VERLAAG!) LiCHTTARK VERLAAGD VASTRECHT VERLAAGD KLEIN KRACH TARIEF DOORGAOOTER DEBIET „SLUIT AAN ?lw N° 77 Vrijdag I Juli 1952 119e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel DE CONFERENTIES. Binnenland ProVincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2»'— buiten Goes f2,~~ Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag", Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamleoze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers" en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Van beide fronten wei nig nieuws. Hoewel men vooral te Lausanne krachtig blijft streven naar eenig re sultaat is het herstel-vraagstuk nog niet veel nader tot een oplossing ge komen. MacDonald heeft het daarom noo dig gevonden Woensdag 1.1. den stand van zaken nog eens nader uiteen te zetten. Hij begon met er aan te herin neren, dat het doel van de conferentie tweeledig was: eerst de kwestie van de betalingen voor het herstel op te los sen en dan de wereldcrisis te behande len. Dat echter zou weken en maanden duren en bovendien kan men het niet doen zonder de Amerikanen. Daarom vindt hij het nu beter de herstelkwes tie eerst af te doen en daarna het ap paraat in elkaar te zetten om zoo snel mogelijk de oeconomische conferentie voor te bereiden. In het bijzonder wees hij er op dat men er aan denken moet, dat als men één land van den last van zijn schulden bevrijdt, omdat het dien niet meer kan dragen, dit tof gevolg kan hebben, dat men dien last overdraagt op den schuldeiscber, die, omdat hij zelf bij een ander land in de schuld staat, op zijn beurt in moeilijkheden komt. Verder zeide hij, dat men het er over eens is, dat men alle schulden tus schen de regeeringen, herstelschulden zoowel als andere oorlogsschulden, moet aanpassen aan den tegenwoordi- gen toestand en dat, als men dat niet direct doet, daaruit ongelukken moe ten voortkomen. Dit is de eenige stap, die mogelijk is om het vertrouwen te herstellen en om de mogelijkheid te scheppen voor oeconomische stabili teit en werkelijken vrede. Hoover, wiens voorstel te Genève in het middelpunt der belangstelling staat. Over deze punten, bestaat onder ons geen verschil van meenïng, zeide hij verder, en voorts, dat men zal trach ten nu tot een definitieve oplossing te komen. Eigenlijk is het niet veel nieuws, maar in elk geval is de toestand juist omschreven, daar hij ook toegaf, dat j Duitschland op het oogenblik in geen geval iets kan betalen. De kwestie blijft echter een absoluut rechtvaardi ge oplossing te vinden die alle belang hebbenden als zoodanig aanvaarden en die tevens uitvoerbaar geacht wordt. Zooals wij reeds voor deze confe rentie onvermijdelijk achtten, gezien de omvangrijkheid van het vraagstuk, is men er nu toe overgegaan om een tweetal commissies te benoemen, die elk een deel van het vraagstuk zullen onderzoeken om zoo spoedig moge lijk met een rapport te komen. Alles weinig nieuws, maar meer mocht ook nog niet verwacht worden. Te Genève blijft het een ernstig on derhandelen tusschen de kopstukken der groote naties en uit den aard der zaak vormt Hoover's voorstel één der voornaamste onderwerpen. Uit de vele en velerlei geruchten, is alleen op te maken, dat men wel nog lang niet eensgezind is, maar dat toch reeds heel wat scherpe kanten af gesleten zijn en dus nog steeds de hoop gewettigd is, dat het tenslotte tot een resultaat zal komen. Alleen verwachten wij niet, dat dit resultaat spoedig bereikt zal worden, mede omdat men van verschillende zijden graag schijnt af te wachten, of en wat de Amerikaansche presi dentsverkiezing voor nieuws zal bren gen- Doch op een paar maanden komt het er nu niet meer aan! Geven wij tenslotte nog eenige offi- cieele cijfers van de uitgaven voor be wapening: In 1925 beliepen de militaire uitga ven der wereld rond 8.740 mïllïoen gulden. In 1928.890 millioen In 1927 9.680 millioen In 1928 9.875 millioen In 1929 10.270 millioen en In 1930 10.320 millioen Per land en per inwoner (van zuige ling tot grijsaard) wordt thans uitge geven in: Frankrijk f 33.30 Engeland 28.