Dr. J. M. PLANTEYDT Binnenland W etenscbap LraDd*eD Tuinbouw Sport. Gemengd NieuWs. Advertentiën. heeft de praktijk hervat. daar de heer Geuze vroeger een van zijn beste cursisten is geweest. De heer Maris, hoofd der o. 1. school, hoopte op medewerking van den burge meester inzake onderwijsaangelegenheden. Nadat de burgemeester alle sprekers be antwoord had, werd de openbare verga dering met dankgebed gesloten. Aan de feestviering werd deelgenomen door de schoolkinderen, door „Hosanna", het Wissekerksch mannenkoor, de athle- tiekvereeniging „Volharding" en Apollo". Daarna hield Z.E. vanaf de muziektent een rede tot de inwoners en zeide hun dank voor de groote belangstelling. Ik wil U zeggen, aldus spr., dat juist mijn benoeming te Wissekerke mij bijzon der verheugt, omdat ik geboren en opge voed in Zeeland, mij zelf in hart en nieren Zeeuw voel. Een Zeeuw, die zijn land en zijn volk lief heeft, en die zich gelukkig acht, te mogen arbeiden onder menschen met eerlijke, ronde karaktertrekken, die hij steeds ten volle heeft gewaardeerd, maar daarom meen ik ook van deze plaats een beroep op U allen te mogen doen, om mij bij de vervulling van den zwaren taak zoo veel mogelijk te steunen; mijnerzijds wil ik alles in het werk stellen om zooveel mo gelijk in het belang van U allen werk zaam te zijn. Als burgemeester bestaan voor mij geen rangen of standen, voor mij bestaan er slechts inwoners van de ge meente, die Hare Majesteit aan mijne hoe de heeft toevertrouwd. Zonder aanziens des persoons wil ik trachten voor U allen een burgervader te zijn en moge God mij de kracht geven, om het ideaal in ver vulling te doen gaan. Leve Wissekerke en zijn nijvere bevolking." WOLPHAARTSDIJK. Vergaderingen Polderbesturen. In de op Zaterdag 2 Juli alhier gehou den bestuursvergadering van den polder Nieuw-Sabbinge werd de staat van aan beveling voor een ontvanger-griffier vast gesteld. Daarop werden geplaatst: 1. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 2. S. Balken ende te Wolphaartsdijk; 3. J. Scherp te Wolphaartsdijk. In de op Zaterdag 2 Juli alhier gehou den bestuursvergadering van net water schap Oud-Wolphaartsdijk, werd de staat van aanbeveling voor een ontvanger-grif- fier vastgesteld. Daarop werden geplaatst: 1. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 2. J. Scherp te Wolphaartsdijk; 3. S. Balken ende te Wolphaartsdijk. In de op Zaterdag 2 Juli alhier gehou den bestuursvergadering van den polder Heeren, werd de staat van aanbeveling voor een ontvanger-griffier vastgesteld. Daarop werden geplaatst: 1. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 2. S. Balkenende te Wolphaartsdijk; 3. C. E. P. Lenshoek te Kapelle. YERSEKE. Een kranige jongen. Zaterdagmiddag viel het 4-jarig zoontje van beurtschipper Meulbroek in een der diepe oesterputten van den heer Verweijs en zou jammerlijk verdronken zijn, indien niet de 9-jarige Chr. Sinke den jongen was nagesprongen en het jongetje uit het water had gered. Het was reeds meermalen on der geweest. Electrisch aangesloten. Vrijdagmiddag had alhier de officieele ingebruikneming plaats van het electrisch net. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de directeur der P.Z.E.M., de heer Sloo- ves, Ir. De Regt, benevens de heer Kool wijk, welke de technische leiding bij de electrificatie heeft. Nadat het transformatorhuisje in den Mosselhoek was bezichtigd, werd door burgemeester Gunning de stroom ingescha keld. Het woord werd hierbij gevoerd door den heer Slooves, waarop de burgemees ter dankte. Ook de gemeenteraad, behal ve den heer Mol, was aanwezig. Na de inschakeling begaf men zich naar het ge meentehuis, alwaar de eere-wijn werd rondgediend. