Stadsnieuws FroVincienieuWs Sport. Binnenland .f* JANTJES WDAGBOEK P. A. de Ligny. J- Het overlijden van den heer P. A. de Ligny, Zaterdag 1.1., in den ouder dom van 79 jaar, kwam voor velen, die met de omstandigheden op de hoogte waren, niet onverwacht. Reeds jaren van het gezicht beroofd, nanien lang zaam doch geleidelijk zijn krachten af tot het kalme ontslapen volgde. Al kwam dit verscheiden dus niet onverwacht, toch zullen velen er een wijle bij stil staan, omdat met den heer De Ligny iemand heen ging, die op velerlei gebied alles voor zijn me- demenschen deed wat in zijn macht was te doen, en dat zonder ooit op eigen belang te letten of op dankbaar heid te rekenen. We schrijven dit laat ste, omdat we hierbij onwillekeurig denken aan de uiting van iemand, die zijn velen arbeid van nabij medemaak- te en die zei: „zoo ooit iemand „een lintje" verdiende, dan was het den heer De Ligny", maar men vergat hem, zooals zoovelen van onze besten zijn en worden vergeten.... Maar ongetwijfeld is een monument voor hem opgericht in het hart van de velen, die eenigszins in staat zijn om te beoordeelen welke opofferingen de overledene zich voor zijn medemen- schen immer getroostte. De wijzen, waarop de heer De Ligny zich in het openbare leven verdien stelijk maakte, waren velen. Hij was ruim 25 jaar lid van het armbestuur, afd. armenzorg, vele jaren lid van de „Spïjsuitdeeling", waarbij hij de func tie van menage-meester vervulde; ja ren lang de man der Oranjefeesten en evenzoo van de vacantïefeesten; in 1914 maakte hij zich, als penningmees ter van het betreffende comité, zeer ver dienstelijk voor de Belgische vluch telingen; hij was bijna 40 jaar „de" man van Euphonia, waarvan hij tot zijn dood eere-voorzitter was, en zoc zouden wij deze lijst nog kunnen uit breiden, want nimmer was een beroep op hem te vergeefs, en wat hij deed, deed hij met volle overgave. Deelen wij tenslotte nog mede, dat „Euphonia" den overledene uitge leide zal doen naar zijn laatste rust plaats. Water aan Vlissingen. Reeds geruimen tijd worden tus- schen de gemeente Vlissingen en de N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland onderhandelingen gevoerd over water levering door deze Maatschappij aan Vlissingen. Eén van de redenen is, dat het water door de Zuid-Bevelandsche geleverd, zooveel beter is, dan dat Vlissingen zelf wint, terwijl ook het Vlissingsche bedrijf zoo economischer zal "kunnen werken. Op het oogenblik zijn de onderhan delingen zoover gevorderd, dat bin nenkort wel een overeenkomst tege moet kan worden gezien, die dan na tuurlijk door den Raad van Vlissingen en een vergadering van gemeente-aan deelhoudsters der Mij. Zuid-Beveland moet worden goedgekeurd. Eveneens wordt waterlevering aan een deel van het Walchersche platte land onder het oog gezien. Brandje bij 'f Manhuis. Vrijdagavond werd, tot groote ont steltenis van de bewoners van 't Man huis, een begin van brand ontdekt op het dak van den concierge, den heer Meijler. De brandklok luidde al spoe dig en bracht honderden naar het Zusterstraat je, doch toen de meesten daar kwamen, was er niets meer te zien. De brandweer had ontdekt, dat eenig houtwerk van het dak smeulde, en intusschen, na eenige pannen weg gebroken te hebben, het geval met een tuinslang gebluscht. Het liep dus met wat rook af, doch had heel wat ern stiger gevolgen kunnen hebben, als het vuur pas in den nacht aangewakkerd was. Men vermoedt, dat een loodgieter die met een benzinelamp op het dak gewerkt had, de aanleidende oorzaak was. De Oranje-feesten. Vrijdag vergaderde het Bestuur der Oranjevereeniging met de afgevaar digden der buurtvereenigingen en de hoofden der Lagere Scholen teneinde de op 51 Aug. a.Sf. te houden feeste lijkheden te bespreken. Verschillende buurtvereenigingen deelden mede, welke plannen zij op dien dag dachten uit te voeren, ter wijl vooral dhr. 