Centraal Kleeding-IWagazijn BEGOTE FRIISTMIDU DOKTER SIMONS Sport. Gemengd Nieuws. DAMES» EN KINDER- ZOMERMANTELS EXTRA KOOPJES ZIE ETALAGE BiDöenlaod. Rechtszaken Laatste Berichten Advertentiën. DAMES-TASSCHEN en COLLIERS Firma Wed» B. Faberij de Jonge Firma Wed. B. Faberij de Jonge H. HOLLESTELLE KRUININGEN. Te Rotterdam slaagde voor onderwijze res Fröbelschool, Mej. H. Baveco Ad. al hier, leerlinge der cursus te Vlissingen, Di rectrice Mevr. Was-— Ossinga. Verstekeling op autobus. Dit overkwam Woensdag den heer J. Bauer, die een geregelden autodienst onder houdt tusschen Kruiningen en station Vlake. Als gewoonlijk reed B. even half twee naar Vlake, en stilstaande aldaar, werd hij at tent gemaakt op een verstekeling boven op zijn bus. Een nader onderzoek willende in stellen, was deze in minder dan geen tijd van de bus af en spoorloos verdwenen, be ducht voor straf op zijn snoode daad. Toch scheen berouw hem te kwellen, want toen het duister viel, meldde hij zich schoorvoe tend en klagend bij B. aan de gesloten voordeur't Was de poes van Bauer, die zoo wreed gestoord was in zijn middag dutje op de bus, en van zijn hooge plaats blijkbaar goed den langen terugweg had opgenomen. Gastvrij werd hij weer binnen gelaten. KORTGENE. Voor de verbetering en versterking van de steigers en toegangsbruggen te Kort- gene en Wolphaartsdijksche Veer vragen Ged. Staten een crediet van f 3900 aan, daar afdoende verbetering f 45.000 zou kosten, wat zij in dezen tijd niet gerech tigd achten. SCHORE. Concours „Zang Veredelt". Woensdag is alhier onder groote belang stelling het concours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt'' gehouden. Omstreeks 12 uur had de officieele ont vangst ten gemeentehuize plaats, waarbij allereerst het woord werd gevoerd door den burgemeester van Schore. Hierop spra ken nog de heeren C. Flipse, W. Snoep en J. van Nieuwenhuize, resp. voorzitter van den Zangersbond, regelingscommissie en plaatselijke zangvereeniging. Na deze ontvangst werd door de deelnemende ver- eenigingen gezamenlijk het bondslied ge zongen en trok men in optocht naar het feestterrein. Op het concours werden de volgende prijzen behaald: 3e afdeeling: le prijs „Zang Veredelt' te Schore met 195 p.; „Nu met hope" te Burgh met 183 p.; „Tot oefening en uit spanning" te Borssele met 180 p.; „Excel sior" te Yerseke met 180 p.; 2e prijs: „V. Z. O. S." te St. Maartensdijk met 148 p. „Ons Genoegen" te Kats met 146 p. 2e afdeeling: le prijs: „Cloeting's Ge mengd Koor" te Kloetinge met 191 p.; 2e prijs: Mannenkoor „Zang en Vriendschap te Wissekerke met 169 p.; „Crescendo" te Kruiningen met 168 p.; „Oefening Baart Kunst" te Goes met 166 p.; „Polyhymnia" te Sluiskil met 145 p.; „Crescendo" te Hoek met 145 p.; 3e prijs: „Gemengd Koor" te 's-Heer Abtskerke met 131 p. le afdeeling: le prijs: „Door Oefening Vereenigt" te Vlissingen met 198 p.; 3e prijs „Zanglust" te Wilhelminadorp met 143 p. In de pauze zong „Orelio" van Axel een tweetal liederen, terwijl het fanfare-gezel schap „Scheldegalm" van Hansweert in de pauze en gedurende de avonduren zorgde voor de noodige afwisseling. Verder ver leende nog medewerking het kinderkoor „Excelsior" van Yerseke. WEMELDINGE. Voor het examen ter verkrijging van de aanteekening van wijkverpleging op het di ploma A voor ziekenverpleging te Amster dam, slaagde onze vroegere dorpsgenoote Zr. P.a. de Mul Jd. YERSEKE. Ongeluk met frase-machine. De tuinman Fr. Nieuwenhuizen had gis teren een ongeluk met een frase-machine in den boomgaard van den heer Van Har- melen. Een tand sloeg dwars door