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren, werd gedurende de maand Juni 1932 inge legd f7577,32 en terugebetaald f 12.235,57. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5287. Tumult in Rotterdam's Raad. Reuderink buiten zichzelve. In de Vrijdag gehouden zitting van Rotterdam's Raad is het warm toe gegaan. Aanleiding was het verzoek van den heer Reuderink (C.P.H.) om zijn interpellatie in zake de werk- loozenzorg onmiddellijk aan de orde te stellen. Het verzoek werd in stem ming gebracht en met 14 tegen; 8 isteftn- men verworpen. De heeren Reude rink, Menist en Van Burink, hoewel afgeroepen, hadden niet gestemd, zoo dat feitelijk het vereischte aantal le den niet present was. Doch daar de heeren, die niet gestemd hadden, wel aanwezig waren, was er van onwettig heid der vergadering geen sprake. Het resultaat der stemming ver toornde vooral den heer Van Burink, die de aanwezige soc.-democratische leden tot obstructie opriep, om eerst de belangen der werkloozen behan deld te krijgen. Doch de heer De Zeeuw wees er op, dat door deze hou ding het werkloozenvraagstuk abso luut niet aan de orde zou komen. De heer Reuderink wond zich over deze waarheid zoo op, dat hij slechts eenige ongearticuleerde geluiden kon uitbrengen. Toen kwam het „groote" moment, waarin oud-wethouder De Zeeuw deze voortaan historische woor den uitsprak: „Zoo blaft mijn hond ook en dan wacht ik altijd tot hij uitgeblaft is!" Dat was voor den heer Reuderink te veel en hij vloog op den heer De Zeeuw af, die weldra door een haag trouwe trawanten werd omringd om hem te beschermen. Er ontstond een ijselijk tumult, waarop de voorzitter, burgemeester Fortuyn, niets beters wist te doen dan de tribunes te laten ontruimen en de zitting te schorsen. Na heropening werd er nog wat na gepraat over de beteekenis van hon dengeblaf.... Nieuwe electrische lamp. 70% stroombe- sparing. In de Vrijdag gehouden algemeene ver gadering van de General Electric Cy., deelde de voorzitter van den raad van be heer mee, dat een nieuwe electrische lamp was uitgevonden, welke binnenkort gede monstreerd zal worden. Het betreft hier een lamp, die ongeveer 70 minder stroom zal gebruiken dan de bestaande lampen. Zij zal, dank zij haar groote licht- kracht, uitstekend geschikt zijn voor we genverlichting en zal vermoedelijk het ge bruik van schijnwerpers van auto's over bodig maken. Wieringermeerpolder. Thans voldoende werkkrachten. Vanwege den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling is aan de organen de arbeidsbemidde ling medegedeeld, dat er voor plaatsing in den Wieringermeerpolder een ruim vol doende aanbod van gezinnen is ingeko men, om de directie van dien polder in staat te stellen, hare keuze in overeen stemming met de behoefte te voldoen. Het is dan ook gewenscht, dat bedoelde orga nen tot nadere aankondiging wachten met het toezenden van verzoeken om plaatsing in den polder. Duitschland's invoerrechten. Naar men meldt, is te verwachten, dat Duitschland de invoerrechten op spek en reuzel verhoogen zal. In de toekomst zouden de invoer rechten voor reuzel 10 mark per 100 K.G. (thans 6 M.) bedragen en de in voerrechten voor spek 20 M. (thans 14 M.) per 100 K.G. Door de verhooging wordt in het bijzonder de Nederlandsche uitvoer naar Duitschland