Buitenland. Advertentiën. ONTVANGER-GRIFFIER ONTVANGER-GRIFFIER ONTVANGER-GRIFFIER ONTVANGER-GRIFFIER Sport. Lrand*eD Tuinbouw Binnenland. Gemengd Nieuws. KORTGENE. Gevaarlijk oogenblik. Tijdens het onweer van Donderdag avond, werd een boom in de buurt van den Torendijk door den bliksem getroffen. Juist passeerde daar de dienstbode C. B., die van het naburige dorp Geersdijk kwam fietsen. Ze kreeg eenige splinters van den getroffen boom tegen haar hoofd, doch be kwam verder geen lichamelijk letsel. KRABBENDIJKE. Nieuwe telefonische aansluiting onder no. 69, J. B. H. Renders, Hotel, Pension, Stationsweg 282. OVEZAND. Melkcursus. Dinsdagavond had alhier de uitreiking plaats van de diploma's der gehouden melk cursus in den kring van den L.T.B. De geestelijke adviseur van den kring van den L.T.B.de zeereerw. heer pastoor Wil- lemsen, opende de bijeenkomst, waarna de heer Sietema, assistent van den Zuivelcon- sulent, de beteekenis van zoo n melkcur sus schetste. Daarna werd aan de vol gende cursisten het diploma uitgereikt met puntenstelsel: mej. P. van den Dries te Heinkenszand, Apolina Smits te Lewedorp, Pieternella Vermue te Lewedorp, Jacoba Rijk te Ovezand, Johanna de Baar te Le wedorp, Cornelis de Baar te Borssele, Ja- comina Rijk te Ovezand, Joz. van den Dries te Heinkenszand en Cornelis Rijk te Ovezand. De cursisten werden gelukgewenscht met het behaalde succes, met de mededeeling het gebeurde in de praktijk toe te passen, omdat zij dan de propagandisten zouden zijn voor een volgenden cursus. Mej. P. van den Dries sprak een woord van dank aan mej. Oele van Kloetinge, die als voormelk ster hun het geleerde had bijgebracht, als mede aan den heer Sietema voor het ge leerde op de theoretische lessen en aan hen, die de cursus tot stand hadden gebracht, waarna zij namens de cursisten aan mej. Oele een herinnering overhandigde. RILLAND-BATH. Melk-cursus. Door de Z. L. M. werd in den afgeloo pen winter, alhier, onder leiding van den heer Sietema, en wat het practisch gedeelte aangaat, van Mej. Kole, een melkcursus ge houden. Thans had onder leiding van den heer M. N. van de Linde eene vergadering plaats tot het uitreiken der diploma's aan hen, die met goed gevolg den cursus had den gevolgd. De heer W. C. v. d. Werff, voorzitter van de landbouwvereeniging Reigersberg, opende de vergadering, waarop de heer Van de Linde grondslag en doel van dezen avond, tevens het nut en de verplichting van hen, die het diploma mochten verwer ven, naar voren bracht en tevens een woord van opwekking sprak tot degenen, die het diploma niet konden behalen. De cursus werd gevolgd door 12 personen. Het diplo ma kon worden uitgereikt aan de heeren: C. Walrave, C. Schout, J. A. Boot, Jacs Kole, W. F. van Gorsel Jz. en Jacs. van Zweden. Verschillende personen hielden hierop toespraken, n.l. de heer W. Koning Wz., directeur der Bathpolders, de heer Sietema, en Mej. Kole. Door den heer Van Gorsel werd namens de cursisten een woord van dank gesproken tot het bestuur der landbouwvereeniging voor het in leven roepen van den cursus, en tot al len die hadden medegewerkt aan dit doel. WEMELDINGE. Ds. J. van Kuizen te Exmorra heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente, alhier. W OLPHA ARTSDIJK. Ongeluk met snoeimes. Zaterdag had de arbeider J. Bliek, werk zaam bij den heer J. C. Koert, het ongeluk zich met een snoeimes zoodanig gap één zijner polsen te verwonden, dat onmiddel lijke geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan den burgemeester dezer gemeente is van 7 tot en met 21 Juni verlof verleend. YERSEKE. Kolenvereeniging D. E. S. Op de jaarvergadering van de kolenver eeniging „D. E. S." waren aanwezig 44 leden. De voorzitter, de heer J. Huibrecht- se, opende op gebruikelijke wijze en ver zocht een oogenblik stilte om het gestor ven bestuurslid, den heer W. Bakker, te herdenken. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar werden afgeleverd: 13.91 lj^ H.L. eierkolen, 256 H.L. nootjes, 626 H.L. anthraciet en 11.275 K.G. sloffen. De ontvangsten bedroegen f21.270,57, de uitgaven f 19.469,99, saldo in kas f 1800,37, voorraad aanwezige kolen f 240,De beide aftredende leden (be stuur) J. Gebraad en W. Huisse, werden herkozen, gekozen in de vacature-Bakker, de heer M. Smallegange. De YE 199 aangevaren. De motorboot YE 199, schipper W. de Rooij, had op de Zuiderzee het ongeluk in aanvaring te komen met een nachtboot en ernstige schade op te loopen. Na een voor- loopig voorziening te hebben aangebracht is de boot op eigen krachten naar Zeeland gekomen en hersteld. De oesterverzending over Mei bedroeg: Nederland 3400 stuks: Engeland 14.900 stuks; België 50.600 stuks; samen 68.900 stuks. Mei 1931 79.712 stuks. Ds. Heykoop van Utrecht, heeft be dankt voor het beroep naar de Geref. Ge meente alhier. Voetbal. Uitslagen van Zondag. Kampioenschap van Nederland. Ajax—Enschede 31 De eindstand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt Ajax 8 6 11 31 11 13 Feijenoord 8 5 2 1 28—11 12 Enschede 8 3 3 2 18-15 9 P. S. V. 8 1 2 5 10—22 4 Veendam 8 1 0 7 7—35 2 Goes-combinatieVeteranen. De Goes-combinatie wist gisteren, in een aardigen wedstrijd, slechts met moeite van de veteranen met 3—2 te winnen. Rilland II—Yerseke II 34. Voor de competitie werd Zaterdag deze wedstrijd te Rilland gespeeld. Met de rust leidde Rilland II nog met 3—2, maar werd later met 4—3 overtroefd. Krabbendijke Kruiningen II 3—2. Zaterdag speelde Krabbendijke thuis, voor de competitie tegen Kruiningen II en won de wedstrijd maar ternauwernood met 3—2 van het jeugdige Kruiningen II. De ruststand was 2—0 voor Krabbendijke. Nederlaag-wedstrijden „Rilland". RillandOud-Vossemeer 2—1. Deze wedstrijd tegen deze sterke 1ste klasser B. V. B. had een zeer spannend verloop. De ruststand was 1-0 voor Oud-Vossemeer Ook ditmaal hadden de spelers van „Ril land"' hun krachten gespaard tot na de rust, daar de achterstand bij 't einde in een 2—1 zege was omgezet. Het publiek was weer heel sterk, naar schatting met 250 a 300 personen, opgekomen. Nederlaag-wedstrijden „Hansweert", Hansweert—D.O.S.K.O.-combinatie 4-7 Zondag j.l. Precies te 3 uur aangevangen, zet Hansweert aanvankelijk goed op en oefent een zwaren druk uit op 't doel der Bergenaren. Daarop volgen eenige venijni ge aanvallen van D.O.S.K.O., die reeds na 3 min. een doelpunt oplevert. Na eenig over en weer trappen krijgt, na 16 min., D.O.S.K.O. een strafschop te nemen, die keeper Luijk gemakkelijk houdt. Eenige oogenblikken later herhaalt zich dit weer, maar de D.O.S.K.O.-aanvoerder schiet nu rakelings langs de paal. Uit een scrimage voor het doel van Hansweert wordt even later onhoudbaar gedoelpunt. Als er 24 min. gespeeld is, weet D.O.S.K.O. uit een straf schop nogmaals het doel te vinden (0.3). Uit een goede voorzet van links kopt de middenvoor Hirdes daarna het eerste doel punt voor Hansweert in. Met deze 1—3 achterstand gaat rust in. Als het spel nog maar 1 min. hervat is, knalt D.O.S.K.O. no. 4 in 't net. Tien min. later verkleint de middenvoor van Hans weert keurig den achterstand. Een door den D.O.S.K.O.