N° 82 Woensdag 15 Juli 1952 119® Jaargang. DE ARME MILLIONNAIR „NEUTRAAL" GLAZEN •VAM MELLB'S' goesche^ OMTBYT-KOEK EEN VRIJZINNIG DAGBLAD Goes en de Bevelanden. Binnenland LINTVELT's BAZAR Rechtszaken MIJNHARDT's ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No, 244 C0GRAOT en Kleeuwens 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTDEN van 1—5 regels f 1,20# elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. voor Als het tij verloopt, dienen de bakens verzet. Is het tij verloopen? Dat behoeft men toch niet te vragen De teekenen der tijden zijn overal en dui delijk te lezen Ook voor ons blad is de getijstroom langzamerhand een andere richting gaan nemen. Wij waren ons daarvan zeer wel be wust. Vroeger, toen het leven van landman en burger nog rustiger en genoeglijker dan tegenwoordig verliep, toen vliegerij en ra dio en telefoon en telegraaf en al wat dies meer zij nog niet zoo hevig als thans pro beerden ons in den jachtenden maalstroom mee te sleuren, toen kon men zeker vol staan met een blad, dat om den anderen dag zijnen lezers het plaatselijke nieuws bood, aangevuld met een samenvattend overzichtje van wat in binnenland en bui tenland zooal voorviel. Maar dat getij is nu verloopen. De bakens MOETEN verzet. Men verlangt thans méér- en sneller. Een DAGBLAD verlangt de couran tenlezer van dezen tijd. Wij wisten dat waarlijk wel. Hebben al het mogelijke gedaan om aan dit gerechtvaardigde verlangen van onze lezers te voldoen. Maar er is tenslotte een grens aan iedere exploitatiemogelijkheid, en wij zouden, zoo we alléén in zee gestoken waren, deze grens ver hebben moeten overschrij den Dus hebben wij ons gewend tot ons vrijzinnige zusterorgaan, de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant, met de vraag, of, in dezen tijd van concentra tie alom, ook hier samenwerking tot be reiking van het gestelde doel ook moge lijk was. Die samenwerking is thans tot stand ge komen Met ingang van 1 Augustus aanstaande verschijnt de Goesche Courant als dagblad. Nadere mededeelingen hieromtrent zul len t.z.t. volgen. Wij spreken echter thans reeds de stellige verwachting uit, dat al wie vrijzinnig denkt in onze stad en op de Bevelanden, VOORTAAN HET DAGBLAD VAN ZIJN EIGEN RICHTING WEER ZAL LEZEN l DIRECTIE GOESCHE COURANT. DE RADIO-DOKTER, steeds en overal te ontbieden. Thans lage afstandstarieven. J. M. POLDERMAN, Telef. 129, Groote Markt, Goes. 13 FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD. In Regentstreet stapten ze uit. Bliss be taalde de taxi met geld uit zijn rechter- broekzak. De menigte, die zich voor den winkel verdrong, was op dat oogenblik op haar grootst. Mr. Masters bleef stokstijf staan, met zijn hoed achter op zijn hoofd en zijn mond wijd open; overbluft keek hij naar den kok, die druk aan het werk was, overbluft keek hij naar zijn eigen fornuis, maar het meest overbluft was hij toch wel toen hij las, wat er op de kaart voor het raam stond. Hij was niet in staat om ook maar één woord uit te brengen. Het leek wel of hij voor het eerst van zijn leven hoorde dat het Alpha fornuis het beste fornuis ter wereld was. „Als u nu mee naar binnen wilt gaan?" vroeg Bliss, „dan zal ik u alles vertellen, wat er te vertellen valt". Met moeite baanden ze zich een weg naar de deur. Bliss gaf Frances een stoel; Mr. Masters was er niet toe te krijgen om te gaan zitten, hij stond nog steeds met zijn hoed achter op zijn hoofd en met zijn beenen alsof ze hem in die hou ding beter steun konden geven ver van HET RAPPORT-WELTER. Het rapport Weiter. Justitie. Voorgesteld wordt o.a. behalve de reeds gemelde opheffing der rechtban ken en kantongerechten; Versobering van de gerechtskosten in strafzaken vereenvoudiging nzake het uitbrengen van exploiten en inkrimping