Stadsnieuws. ProVincienieuWs Binnenland. 'Buitenland. JANTJES WDAGBOEK BEGROOTING 1932. Het schrijven van Ged. Staten. Zooals reeds vermeld, hebben Ged. Staten de Goesche gemeentebegrooting voor 1932 niet goedgekeurd en stellen B. en W. van Goes in verband daar mede aan den Raad de gewenschte be zuinigingen voor. Hieronder volgt thans nog het des betreffende schrijven van Ged. Staten: „Het onderzoek van de begrooting Uwer gemeente voor 1932 geeft ons aanleiding tot de volgende opmerkin gen: Wij hebben ernstig bezwaar tegen het brengen van het vermoedelijk ba tig slot van het dienstjaar 1931 in deze begrooting. Normalita dient dit slot ten goede te komen van het dienstjaar 1933 of volgende jaren. In deze, voor de gemeentefinanciën zoo moeilijke tijden achten wij het te meer aan bedenking onderhevig inkomsten van volgende dienstjaren reeds thans te doen strekken tot dekking van ge wone uitgaven. Vervolgens zijn, volgens door ons gevraagde inlichtingen aan de Rijks- belasting-administratie, de volgnum mers 117 en 118 der begrooting te hoog geraamd. Volgnummer 117 50 op centen op de hoofdsom der vermo gensbelasting zou moeten worden geraamd onder a op f4600 en onder b op f 900 ;te zamen f 5500. Geraamd is f8000. Volgnummer 118 70 54 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting zou moeten worden ge raamd onder a op f 36.867, terwijl het bedrag onder b geraamd juist moet worden geacht te zijn. In totaal zou de raming moeten bedragen f 52.200. Geraamd is f 56.200. Beide posten te zamen zijn dus f6500 te hoog gesteld. Daarbij komt nog dat niets is uit getrokken voor het tekort van het Burgerlijk Armbestuur, dat voor 1932 door dat Bestuur is geraamd op ruim f 15.000, noch voor de tekorten van het Gasthuis. Zonder vooruit te willen loopen op Uw beslissing omtrent deze tekorten achten wij het noodzakelijk, dat hier voor een bedrag wordt gereserveerd. Ten einde de daaruit voortspruitende moeilijkheden niet onoverkomelijk te maken, zijn wij bereid genoegen te nemen met een te reserveeren bedrag, gelijk aan het tekort van het Burger lijk Armbestuur. Des te eerder zijn wij daartoe bereid, omdat in het geschil tusschen Uwe gemeente en het Gast huis een beslissing in hoogste instan- tie wel niet op een zoodanig tijdstip zal worden genomen, dat de eventu- eele gevolgen daarvan, tot uitdrukking moeten komen in de begrooting Uwer gemeente voor 1932. Uit het vorenstaande volgt, dat de begrooting niet reëel sluit en daarom niet voor goedkeuring vatbaar is. Reeds heeft een Commissie uit ons midden daaromtrent met Uw College een onderhoud gehad. Mede in ver band met dat onderhoud achten wij het noodzakelijk dat Uwe gemeente voor de heffing van de gemeentefonds belasting wordt geplaatst in de tweede klasse en dat de opcenten op de hoofd som van die belasting worden ver hoogd tot 80; een en ander met ingang van het belastingjaar 1932-1933. Indien de vorenstaande maatrege len worden genomen zullen wij genoe gen nemen met de verdere dekkings plannen door U tijdens vorengemeld onderhoud uiteengezet. Wij verzoeken den inhoud van dit schrijven ter kennis te brengen van den Gemeenteraad." Eind-examen R.H.B.S. Geslaagd voor af deeling A: L. Duve- kot, L. J. de Jongh, J. Rijn, H. Sinke, te Goes en r. M. Geluk te Wemel- dinge. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. H. N. te Middelburg f5 of 5 d. Als schipper met zijn vaartuig een rijkskanaal bevarende geen reglemen ten aan boord hebben: F. H. te We- meldinge 2 maal f7,50 of 2 maal 5 d. Te Wissenkerke venten zonder ver gunning: T. J. M. K. te Tiel f2 of 2 d. Een trekdier zonder voldoende toe zicht op den openbaren weg laten staan: J. M. T. te Krabbendijke f25 of 25 d. Met een vrachtauto rijden waarvan de lading te breed is: C. P. J. te Mid delburg f2 of 2 d. Met auto rijden zonder nummerbe- wijs: J. v. d. D. te Heinkenszand f2 'of 2 d. Met een auto zonder noodzaak links van den weg rijden: C. P. J. te Mid delburg f5 of 5 d. Met auto rijden zonder dat deze is voorzien van minstens twee goed wer kende remmen: A. B. R. te Bergen op Zoom, J. d. W. te Goes f 5 of 5 ld. 'sAvonds fietsen zonder licht: A. D. zonder bekende woonplaats f2 of 2 ld., J. K. te 's H. Hendrikskinderen, J. P. C. d. W. te Oudelande f 5 of 5 d. Dronkenschap 2e herhaling: L. V. te Goes 14 d. hechtenis. 's Avonds fietsen met verblindend licht en niet op bevel van een bevoegd ambtenaar stilhouden: G. B. te Goes f3 en f 15 of 5 en 15 d. Hooger beroep is aangeteekend door J. P. B. en M. v. S. te Yerseke beiden veroordeeld tot f25 of 25 d. wegens het fietsen terwijl men verkeert onder den invloed van gebruikten alcohol houdenden drank. Jeugdherberg „Hoftholseinde". Naar in dit nummer per advertentie gemeld wordt, zal morgenmiddag drie uur te Yerseke de Jeugdherberg „Hoft holseinde" geopend worden. Deze Jeugdherberg is de eerste van de Stichting Jeugdherbergen „De Be- velanden", voorzitter burgemeester Gunning van Yerseke. Naar men ons bericht, had men alle leden en belang stellenden gaarne per schrijven uitge- noodigd, doch de tijd ontbrak daar voor. Reeds dezer dagen komen de eerste gasten. Zooals tevens in de advertentie ver meld, worden alle belangstellenden uitgenoodigd bij de opening tegen woordig te zijn. Vechtpartij om een hekje. Gisteravond, tusschen zeven uur en half acht, ontstond in de M. A. de Ruijterlaan, voor pand 30, een vecht partij, waarbij de loterij-agent C. v. H. een dergelijken klap op het hoofd kreeg, dat een beduidende bloedende wond ontstond. Dr. Looyen verleende geneeskundige hulp, terwijl de politie van een en ander proces-verbaal op maakte. Aanleidende oorzaak moet het plaat sen van een hekje geweest zijn, wat niet naar den zin van C. v. H. gebeur de. Begrijpelijk trok een en ander nogal belangstelling. De klap schijnt toegebracht te zijn op een oogenblik, dat alle aanwezigen, ergens anders naar keken, want wie de dader is wist niemand ons te zeg gen. De gasthuis-kwestie. Naar wij vernemen, is dezer dagen door het gemeentebestuur het rapport ontvangen van de Ver. van Nederland- sche gemeenten, inzake de bekende Gasthuis-kwestie. Zooals reeds door ons medegedeeld, zou, volgens dit rapport, de gemeente niet zonder meer aansprakelijk zijn voor de exploitatie-tekorten. Na cri- tiek op het administratief beheer uit geoefend te hebben, worden als oplos singen voorgesteld: omzetting in dis tricts- of gemeente-ziekenhuis of op heffing der ziekenverpleging. Voor onze ganzen. Voor onze ganzen ontvingen we van den heer J. de J. nog f 1, waarvoor we vriendelijk dank betuigen. We be schikken thans over f12, De gevaarlijke borden. We ontvingen hedenmorgen het vol gende briefje: „Aan Jantje. De kabou tertjes hebben hedennacht hun plicht gedaan. De borden (parkeeren verbo den), zijn hooger gesteld. Langhaard." Blijkbaar werden de borden be doeld, waarover Woensdag in „Jan tjes dagboek" geschreven werd. Teen we er naar gingen kijken, zagen we, dat de borden inderdaad heter beves tigd zijn, d.w.z. wat de hoogte betreft. We betwijfelen echter, of dit wel