WEMELDINGE Steenkolen. Gemengd Nieuws. Vreest geen Examen JAC. KNOOP JOHAN VAN ROMPU. Advertentiën. ONTVANGER-GRIFFIER. NEURALGISCHE PIJNEN Ik wil Sanatogen gebruiken, totdat mijn Zenuwen beter zijn Een diphteritis epidemie. Te Werkendam in zes maanden 30 kinderen gestorven. Het plaatsje Werkendam, gelegen aan de Boven-Merwede tegenover Har dinxveld is gedurende het laatste half jaar geteisterd door een diphtheritis epidemie die talrijke slachtoffers, spe ciaal onder de schoolgaande jeugd heeft geëischt. Het zal zoo ongeveer in November of December van het vorige jaar zijn geweest, schrijft de Tel., dat op twee Christelijke scholen, n.l. de Hervorm de school en de Rehoboth-school tal rijke gevallen van diphtheritis voor kwamen. Men had toen echter nog niet het vermoeden, dat deze ziektegevallen de voorboden van een hevige epidemie met vele gevallen van doodelijken af loop waren. Toen evenwel in het laatst van het vorig jaar de gevallen nog talrijker werden, achtte de overheid hef beter ter voorkoming van uitbreiding de scholen te sluiten. Na de sluiting nam het aantal patiënten voortdurend af, met het gevolg, dat na geruimen tijd de scholen weer werden geopend. Doch nog maar enkele weken waren de kinderen weer bij elkaar of de epi demie brak in verdubbelde hevigheid los en de beide geneesheeren kregen handen vol werk. Op zekeren dag wa ren er meer dan honderd gevallen. Toen werden de scholen weer geslo ten. Drie honderd patientjes. Er werden bijna driehonderd kinde ren aangetast, zoodat in sommige stra ten bijna geen gezin was, waar niet een kind besmet was. De beide doktoren, dr. Bresier en dr. Mijnlief, konden ten slotte na on vermoeid werken de uitbreiding der ziekte niet alleen tot staan brengen, doch (na verscheidene maanden) ook het aantal patiënten sterk terugbren gen. Het eigenaardige was dat de besmet ting alleen ontstond in de twee be wuste scholen en andere scholen daar van geheel vrij bleven. Noch de school in de Biesbosch, noch die in De Wer ken of in Sleeuwijk had diphtheritis gevallen. Vooral in De Werken was dit zéér opmerkelijk daar dit gedeelte der gemeente vlak tegen het dorp aanligt, ja op sommige plaatsen zelfs om het dorp heen loopt. De ziekte was echter zuiver plaat selijk. Evenwel bleef de Bewaarschool ook geheel vrij, hetgeen zeer bijzonder was, omdat de jongste kinderen voor diphtheritis het meest vatbaar zijn. De ziekte kwam daar slechts ook voor bij kinderen van 2—13 jaar en dikwijls met doodelijken afloop. In één gezin stierven twee kinderen van 5 en 7 jaar binnen enkele dagen, ter wijl een ander gezin zes kinderen zwaar ziek had liggen. Twee daarvan zijn gestorven, terwijl de vier anderen nog steeds ziek zijn. In totaal zijn tot nog toe 30 kinderen bezweken. Zooals reeds gezegd is het ergste nu voorbij en komen de meeste patiëntjes weer uit bed. Hierdoor kwam men voor nieuwe moeilijkheden te staan, want 5 a 600 kinderen den geheelen dag op straat beteekende een plaag voor het dorp. Daarom heeft het gemeentebestuur op een weide een schommel en een wip neergezet waar de kinderen zich kun nen bezighouden totdat de scholen weer veilig opengesteld kunnen wor den. Men is bij het vaststellen van dezen datum nog zéér voorzichtig, doch de overheid heeft voorloopig bepaald, dat als de toestand zoo vooruitgaande blijft, het onderwijs weer met ingang van 6 Juli a.s. gegeven mag worden. Helaas zullen dan talrijke bankjes in de klasse leeg blijven als een droeve herinnering aan wat is gebeurd. Thans ook te Har din xv e 1 d. Ondanks de ernstige waarschuwing om bezoeken af te leggen heeft een ouderpaar uit Hardinxveld toch Wer kendam bezocht en is waarschijnlijk door dit bezoek de besmetting naar dit dorp overgebracht. Ook daar zijn n.l. een viertal gevallen waargenomen, verspreid over de openbare scholen in die gemeente. De burgemeester heeft evenwel direct alles in het werk ge steld om uitbreiding te voorkomen. Sluiting