zouden vinden. Wij vonden toen voor Goes, als kos ten per voedingsdag f 0,7062. We wa ren toen al dadelijk eenigszins gerust gesteld, daar ons dit bedrag volgens wat ons van het ziekenhuiswezen be kend is, al dadelijk niet zoo „ontzet tend" leek. Het was echter, volgens het rapport, een van de „allerhoogste" We verwachten dus hoogstens nog een paar cijfers aan te treffen „om en bij" de f0,70. Wij keken eerst naar onze provinciale hoofdstad Middelburg en vonden toen f 0,7419 en verder Bur gerziekenhuis f727, Wilhelminagast- huis f 0,6386, Binnengasthuis f 0,6831 (allen te Amsterdam), Diaconessenhuis f 0,701 en Ziekenzorg f 0,771 (beiden Enschedé), Wilhelminaziekenhuis, Nij megen, f 0,724, Gem. Ziekenhuis Wor- merveer, f 0,7645, Marine Hospitaal, Den Helder, f 0,853, Emmakliniek, Utrecht f 0,911 Als laagste cijfer vonden we voor een Militair Hospitaal f 0,406 en ver der geleidelijk oplcopende cijfers bo ven 40, 50 en 60. Wij vragen nu den lezer of de uit drukking „allerhoogst" (onderstreept) juist is voor het cijfer 70, als er ook voorkomen van 74, 76, 77, 85 en 91! En dan willen we nog niet uitzoeken, waar het verschil aan kan liggen, als samenwerking met andere of grootte van inrichting, enz. Waar kwam dat bedrag vandaan? Het rapport schrijft ook over een bedrag van f37.192,18, dat op de ont vangsten voorkwam „zonder dat het gemeentebestuur kon bevroeden waar dit bedrag vandaan kwam." (Het staat er precies zoo kwaadaardig alsof dit bedrag verdween op geheimzinnige wij ze!) Dit bedrag kwam er echter, door verkoop van effecten, nota bene door Ged. Staten goedgekeurd, en door het sluiten van een leening bij de Ver. van Ned. Gemeenten, waarmee naar we meenen, de autoriteiten ook be kend waren. In elk geval, al had het rapport maar gemeld, waar dit ge heimzinnige bedrag vandaan kwam, doch geen woord er over! We willen niet verder op de zaak vooruitloopen, doch meenen toch met deze paar dingen reeds aangetoond te hebben, dat men met zijn oordeel, vol gens wat gepubliceerd werd, voorzich tig moet zijn. Voor ons komt de zaak hierop neer, dat op het oogenblik vast staat, dat ook Goes thans een ziekenhuis heeft „waar geld bij moet" (gelijk de meeste andere gemeenten dat reeds tientallen jaren hebben) en dat de organisatie thans zoo ingericht moet worden uit den aard steeds zoo efficient mo gelijk dat de tekorten naar evenre digheid drukken op alle personen, gemeenten e. d., die er gebruik van maken. Zooals de heer Visscher in den Raad reeds opmerkte is er dus genoeg werk voor een commissie om deze zaak te regelen! Zoo is mogelijk tenslotte alleen te betreuren, dat op een dergelijke reor ganisatie niet eer aangestuurd werd. Laten we hier het woord van den bur gemeester aanhalen, door Z. E. nog al eens gebruikt om het gemeentelijke be leid te verdedigen: dat het de laatste jaren moeilijker dan ooit is om „voor uit te zien". En dat deze moeilijkheid steeds geld kost, wie heeft dat niet on dervonden?! Ieder steke de hand maar eens in eigen boezem! Tenslotte toch nog iets, al begaan we daarmede op onze beurt ook een onbescheidenheid, die zeker dengene, die het betreft, betreuren zal. Maar omdat velen ook niet al te bescheiden zijn als het betreft critiek (die goed koop is) op de Gasthuisbestuurders, het rapport spreekt zelfs van „wan beheer", willen wij nog vermelden, dat één der bestuurders eenige jaren ge leden zoover ging in zijn „wran-beheer" dat hij het Gasthuis meer dan een halve ton schonk. En nu heeft dat eigenlijk wel niet met „goed"- of „wan beheer" te maken, en is dank ,,'swe- reldsloon" niet, maar eenige onpartij digheid bij de „goedkoope" critiek mag dan toch wel