SOLA s SILVER N° 71 Vrijdag 17 Juni 1952 119® Jaargang De Kleine Bazar DE ARME MILLIONNAIR Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland, Uit de Pers. LUiNCHKAAS ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2»— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ZIJ, DIE ZICH NU, MIN STENS VOOR 3 MAAN DEN, ALS ABONNE OP DE GOESCHE COURANT OPGEVEN, ONTVAN GEN DE NOG VOOR 1 JULI A.S. TE VERSCHIJNEN NUMMERS GRATIS. Loonsverlagingen en ontslagen. Die geen uitkomst bren gen; in den aard der zaak ook niet noodig, en toch niet te voorko men z ij n. Week aan week worden de omstan digheden ingewikkelder en moeilijker, en aan de andere zijde nemen in vrij wel gelijke mate de maatregelen toe, die regeeringen en andere bestuursli chamen treffen om die omstandigheden een weinig te ontwarren en verlichten. Doch steeds opnieuw ook, blijken het lapmiddelen, die soms korten tijd een schijnbare en plaatselijke verbetering brengen, maar die toch den neder- waartschen gang niet noemenswaard vertragen, laat staan tot stilstand brengen en in een opwaartschen gang veranderen. En de wereld wacht, met steeds stij gend ongeduld, en krijgt het steeds be nauwder onder de vele lasten, die haar opgelegd worden onder het mot to, dat het noodig is om anderer last te verminderen, met name zwaardere belastingen, loonsverlagingen, ontsla gen uit bezuinigings-oogpunt enz., met als gevolg steeds grootere werk loosheid en het noodzakelijk worden van weer zwaardere belastingen, weer loonsverlagingen, enz. enz. Het is een kringloop zonder einde, en zonder stilstand. Ook in ons land wordt de druk steeds zwaarder en wordt het ver zet tegen de genomen en te nemen maatregelen steeds krachtiger. In het middelpunt der belangstelling staat op het oogenblik wel het „rapport Weiter", dat binnenkort gepubliceerd zal worden, en waaruit nu en dan een en ander uitlekt. Wij noemden reeds verscheidene van de maatregelen, die daarin voorgesteld moeten zijn, en waarvan beduidende loonsverlagingen en personeelsontslagen weer de sluit post zijn. Dus opnieuw de kringloop zonder einde, in nederwaartsche rich ting. En er schijnt niet aan te ontkomen, omdat de heele wereld in dien kring loop rondtolt, en ons land zich niet van de overige wereld kan losmaken, zonder een binnenlandsche desorga nisatie te bewerken, die waarschijn lijk nog ernstiger zou zijn dan de ge volgen van het voorloopig nog met de verdere wereld meedraaien. Dus kan men zeggen, dat aan die loonsverlagingen en ontslagen niet te FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD. Dc dokter ging nog iets gemakkelijker in zijn stoel zitten en keek zijn patiënt onder zoekend aan. Het voorkomen van den jon gen man was niet onaangenaam. Hij was klein, eerder iets onder de middelbare leng te dan daarboven en tamelijk mager. Door de eigenaardige, fatterige snit van zijn kleeding kon men zijn figuur niet goed be- oordeelen. Zijn manier van doen was on verschillig en ofschoon zijn gezicht goed gevormd was, kon men niet ontkennen, dat zijn gelaatstrekken en de uitdrukking van zijn gezicht iets vaags, iets onbestemds had den. Hij had een bleeke, ongezonde tint, zijn hand, welke hij op de schrijftafel had gelegd, trilde eenigszins. Zijn oogen echter deden door hun vorm en hun kleur prettig aan, de lijnen om zijn mond lieten duide lijk zien, dat een zeker gevoel voor humor, hoewel op het oogenblik niet ontwikkeld, toch wel aanwezig was. „Uw kwaal is", zeide de dokter heel kalmpjes, „een slechte spijsvertering door nerveuze oorzaken, iets wat mijn geachte collega in de volgende straat neurasthenie zou noemen. U gevoelt hetzelfde als ontkomen is, omdat de internationale omstandigheden er ons toe schijnen te dwingen. Maar niettemin wordt het verzet steeds ernstiger en we kunnen dat volkomen plaatsen. Want in de eerste plaats rijst de vraag, die allicht tot een wantrouwen wordt, of er, om tot een kloppende rekening van uit gaven en ontvangsten te komen, dan geen andere weg is dan loonsverla gingen en ontslagen? En deze vraag is een logisch gevolg van wat reeds in deze ondervonden werd, de reeds toe gepaste verlagingen en ontslagen, die