Stadsnieuws FroVlncienieuWs ÜSÏJ VISCHAKTEN. De Commissaris van Politie der ge meente Goes brengt ter kennis van belanghebbenden dat vanaf heden kos teloos op zijn bureau verkrijgbaar zijn aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte. De prijs der akten bedraagt voor het dienstjaar 1 Juli 1932 tot en met 30 Juni 1933, voor een: groote vischakte A (tot het visschen in de binnenwateren en de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen) f7,50 kleine vischakte tot het visschen met: één peur f 1,— één hengel geaasd met visch fl, één sleephengel f 1,— hengelakte (tot het visschen met meer dan één hengel) f0,50 Het bureau bovengenoemd is voor dit doel geopend eiken werkdag van voorm. 10 uur tot nam. 1 uulr, en van 35 uur nam. De Commissaris van Politie voornoemd, WIERTS VAN COEHOORN. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Goes, zal op Vrij dag 10 Juni a.s., des namiddags 2 uur, in openbare vergadering bijeenkomen. In behandeling komen o.a. Onbewoonbaar- verklaringen. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de woning 's-Heer Hendrikskinderendijk 35. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de woningen 's-Heer Hendrikskinderendijk no's 21 en 23. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van het perc. Molendijk 16. Bezwaarschrift. Bezwaarschrift van den heer N. Knie riem tegen zijn aanslag in de straatbelas ting voor het dienstjaar 1932, met voorstel van B. en W. deze aanslag van het kohier af te voeren, daar hij ten onrechte is opge- legd. De keuringsdienst. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe gemeenschappelijke regeling met zes omliggende gemeenten in zake de oprichting en instandhouding van een keu ringsdienst van vee en vleesch. Aanvanke lijk was voorgesteld, de tarieven van het keurloon voor de buitengemeenten een wei nig hooger te doen zijn, doch na onderling overleg meenen B. en W. een uniforme regeling te moeten voorstellen. Rangen en jaarwedden secretarie-personeel. Naar B. en W. schrijven, maakte de commissie voor Georganiseerd Overleg be zwaar tegen het scheppen van twee nieu we rangen beneden dien van tweede klerk. Na rijp beraad hebben B. en W. zich ver- eenigd met haar voorstel, het aantal nieu we rangen tot één te beperken, waardoor het totale getal rangen van 6 wordt ge bracht op 7. B. en W. bieden mitsdien een veranderd concept-yrtjzigingsverorde- ning ter vaststelling aan. (Deze wijziging, betreft den nieuwen rang „typisten-schrijvers", wier aanvangs salaris wordt bepaald op f 700,—met jaar- lijksche verhoogingen van f 50,—tot een maximum van f 1100,Op het salaris wordt toegepast een korting van f 100,— per jaar voor elk jaar dat de betrokken functionaris jonger is dan 18 jaren.) Schotje van Armoede. Voorstel van B. en W. tot overname van- stukjes grond in het Schotje van Armoede, waarna door de gemeente voor verbete ring en bestrating zal gezorgd worden. De eigenaars wilden den grond gratis afstaan, doch om notarieelen omslag te vermijden, stellen B. en W. aankoop a 25 cent voor. Overdracht van macht. Gedurende de laatste jaren is het meer malen voorgekomen, dat de raad beslis singen had te nemen, welke evengoed door B. en W. hadden kunnen worden afge daan, ware het niet. dat de wet zich hier tegen verzette. Met name de verhuring van woningen, in-gebruikgeving van stukjes grond, schoollokalen, enz., het instellen van beroep tegen administratieve beslissingen, het reclameeren in zake belastingaanslagen en dergelijke. Sedert de laatstelijk daarin aangebrachte wijzigingen bevat deGemeentewet in ar tikel 212 een bepaling, die aan den raad de bevoegdheid verleent om, naar door hem te stellen regelen, de