te eer verwacht worden! Ontvanger-Griffier B.W.B.Y. Naar wij vernemen hebben zich voor de funtie van Ontvanger-Griffier van het wa terschap Breede Watering bewesten Ier- seke 29 sollicitanten aangemeld, waarvan zich later 3 personen hebben teruggetrok ken. Door het Bestuur zijn op de aanbe veling geplaatst de heeren J. Buteijn te Ber gen op Zoom, secretaris van de suikerfa briek Zeeland, C. E. P. Lenshoek te Kapelle en A. Mol te Kapelle. Wij merken hierbij op, dat bij het op maken der voordracht, zooals hierboven aangegeven, de namen in alphabetische volgorde geplaatst zijn. Kostelooze Rijwielmerken. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Goes, Ravelijn 1, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Je aan vragen ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk 1932/'33 op de volgende data en uren bij de nader te noemen ambtena ren kunnen worden gedaan, t.w. Goes kantoor directe belastingen el- ken werkdag van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur, 's Zaterdags van 9 tot 1 uur, als mede op 19, 22, 26 en 29 Juli en 2 en 5 Augustus, des avonds van 7 tot 9 uur. Kapelle ten huize van den assistent dienstgeleider op 14, 21 en 28 Juli en 4 Augustus van 7 tot 9 uur des namiddags (nieuwe tijd). W emeldinge in de voormalige be waarschool op 19 en 26 Juli en op 2 en 9 Augustus, des namiddags van 7.30 tot 9.30 uur (oude tijd). 's-Gravenpolder ten huize van den ass- stent dienstgeleider op 26, 27 en 28 Juli en op 1, 2, 3 en 4 Augustus van 7.30 tot 9.30 uur (nieuwe tijd). Aanrijding. Gistermiddag, ongeveer kwart voor vijf, kwam de wielrijder M. uit Hoe- dek enskerke op den hoek S talstraat - Vlasmarkt in botsing met een auto van L. O. uit Wolphaartsdijk. M. werd op den grond geworpen doch bleef on gedeerd. Van zijn rijwiel werd het voorwiel vernield. Het ongeval was te wijten aan een samenloop van omstandigheden. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Goes over de maand Juni 1932. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 42.752,76, en terugbetaald f54.777,85. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 12.025,09. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 24. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 25 biggen. Padvinderstraining. Tot het geregelde werk van de Ver kennerstroepen behooren de patrouille wedstrijden. Elke normale Verkenners- troep bestaat uit 3 of 4 patrouilles, elk van 6 Verkenners. Elke patrouille heeft zijn eigen patrouilleleider, dooi den Verkennersleider aangewezen in overleg met de patrouille en met de Eereraad van de Troep. Deze Eereraad wordt gevormd door de patrouillele ders gezamelijk. Deze patrouilles bekampen elkaar nu in verschillende, bovenge noemde wedstrijden. Wedstrijdpunten zijn meestalIn orde zijn uniform op bijeenkomsten, spelen, klasse-eischen alsseinen, E.H.B.O., o.a. kampeer- vaardigheid, grootere buitenverkenners- spelen, Kampvuurrecreatie enz. De wedstrijden beginnen meestal na de zomervacantie, worden met Ke st- mis onderbroken Dan volgen de wed strijden in de tweede helft van het winterhalfjaar en deze leveren dan als beste patrouille de z.g. „baud"-patrouille. De patrouilleleider van deze patrouille krijgt n.l. een zilveren bandje, met de initialen van de beweging, ter onder scheiding op zijn stok. Deze bandpatrouilles van alle troepen in een District komen nu bij elkaar en tijdens een weekend kamp of bij een bijeenkomst, zooals we 9 Juli 1.1. in Goes hadden, wordt getoetst wat de beste bandpatrouille van het district is. Aan deze patrouille wordt de Districts lelie uitgereikt. Deze leliepatrouilles uit elk district zullen elkaar tenslotte