N° 76 Woensdag 29 Juni 1952 119® Jaargang. DE ARIVIE MILLIONNAIR ttfo^frijnen spo^g^T SPRUTOL Reclame-aanbiedingen. UNTVELT's BAZAR Buitenland. Binnenland KecbtszakeD ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2,~- buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-* Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamleoze Vennootschap Goesche Courant |pg|j||3i|f en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels 1*20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. DE DUITSCHE NAZI'S Wat ïs van hen te wachten? Het ia begrijpelijk, dat den laatsten tijd de belangstelling in de Duitsche Nationaal Socialisten geweldig stijgen de is, want daar zijn verscheidene re denen voor. De voornaamste reden, waar de an dere uit voortspruiten, is uit den aard der zaak de geweldige groei van deze partij, die in enkele jaren tijds van een onbeteekenend groepje klom tot ver reweg de grootste in Duitschland, ja, die op het oogenblik bijkans de meer derheid van het Duitsche volk achter zich zal hebben. Gevolg van deze krach tige positie der Nationaal Socialisten is, dat zij zich op het oogenblik in Genève (ontwapeningsconferentie) dui delijk laten hooren (ontwapening tot het peil dat Duitschland opgelegd werd, en dat zij in Lausanne (herstel conferentie) eigenlijk den toon aange ven. Want de houding van Von Papen, die vrij stevig blijft staan op zijn da delijk ingenomen stelling: „van ons ïs geen cent meer te wachten", is at even eens een uitvloeisel van het standpunt der Nazi's. Zoo is het standpunt van deze par tij ten opzichte van de twee, op het oogenblik voornaamste punten der bui tenlandsche politiek, vrij scherp be paald, doch eigenlijk is van nog meer belang, wat zij op binnenlandsch ter rein willen en zullen kunnen doen. Want ongetwijfeld zullen zij bij de ko mende rijksdagverkiezingen een groot (zoo niet het grootste) deel der macht in handen krijgen, en alleen wanneer zij zich dan op binnenlandsch gebied kunnen handhaven, zal ook hun bui- tenlandsche politiek van beteekenis blijven. Over het algemeen staat men in het buitenland niet al te sympathiek te genover de Duitsche Nazi's, en dit ïs te begrijpen, omdat zij in de eerste plaats, hun naam (Nationaal Socialist) zegt het reeds, nationalist zijn. Eerst orde in eigen omgeving, eerst maatre gelen in het belang der ras-echte Duit- schers, zeggen zij, en dan kijken we eens verder. In de tweede plaats zijn ze dan socialist, al eveneens in hun naam opgenomen. We zullen op hun iijiam en het standpunt, dat zij theoretisch innemen, n, echter niet verder ingaan, omdat naam en theorie zoo vaak den toets der praktijk niet kunnen doorstaan. Hoe velen noemen zich niet socialist, die kapitalist, en democraat, die demagoog zijn?! Als excuus kan echter dienen, dat hun het kleine verschil tusschen een en ander niet altijd geheel duide lijk is. We gaan dus, wat de Duitsche Nazi's betreft, dadelijk naar de praktijk, in zooverre, dat we beginnen eens naar enkele van hun voorstellen van den laatsten tijd te kijken. Ook dit is nog wel theorie, maar in elk geval theorie, die zij dadelijk in praktijk willen bren gen en die waarschijnlijk ook spoedig aan de praktijk te toetsen zal zijn. De voorstellen, die wij bedoelen, zijn de zer dagen bij den Pruisischen Land dag ingediend," en zij luiden o.a. als DEZE WEEK SPECIALE FEUILLETON DOOR t CHARLES BETHFORD. „U lijdt niet bepaald aan bescheidenheid, hè", zeide hij. ,,Nu niet meer", antwoordde Bliss. „Ik ben ermee begonnen, toen ik veertien