zijn hand heen. Ernstig verwond moest hij zich onder behandeling stellen van Dr. Klin kenberg. Tentoonstelling tuinbouw-producten. De tuinbouwvereeniging „E. M. M.", voorzitter C. Kosten, secretaris A. Slabbe- koorn, besloot om den 15 en 16 Septem ber a.s. een tentoonstelling te organiseeren van tuinbouwproducten en alle soorten fruit. Medewerking van alle vooraanstaan de kweekers in Yerseke is bereids toege zegd. Hoogstwaarschijnlijk zal die dagen „Flo- ralia" ook een tentoonstelling houden. Een en ander in de groote zaal van Nolet. HET RAPPORT WELTER. Een b e g r o o t i n g s t e k o r t van 100 millioen. Het Nederlandsch Correspondentiebu- eau voor Dagbladen meldt, naar aanleiding van een courantenbericht, dat noch de Commissie-Weiter, noch een ander, een te kort van f 170 millioen heeft becijferd; noch op den gewonen dienst noch op den gewo nen dienst plus den crisisdienst. De bijdrage aan het gemeentefonds heeft de commissie-Weiter voor 1933 op rond f 40 millioen geraamd, en natuurlijk onder de gewone uitgaven opgenomen, waar zij thuis behoort en waar ook voor het loo- pende jaar 1932 de bijdrage aan het ge meentefonds is uitgetrokken. Inbegrepen dus die f 40 millioen, komt de commissie-Weiter tot een tekort voor 1933 van ruim f 100 millioen op den gewonen dienst. Voor het tekort op den crisisdienst, d. w. z. voor de crisisuitgaven, voorzoover niet gedekt door de bestaande crisishef fing, neemt de Commissie voor 1933 een cijfer van f 24 millioen. Bezuiniging op de rechtspraak. Het rapport-Weiter zou, naar „Het Volk" verneemt, de regeering in ernstige overwegigng geven over te gaan tot ophef fing van veertig derde klas kantongerech ten, drie rechtbanken, waaronder die te Heerenveen en het gerechtshof te Leeu warden. Thans telt ons land 101 kanton gerechten, 20 arrondissements-rechtbanken en 5 gerechtshoven. Ontslagen het R ij k b ij Zooals men weet, wordt in het rapport der bezuinigingscommissie-Weiter als een middel tot bezuiniging aangegeven: in krimping van personeel op de departemen ten. Naar de „N. Rott. Ct." verneemt is aan dezen voorgestelden maatregel o.a. op het departement van koloniën reeds een begin van uitvoering gegeven. Op dit departe ment is aan 28 leden van dat personeel met ingang van 1 Januari 1933 ontslag aange zegd. De ontslagenen worden op wachtgeld gesteld, totdat zij den pensioengerechtig den leeftijd zullen hebben bereikt. Bij alle andere departementen zijn soort gelijke maatregelen in voorbereiding: men is daar echter nog niet zoover, dat de ontslag-besluiten reeds aan de betrok kenen zijn medegedeeld. Nogmaals het tekort. „De Morgen" heeft reden om aan te ne men dat het reeds gemelde tekort op de komende begrooting ad f 170 mil lioen door het officieuse Corresponden tiebureau tegengesproken als juist kan genomen worden. „Van een zijde welke wij ingewijd ach ten, verzekert men ons tevens, meldt dat blad, dat in den Ministerraad zou zijn be sloten de voorstellen der Commissie-Wei ter geheel of nagenoeg geheel te aan vaarden. „Daarop zijn aan alle departementen de begrootingen teruggezonden om deze te wijzigen in dien zin, dat de veranderingen, welke zonder wettelijke goedkeuring te be hoeven kunnen worden uitgevoerd." Voorts is aan het blad van betrouwbare zijde medegedeeld, dat de werktijd voor de ambtenaren wordt verlengd en in ver band daarmede aan een groot aantal per sonen ontslag zal worden aangezegd. Aan sommige departementen zou dit zelfs bijna een derde van het personeel treffen. In aanmerking komen allereerst ongehuwde personen beneden de 35 jaar. alsmede