krachtens de ar tikelen 171, 172, 173, 174, 175 en 177 der Gemeentewet door hem uitgeoefende macht over te dragen aan burgemeester en wet houders. B. en W. stellen den raad thans voor, onder bijvoeging van beperkende be palingen, tot deze machtsoverdracht te be sluiten. Werkverschaffing. In verband met het voortduren der werkloosheid heden zijn nog 80 perso nen bij de werkverschaffing te werk ge steld stellen B. en W. voor: in de eerste plaats aan te vatten het tweede gedeelte van de werken tot verbe tering van het haventerrein, waarvan het lste deel thans nagenoeg gereed is; en in de tweede plaats het doen uitvoeren van een drietal werken, n.l. verbetering der L. P. van de Spiegelstraat, voortzetting van den aanleg van rijwielpaden en verdere teer- porfierverhardingen langs straten, zoomede verbetering van de Michiel Adriaanszoon de Ruyterlaan. De kosten van deze drie werken taxeert de Directeur van Gem.- werken op f 19.107,50, waarvan op de ge meente-begrooting reeds uitgetrokken f 9000, zoodat bijgevoegd zal moeten worden f 10.107,50, makende te zamen met de kosten van de bovenvermelde ver betering van het haventerrein ad f 21.008,50 een bedrag van f31.116,—. In de kosten van alle verschillende objecten te zamen is wegens arbeidsloon verdisconteerd een be drag van f 15.614,40. Voor het tweede gedeelte van het werk aan het haventerrein is bereids een bijdra ge van het Rijk in de kosten der loonen toegezegd, terwijl deze voor de overige ob jecten te zijner tijd kan worden aange vraagd. Bouw van steiger. Voorstel van B. en W. om een verzoek van den heer A. van Riesen, te Bergen op Zoom, om vergunning tot het aanbrengen van een steiger aan de haven, onder de ge bruikelijke voorwaarden gunstig te be schikken. Benzine-pomp. Voorstel van B. en W. om op een ver zoek van de Sinclair Petroleum Company S. A. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het plaatsen van een benzine-pomp op ge meentegrond aan de L. P. van de Spiegel straat, onder de gebruikelijke voorwaarden, gunstig te beschikken. Eervol ontslag. De heer P. A. Franken, hoofd der O. L. school C (U.L.O.-school) verzoekt om eervol ontslag uit gemelde functie, ingaan de 1 September 1932. B. en W. stellen voor, het verzoek in te willigen. Adres Goesche Be- stuurdersbond. De Goesche Bestuurdersbond verzoekt in een adres aan den raad in zake de werk verschaffing o.a.: herziening bedoeld wordt blijkbaar ver hooging van het bedrag van het loon, hetwelk wordt betaald aan de arbeiders, die te werk zijn gesteld bij de werkver schaffing; en invoering eener steunregeling, indien tewerkstelling van alle arbeiders niet mogelijk is. B. en W. merken op dat het bij de werk verschaffing genoten wordende loon niet is vastgesteld door den raad, doch door den Minister van Binnenlandsche Zaken, en slechts door dien bewindsman daarin ver andering kan worden gebracht; voorts dat tengevolge van de subsidieering der ge meentelijke werkverschaffing door het Rijk, de indertijd door den raad vastgestel de steunregeling is komen te vervallen en dat invoering eener nieuwe regeling slechts kan geschieden met goedvinden van den bewindsman bovengenoemd, die daartoe, blijkens een schrijven d.d. 16 April 1.1. nog geen voldoende termen aanwezig acht. Verder wijzen B. en W. er op, dat in het in dit adres eveneens vervatte verzoek om voortzetting der werkverschaffing, reeds is voorzien door hun bovengenoemd voorstel. Mitsdien adviseeren zij het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Plaatselijk Crisis comité. Op een verzoek van het Plaatselijk Cri sis-Comité om een bijdrage uit de gemeen tekas, groot f 0,05 per inwoner, in welk geval door het Rijk een gelijk bedrag wordt beschikbaar gesteld, stellen B. en W. voor te voldoen. Berekend naar het aantal in woners per 1 Januari 1932, zal hiermede een uitgaaf gemoeid zijn van 9253 maal f 0,05 is f 462,65. De S. D. A. P.