da gen geleden werk begon te zoeken. Nu op het oogenblik probeer ik mijn waarde niet te onderschatten. Ik ben tot de ontdekking gekomen, dat dat de eenige manier is, om indruk op de menschen te maken". De gelaatsuitdrukking van Mr. Masters veranderde plotseling. Hij fronste zijn wenkbrauwen en keek heel ernstig. Er was nu geen spoor van een lach op zijn gezicht te bekennen. Hij was nu een persoonlijk heid, waarmede niet te gekscheren viel. „Ik geloof, dat u nog nooit in uw leven zelfs een stukje zeep verkocht hebt", zeide hij eindelijk wantrouwend. „Wat komt dat er op aan?" vroeg zijn bezoeker koeltjes, „wat hebben stukken zeep in 's hemelsnaam met ons onderwerp van gesprek te maken. Laten we de zaak eens even goed voor elkaar zetten. U bent de uitvinder van het A'pha-fotnuis. En ik volgt: Het belastingvrije gedeelte in komen wordt verhoogd van 720 tot 2400 mark; de aftrek voor echtgenoote en kinderen van 8 tot 12 pet.; de be lasting op inkomens tot 8000 mark verlaagd van 10 tot 8 pet.; die op in komens van 8000 tot 12000 mark blijft 12 Vs pet., terwijl voor inkomens boven 12000 mark een progressie zal worden ingevoerd, die met 20 pet. begint en voor het gedeelte van het inkomen bo ven 46000 mark tot 80 pet. stijgt. Het ontwerp bevat voorts bepalingen, waar bij de groote winsten van trusts, ban ken, enz. worden getroffen. Oogenschijnlijk zit er iets aanlok kelijks in dit systeem, doch afgewacht zal moeten worden, of zoo aan den eenen kant gewonnen wordt, wat men aan den anderen kant verliest, of zoo een sluitende begrooting kan worden verkregen en het bedrijfsleven zich zoo voldoende kan blijven ontwikke len. Mogelijk zal een en ander, gelijk reeds opgemerkt, al binnen afzienba- ren tijd in de praktijk blijken. Gaan we thans naar de praktijk over en bekijken we eens den toestand daar, waar de Nazi's reeds geruimen tijd de macht in handen hebben, dat ïs b.v. in de stad Koburg, waar zij reeds twee jaar de lakens uitdeelen. Toen ze daar aan de macht kwamen, had Ko burg een schuldenlast van 5 millioen mark en sloot de begrooting met een ongedekt tekort van 700.000 mark. Een jaar later was de schuld met een half millioen mark afgelost en dat zon der, dat tot een nieuwe leening over gegaan was. De begrooting had men dus ook sluitend weten te krijgen. Voorts waren intusschen vrijwel alle werkloozen in stadsdienst gesteld. Hoe ze aan het geld kwamen? De twee burgemeesters, die eerst een inkomen hadden van 67000 M. werden uitge breid tot drie, doch die kregen teza men slechts 14000 M. Zoo werden nog ettelijke tienduizenden marken aan de hoogste salarissen onttrokken, werden krasse bezuinigingen ingevoerd en de belastingen gewijzigd. In de stad Braunschweig ging het vrijwel precies eender. Waren de resultaten, op pa pier gezet, buitengewoon goed te noe men. We kunnen wel zeggen „natuurlijk" hebben de tegenstanders deze feiten steeds zooveel mogelijk verkleind en op allerlei critiek uitgeoefend. Daar om lijkt ons het eerlijkst eens te kij ken hoe de bevolking dezer steden zich zelf gevoelde onder het bewind der Nazi's. Nemen we daarvoor de achterliggende verkiezingen en noe men we een paar cijfers, die wel voor zichzelf spreken. Toen de Nazi's, Juni 1929, in Ko burg, de meerderheid behaalden, ver wierven zij 5141 stemmen, 13 Maart 1932, tijdens de presidentsverkiezin gen, werden 8354 en bij de herkiezin gen 9548 stemmen op Hitier uitge bracht. (Het totaal aantal uitgebraente stemmen bedroeg plm. 12.000. In Braunschweig weer hetzelfde, sinds