Rechtszaken Sport. Ixand*en Tuinbouw Uit de Radiowereld Uit de Pers. Koloniën -VAM MELLE'S- GOESCHE ONTBYT-KOEK Gemengd NieuWs. Advertentiën. Belgische mijnwerkersstakmg. De staking der Belgische mijnwerkers breidt zich nog steeds uit. De eerste dagen omvatte deze in de Borinage 8000 man. Weldra steeg dit aantal tot 24.000 mijn werkers en daarop volgden het bekken van het Centrum met 18.000 man en het bekken Charleroi met nagenoeg eenzelfde aantal stakers. Tevens teekende zich de stakingsbeweging af -in de provincie Luik, zij het in geringer mate, terwijl zij ook naar andere takken der industrie over sloeg. Allerwege vinden betoogingen plaats en komen relletjes voor, die echter krachtig onderdrukt worden. Te Caregnon, Boussu en Pérennes is het tot charges met de blanke sabel gekomen. In Bergen, de pro vinciale hoofdstad, reden als in oorlogs tijd pantser-auto's en machinegeweren om de oproerige benden, die zich naar het gouvernementsgebouw wilden begeven, uiteen te jagen. RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van Maandag 11 Juli wer den de volgende zaken behandeld: Kousen ontvreemd. J. H. d. M.. 18 jaar, koopman te Krui- ningen, werd verdacht dat hij op 6 Ja nuari 1932 te samen en in vereeniging met een ander te Goes, een 60-tal kousen, toe- behoorende aan C. J. Tilroe, heeft weg genomen. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. Scheerzeep, enz., gestolen. P. J., 18 jaar, bakkersknecht te Wemel- dinge, werd ten laste gelegd dat hij op 16 Mei 1932 te samen en in vereeniging met een ander te Wemeldinge heeft weggeno men een pot scheerzeep, een kaart haar- klemmen, een literflesch Lotion, een scheerkwast, een flesch brillantine en ex tract Cabe Shampoo, toebehoorende aan H. J. Cardon. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnissen In de zitting van 11 Juli werden de vol gende vonnissen uitgesproken Een gewoonte maken van koopen zon der volledige betaling: M. L. H., huisvr. van Z., 24 jaar, zonder beroep te Goes, vrijspraak. Het verspreiden van opruiende ge schriften onder matrozen der Marine: G. S., 51 jaar, mijnwerker te Sappemeer, ge detineerd, 7 weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Voetbal. Z. V. B.-uitslagen. Krabbendijke—Rilland II 22 Waarde—Kruiningen II 4—1 Yerseke IIHansweert III 10-0 Wit Zwart—Kapelle I 2—1 Kapelle II's-Heer Arendskerke II 2—8 KloetingeGoes V 1—2 Zwemmen. Goesche ploeg tweede. Bij den Zaterdag te Middelburg gehou den zwemwedstrijd over 3 maal 50 M., resp. school-, vrije- en zijslag, behaalde de dames-estafetteploeg uit Goes, bestaande uit de dames C. v. d. Graaff, T. Hommes en D. van der Peijl, den tweeden prijs in 2 min. 33 sec. de eerste was behaald door een Vlissingsche ploeg in 2 min. 29 sec. Duiven. Wedstrijd „Stormvogels". De postduiven vereeniging „Stormvo gels" te Yerseke, hield een wedstrijd van Limoges. Afstand 676 K.M. De tijd voor de eerst-aankomende was: 1. P. Minnaard 7 uur; 2. Idem 7.30 uur; 3. G. Everse 7.45 uur. DE POOTAARDAPPELEN. Het toezicht op de uitvoer. Het Belgisch Landbouwblad „De Korenbloem" schrijft dienaangaande het volgende „De Nederlandsche regeering beoogt door die wet het volgende i. De goede faam van de Neder landsche pooters hoog te houden door den uitvoer van slecht goed te ver bieden. 2. De kweekers in Nedeiland aan te zetten nog meer zorgen te wijden aan hunne aardappelen. 3. De Nederlandsche en buitenland- sche zwendel tegen te werken. 