getroffen. Alleen al in de eerste vier maanden van 1932 werd 6.611.3000 K.G. spek ter waarde van 3.940.000 mark door Duitschland geïmporteerd* Bijna de geheele hoe veelheid was van Nederland afkom stig. Voor Duitschland was de post van betrekkelijk geringe beteekenis, terwijl de maatregel daarentegen voor de Nederlandsche boeren opnieuw een ernstigen slag beteek ent. A t h 1 e t i e k Vlissingsche Boulevardloop. Op verzoek van enkele vereenigingen, wier leden zullen deelnemen aan den op Zaterdag 23 Juli a.s. te houden 3600 M. Boulevardloop is door het bestuur van de V.A.V. „Marathon" besloten, dezen wed strijd niet 's middags om 4 uur, maar des avonds om half acht te doen plaats hebben. Biljarten. „De Beurs"—'„O. K.". Gisteren speelde de biljart-vereeniging „O. K." van Hansweert een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de vereeniging „De Beurs" van Goes, met als uitslag over 12 partijen, 622 tegen 629 punten, in het voordeel van Hansweert. Voetbal. ZATERDAG-COMPETITIE Z. V. B. H. V. V—Yerseke II 3-2. Na de rust, toen de wind was gestild, kwam pas het eerste doelpunt en wel voor Yerseke II. H.V.V. zorgde voor den ge lijkmaker en bracht het zelfs tot 3—1, welke stand nog éénmaal door Yerseke gewijzigd werd. Hansweert III'—Waarde 2—7. Zaterdag werd Hansweert III haar 6e nederlaag toegebracht en wel met 7—2. De ruststand was 4—1. Bijna steeds ge lukt het echter aan dit jeugdige elftal de eer te redden met 1 of 2 tegenpunten Kruiningen II—Wemeldinge 1—2. Door dezen eenigszins forsch gespeelden wedstrijd, heeft Wemeldinge zich opge werkt tot de middelmoot van de ranglijst. Met de rust was de stand 2voor We meldinge. Kapelle—Krabbendijke 1—2, Ook Kapelle kon de kampioens-candi- Zonnobrmnd I Doorzitten PU RO L b!J Wlolrljden] date niet bedwingen en verloor met 21 op eigen terrein. Rilland II-Wit Zwart 3-4 Een bijzonder fraaie wedstrijd met een vlug tempo en goede tot uitmuntende aan vallen van beide zijden, maar vooral van Wit Zwart, die dan de 4—3 zege ook wel verdiende, hoewel van krachtsverschil dik wijls niet veel te merken was. Vitesse-S. M. I. T. 2-3, Deze te Kruiningen gespeelde wedstrijd, die een spannend verloop had, eindigde met een 32 zege voor het Wemelding- sche S. M. I. T. Noord-Beveland—„Goes"-combinatie. Gisteren verloor te Kortgene, op Hout- rust, het Noord-Bevelandsche Elftal van een sterke „Goes"-combinatie met 35. Familiedrama fe Haarlem. Op de Garenkokerskade te Haarlem heeft zich een drama afgespeeld, waar bij een doode en een ernstig gewonde te betreuren zijn. Een 36-jarig persoor, uit Hamburg was naar Haarlem over gekomen ten einde zijn echtgenoote te bezoeken, die sinds geruimen tijd daar ter stede woont. Hij ontmoette haar op de Garenkokerskade, waar de 35-jarige vrouw met haar 8-jarig zoon tje wandelde. Na een woordenwisse ling trok de man een revolver en loste een schot op zijn vrouw, die in de lin kerborst werd getroffen. Zij wist ech ter te vluchten en bereikte haar wo ning in de Previnairestraat, doch voor de deur zakte het slachtoffer ineen.Zij werd naar het Sint Elisabethsgasthuis overgebracht, waar bleek dat haar toe stand ernstig is. De man had inmiddels, na de aan val op zijn echtgenoote, het wapen op zichzelf gericht; hij was onmiddellijk dood. Kindermoord? Te Haarlem is een bewoner uit Zandvoort in arrest gesteld, die er van verdacht wordt zijn kind om het leven te hebben gebracht. Het kindje van een half jaar werd Donderdag door de moeder dood gevonden, in