de Nazi's er aan het bewind kwamen steeg hun stemmental met plm. 85 pet. Uit deze cijfers is dus alleen op. te maken, dat de bevolking dezer steden zeer te vreden was over het beetje Nationaal socialisme, dat daar in praktijk werd gebracht. Niettemin zou het gewaagd zijn, nu maar dadelijk te concludeeren, dat het Nationaal Socialisme dus „ideaal" is en ook voor het heele rijk uitkomst zal brengen. En ook daarom schreven we hierboven over „het beetje" Natio naal socialisme, dat in praktijk ge ben de man. die door de Voorzienigheid naar u toegestuurd is, om dat beroemde fornuis te verkoopen, laten we zeggen te gen tegen een salaris van twee pond per week, 5 pet. commissie van den verkoop en verder alle onkosten vrij". Mr. Masters sloeg zoo hard met zijn vuist op de tafel, dat alles rinkelde. ,Ho, ho, niet zoo vooruitloopen", vent je. Je bent nog niet aangenomen", viel hij Bliss in de rede. „Maar u zult me wel aannemen", ver klaarde Bliss vol vertrouwen. „Ik ben ab soluut overtuigd, dat u het doen zult en dan is het toch eigenlijk maar het beste, als u het meteen doet. Dan kan ik ten minste dadelijk aanpakken Mr. Masters was zoo in-verbaasd, dat hij zijn bezoeker alleen maar aan kon staren. Hij was een groote, zware man, met een breed gebouwd gezicht en een hoog-roode kleur. Hij had den zoekenden, onrustigen blik van iemand die steeds verbeteringen en veranderingen in bestaande dingen wil aanbrengen. Het leek wel. of het een van zijn grootste ambities was, om voor een hard, onverbiddellijk mensch te worden aangezien en daar zijn gevoelig hart hem steeds parten speelde, was de strijd zoo nu en dan nogal zichtbaar in afwisselende ge laatsuitdrukkingen. „Wel, dat wordt me te bar", riep hij ein delijk ongeduldig uit. „Luistert u eens even, Miss Clayton". bracht werd. Uit den aard der zaak worden de omstandigheden geheel an ders, wanneer men zal probeeren de in genoemde steden gevolgde gedrags lijn voor het heele rijk te doen gel den. Want dan heeft elke stad met de andere, en de heele natie met alle an dere naties te maken. Maar dit bleek in elk geval uit hef bovenstaande, dat het niet aangaat hef Nationaal Socialisme (gelijk door velen ook vele bladen gedaan wordt) zonder meer te veroordeelen en te voorspellen, dat dit den onder gang van het Duitsche Rijk zal bren gen. We zullen moeten afwachten, waf deze beweging vermag <Jh hef was slechts onze bedoeling uit dit artikel tje te doen blijken, dat we daar onbe- voordeeld tegenover moeten staan. „Leve Spanje". Incident in het Spaan- sche leger. Tijdens een parade in het leger kamp Carabanchel, ongeveer 40 K.M. van Madrid, heeft zich een merkwaar dig incident afgespeeld. De chef van den generalen staf, generaal Goded, had een toespraak tot de troepen ge- gehouden en eindigde zijn rede met den kreet „Leve Spanje", welke door de troepen enthousiast werd overge nomen. Een luitenant-kolonel der in fanterie, don Julio Mangada, geraakte echter in zulk een woede, omdat dc generaal geen enkele toespeling had gemaakt op de republiek en niet had laten roepen „Leve de Spaansche re publiek", dat hij den generaal aan sprak en zich na een heftige woorden wisseling de epauletten van de schou ders rukte met den uitroep, dat hij liever zijn rang zou willen verliezen dan gehoorzamen aan de bevelen van dezen generaal. Mangada werd onmid dellijk gearresteerd. Het incident [heeft veel commentaar uitgelokt omtrent de stemming in het Spaansche leger. „Koning der Beieren". Een speciale correspondent van de