4. De bu tenlandsche koopers nog meer middelen te geven om goed en slecht plantgoed te onderscheiden. Wat zal de uitslag zijn De personen die er sinds jaren een stiel van maken zwijnenvoeder voor planters op de markt te brengen, zul len naar andere middelen moeten uit zien. Zij zullen ze vinden, door aard appelen te koopen die niet gesorteerd zijn en door dezelve in België te sor- teeren of door alleenlijk planters te koopen in andere provinciën van ons land en ze voor Hollandsche te ver- koopen. En de koopers De massa s onwetend en tracht al leen te koopen van dien persoon die het best kan praten en het meest pin ten laat drinken. Alle jaren komen andere agenten en alle jaren worden honderde, duizende wagons gemeen goed aan den man gebracht. Wat invloed zal de Hollandsche wet dan hebben voor ons land? Weinig of geen, zoolang in ons eigen land alle bedrog, hoe schandig ook, wordt toegelaten en zoolang onze boeren niet ernstiger zijn in hunne aankoopen. Wisten alle landbouwers niet dat er gekeurde planters bestonden en dat lood en kaart een waarborg was? E11 toch lieten zij zich bij den neus leiden, en ieder jaar 1 De landbouwer zelf draagt de schuld van alles. Zoo hij uit zijn oogen ziet en alleen goede waar koopt is de zaak opgelost en zijn bedrog en zwendel onmogelijk. We danken niettemin van harte de Nederlandsche regeering voor het ge nomen initiatief, ze maakt het de boerenfoppers steeds moeilijker en sti - aan zullen de oogen van onze lamme goedzakken eens open gaan. Wat de Belgische regeering aangaat, hopen we dat het Hollandsch voorbeeld haar zal een les zij en een vingerwijzing om eveneens streng op te treden tegen oneerlijken handel vooral in zake plant en zaadgoed. De Luxemburgsche zender. Nederland zal er ook over zenden. Men weet, dat te Luxemburg thans een z.g.n. Europa-zender wordt ge bouwd, welke op X Augustus met een sterkte van 200 kw. zal gaan werken. De Comp. Luxembourgeoise de Ra- diodiffusion richtte den nieuwen zen der, welke in Nederland voortreffe lijk te hooren zal zijn, op. Achter de zen omroep staan o.a. de concerns van Havas, Reuter en Wolff. Bij het plaats je Junglinster zijn de vier 185 M. hoo- ge masten bij een zeudgebouw van 75 M. lengte opgericht. Internationale radio-lijnen verbinden den zender niet Parijs, Amsterdam, Brussel en Berlijn. De bedoeling is internationale pro gramma's te geven ter bevordering van de goede internationale verhou dingen. Daarnaast worden voor de aangren zende landen nationale programma's uitgezonden. En in (jat verband, ver neemt het Handelsblad, dat een Ne derlandsche groep de beschikking heeft gekregen over een deel van den zendtijd; o.a. zullen de Vrijdagen voor de Nederlandsche uitzendingen be stemd zijn. En die programma's zullen dan praktisch in geheel Europa ge hoord kunnen worden op een golf lengte van 1250 M. Deze programma's zullen volgens het Amerikaansche sys teem door groote lichamen en han delsondernemingen gefinancierd wor den. Uit den aard der zaak staan de Nederlandsche omroepvereenigingen er geheel buiten. SCHOONHEID EN BOURGEOISIE. „Miss Holland". Ter verduidelijking van onderstaand ar tikeltje dat wij uit het „Handelsblad" over nemen, zij vermeld, dat Zondag 1.1. een 18-jarig meisje in Amsterdam tot „Miss Holland" gekozen werd. We hopen, dat onze lezers het ons niet te zwaar aanre kenen, dat we er geen melding van maak ten. Redactie G. Crt. Het „Handelsblad" schrijft dan: „Het gemak van socialist te zijn, zit voor een niet gering deel in het feit dat men alles dat niet naar den zin is. of ver keerd gaat, aan het kapitalisme