der deur waarders-organisatie Bezuiniging in to taal f 175.000. Sameiismelting van de beide krijgsraden en vermindering van het aantal militaire leden van het Hoog Militair Gerechtshof. (Uiteindelijke be sparing f 30.000). Reorganisatie der politie (met uit zondering van die der groote steden) door in plaats van rijksveldwacht en gemeentelijke plattelandspolit'ecorpsen, gewestelijke politie in te stellen, staande onder het gezag van den commissaris der Koningin en t.a.v. hun repressieve taak dienstbaar aan de justitioneele autoriteiten. Besparing zoowel aan het rijk als aan de gemeenten globaal ge schat f 200.000. Beperking van het aantal kinderen, op welke de kinderwetten toepass ng vinden door: de art. 373 M en N van het B. W. buiten werking te stellen (evenwel met herstel van de correction paternelle voor de ter beschikkingstelling de leeftijdsgrens die thans 18 jaar bedraagt, althans tijdelijk te verlagen tot 16jaar; de ontheffing en de ontzetting uit de ouderlijke macht alleen in de meer ernstige gevallen toe te passen. (Regee- ringsaanschrijving aan de parketten). Besparing f 365.000 Plaatsing van de z.g. Regeeringskin- deren in grooter getale in de met Rijks subsidie gebouwde, particuliere opvoe- dingsgestichten, vereenvoudiging van de Rijksopvoedingsgestichten voor jon gens. Bezuiniging f 50.000. Beperking van de toepassing der psychopatenwet door de wet alleen in werking te laten bij delicten, waarbij lijf of zeden betrokken zijn, of ingeval van tweede herhaling van misdrijf. Voorts berekent de commissie een verhooging van inkomsten van rond f 500.000 uit beperking van kosteloos procedeeren en requesteeren herstel van de veroordeeling in de kosten van het geding, invoering van invorderingskosten bij boetebetaling en betaling of medebetaling in de kosten van onderhoud bij ontzetting of ont heffing en bij ter beschikkingstelling. Totale bezuiniging op Justitie f 3.340.000. Werkloozensteun. Verlaging van den werkloozensteun met 15 pCt., als onontwijkbaar gevolg van de salariskorting, en voorts in UITSLUITEND VOOR UW INMAAK elkaar, in de grootste verbazing naar zijn fornuis en de twee transpireerende koks te kijken. ,,'t Kwam gisteren ineens bij me op, dat reclame wel goed zou zijn", legde Bliss uit. „Tegenwoordig is dat 't eenige, dat helpt. En 't resultaat? Heel Londen spreekt op het oogenblik over niets anders dan Alpha fornuis. Een paar kranten hebben ons al een plaats voor advertenties koste loos aangeboden. Een afgezant van Eller- mann is al hier geweest, en hij heeft met een een order van een honderd stuks ge plaatst tegen den prijs van dertien en een halve guinea per stuk, en nu willen ze een contract voor de levering van duizend stuks hebben. Kijk, hier is de order". „Maar waar heb je in 's hemelsnaam de centen vandaan gehaald, om zoo iets voor mekaar te krijgen?" vroeg Mr. Mas ters, terwijl hij, zonder iets te zien, naar het stuk papier keek, dat hij in zijn tril lende vingers hield. „Zoo iets is ook al eens in mij opgekomen, maar ik wist nooit, hoe ik aan de duiten komen moest". „O, het geld heb ik geleend van een kennis van me, tusschen ons gezegd en ge zwegen, de grootste kaffer die er rond loopt, maar die veel meer geld heeft, dan goed voor hem is", antwoordde Bliss. „Vijfhonderd pond heeft hij me geleend. Hier heeft u het overschot". Hij keerde zijn rechterbroekzak boven tafel om en schoof den inhoud, die er uit kwam rollen, een handvol bankpapier en wat goudgeld, naar Mr. Masters toe. verband met de prijsdaling voor levens- benoodigdheden sinds de vaststelling van het grondtarief van f13,50 der groote steden. Voor het platteland wordt voorge steld de lage uitkeeringen te verhoogen. 