door bevoegden gebeurd is, en hopen, dat dit soort „self-supporting", naar aanleiding van onze opmerkingen, geen al te ernstige gevolgen zal aannemen. Oud-leerlingen Land- en Tuinbouw- cursussen in Zeeland. Hedenmorgen hield de Bond van gediplomeerde oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen onder voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke in de Prins van Oranje te Goes zijn algemeene verga dering, die druk bezocht was. De heer Blok te Kloetinge sprak na mens het kringbestuur Noord- en Zuid-Beveland een welkomstwoord. Op het verder behandelde hopen we in ons volgend nummer nog terug te komen. Na sluiting der vergadering ver- eenigden de aanwezigen zich aan een maaltijd en vervolgens werd een auto rit door een deel van Zuid-Beveland gemaakt. Over Wilhelminapolder, Wolphaarts dijk (waar het bedrijf van den heer J. Goetheer werd bezichtigd), 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, 's Hee- renkoek, Borssele, Driewegen, Oude lande, 's Gravenpolder, Eversdijk (hier werd op het bedrijf van den heer P. Scheele een kijkje genomen), Kloetin ge (waar het bedrijf van den heer Sin ke werd bekeken), ging de rit weer te rug naar Goes. Landbouw-Bioscoop. „Kozakkenliefde", met Lawrence Tib bett, Grace Moore, Adolphe Menjou, Roland Young e.a. Op de Kaspische Zee vaart het schip „Nieuwe Maan" met bestem ming Krasnov. Aan boord bevindt zich prinses Tanya, die, vergezeld van haar oom en tante, op weg is naar haar ver loofde, de gouverneur Boris Brusiloff. Op hetzelfde schip bevindt zich Mi chael een kozakken-officier, die ge durende den overtocht met de prinses flirt, doch den dag voordat het doel van de reis bereikt wordt, komen zij beiden tot de ontdekking dat zij wer- lijk van elkander houden. Zoodra de gouverneur bemerkt, dat er een liefdesverhouding tusschen zijn verloofde en den jongen officier be staat, plaatst hij dezen over naar een gevaarlijk fort aan de grens. Michael is verontwaardigd, dat het meisje, waarvan hij houdt met een ander om zijn geld zal trouwen en zingt op den avond van het verlovingsfeest een voor haar beleedigend lied. De prin ses, die deze beleediging niet vergeten kan begeeft zich vergezeld van naar oom naar het fort, waarvan Michael intusschen het commando overgeno men heet, en wreekt zich door hem een flinke afstraffing met een zweep toe te dienen. Nog voor zij het fort wederom hebben kunnen verlaten wordt dit door opstandige bergstam men ingesloten en met den dood voor oogen bekent zij Michael haar ware liefde. Zij roepen een priester en trou wen. Onmiddellijk na de huwelijksplech tigheid doet Michael aan het hoofd van zijn troep een uitval en slaagt er in de oproerlingen te verjagen. De gouverneur komt met verster king in het fort en overtuigd, dat Mi chael niet levend terug zal komen tele foneert hij den Czaar om den dappe ren officier verschillende militaire on derscheidingen en een bevordering te geven Wij behoeven wel niet op te merken, dat een film, gespeeld door de hier boven genoemde artisten een gaaf en interessant geheel waarborgt. Het spel is „af". Ook het verdere programma is zeer interessant. SPREEKBEURTEN. Doopsgezinde Gem. Zondag 10 Juli 10.30 uur ds. J. Koe- kebakker. Gereformeerde kerk. Zondag 10 Juli 9.30 en 5.30 uur ds. v. d. Vegt (bed. H. A.) Oud Geref. Gemeente. Zondag 10 Juli leesbeurt. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor het theoretisch examen als assistent bouw kundig opzichter de heer F. C. Warren te Vlissingen. Genoemde heer volgde de lessen van de Vereeniging voor Voortge zet Nijverheids-Onderwijs (V.N.O.) Mid delburg-Vlissingen, afd. Waterbouwkunde. Luchtlijn over Haamstede. De K. Lr M. deelt mede, dat de1 dienst op de lijn Rotterdam Haam stede Vlissingen, welke gcduiende de maanden Mei en Juni een enkeldaag- daagschen dienst in beide richtingen op Maandagen en een dubbeldaag- schen dienst in beide richtingen op Donderdagen en Zaterdagen omvatten, gedurende de maanden Juli en Augus tus uitgebreid is in dien zöi, dat ook op Maandagen een dubbeldaagsche dienst in beide richtingen zal worden uitgevoerd. PLAATSELIJK NIEUWS BAARLAND. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, is besloten het kerkorgel geheel te doen schoonmaken en de vereischte herstellingen te doen uit voeren. Inplaats van de bestaande span-blaas- balgen komt er een geheel nieuwe wind- voorziening voor het orgel. Deze wind- voorziening zal geschieden door een Mei- dinger-windmachine met direct aangekop- pelden electrischen motor. Het geheel zal worden uitgevoerd door den heer I. M. H. Giesen, kerkorgelfabrikant te Goes, die binnenkort met deze werkzaamheden zal beginnen. OUDELANDE. Geslaagd voor het eind-examen van de ,,De Ruyterschool" te Vlissingen, de heer J. Lous, alhier. YERSEKE. De kreeftenvangst. Met de kreeftenvangst is het dit jaar niet schitterend gegaan. De vangst is nu wel niet zoo slecht geweest, wat kwantum aangaat, maar de prijs is te min geweest. De geweldige aanvoer uit Noorwegen was fnuikend en bracht den prijs tot f 0,90 per kilo; dit is in jaren het geval niet geweest. Wel kan dan ook aangenomen worden, dat de kreeftenvangst dit jaar niet loonend is geweest. En nu moet 15 Juli weer ge sloten worden. Op herhaald verzoek der kreeftenvisschers om een anderen visch- tijd, is niet gunstig beschikt, omdat men vreesde, dat de kreeftenstand hiervan te groote schade zou lijden. De krabbenvangst is dit jaar overvloe dig geweest en dientengevolge was prijs daling niet tegen te houden. De prijs is gekomen tot f 0,10 per kilo. Voor liefheb bers een goedkoope, maar heerlijke deli catesse. We kunnen iederen bezoeker van Yerseke aanraden een groote zeekrab mee te nemen ter blijvende herinnering. Rijk en Koloniën. Naar wij vernemen overwreegf de re geering de instelling van een commis sie ter bestudeering van het vraagstuk der economische toenadering tusschen Nederland en de gebiedsdeelen van het rijk in andere werelddeelen. Bin nen korten tijd zijn nadere mededee- lingen omtrent de samenstelling van deze commissie die gevormd zal wor-' den uit vooraanstaande personen uit de zakenwereld, handels-, bank-scheep vaart- en industrieele kringen, te ver wachten. Aan deze commissie zal worden op gedragen de bestudeering van alle vraagstukken, welke verband houden met de handelspolitieke betrekkingen tusschen het moederland en de overige deelen van het rijk. Nederlandsch huldeblijk. De Nederlandsche gezant te Was hington, dr. Van Royen, heeft gisteren in naam van de Ned. regeering ter ge legenheid van de herdenking van Ge orge Washington's 200sten geboorte dag, aan president Hoover een schil derij aangeboden, voorstellende den eersten Ned. gezant te Washington in 1783: Pieter Johan van Berckel. Mr. Pieter Johan van Berckel werd 21 Jan. 1725 te Rotterdam geboren en overleed 27 Oct. 1800 te New-Ark bij New-York. Hij studeerde te Utrecht en werd in 1783 secretaris van de Vre- demakerskamer te Rotterdam. In 1760 kwam hij in de Vroedschap en in 1781 en 1782 was hij burgemeester in zijn geboorteplaats. In 