't Hooft enkele aardige ideeën aan de hand deed, om een prettig kinderfeest te krijgen. O.ai. werd een lintenspel genoemd. Een aparte feestcommissie werd in gesteld, terwijl de medewerking van de hoofden der scholen verzekerd werd. Als juryleden werden benoemd de heeren Bartelse te Kloetinge en Ma- zure en Ir. Rothuizen, beiden te Mid delburg. Wegverbetering opgedragen. Het Provinciaal Bestuur van Zee land heeft aan de firma F. Duynhou- wer Sr. te Goes gegund het uitvoeren van het wegvak Ovezande Driewegen no. 13b van het Provinciaal wegenplan voor de som van f37.983. Raadsvergadering. Na heropening, Vrijdagmiddag 1.1. van de te half vier in geheime zitting gegane raad, werd het oorspronkelijke voorstel van B. en W. inzake de ran gen ter secretarie aangenomen (Te gen de S.D.A.P.) (Medegedeeld zij, dat het oorspron kelijke, thans aangenomen voorstel, van B. en W., het volgende inhoudt: Artikel I, der betreffende veror dening wordt nu gelezen. „Het personeel der gemeente-secre tarie bestaat uit één hoofdcommies en in geval en naar gelang van behoefte, commiezen, adjunct-commiezen, kler ken, schrijvers, machineschrijvers en bodes." En in artikel II, bepalende de sala rissen, wordt tusschen de zesde en de zevende alinea het volgende inge voegd: „Voor de schrijvers: op f700 met verhoogingen van f 100 om de 2 jaren tot een maximum van f 1100; voor de machineschrijvers: op f400 met ver hoogingen van f 100 om de 2 jaren tot een maximum van f 800. Op het sala ris wordt toegepast een korting van f 100 per jaar voor elk jaar dat de be trokken functionnaris jonger is dan 18 jaar.") Met 7 tegen 6 stemmen (de Raad was nu voltallig) werd aan de heeren De Bruijne en Van Riet toestemming verleend aan den Oostwal drie htfi- zen te bouwen. De werkverschaffing. Naar we vernemen kwam het he denmorgen, in verband met de lage loonen, bij de werkverschaffing tot ieen kleine staking. Inmiddels moet het werk echter weer hervat zijn. Handelsregister. In de week van 3u Mei 6 Juni werd bij het bureau der Kamer opgaaf ge daan van de volgende wijzigingen: C. Blokpoel, Goes, slagersbedrijf en handel in paarden, vee en varkens. Uitgetreden eigenaar: C. Blokpoel. Zaak omgezet in een vennootschap on der firma. De handelsnaam luidt thans Firma C. Blokpoel en Zonen, Venn.; Firma Gebr. Mulder, Goes, Korte Kerkstraat 17, handel in drogerijen, verfwaren en aanverwante artikelen en hetgeen daarmede in verband staat in den ruimsten zin. Uitgetreden eigenaar P. van Liere. Zaak omgezet in een ven nootschap onder firma, onder denzelf den handelsnaam. Venn. P. en J. J. v. Liere. Nieuwe aansluitingen. Opgaaf van nieuwe aansluitingen aan het Rijkstelefoonnet te Goes met de daaronder ressorteerende hulpkan toren en stations gedurende de maand Mei 1932. No. 233, Goes, J. van As, Buys Bal lotstraat 147, Kloetinge; No. 451, Goes, B. Janse, Westwal 26; No. 25, Rilland, D. j. Lobbezoo, Vinkenisse- straat 2; No. 26, 's H. Arendskerke, C. Eversdijk, veldwachter, Rijksweg F 95; No. 39, Kortgene, J. Valkier, Sneltlen- straat 135 E. PLAATSELIJK NIEUWS BAARLAND. Excursie naar Walcheren. Zaterdag maakte de landbouwhuis- houdcursus een schitterend geslaagde excursie naar Walcheren. Bezocht werd de coöp. zuivelfabriek te Middelburg, waar onder de duidelijke verklaring van den directeur een aanschouwelijk overzicht werd verkregen van de be handeling der melk en de bereiding en bewaring der producten, hiervan af