het huis aan de Zandvoortschelaan, waar het echtpaar woont. De ontboden geneesheer ontkende, dat de doods oorzaak gezocht moet worden in een val. Het kind had gaten in het hoofd, terwijl de politie bij haar on derzoek vergif in de woning aantrof. De justitie stelt een nader onder zoek in. Kano omgeslagen. Vader en zoontje verdronken. Zaterdagavond gebeurde te Frane- ker een noodlottig ongeluk met een kano, waarbij twee menschenlevens verloren gingen. De 36-jarige J. Steek- stra, gehuwd en vader van vijf kinde ren, was op het kanaal aldaar met zijn 7-jarig zoontje en den 18-jarïgen P. Jaarsma, een halfbroeder van hem, in een kano aan het varen. Op een ge geven oogenblik schijnt het bootje om geslagen te zijn en geraakten alle drie te water. Op het hulpgeroep van Jaar sma, die zich aan het gekantelde bootje had weten vast te klampen, kwam de heer J. Panbakker, die onge veer 300 meter er vandaan aan het hengelen was, toesnellen. Hij wist Jaarsma, door hem den hengelstok toe te steken, te redden. Intusschen trachtte de vader zijn zoontje te grij pen. Deze poging mislukte echter, met het gevolg, dat beiden in de diepte verdwenen. De politie werd terstond gewaar schuwd, die spoedig met een vijftal dreggen aanwezig was. Na ongeveer een half uur bezig te zijn geweest, werd eerst de vader en even later zijn zoontje opgehaald. De aanwezige doctoren konden slechts van beide drenkelingen, zooals wel te vermoeden was, den dood con- stateeren. 105-jarige overleden. In het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht is in den leeftijd van bijna 105 jaar vrij plotseling overleden de wed. M. Magnee- Prechter. De over ledene was de oudste inwoonster van Maastricht en vermoedelijk ook de oudste van geheel Nederland. Op 7 Augustus a.s. zou zij 105 jaar oud ge worden zijn. Alhoewel zij den laatsten tijd minder scherp van geest was, was haar lichamelijke toestand nog heel goed. Jongen onder hooi gestikt. In de hooischuur van den heer J. R. D., wonende aan den Melkweg te La ren, heeft zich een ernstig ongeval met doodelijken afloop voorgedaan. Het 14-jarig pleegzoontje van den heer D. had de gewoonte om met het hond je in de groote hooischuur te gaan spelen. Ondanks het verbod van den heer D. was ook nu de jongen weer in de schuur gaan spelen. De jongen zal, naar men vermoedt, nadat hij een kuil in het hooi had gegraven, bevangen door de warmte zelf hierin zijn ge vallen. Het nog versche hooi is toen over hem heengestort, waardoor hef knaapje is gestikt. Toen 's avonds zijn vriendje kwam vragen of de jongen naar het kermis terrein meeging, waar men bezig was de kramen etc. op te stellen van de a.s. kermis, werd hem gezegd dat de jongen niet thuis was en vermoedelijk reeds naar hef terrein was gegaan. Na dat zijn vriendje ter plaatse had rond gekeken en er niemand trof, is hij te ruggekeerd. Hierna is men pas in de hooischuur gaan zoeken, waar men de vreeselijke ontdekking deed. De beide beenen van den jongen zag men nog boven het Jiooi uitsteken. Dr. Labadie uit Laren heeft nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Schoener vergaan. In de nabijheid van Fastnet aan de Zuidkust van Ierland is de Finsche viermastschoener „Melbourne" in bot sing gekomen met de Britsche tank boot „Seminole", ten gevolge waar van de schoener is gezonken. Van de uit 26 koppen bestaande bemanning konden er slechts 15 worden gered, terwijl 11 opvarenden den dood in de golven vonden. De „Melbourne" maakte deel uit van de vloot van