De weg tot geluk N° 67 Woensdag 8 Juni 1952 119* Jaargang. Reclame-aanbiedingen. LINTVELT's BAZAR W etenscbap Binnenland. ♦VAM MBLLE'S- - GOESCHE ONTBYT-KOBK goesche Uitgave Naamiooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTffiN van 1—5 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2, buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. AANHANGIGE ZAKEN. Sociale lasten. Het wordt haast moeilijk, alles te vol gen, wat nu op landbouw-crisis-terrein aan hangig wordt gemaakt. De berichten dien aangaande stapelen zich op. Vooreerst willen we wijzen op hetgeen nu in de Tweede Kamer wordt behandeld en wat we zouden willen noemen een po ging om den druk der lasten van de sociale verzekering wat te verlichten. De bespre kingen daarover worden gevoerd naar aan leiding van een Sociaal-Democratische mo tie, die beoogt de premie voor de sociale verzekering ten laste van den Staat te bren gen voor de werkgevers, die niet, of voor minder dan f 1500 in de Rijksinkomstenbe lasting zijn aangeslagen. Bij het behandelen dezer motie blijkt opnieuw duidelijk, hoe gewenscht, ja, hoe noodïg het is, dat bij dergelijke aangelegenheden de Regeering de leiding heeft en daarbij een volledig af gewerkt voorstel ter tafel ligt. Niet alle besprekingen zijn nu direct op het doel gericht; sommige redevoeringen loopen parallel met de motie, doch andere houden daarmede weinig verband. Zoo zijn er onder de debatten nu reeds 4 moties ge boren: een liberale, die de verzekering plaats wil doen vinden op collectieven grondslag en tevens aandringt op premie- vrij staatspensioen; een motie-Braat, waar in aan de Regeering wordt verzocht om voorstellen te doen, dat de premies voor de sociale verzekeringen tijdelijk zullen wor den gedragen door den Staat; een motie- Weitkamp, die beoogt het stichten van een toeslag-fonds, waaruit de premies zullen kunnen worden betaald voor de niet in de inkomstenbelasting aangeslagen land- en tuinbouwers en een motie-Kersten, die wil, dat de bedrijven zoo spoedig mogelijk van den financieelen last der verzekeringswet geving worden ontheven. Het is niet mogelijk, dat alsnog een mo tie voor den dag komt, waarin zal worden getracht een soort compromis te vinden. Als dat mogelijk ware, dan zou nog eenig resultaat kunnen worden verwacht; zooals de zaken nu staan, zien we er geen enkel daadwerkelijk effect in. Alleen zouden we graag zien, dat het praatje, dat de lasten der verzekeringen slechts een klein deel van de totale bedrijfskosten zijn, nu niet al te zeer naar voren kwam, want op zich zelf moge dat waar zijn, evenzeer is waar, dat waar niet is, zelfs de keizer zijn recht verliest. Als de Regeering op dit terrein niet het initiatief neemt, dan kan alleen succes wor den verwacht van een afgerond initiatief voorstel, dat gedragen wordt door ver schillende politieke partijen en dat dus bij voorbaat als een bemiddelingsvoorstel is bedoeld. Richtprijs tarwe. De richtprijs is voorloopig verhoogd met f 2,50 en dus gebracht van f 12,50 op f 15,-Dit zou geschieden in verband met de maatregelen, die noodig zijn om den grooteren oogst 1932 te steunen en naar aanleiding van het verzoek der molenaars om goedkoope inheemsche tarwe. DEZE WEEK SPECIALE 72 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM, Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Neen", verzekerde Pauline hem. „Ik trouwde een maand na zijn terugkomst in Engeland met de toestemming en goedkeu ring van mijn bloedverwanten hier. Paul en ik koesteren slechts één hoop en één verlangen den tijd te mogen beleven, dat het volk van Rusland terugkeert tot zijn trouw, en de dynastie der Romanoffs weer te