- Italië 20.— Zweden 15.- Amerika 14.25 Zwitserland 13.30 Nederland 11.— Estland 10.70 België 10.50 Cechoslovakije 10.45 Joegoslavië 9.65 Polen 9.45 Rusland Argentinië 7.- Spanje 6.50 Duitschland 6.40 Japan 6.15 Hongarije 6.— Griekenland 4.40 Brazilië 2.- Het een met het ander bekeken lijkt Hoover's voorstel, om deze uitgaven met een derde te verminderen, zeker geen overdreven percentage te noe men, vooral ook gezien de toename sinds 1925 met 20 pet. Werklooze bouwvakarbeiders. De kas is leeg. De bouwarbeidersbonden, die den minister berichtten, dat zij na 1 Juli niet in staat zullen zijn, de reglemen taire uitkeeringen uit de werkloozen- kas in vollen omvang voort te zetten, hebben tot heden daarop nog geen antwoord ontvangen. Zij hebben zich derhalve genoopt gezien aan de af- deelingsbesturen mee te deelen, dat voor de tweede 25 dagen uïtkeering, waarop de werkloozen na 1 Juli a.s. krachtens het reglement der werkloo- zenkas recht hebben, geen gelden aan wezig zijn, doordat de regeering blijft weigeren, voor het bouwbedrijf crisis te erkennen en dienovereenkomstig de extra-bijdrage van het rijk aan de werkloozenkassen niet wordt gegeven. Heffing op margarine. Naar men meldt, ligt het in de be doeling van de regeering om voorra den margarine, welke op 10 Juli a.s. aanwezig zijn, te belasten met een hef fing ongeveer gelijkstaande met het - prijsverschil tusschen de oude en de nieuwe (dus de vermengde margarine) Hiervan wordt uitgezonderd margarine bij winkeliers en voor eigen gebruik, het normale gebruik van één week niet te boven gaande. Na 9 Juli mag geen margarine zonder merk of geleidebil- jet worden vervoerd. Aan winkeliers zal worden toegestaan de restanten oude margarine nog tot 16 Juli aan hun klanten te verkoopen. Economisch lichtpuntje. In dezen tijd van werkloosheid zijn er toch nog hoopvolle teekenen. Dat bewijst een mededeeling van de Ro- binson-schoenfabriek te Nijmegen, be helzende dat deze fabriek haar pro ductie gebracht heeft op 10.000 paar per week, neerkomende op een pro ductie van een half millioen paar schoenen per jaar. Overbodige dure ambtenares? Het lid van de Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Wa terstaat gevraagd: Is het juist, dat de bij het hoofdbe stuur der P. T. en T. aangestelde vrouwelijke ambtenaar, met rang van referendaris en belast met de functie van psycho-technïsch adviseur, een sa laris geniet van meer dan f 5000 en daarnevens vergoeding ontvangt voor reis- en verblijfkosten; dat deze laat ste kosten worden gemaakt tengevolge van het feit, dat bedoelde ambtenares bijna doorloopend studiereizen onder neemt en congressen in het buitenland bijwoont, zelfs o.a. een jaar geleden, een te Moskou? Is de minister bereid mee te deelen, welk dienstbelang er Jbjj die studiereizen en het bijwonen van jenoemdc congressen betrokken is? Is een dergelijk persoon 'daar persé voor den dienst noodig, om'dat het -ui -T-lJt Gewoon tarief 34 cent per K.W.U. Vastrechttariefvast bedrag per bewoonbaar vertrek en 7 cent per K.W.U. Speciaal vastrechttarief voor de meest uitgebreide huishoudelijke toepassingen: 15% verhooging van het vaste bedrag en 5 cent per K.W.U. Enkeltarief Klein Kracht: naar gelang jaarverbruik van 24 tot 14 cent per K.W.U. Dubbeltarief Klein Kracht: 's avonds 34 cent, overdag 14 tot 11 cent per K.W.U. Groot Kracht boven 1500 K.W.U. per jaar 11 tot 5 cent per K.W.U. personeel in