komstig, als boter, kaas, gepasteuri seerde melk en pap. In het laboratori um zag men mooie proeven nemen, om de deugdelijkheid van de melk te onderzoeken. Daarna werd het bekende pluimvee- bedrijf van den heer Rottier te Vlis singen bezocht. Bij een bezoek aan een dergelijk modern pluimveebedrijf spreekt duidelijk het groote, maar noodzakelijke wer'k door valnest-con- trole en selecties, waarvan Ue heele pluimveestapel profiteert, terwijl op het onderhavige bedrijf een broedma chine, waarin 16000 eieren ingelegd kunnen worden en een batterij-kunst moeder een groote vermeerdering toe staan. Ten slotte werd een tuinbouw bedrijf bezocht, waar komkommerkas- sen werden bezichtigd en ook drui- venserres, benevens een warenhuis met tomaten en boonen, alles stook- bedrijf. Na de belangstelling, die de bedrij ven hadden, mocht een genoeglijk slot niet ontbreken, dat dan ook op het vliegterrein te Vlissingen, in Domburg en andere interessante punten ruim schoots werd gevonden. Bij het naar huis rijden was er slechts één klacht, namelijk dat de dag al om was! KAPELLE. Ds. Scheele. Uit Kapelle meldt men ons, dat de toe stand van Ds. A. Scheele, die zooals men weet, een auto-ongeval overkwom, thans van dien aard is, dat Z.Eerw. Zondagmor gen a.s. weer hoopt te prediken. Vergadering aardbeientelers. Zaterdagavond kwam de vereeniging „Aller Belang" in algemeene ledenvergade ring bijeen in het café „De Veiling", on der voorzitterschap van den heer Johs. Schipper. De voorzitter deelt mee, dat den heer Karelse zijn benoeming als bestuurslid aan vaardde en dat het bestuur tot voorzitter aanwees den heer Johs. Schipper. Verder werd meegedeeld, dat bij de reeds bestaande opgegeven aardbeien om te doen veilen voor het vat, nu reeds weder 14 gemet werden opgegeven, zoodat deze opgave was geklommen tot een opbrengst van 42 geniet oppervlakte, door de aan wezige leden werd nog staande de verga dering 13 gemet opgegeven, zoodat thans een oppervlakte is aangegeven voor ver koop voor het vat van 55 gemet. Als commissieleden van toezicht, werden aangewezen de heeren: B: Nieuwenhuize, J. Paauwe, D. Mallekote en J. Ie Grand, en wanneer de Tuinbouwvereeniging te Biezelinge besluit ook voor een gedeelte voor vatveiling, zal deze vereeniging aan gezocht worden een commissielid te be- niemen uit hun midden. De voorzitter drong er op aan, dat de leden, die nog geen besluit konden nemen omtrent de wijze van verkoop, dat nu spoe dig zullen doen. Als datum van verkoop werd vastgesteld Woensdag 22 Juni. Ge vraagd zal worden of de Tuinbouwvereeni ging te Kapelle met dezen datum accoord kan gaan. Verder werden door de leden belangrijke partijen „Madame Matot" en „Madame le Febre" opgegeven. Ook waren verschil lende voor blokveiling, zoodat ook hier een groote oppervlakte van werd opgegeven verschillende leden moeten nog opgave doen, zoodat voor de blokveiling eerst la ter een commissie van toezicht bij den verkoop zal aangewezen worden. Deze vergadering was zeer druk be zocht, weder traden vele telers als lid toe. OVEZAND. Kampioenschieten handboog. Vanwege den Bond van Handboogsocië teiten op Zuid-Beveland, had j.l. Zaterdag de jaarlijksche kampioenswedstrijd plaats. 14 sociëteiten met 71 schutters namen hier aan deel. De uitslag luidde als volgt: Kam pioen op de klep werd C. van Liere van „Zorgvlied" te Ellewoutsdijk; na kamping met A. Geense, eveneens van „Zorgvlied", die den 2den klepprijs verwierf. 