herstellen in Rusland, óf door ons óf door onze kinderen. Om die redenen wonen wij hier onder een geheime bewa king van de Engelsche regeering. Toen u ons voor het eerst ontmoette, leefden wij in afzondering, omdat er reeds viermaal een aanslag op mijn leven was beproefd. Er zijn nog menschen, die den eed hebben afgelegd ons geslacht met wortel en tak uit te roeien. Hier zal het hun niet geluk ken. Wij zijn omringd door trouwe bewa kers, en ons leven is geheiligd. Niet voor dat onze kinderen leven en bloeien, willen ik of mijn echtgenoot de minste poging aanwenden. Later zal de wereld misschien van ons hooren. Voor het oogenblik heb ben we slechts een enkele gedachte". Gerald stond voor de puinhoopen zijner luchtkasteelen. Hij scheen te luisteren naar het donderen der zee, de eigenaardige spe- We zijn overtuigd, dat achter de scher men hieromtrent reeds veel zal zijn afge speeld en dat we uit dit bericht moeten afleiden, dat de Regeering gezwicht is voor de dreigementen der V.I.T.A. (Vereeniging van Inheemsche Tarwe Afnemers), zoodat geen wetswijziging aan de orde zal worden gesteld om het percentage van 25, dat nu in de Tarwewet vastligt, te verhoogen. Waarschijnlijk zal het nu geldende percen tage van 223^ wel op 25 worden gebracht, en met den verhoogden prijs zou daardoor de steunbevoegdheid met ruim 31% zijn gestegen, wat dus niet voldoende zoude zijn voor den veel grooteren tarwe-oogst, die dit jaar wordt verwacht. We moeten ons tot dit korte commen taar beperken, omdat we niet in de keuken hebben kunnen kijken, maar we durven toch wel voorspellen, dat een storm van verontwaardiging onder de boeren zal op gaan, indien aan den tarwe-steun, den eenigsten, waaraan eenig houvast zit, ook maar in het minst zou worden getornd. Steun tuinbouw. Regeeringssteun aan den tuinbouw, heeft in de commissie-Lovink vasten vorm ge kregen. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" had hiervan de primeur. Zelfs „De Tuinderij", het officieel orgaan van het Centraa^ Bureau van de Veilingen in Ne derland, publiceert nu dit „Rotterdamsche" nieuws. We maken hiervan melding, niet omdat we het onjuist vinden, dat aan zoo iets publiciteit wordt gegeven, maar omdat het eigenaardig is, dat de organen der ver- eenigingen, waarvan de leiders toch wel aan de beraadslagingen zullen hebben deel genomen, hierover niets loslaten. Vermoe delijk zullen het „vertrouwelijke" bespre kingen zijn geweest, doch men trekke uit dit feit de leering, dat men met dergelijke geheimdoenerij niet al te angstvallig be hoeft te zijn. Dat de discussies met naam en toenaam worden verzwegen kunnen we plaatsen, maar als eenmaal besluiten zijn genomen, dan zien we bij geheimhouding daarvan geen enkel belang betrokken. De steunregeling vraagt een bedrag van ongeveer f 20.000.000 uit de staatskas, ter wijl de middelen tot dekking van dat be drag niet worden aangegeven. Direct vin den we dat al een zwakke plek in het voor stel en we herinneren hierbij aan het mid del, dat door ons aan de hand is gedaan, een invoerrecht op het buitenlandsch fruit. Op de voorgestelde regelen komen we nader terug. Er zij alleen nog vermeld, dat voor verschillende producten productiekos ten zullen worden vastgesteld, waarvoor de gegevens zullen worden verschaft doorde administratie van de Rijks belastingen Terloops zij hierbij opgemerkt, dat deze dan toch volledig waarde moet toekennen aan de boekhouding der tuin ders. W» De Duitsche crisis. Rijksdag-verkiezing op 3 1 Juli. Maandagavond is bij verordening van Von Hindenburg bepaald, dat de verkiezin gen voor den Rijksdag in Duitschland op 31 Juli a.s. zullen plaats vinden. Regeeringsverklaring. Eigenaardig