40 pCt korting op de Rijksvergoe ding van de administratiekosten van werkloozeukassen. Bezuiniging rond f IOO.OOO. O n d e r w ij s Totaal voorgestelde bezuiniging hier op f 15.403.000 en verlaging der totale kosten van het Hooger Onderwijs met 10 pet. De commissie geeft o.m. in over weging om de zelfwerkzaamheid van de gemeenten op het gebied van het V. H. O. en het M. O. voor de toe komst uit te schakelen en de concen tratie van dit onderwijs zooveel moge lijk te bevorderen, (concentratie zoo wel van onderwijsgelegenheid als con centratie in de studie der leerlingen b.v. het gemeenschappelijk ontvangen van lessen te besluiten tot instelling van een regionale inspectie en ten slotte tot voovloopige stopzetting van de uitbreiding van het M. O. en het V. H. O. Op het Nijverheidsonderwijs zal f 2.6 millioen moeten worden bezuinigd door versobering der organisatie, een gedifferentieerde vermindering der per soneelskosten, een korting van 15 pet. op de materieele uitgaven en vermin dering der personeelssubsidies met 9.4 pet. Stopzetting der subsidieering van het lager (dagschool) landbouwonder wijs; Versobering van den dienst van het Staatsboschbeheer en beperking van de overige voor boschbouw bestede uitgaven. Bezuiniging totaal f 195.OOO. Concentratie aan openbare lagere scholen in de richting van tenminste een tweemansschool met als minimum 46 leerlingen Besparing f 500.000. Concentratie van U. L. O scholen in de richting van drie-mansscholen met gelegenheid tot differentiatie naar be. neden tot tweemansscholen. Besparing f 750.000. Opvoering van de minimum aantallen leerlingen, noodig voor de oprichting van nieuwe bijzondere lagere en uloscholen met 50 pet. en in aansluiting daarop opvoering van de minima in art. 19 der L.O.-wet voor het Openbaar L.O. eveneens met 50 pet. Meer concenlrat e in de op leiding der onderwijzers. Bezuiniging f 250.000. Doorvoering van de z.g.n. 45-schaal, opgenomen in het aanhangige wets ontwerp tot wijziging der L.O.-wet, Bezuiniging f 5.300.000. Vervanging van de leerkrachten in de laagste twee klasseii door lager bezoldigde (in den regel vrouwelijke) leerkrachten in het bezit van een daarvoor speciaal in te stellen onderwijsbevoegdheid. Besparing op den duur f 4 millioen. Verbod voor de gemeentebesturen tot aanstelling van z.g.n. boventallige onderwijzers. De hieruit voortvloeiende bezuiniging, geraamd op ongeveer f 9 millioen, komt geheel ten goede aan de gemeenten. ,,U moet hem natuurlijk -het geld plus de rente terugbetalen", ging Bliss verder. „Maar hij heeft er niet de minste haast mee, hij zal u wel een rekening sturen, heeft hij gezegd". „O ja, en dan nog iets". Voordat beide menschen wisten wat hij bedoelde, nam hij van het stapeltje geld twee pond af en stak ze in zijn zak. „Mijn salaris van morgen", legde hij hen uit. „Mijn geld is bijna op. Kijk daar is de afgezant van Ellermann weer terug. Hij heeft werkelijk zijn technischen direc teur meegebracht. Nu Mr. Masters, ver der het allerbeste en tot ziens". Mr. Masters keek hem vragend aan, terwijl Frances, die oplettend had zitten luisteren, verschrikt uit haar stoel op sprong. Met oogen die verdacht schitter den. keek Bliss hen beiden aan. „Ik kan er heusch niets aan doen", zei- de hij, „maar ik moet elke connectie met u afbreken. Ik mag zelfs geen provisie van u aannemen; alleen de twee pond salaris waarop ik eigenlijk morgen pas recht had. 't Spijt me erg, dat ik het u niet vooruit heb kunnen zeggen, maar ik mag werke lijk geen dag langer in uw dienst blijven". „Ben je gek geworden, kerel? Je blijft, en als mijn compagnon", barsste Mr. Mas ters uit. „Wat denk je wel, nu weggaan! Waar zie je me wel voor aan? Weet je wel, dat je me van een zekeren ondergang gered hebt?" Bliss kreeg bij die woorden een gewaar wording alsof hij een kind was, dat iets Opneming in art. 6 der L.O.