in de Nationale wedstrijden, welke meestal met Pinksteren, maar thans in Nationale Kamp te Wassenaar gehouden worden, ontmoeten. De overwinnaar krijgt een wisselschild voor een jaar in zijn bezit. De u-tslag van de Districts wedstrijd voor Zeeland, waaraan volledig door 5 patrouilles werd deelgenomen, luidt als volgt: 1. Duiven van groep 2 Mid delburg, 50,7 punt. 2. Roeken van Groep 1 Goes, 45,9 punt. 3. Vossen van Groep 1 Zierikzee, 45 punt. 4. Otters van Groep 2 Goes, 43,2 punt. 5 Koekoeken van Groep 1 Middelburg, De wedstrijdpunten waren Inspectie van uniform en houding, estafettespelen, werken met bijl, seinen, schatten van afstand en oppervlakte, tent opslaan, kampkeuken inrichten en maaltijd koken. De wedstrijden werden bijgewoond door den Hoofdkwartierscommissaris voor Verkenners en Voortrekkers, den Heer A. Diemont uit 's Gravenhage. Behalve de bandpatrouilles kwamen Zaterdag 1.1. nog verschillende andere patrouilles naar Goes om gezamelijk voor het deelnemen aan het roote Nat Kamp van 2—12 Aug. te Wassenaar, te oefenen. Ook zij hielden verder eenige wedstrijden. De beste patrouille had de keus tusschen een marble bijltje of het Verkennershandboek Het Verkennen voor Jongens". (Dit boek is zeer aan bevelenswaardig voor hen, die zich meer met de beweging op de hoogte willen stellen.) De Uilenpatrouille, van Groep 2 Middelburg, was hier over winnaar. Werkloosheidsverzekering. De „Land. Ver. tot Onderlinge Ver zekering tegen de nadeelige gevolgen van Werkloosheid en Ziekte" schreef aan B. en W. o.a. het volgende „Wij ontvingen de mededeeling, dat een aantal onzer leden welke zijn uit getrokken tot op heden n et te werk zijn gesteld. Wij verzoeken U daarin zoo mogelijk verandering te brengen, b.v. om een rouleering-systeem in te voeren, gelijk als bij andeie Gemeenten, om de gehuwden, kostwinners en al leenstaande personen om de beurt eenige weken te laten werken. Het antwoord op ons schrijven dato 6 Juni 1932 aan U gericht, voldoet niet aan den wensch van den Minister. Steun aan onze verzekerden en alle andere hulp moet verleend worden op dezelfde wijze als dat geschiedt v or de verzekerden der vakbonden. Volgens het comité ten Uwent, is dit niet het geval, dit heeft het over georganiseer- den en ongeorgan seerden. ie Zijn deze arbeiders lid van de Werklieden Vereeniging „Ons Belang", dus wel georganiseerd. 2e Gaat het er bij de Gemeente en het Rijk niet om, of iemand georgani seerd is, maar of iemand verzekerd is, dat alle verzekerde arbeiders op gelijke wijze hun steun kunnen genieten via het Bestuur der Werkloozenkas, zoo dat degeen, die verzekerd is, op de zelfde wijze steun kan ontvangen als een lid van een vakbond, zoodat hij niet zelfstandig zich heeft te vervoegen bij het crisis-comité omdat hij toeval lig geen lid is van de een of andere Politiek gekleurde Vakbond met Werk loozenkas. Wij vertrouwen dat U alsnog Uw medewerking wilt verleenen om alle verzekerden op gelijke wijze hun steun aan te laten vragen, en geen bevoor rechting te verleenen aan Politiek ge kleurde Vakbonden met Werkloozen kas. Geslaagd. Voor het diploma Fransche handels correspondentie van de Vereeniging van leeraren slaagde de heer C. van Zweeden te Goes. Bekendmaking, Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige Andr. Bruijnzeel der lichting 1931 uit de gemeente Schore ver lenging van uitstel van eerste oefening ver leend wegens studieredenen, zulks voor den tijd van één jaar, eindigende 4 Oct. 1933. Dinsdagavond is op den Rijksweg langs het kanaal tusschen Schore en Hansweert de Evangelisatie-auto op den vrachauto van den heer Bruggeman uit Hansweert geloopen, tengevolge van het springen van een band. De vrachtauto werd ernstig be schadigd. KRUININGEN. Teraardebestelling Le Clercq. Maandagmiddag had de begrafenis plaats van den plotseling aan hartver lamming overleden heer Adr. le Clercq, in leven architect en gem.