is dat de huidige toestand in Duitschland door niemand begrepen wordt, noch in het buiten-, noch in het .binnenland. De eerste daad van het kabinet-Von Pa ling der zonnestralen op den vloer gade te slaan. Spreken scheen hem haast onmo gelijk. De stilte duurde echter zoo lang, dat hij gedwongen was, het te beproeven. „Is Uw Hoogheid klaar met haar uit leggingen?" vroeg hij. „Ja", zeide zij. „U zult wel begrijpen, dat uw zullen wij het bewondering noe men? -in zekeren zin een beleediging voor mij was. Ik wil toegeven, dat ik in Monte Carlo door verveling een beetje on voorzichtig was. Ik heb toen wat veel ge waagd. De toestand scheen toen hopeloos". „Ik begrijp het", prevelde Gerald. „De Grootvorst, mijn echtgenoot, zal wenschen u eenige gastvrijheid aan te bie den", zeide zij, op een bel drukkend. „Dat is geheel onnoodig", protesteerde Gerald. „Wees zoo goed zijn komst af te wach ten", beval zij. Grootvorst Paul trad een oogenblik la ter binnen, ietwat verbrand door de zon, met kaarsrechte houding en bijzonder knap, een heel ander mensch dan de gebroken gevangene van eenige maanden geleden. Hij kwam met uitgestoken hand naar Ge rald toe. „Het doet mij veel genoegen", zeide hij, „u in mijn slecht Engelsch welkom te mo gen heeten in ons huis. U ziet, ik heb En geland veilig bereikt". „Het deed mij genoegen, dat te verne men", merkte Gerald op. „Den een of anderen dag moet u mij uw eigen avonturen eens vertellen", ging de jonge man voort. „Misschien wilt u ons het genoegen doen hedenavond met ons te dineeren?" pen, was den Rijksdag te ontbinden, en een logisch gevolg is, dit ook als zijn laat ste werkelijke „daad" te beschouwen.Want de intusschen ook reeds vastgestelde ver kiezingen zullen ongetwijfeld een heel ander kabinet brengen. Niettemin publiceerde het kabinet-Von Papen een regeeringsverklaring alsof het van plan is voorloopig de teugels niet uit handen te geven. In deze verklaring wordt o.a. over de oude regeering gezegd „Geen enkel der noodzakelijke hervor mingen, welke een voorwaarde voor elke saneering zijn, de hervorming van het staatsbeheer, der financiën, de aanpassing van ons staatkundig leven aan de armoede der bevolking is meer geweest dan een zwakke poging. De sociale verzekeringen staan voor een bankroet. De werkloosheid verteert, niettegenstaande allen wil tot den arbeid, de beste krachten van het Duitsche volk. De na-oorlogsche kabinetten hebben ge meend door een steeds grooter wordend staats-socialisme de materieele zorgen zoo wel van de werkgevers als werknemers te verlichten. Zij hebben den Staat tot een soort van instelling van armenzorg willen maken, en daardoor de moreele krachten van de natie verzwakt. Zij hebben den Staat een taak gesteld, welke deze volgens zijn wezen nooit kon vervullen. Daardoor is juist de werkloosheid toe genomen. Aan het hieruit noodgedrongen voortvloeiende moreel murwmaken van het Duitsche volk, verscherpt door het „cul tuurbolsjewisme", dat als een invretend ver gift de beste zedelijke grondslagen van de natie dreigt te vernietigen, moet paal en perk gesteld worden. Te sterk heeft zich reeds in alle cultureele gebieden van het openbare leven de ontbindende werking van het atheïstisch-marxistisch denken doen gevoelen, daar de christelijke krach ten van den staat te gemakkelijk tot com promissen bereid waren. De zuiverheid van het openbare leven kan niet langs den weg van compromissen gehandhaafd of hersteld worden." Het zijn duidelijke woorden en ongetwij feld bevatten zij veel waarheid, maar ten slotte brengen ook de meest duidelijke „woorden" geen verbetering en zal men moeten afwachten, of het kabinet-Von Pa pen