der scholen oordeelde men daar nog niet noodig, doch de ouders van kinderen die de scholen bezoeken zijn gewaarschuwd. Men hoopt daar met medewerking van de geheele be volking het gevaar te kunnen keeren. De overval te Vriezenveen. Naar men nader meldt, heeft men de daders van den roofoverval 'te Vriezenveen, op het bejaarde echtpaar Amen, reeds gearresteerd. Zij bleken te zijn drie jonge werk lieden, woonachtig in het naburige Daarleveen, die ongunstig bekend staan. Na een urenlang verhoor heb ben zij ten slotte volledig bekend, doch zij verklaarden slechts 80 gulden te hebben ontvreemd. Er bestaat een sterk vermoeden, dat zij ook schuldig zijn aan 'n soortgelijken roofoverval die het vorige jaar in het- want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. zelfde buurtschap heeft plaats gehad en waarvan een oude man, de 70-jarige Webbink, het slachtoffer is geworden. Toen werd een bedrag van driedui zend gulden ontvreemd. De daders is men nooit op het spoor gekomen. De toestand van de beide oude lie den is thans tamelijk goed. De blauwzuurgasvergiffiging. Maandag is bij het dreggen het lijk opgehaald van dr. Hoffmann, die Zon dag spoorloos was verdwenen bij het ongeluk op de Marnix van St. Alde- gonde te Amsterdam. Het lijk werd opgehaald onder den wal van het eta blissement van de Stoomvaart Maat- schappj Nederland, waar het motor schip had gelegen. Men was intusschen reeds tot de conclusie gekomen, dat de ongelukkige alleen verdronken kon zijn. Omtrent de oorzaak van het onge luk kan worden gemeld, dat op de breek een hut uitkomt Deze was, zoo als te begrijpen is, ook gevuld met cyaangas. Het gas is naar buiten ge komen in de „breek" door een ventï- latie-luikje met een middellijn van plm. twintig centimeter, dat waar schijnlijk is opengevallen door het dichtslaan van een deur. Zoo kwam het dat de leden der ontsmettingsex peditie in de openlucht door het gas bedwelmd raakten. Hitier-dahlia's te koop. De Duitschers, en zij niet alleen, zijn altijd gewoon geweest de namen hunner groote mannen als merk voor een artikel te gebruiken. De Bismarck- haring heeft zich tot nu toe weten te handhaven, Schiller-kragen zijn ook tot het buitenland doorgedrongen, Hindenburg-hammen zijn minder be kend, terwijl Zeppelin-worsten niet meer worden verkocht, zooals 25 jaar geleden het geval is geweest. Nieuwe tijden brengen nieuwe man nen en dus ook nieuwe merk-artikelen Een nationaal-socialistïsch bloemen- kweeker uit Saksen maakt thans re clame voor zijn Hitler-dahlia, welke als volgt wordt aangekondigd: „Mijn nieu we dahlia-soort „Duitschland ont waak", die in de kleuren van de ver boden stormafdeelingen (bruin met roode (strepen) bloeit". De prijs be draagt 80 pfennig dus ca. 48 cent en bij gunstig weer komen de kleuren te voorschijn, die Brüning heeft verbo den. V echt partij te Oss. In verband met een hevige vecht partij die in den nacht van Zondag op Maandag te Oss heeft plaats ge had, vernemen wij, dat het Parket dit 's Hertogenbosch Maandagmiddag ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Als verdacht den arbeider Weigergans een messteek in de borst te hebben toegebracht is gearresteerd een 21- jarige arbeider, die den avond in ge zelschap van het slachtoffer en nog eenige kornuiten heeft doorgebracht. Allen verkeerden onder den invloed van drank. De verdachte blijft ontken nen de steek te hebben toegebracht. Zijn kameraden verklaren niets van het gebeurde te weten. De toestand van het slachtoffer was Maandagavond hoogst zorgwekkend. Fantasierijk dienstmeisje. Meneer en mevrouw waren Maan dagavond naar de bioscoop. Dit is op zich zelf geen feit, dat de vermelding waard is, maar wel wat later bleek. De dienstbode, destijds door mevrouw aangenomen, van goede getuigen voor zien, bracht dien avond de kinderen naar bed. Na eenigen tijd wekte zij het oudste meisje met de mede- deeling, dat er ingebroken was, en inderdaad