per sonen boven de 60 jaar. Verder zullen de Kamer o.a. inplaats van het nog niet behandelde ontwerp- Terpstra gelegenheidsontwerpen in zake wijziging van de Onderwijswet worden voorgelegd. O.m. moet het in de bedoe ling liggen, alle door het Rijk betaalde bo ventallige onderwijzers te ontslaan. Ten aanzien van door de gemeente betaalde bo ventallige onderwijzers zal een wetswijzi ging worden voorgesteld, welke ook hun ontslag beoogt. Een denkbeeld, in de Commissie-Wei ter naar voren gebracht, om de klooster congregaties extra in de bezuiniging te be trekken, is niet behandeld. Frederik van Eeden. f Frederik van Eeden is gistermid dag om tien minuten over half vijf te Bussum overleden. De patiënt had de laatste maanden iliemand meer herkend. Frederik van Eeden wa,si 3 April j.l. 27 jaar geworden. Frederik van Eeden was voor' de massa, de schrijver van „De kleine Johannes", voor de velen, die een blik poogden te slaan in het vzïeleleven van dezen begaafden kunstenaar, de zoeker, die met groote liefde zocht op welke wijize hij de menschheid; een weinig geluk kon brengen |(men denke o.a. aan de stichting van zijn landbouwkolonie) èn wiens werkzaam verstand „weten" wilde, ook die din gen, die het menschelijk verstand niet bij machte is te bevatten, die voor de verstandigen verborgen blijven, en den armen van geest geopenbaard wordt. Naar wat uit zijn leven bekend werd, bleef het „geloof alleenlijk" een mysterie voor dezen zoeker en zijn leven werd er een tragedie door. Begrafenis Mr. Heemskerk. Onder ontzaglijke belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van Mr. Th. Heemskerk ter aarde besteld. Vooraf werd ten huize van den overledene door dfr. C. Bouma een korte rouwdienst geleid, waarbij als uitgangspunt was gekozen 2 Cor. 14 13 -18. De rouwstoet reed langs hef Dr. Kuyperhuis, waar namens de Dr. Kuyperstichting een krans aan de baar werd gehecht. De kist was gedekt door een bloemstuk van H. M. de Koningin, die zich had laten verte genwoordigen door oud-Minister Jhr. de Marees van Swinderen. Namens de regeering werd het woord gevoerd door Minister Ruys de Beerenbrouck. Hij schetste den overleden staats man als een nobelen strijder, die on vermoeid heeft geijverd voor de be hartiging van dè publieke belangen. V o e t b a 1 Hansweert I—Goes I. Zondag 19 Juni a.s. zal te Vlake, voor de nederlaag-wedstrijden, de wedstrijd Hansweert I—-Goes I gespeeld worden. Zooals wellicht bekend zal zijn, is dit de eerste officieele ontmoeting tusschen Hansweert I en Goes I en bestaat hiervoor in deze omgeving groote belangstelling, waarschijnlijk mede ook, omdat „Goes" en „Hansweert' de eenige Zuid-Bevelandsche clubs zijn, die in den K. N. V. B. uit komen. RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van 17 Juni werden de vol gende zaken behandeld Roekeloos gereden. G. M. B., 25 jaar, koopman te Goes, werd verdacht dat hij op 21 Maart 1932 te Kloetinge, met een door hem bestuurd motorrijwiel grovelijk, roekeloos en on voorzichtig, met groote snelheid en zonder goed uit te kijken, heeft gereden over den Patijnweg, door welk onvoorzichtig rijden hij niet tijdig heeft gezien, dat Laurina Son- ke en Goverdina van Driel. rechts over dien weg gingen, waarbij hij deze vrouwen heeft aangereden en Laurina Sonke haar linkerbeen op meerdere plaatsen heeft ge broken. Eisch: 2 maanden hechtenis Mr. Heyse achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. In hooger beroep. Door W. v. d. L„ 25 jaar, arbeider te Kloetinge, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens Overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Over hei Kanaal. Relaas van schipper S ch il pe r oor t. Veel later dan aanvankelijk werd verwacht is schipper Hein Schilpe- roort, die Zaterdag per waterfiets het Kanaal overstak, Woensdagmorgen in Rotterdam teruggekeerd. Om acht uun zou de Amiral d' Hermite in de Schiehaven aankomen doch de klok wees reeds vijf voor halftwaalt, toen het kleine Fransche schip eindelijk de haven binnenvoer en Schilperoort even later aan wal kon stappen. Een zuster enkele neefjes en nicht jes en zijn beide zoons waren met nog wat havenarbeiders de eenige be langstellenden die den k ranigen schip per opwachten. Een krans, wat bloe men, een hartelijke omhelzing van zijn nichtjes en Schilperoort is het mid delpunt van vragende journalisten. - Verschrikkelijk is het geweest zegt Schilperoort, een verschrikkelijke tocht, dien ik niet zou willen over doen. En dan vertelt hij een gere geld verhaal over zijn tocht dien hij in 13 uur volbracht „Om zeven uur vertrok ik Zaterdagmorgen van Calais, maar voordat het zoover was, had ik reeds heel wat moeilijkheden ge had. Ik was al van Duinkerken naar Calais gefietst. Men wilde me eerst niet laten vertrekken omdat mijn fiets niet zeewaardig was, maar toen ten slotte de consul er bij te pas was gekomen, mocht ik den overtocht wagen. i 'tWas eerst mooi weer, zoo gaat Schilperoort voort, geen vuiltje aan de lucht, maar 's middags werd het anders Ik had in de verte van die kleine! donderkoppen gezien, de wind stak tegen den avond op en daar had je het lieve weer. Het werd regen en onweer en wel zóó erg, dat ik mijn bovenkleeren heb uitgetrokken en in mijn ondergoed bleef doortrappen. Maar tegen dat hondenweer was ten slotte niet meer te trappen. He<| kompas werkte niet meer, de <ï[ee werd steeds ruwer en ten slotte kon ik niet meer sturen ook, zoodat ik me, hangende tusschen het frame van mijn fiets, maar liet drijven. En zoo heb ik rondgedobberd twee en een half uur lang. Geheel uitgeput. Toen eerst klaarde het weer een beetje op, maar U begrijpt zeker wel dat ik dood- en doodmoe was van de ellende die ik in dat weer heb gehad. Einndelijk zag ik een schip, dat later een Deen bleek te zijn. Ik zwaaide maar met een vlaggetje en blies op mijn misthoorn om de aandacht te trekken. Ze zagen me gelukkig en wilden me aan boord brengen. Maar toen ik wist, dat ik op dat oogenblik nog maar vijf mijlen van de Engelsche kust was, kreeg ik toch weer moed ook en weigerde van mijn fiets te gaan. Zoó dicht bij Engeland en dan opge ven, neen dat nooit dacht ik.... En zoo kwam ik na eenige uren 's avonds om halfnegen nabij de ha ven van Dover aan. Ik ging met mijn fiets bij een zandzuiger liggen, kreeg daar van éên der schippers een bakje koffie en dacht daarna wel aan wal te kunnen. Nauwelijks was ik echter aan wal of een Engelschman, dien ik niet verstond, nam me mee naar een keet, liep naar een telefoon, sprak iets wat ik natuurlijk niet begreep en even later stonden twee groote Engel sche agenten voor me. Ik had steeds niets anders gezegd dan „Hollandsch consulaat" en dacht, dat ze me daar heen zouden brengen. Maar ze namen me mee naar het politiebureau, waar ik even bij den commissaris werd gebracht, en toen stopten ze me in een cel. Of ik al hoog of laag sprong of dóór het luikje van de deur bleef schreeuwen „Hollandsche consul" of „consulaat" de deur bleef dicht, 's Avonds kreeg ik een stroozak en moest den nacht in dat hok doorbrengen. Eerst Zondag kwam de consul, die me ook niet verstond. Er werd een ander bijgehaald en eerst toen was i;V vrij, kreeg