-meeting. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der A.-R. Kiesvereeniging werd besloten aan den burgemeester een schrijven te zen den, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het geven van toestemming tot het houden van een optocht met muziek door de S. D. A. P. op Zondag 26 Juni a.s. en waarin tevens wordt verzocht in de toe komst dergelijke vergunningen niet meer te geven. Aan verschillende vereenigingen enz. zal worden gevraagd aan dit adres ad- haesie te betuigen. Onbestelbare post. Brieven binnenland: De blaauwe rei ger, Roosendaal; D. Ickman, Woens- drecht; Burgemeester en Wethouders, Kattendijke; 1 briefkaart zonder /adres Accordeons- en mond-accordeons- vereenigingen. Een Zeeuwsche bond opgericht. Zaterdagmiddag had te Middelburg een vergadering plaats van de in Zeeland ge vestigde accordeons- en mond-accordeons- vereenigingen, met het doel te komen tot oprichting van een Bond van die vereeni gingen in Zeeland. Aanwezig waren bestuursleden van de vereenigingen „Goesche Orkest- en Too- neelvereeniging „Kunstvrienden"; „Concor dia", Heinkenszand; „Kunstgenot", Kapel- le-Biezelinge; „Crescendo", Middelburg; Chr. Mond. Ver. „Souburg", Souburg; R-K- Ver. „St. Cecilia", Middelburg en van ■u Mond. Ver. „Crescendo". Be richt van verhindering was ingekomen van „Door Oefening Kunst" van Zierikzee; „Meiodia' van Noordwelle en „Crescen do Vlissingen. Op initiatief van het bestuur van de M. M. V. „Crescendo had deze bijeenkomst plaats en haar voorzitter, de heer W. J. Bos, opende de vergadering met woorden van welkom en van blijdschap over de goe de opkomst. In het bijzonder riep spr. welkom den heer C. Flipse uit Wissekerke, voorzitter van den Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Zeeland, die belangeloos een causerie zou houden over hetgeen door organisatie te bereiken is. De heer Flipse begon met te zeggen, dat men gemeend heeft, niet te kunnen voldoen aan het verzoek de accordeon-vereenigin- gen als onderdeel in zijn bond op te ne men, maar wel wil die bond, en ook spr., alle hulp verleenen. Al zijn de accordeon verenigingen bij de andere muziekvereni gingen niet zoo erg in tel, toch meent spr. dat ook deze vereenigingen een reden van bestaan hebben en gezien zijn bij het pu bliek. En daarom is het meer dan tijd, dat men komt tot een organisatie van deze ver eenigingen, wat de zachte muziek zeker ten goede zal komen. Na verdere besprekingen werd vervol gens in beginsel besloten tot oprichting van een bond en tot voorloopig bestuur geko zen de heeren: J. A. Lambermont, Middel burg, voorzitter; W. J. Bos, Leliestraat W 137, Middelburg, secretaris; De Rijk, Schel- destraat 20, Goes, penningmeester. Schoolonderwijzers-Weduwenbeurs. Het Bestuur der Schoolonderwijzers- Weduwenbeurs in de provincie Zeeland, hield dezer dagen te Middelburg haar jaar vergadering, waarbij tegenwoordig waren de Inspecteurs van het Lager Onderwijs in de Inspecties Middelburg en Terneuzen, de heeren C. Wit en B. J. A. Stoopman, de heer W. A. de Blaeij te Breda, de heer M. Dieleman te Westkapelle, benevens de Rentmeester, de heer F. de Hullu te 's-Gra- venhage. Door ontstentenis van den voorzitter, den heer J. A. H. Abeleven, Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes, werd de vergadering gepresideerd door den heer Wit. Uit het verslag over den toestand der Beurs bleek, dat zoowel het aantal wedu wen, als dat der leden met 1 was ver minderd. Besloten werd de