ook geen verbetering brachten. Maar in de tweede plaats heeft deze vraag, en het toenemende verzet tegen deze maatregelen, nog een veel diepere, we zouden willen zeggen psychologische oorzaak, en wel deze, dat de massa ge voelt, en velen ook welen, dat, uit al gemeen (internationaal) oogpunt be schouwd, die loonsverlagingen en ont slagen inderdaad niet noodzakelijk zijn! Want al kan een bepaald loon, in verband met de geldswaarde, niet de welstand bepalen (50 jaar geleden was 25 gulden b.v. „méér" dan thans), toch zijn ook thans die verlagingen, en ze ker die ontslagen, een verarming, en minder dan ooit is thans verarming (we bekijken het geval nog steeds in ternationaal), noodig. Want „verar ming" zou alleen noodzakelijk (niet te voorkomen) zijn, bij een groote mis oogst, waardoor voedselgebrek zou ontstaan, of bij een tekort aan grond voor het noodzakelijke wereld-voedsel, of bij gebrek aan werkkrachten (groo tere vraag naar producten dan te be vredigen is.) Maar juist het tegen overgestelde is het geval, er zijn oog sten grooter dan de wereld noodig heeft en er is een teveel aan werk krachten. Is het dus in den aard niet dwaas, dat velen niet het voedsel koo- pen kunnen, dat zij en hun kinderen behoeven, terwijl zij evenzeer nog een groote behoefte hebben aan meer pro ducten als kleeding en andere ge- bruiks- of luxe artikelen. Maar de men schen, die deze artikelen moeten voortbrengen, zijn werkloos, en omdat zij werkloos zijn kunnen zij op hun beurt zich deze dingen weer niet aan schaffen. Zoo blijven wij in dien nederwaart- schen kringloop, terwijl alle omstan digheden, een rijke aardbodem, per fecte machines en vele werkkrachten, beschikbaar zijn om de wereld rijker te maken, opwaarts te voeren. Van daar dat het verzet tegen die verar ming, die niet te remmen schijnt, zoo goed te begrijpen is. Maar, zooals wij reeds enkele ma len opmerkten, wij bekeken hier het vraagstuk uit „internationaal" oogpunt en „internationaal" zal het ook opge lost moeten worden. En zoo schijnt „nationaal" elk land, ook het onze, tot zoolang mee te moeten draaien in deze dwaze draaikolk. Onrustig Spanje. De monarchisten roe ren zich. Generaal Barrera, die tijdens de dic tatuur kapitein-generaal van Catalonië was, is gearresteerd daar hij er van verdacht wordt betrokken te zijn bij een monarchistisch complot. iemand die overwerkt is, maar bij u is de oorzaak een geheel andere. Van beide ge vallen is het uwe het moeilijkst te behan delen. Dit is mijn opinie als dokter". „Zoo", zeide de jongeman. „En nu de behandeling. Wat moet ik doen?' „Uw genezing", zeide Sir James, „moet van u zelf uitgaan. Niemand anders kan u helpen. Wanneer u volkomen gezond wilt worden, moet u, gedurende een zekeren tijd, een geheel andere manier van leven volgen. U moet, om zoo te zeggen, het boetekleed van uw verkeerde leefwijze aan trekken. Tot dusver heeft u eiken wensch, die in uw hoofd opkwam, kunnen bevre digen, en van die mogelijkheid heeft u veel gebruik of eigenlijk misbruik gemaakt Nu heeft u de nadeelige gevolgen van die handelwijze te slikken". Mr. Ernest Bliss ging onwillekeurig iets rechter in zijn stoel zitten. Het leek wel of er in de volkomen beheerschte manier, waarop# de dokter sprak, iets was, dat de juiste snaar bij hem aansloeg. „Dus eigenlijk scheelt mij niets? Ik heb u toch verteld hoe ik me voel, zenuwach tig, duizelig, soms, vooral 's morgens, heb ik precies een gevoel of ik flauw zal val len. Mijn hart schijnt niet geheel en al in orde te zijn". „Uw hart is zoo goed als 't maar zijn kan", stelde de dokter hem gerust. „U heeft een uitstekende gezondheid, die u op het oogenblik druk bezig bent te ver knoeien. Uw lichaam is volkomen in orde. Of u gedurende uw verdere leven gezond De Madrileensche hoofdcommissa ris van politie heeft een inval laten doen in de woning van baron De Mora, waar diverse wapens en compromit- teerende monarchistische documenten in beslag werden genomen. Ook moe ten een manifest en proclamaties zijn gevonden, die voor verspreiding in de kazernes bestemd waren. Baron De Mora is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ook De Mora's zoon