later gratis overtocht naar Calais en naar Rotterdam. LICHT OP. Zaterdag 18 Juni Zondag 19 Juni Maandag 20 Juni 9.53 uur 9.53 uur 9.54 uur Loting militie. In Den Haag werd heden de naam Wou ters, Gerrit William, getrokken Zooals be kend, zullen de door elke gemeente te le veren militieplichtigen dus, alphabetisch beginnende bij dezen naam, naar boven (na Z weer beginnende bij A), afgeteld wor den. (B.). De derde kruiser. De Tweede Kamer verwierp heden met 59 tegen 30 stemmen de motie-Cramer. die bedoelde, den bouw van den derden krui ser uit te stellen. (B. De moord te Putbrock. De advocaat van de beide veroor deelde jachtopzieners, verdacht van den drievoudigen moord te Putbroek, is van het vonnis van de Roermond- sche Rechtbank, namens zijn cliënten, in hooger beroep gegaan. (V.D.) Zes woningen verbrand. Te Bakel in Noord-Brabant heeft hedenmorgen vroeg een hevige brand gewoed. De brand ontstond in een boerderij en sloeg door den sterken wind over naar een dubbel woonhuis. Ook drie huizen aan den anderen kant van den weg werden door het vuur aangetast. De bewoners konden zich nog tijdig in veiligheid stellen. De heer J. v. d. Laar bekwam ern stige brandwonden bij het redden van zijn kind. De brandweren van Bakel en Helmond konden eindelijk het vuur stuiten. Een paard en 2 kalveren verbrand den. Van de inboedels kon zoo goed als niets worden gered en deze waren laag verzekerd. (V.D.) Noodverordening Pruisischs Landag. De debatten in den Pruisischen Landdag duurden tot hedenmorgen 3 uur. Bij stemming werd het commu nistische voorstel tot opheffing van de Pruisische noodverordeningen met 243 stemmen aangenomen. De soc. de.m., het Centrum en de Staatspartij ont hielden zich van stemming. Ambachtsschool verbrand. Hedennacht is te Emmen de Am bachtsschool geheel door brand ver nield. De brand is ontstaan in de schil derswerkplaats en de pogingen van den directeur en den concierge om den brand te localiseeren mislukten. Aanvankelijk werd met 2 (motorspui ten water gegeven doch door gebrek aan water kon later slechts met een straal water worden gegeven. Ook de bibliotheek van het Nut verbrandde. De schade van het gebouw en de ma chines wordt op f80.000 geschat waar van f 70.000 door verzekering wordt gedekt. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak is. (V.D.) Uit Lausanne. Op de herstelconferentie te Lau sanne, die gisteren met „veelbeloven de" redevoeringen aanving, deelde Mac Donald heden mede, dat de En gelsche, Fransche, Italiaansche, Japan- sche en Belgische regeering er voor zijn om per 1 Juli a.s. het Hoover-mo- ratorium voor onbepaalden tijd te ver lengen. Deze verklaring verwekte groot op zien. (V.D.) Voor de vele blijken van deelneming tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder MACHIEL MOL, betuigen wij onzen hartelijken dank, inzon derheid voor de liefderijke verpleging in het Ziekenhuis „St. Joanna". Uit aller naam, Wed. C. MOL—van der Meulen. Borssele, 17 Juni 1932 De nieuwste in Moderne kleuren Groote keuze Zeer lage prijzen 26 Lange Kerkstraat 26 TE KOOP BIJ INSCHRIJVING a contant van het BURGERLIJK ARM BESTUUR te Goes DE KERSEN, wassende in de boom gaarden in den Smokkelhoek en de Vet zak, in de gemeente Schore, Inschrijvingen in te leveren ten kantore van Notaris H JONKERS te Goes, vóór of op 25 Juni a.s, v.m. 12 uur. heeft morgen (Zaterdag) GEEN SPREEKUUR Zonnebrillen Motorbrillen Stofbrillen Thermomethers Binocles Loupen Ruime keuze prijzen 26 Lange Kerkstraat 26 GOES - TELEFOON 247 VAN DE

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 5