ook met „daden" zal weten te bewij zen, dat het zooveel beter kan. Wij voor ons gelooven niet, dat het daarvoor veel tijd zal krijgen en zullen dus op de „woor den", zoolang zich geen andere gezichts punten openen, niet verder ingaan. Van antwoord gediend. Het is echter te begrijpen, dat de voor mannen der oude regeering zich dit alles niet zonder meer lieten zeggen, en dus pu bliceerden zij, naar men mededeelt, onder redactie van Brüning, ook een verklaring, waarin o.a. opgemerkt wordt „Toen het kabinet-Brüning meer dan twee jaar gelden aan het bewind kwam, vond het een enorme vlottende schuld. Daarbij kwam een economische wereldcri sis, die van maand tot, maand ernstiger werd. Andere staten hebben de laatste ja ren hetzij op reserves geteerd, welke Duitschland niet bezat, of op groote schaal nieuwe schulden gemaakt, hetgeen voor Duitschland zakelijk onjuist en in de prac- tijk onmogelijk was. Terzelfder tijd moest de saneering van banken, industrieele on dernemingen, scheepvaartmaatschappijen Gerald schudde het hoofd. „Ik heb den eigenaar der auto, welke ik huurde, beloofd", zeide hij, „ze hem dezen avond weer te brengen. Ik moet nu terstond vertrekken". Een bediende kwam binnen met een blad met wijn en whisky. Paul bediende zijn gast zelf. „Ik heb gehoord, dat dit het meest gast vrije land der wereld is", merkte hij op. „Maar zelfs in Rusland zouden wij u niet laten vertrekken zonder een dronk. U moet ons datgene toewenschen, waarvoor Hare Hoogheid en ik leven". Gerald boog en bracht het glas aan zijn lippen. „Ik zal drinken op uw welzijn en dat van uw land", zeide hij. Hij zette het ledige glas neer. Pauline nam glimlachend afscheid van hem, maar ze lieten hem met een vorstelijk air over aan de zorg der bediendenGerald reeds door de geopende poort, hoorde de grendels achter zich knarsen en bemerkte, toen hij nog een blik terugwierp, dat er hier en daar bewakers lagen verscholen. Eerst jaren daarna kon hij dit vreemde be zoek met alle bijzonderheden in het rechte licht beschouwen. Dien avond echter reed hij over de venen en om de bergen zonder eenige aandoening. Het was hem onmoge lijk te gelooven, dat zijn bezoek niet slechts een akelige droom was. XVI. Nadat zij Toulon hadden verlaten, sche nen de beide mannen van natuur te hebben gewisseld. Gerald, die de laatste vier da gen in denzelfden haast wezenloozen gees- en tallooze coöperaties op nijverheids- en landbouwgebied plaats hebben, hetgeen honderden millioenen vereischte. In deze situatie hebben wij in de jaren 1930—'32 de uitgaven van het rijk, de lan den, de gemeenten en de sociale verzeke ringen met meer dan zes milliard mark ver laagd. Dat zijn geen „zwakke pogingen". De daadwerkelijke „aanpassing bij de ar moede van het volk" is uitermate ver door gedreven en in elk individueele huishouding tot uiting gekomen. De regeering heeft van het geheele volk offers geëischt, ten einde bij de onderhandelingen op het gebied der buitenlandsche politiek de vrije hand te krijgen in den strijd tegen de herstel-lasten en tot overwinning van de economische crisis. Naar het oordeel van alle deskundi gen is dit in groote mate bereikt. Daarbij werd, in weerwil van alle stormen, de va luta veilig beschermd en zijn de vlottende schuld en de schuld op langen termijn van het rijk niet toegenomen. Het kabinet-Brüning heeft alle krachten ingespannen tegen de ontwakende stoornis sen in het binnenland. Het heeft den rijks- president de noodverordening voorgelegd voor het bestrijden der propaganda der atheïsten. Wij hebben het, in overeenstem ming met onze christelijke opvatting van het staatsbegrip, als onze voornaamste taak beschouwd, de