-keeper verkeerd beoor deelden bal van den linksback van de thuisclub, brengt het derde doelpunt (3-4). Terwijl het publiek op den gelijkmaker wacht, verandert de stand echter in 3—5, welke stand 7 min. voor 't einde op 36 wordt gebracht, door de aalgladde Bergen op Zoomsche mid voor. Een strafschop stompt Luijk er vervolgens schitterend uit. Door het terugspelen op den keeper, krijgt Hansweert haar 4de goal. Eén min. voor het einde komt dan het laatste puntje voor D.O.S.K.O., zoodat deze zeer fair gespeelde wedstrijd tusschen een 2de en een 3de klasser K.N.V.B. in een 7—4 over winning voor de 2de klasser D.O.S.K.O. eindigt. Athletiek. Wedstrijden Z. A, B. De Zeeuwsche Athletiekbond heeft ter eere van zijn 5-jarig bestaan tegen Zater dag a.s. groote nationale athletiek wedstrij den voor dames en heeren op het gemeen telijk sportterrein te Middelburg uitge schreven. Schaken. Goes—Middelburg. Te Goes werd een wedstrijd gespeeld tusschen Middelburgsche en Goesche scha kers, met den volgenden uitslag: De GraafNordlhone 0—1 Strooband—Bonnet 1-0 Kinderman—Kegge YiYl Adriaanse—Hartesveldt Yi~~Yl ScheltensLooijen x/i x/2 Burgersdijk—Wassington Yi^Yi Minderhoud—van de Velde 10 Geldof—Zwaan 0—1 DaniëlseHoekstra Yi~Yl De stand was dus 4Yï^Yi met een hangpartij. De partij tusschen de heeren Kraak en Van Vijven werd n.l. niet uitge speeld wegens het sluitingsuur. Deze partij werd opgestuurd aan den Nederlandschen Schaakkampioen, Dr. M. Euwe, met het verzoek, deze te arbitreeren. ARTHUR SCHNABEL speelt Woens dagavond te Berlijn Mozart's pianoconcert. Luistert met een Hilversum 5. Inlichtingen bij alle N. S. F.-agenten. RICHTPRIJS TARWE. Verhoogd met f2.50 Naar wij vernemen heeft de Vita (Vereeniging van inheemsche tarwe afnemers) van regeeringszijde bericht ontvangen, dat de richtprijs voor de tarwe voorloopig verhoogd zal worden met f 2.50 en dus gebracht van f 12.50 o pi f15 Deze verhooging is als voorloopig aangekondigd, omdat, naar bekend is, over een definitieve bepaling van den richtprijs, eerst de commissie van advies moet worden gehoord. Naar wij vernemen, houdt deze verhooging .verband met de maatrege len, welke noodig zijn om den groote ren tarweoogst 1932 te steunen, en met het verzoek van de molenaars om goedkoope inheemsche tarwe, welke zij steeds gewend zijn geweest voor hun product te gebruiken. Wij kunnen thans nog nader mede- deelen, dat ook de heffing van de Meelcentrale ten aanzien van de vrije bloemverstrekking zal worden ver hoogd en wel van f2 op f3.25 per 100 K.G. Steun melkveehouderij. Het ligt in het voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer de Kamer bijeen te roeepn tegen Don derdag 9 dezer te een uur ter open bare behandeling van het wetsontwerp tijdelijke maatregelen tot hulpverlee ning aan de melkveehouderij, indien althans de Memorie van Antwoord in tijds zal zijn verschenen. De Ainsferdamsche Ioonkwestie. De drie S.D. Au P. raads leden leggen hun func tie neer. Naar aanleiding van het stemmen van drie S.D.A.P-raadsleden voor de loonkorting te Amsterdam, heeft de federatievergadering der S.D.Ai.P. de volgende motie aangenomen. „De vergadering van de Federatie Amsterdam van de S.D.A.P., overwe gende het standpunt der partij in zake loonsverlaging; gezien het dooi de Federatievergadering met algemee- ne stemmen