Transpireerende Buitenland, Koloniën RecbtszakeD Gemengd Nieuws. Lfaatste Berichten. Weigert namaak! Advertentiën DE KERSEN, DE KERSEN, DE KERSEN, DE KERSEN, oksels en voeten verliezen hun onaangenaam karakter voor U en Uw omgeving door een ge regelde behandeling met Purolpoeder. Zij houdt ze droog en voorkomt het stukloopen der voeten. In bussen van 45 ct., 60 ct. en 1 gld. Alleen bij Apothekers en Drogisten. UIT DE EERSTE KAMER. De Colorado-kever. In de Memorie van Antwoord in za ke het wetsontwerp tot wering van den Colorado-kever bij in- en doorvoer van aardappelen en versche groenten zegt de regeering, de meening te dee- len van die leden, die allerminst kon den bewonderen, dat Frankrijk een zuiver preventieven sanitaïren maat regel heeft beantwoord met recïproci- teitsmaatregelen, welke eigenlijk re- pressaïllemaatregelen zijn. Principieel acht de regeering de door dat land ge troffen „mesure de reciprocité" on juist. De Nederlandsche regeering heeft niet nagelaten zulks onder de aan dacht der Fransche regeerïng te bren gen. Aangenomen mag worden, dat de intrekking van het invoerverbod, voor zoover dit betrof plantenbollen, knol len en wortelstokken, afkomstig uit Ne derland, met ingang van 11 Mei j.l. daarvan het voorloopige resultaat is. De invoer van versche groenten en consumptie-aardappelen uit ons land is echter in Frankrijk nog steeds ver boden. De regeering blijft bij de Fransche regeering aandringen om ook voor deze producten het invoerverbod op te heffen. Op 6 Juni en volgende dagen werden op uitnoodïging der Fransche regeering te Parijs besprekingen ge houden betreffende het Colorado-ke- ver-vraagstuk in zijn vollen omvang. Gelet op het feit, dat enkele jaren geleden in de nabijheid van Hamburg een vrij ernstige aantasting van aard appelvelden door den Colorado-kever is voorgekomen, welke slechts met zeer veel moeite en ten koste van belang rijke financieele offers kon worden uitgeroeid, moet worden aangenomen, dat de kever ook hier te lande zich zal kunnen vermenigvuldigen, zoodat het nemen van afweermiddelen daartegen verplicht is. Contingenfeering van visch. In den Maandag gehouden Belgische Kabinetsraad werd de regeering ge machtigd den invoer van buitenland- sche visch te contingenteeren. Verder werd besloten bij den invoer van tarwe een transmissie-recht te hef fen van 10 frs. per 100 K.G., welk be drag aan de Belgische landbouwers zal worden uitgekeerd. Dr. Brüning. Dr. Brüning zal Vrijdag het woord voeren in een kiesvergadering te Mainz. Het zal zijn eerste optreden in het openbaar na zijn val zijn. Duur woordenboek. Kostte 72 mille in zes tien jaar. Wij hebben al meer dan eens de aandacht gevestigd op het merkwaar dig geval van den heer H. J. E. F. Schwartz, gepensionneerd assistent- resident te Buitenzorg, die reeds meer dan zestien jaar bezig is met de sa menstelling van een Balineesch-Ne- derlandsch woordenboek, natuurlijk in opdracht en op kosten van de regee ring, aldus het N. v. d. D. v. N. I. In het zoo juist verschenen regee- ringsantwoord op het verslag van de Voïksraadscommissie over de voorloo pige rekening 1929 is nu de volgende opgave opgenomen van de kosten, welke tot heden aan dit werk zijn be steed. Deze hebben sedert 1 April 1916 be dragen f 200 toelage per maand, waar aan sedert 1 Juli d.a.v. f 15 'smaands voor bureaubehoeften en sedert 1 Juli 1918 f 50 per maand voor een schrijver werden toegevoegd. Deze uitgaven werden vanaf 1 Mei 1928 nader vast- steld op f 600 toelage voor den bewer ker, f25 voor bureaukosten en f125 voor assistenten in totaal f750 per maand; bovendien is jaarlijks een be drag voor reizen noodig. Op den dag van heden zijn de kos ten dus gestegen tot een totaal van bij na f72.000, ongerekend de reiskosten, gespecificeerd als volgt: Toelage f 57.800, - Kantoorbehoeften - 2,250,- Schrijfloonen -11.900,— Totaal f71.950,- De regeering verklaart ten slotte bemoedigend, dat de verwachting is gerechtvaardigd, dat de voltooiing van het