Al fonso werd aan een verhoor onder worpen en ter beschikking der auto riteiten gesteld. Eveneens heeft men José Antonio Primo de Rivera, den oudsten zoon van den dictator, ver hoord. Een revolver-aanslag. In de Belgische Kamer. Kort nadat de Belgiscne Kamer Woensdagmiddag geopend was, loste een man, die op de pubiieke tribune zat, een revolverschot in de richting van de banken der socialisten. Nie mand werd getroffen; de dader kon gearresteerd worden. De man werd onmiddellijk aan 'n ver hoor onderworpen en verklaarde daar bij, dat hij voornemens was den socia- listischen afgevaardigden Uytrcever te verwonden, doch dat het niet zijn be doeling was hem te dooden. Hij bleek Vens te heeten en vroeger te Brussel lantaarnopsteker te zijn geweest. Hij werd ontslagen omdat hij tijdens de Duitsche bezetting zitting had ge nomen in den Raad van Vlaanderen. Hij verklaarde o.a.: „ik heb sedert ne gentien jaar geleden en heb er nu ge noeg van." In de revolver, die op hem werd ge vonden, zaten nog verscheiden ko- gels. Den aanslag op den afgevaardigde Uytroever zeide hij te hebben gepleegd omdat deze zich er tegen zou hebben verzet, dat Vens weer door de ge meente werd aangesteld. De Grieksche oorlogsschuld. Betaling wordt gestaakt. De Grieksche gezant te Washington heeft opdracht gekregen, aan de re geering der Vereenigde Staten mede te deelen, dat Griekenland, ten gevol ge van de ernstige crisis en van het feit, dat het zich geen deviezen kan verschaffen, gedwongen is de betaling van zijn oorlogsschulden aan Ameri ka, onafhankelijk van de besluiten die te Lausanne zullen worden genomen, met ingang van 1 Juli a.s. te staken. Ontzettende hitte. Het noorden van Britsch-Indië wordt door een hevige hitte geteisterd, wel ke het gevolg is van het uitblijven van den moesson. De temperatuur was de laatste dagen op verschillende plaat sen abnormaal hoog; aan den boven - Sind bereikte de thermometer pen stand van 119 gr. Fahrenheit, in Delhi van 113 gr. en in Calcutta van 98 gr. Honderden menschen zijn gestorven, doordat zij zonnesteken hebben opge- loopen. In New Delhi bezweken 19 per sonen. Alle scholen zijn gesloten. De beraamde aanslag. Gisteren werd door de Speciale Rechtbank te Rome Angelo Sbardel- lotto, die op 2, 3 en 4 Utuii een aanslag beraamde tegen Mussolini, veroor deeld tot den kogel. zult zijn of niet, hangt geheel af van de manier, waarop u zelf van plan bent te handelen. Als u zoo doorgaat, zooals u nu doet, bent u over tien jaar lichamelijk niets meer waard. Begin een nieuw leven drink bier inplaats van champagne, en nu en dan water inplaats van bier; neem be hoorlijk beweging, werk zooals het de plicht van ieder mensch is, en u zult zien, dat u alle symptomen, waarover u nu klaagt, binnen niet al te langen tijd kwijt zal zijn." „Is dat de eenige raad, dien u mij geven kunt?" „Ik kan u natuurlijk wel wat voorschrij ven, maar al die drankjes en poeders zul len u eerder schaden dan goed doen", ant woordde de dokter. „Voor menschen van uw soort zijn medicijnen lapmiddeltjes, die den toestand eerder slechter dan beter maken". „Dat kan alles wel zoo zijn", zeide Bliss ontevreden, „maar ik hoopte, dat u me iets meer positiefs gezegd zou hebben. Ik weet geen enkel soort werk, waarvoor ik ge schikt ben, en bier kan ik onmogelijk ver dragen. Ik zou 's morgens paard kunnen rijden, maar de gedachte alleen vind ik al vervelend. U kunt zich niet voorstellen, Sir James, hoe lamlendig ik eigenlijk het leven vind. Ik heb niemand, waar ik iets om geef, ik weet niets, waar ik werkelijk be lang in zou stellen. Als ik 's morgens wak ker word, krijg ik het gevoel, of ik het liefst maar weer naar bed zou gaan. Ellen dig, vindt u niet?" EXAMEN WEL EN WEE. De jaarlijksche examendans Gaat aanstonds weer beginnen. De „dansers" doen gedwongen mee, Met zeer verwarde zinnen. Eén groep komt over d'afgrond heen En krijgt de buit te pakken. Een andere groep raakt uit den strijd En moet noodwendig „zakken". 2. En telken jare komt die strijd, De strijd om het diploma. Precies als in den ouden tijd Van Opa en van Oma. 