1ste zij vogel C. Remijn van „Eensgezindheid" te 's-Heerenhoek; 2de zijvogel P. van den Dries van „Eensgezindheid" te 's-Heeren hoek; 1ste bovenkal J. de Booi van „Julia na" te Oudelande: 2de bovenkal A. Luijk van „Willem Teil" te Kapelle; 1ste onder- kal J. de Booi voornoemd; 2de onderkal M. van Stee van „Jacoba van Beieren" te Goes. Kampioen met het hoogst aantal ge schoten vogels werd P. Boonman van „Ja coba van Beieren" te Goes, die daardoor den extra uitgelpofden prijs behaalde, even als C. van Liere, bovengenoemd. De wedstrijd werd begunstigd door prachtig weer en had een schitterend ver loop, zoodat de Bond met genoegen op de zen wedstrijd kan terugzien. WEMELDINGE. Vrijdagnamiddag is het met kolen gela den Duitsche sleepschip „R. S. G. 16", komende van Straatsburg (D.), en bestemd naar België, bij het op het kanaal komen op den oostberm geloopen en geruimen tijd blijven zitten. Met opkomend water is het schip met eigen boot vlotgekomen, waarna bleek, dat een lekkage aan het voorschip ontstaan was, hetgeen door personeel van een alhier gestationneerd bergingsbedrijf, werd gedicht. Daarna heeft het schip, be geleid door een extra sleepboot, de reis voortgezet. WISSEKERKE. Raadsvergadering. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Op het verzoek van de slagersvereeniging om het invoerkeurloon in de verordening te schrappen, hetwelk vorige vergadering is aangehouden, wordt na ingewonnen ad vies, afwijzend beschikt. De dijkgraaf van den Spieringpolder heeft voor werkverschaffing eenige water leidingen uit te diepen. De voorzitter stelt voor hierover nader te onderhandelen en hoopt, dat er nog meer werk-objecten zul len komen om de menschen a.s. winter aan werk te helpen; Het in de vorige vergadering aangehou den verzoek van de winkeliersvereniging, om een verordening, waarin bepaald wordt, dat de winkels van 12—12J^ uur (ouden tijd) moeten gesloten zijn. In stemming ge bracht, wordt het aangenomen met de stemmen van de heeren Den Boer, Breure, Balkenende en Flikweert tegen. Daarna komt in behandeling de vaststel ling van een verordening, regelende aan tal en rang der ambtenaren ter secretarie. De voorzitter zeg, deze regeling is allang teruggeschoven, hoewel wij aangemaand zijn door Ged. Staten om meer werkkracht op de secretarie, nu de betrekking van be zoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand vrijkomt, en de wet ons verplicht om een agent van de arbeidsbemiddeling aan te stellen. B. en W. stellen voor, om een tweede ambtenaar ter secretarie te benoe men, die daarbij ambtenaar van den bur gerlijken stand wordt, en tevens agent voor arbeidsbemiddeling en voor deze drie be trekkingen een jaarwedde van f 1000 vast te stellen. Aldus werd met alg. st. besloten. De secretaris dankt den raad voor de ver vulling van deze reeds lang gevoelde be hoefte. Verzoek van C. Ketelaar, om re tributie voor zijn weegbrug, welke ten dee- le op gemeentegrond staat en het hiervoor te betalen bedrag van f 10 te brengen op f 5 per jaar. Aldus besloten. Verzoek van het bestuur der bijz. lagere school te Kamperland om gelden voor drie schoolbanken werd ingewilligd. Verzoek van A J. Marcusse, om bijdrage krachtens art. 13 der L. O.-wet 1920, voor twee schoolgaande kinderen, werd afgewezen, daar de afstand eenige meters minder is dan 4 K.M. Ingekomen is een verzoek van de bewo ners van den Zuid-Achterweg te Wisseker- ke, om de stankverspreidende sloot voor hun woningen te willen dempen. B. en W. stellen voor, de regeling, zooals zulks is geweest, met de bewoners op het ander eind van den weg aldaar, te handhaven, en zulks nader met adressanten te bespre ken. Aldus besloten. De voorzitter zegt, mede te kunnen dee len, een onderhoud gehad te hebben met den heer A. van Hee, te Kamperland, en deze genegen is, evenals de bewoners van den Oostkant reeds vroeger, den grond in