1783 ging hij als gezant der Sta- ten-Generaal naar de Noord-Ameri- kaansche Republiek. Kortbcndige veldwachters. Het Tweede Kamerlid Van der Hei de heeft den minister van justitie ge vraagd: Is het waar, dat in den nacht van 29 op 30 Juni twee mannen te Amster dam door eenige rijksveldwachters van hun bed zijn gelicht en naar een politiebureau zijn gebracht, omdat zij de door hen verschuldigde boete niet hadden betaald? Is het waar, dat den eene geen tijd werd gelaten zich behoorlijk aan te kleeden, zoodat deze in zijn onder- kleeren met den rijksveldwachters moest meegaan, en dat hem het ver zoek werd geweigerd, dat zijn zuster zou worden gewaarschuwd, bij wie het grootste deel van zijn geld wordt be waard? Is de minister, als hij deze wijze van optreden wraakt, bereid, afdoende maatregelen te treffen, opdat herha ling zal worden uitgesloten? De crisis-varkenswet- De drie centrale landbouworganisa ties, de Christ. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, het Kon. Ned, Landbouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, hebben een adres gericht tot de Eerste Kamer be treffende het ontwerp-Crisisvarkens- wet. In dit adres wordt het nut der wet betoogd en aangedrongen op goed keuring. DE WERELDVLUCHT. In 10 uur 50 min. Amerika Europa. De beide Amerikaansche vliegers Mat- tern en Griffin zijn, na Dinsdagnamiddag om vijf uur (plaatselijken tijd) van Har bour Grace op New Foundland te zijn op gestegen, Woensdagavond om kwart voor zes op het Berlijnsche vliegterrein Tem- pelhofer Feld geland. Daar hun vliegtuig „Century of gress" („Eeuw van den vooruitgang") al om kwart over drie boven Hannover was gesignaleerd, had men berekend, dat zij reeds tegen half vijf te Berlijn zouden ar- riveeren. Toen dit niet het geval bleek te zijn en men ook zonder nadere berichten over de piloten bleef, begon men reeds te vreezen, dat hun op dit laatste traject van Berlijn iets was overkomen. Deze vrees bleek echter ongegrond te zijn. Om 17 uur 42 zag men de „Century of Progress" in volle vaart het Berlijnsche vliegcentrum naderen. Even later stond het toestel rus tig op den beganen grond, na den afstand van New Foundland naar Duitschland zon der één enkele tusschenlanding te hebben afgelegd. Zoodra het toestel tot rust was geko men, werd het door den in grooten getale op het vliegterrein verschenen officials en persvertegenwoordigers omringd, die in een geestdriftig gejuich uitbarstten, toen Mattern en Griffin, die er bijzonder frisch uitzagen, de machine verlieten. Alle records ver beterd. De „Century of Progress" heeft den af stand van Harbour Grace tot Berlijn in den tijd van 18J4 uur afgelegd, d.w.z. dat Mattern en Griffin hiervoor 3J4 uur min der noodig hebben gehad, dan indertijd de beide wereldvliegers Post en Gatty voor de vlucht naar Berlijn noodig had den, Zooals men weet, beoogen Mattern en Griffin het record voor een vlucht om de wereld, dat thans nog ten name van Post en Gatty staat, te veroveren. Bovendien hebben zij het record voor het overvliegen van den Atlantischen Oceaan in West-Oostelijke richting op hun naam gebracht. Dit record stond nog slechts korten tijd ten name van mevrouw Earhart; het werd thans door Mattern en Grif fin, die 10 uur 50 minuten noodig had den, met twee uur verbeterd. Blijkbaar hebben de beide wereldvliegers tijdens hun recordvlucht over den Atlantischen Oceaan een gemiddelde snelheid van niet veel minder dan 300 K.M. per uur ont wikkeld Tijdens hun tocht boven den Oceaan ontmoetten