't Examenspook waart rond op school En dringt de huizen binnen, Daar richt het vaak verwoesting aan In tal van huisgezinnen. De voorbereiding van dien „dans" Gaat boven veler krachten. Ze kost de candidaten heel Wat slapelooze nachten. De hersens worden volgepropt Met allerhande zaken Die na 't examen zijn'bestemd Om gauw weer kwijt te raken. De jaarlijksche examendans Gaat aanstonds weer beginnen. De dansers doen gedwongen mee Met zeer verwarde zinnen. Voor hen die zakken is een troost In 't nuchtere feit gelegen, Dat zij, die 't diepste zijn gezakt Vaak 't hoogste zijn gestegen! BLOEMPJES UIT BELGIË. We nemen het volgende uit „De Nieuwe Voorpost" over: Nederland op zijn best. Op 28 Mei werd het laatste gat, waardoor het water van de Noordzee in de vroegere Zuiderzee kon komen, dichtgemaakt. Daarmee is die reuzen- dijk van bijna 30 K.M. voltooid en be staat de Zuiderzee niet meer. Haar overblijfsel heet het Yselmeer, dat zijn water alleen uit de rivieren krijgt en hoe langer hoe minder zout zal wor den. Aldus wint Nederland op. zee een „Ja, nogal ellendig", antwoordde Sir Ja mes droogjes. „U zoudt dus een meer po sitieven raad willen hebben?" „Ja, daarvoor ben ik hier gekomen", gaf Bliss toe. „Dan zult u uw zin hebben", ging Sir James voort, „u zegt, dat u in niets belang stelt, verder meen ik begrepen te hebben, dat u geen echte vrienden heeft, dat u nie mand weet, op wiens gezelschap u ook maar eenigszins prijs zou stellen. Goed. Laat dit leven dan in den steek. Verdwijn voor een zekeren tijd. Zeg tegen uw be kenden, dat u voor een langen tijd bui tenlands gaat. En dan moet u in een of andere stad u kunt ook in Londen blij ven eens probeeren om uw eigen brood te verdienen. Probeer eens een pond in de week te verdienen, als u tenminste iemand kunt vinden, die uw diensten gebruiken kan, en tracht dan van dat geld, en geen cent meer, te leven. U zult dan eens zien, hoeveel interessante ondervindingen u zult opdoen enin elk geval zal uw gezond heidstoestand er zeker veel door verbe teren". Mr. Ernest Bliss stond langzaam op. „Is dat al de raad, dien u me te geven hebt, dokter?" vroeg hij. „Dat is de beste raad, dien u ooit in uw leven gehoord heeft", antwoordde de dok ter kortaf. „Natuurlijk zult u hem niet aan nemen. In de laatste dagen heb ik wel vier of vijf jonge mannen van uw slag bij mij gehad, die allemaal zoo ongeveer dezelfde klachten hadden." heele provincie, de totale kosten zul len ongeveer 600 millioen gulden be dragen, maar de gewonnen grond is omstreeks zooveel waard en daar zal in de toekomst ongeveer 1 millioen menschen verblijf en broodwinning kunnen vinden. Dit werk toont den durf, de kennis en het doorzettings vermogen van onze Noorderbroeders. Zij mogen er fier op zijn! ONZE SPECIALITEIT ,,'t Gouden Tientje", onder ieders bereik. 28 CENT PER STUK. Alleen bij ons: P. J. GLERUM - OPRIL 18 GOES Bliss stak den dokter zijn hand toe. ,,'t Kan best zijn", zeide hij nonchalant, „dat ik vandaag of morgen uw raad eens opvolg. Dag, dokter." Nu wilde het toeval, dat Sir James dien dag in een nog al prikkelbare stemming was en daarbij had hij op een zeer onpro- fessioneele manier een zekere antipathie voor zijn patiënt opgevat. Gewoonlijk gaf hij nooit aan zulke gevoelens toe. Maar toevallig maakte hij dien dag een uitzon dering op dien regel. Even keek hij naar de hand, die Bliss nog steeds uitgestrekt hield, toen draaide hij zich een kwart slag om, haalde zijn notitieboekje te voorschijn en begon er in te bladeren. „Goeden morgen", zeide hij kortaf. Bij den toon van die woorden voelde Bliss zich het bloed naar het hoofd stijgen. Alsof er lood onderaan zat, viel zijn uit gestrekte hand naar zijn zijde terug. Dat was de eerste keer in zijn leven, dat hij zulk een behandeling ondervond. Maar uit spreken wilde hij zich toch. „U schijnt me niet bepaald sympathiek te vinden, dokter", zeide hij. „Als u mijn eerlijke opinie weten wil, neen antwoordde Sir James bruusk. „Ik zal zelfs nog iets verder gaan. Ik vind u niet het soort patiënt, dat ik graag op mijn spreekuren zie en elk oogenblik tijd, dat u in beslag neemt, vind ik weggegooid". Waarom?" vroeg Bliss. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1