lexicon uiterlijk in 1935 zal plaats hebben. Wel, dat geeft den burger moed. Nog slechts drie jaar, a raison van f750 per maand. Er komt dus niet meer dan 27 mille bij, en als het woor denboek dan eindelijk is voltooid, zal het juist een ton hebben gekost! RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van 14 Juni werden de volgende zaken behandeld: Overtreding jachtwet. D. S., 39 jaar, landbouwer te Bors- selen, was door den kantonrechter te Goes op 6 Mei j.l. veroordeeld tot 2 maal f 2i5 of 2 maal 25 d. h. wegens overtreding der Jachtwet (uitlokken van die overtreding) te Borsselen op 15 Maart 1932 gepleegd bij herhaling Het geweer waarmede de overtreding was begaan werd verbeurdverklaard. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Motor- en rijwielwef. K. S., 25 jaar rijwielhandelaar te Waarde, was door den kantonrechter te Goes op 15 April 1932 veroordeeld tot f 15 of 15 d. h. wegens overtreding der Motor- en Rïjwielwet te Krabben- dijke op 22 Maart 1932. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: f5 of 5 d. h. Oplichting. E. J. Al. D. 47 jaar verzekerings agent te Goes, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 12 Maart 1932 te Nisse oplichting heeft gepleegd. Verdachte was bij Gerard Eckhardt gekomen en had dezen gezegd dat hij agent van de Haagsche Verzeke- rings Sociëteit was, dat er een prijs gevallen was te 's Heer Abtskerke en te Schore groot f800, en dezen alzoo heeft bewogen een lot te nemen en hem f 4.05 af te geven. Subsidiair werd hem verduistering van dat be drag ten laste gelegd. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarest. Mr. P. Cl. Adriaanse, verdachte's Raadsman pleitte clementie. Het drama te Pufbroek. Gisteren heeft de Roermondsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van den moord te Putbroek, in den nacht van 28 op 29 November, waarbij de gebroeders W. en M. Kersten en hun neef F. Werens aan den rand van de bosschen werden gedood. De jacht opziener H. v. d. E. werd' veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, en zijn zoon M. v. d. E. tot 8 jjaar gevangenis straf. Beide verdachten hoorden het von nis uiterlijk onbewogen aan. Alleen dé op den rug geboeide handen wezen op eenige nerveusiteit. Nadat de president beide verdach ten heeft medegedeeld, dat zij, indien zij met het vonnis geen genoegen ne men, zij gedurende veertien dagen in hooger beroep kunnen gaan, werden beide verdachten weggeleid. Naar van de zijde van den verdedi ger vernomen wordt, gaan beide ver dachten van het vonnis in appèl. Per fiets over hef Kanaal. De heer Schilperoort, de Rotterdam- sche schipper, die, gelijk wij reeds hebben gemeld, er in is geslaagd per waterfiets het Kanaal over te steken heeft op den avond voor zijn vertrek uit Calais een brief geschreven, over zijn wederwaardigheden op zijn reis ■van Rotterdam naar Calais, aan wel ken brief wij het volgende ontleenen: Woensdag iben ik, zoo schrijft hij, met een stoomschip van Rotterdam naar Duinkerken vertrokken, waar wij Donderdagmorgen om 6 uur aankwa men. De Fransche douane vroeg voor mijn waterfiets een cautie van 11 francs per kilo; de fiets weeg 100 K.G. en ik had niet genoeg geld Dij me. Na heel wat geharrewar ben ik naar den Nederlandschen consul ge gaan ien die was dadelijk heel hulp vaardig. Hij heeft met de douane on derhandeld en hij is toen voor mij borg gebleven. Van Duinkerken moest ik op mijn waterfiets naar Calais. Het schip had mij tusschen de sluizen gebracht en toen ik op mijn fiets voor de sluis verscheen, wilde de sluiswachter mij niet schutten, omdat mijn waterfiets geen zeeschip is en hij de sluis alleen voor zeeschepen openti Ook dat gaf weer heel wat moeilijk heden, vooral ook omdat ik geen Fransch ken. Opnieuw heb ik mij toen in verbinding gesteld met den. Nederlandschen consul, die de zaak voor me in orde bracht. Maar inmid dels was het zóó laat geworden, dat toen ik aan het einde van de één kilometer lange Buitenhaven kwam, het donker begon