Daily Express heeft een onderhoud gehad met dr. Heim, den ouden lei der van den Beierschen boerenbond en der Beiersche volkspartij. Dr. Heim zeide dat zijn meening die van de groote meerderheid van het Beier sche volk vertegenwoordigt en dat hij goede reden heeft om aan te nemen dat zij ook door de tegenwoordige Beiersche regeering wordt gedeeld. Volgens hem is 75 pet. van het Beier sche volk monarchistisch van gevoe len en kan het nu iederen dag gebeu ren dat prins Ruprecht tot koning ge proclameerd wordt. De meerderheid van het Beiersche volk zal dit herstel van het Beiersche koningshuis onmid dellijk steunen en de republikeinsche constitutie van Weimar zou volgens dr. Helm dood, haar begrafenis ieder oogenblik te verwachteft zijn. Echter zou dit herstel der monarchie naar het oordeel van dr. Heim in geenen deele afscheiding van Beieren van de rest des rijks beteekenen. De Beieren wenschen loyale leden van het rijk te blijven, maar het recht te hebben op hun eigen constitutie onafhankelijk van de andere staten der unie. Zij meenen dat een aan zijn vólk door banden des bloeds verbonden (monarch in dezen tijd van druk de beste soort van bewindhebber is. Van een abso lute monarchie met dictatorale macht De typiste, een heel eenvoudig gekleed meisje, met mooi bruin haar en een aan trekkelijk uiterlijk, liet haar werk even rus ten en keerde zich om. „Ja, Mr. Masters". „Wilt u me even de brieven brengen, die we op deze advertentie gekregen heb ben?" vroeg hij. „Ze liggen bij elkaar, bo ven op de brandkast". Het jonge meisje stond onmiddellijk op om de bewuste brieven te halen. Bliss trok zijn broekspijpen iets hooger op, waardoor zijn mooie sokken uit betere dagen iets meer te zien kwamen. ,'t Is toch zonde van uw tijd, om die allemaal door te gaan lezen", zeide hij non chalant. „Natuurlijk zijn er altijd hoopen menschen, die geen werk hebben, en op iedere advertentie schrijven, welke hun maar eenigszins lijkt. Ik daarentegen", ging hij door met den noodigen nadruk op ieder woord, „ben nog nooit buiten werk ge weest". Ofschoon Mr.Masters alle mogelijke moei te deed om zijn gezicht zoo effen mogelijk te houden, kon men toch zien, dat die ver klaring diepen indruk op hem had gemaakt. „Dan kan ik niets anders zeggen, dan dat u erg geboft heeft", zeide hij. „Heel erg geboft. Op uw leeftijd had ik al heel wat anders meegemaakt. Dus nog niet bui ten werk geweest?" ,Nog nooit", verklaarde Bliss met het kalmste gezicht ter wereld. verzekerde dr. Heim niet te willen hooren. Hij wil niets reactionairs en het geheele plan van een constitutio- neele monarchie met twee Huizen zit reeds in elkaar. Het uitbreken van het conflict met het rijk kan ieder oogen blik komen. Een koning zou de Beier sche wet en orde dan moeten bescher men tegen de gemeenschappelijke Duitsche wanorde, die de centrale re geering aan Beieren probeert op te dringen. De winkelsluitingswet. Op handige wijze ontdoken. De heer Schudi, sigarenwinkelier op den Coolsingel te Rotterdam, heeft een apparaat laten construeeren, dat er als volgt uitziet. Het is een groote vierkante bak met aan de eene zijde een groot aantal klepjes, waarboven het omhulsel van een sigarettendoosje is bevestigd. Het apparaat bevat in totaal 51) van dergelijke vakjes; er ïs dus keus genoeg. Werpt men nu een kwartje in de gleuf, dan valt er een palletje over en het klepje slaat open, waardoor het verlangde merk voor het wegnemen is. Heeft de klant het merk weggenomen, dan legt de eigenaar een nieuw doosje aan