kan toe schrijven. Het geval Lindbergh, oorlog, werkloosheid, faillissementen, het ontbre ken van een paradijs op aarde, het is alles de schuld van het kapitalisme. Bewezen behoeft dat niet meer te worden. Het woord kan op elk oogenblik, wakend, droomend, slapend worden uitgesproken. Steeds zal het passen op een situatie, ge zien door een rooden bril. En zoo heeft dan nu „Het Volk" een zedepreek gewijd aan „miss-elijk Hol land" dat schoonheidswedstrijden organi seert, en aan sommige jonge meisjes het ledige hoofd op hol brengt. Een verstan dig betoog, met het opvoedkundige „Leit motiv" dat mooie beenen dikwijls niet sterk genoeg zijn om de weelde van het schoonheidskoninginneschap te dragen. Een 50-tal regels lang gaat alles goed, volgens de beste tradities der burgerlijke moraal. Maar dan herinnert de schrijver zich plotseling dat hij militant socialist is; en hij doopt het heele geval in den steeds gereedstaanden emmer kapitalisme en ver klaart „Als de bourgeoisie zich wil amuseeren, dan doe zij dit ten koste van haar eigen dochters en niet van de onze. De arbei dersklasse heeft vooral in dezen tijd an dere zorgen aan haar hoofd." „Men keere zich met verachting van dit miezerige ta fereel af!" Bravo! Wij wisten wel niet dat het schoonste meisje dat zich tot het wedstrijd- monarchisme bekeerde, uit de republikein- sche arbeidersklasse voortkwam, maar wij nemen dat implicite gaarne aan. Wij no- teeren met belangstelling dat de arbeiders klasse in dezen tijd wel wat beters te doen heeft, en dat zij beter deed zich van het „miezerige tafereel" af te keeren. En vol verwachting slaan we „Het Volk" op van den Maandagmorgen (na den wed strijd), in de stellige zekerheid dat daarin tenminste niets over het „miezerig tafe reel" zal voorkomen. Maar in „Het Volk" van Maandagmor gen is een verslag van een grootmoedige twee kolommen gewijd aan de verkiezing van de nieuwe „Miss Holland" in het Concertgebouw. Een heel gezellig en ob jectief verslag, met een heel klein scheutje ironie net genoeg voor de aromaen het excuus. En pas heel op het eind het plotseling vernietigende: Miss Holland! mis, Holland!, als een bliksem uit een hel deren hemel. Ja, met die bourgeoisie is het toch eer. treurig geval! En de arbeidersklasse heeft wel wat beters te doen dan naar schoon heidskoninginnen te kijken. Zij keert zich klassebewust af van het miezerig tafereel. Maar een smakelijke twee kolom leest zij er graag over in haar lijfblad! Want een arbeider is ook een mensch, en het zo mert in de natuur!" Succesvolle opgravingen. In een droom gezien. Door zekere Arsiali, inwoonster van Tjidjeungdjing, district Darmaradja Midden Preanger werd bij de po litie aangifte gedaan van het feit, dat door een viertal dessagenooten op haar erf gouden voorwerpen waren gevonden, welke voorwerpen door ge noemde dessalieden naar het pandhuis waren gebracht. Daarvoor hadden zij f 80 ontvangen. De zaak werd onder zocht en de voorwerpen werden in be slag genomen. Deze bleken te bestaan uit een bronzen leeuwtje, een bronzen kommetje en eenige gouden sieraden. De vinder, Maskam, legde een typisch getuigenis af, wordt aan het „N. v. d. D. v. N.