bruikleen af te staan, waardoor het trot toir daar kan doorgetrokken worden en dat de heer De Looff ook wel genegen zal zijn. B. en W. vragen machtiging om verder te onderhandelen en het werk te doen uit voeren. Aldus besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Van Halst deze week te Geersdijk geweest te zijn, en, de gedempte put in oogenschouw nemende, het prachtig zou zijn, als die grond met kastarijeboomen beplant werd. De heer Balkenende wil de palen in den Molenweg te Kamperland opruimen, daar die zeer hinderlijk zijn voor het verkeer. Wethouder Schippers zal trachten, die op geruimd te krijgen. De heer Noordhoek zegt, een adres aan den postdirecteur te hebben gezonden, betreffende de postbe stelling, welke 1.1. is ingevoerd, met als antwoord er op ontvangen, dat jammer ge noeg de directeur niet aan verandering kan medewerken. De burgemeester zegt, ook reeds een adres geteekend te hebben, en wil nog adhaesie betuigen aan het adres van de Z. L. M. Voetbal. ZATERDAG-COMPETITIE Z. V. B. Waarde-H. V. V. 3—3. Hoewel het aanvankelijk scheen, dat H. V. V. in de meerderheid zou blijven, was de ruststand toch reeds gelijk (2—2), wat later tot 33 werd opgevoerd. Een bui tenspel-goal, die Waarde de overwinning zou hebben gebracht, werd terecht door den scheidsrechter geannuleerd. Wemeldinge—Rilland II 5—2. Deze weinig fraaie wedstrijd, eveneens Zaterdag j.l. gespeeld gaf een verdiende 5—2 overwinning voor de thuisclub. Hansweert III—Krabbendijke 0—11. Dat deze wedstrijd een ware afslachting werd, zegt de uislag wel, al heeft het grootendeels uit jonge spelers bestaande Hansweert III, zich nog dapper verdedigd. Ruststand was reeds 5—0. V riendschappelijk. Zaterdag j.l. speelde Rilland I tegen H. V. C. uit Hoogerheide. Tengevolge van het warme weer had de wedstrijd een zeer saai karakter. De ruststand was evenals de eindstand 2-0 voor Rilland. Oefenwedstrijd „Goes". Gisteren speelden twee „Goes'-combi- naties, A en B, een oefenwedstrijd, die een aantrekkelijk verloop had en opviel door het vele goede ,,kop"-werk, figuurlijk zoo wel als letterlijk. Velen toonden een goed begrip van het „hoogere" voetbal te heb ben en namen de reeds ontvangen trainings- lessen goed ter harte. Bedoeling was o.a. uit deze 22 spelers een keuze te maken, om een zoo sterk mo gelijk elftal te kiezen voor den a.s. Zon dag te spelen nederlaag-wedstrijd te Vlake tegen „Hansweert" I. MR. HEEMSKERK, f Oud-minisfer mr. Th. Heemskerk is gisteren in den ouderdom van 79 jaar overleden. Naar wij vernemen zal de begrafe nis van het stoffelijk overschot ite Den Haag plaats hebben op Donder dag 16 Juni a.s. (Wegens overvloed van copie moest een korte beschouwing over het wel bestede leven van dezen grooten en veelzijdigen staatsman tot een volgend nummer blijven liggen. Red.) UIT DE TWEEDE KAMER. Apotheker en drogist. Een uitgesproken technisch wetsont werp, dat duidelijk het etiket „alleen voor deskundigen" draagt, vormen de „Regelen betreffende de uitoefening van de Artsenijbereidkunst". Het ont werp heeft tweeërlei strekking: be strijding van de kwakzalverij en het voorkomen van den vrijen verkoop van schadelijke en sterkwerkende ge neesmiddelen als slaapmiddelen, abor- tica enz. Dit laatste punt is het meest overtreden. Tot nu toe bestaan er „ne gatieve" lijsten, die de geneesmiddelen zware vergiften (lijsten A en B) en an dere (lijst C) aanwijzen, die de drogist niet verkoopen mag. Het ontwerp nu wil een „positieve" lijst invoeren en de regeering laten aanwijzen, welke ge neesmiddelen de drogist wèl verkoo pen mag. Daarover gaat de groote strijd. De apothekers, zoo zegt men, krijgen een monopolie, voor