te worden en het tij was verloopen. Aan den havenmond stond een eenzame hut. Daar ben ik naar toe gegaan en ik trof daar./... een heel gezelschap Nederlandsche polder jongens uit Werkendam, die daar in verband met baggerwerk werkzaam zijn. Zij namen mij liefderijk op en dien nacht logeerde ik in hun hut. Den volgenden morgen dus Vrij dag ben ik, zloodra tij gunstig was gestart naar Galais, een afstand van ongeveer 20 mijl wat een mooie training voor mij beteekende. Het was goed weer, maar er stond veel deining. Toen ik twee uur onderweg was, geraakte ik in een school bruinvisschen Daar waren geduchte knapen bij en een oogenblikje werd ik toch be vreesd, want ik zit op mijn fiets zoo heel laag op het water. Ik hield mijn pikhaakje klaar, om als er eentje te dicht bij mocht komen een prik te kunnen geven. Maar het liep gelukkig goed af en na zes uur peddelen kwam ik onder enorme belangstelling te Calais aan. Het zoute water had het ijzerwek van de fiets wel wat aange tast maar voorts was alles in puike conditie. Als het weer goed .blijft, hoop ik morgenochtend om 7 uur (dus Zaterdag) den tocht naar Dover te ondernemen. Nu ik er voor sta blijkt het toch wel een heele onder neming te zijn: het Kanaal is geen slootje en er staan veel krachtige stroomen. Maar als het lukt, dan zal ik, bij terugkomst in Nederland wel voor mijn eigen onderhoud kun nen zorgen en dat is toch heel wat beter en prettiger, dan van de steun te moeten leven. Tot zoover de brief van den heer Schilperoort, zooals men weet, is hij er inderdaad in geslaagd, het Kanaal op zijn waterfiets over te steken. Naar uit zijn brief en uit zijn pres taties blijkt, is hij, om het nu eens populair te zeggen, een flinke vent, waar pit in zit. De Lïndbergh-zaak. De detective Menas, die van me vrouw McClean, hoofdredactrice van „Washington Post", 104.000 dollar had losgekregen onder voorwendsel, dat hij het ontvoerde zoontje van Lind bergh uit handen van zijn ontvoer ders zou bevrijden, is schuldig bevon den aan diefstal. De beraamde aanslag. Men meldt uit Rome, dat 'Angela Sbardelletto, die, zooals men weet, gearresteerd is onder verdenking van poging tot moord op Mussolini, een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij deelde mede, dat de plannen voor den aanslag waren gemaakt te Brussel en Parijs, terwijl het geld waarover hij beschikte, ongeveer 2485 lire, hem verstrekt was door het „agentschap Rocchioni", dat naar men aanneemt, een groep anti-fascisten te Zonden is. Sbardelletto deelde mede, dat dit de derde reis naar Rome was, die hij voor het plegen van een aanslag op Mussolïnni heeft gedaan. De eerste reis had plaats op 28 October, toen de Duce niet verscheen. Voor de tweede maal kwam hij op 1 April, doch toen was er te weel politie.. Toen hij voor de derde maal op 29 Mei naar Rome kwam, werd hij nabij het huis van Mussolini gearresteerd. Bankdirecteuren gearresteerd. De politie te 's-Gravenhage heeft aangehouden een oud-directeur van de Archipel-Bank wegens verduistering van gelden en oplichting van een Am sterdammer voor f60.000, die hij in een maatschappij zou inbrengen, maar welk bedrag hij ten eigen bate heeft aangewend. De gearresteerde is reeds lang ge leden door die bank ontslagen jen heeft daarmede niets meer uitstaande Het spreekt dus vanzelf dat ook de verduistering gepleegd is buiten die bank om. Ook is nog gearresteerd een vroe gere chef van het bijkantoor Willem de Zwijgerlaan van de Bezuïdenhout- sche Bank, wegens verduistering van omstreeks f 14.1000, welke twee jaar geleden gepleegd is, door valsche boekingen enz. Dat zoo laat van deze zaak aangifte is gedaan is hieruit te verklaren, dat een schikking was ge troffen met hem en zijn familie. Inderdaad moet een groot deel van het verduisterde bedrag zijn terug betaald. Toen bleek dat het geheele bedrag niet zou worden aangezuiverd, is aangifte gevolgd. Hausner's redding. Zijn laatste kans. Het is achteraf gebleken, dat Haus- ner, de op het nippertje geredde