-I." gemeld. Volgens zijn zeg gen zouden hem in een droom aanwij zingen zijn gegeven om te graven op het erf van bovengenoemde Arsiah. Hij zou dan iefis vinden. Hij volgde de aanwijzing, waarbij eenige vrien den hem assisteerden, na van Arsiah toestemming te hebben verkregen, met het gemelde resultaat. De voorwerpen zijn thans in bewa ring bij den regent van Soemedang en zullen aan den Oudheidkundigen Dienst ter beoordeeling worden gege ven. Van den uitslag van dit onder zoek zal het afhangen, of de opgra vingen zullen worden voortgezet. De Orang-pendek. Bedrog? Volgens het voorloopig onderzoek, in gesteld door dr. K. W. Dammering, hoofd van het Zoölogisch Museum te Buiten zorg, valt er aan het specimen van den Orang pendek niets menschelijks op te merken. Het aangebrachte exemplaar heeft een volkomen aap-achtig karakter en het is vrij zeker, dat men hier te doen heeft met een soort slank-aap. Intusschen is het voorhanden skelet niet volledig. De juk beenderen ontbreken, de staartwervels zijn afgebroken met een scherpen hoek en de snijtanden zijn afgevijld. De huid van het exemplaar is kaal geschoren, behalve het hoofdhaar. De staart is zeer waarschijn lijk afgesneden. Dr. Dammering komt tot de conclusie, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met een opzettelijk bedrog. Of men hier staat voor een bekende of onbekende soort, valt niet te zeggen. Iden tificatie is lastig daar het materiaal niet volledig is en het individu zeer jong. Intus schen wordt het onderzoek voortgezet. BROWN, FINANCIEEL DETECTIVE. Loewensteïn en Kreu- ger zijn slachtoffers? In Parijsche kringen, die nauwe be trekkingen onderhouden met indus- trieele groepen ook buiten Frankrijk, zijn, naar de Tel. meldt, een aantal details bekend geworden over een eigenaardige affaire, die als centrum heeft de mysterieuze figuur van den chef-detective der New-Yorksche ban kiersfirma J. P. Morgan. Het schijnt, dat door een of ander toeval beslag is gelegd op de omvangrijke corres pondentie tusschen dezen leider van Morgan's informatiedienst en zijn last gever, waarin o.a. buitengewoon inte ressant materiaal voorkomt over de gebeurtenissen, die aan de krach van het Kreuger-concern en den dood van Ivar Kreuger vooraf gingen. Door de Belgische recherche degene die de inbeslagneming verrichtte is een verder onderzoek ingesteld, dat geleid heeft tot een verhoor van den bezitter dezer papieren, die zich in den loop daarvan bekend maakte als „chef informateur" van het huis Morgan. Zijn verblijf in België had, gelijk op grond van een uit Londen gedateerden brief kon worden vastgesteld, tot doel, bepaalde financieele manipulaties van zekere Belgische en verwante Fran- sche industrieele groepen na te gaan. De „chef-informateur" bleek in het bezit te zijn van niet minder dan vier •DEN SOETEM IMVAL SEDERT 1S2.X deugdelijke paspoorten op verschil lende namen, waaronder twee diplo matieke passen. Hij had reeds een net van vertrouwenslieden over 'België en Frankrijk uitgezet. Te Brussel' moet hij zich hebben uitgegeven als John C. Brown uit Chicago. Op interventie van een buitenlandsch diplomaat werd wel is waar geen vervolging tegen den man ingesteld, doch hij heeft zich moeten laten welgevallen, dat hij tot het verlaten van Belgischen bodem on der politiecontrole werd gesteld. Het in beslag genomen materiaal is hem intusschen teruggegeven. De inhoud zijner notities, zoo heet het te Parijs, geeft een merkwaardig beeld van Brown's persoonlijkheid en zijn activiteit in de laatste jaren. Hij is de zoon van een Engelsch militair attaché en een Hongaarsche gravin. Van zijn moeder erfde hij het bij Hon garen veelvuldig voorkomende talent, zich snel vreemde talen eigen te ma ken. Brown, een volmaakt gentleman in uiterlijk en manieren, een man bo vendien van zeldzame intelligentie, woonde in opdracht van Morgan als „gast" alle internationale conferen ties der laatste jaren bij, wat een le venstaak op zichzelf mag heeten. Tij dens de petroleumbesprekingen van San Remo, waarbij de Iraksche olie terreinen in het middelpunt der be langstelling stonden, was hij de ver bindingsagent tusschen de groep Mor gan en de Amerikaansche ondernemin gen. De verdwijning van een akten- tasch van den bekenden Armeenschen oliemagnaat Goelbenklan bracht hem echter in een dermate delicate situa tie, dat hij spoorloos uit het gezichts veld moest verdwijnen. Brown is de man geweest, die den bankier Loewenstein te gronde richtte. Toen Alfred Loewenstein probeerde in Canada en de V. S. transacties tot stand te brengen, die tegen Morgan's belangen dreigden in te gaan, onder nam Morgan de bekende baisse-ac tie tegen de door Loewenstein gecon troleerde kunstzijde- en electriciteits- maatschappijen. De Belgische financier werd daardoor volkomen verrast; hij leed enorme verliezen. Brown was het nu, die op de West-Europeesche beur zen de contramine op touw zette, wel ke Loevvenstein's tot dien tijd onbe perkt crediet aan het wankelen bracht en de aangeknoopte leeningsonderhan- delingen deed mislukken. Van Brown moet dit woord na Loewenstein's dood (hij viel, naar men zich herinnert, in den zomer van 1928 bij een vliegtocht over het Kanaal uit het toestel in zee en verdronk) afkomstig zijn: „Daar Loewenstein niet tijdig genoeg eruit is gesprongen" uit de markt „moest hij er maar uitspringen" uit het vliegtuig.... Brown's jongste en grootste op dracht echter was, steeds volgens de zelfde lezing, de „ontmaskering" en het „onschadelijk maken" van Kreu ger. Het schijnt wel vast te staan, dat deze opperdetective den lucifersmag naat de laatste maanden van zijn leven dag en nacht „schaduwde", zonder dat Kreuger er een flauw vermoeden van had. Bij de laatste reis van Kreuger uit Amerika naar Europa kreeg Brown zijn slachtoffer beet. Hij wist, onder het mom van commissaris van de afd. „buitenlandschen handel der Sovjet- Unie", een onderhoud met den Zweed te verkrijgen. In den loop van hun gesprek moet Brown zich volkomen op de hoogte hebben getoond van de situ atie van Kreuger's zaken. Toen Kreu ger te Parijs was aangekomen, werd hij bij eiken stap dien hij zette, door Brown en diens helpers nagegaan. Eenige uren vóór zijn dood had Kreu ger nog een laatste gesprek met Brown die zich nu als lasthebber van Mor gan bekend maakte en hem aan het afloopen van den gestelden termijn herinnerde. In dat gesprek schijnt Brown aan Kreuger in het gelaat te hebben geslingerd: „U bent de groot ste bedrieger, die ooit bestaan heeft!" Nog een wanhopige poging deed de Zweed, om zich uit hef net, waarin hij geraakt was, los te rukken. Hij bood den detective het fantastisch bedrag van vijf millioen Zweedsche kronen aan, als deze zich aan zijn zijde wilde scharen. Het antwoord was vernieti gend: „Wilt u mij ook valsche obliga ties als garantie geven?" Toen be greep Kreuger, dat hij verloren was. Het medelijdende jongetje: „Ach, vader, koop toch wat bloemen van dien armen man, kijken zijn beenen eens doorzakken". De gezonken duikboot» De laatste hoop, dat zich aan boord van de gezonken duikboot „Promethée" nog overlevenden zouden bevinden, is thans opgegeven. Op het kloppen der duikers, die tot het wrak wisten af te dalen, is geen antwoord gekomen. Bij een nader onderzoek is gebleken, dat het ongeluk waarschijnlijk aan een con structiefout moet geweten worden. Er was n.l. een kleine, open schakelaar, die