-opzichter der gemeenten Kapelle en Waarde. Aan de groeve sprak ds. Van Selms een troostrijk woord, wijzende op den Oppersten Bouwmeester. Onder de vele bloemstukken was ook een krans van Kerkvoogden en Nota belen der N. H. gemeente, waarvan de overledene secretaris-kerkvoogd was. De heer J. Sinke, pres.-kerkvoogd, her dacht als zoodanig de ontslapene als een stille, harde werker die belangeloos zijn beste krachten aan de kerk gaf. De oudste zoon dankte voor de laat ste eer aan zijn vader bewezen. WOLPHAARTSDIJK, Auto in de sloot. Door het springen van den achter band had de taxi-chauffeur P. van der Slikke Maandagvoormiddag het ongeluk met zijn wagen in een sloot te geraken aan den Provincialen weg, alhier. Met den kraanwageu van den heer Louisse, uit Goes, werd de wagen weer op den weg gebracht en bleek niet erg be- scha'ligd te zijn. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De brand op de „Dempo". Ontstaan ïn passagiers goed. Maandag meldde men uit Batavia: De Rotterdamsche Lloyd is van mee ning dat de brand aan boord van de „Dempo" ontstond ïn het passagiers- goed. De aanblik van de geloste en op de kade uitgestalde passagiersgoederen leverde een tafereel op van geblaker de kisten en koffers van verschillende passagiers, die de onbeschadigde res tanten trachtten uit te zoeken. Tot de meest beschadigde artikelen behooren o.a. piano's, boeken en lampen. Eenige verkoolde kisten, waarin vermoede lijk de oorzaak van den brand dient te worden gezocht, zijn onder bewa king der politie gesteld. Hoe onvoorzichtig passagiers soms kunnen zijn bleek uit de ontdekking van een voor een deel met petroleum gevulde lamp in een koffer. Het ter rein van den Rotterdamsche Lloyd werd den geheelen Zondag druk be- zocht. De tabakslading is door middel van een lichter weggevoerd. Maandagmor gen vroeg was 80 procent van den in houd uit luik IV gelost. De resteeren- de 20 procent bestaande uit kapok en boengkil, is moeilijk te verwerken, daar deze lading door hitte is uitge zet en met koevoeten moest worden losgewrongen. Èr zijn twee vuurhaarde ontdekt, een in de bagage en een kleinere in de kapoklading, welke laatste vermoede lijk is ontstaan door een vonk uit den voornaamsten vuurhaard. Slechts en kele kisten zijn geheel vernield. Luik IV was in den loop van Maan dagmorgen geheel leeggemaakt. De da tum van vertrek van de „Dempo" blijft ongewijzigd. (Zooals Maandag reeds vermeld, was dit op Dinsdag gesteld. Red.) Nood Visscherijbedrijf, Bij de Reedersvereeniging is onderstaand schrijven ingekomen van oud-minister J. B. Kan, wien, zooals men weet, door de re geering was verzocht pogingen in het werk te stellen, die zouden kunnen leiden tot verbetering van den toestand in het vis scherijbedrijf. „Gisteren heb ik den burgemeester van Velsen zeer tot mijn spijt moeten mede- deelen, dat ik mij wegens de passieve hou ding van minister Verschuur niet langer kan belasten met bemiddelingspogingen in het belang van IJmuiden. Ik heb mr. Ram- bonnet tevens verzocht de heeren, die in dertijd aan de bespreking deelnamen, hier van in kennis te stellen. U zult het billij ken, dat onder deze omstandigheden een bespreking geen nut meer kan hebben, al betreur ik het ten zeerste, dat ik U niet meer van dienst kan zijn". WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt: meest zwakke veran derlijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nog