de achterzijde van de automaat, welke geheel open is, op dezelfde plaats weer neer. De automaat berust dus ongeveer op hetzelfde systeem als het vroegere deurbord met dit verschil echter, dat het doosje er al ligt, voordat men een kwartje in de gleuf werpt en de waar automatisch wordt verkregen. Den verkoop met dit apparaat heeft de politie nog toe gestaan. Zij heeft er blijkbaar geen overtreding in gezien van art. 7 der wet, dat zegt: „Het is verboden gedu rende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, vóór, in de onmiddellijke nabijheid van, of van dien winkel of het daarbij behoorende winkelhuis uit iemand te bedienen." De aanschaffingskosten voor dit in strument, dat men desnoods van 100 vakjes kan voorzien, is gering, zoodat ongetwijfeld meer winkeliers het voor beeld van den heer Schudi zullen vol gen. Aan het plaatsen van een dergelijke groote automaat, die herhaaldelijk bij gevuld moet worden bijvullen van automaten is volgens de wet niet verboden zijn vele bezwaren ver bonden. De Winkelsluitingswet bevat echter geen enkele bepaling, die zegt, dat een automaat speciaal tegen de pui van den winkel geplaatst moet worden. Vandaar dat de heer Schudi rustig de deur van zijn winkel heeft opengehouden en het instrument een veilig plaatsje In zijn zaak heeft gege ven. Het liep vlot. Ook hier konden de klanten zich rustig van een beetje vuur bedienen, een praatje maken over het weer en.... over de Winkelsluitings wet, door wier mazen de winkeliers in de toekomst zoo gemakkelijk heen zouden kunnen glippen. Oudheidkundige vondsten. Van 600 jaar vóór Chr. Op het terrein van de werkverschaf fing te Loudermarke (gem. Vlagt- wedde) zijn in de afgeloopen week verschillende overblijfselen uit de oud heid gevonden, welke, naar men ver onderstelt, dateeren uit den tijd van Toen hij opkeek, zag hij dat het jonge meisje, dat juist weer binnengekomen was, hem van onder tot boven bekeek. En de manier, waarop ze dit deed, was heel dui delijk een beetje minachtend. „Heeft u wel ooit werk gehad?" vroeg ze sarcastisch. Bliss wist niet wat te antwoorden. De opmerking was zoo raak, dat hij geduren de een oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloor. Maar gelukkig redde Mr. Masters de situatie. „Nou, wat zeg je me daarvan, mijn beste mijnheer", zeide hij, terwijl hij triomfante lijk naar den stapel brieven wes. „Honderd twintig brieven, bijna allemaal van reizi gers, die al jaren lang in het vak zijn, men schen, die hun vak door en door kennen, en die er toch een eer in stellen om het Alpha-fornuis te mogen verkoopen. En waarom denkt u nu eigenlijk, dat ik u bo ven al die menschen de voorkeur zal ge ven, hè?" Bliss zat den spreker strak aan te kij ken. Mr. Masters had zijn wenkbrauwen op een overdreven dreigende manier ge fronst. Maar de blauwe oogen daaronder keken Bliss ooiijk, met een zeker welgeval len aan. „Omdat dit de dertiende keer is, dat ik mijn diensten aanbied, mr. Masters, en der tien is nu eenmaal mijn gelukscijfer. En als u de de tweede reden wilt weten, die kan ik u ook wel vertellen. Ik heb geen cent op Pot 90ct.Tube50ct.Zeep60ct. Bij alle drogistan. 