Maandag II Juli 1932 119® Jaargang. DEARMEMILLIONNAIR N° 81 Binnenland ProVincienieuWs ASPIRIN® Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et, per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. HET RAPPORT-WELTER. Door de regee ring aanvaard. Het thans verschenen rapport-Weiter, dat tot een bezuiniging komt van bijna 102 millioen, heeft nog meer aan beteeke- nis gewonnen, nu de regeering reeds ver klaard heeft, dat zij het met mogelijk kleine afwijkingen aanvaard als leid draad voor de begrooting 1933. Verder laten we hier een en ander uit het rapport zelf volgen De gemeente-financiën geven naar het oordeel der commissie meer nog dan die van het Rijk reden tot bezorgdheid. Ge zien de groote risico's die de Rijksfinan ciën bij een onoordeelkundig gemeente lijk beheer loopen, behoort de ernstige aandacht der Regeering op deze zieke plek gevestigd te worden. Salariskortin De commissie berekent, dat van het to tale Rijksbudget ad f 587 millioen, slechts f 395 millioen voor bezuiniging in aanmer king komt en dat hiervan de totale jaar- lijksche loon- en salarislast rond 50 pet. bedraagt. Wil men een zeer groot bedrag op de landuitgaven bezuinigen, dan moet men dus noodzakelijk daarbij de salarissen en loonen aantasten. Voorgesteld wordt inkrimping van de personeelformaties met 12 pet. (verwachte baten pl.m. f 7.2 millioen); blijvende salariskorting van 13 pet. voor de ongehuwden en 8 pet. voor gehuwden (bezuiniging pl.m. f 24 millioen na aftrek van reeds bestaande kortingen wordt dit per saldo f 14.5 millioen). Ge lijksoortige verlaging van de loonen en sa larissen van personeel in dienst der andere publiekrechtelijke lichamen zal als nood zakelijk complement van dezen maatregel door een wettelijk voorschrift moeten wor den afgedwongen, indien zij niet uit eigen beweging wordt opgelegd. Voorts zal het evenwicht moeten worden hersteld tusschen de salarissen en loonen van het Rijksper soneel en van het personeel in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Verder wordt voorgesteld: een vermin dering met 15 pet. van de uitgaven voor materieele en overige behoeften (bezuini ging pl.m. f 2.850.000) en van de door het Rijk verleende subsidiën, niet berustend op wettelijke regeling of contractueele ver plichting (bezuiniging rond f 1 millioen) een vermindering met gemiddeld 25 pet. van de gratificatiën (bezuiniging rond f240.000); een wijziging van het reisbesluit (bezuiniging f855.000); meer doeltreffende toepassing van het instituut voor arbeidsovereenkomsten en vervallen van het instituut der tijdelijke ambtenaren. De hier bovengenoemde bezuinigingen (waarbij de algemeene inkrimping van de personeelformaties met 12 pet. bij alle de partementen zal worden toegepast, na ad vies van een beperkte commissie van hoofd ambtenaren) geven een totale bezuiniging van f28.945.000. Voorts worden op verschillende begroo- tingshoofdstukken bijzondere bezuinigings maatregelen voorgesteld. Hierdoor wordt op Buitenlandsche Zaken f323.000 bezui nigd; op Justitie (o.a. door afschaffing van 50 kantongerechten en van de recht banken te Roermond, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten) f3.140.000. Op Binnenlandsche Zaken en Landbouw (o.a. door een verlaging met 15 pet. van den werkloozensteun) f 1.697.000; op onderwijs (o.m. door ver mindering van 10 pet. op de kosten van het Hooger Onderwijs, concentraties van 12 FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD. Nog geen uur geleden was de deur ge opend om de eerste menschen binnen te laten en nu stond er al een witkiel bij de deur, die het binnenkomen en weggaan