onvermijdelijke offers zoo gelijkmatig mogelijk te verdeelen." Tot zoover de Centrum-verklaring, waar in ook nog gewezen wordt op de in voor bereiding zijnde maatregelen ter bestrijding der werkloosheid. De lezer kent onze opvatting, die we in één der voorgaande nummers neerschre ven, n.l. „dat het kabinet-Brüning ongetwij feld gedaan heeft, wat het onder de be paalde omstandigheden doen kón". Intusschen kunnen bovenstaande publi caties mede beschouwd worden als de eer ste schermutselingen in den verkiezings strijd, die ditmaal zeker zeer fel zal zijn. Want ook sociaal-democraten en commu nisten reageerden reeds scherp op Von Papen's verklaring. testoestand had verkeerd als na zijn te rug komst uit Schotland, richtte zich op en be gon voor het eerst met belangstelling rond te zien. Christopher daarentegen, die ge durende hun geheele reis voortdurend had getracht zijn metgezel te amuseeren en be zig te houden, was langzamerhand in een diep gepeins verzonken. Zij hadden Hyè- res nu achter den rug en reden reeds door het Forêt du Dom, eer een enkele directe toespeling werd gemaakt op het onder werp, dat in verschillende mate hun bei der gedachten bezig hield. „Ongeveer anderhalf uur verder, niet waar?" vroeg Gerald. Christopher knikte. Het was eigenaar dig, dat hij geen opmerking maakte over het feit, dat Gerald's gedachten denzelf den loop hadden genomen als de zijne. „En ongeveer deze tijd van het jaar ook", ging Gerald peinzend voort. „Ik her inner mij nog, dat de boomgaarden juist een beetje rood werden. En je zegt, dat zij daar nu weer is, Chris. Ik ben benieuwd, waarom? Er waren toch geen onaange naamheden, nietwaar?" „Volstrekt niet", verzekerde Christo pher hem. „Inderdaad, den geheelen tijd dat je in Rusland waart scheen je vader volkomen op haar te vertrouwen. Het was een hevige slag voor hem, toen zij besloot terug te gaan". „Maar waarom verlangde zij weg te gaan?" drong Gerald aan. Christopher aarzelde geen oogenblik. Hij wilde zooveel mogelijk gebruik maken van het eerste teeken van werkelijke belang stelling in het leven, dat Gerald in maan den had getoond. verboden zijn, komt den minister iliet aan bevelenswaardig voor. De stijging der bo- terprijs toch zou tot vermindering van vraag naar boter leiden en daar van de zijde van de margarine-industrie geen groo ter aanbod van margarine hier tegenover zou kunnen staan, zou het aanvaarden van de voorgestelde regeling geen ander gevolg kunnen hebben, dan dat de prijs van mar garine opliep; derhalve zou de margarine- industrie groote voordeelen uit de aanbe volen regeling trekken. Met nadruk wenscht de minister er op te wijzen, dat hij bij de hulpverleening aan de melkveehouderij ook niet de belangen van de margarine-industrie uit het oog ver liest. In dit verband zij opgemerkt, dat de regeering het o.m. als haar taak be schouwt er voor te waken, dat niet andere spijsvetten in den handel worden gebracht, welke de plaats van margarine kunnen in nemen. Met betrekking tot de vragen, op welke wijze de toeslag op onder controle ver werkte melk zal worden berekend, merkt ondergeteekende op, dat met den „richt prijs" niet bedoeld wordt, dat alle melk veehouders voor hunne melk precies den zelfden prijs zullen ontvangen. De richtprijs is niet anders dan een zeker gemiddelde de onder normale omstandigheden bestaan de verschillen in de opbrengsten blijven ook thans bestaan. Het is dus ook niet de bedoeling, dat in de toekomst uniforme prijzen in den klein handel zullen gelden voor boter, kaas of margarine. Onder vigueur der Crisis-Zui- velwet zullen dus prijzen gelden, waarbij rekening wordt gehouden met hoedanig heid en plaats van