waren kasten overhoop gehaald en lagen allerlei dingen ver spreid over den grond. Familieleden, die ook op de Ceintuurbaan (Amster dam) woonden, werden er bij gehaald, en toen inmiddels meneer en mevrouw thuis kwamen, bleek, dat er f 1679 verdwenen was, die de bewoner, een makelaar, na het ophalen der huren, in zijn bezit had. Er heerschte groo te consternatie in het gezin. Aanvankelijk werd ook aan inbraak gedacht, daar de 23-jarige dienstbode goed bekend stond. Evenwel bleek in den loop van deze week toch wel, dat de zaak verdacht was, want bij een nader onderzoek door de recherche werd op het dienstbodekamertje aan getroffen linnengoed van mevrouw. Bij een huiszoeking werd verder bij de dienstbode gevonden een bedrag van f 1142, waarna zij bekende, den in braak gefantaseerd te hebben en het geld te hebben weggenomen. Er ont braken nog ongeveer f 500. Het dienst meisje beweerde deze bankbiljetten verscheurd te hebben, en in een der vuilniskokers op straat te hebben ge gooid. Na verhoord te zijn op het bu reau Pieter Aertszstraat is de oneer lijke dienstbode ter beschikking van de justitie gesteld. MARKTBERICHT. GOES, 14 Juni 1932. Roomboter per pond f 0,70. Boter per kilo f 1,20. Boter, middenprijs per pond f 0,60. Boter aan particulieren f 0,70. Eeieren per 100 stuks f2,20. Middenprijs per 25 stuks f 0,55. Eieren aan particulieren f 0,03. Eendeneieren £2,20 per 100 stuks. Ganseieren 4 en 6 cent. Eierenverkoop: Onderafdeeling Zuid-Beveland V. P. Z. Aangevoerde eieren 25.332 stuks. Prijs f2,50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 14 Juni 1932. Ter veemarkt waren heden aange voerd: 223 paarden, 10 veulens, 669 magere runderen, 1024 vette runderen, 440 vette kalveren, 922 nucht. kalve ren, 43 schapen of lammeren, 7 biggen, 4 bokken of geiten en 5 overloopers. Prijzen per Vs K.G.: koeien 17 20 ct., 28 -30 ct., 34 -35 ct., ossen 18 -20 ct., 27—30 ct., 32—34 ct., stieren 16 17 ct., 19—21 ct., 25 ct., kalveren 25— 29 ct., 35- 37 ct., 4750 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f130 tot f230, kalfkoeien 1130 tot f 230, stieren f 60 tot f 310, pinken f 45 tot f 90, vaarzen f 90 tot f 150, paarden f130 tot f275, slachtpaarden f95 tot f 140, hitten f 60 tot f 110, veulens f 20 tot f 45, fok nuchtere kalveren f 10 tot f 19, slacht nuchtere kalveren f 5 tot f8, biggen f2,50 tot f4,50, idem pet week f 0,30 tot f 0,40. AMSTERDAM, 13 Juni 1932. Afgeloopen week was de lossing aan de Amsterdamsche markt flauwer dan vorige week. Er kwamen veel nieuwe aardappe len aan de markt, zelfs uit België kwam een auto met nieuwe Muizen. De aanvoer van Zeeuwsche bonten en blauwen was veel te groot tegenover de vraag. De prijzen heb ben zich niet kunnen handhaven en liepen terug, voor versche ladingen a fl,per H.L. Woensdag 8 Juni waren de prijzen voor nieuwe aardappelen 10 a 12 gulden per 100 K.G., op het einde der week waren de prijzen hooger in het land, maar niet in Amsterdam. Nieuwe Malta's is goede vraag voor, met vaste prijzen. Roodster uit Friesland en Zeeland waren gevraagd, an dere soorten niet te verkoopen. Verwacht de derde week van Juni grootere aanvoer van nieuwe Muizen, en dan liggen de oude aardappelen onverkoopbaar. Heden werden de volgende prijzen ge maakt per H.L. Zeeuwsche bonten f 1,— a f3, Zeeuwsche blauwen 1a f 2,- Zeeuwsche Roodster f 2,25 a f 2,50 Zeeuwsche bonten- en blauwe poters f 0,90 a f 1, per 100 K.G. Spring Malta f 14,— a f 15,— Rijper Muizen f 9,— a f 10,— Westlandsche Muizen f 9,a f 10,— Andijker Muizen f 9,a f 10, Andijker klenie Muizen f 9,— a f 10, Drielingen Muizen f 9,— a f 10,— Kriel f 4,- a f 8,~ VEILINGS VEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 14 Juni 1932. Kruisbessen f4,40 a f 4,90 per 100 K.G. Kleine veiling: Aardbeien f46 a f68, idem 2e soort f 18 a f 42, Blauwe druiven f 110 a f118, Tomaten f10 a f30, Doperwten f 30 a f 35, Peulen f 54, Kasprincesse- boonen f 73 a f 