moest regelen, terwijl twee politie-agenten wier aandacht getrokken was door het ge drang voor den winkel, de handen vol had den met het regelen van de queue "van wachtende menschen. De kok kon het werk niet meer af, na anderhalf uur had hij een maatje noodig ofli hem te helpen. Voortdurend kwamen er karren met le vensmiddelen opdagen, terwijl aan de lan ge tafel, welke achter in den winkel opge zet was, de meest vreemdsoortige indivi duen elkaar voortdurend afwisselden. Bliss zat nog steeds aan zijn schrijftafel met het air van iemand, die het te druk heeft om aan iets anders te denken; als echter de waarheid gezegd moet worden, voelde hij zich lang niet op zijn gemak, daar tot dus verre niemand werkelijk zakelijk naar het fornuis had geïnformeerd. Zoo ongeveer tegen drie uur in den namiddag echter, klopte een jonge man, die in een taxi ge komen was, hem op den schouder. openbare lagere scholen, U.L.O.-scholen enz., doorvoering van de 45-schaal enz. f 15.404.000; op Financiën f4.882.000; op Defensie (o.a. door besparing van 10 pet. op de kosten van de marine- en leger- organisatie) f 7.503.000; op Waferstaat (o.a. door vervanging van het wegenfonds door een Rijksverkeerfonds en uitstel van de Noordoostinpoldering van de Zuider zee) f 25.335.000; op Arbeid, Handel en Nijverheid f 13.297.000; en op Koloniën f 1.340.000. Met de reeds genoemde algemeene be zuiniging van f 28.945.000, geeft dit een totale bezuiniging van f 101.866.000. Gezien het feit, dat in de latere jaren het uitgavenpeil sterker is gestegen dan het volksinkomen, terwijl het belastbaar inkomen in de naaste toekomst met 30 tot 50 pet. zal blijken te zijn gedaald, acht de commissie de mogelijkheid geenszins uit gesloten, dat deze besparingsvoorstellen nog slechts een eerste schrede zullen vor men op den moeilijken weg der budget verlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder verre strekking ge volgd zal moeten worden. We hopen op het rapport nog nader terug te komen, doch reeds thans deelen wij mede dat voorgesteld wordt over te gaan tot de opheffing van 50 kantonge rechten, o.a. van Goes, Oostburg, Hulst en Tholen. En voorts, dat een korting van 15°/ op de werkloozensteun zal worden toege past, doch niet op het platteland, waar voor verhooging voorgesteld wordt Zelfmoorden in gevangenis. Geen kwestie van tekort in tact of waakzaamheid. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide betreffende een tweetal ge vallen van zelfmoord in het huis van be waring te Assen, heeft de minister van justitie geantwoord Inderdaad zijn in het laatste halfjaar twee gevallen van zelfmoord in genoemd gesticht voorgekomen, en wel op 15 Ja nuari en op 31 Mei. In het eerste geval betrof het een ze keren B., opgenomen in den namiddag van 12 Januari. Op 13 Januari werd hem ar beid verstrekt, te weten het maken van postzakken. Aangezien hij met dat werk niet bekend was, is de met de leiding daar van belaste bewaarder de eerste beide da gen 13 en 14 Januari veelvuldig bij hem geweest. De directeur, die hem op den dag van inkomst nog 's avonds be zocht, was ook elk der andere dagen bij hem. Den 15den 's morgens verklaarde B. het werk nu te begrijpen en er ook aar digheid in te krijgen. Verschijnselen, die op eenig plan tot zelfmoord zouden heb ben kunnen wijzen, werden niet waarge nomen. Hij heeft op dien dag te 12.30 uur zijn maaltijd nog genuttigd. Bij surveillan ce te 1.15 uur werd hij, zooals later bleek, levenloos aangetroffen. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast; ook de inmiddels ontboden geneesheer, die te cir ca 1.30 uur n.m. ter plaatse was, mocht er echter niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Het tweede geval betrof een zekeren J. O., opgenomen op 25 Mei. De directeur bezocht hem op dien dag en op 26, 28, 29 en 30 Mei, en onderhield zich met hem nog op 31 Mei des morgens o.a. over de mogelijkheid van familiebezoek, zonder dat iets bijzonders aan hem werd bespeurd. Ook de surveilleerende bewaarders von den hem óf rustig bezig met zijn werk eveneens het maken van postzakken óf „Bent u de chef?" vroeg hij. „Ja", zeide Bliss. „Wat is de engrosprijs van uw for nuis?" ging de jonge man door. Bliss keek eerst even tersluiks naar het kaartje, dat het jongemensch hem over handigd had. „Ellermanns Limited" stond er op gedrukt, de naam van de grootste engroszaak van het geheele land. „Voor u als grossier is de prijs dertien en een halve guinea", zeide Bliss, „maar we zijn van plan geen groote orders van grossiers aan te nemen. Als we ze direct aan de winkeliers verkoopen, krijgen we natuurlijk meer, en u weet evengoed als ik, dat de prijzen van het metaal hoe lan ger hoe meer de hoogte ingaan, en nu spreek ik nog niet eens over de mogelijk heid, dat er binnenkort een staking uit breekt". Laten we nu met een proeforder van een twintig stuks beginnen", stelde de verte genwoordiger van de firma Ellermann voor. Bliss zuchtte diep, terwijl hij de order noteerde en haar geteekend weer terug kreeg. ,,'t Is eigenlijk in 't geheel ons doel niet, om aan grossiers te gaan leveren", zeide hij. „We hebben dit op touw gezet als reclame voor onze afnemers. Eigenlijk kunnen we niets nieuws beginnen, voor dat onze nieuwe fabriek klaar is". De jonge man keek hem even opmerk zaam van terzijde aan. „Ze durft nogal wat aan, die firma van u". met lectuur. Op 31 Mei, des n.m. 4 uur, werd hem een bevel tot gevangenhouding beteekend, waarbij hij den daarbij tegen- woordigen directeur nog vroeg om inlich tingen in zake toevoeging van een raads man. zonder dat ook toen nog in zijn op treden iets tot uiting kwam, dat eenige verdenking omtrent zelfmoordplannen op wekte. De directeur zeide hem toe, spoe dig bij hem te zullen komen en die toevoe ging nader te bespreken. Om 5 uur dien namiddag bleek den surveilleerenden be waarder, dat het betreurenswaardig voor val had plaats gehad. Ofschoon ook hier onmiddellijk kunstmatige ademhaling werd toegepast, kon de spoedig aanwezige ge neesheer slechts den dood constateeren. Uit het bovenstaande voigt, dat niet be hoeft te worden gedacht aan eenige schuld door tekort in tact of waakzaamheid bij personeel of directie. De Crisis-Zuivelwet. Vrijdagmiddag heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid, mr. T. J. Verschuur in een der vergaderzalen van zijn departement de Crisis-Zuivel-Centrale geïnstalleerd. Noodtoestand mijnbedrijf. Vrijdagmiddag zijn in het gebouw der mijnvereeniging te Heerlen besprekingen gevoerd tusschen de directies van de Staats- en particuliere mijnen in Limburg over de situatie in de mijn-industrie. Men was eensgezind van oordeel, dat zooals het nu gaat het niet kan voortdu ren. De directie van de Oranje-Nassau- mijnen zal duizend arbeiders moeten ont slaan. Kostelooze rijwielbelastingmerken. In het tijdvak van 12 Juli 1932 tot en met 4 Augustus 1932 zal, ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Heinkenszand, voor personen wo nende binnen een der gemeenten Heinkens zand, Borssele, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Nisse, Driewegen, Oude- lande, Ovezande en Wolphaartsdijk, be halve op de gewone kantooruren (van 9 tot 1 uur) ook op Dinsdagen en Donder dagen, des avonds van 7 tot 9 uur, gele