verschillende onder wijzers-organisaties in Zeeland op het be staan dezer nuttige instelling te wijzen, met verzoek haar leden te willen aansporen, zich zoo mogelijk voor het lidmaatschap op te geven. Tot lid kunnen aangenomen worden alle in Zeeland bij het Lager On derwijs werkzaam zijnde onderwijzers, mits zij zich aanmelden vóór zij den leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Een onderwijzer, in Zeeland werkzaam en ouder dan 28 jaar, kan nog als lid aan genomen worden, mits zijn lidmaatschap dan ook gerekend wordt te zijn ingegaan met het jaar, waarin hij zich had behooren aan te geven en de verschuldigde contri butie mitsdien ook vanaf dat tijdstip door hem worde voldaan. Een onderwijzer, ouder dan 28 jaar, die uit een andere provincie komende, in Zee land bij het Lager Onderwijs werkzaam gesteld wordt, kan ook lid worden, mits hij zich binnen het jaar na zijn vestiging in Zeeland daartoe aanmeldt. Geeft een onderwijzer, die uit een an dere provincie in Zeeland komt, zich niet binnen het jaar voor het lidmaatschap op, dan kan hij nog worden aangenomen, mits zijn lidmaatschap dan ook gerekend wordt te zijn ingegaan met het jaar, waarin hij zich had behooren aan te geven en de ver schuldigde contributie mitsdien ook vanaf dat tijdstip door hem worde voldaan. In dien geneeskundig goedgekeurd, verzekert een geringe premie van f 10,-'s jaars den weduwen een levenslang jaarlijks pensioen van minstens f 100,—. De Rentmeester, de heer F. de Hullu, Fahrenheitsstraat 364, te 's-Gravenhage, verstrekt desgewenscht gaarne de noodige inlichtingen. De Zeeuwsche luchtlijn. In Mei werden op de Zeeuwsche lucht lijn vervoerd Rotterdam—Vlissingen 20 Vlissingen—Rotterdam 14 HaamstedeRotterdam 41 RotterdamHaamstede 36 Haamstede—Vlissingen 22 Vlissingen—Haamstede 18 Totaal 151 Bezoek uit Engeland. Ongeveer vëertig Engelsche tuinders zul len een rondreis maken door Zeeland, met het doel verschillende tuinderijen te be zoeken. Dinsdag a.s. arriveeren zij te Goes en be zichtigen dan deze plaats en omgeving. De vijftienduizendste. Heden schreef de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Be veland het 15.000ste lid in, n.l. de Wed. J. NieuwenhuizeKoster te Kapelle. Vorig jaar op 17 Juni werd het 10.000ste lid ingeschreven. Prov. Comm. Veilingen, Op 3 Juni vergaderde de Prov. Commis sie uit de veilingen in Zeeland in het Vei lingsgebouw te Goes. Allereerst werden behandeld de statie gelden en huurprijzen kisten en bushels Vanwege het Centraal Bureau waren de statiegelden reeds bepaald op 60 cent voor de kist en 50 cent voor de bushel, welke regeling voor het geheele land geldt. Voor de huur werden echter geen uniforme prij zen gesteld, doch algemeen was men van oordeel, dat dit \frel provinciaal moet wor den geregeld. Daar de Veilings vereeniging te Kapelle haar huurprijzen reeds had vast gesteld en wel lager dan deze volgens het oordeel der andere veilingen moeten zijn, zal deze worden uitgenoodigd om haar prij zen alsnog te wijzigen Voor de aardbeienchips was het wel mogelijk een uniforme prijs vast te stellen voor alle veilingen. Deze zal nader aan de leden worden bekend gemaakt. Wat de terugneming der chips van de handelaren betreft, werd een voor alle veilingen gel dende regeling ingesteld. In bespreking kwam voorts het indertijd opgemaakte plan tot steunverleening aan de kruisbessenteelt. Inmiddels is gebleken, dat de commissie-Lovink zich met deze steunverleening heeft bezig gehouden en aan de Regeering heeft voorgesteld, om een zekere toeslag op den veilingsprijs te ge ven, wanneer deze beneden den productie prijs blijft. Hiervoor zou een bedrag van ten hoogste f20 millioen uit Rijks