600-800 jaar v. Chr., fen tijde van de groote volksverhuizingen der Hunnen. Ioen de arbeiders bij de grondbe werking op ongeveer 1/2 tot 1 M. diep te heuvels ontdekten, werden de werkzaamheden gestaakt, om deze onder leiding van den oudheid kundige, dr. Van Griffen te Gronin gen, die inmiddels was gewaarschuwd, te doen voortzetten. Bij de verdere opgravingen werd een groot aantal urnen opgedolven, waar van men vele in ongeschonden toe stand wist te behouden, terwijl ook overblijfselen van hutten, waarvan de vormen nog waren te onderscheiden, er op wijzen, dat hier een volksstam heeft gewoond. Door het maken van foto's en teekeningen van de ligging der diverse voorwerpen, alsmede het feit, dat de werkzaamheden onder deskundige leiding geschiedden, heeft men veel van dit onderzoek voor de wetenschap kunnen behouden. Naar men verzekert, betreft het hier een vondst, welke tot één der belang rijkste op dit gebied in deze omgeving moet worden gerekend. De tabakscultuur. Steunmaatregelen niet gerechtvaardigd. Op de vragen van het lid der Twee de Kamer, den heer Kersten, betref fende het nemen van steunmaatregelen van Regeeringswege ten behoeve van de Nederiandsche tabaksplanters, heeft de minister van Economische Za ken en Arbeid geantwoord aar net hem bekend is, dat ook de tabaksplanters den invloed van de crisis ondervinden. De tabakscultuur is in den loop, der jaren ingekrompen. Zij bedroeg in de tienjarige perioden 18811890, 1891-1900 en 1901-1910 resp. 1231, 689 en 408 H.A., terwijl volgens de door de gemeenten verstrekte cijfers de met tabak bezette oppervlakte in de laatste jaren is teruggeloopen tot zelfs beneden de 100 H.A., n.l. onge veer 80 H.A. Uit het vorenstaande volgt, dat de tabaksteelt hier te lande weinig toe komst schijnt te hebben, terwijl zij, ge zien haar zeer ondergeschikte plaats voor het algemeen belang van te gerin ge beteekenis moet worden geacht om steunmaatregelen voor haar instand houding te rechtvaardigen. Sanderse en Co. Aan I. H. Risseeuw Jzn., bankier te Oostburg en aldaar het Bankbedrijf uitoefenende onder de firmabenaming Sanderse en Co., is surséance van be taling verleend voor den tijd van an derhalf jaar ingaande 25 April 1952. Tot bewindvoerders werden be noemd de heeren Mr. J. Erasmus, ad vocaat en procureur te Oostburg en T. Zandstra, accountant te Middelburg. Tegen het verleenen van surséance hebben ter vergadering van schuld- eischers op. Zaterdag 25 Juni 1952 ge stemd 10 schuldeischers met een be drag van f25519,25 en vóór het ver leenen van surséance 568 schuld eischers met een bedrag van f 1.457.294,67. zak, en als ik deze betrekking niet krijg, dan blijft er voor mij niets anders over, dan hongerlijden ofterug gaan naar hetgeen ik vroeger deed". „En wat was dat?" vroeg Mr. Masters, terwijl hij hem wantrouwend aankeek. „Niets oneerlijks", verklaarde Bliss, „maar ook niets dat de moeite van het spreken er over waard is. Ik wil mezelf in de hoogte werken en ik heb geen zin om weer terug te vallen. Als u werkelijk zoo goedhartig bent, als u er uitziet, Mr. Mas ters, dan zult u het niet over uw hart kun nen verkrijgen om een man Weer gaf Mr. Masters met zijn vuist een harden slag op de tafel. „Houd je mond", bulderde hij. Bliss gehoorde onmiddellijk. Mr. Mas ters trachtte zich nog meer dan gewoonlijk een air van gewicht te geven. De schrijfma chine was ook niet meer te hooren, de ty piste had opgehouden te werken, om goed te kunnen luisteren. „Denk er om, vertel niet te veel van je persoonlijke aangelegenheden, kerel", zei de Mr. Masters. „Meestal doe je beter om alles, wat je zelf betreft maar voor je te houden. Eén ding wil ik nog weten. Is dat getuigschrift van dienotarismenschen echt of niet?" „Absoluut echt", verklaarde Bliss met den noodigen nadruk. Mr. Masters stond op en ging naar de deur. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1