zeilschepen, die ieder jaar den tocht van Australië naar Falmouth of Queenstown met een la ding graan volbrengen, hetgeen tot een soort van jaarlijkschen wedloop tus- schen een twintigtal dezer schepen is geworden. Onder de om het leven gekomenen bevinden zich de kapitein, de eerste- officier en de derde-officier van de „Melbourne". De „Seminole" liep vrij wel geen averij op. Hevige treinbotsing. Negen dooden. Op het traject Beneschau-Unter Kra lowitz (in Zuid-Bohemen) zijn Zater dagavond, tijdens een hevig onweer, dat het uitzicht op de seinen belem merde, twee personentreinen met el kander in botsing gekomen. Daarbij werden 9 personen gedood en 45 ge wond, o.w. 15 ernstig. Alle slachtoffers zijn Gechen. HAUSNER'S AVONTUREN. (Vervolg.) Ik had opgemerkt, dat tal van vis- schen het toestel tot heel dichtbij na- naderden. Als ik mij aan een vleugel vasthield, behoefde ik slechts mijn hand in het water te houden om ze te grijpen, want als door nieuwsgie righeid gedreven kwamen zij dan juist naderbij. Een paar maal probeerde ik 'er een te vangen, maar zij gleden mij tusschen de vingers weg. Ik kon mij maar niet met het denk beeld verzoenen, dat alles wat eetbaar was inderdaad zou zijn weggespeeld. Al de lekkere en voedzame hoedanighe den van wat ik had meegevoerd kwa men mij in gedachten. Vooral een groot stuk Poolsche worst kon ik maar niet vergeten. Al had ik maar een klein stukje, al was het nog zoo bedorven, ik zou er toch mijn leven mee kunnen rekken. Maar hoe ik ook zocht, ik vond niets en ten slotte verjoeg de nacht voor een wijle mijn kwellende onrust en werd ik door den slaap voor eenige uren bevrijd van honger en dorst. Sinds twee lange dagen had ik op den Oceaan geen schip ureer ontwaard zoo gaat Stanley Hausner verder. Ik was zoo verzwakt, dat het mij de pijnlijkste inspanning kostte, op mijn uitkijkpost te blijven. 's Nachts had ik de afgrijslijkste nachtmerries. Ik droomde, dat een groote menigte mij omringde en steeds naderbij kwam. Dan weer scheen het mij alsof mijn moeder, mijn vrouw en mijn zusters om mij heen stonden, mij moed inspraken en voedsel be loofden. Langzaam ontwaakte ik uit mijn ver dooving. De golven klotsten loom te gen den romp van het vliegtuig. Ik ging rechtop zitten, ijzig koud en fergelijkertijd badend in liet zweet. De dag brak aan, en terzelfdertijd be gon mijn pijniging door honger en dorst opnieuw. Op mijn drijvende gevangenis ge zeten tuurde ik naar alle kanten van den horizon. Af en toe vielen mijn oogen dicht. In een koortsachtige slui mering meende ik weer de droom beelden van den afgeloopen nacht te zien. Plotseling zag ik uit het Zuiden een schip naderen. Snel kwam het al dich ter en dichter bijl Het was, alsof mijn slapen zouden barsten. Elke ver moeidheid vergetend, snelde ik naar den uitersten rand van het vliegtuig. Vlugger dan waartoe ik' mijzelf in staat had geacht, klom) ik op het gedeelte van de fuselage, dat het verst uit het water omhoog stak. Ik klampte mij vast aan een metalen stang en verwoed zwaaide ik met mijn hemd. Het scheen mij absoluut onmogelijk dat men mij niet zou zien. De he mel was helder, de zee vrijwel kalm. Duidelijk zag ik het kielzog van het schip. Ik kon de plaats zien, waar de naam op den romp stond, al kon ik dien naam ook niet lezen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „Geheime zitting". Mijnheer de Redacteur. Wanneer ik den laatsten tijd de verslagen der Raadsvergaderingen in uw blad lees, dan treft het mij, dat er