genheid bestaan tot het aanvragen van kostelooze rijwielbelastingmerken voor het jaar 1932-1933. Tevens wordt bekend gemaakt dat in het tijdvak van 13 Juli 1932 tot en met 5 Augustus 1932, des avonds van 7 tot 9 uur, ook tot het doen dezer aanvragen ge legenheid bestaat bij den ambtenaar-dienst- geleider der Directe Belastingen enz. te Borssele voor de inwoners van Borssele, 's-Heerenhoek en wijk H van 's-Heer Arendskerke; te Wolphaartsdijk voor de inwoners van Wolphaartsdijk en de wij ken A tot en met D van 's-Heer Arends kerke; te 's-Gravenpolder voor de inwo ners van Nisse en te Ellewoutsdijk voor de inwoners van Ellewoutsdijk, Driewe gen, Oudelande en Ovezand. Natuurstudie. Welke vogel zingt daar? Wat is dat voor een mooie vlinder en hoe heeten de bloemen waarop hij zich neerzet om ho ning te zuigen Hoe vaak heeft de lezer zich voor der gelijke vragen geplaatst gezien bij zijn uit stapjes te voet of per fiets of hoe dan ook. En moest hij haast niet even vaak het antwoord schuldig blijven Weet de lezer wel dat er een Neder- Bliss haalde even nonchalant zijn schou ders op. „In den tegenwoordigen tijd heeft juist zooiets resultaat. Maar neemt u me niet kwalijk, daar staan een paar menschen te wachten, die ook willen koopen. Ik zal ze even te woord staan, ofschoon ik wer kelijk niet weet, wat ik moet zeggen". Toen- de vertegenwoordiger van Eller mann dat hoorde, pakte hij Bliss meteen bij de lapel van zijn jas. „Wacht nog eens even", zeide hij drin gend. „Laten we eerst eens samen het for nuis bekijken. Wilt u misschien opsteken?" De volgende vijf minuten besteedde de jonge man om op zijn knieën het fornuis aan alle zijden nauwkeurig te bekijken. Toen hij klaar was, sloeg hij het stof van zijn knieën en pakte Bliss bij den arm. „Luister eens", zeide hij, „natuurlijk kent u mijn firma. U begrijpt dus wel, dat we aan een twintig stuks niets hebben. Hoe denkt u er over als ik onzen technischen directeur eens vroeg hier te komen?" Bliss schudde bedenkelijk het hoofd. „De kwestie is", zeide hij, „dat uw fir ma eigenlijk te groot voor ons is. We wil len werkelijk liefst niet aan grossiers ver koopen. Dertien en een halve guinea is onze uiterste prijs, lager gaan wij niet". „Het heeft niet het minste doel", ging de jonge man weer vastberaden voort, „om den verkoop van die fornuizen aan een half dozijn firma's in handen te geven. U weet, we betalen alles contant en zoo ver ik zien kan, geloof ik wel, dat die for landsche Natuurhistorische Vereeniging bestaat, welke zich o.a. de bevordering der natuurstudie ten doel stelt door het orga- niseeren van lezingen en excursies en door de uitgifte van een maandblad „Natura", dat aan de leden gratis toegezonden wordt. De jaarlijksche contributie bedraagt slechts f3,-. Men zou mij kunnen tegenwerpen, dat men van het gezang der vogels, van de mooie kleuren van vlinders en bloemen evengoed genieten kan zonder ze bij naam te kennen. Ten onrechte. Pas wanneer men een vogel aan zijn lied herkent „ont dekt" men dezen vogel telkens weer juist aan zijn gezang. En dat „ontdekken" juist is het wat aan uw wandelingen en uitstap jes een ongekend genot schenkt. Nu wordt er getracht een afdeeling „Zeeland" van bovengenoemde vereeni ging op te richten. Op een vergadering, die 20 of 21 Juli gehouden wordt, zal dr. Joh. H. van Burkom uit Den Haag, alge meen voorzitter, nader het werken van de vereeniging uiteenzetten. Zij, die lid van deze vereeniging wen- schen te worden, gelieven zich liefst vóór 15 Juli op te geven bij dr. J. Spuyman te Vlissingen, die ook gaarne nade re inlichtingen zal verstrekken. Verder wordt