schat kist beschikbaar moeten worden gesteld. Algemeen was men echter van oordeel, dat aan laatstgenoemd plan groote bezwa ren zijn verbonden en dat dus dient te worden voortgegaan met het voor Zeeland opgemaakte plan en dit alsnog aanhangig te maken bij het Centraal Bureau en bij de commissie-Lovink. PLAATSELIJK NIEUWS BAARLAND. Teraardebestelling H. Schout. Vrijdag had de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Schout plaats. De lijkbaar werd gedra gen door leden en oud-leden van den ker- keraad der Geref. Kerk, waarvan de over ledene 25 jaar als ouderling deel uitmaak te. Ds. H. Lanning te Fijnaart, door den lcerkeraad verzocht, wegens ziekte van eigen predikant, de leiding der begrafenis op zich te nemen, sprak bij het graf woor den van waardeering voor den persoon en arbeid van den overledene en schetste hem als een achtenswaardig man, dien de Heere gaven van verstand en hart geschonken had, waarmee hij gewoekerd heeft. Het eeuwige leven geniet nu, naar wij gelooven, de overledene. Zoeken nu ook wij dit le ven deelachtig te worden. Daarna sprak wethouder H. de Vriend (de burgemeester was door familie-aangelegenheden verhin derd tegenwoordig te zijn), namens B. en W. woorden van waardeering voor den overledene, die 27 jaar lang raadslid en daarbij ook enkele jaren wethouder was. De zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de laatste eer zijn vader bewezen en verzocht te zingen Ps. 119 83. BORSSELE. Autobusdiensten. Ged. Staten hebben vergunning verleend aan de Weduwe J. de Muijnck—Boonc te Borssele tot het in werking houden van een autobusdienst van Borssele over 'sHee- renhoek, Heinkenszand en 's-Heer Arends- kerke naar Goes, en omgekeerd (dagelijks met uitzondering van den Zondag en den eersten Kerstdag)benevens voor een auto busdienst, uitsluitend op Donderdagen en Zaterdagen, van Borssele over 's-Heeren- hoek, Nieuwdorp (gemeente 's-H. Arends- kerke) en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg en omgekeerd. Ds. J. D. Barth, alhier, is beroepen bij de Geref. Gemeente te Meliskerke. COLIJNSPLAAT. Autobusdiensten. Ged. Staten hebben vergunning verleend aan J. D. de Koster te Colijnsplaat tot het in werking brengen van een autobusdienst, uitsluitend op den laatsten Woensdag van elke maand, van Colijnsplaat over Kats, Colijnsplaat en Wissekerke naar Kamper land (veerdam), en omgekeerd. 's-GRAVENPOLDER. Ds. Scheele gewond. Zondag had op den dijk nabij deze ge meente een auto-ongeluk plaats. De chauf feur De Gr., reed met Ds. Scheele (Ka pelle) naar 's-Gravenpolder, waar Z. E. een predikbeurt zou vervullen. Nabij de hofstede van den heer Vermue slipte de auto, reed van den dijk af en botste tegen een boom. Ds. Scheele bekwam een ern stige verwonding en werd door dr. Kole verbonden en huiswaarts gevoerd. De chauffeur bekwam geen letsel. De auto is zwaar beschadigd. 's-HEER ABTSKERKE. Raadsvergadering. Zaterdagmiddag vergaderde de gemeen teraad. Allen aanwezig. Een verordening op de vergunningen volgens de nieuwe drankwet, wordt vastgesteld. Een nieuw reglement op de vleeschkeuringsdienst wordt goedgekeurd. Daarna wordt besproken het plan tot verleggen en verbreeden der dorpsstraat. Een voorstel van B. en W. tot verbreeden met 0.75 M. en verleggen van de bestaan de breedte met een vermoedelijke kosten van f 1200, wordt het alg. st. aangenomen. Tenslotte besluit men aan de Posterijen en Telegrafie een schrijven te zenden waarin wordt geprotesteerd tegen de af schaffing der 2e bestelling in de buiten wijken. 's-HEER ARENDSKERKE. In de heden gehouden zitting van het waterschap 's-Heer Arendskerke, is, bij 2e stemming met 33—30 stemmen, de heer P. Oele te Goes benoemd tot ontv.