door een onwillekeurig duwtje overgezet kon worden en waardoor de boot in 30 sec. zonk Men vermoedt, dat hier per onge luk tegen gestooten is. Goudvondst in Suriname. De Gouverneur van Suriname, de heer Rutgers, bracht Zaterdag een bezoek aan de jongste goudvindplaats in Mindrineti. Volgens „De West" bestaat de vondst uit kwartseri met zichtbaar goud. Bij verlich ting lijkt de mijnschacht een sprookjesach- (ige grot met van goud schitterende wan den. Het eindproces zal vermoedelijk de oorspronkelijke raming van 40 K.G. verre overtreffen. Baldadig spel. Vrijdagmiddag was op het speel plein van school C te Ter Neuzen een der oudere leerlingen aan het spelen met lucifers, die hij brandende naar andere kinderen wierp. Kort voor het aangaan der school kwam daar een 7-jarig knaapje, wien de jongen naar verklaard wordt eenige brandende lu cifers langs zijn nek tusschen zijn kleeren liet vallen. Het ventje stond met zijn kleeren terstond in lichte laaie. Den onderwijzer Van den Broe- ke, die het voorgevallene zag, mocht het gelukken den b/and te blusschen, doch niet voordat de kleeren gedeel telijk verbrand waren, en het knaapje ernstige brandwonden had bekomen, die, nadat hij naar de nabije ouderlijke woning was gebracht, door geneeskun digen zijn verzorgd. Explosie op plezierboot. Zondagmorgen tegen 9 uur heeft aan boord van een pleziervaartuig der reederij Roloff te Berlijn, een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het schip dat aan de Caprivi- brug had aangelegd, om passagiers op te nemen voor een tocht naar den Havel- See, ontplofte door tot nu toe nog onbe kende oorzaak de stoomketel. Van de negentig passagiers, die zich aan boord bevonden, werden 35 gewond, o.w. 14 ernstig. De stoker werd zoo ern stig gekwetst, dat hij spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleed. Van de ernstig gewonden zijn intusschen nog drie over leden. LICHT OP. Dinsdag 12 Juli 9.46 uur Woensdag 13 Juli 9.45 uur MARKTBERICHT, ROTTERDAM, 11 Juli 1932. Vlasaanvoer1000 blauw 40/50, 2500 geel onverkocht. Stemming flauw, enkele partijtjes blauw afgedaan. Boekweit: Mansjoerische stoomend f 7,25 a f7,50. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 10,25. Mais f 79,Haver f 5,95. Binnenlandsche granen geen noteering. Zaden geen aanvoer. Aardapeelen geen aanvoer. Varkensmarkt: Varkensaanvoer: 1771 stuks, 1ste kwa liteit 28 tot 30 ct., 2de kwaliteit 24 tot 26 ct., 3de kwaliteit 20 tot 24 ct., ex port 28 ct. Zeer ruime aanvoer. Handel traag. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Cornelia Francina Catharina d.v. Cornelis Hugo Steketee en Jacoba Helena van Heet; Antonie Adriaan z.v. Adriaan Pieter Jongepier en Neeltje de Munck. Huw.-afk.: Dingenis Schipper 25 j. jm. te Kapelle en Neeltje Polderman 26 j. jd. te 's-Gravenpolder, laatst te Goes. De Notaris H. JONKERS te Goes, zal op VRIJDAG 22 JULI 1932, namiddags 2 uur (N.T.) te Schore, in de herberg van J. Luijk, krachtens artikel 1223 B. W. publiek verkoopen in de gemeente Schore 1. BOOMGAARD, aan den Vlaakschen- zandweg, groot 84 A. 10 c.A. 2. BOUWLAND in den hoek van den Eeweg aan den Schoorschen Grind weg, groot 19 A. 20 c.A. 3. IDEM, aan den Schoorschen Grind weg, groot 70 A. 30 c.A. 4. BOUW- EN WEILAND aldaar, groot 2 H.A. 61 A. 80 c.A. In perceelen en combinatiën. Eigendom van den heer CHR. SINKE Janszoon te Schore. Aanvaarding bij de betaling. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Notaris.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3