vlie ger, het uitermate zwaar te verduren heeft gehad. In den letterlijken zin des woords heeft de man moeten, leven van een paar beten brooid daags. Hij had nu eenmaal niet meer dan enkele boterhammen bij zich en daar heeft hij het een week en langer mee moeten doen. Afschuwelijk was de ervaring van Hausner vooral wijl hij dobberend op zijn vliegtuig tal van schepen op tamelijk verren afstand had zien passeeren en niet in staat was geweest hun aandacht te trekken. Behalve het nijpend gebrek aan voed sel en drinkwater leefde Hausner in den bijtenden angst dat golven zijn vliegtuig zouden verbrijzelen. Toen de man aan boord geheschen werd van het schip Circe Shell was hij zoo ver weg, dat hij geen aaneengeschakeld relaas kon doen van zijn wedervaren. De vlieger is nog! niet in staat geweest te vertellen, waar hij zich ongeveer bevond toen hij had moeten dalen. Wat zijn lot op het drijvende vlieg tuig nog kwellender maakte, was, dat hij voortdurend moest vechten tegen den slaap. Volgens een van den; kapitein der tankboot, de „Circe Shell"; die den Poolschen Oceaan-vlieger Hausner in volle zee op 1000 K.M. afstand van de Fransche kust heeft opgepikt, ontvan gen telegram, waren Hausner's eerste w'oorden na zijn redding: „Ik .ben Stanley Hausner. Red mijn toestel. Toen men hem aan boord van de sloep die de kapitein had laten uit zetten, had geheschen, was hij bijna bewusteloos. Ondanks zijn volkomen uitgeputten toestand stamelde hij nog: „Dank u, kapitein. Sinds acht dagen heb ik u verwacht.'" Toen verloor de ongelukkige het bewustzijn. Op het oogenblik der redding was het nagenoeg midden in den nacht. Het had weinig gescheeld, of hef vliegtuig zou door de „Circe Shell" zijn geramd. Slechts op het allerlaat ste oogenblik gaf de bemanning van de tankboot zich rekenschap van het feit, dat men niet met een losgeslagen en tot midden in den Oceaan afge dreven boei had te doen, doch met een wrak, dat veel van een vliegtuig weg had. Slechts het achtergedeelte van Hausner's toestel stak op rdat oogenblik nog boven water uit. Een oogenblik vroegen de uitkijk posten zich af, wat dit ongewone wrak wel kon zijn, waarop, naar zij meenden, een lijk lag uitgestrekt. Toen echter de kapitein de sirene liet gillen, richtte het tevoren nog onbe wegelijke lichaam zich als een geest verschijning langizaam op en beglon wanhopig te 'gebaren. Het is, volgens den kapitein, een groot geluk voor Hausner geweest, dat hij door de „Circe Shell' werd opgemerkt, want vier uur later had Zich een dichte mist over de zee gelegd, zoodat zijn kans op redding al zeer gering zou zijn geworden. Vermiste vliegers. Uit Wyndham West-Australië wordt gemeld, dat het Junkers-watervliegtuig waarmede Bertram en Klausmann een maand geleden van Batavia naar Port Darwin in Australië waren vertrok ken, thans gevonden is in de nabijheid van een gebouw der Drysdale-zending. In het vliegtuig werd een briefje gevonden, waarin werd medegedeeld, dat de vliegers een tocht in de wilder nis gingen maken. De inboorlingen hebben nieuwe sporen der beide man nen gevonden en een vliegtuig van de Australian Airways is afgezonden om de vermisten op te sporen. Reeds waren door de inboorlingen voorwerpen.gevonden, welke herkend werden als het eigendom! van de beide vliegers, van wie men sinds 14 Mei j.l. niets meer had vernomen!. Het waren een met H. B gemerkte zak doek en een sigarettenkoker met Duïtsche inscriptie. De inboorlingen stelden deze voorwerpen ter hand aan een geestelijke van de Drysdale- zending, die de autoriteiten verwit tigde, waarop onverwijld de bovenge noemde maatregelen werden genomen. Auto-ongeluk te Buitenzorg. Zondagmiddag is te Buitenzorg een auto, waarin gezeten waren de heeren B. Konings, directeur der Coca Cola- fabriek, diens echtgenoote en de hoofd vertegenwoordiger van de fabriek, de heer P. S. Lewis, tegen een kilome- terpaal gebotst en over den kop ge slagen. Mevrouw Konings was helaas nagenoeg onmiddellijk dood. De heer Konings, die