-griffier KAPELLE. Vergadering aardbeientelers. Zaterdag kwam de groep aardbeiente lers „Aller Belang" in vergadering, onder voorzitterschap van den heer Johs. Schip per bijeen. De voorzitter besprak in zijn openings WEERBERICHT. Het weerbericht van heden luidt, Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen, licht tot halfbewolkt, weinig of geen regen, waarschijnlijk iets zachter. Verdere vooruitzichten: nog weinig verandering. LICHT OP. Dinsdag 7 Juni 9.45 uur Woensdag 8 Juni 9.46 uur woord den groei der vereeniging. Enkele jaren geleden werd de groep opgericht met 19 leden, nu telt zij reeds ruim 100 leden en nog melden zich geregeld nieuwe le den aan. lüt het verslag van den secretaris D. Mallekote bleek, dat het vorige dienstjaar geveild werden voor vatveiling een op brengst van 76^2 gemet aardbeien aan den prijs van f ,17,50 per 100 K.G., tot een bedrag van f28.829,15 voor 164.738 K.G. Geleverd werd door 106 leden, waaronder 16 leden van de Tuinbouw vereeniging met een opbrengst van 15 gemet, de andere le den veilden in blokveiling. De aftredende bestuursleden Johs. Schip per, W. Karelse en P. L. van Oeveren, werden bij acclamatie herkozen. Staande de vergadering werden opgege ven voor vatveilen de opbrengst van ruim 18 gemet. Besloten werd nog 8 dagen tijd te geven voor opgave, verder nog eenmaal te vergaderen voor verdere regeling. De wijkzuster Kuijper te Kapelle-Bieze- linge, ontving van dankbare patiënten voor de vereeniging Wijkverpleging over de maand Mei f 2,50 KRUININGEN. Uit deze gemeente werd een request ver zonden aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage, waarin geprotesteerd wordt door 47 der meest belanghebbende firma's en ingezete nen, tegen de aangekondigde inkrimping bij de Posterijen, waardoor de postverzen ding van 11 uur v.m. en de bestelling van 1 uur n.m. zouden vervallen, terwijl tevens niet meer te Vlake de post wordt afge haald van den trein van 18.25 uur te Vlake, welke trein behalve post ook de dagbladen medebrengt. In bedoeld request wordt ook den nadruk gelegd op de noodzakelijke vermindering der inkomsten der Posterijen, welke de aangekondigde maatregelen ten gevolge zullen hebben, daar de dagbladen eigen bestellers zullen aanstellen. MAANDAG. Ik heb nu toch zoo raar gedroomd Misschien kwam het door dat vader gisterenavond vertelde over den ontvanger in Terneuzen, bij wien weer een kas-tekort ontdekt is. Ik droomde, dat ik al veel ouder was, dan ik nu ben, en ergens een groot mu seum bezocht, waar allerlei oude en ook zeldzame dingen uitgestald waren. Er was ook een heele afdeeling Zeeland en U be grijpt, dat ik daar het nieuwsgierigst naar was. Je zag er alle kleederdrachten en zulke dingen en dan het portret van een burge meester, waaronder stond „deze burge meester had in 1932 geen gebrek aan kas geld". Dan hing er nog een foto van een plaats, waaronder stond: „In deze gemeente kon in 1932 de belasting verlaagd worden". Ook hing er nog een portret van een man, met er onder: „Deze man kreeg in 1932 een betrekking". Toen weer een portret van een anderen burgemeester, waar bij stond: „Het wordt aan dezen burgemeester geweten, dat een deel van de Groote Kerk te Goes nooit gerestaureerd is". En toen kwam ik bij twee glazen kasten met opgezette Zeeuwsche boeren. Boven de eene stond: „Deze Zeeuwsche landbou wer wist in 1932 nog iets te verdienen", en boven de andere: „Dit was een eerlijke Zeeuwsche ontvanger". En toen ik daar bij stond, keken alle menschen me met zulke rare gezichten aan, dat ik van schaamte wegliep, van de trappen viel en toen ge lukkig wakker schrok.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2