-wet van de bevoegdheid om maximum eischen te stellen t.a.v oprichting en inrichting der scholen, teneinde zoo noodig soberheid daarbij te kunnen a dwingen. Leger en vloot. Ten einde te komen tot een bespa ring van 10 pet. of 1.3 millioen op de kosten van de marine-organisatie, stelt de commissie voor aan een deskundi ge commissie uit vertegenwoordigers van de dep. van Financiën, Koloniën en Defensie opdracht te geven de or ganisatie der marine hier te lande in verband met de vlootsterkte in Indië te herzien naar de beginselen, die na der omschreven worden. Op legerorganisatie eveneens 10 pet. of f 3,5 millioen, welke bezuiniging dienstbaar moeten worden gemaakt aan het vrijmaken van een bedrag van 1 1,5 millioen voor de oefening en uitrus ting van het leger. Deze bezuiniging is mogelijk door vermindering van devredes-en van de oorlogssterkte met 8 regimenten infan terie, verlaging van het contingent met 2150 en van de oorlogssterkte met ruim 23.000 man en voorts zoodanige uitdunning van de beroepskaders dat t resteerend te bezuinigen bedrag be reikt wordt. Voorts wordt voorgesteld een korting van 15 pet. op de materieele uigaven van de begrooting van Defensie, echter niet op de aanschaffingen van nieuw materieel. Besparing rond f 2.400.000 Met nog eenige bezuinigingen van geringer omvang wordt een totale be zuiniging van f7.503000 verkregen. Waterstaat en. Wegenfonds, Totale bezuiniging van f25.335.000 waarvan rond f 20 millioen wordt ver kregen door opheffing van het Wegen fonds en instelling van één Rijksver- keerfonds, waarin alle inkomsten ter zake van het verkeer zullen vloeien en alle uitgaven te dier zake zullen wor den gedekt, met één Rijksbijdrage als sluitpost. Een extra belasting van het motor- verkeer -zal moeten dienen om de exploitatie der versch llende verkeers middelen meer aan elkaar gelijk te maken. Een bedrag van f 3.7 millioen wordt gevonden door verlangzaming van het tempo van uitvoering van verschillende groote waterstaatswerken. Arbeid H. en N. Totale bezuiniging f 13.289.000. Vermindering der districten van het stoomwezen van 7 op 6. Bezuiniging van f 180.000 op de kosten der personeelformaties van de arbeids- en havenarbeidsinspectie; ver mindering van het aantal districten van 11 op io. DENS0ETEN1 NVALSEDERT ISZSr heel moois gekregen had. Hij gevoelde zich bepaald opgewonden van blijdschap, wat een geheel nieuwe sensatie voor hem was. Toen Mr. Masters hem vragend bleef aankijken, stak hij hem de hand toe, en greep meteen met zijn vrije linkerhand de beide handen van het meisje, dat nog steeds stond en hem smeekend aankeek. ,,'t Is toch zeker maar een grapje?' vroeg ze, „u bent toch niet heusch van plan weg te gaan?" „Werkelijk, ik ga niet uit vrijen wil" antwoordde Bliss ernstig, „maar ik moet. 't Is nu eenmaal zoo afgesproken en ik moet mijn belofte houden. Maar geloof me, dezen tijd zal ik niet licht vergeten, heusch, ik zal hem niet vergeten". Met moeite maakte hij zijn hand vrij Masters trachtte hem nog tegen te hou den, maar op hetzelfde oogenblik werd hij aangesproken door een welgedanen heer van middelbaren leeftijd. „Heb ik het genoegen met Mr. Masters te spreken? Mag ik me even voorstellen: Burrell, technisch directeur van de naam looze vennootschap Ellermann. Ik zou u graag eens even over die fornuizen willen spreken". Mr. Masters haalde diep adem. Ten slotte was hij maar een gewoon mensch en het gesprek beloofde het keerpunt in zijn zaken te worden. „Aangenaam, Mr. Burrell", zeide hij „Gaat u zitten, gaat u zitten". Even daarna zaten ze druk te praten Frances, die al dien tijd had staan luiste Eerste toepassing Crisispachfwet. De Amsterdamsche kantonrechter treft een door pach ter en verpachter aanvaar de regeling over