verkoop; de vrije han del blijft mitsdien gehandhaafd. Op de vraag, of onder spijsvetten ook reuzel en spek vallen, antwoordt onderge teekende, dat slagreuzel gesmolten of ongesmolten en spek gerekend worden daaronder niet te vallen. „Omdat zij fijnbesnaard is", zeide hij, „en de toestand werd onmogelijk voor haar Zij was erg op je verliefd, en jij waart gek op een ander. Ik hield heel veel van haar, zooals ik altijd had gedaan, en ik was dom genoeg om te trachten haar over te halen om mij te trouwen. Natuurlijk moest ik hebben begrepen, dat een natuur als de hare onwankelbaar trouw is. Een gewone vrouw", ging hij voort, achterover leunen de in zijn hoek en de zaak besprekende, alsof het een wettelijk punt betrof, dat aan zijn oordeel was onderworpen, „kan een man wel boven alle andere verkiezen, maar als hij om de een of andere reden haar liefde niet beantwoordt, zou zij na verloop van tijd wel hetzelfde kunnen voe len voor een anderen man. Myrtile zou dat nooit kunnen doen. Zij bezit die heilige trouw, welke de vreugde en het geluk van de beste vrouwen is. Je bent een lieve jon gen, Gerald, en ik houd veel van je, maar soms verveel je mij met je zenuwen, je blindheid, je Grootvorstinnen en je onbe grijpelijke dwaasheid". Gerald ging rechtop zitten en staarde zijn vriend aan. „Hoe lang heb je dat al ingehouden, Chris?" vroeg hij. „Van toen Myrtile mij een blauwtje liet loopen", was het prompte antwoord. „Zij was heel vriendelijk, maar handelde als een chirurg. Zij deed mij pijn, maar ik wist nu ook, dat het nergens toe diende nog langer op die wijze aan haar te denken. Ik ben nu een belangeloos toeschouwer en ik kan de waarheid zien". (Wordt vervolgd). Steun melkveehouderij. Memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer no pens het ontwerp van wet betreffende tij delijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij is het volgende ont leend Ten aanzien van de bezwaren, door sommige leden te berde gebracht, merkt de minister op, dat een verhooging van de boterprijzen, welke niet gepaard gaat met een verhooging der prijzen van margarine, naar zijne meening niet doeltreffend zou zijn. In dit geval toch zou de normale ver houding, waarin de prijzen van boter en margarine tot elkander plegen te staan, ge heel verstoord worden. Het gevolg zou zijn, dat het verbruik van boter zeer zou dalen en dat van margarine zeer zou toenemen, zoodat opnieuw een exredent van boter zou ontstaan, waarvoor geen afzet gevon den kan worden. De in het V. V. aanbevolen oplossing, volgens welke gedurende de periode van hulpverleening aan de melkveehouderij een uitbreiding der productie van margarine bo ven de productie van normale jaren zou De Orang pendek. De geruchten, dat de „orang pen dek" gevonden zou zijn, blijven aan houden, terwijl levendige artikelen in de verschillende dagbladen en inge zonden stukken van de lezers de groo te belangstelling aantoonen, welke voor deze kwestie bestaat. Aneta ont ving nog de volgende nadere mededee- lingen: „Een telegram uit Medan meldt, dat de Sumatra-Post verneemt, dat de controleur van Rok an aan het gewestelijk bestuur als volgt seinde: De huid van een orang pendek-baby en een compleet geraamte, lang 43 c.M., zijn op mijn kantoor gebracht. De huid is niet behaard, het hoofdhaar lichtgrijs. Het geraamte lijkt m.i. veel op dat van een mensch. Er zijn ook enkele tandjes aanwezig. Het geraam te zal worden opgezonden naar het Zoölogisch Museum te Buitenzorg", zoodat spoedig de tijd zal zijn geko- komen waarop een wetenschappelijk oordeel zal zijn te vormen. •DEN-SOETEN INVAL: SEDERT 1&2.&-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1