de drogis WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt Zwakke tot matige, meest Noord-Oostelijke wind, helder tot licht be wolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. ten komt alles in de lucht te hangen en het platteland komt in de knel, eenerzïjds doordat bij de drogisten veel minder geneesmiddelen verkrijg baar zullen zijn en anderzijds doordat ook den apotheekhoudende genees kundige beperkingen worden opgelegd. Deze bedenkingen wegen, zooals ge bleken is, ook bij de Tweede Kamer zwaar, zoo zwaar zelfs, dat de ver wachting groot is, dat het ontwerp ver worpen, althans ingetrokken zal wor den. Zoo maakte het ontbreken van ob jectieve normen het voor den heer Dr. Vos (lib.) buitengewoon moeilijk, het ontwerp te aanvaarden. Hij zou tegenover de drogisten het standpunt willen innemen, zoo ruim, als maar met het oog op de volksgezondheid mogelijk is. Thans is spr. er niet van overtuigd, dat de volksgezondheid het uitgangspunt is geweest; hij vreest in tegendeel, dat het economisch belang van een bepaalde groep te veel in het oog is genomen. De positieve lijst keur de hij beslist af. De bezwaren van de plattelanders werden geformuleerd door een feilen tegenstander van deze wet, den heer Bakker (c.h.), wiens grootste beden king is, dat door de nieuwe regeling in dorpen, waar een apotheek is, zich geen dokter zal kunnen vestigen, daar hij dan een deel van zijn inkomsten moet derven. Het resultaat zal daar van zijn, dat men uren zal moeten loo- pen om geneeskundige hulp. Met dr. Vos was mevr. Bakker-Nort (v.d.) het eens, dat de wet te veel aan bestuurs maatregelen overlaat en dat een nega tieve lijst de voorkeur verdient boven een positieve. De heer Schaepman (r.k.) zou de controle op advertenties liever zien overgelaten aan het particulier initia tief, dat op dit gebied reeds zooveel bereikt heeft. De eenige, die een ander geluid deed hooren was mevr. v. Itallie v. Embden (v.d.), die het ontwerp warm toejuichte. H. i. zal het de volks gezondheid ten goede komen en spr. verbaasde zich er over, dat de Kamer ook al minder waarde gaat toeken nen aan het werk van gestudeerde menschen. De argumenten tegen het ontwerp tot regeling van de artsenijbereidkunst liepen, zooals zij in de voortgezette zitting door de heeren Van Boetzelaer (c.-h.), Mar- MAANDAG. Ze denken wel eens, dat het zoo gemakkelijk is, om raadslid of wet houder te zijn, maar er komen toch ook wel eens moeilijke dingen voor. In Am sterdam wordt het voor een hoop leden gemakkelijker, zeggen ze, omdat die voort aan een briefje mee krijgen, waarop staat, wat ze zeggen moeten, maar in Goes moet dat zoo nog niet zijn, al weet je meestal van te voren wel wat ze zeggen zullen. Vrijdag was het ook zoo'n moeilijk ge val; de wethouder had meer rangen ge maakt, dan er menschen zijn, omdat ze iemand een rang wilden verhoogen. Want al ga je dan niet echt omhoog, als je eerst één en dan twee en dan drie rangen, en nog meer beneden je krijgt, dan is het toch net of je zelf de hoogte in gaat, en een zevende rang moet natuurlijk beter betaald worden dan een achtste. Maar na zich daarover rijp beraden te hebben, vonden B. en W. toch beter, om het zoo niet te doen, en haalden ze weer een streep door die achtste rang, maar vergaten toen, dat de zevende rang weer de laagste werd en lie ten het hoogere loon staan. Gelukkig is de raad altijd wijzer, zooals de burgemeester zei, en die had het al gauw in de gaten, en veranderde het toen weer, al werd het niet heelemaal precies meer zooals het vroeger was. Zoo zie je, dat aan die dingen heel wat vast zit

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2