gegeven advies in zake de loonkorting voor de gemeentewerk lieden; keurt het stanpunt, ingenomen door de partijgenooten G. v. d. Bergh, F. L. Ossendorp en W'. Polak in de Raadsvergadering van 19 Mei jl. bij de behandeling van de loonsverla gingsvoordracht, af en verzoekt dezen partijgenooten hun mandaten ter be schikking te stellen. De genoemde raadsleden hebben daarop aan deze uitnoodiging vol daan en bedankt als lid van den Amsterdamschen raad. De eerste ontvangster. Te Heerjansdam is tot gemeente ontvanger benoemd mej. M. Sloof, zij is de eerste vrouw in Nederland die deze functie bekleedt. DE DUITSCHE CRISIS. Rijksdag ontbonden. Rijkspresident Von Hindenburg heeft Zaterdag de volgende veror dening geplubliceerd: „Op grond van art. 25 der rijks grondwet ontbind ik onmiddellijk den rijksdag omdat deze volgens het re sultaat der verkiezingen in de laatste maanden voor de landdagen gehou den niet meer beantwoordt aan den politieken wil van het Duitsche volk." Hitier spreekt. Hitier heeft te Schwerin een verkie zingsredevoering gehouden,, waarin hij o.a. zei, dat dtV Brüning gemeend heeft de nationale beweging te kunnen neerdrukken en tegelijk een nationale buitenlandsche politiek te voegen. Er bestaat echter ^en onverbrekelijk ver band tusschen de buitenlandsche poli tiek en de organisatie van het binnen land. Dezer dagen zal een balans voor gelegd worden, die meedoogenloos zal aantoonen, hoe het er in werkelijk heid in Duitschland uitziet. Er zul len maatregelen genomen moeten wor den van een zoodanigen omvang, dat zij slechts dan ten uitvoer gebracht kunnen worden, wanneer de mede werking van het heele Duitsche volk er achter staat. Geen regeering zal het wonder kun nen volbrengen, Duitschland weer groot te maken, voordat in het binnen land orde is gebracht75 pet. van onze stedelijke bevolking moet leeren be grijpen, dat de levensbasis van ons volk de Duitsche landbouw is. Maar Duitschland kan niet behouden wor den als de millioenenkracht der ar beiders niet meewerkt. Hitier marcheert. Hoewel de uitslag der verkiezin gen in Mecklenburg-Schwerin nog niet geheel bekend is, is te voorzien dat de nationaal socialisten de volstrekte meerderheid zullen behalen. Heden morgen was bekend, dat zij reeds 29 van de 58 zetels bezet hadden. Opstand in Chili. De militairen hebben in Chili zon der veel bloedvergieten men spreekt van 3 dooden de macht in handen genomen en de socialis tische republiek uitgeroepen. Frankrijks regeering. Herriot heeft thans een regeering gevormd, waarvan bijna alle leden tot de radicalen behooren. De voornaamste posten zijn als volgt bezet: Herriot premier en Buitenlandsche Zaken; Paul-Boncour Oorlog; Ger main-Martin Financiën; René Renoult Justitie; Chaufemps Binnenlandsche Zaken; Leygues Marine; Painlevé Luchtvaart. Aanslag op Ward Hermans. Vrijdagavond kort voor middernacht is te Heist op den Berg een aanslag gepleegd op het Vlaamscbe Kamer lid, Ward Hermans. Deze was met den laatsten trein uit Antwerpen te ruggekeerd en begaf zich per fiets naar zijn woning, toen hij in de Berg straat door een onbekend persoon werd aangevallen. De aanvaller dook onverwachts uit de duisternis op en had een pistool in de hand. Hij vuurde het wapen af in de richting van Ward Hermans, die in den linkerarm werd getroffen en te gronde viel. Toen Ward Hermans weer opstond was de aanvaller reeds gevlucht. Het Kamerlid begaf zich onmiddellijk naar het huis van een geneesheer en viel daar bewusteloos