aan het stuur j zat en de heer Lewis bekwamen min of meer ernstige verwondingen aan het gelaat De onbewaakte overweg. Hedenmorgen is op den onbewaak- ten overweg tusschen Wadenooien en Tiel een vrachtauto doior den trein gegrepen en totaal vernield. De chauf feur R. uit Leerdam, werd ernstig' de mede- in'zittende B. werd licht gewond. Het uitzicht is ter plaatse vrij. (V. O.) Brand te Dinteloord. Hedennacht is de landbouwschuur en stalling van Joh. Veraart, te Din teloord, in vlammen opgegaan. Eenïg vee en vele landbouwwerktuigen ver brandden. Oorzaak onbekend. De scha de op f 20.000 geschat, wordt door verzekering gedekt. (V. Dl) VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni. 21 Goes, heerenhuis met tuin en schuurtje, Jonkers en v. Dissel. 22 Oudelande, boomgaard, van Dissel. 23 Kloetinge, kersen Van Dissel. 24 Kwadendamme, hofsteedje, Ver bist. 24 Yerseke, hofsteedje, Verbist. 27 Kloetinge, woonhuis en hulppost kantoor, Jonkers. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juni. 14 Landbouw-Bioscoop „Voorwaarts marsch". 26 Provinciale Landdag Gew. Raad Zeeland S.D.A.P. en N.V.V. Vraagt de echte Poeders en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den (abrikant in nevenstaande fl /J handteekening AANBESTEDINGEN. Juni. 17 Heinkenszand, gcd. vernieuwen toren en spits Ned. Herv. Kerk, M. W. van de Weert. 25 's Gravenpolder, woonhuis enz. en glas-, verf- en behangwerk, A le Clercq. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 15 Juni 1932 Kruisbessen f4 a f4.50 per 100K.G. Kleine veiling: Aardbeien f 28 a f 53, idem 2e soort f 14 a f 17, Tomaten f 30, Kasprinces- seboonen f62 a 174, Doperwten f32, Peulen f 52, Postelein 117 a f18, Nieuwe Aardappelen f7 a f9, oude idem fl a fl.20, alles per 100 K.G. Bloemkool f4 a f 11, idem 2e soort f2 a f3, Witte Komkommers f5 a f 11, Kropsla f 1.70 a f430, alles per 100 K.G. Bloemen f33 a f72, per 100 pot. idem Lathyrus fl a f2, Worte len f 6, Rhabarber f 1.30 a f 3.60, alles per 100 bos. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. GOES. Dinsdag werd alhier door Notaris Jonkers voor de familie Van de Meer Mohr publiek verkocht: 1. Een heerenhuis met schuurtje en tuin te Goes, aan de Groote Kade groot 1 Are 78 centiaren aan den Heet; C. Zandee q.q. te Kloetinge, voor f7760. 2. Een woonhuis met schuurtje en tuin te Goes aan de Kleine Kade, groot 3 aren 55 centiaren aan W. de Witte Jz. te Goes, voor f 5257. GOES. Dinsdagavond werd in de Prins van Oranje, voor den heer M. A. Quist, publiek verkocht een woonhuis aan de Mattheus Smallegangesbuurt groot 61 centiaren, aan Izak Melse te Goes, voor f1620. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Agnes Maria Theresia, d.v. Franz Joseph Kosters en Paulina Pe- tronella van Acker. LICHT OP. Donderdag 16 Juni 9.52 uur Vrijdag 17 Juni 9.52 uur De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal op DONDERDAG 23 JUNI 1932, des namiddags 2 uur N.T. te Kloetinge, ten herberge van K. Meulpolder, a contant publiek verkoopen: I. voor den Heer J. A. TRIMPE BURGER: wassende in de boomgaarden te Kloe tinge Het Witte Hekken annex Jongen Boomgaard en a/d Zomerweg en te Kapelle a/d Dijkwelschen Zandweg. II. voor den Heer M. TRIMPE BURGER: wassende te Kloetinge in den Voor- sten-, Middelsten- en Achtersten boom gaard. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING van den heer W. DE GROENE te Kapelle t wassende te Kapelle: I. Bakkersbosch (Res. 60 K.G.), II. de Kom (res. 60 K.G.). Betaaldag I Augustus a.s. Briefjes in te leveren ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes tot 21 Juni 1932, 2 uur N.T. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING a contant van den Heer A. ALLEME- KINDERS: wassende in den boomgaard te Kloe tinge (Groe) achter de hofstede (Re serve 80 K.G. naar verkiezing). Briefjes in te leveren ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes tot 24 Juni a.s., 2 uur N.T.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3