77, Postelein f 9 a 118, Spinazie f5 a f6, Zeekraal f7, Vroege aardappelen f7 a f9, idem poters f 5, alles per 100 K.G., Bloemkool f 6 a f 10, idem 2e soort f 3 a f6, idem 3e soort f 1 a f3, Kipeieren f 2,50 a f 2,60;, alles per 100 stuks, Rhabarber f 1,50 a f 2,50, Selderij f 3,10 a f 3,20( Bloe men: Rozen f 9, Pioenrozen f8 a f 10, Anjelieren f7 a f9, Irissen f 10 a f 11, VEILIN GS VEREENIGIN G „K. B. O.", KAPELLE-BIEZELINGE. Groote veiling van 13 Juni 1932. Kruisbessen f 4,50 a f 6,— per 100 K.G. Kleine veiling. Aardbeien f 42 a 79, Groene boontjes f 54. Postelein f 13 a f 17, Spinazie f 13 a f 16, Aardappelen fl a f2, Aardappelen (nieuwe) f6 a f 13, alles per 100 K.G., Kropsla f 1,20 a f 2,50 per 100 krop. Kom kommers f6 a f 10, Bloemkool f2 a f6, beiden per 100 stuks. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Oude tijd). Dagen 15 Juni 16 17 18 19 20 21 Hoogwater Laagwater Vrm. Nam. Vrm. Nam. 12.00 5.13 5.42 0.27 1.04 6.12 6.42 1.27 2.02 7.07 7.36 2.26 3.— 8.01 8.31 3.19 3.52 8.54 9.24 4.13 4.42 9.45 10.16 5.02 5.27 10.32 11.07 Beëedigd Makelaar in Aardappelen, Groen*- ten en Fruit, Nassaukade 151 - Tel. 81431 AMSTERDAM LOS- EN VERKOOPPLAATS Aardappelen- en Groentenmarkt Marnix- straat, achter perceel 200. Uitsluitend Com missieverkoop. Oud vertrouwd adres. On kosten: Commissie, losloon en marktgeld 32 cent per 70 K.G. Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een Ban kier op Uw plaats. Per telefoon te spreken 's morgens van 9—10 uur, 's middags van 1—2 uur, 's avonds van 6—7 uur en des Maandags van 12—1 uur in het Hotel Coomans, Rotterdam. HET BESTUUR van het Waterschap DE BREEDE WATERING BEWES TEN YERSEKE, roept sollicitanten op voor de betrekking van Zakelijke borgstelling 53.000. Aanvangsalaris 2800 met 5 jaarlijksche verhoogingen a 100. Indiensttreding zoo spoedig mogelijk. Sollicitaties in te zenden vóór of op 27 Juni a.s., bij den Dijkgraaf C. D. VEREEKE te Kapelle. TE KOOP 400 ROEDEN ZWARE H00IWEI, aan den 's-Heer Abtskerkschen Poelweg. Adres: ANTH. DE JONGE, 's-Heer Abtskerke. ARTS, in het bezit van particuliere kliniek, waarin door speciale behande- lings-methode blijvend genezen worden, zoekt verbin ding met huisartsen, in wier praktijk zulke gevallen voorkomen. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 979. TE KOOP OF IN RUIL PLATTE VEERWAGEN, als nieuw, laadvermogen 2000 a 2500 Kg. Wagenmakerij ABEELE. ADVERTENTIEN voor en ABONNE MENTEN op de GOESCHE COURANT worden aangenomen door Boekhandel VAN HOORN. Als het werk meer inspanning kost dan vroe ger, als ge spoediger vermoeid zijt en kleine tegenslagen U prikkelbaar maken, neem dan het vaste besluit Uw lichaams- en zenuw krachten te sterken met Sanatogen. Sanatogen voert juist die stoffen toe phos phor en albuminfe die noodig zijn om de cellen van bloed en zenuwen te voeden, waardoor ge Uw vroegere weerstandsver mogen in korten tijd terugkrijgt. De bekende Berlijnsche Prof. Dr. Eulenburg schreef dan ook: „Ik schrijf Sanatogen meer en meer voor, om dat het zonder uitzondering op den langen duur goed verdragen wordt en snel en deug delijk tot de toeneming der krachten en algemeene beterschap bijdraagt". Koop nog heden een bus Sanatogen en ge zult U weldra sterker en gezonder voelen. sanatogen j-jet Zenuwsterkend Voedsel Verkrijgbaar in alle Apotheken en Drogieterijen vanaf 1,— per bu». r Evenals steeds zal de Anthraciet dit najaar wederom in prijs verhoogd worden. Deze verhooging is trouwens reeds aangekondigd. Wilt U profiteeren bestelt nu} U bekomt dan vermindering op de thans geldende winterprijzen. Aangezien ik lever van de Limburgsche mijnen, bekomt U Nederlandsch product en helpt U mede om de werkloosheid te bestrijden. De kwaliteit is dezelfde als steeds geleverd. Wilt U eens prijs aanvragen? Beleefd aanbevelend, TER NEUZEN Westkolkstraat 20; Tel. 146. I De Jongestraat 1; Tel. 9.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4