neer. De kogel kon niet uit den arm worden verwijderd. Ward Hermans ligt thans te bed. Zaterdag is door het parket te Meche- len een onderzoek bevolen, hoewel Hermans zelf geen klacht had inge diend. Van zijn aanvaller kon hij trouwens slechts een zeer vage be schrijving geven. Volgens de eerste re sultaten van het onderzoek zouden zware vermoedens wegen op een der politieke vijanden van den gewionden afgevaardigde. Deze aanslag heeft in het heele arrondissement Mechelen waar Ward Hermans zeer bekend is, groote opschudding verwekt. GorguloFs verhoor. Het onderzoen: inzake den moord op president Doumer is, naar Belga uit Parijs meldt, vrijwel geëindigd. De moordenaar heeft een laatste verhoor ondergaan, waarbij hij heeft gezegd: „Ik wil sterven, maar men begrijpe mijn bedoeling: ik wilde de wereld voor het communisme redden. Ik koes terde volstrekt geen haat tegen Dou mer, dien ik bewonderde en die een hoogst fatsoenlijk man was. Was er een andere president geweest, dan zou ik dien hebben gedood." Wemeldinge en Pieternella van der Cingel 26 j. jd. te Wemeldinge, laatst te Goes. Overleden: Apollonia Baas, 20 j., te Ka- pelle. Veiling van 6 Juni 1932. Aardbeien le soort f51 a f93. Idem 2e soort f 30 a f 59, Kasprincesseboonen f 60 a f93, Spinazie f 17 a f 18, Postelein f 12 a f21, Aardappelen f 1,60 a f2, alles per 100 K.G., Bloemen: Rozen f 13, Idem: La thyrus f 3 a f 8, Wortelen f 13 a f 14, Ra dijs f 1 a f 1,20, Rammenas f 1,70 a f2,10, Raberber f 1,70 a f2, Selderij f 1,50, alles per 100 bos. Bloemkool le soort f 9 a f 14, Idem 2e soort f5 a f7, Idem 3e soort f 3 a f 4, Witte komkommers f7 a f 13, Krop sla f0,80 a f2,90, alles per 100 stuks. ROTTERDAM, 6 Juni 1932. Vlasaanvoer: 2320 blauw 35/60, overi gens geen handel. Zeer gedrukte stemming. Boekweit: Mansjoerische aflading Juni/ Juli f7,15, Amerikaansche half Juni ver wacht f 7,30. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 10,50. Mais f77,—. Haver f6,25. Binnenlandsche: Ernstige verkeers-ongevallen. Op den Rotterdamscheweg nabij de Lijmfabriek fe Delft is Zaterdag de werkman De G. wonende te Delft, taen hij zich per fiets naar zijn werk be gaf, in botsing gekomen met den motorrijder W. uit s—Gravenhage, die een dame achterop had. De duorijd ster mej. H. werd zwaar gekwetst opgenomen. De G. bekwam een been fractuur, terwijl de motorrijder een ernstige hoofdwonde opliep. De politie vervoerde de drie slacht offers per auto naar het gasthuis, waar mej. H. des nachts aan de he komen kwetsuren is overleden. Te Baambrugge heeft Zaterdagavond een zeer ernstig ongeval plaats ge, had. Twee meisjes de gezusters K. uit Vinkeveen, fietsen te zamen in de richting Abcoude. Ter hoogte van de Korte Koppure geraakten de sturen doordat de zusters te dicht naast elkander reden, in elkaar, met het ge volg, dat de meisjes beiden kwamen te vallen. Op hetzelfde oogenblik, dat het eene meisje viel, kwam een zware vrachtauto aanrijden. Deze kon het meisje niet ontwijken met het nood lottig gevolg, dat het zware achter wiel over haar lichaam ging. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig doch deze kon slechts den dood con- stateeren. Het andere meisje, dat in een sloot terecht was gekomen, wist zich te redden. Een tragische bijzonderheid is, dat het slachtoffer in ondertrouw was en de volgende week in het huwelijk zou treden. Aanslag verijdeld. Mussolini zou slachtoffer zijn. De politie te Rome heeft Zaterdag een aanslag op Mussolini kunnen ver hinderen door de arrestatie van een verdacht man, die zich ophield in de nabijheid van Mussolini's paleis op de Piazza Venezia. De man was in het bezit van een valsch Zwitsersch paspoort ten name van Angelo Cal- vini en bleek twee krachtige bommen en een geladen revolver bij zich te hebben. Na een langdurig verhoor be kende de man ten slotte, dat hij zich naar het paleis van den Duce had begeven met het doel hem te vermoorden. Locomotief gesprongen. Door het uifeenspringen van een locomotief in de nabijheid van Nagh- hamadi in Boven-Egypte zijn werklieden gedood en elf zwaar wond. acht ge BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren; Geert z.v. Herman Verbeek en Harmina Braakhekke; Dorothea Slisabeth en Cornelia Jacoba d.v. Petrus Augustinus de Coninck en Geertruida Catharina Schou wenburg. Huw.-aang.: Anthonie Geluk 24 j. jm, te Tholen en Magrieta Faasse 22 j. jd. Jacob Johannes van Liere 23 j. jm. en Eli sabeth Hollestelle 22 j. jd. Huw.-a£k.: Willem Gijssel 28 j. jm. te VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. MARKTBERICHT. Gerst Haver Erwten Schokkers Bruine boonen Blanke Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad 6.25 a f 6,75 6,— 9,~ 8,~ 6.— 1.25 f 20,- f 6,75 f 13.50 f 13,50 f 7,~ f 0,00 f 20,50 f 7,50 a f 0,00 f 28,— a f 30.- Aardappelen: Zeeuwsche Blauwen en Bonten f 2,a f 3,25, Eigenheimers nihil. Varkensmarkt; Varkensaanvoer. 1302 stuks, 1ste kwa liteit 22 a 26 ct.. 2de kwaliteit 19 a 21 ct., 3de kwaliteit 15 a 18 ct., export 24 a 26 ct. Handel viug. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. BAARLAND. Zaterdag j.l. werd door den heer J. A. Hoogvliet, architect te Baar land, ten zijnen huize aanbesteed het bou wen van een nieuw woonhuis te Wemel dinge voor M. Oudeman te Baarland. In geschreven werd door I. van Baal te We meldinge f 4850; B. Smit te Kattendijke £4788; Joh. de Mol te Baarland f4500; F. de Bourgfraaf te Wemeldinge 4450; C. van Gorp te Wemeldinge en Jan Ver- heijke te Ellewoutsdijk f 4263; A. Kosten te Wemeldinge f 4224; H. van Koeveringe te Schore 4121; Gegund aan H. van Koe veringe. Het schilderwerk zal worden ver richt door V. Th. Lagendijk te Wemel dinge. ONDERTROUWD J. J. VAN LIERE en E. HOLLESTELLE. Korte Kerkstraat 17. Magdalenastraat 7. Goes, 6 Juni 1932. Huwelijksvoltrekking 23 Juni 1932. HET BESTUUR van den polder HEEREN» roept sollicitanten op voor de betrekking van tegen 1 Augustus a.s. Zakelijke borgstelling 500,Salaris 90,Pensioenstorting 8 Yl Brieven aan den dijkgraaf P. BLOK, Heerenpolder, Wolphaartsdijk. HET BESTUUR van den polder OOTS-NIEUWLAND, roept sollicitanten op voor de betrekking van tegen 1 Augustus a.s. Zakelijke borgstelling 1000,Salaris 50,—Geen pensioenstorting, behoudens goedkeuring Ged. Staten. Brieven aan den dijkgraaf L. OVER- BEEKE te Wolphaartsdijk, HET BESTUUR van het waterschap OUD-WOLPHAARTSDIJK, roept solli citanten op voor de betrekking van tegen 1 Augustus a.s. Zakelijke borgstelling ƒ5000,—. Bezoldi ging ƒ350,—. Pensioenstorting 8J^% be houdens goedkeuring Ged. Staten). Brieven aan den dijkgraaf J. GOET- HEER, Veerweg te Wolphaartsdijk, vóór 26 Juni a.s. HET BESTUUR van den polder NIEUW-SABBINGE, roept sollicitanten op voor de betrekking van tegen 1 Augustus a.s. Zakelijke borgstelling ƒ400,—. Salaris 30,—Pensioenstorting 8 Yl Brieven aan den dijkgraaf JAN J. KLOMPE, Nieuw-Sabbingepolder, Wol phaartsdijk.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3