kans op regen of onweer, koeler. nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Belgische mijnstaking. De toestand wordt ernstiger. Het aantal gewonden bij de scher mutselingen ïn het mijngebied blijkt grooter te zijn dan wordt opgegeven. Vele mijnwerkers laten zich namelijk thuis verzorgen zonder aangifte te doen van het feit, dat zij gewond zijn. Twee arbeiders, die bij de jongste bot sing te Roux ernstig werden gekwetst, zijn Zondagnacht aan hun wonden be zweken. Te Gosselies zijn stakers met vracht auto's voor twee bioscopen gekomen; zij lieten het publiek de zaal verlaten, hetgeen zonder verdere incidenten ge schiedde. Te Charleroi wordt het gas geleverd door de fabrieken La Providence te Marchienne. Daar deze fabrieken niet meer werken, bestaat de vrees, dat de stad Charleroi binnenkort zonder gas zal zitten. Het parket te Charleroi, Bergen en Brussel heeft bij verscheiden leden van de communistische partij huiszoe kingen laten verrichten, waarbij vele documenten werden in beslag geno men, o.a. een uitvoerige correspon dentie met Moskou, een handpers en een bedrag van 10.000 frs. Thans reeds kan worden verzekerd, dat de woelin gen en de aanslagen op den eigen dom het gevolg zijn van weloverwogen maatregelen, waarbij ook communis tische groepen uit het buitenland zich niet onbetuigd moeten laten. Zoo heb ben de Brusselsche communistische partijleiders aan de Nederlandsche communisten om hulp verzocht, daar er in België een tekort is aan geschool de opruiers. Uit de stukken blijkt ver der, dat ook voeling werd gezocht met Fransche communisten. Dertien bevelen tot inhechtenisne ming zijn tot dusver uitgevaardigd te gen communistische leiders, die be schuldigd worden van een complot tot het aanstoken van burgeroorlog. De arrestaties hadden een kalm verloop, hoewel er zeker wel een duizendtal personen bij tegenwoordig was. Tot de aangehoudenen behoort o.a. de com munistische volksmenner Lahaut. De arbeiders in bijna alle mijnen v(an het bekken van Luik zijn gisteren een solidariteitsstakïng begonnen. Tot dus ver heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Algemeene staking? De besturen van den Brusselschen vakbond en van de Brusselsche af- deeling der socialistische partij hebben in vereenigde vergadering besloten, in den algemeenen raad der socialistische partij voor te stellen de algemeene sta king voor het geheele land te procla- meeren. Eenzelfde besluit is door de socialistische organisaties in de Bori- nage genomen. Intusschen meldde men, dat te Ni- velles de. algemeene staking reeds uit gebroken zou zijn. Heden berichtte men nog, dat be sloten is, nog niet tot een algemeene werkstaking over te gaan. De economische conferentie. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft van den secretaris» generaal van de conferentie te Lau sanne het verzoek ontvangen de noo- dige stappen voor de bijeenroeping van een economische- en valuta-con ferentie te doen. De bijeenroeping van deze conferentie, die hoofdzakelijk door het Volkenbondssecretariaat wordt voorbereid zal 111 een zitting van den Volkenbondsraad, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, geschie den. Curtis veroordeeld. Curtis, de man, die als bemiddelaar na de ontvoering van het kindje van Lindbergh zoo'n schandelijke en be- driegelijke rol heeft gespeeld door te te doen alsof hij met de ontvoerders in verbinding stond, alleen om daardoor geld te verdienen met dagbladartike len, is gisteren te Flemington (New Jersey) Veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en duizend dollar boete.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2