verwezen naar de betreffende ad vertentie in dit nummer. Scheepsbotsing op de Schelde. Zaterdagochtend omstreeks half zes heeft op de Wester-Schelde tijdens dich ten mist een aanvaring plaats gehad tus schen het stoomschip „Malines", van den dienst van Harwich naar Antwerpen, en de tankboot „Hanseat" uit Danzig. Even boven Terneuzen lag een plaatse lijke dichte misbank. In verband hiermede was de „Malines" voor anker gegaan. Te gen half zes werd het schip door de tank boot „Hanseat" midscheeps aan stuur boordzijde aangevaren. De schok was zeer hevig en de „Malines" kreeg ernstige ave rij. Doordat het water de machinekamer binnendrong, was het noodzakelijk het schip aan den grond te zetten, waarvoor de Plaat dwars van den Eendrachtpolder werd gekozen. Dit was mogelijk, omdat de aanvaring geschiedde tijdens hoog wa ter. De „Hanseat", die vermoedelijk ook ave rij heeft opgeloopen, is doorgevaren naar Antwerpen. Onmiddellijk werd assistentie gevraagd en drie sleepbooten van de Towage and Salvage Union, de „Goliath", de „Ray- mand" en de „Sirius", die te Terneuzen gestationneerd lagen, in welke plaats de „Union" is vertegenwoordigd, gingen ter assistentie. Ongeveer een uur na de aanvaring kwam de Harwich-boot „Vienna", welke week end-tochten van Engeland naar België maakt, de Wester-Schelde opstoomen. Het schip draaide bij. De drie sleepbooten heb ben daarop de ongeveer tachtig passagiers van de „Malines" met hun bagage naar de „Vienna" overgebracht. Bij de aanvaring en bij de redding der passagiers heeft geen enkel ongeval plaats gehad. BLIKSEM-AFLEIDERS, in eiken om vang en voor elk bouwwerk. Installateur J. M. POLDERMAN. Telefoon 129, Groo te Markt, Goes. Sfla+vfUal4;ion. cJooV, (ui .aWfti om. pWémJ. Jieedd ecMe* Let op den oranje band en het Bayerkruls. Prijs 75 ets. nuizen iets voor ons zijn. Achterop heb ik zoo'n klein plaatje gezien, ik geloof dat er op staat: „Masters' Patent", als bewijs dat er al octrooi op genomen is, dat be valt me wel. Doet u eens een aanbieding van een duizend stuks". „Ik vind het veel beter als uw techni sche directeur hier komt. dan kunnen we de zaak meteen bespreken", antwoordde Bliss met het kalmste gezicht ter wereld, terwijl hij met de hand, welke hij noncha lant in zijn broekzak had gestoken, zich zelf hard in zijn been kneep, om er achter te komen, of hij wel goed wakker was. „Verandert u dan in dien tusschentijd de order van zooeven, u weet wel, van twintig stuks in een van honderd", zeide het jongmensch. Bliss veranderde het cij fer met het gezich van een makelaar. „Ik ben bang, dat dat het grootste kwantum is, dat we tegen dien prijs kun nen leveren", zeide hij toen. „Daar kunnen we naderhand nog wel over spreken", zeide de reiziger van El lermann. Nauwelijks was de jonge man weg of Bliss sloot zijn schrijftafel af, ging de straat op en nam de eerste de beste taxi, welke hem in een paar minuten in de City bracht. Zijn gezicht had nu een geheel andere uitdrukking dan den vorigen avond, zijn geheele manier van doen druk te opgewektheid en veerkracht uit, toen hij het kleine, onaanzienlijke magazijn bin nenkwam. Toen Mr. Masters op dat on gewone uur de deur hoorde opengaan, sprong hij van zijn stoel op en keek ang DE RAAD VAN GOES. (Vervolg van Vrijdag). Overname g as- bed r ij f B. en W. stellen voor, het gasbedrijf te Wemeldinge over te nemen en vragen daarvoor een crediet van f 18.000. (Zie ons blad van 4 dezer). De voorzitter der fin. commissie deelt mede, dat hij geen kans heeft gezie.i, dit voorstel in commis sie te bespreken. De voorzitteT deelt o.a. nog me de, dat de Raad van Wemeldinge zich