ver mindering van de pachtsom. De op 17 Juni j.l. in het Staatsblad afgekondigde en den eersten dezer maand in werking getreden Crisïsr iachtwet 1932 heeft, zoo meldt het fbld., haar eerste toepassing gevon den voor den Amsterdamschen kan tonrechter mr. G. L. de Vries Feyens, bij wlen reeds vele verzoekschriften van pachters, strekkende tot onthef fing van betaling van een gedeelte van de pacht, zijn binnengekomen. De kantonrechter heeft bij het be treffende verzoekschrift pachter en verpachter gehoord. De pachtet; die in Mei nog een halfjaarlijkschen 'ter mijn ad f439 ten volle had betaald, zette uiteen dat hij door de ongunstige tijdsomstandigheden zijn bedrijf niet loonend had kunnen maken en met verlies had gewerkt, waartegen de ver pachter aanvoerde dat hij ook zulke moeilijke tijden had, dat hij een ver mindering van de door hem te ont vangen pachtsom moeilijk kon toe staan. Mr. De Vries Feyens stelde den pachter vragen omtrent de uitkomsten van zijn bedrijf en informeerde naar de inkomsten van den verpachter, die papieren over grond- en polderlasten en hypotheken overlegde, waaruit moest blijken dat een vermindering van inkomsten voor hem niet te dra gen zou zijn. Resultaat van dit alles was, dat de kantonrechter de partijen de z. i. bil lijke regeling voorstelde, dat op den in Mei vervallen (en reeds ten volle betaalden) termijn en op den in Oc tober vervallenden termijn telkens f100 van de pachtsom in mindering zouden worden gebracht, waarmee de pachter en de verpachter, de laatste niet dan schoorvoetend en onder de verzuchting „het zal wel moeten", ge noegen namen. Dit kwam dus hierop neer, dat de pachter een vermindering kreeg van bijna 25 pet. van zijn in het contract vastgestelde pacht en in Oc tober zal kunnen volstaan met f239 te betalen in plaats van f439, waar bij dan tevens de verlaging over den ten volle betaalden Mei-termijn zal zijn verrekend. Onmiddellijk nadat deze regeling was getroffen is ze op schrift gesteld en door beide partijen geteekend. De regeling is van kracht tot het volgend jaar; wanneer dan de pachter nog van meening is dat vermindering van de pacht billijk is, zal hij opnieuw een verzoekschrift hebben in fe dienen en zal de kantonrechter zijn bemiddeling verleenen met inachtneming van de omstandigheden, die dan zullen gel den. Zenuw-Tabletten, 75ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten ren, liep naar het winkelraam. Zonder zich ook maar eenigszins te storen aan de nieuwsgierige menigte, welke zich nog steeds voor het raam verdrong, keek ze met oogen, die vol tranen stonden, het trottoir langs. In de verte liep Bliss; met zijn oude kleeren in een bruin papier ge wikkeld onder zijn rechterarm en twee pond en vier pence in zijn linkerbroekzak, stapte hij, zonder omkijken, met een ze kere vastbeslotenheid, snel langs het voch tige trottoir verder. HOOFDSTUK VI. Bliss stond voor het venster van zijn zolderkamertje en keek diep in gedachten naar het drukke gewoel beneden in de straat. Achter hem in de kamer was zijn hospita bezig om de restjes van een heel schraal ontbijt weg te ruimen. Daar bene den hem, in de van regen glimmende straat, werd de stroom van voetgangers en on aanzienlijke voertuigen steeds grooter. Aan den overkant van de straat, waar de vervallen huizen met hun vuile, scheef hangende gordijnen zoo volkomen den indruk maakten van armoede en verwaar- loozing, stond een rij afgeknotte, zielig uit ziende boomen. 't Motregende, de geheele atmosfeer was dampig en grauw. Voor het eerst van zijn leven voelde Bliss den neerdrukkenden invloed, welke uitgaat van een omgeving van werkelijke armoe de en misère. „Neemt u me niet kwalijk, meneer, maar het is al over achten". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1