vasten dienst is, en er geen nieuwe aangesteld worden? Zoo ja, waarom is er dan een vrouwelijk persoon genomen, terwijl er zoovele geleerde mannelijke krachten rondloo- pen, die geen betrekking kunnen krij gen, en vaak een gezin te onderhouden hebben? Niet krankzinnig? De heer Van der Heide heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken gevraagd: Is het waar, dat een man in Nijmegen door eenige politie dienaren van zijn bed is gelicht, met de bedoeling hem naar een krankzin nigengesticht te vervoeren? Is het waar, dat de gemeentegeneesheer den volgenden dag van oordeel was, na een onderzoek van den man, dat er geen termen waren hem naar een krank zinnigengesticht op te zenden, en dat de man dien dag weer vrijgelaten is? Heeft de medicus, die de verklaring tot opname in een krankzinnigenge sticht heeft gegeven, den betrokkene te voren onderzocht? Middelburg's burgemeester. Neemt ontslag. In de gehouden gemeenteraadsvergade ring heeft de burgemeester van Middel- bur, de heer P. Dumon Tak, medegedeeld, dat hij voornemens is per 1 Januari a.s. eervol ontslag te vragen. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Aan het verslag van den Inspecteur der Gemeente- en Waterschapsarchieven in Zeeland over 1931, is het volgende ont leend In de berging en opstelling van het oud- arhief te Colijnsplaat is sedert 1923 blijk baar weinig veranderd. De kast in de raadzaal bevat o.a. een register van grond- uitgiften, beginnend met het jaar 1598, aan de keerzijde instructies, eedsformulie ren enz. uit denzelfden tijd. Uit den tijd tot 1766 schijnt verder niets aanwezig te zijn. Het oud-archief, bewaard in de ge noemde kast, loopt tot 1923. Afgesproken is thans, dat de kast op den zolder, waar in o.a. brieven van 1805 tot 1809 schuilen, zal worden ontruimd. De inhoud gaat naar beneden en zal worden gerangschikt. De gemeente 's-Gravenpolder heeft een nieuw raadhuis doen bouwen. Eene kluis ontbreekt; men heeft er niet aan gedacht, zulk eene bewaarplaats in het bouwplan op te nemen. Thans is het oudere archief geplaatst in kasten der burgemeesterskamer, gelegen naast de secretarie. Ook op eene moeilijk te bereiken vliering staat nog een en an der in kasten. Het raadhuis is niet bewoond. Het heeft waterleiding en electrisch licht. Ook de gemeente Heinkenszand heeft een nieuw raadhuis gekregen. Een bestaand huis is daartoe verbouwd. De ruime kluis met lipsdeur is nog wat vochtig; daarom staat voorloopig het tarief in een kamertje met brandvrij plafond, gelegen naast den in gang. Het raadhuis is niet bewoond en heeft waterleiding, alsmede electrisch licht. In de archiefkamer hangt een minimax- apparaat. Te Kats kon de inspecteur niet veel verandering sedert 1923 bespeuren. Hij heeft aangeraden, de archiefkast door mid del van zakjes ongebluschte kalk vocht- vrij te maken. Het raadhuis is onbewoond en heeft electrisch licht. De toestand van het archief te Kort- gene is sinds 1923 helaas niet verbeterd. Het zal noodig zijn, hulp te bieden bij het regelen van het verwaarloosde archief. Het raadhuis staat afzonderlijk, is onbe woond en heeft electrische verlichting. De toestand te Wissekerke is sedert het bezoek in 1923 belangrijk verbeterd. Het oude raadhuis is verbouwd en wordt voorzien van eene kluis (afmetingen; 3.3 en 3= m.) Het raadhuis heeft electrische verlich ting. Bij de kluis hangt een minimax-toe- stel. Eene autospuit van de gemeente stalt achter het raadhuis. Als waterreservoirs acht men de voorhanden putten voldoende. Het oude gemeentehuis te Wolphaarts- dijk is vervangen door een nieuw, dat ge heel vrij staat. Het is voorzien van twee kluizen, die tijdens het bezoek nog niet voldoende droog waren.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1