he denmorgen vereenigd heeft met de voor stellen. De heer Van Poelgeest merkt op, dat zijn genoegen, gezien de tijdsom standigheden, met het voorstel, verdeeld is. Hij zal er echter voor stemmen, omdat het een economisch belang is. De heer C r u c q vraagt of B. en W. denken, met de leening geen moeite te zul len hebben. De voorzitter zegt, dat hij hoopt te slagen. De heer Van Poelgeest merkt op, dat in het schrijven der gascommissie genoemd wordt een bedrag van f 25.000. Wordt nu gesproken over het heele be drag, of alleen over f 18.000. Wethouder Van M e 11 e zet uiteen, dat de f 7000 noodig zijn voor herstellin gen enz. aan de gasfabrieken. De voorzitter wijst er nog op, dat het thans slechts gaat over de f 18.000, voor Wemeldinge noodig. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aan genomen. Rondvraag. De heer Van Poelgeest brengt de Gasthuiskwestie ter sprake. Dit punt is van hem van zooveel belang, dat hij meent, dat de Raad er geheel van op de hoogte moet zijn. Er bestaan evenwel verschei dene stukken, die aan de leden niet be kend zijn. Het college heeft hiermede ge handeld, als twee jongens, die op zeker oogenblik ruzie krijgen, waarvan er dan één zijn groote broer gaat roepen. Men zou eerst alleen een paar inlichtingen vra gen, doch men is veel verder gegaan. Spr. vraagt, of het niet aan te bevelen is om een commissie ad hoe uit den Raad te be noemen, die de zaak kan onderzoeken en advies uitbrengen. De heer Simons ziet het nut niet in van zoo'n commissie. Het Gasthuis heeft nu het rapport en kan daar verder op in gaan. De heer Van Poelgeest wijst er nogmaals op, dat geen der raadsleden met alles op de hoogte is. en dit toch wel van belang is, om zuiver te oordeelen. De heer Crucq steunt het voorstel van den heer Van Poelgeest. De Raad moet alle voor en tegen kennen. De voorzitter zegt, dat er nog niet eens een advies van B. en W. op het rapport is. De heer Visscher meent, dat men met het rapport eigenlijk niets te maken heeft. Er is jaarlijks een tekort op het Gasthuis, en nu moet de commissie be- oordeelen hoe verder in deze te handelen. De heer Vermaire is niet voor een commissie. Wordt zij benoemd, dan moet zij bestaan uit leden, die niets met het Gasthuisbestuur te maken hebben. De heer De R oo ziet wel het nut in van een commissie. Er is veel werk voor haar te doen. Wethouder Goedbloed acht het stig door het kleine kantoorraampje. Na den eersten blik van hoopvolle verwach ting staarde Miss Clayton overbluft naar de buitengewone verschijning: Bliss in jacquet en grijs gestreepte pantalon. Hij liet hun echter geen tijd tot het stellen van vragen. ,Ik zou graag willen, dat u beiden met me mee ging", zeide hij, „de taxi, waarme de ik gekomen ben, is blijven wachten". Zonder verdere verklaring af te wach ten, zette Mr. Masters zijn hoed achter op zijn hoofd en liep zoo hard hij kon naar de deur, terwijl Frances voor den spiegel haar hoed opzettee. Terwijl ze in de taxi zaten, was hij het mikpunt van een kruisvuur van vragen. Maar Bliss wil de niets zeggen, hij voelde zich als een kind, dat een verrassing bedacht heeft en op het punt staat om die verrassing ein delijk te laten zien. ,,'t Is een plannetje, dat ik gisteren be dacht heb", was het eenige antwoord, dat ze op al hun vragen kregen. „Zoo iets van de laatste kans". En wat 't beste is. 't is schitterend gelukt". Vertelt u ons liever, of u een paar for nuizen verkocht heeft", vroeg Frances, recht op haar doel afgaand. „Heb nu nog even geduld, binnen een paar minuten kunt u zelf oordeelen". zeide Bliss. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1