telkens in voorkomt: „wordt met ge sloten deuren behandeld", of „gehei me zitting", en dan hooren de kiezers er gewoonlijk niets meer van. Nu is mijn meening dat de door kiezers gekozen leden voor den Ge meenteraad de vertegenwoordigers der kiezers zijn, en vraag ik mij af, waar toch die „onderonsjes" goed voor zijn. Is het ook al, als bij de hoogere po litiek? En zou het niet beter zijn, als er eens stemmen op gingen tegen deze overdaad van geheime zittingen? U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, H. Even dacht ik er over, in het water te springen om er heen te zwemmen. Maar men moest mij zien; ik wist het zeker. Het was de grootste teleurstelling van alle. Het schip, dat zoo dicht genaderd was, verwijderde zich weer. Als bezeten bleef ik met mijn hemd zwaaien. Tevergeefs. Het eindigde weer zooals steedsmet een rookpluim aan den horizon. Zoozeer was ik ge schokt, dat ik mij bijna in het water liet vallen. Mijn spieren gehoorzaam den niet langer aan mijn wil. Geheel verslapt liet ik mij weer naar binnen glijden. Tegen het einde van den dag dook ik eenige malen in de cabine onder. Zooals steeds verminderde dit eenigs- mijn dorst. Maar mijn honger bleef ontzettend. 's Avonds wachtte mij een nieuwe emotie. De zon was juist ondergegaan en de oceaan baadde zich in een vio- letten weerschijn. Uit het Zuidwes ten naderde de kolossale romp van een mailboot. Door eenige patrijspoor ten scheen al licht. Het schip passeer de mij zoo dichtbij, dat ik op het dek de passagiers kon zien, die een luchtje kwamen scheppen. Ik brulde „hulp" zoo hard als mijn verzwakte longen het toelieten. Men moest mij hooren... Maar ook de mailboot verdween in de verte, mij eenzaam in den nacht achterlatend. Mijn keel was geheel uitgedroogd. Sinds den derden dag van mijn zwerf tocht had het niet meer geregend. Soms verzamelden zich donkere wol ken, maar de wind dreef ze steeds weer uiteen. Ik sliep in. En weer kwamen de hallucinaties van derf vori- gen nacht mij verontrusten. Ik zag mezelf staan op een veerboot, tus schen de schuine wallen van (een smal kanaal. Op die wallen stond een nieuwsgierige menigte mij toe te roe pen. Allen zeiden mij, dat ze mij fe hulp zouden komen en dat ik een groot glas limonade zou krijgen. Tot de morgen aanbrak bleef ik mij, half slapend, kwellen met deze en dergelijke droombeelden. Einde lijk werd het dag. Het was prachtig weer. Achtmaal dook ik onder in de cabine, nog steeds op zoek naar mijn blik conserven met tomatensap. Ik vond het niet, wél echter een elec trische zaklantaarn en een zonnepril Maar die had ik' niet noodig. (Slot volgt.) MARKTBERICHT. ROTTERDAM. 4 Juli 1932. Vlasaanvoer: 1700 blauw, 2500 geel geen prijzen; geen belangstelling; toestand zeer slecht te lande; eenige goede partijen matige prijs afgedaan. Boekweit: Mansjoerlsche stoomend f 7,25. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel 10,30. Mais £79,Haver f6,10. Binnenlandsche granen geen noteeringen opgemaakt. Zaden geen noteeringen. Aardappelen: Zeeuwsche geen aanvoer. Varkensmarkt: Varkenaanvoer: 1431 stuks, 1ste kwa liteit 30 tot 32 ct., 2de kwaliteit 26 tot 28 ct. en 22 tot 26 ct„ export 28 tot 30 ct., handel kalm. LICHT OP. Dinsdag 5 Juli 9.21 uur Woensdag 6 Juli 9.21 uur BURGELIJKE STAND. GOES. Overleden: Anthonie Looij, 73 jaar, weduwnaar van Jacoba van de Peerel; Margaretha Nagelkerke, 62 jaar, echt genoote van Adriaan de Nooijer. INTERNIST GOES

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3