zij, naar Griffin vertelde, bui- WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 9 dezer luidt: zwakke tot matige wind uit N. tot W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler overdag. tengewoon slecht weer, zoodat zij zich her haaldelijk genoodzaakt zagen, op slechts 5 M. boven den waterspiegel te vliegen. Een onderhoud. De correspondent van de „Tel." had op het vliegveld van Tempelhof een inter view met de beide wereldvliegers Mat tern en Griffin. Zij deelden hem mede, dat zij gedurende den geheelen tocht over den oceaan geen water hadden gezien. Griffin had slechts één sinaasappel gegeten, ter wijl Mattern zich tot één sandwich had beperkt. Gedurende de geheele vlucht bo ven den Oceaan was het zicht buitenge woon slecht. „Wij vlogen op de meest verschillende hoogten", vertelde Griffin, „soms 3000 meter boven den waterspie gel en dan weer zoo laag, dat wij de gol ven hoorden bruisen. De mist was echter zoo dicht, dat wij den Oceaan niet te zien kregen. Blind vliegen, zooals wij dat tien uur lang gedaan hebben, is een merkwaar dig experiment, maar de machine liep won derbaarlijk en liet ons geen moment in den steek. Het toestel was zoo gebouwd, dat wij ieder op zijn beurt konden sla pen. Daarom voelen wij ons thans in het geheel niet vermoeid". „Soms zaten wij in een orkaanachtigen storm", vervolgde Griffin, „maar ons vliegtuig overwon al die moeilijkheden spelenderwijs. Toen wij Woensdagoch tend in het gezicht van de Nederlandsche kust kwamen, woedde er een onweer. Het moeilijkste traject was echter dat van Hannover naar Berlijn". Ongerustheid. Men verkeerde gisteravond in ongerust heid over het lot van Mattern en Griffin, waarvan, sinds hun vertrek van Berlijn naar Moskou, niets meer gehoord was. Russische vliegtuigen hebben het traject afgezocht, doch geen spoor varj de „Cen tury of Progress" werd gevonden. Men gelooft dat de vliegers den koers zijn kwijt geraakt en zich buiten Russisch ge bied bevinden. Conferentie vastgeloopen? Toestand geeft echter geen reden tot pessi misme. Gisteravond meldde men uit Lau sanne: Op het oogenblik zit de conferentie zoo vast als een muur. Gisteren waren de Franschen pessi mistisch en de Duitschers optimis tisch, vandaag vertoont Herriot goe den moed en verspreiden de Duit schers weer sombere voorspellingen. Met de politieke regeling betref fende art. 231 van het Verdrag van Versailles schiet men niet op. De Franschen houden daar aan hun op vatting vast, dat zij in dit opzicht niets VRIJDAG. Ik heb wel eens een grapje gemaakt over de brandweer van Yerseke, maar zoo iets komt overal wel eens voor. Maar de goede dingen, die in Yerseke ook gebeuren, vindt je ergens anders niet zoo dikwijls. Zoo wordt er morgen een jeugdherberg geopend, waar de burgemeester veel moei te voor gedaan heeft, en wat ik erg goede dingen vindt, want zoo kunnen ook jon gens en meisjes, die geen geld hebben om in hotels te gaan slapen, nog eens mooie tochten maken. En nog mooier vind ik, dat, toen Zaterdag het kind van schipper Meulbroek, in een diepe oesterput viel, Chris Sinke, die pas negen jaar is, er bij sprong en het kind er uit haalde. Dat vind ik flink en daar kunnen andere jongens een voorbeeld aan nemen. En ook voor het stichten van jeugdherbergen doen alle burgemeesters zoo'n moeite niet, terwijl het toch ook goed voor de gemeente is, want ze spreken er nog eens over, en er komen zoo menschen, die anders misschien ergens anders heen zouden gaan.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2