tinaasappel"' saus De jeugd en de gevaren van het verkeer Uit de Pers. r. W etenscbap PpovincienieuWs Bij twee pakjes jfc7:P ^-pudding Ö"\j Hoofd-en Kïesp//n MIJNHARDTS POEDERS Gemengd NieuWs. Allerlei HEERENBAAI VERKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.B. 11e Les. Haal links in! ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Wat is de grondregel van het ver keer? „Hou rechts en rij bij het inhalen links voorbij." Zouden alle vervoermiddelen, lang- ;ame en snelle, op een breeden wejg :venveel rechts moeten houden? Neen. We hebben in les 9 geleerd: >e minder spoed, hoe dichter bij het trottoir. het linker plaatje maken er twee fout. De jongen op de fiets, die den \voerman rechts voorbij wil rijden, magffc ook de voerman op den wagen maakt een fout, omdat hij niet genoeg rechts hield en daardoor den wiel rijder als 'tware uitnoodigde, hem aan den verkeerden kant, dus rechts, in te halen. Dat brengt gevaar mee» want als nu die voerman naar rechts wil uit halen, omdat hij een signaal van een auto achter zich hoort, dan raakt de fietser beklemd tusschen het trottoir en de kar. Op de rechter teekening rijdt de voerman goed en zooals hef behoort, dicht langs het trottoir en het meisje op de fiets gaat hem, zooals het moet, links voorbij. De fietser aan den over kant van de straat doet het ook goed en laat de auto alle ruimte om hem voorbij te rijden. Zoodra het meisje het paard voorbij is, moet ze het midden» van de straat weer vrij laten en dus weer naar rechts gaan, maar niet vlak vóór het paard langs, want dan maakt ze dat paard aan het schrikken. Dat plotseling voor een ander langs gaan heet „afsnijden", of met een uit- heemsch woord „coupeeren" en ieder begrijpt wel, dat dit gevaar en onge lukken kan veroorzaken. Onthoud dus goed: Haal links in en ga dan geleidelijk weer naar den rech terkant van den weg. BELGISCHE BLOEMPJES. Uit de „Noorderklok": Drie nieuwe kraaiende hanen! a. u. b. Geef ons een flinken roomschen haan, Die niet als Sinte Pieter doet, Maar die zijn Vlaamsche stuk blijft staan En bij wiens frisschen morgengroet, Heel 'tjonge Vlaand'ren wakker schiet Die kampt voor 'toude, goede recht, En namens 't Christen keerlendïet Voor „Amnestie" hardnekkig vecht. II. Geef me ook een Vlaamschen rooden haan, Die niet op Gallië's mestvaalt staat, Maar kraait „het lijden is gedaan Voor alle Vlamen metterdaad." En schamper als Moyson eens beet, Bespot den laffen overmoed; Die weren wil al 't bitter leed Geweend in tranen als van bloed. III. Geef me eindelijk ook een blauwen haan, Hoe zeldzaam 'tras ook moge zijn, Die roept: „De straffe zij voortaan Geschrapt, gestelpt de pijn." En als de blauwe haan zoo zingt, Dat we allen tellen weer in 't land, Dan is 'tde zon, die binnendringt En 'tonrecht uit ons Vlaanderen bant! JAN FRANS. NAAR DE STRATOSFEER. Onderhoud met Piccard Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van zijn tocht naar de stratosfeer heeft prof. Piccard een onderhoud toegestaan aan een ver tegenwoordiger van het Belgisch Te- legraaf-agentschap. De professor toon de er zich verbaasd over, dat sedert 27 Mei 193Ü nog geen enkele andere geleerde of luchtvaarder heeft beslo ten een opstijging naar de hoogere aether-sfercn te ondernemen. Hij ver klaarde, dat zijn boek over den vori- gen tocht thans in druk is en dat de. definitieve wetenschappelijke resulta ten van zijn studies dus weldra zullen verschijnen. Nu dit werk voltooid is, kan prof. Piccard zich geheel wijden aan de voorbereiding van de tweede opstijging. Deze zal plaats hebben in den loop van Juni of Juli, naar gelang van de atmosferische omstandigheden. Piccard zal weer de leiding op zich nemen, en zooals reeds gemeld, verge zeld worden door Max Cosyns. De plaats waar de ballon zal opstijgen is nog niet definitief vastgesteld. Maan dag gaat hij naar Zurich om te onder zoeken, welke mogelijkheden het vlieg veld van Dubendorf hem biedt. Deze vlieghaven is omringd door heuvels en de windsnelheid is er veel minder dan op andere plaatsen, waardoor mis schien een opstijging in den morgen mogelijk wordt, in plaats van onmid dellijk bij het aanbreken van den da geraad. Ook van Augsburg is niet ge heel afgezien, daar de ballonfabriek aldaar weer in werking zal worden ge steld. Professor Piccard rekent er op, dat de opstijging ditmaal niet zoo lang zal duren als twee jaar geleden. De tocht zal ten doel hebben de bestudeering der kosmische stralen, terwijl men ook de metingen wil completeeren, welke bij de vorige reis zijn verricht. De gon del zal voorzien zijn van een licht kortegolf-toestel, waardoor korte be richten in Morse-teekens kunnen wor den uitgezonden. De golflengte is nog niet vastgesteld, daar op dit punt nog proeven worden genomen, doch zij zal in elk geval liggen tusschen de 40 en 80 meter. De uitzendingen zullen zooveel mo gelijk op vaste tijdstippen geschieden, doch het voornaamste doel van het apparaat is de plaats aan te geven waar de ballon zal dalen, in geval deze weer plaats heeft in de bergen zooals bij den eersten tocht. Diagnose voor longontsteking. Nieuwe methode ont dekt. In de Connaught-laboratoria te To ronto is een snelle methode ontdekt om de types van longontsteking te analyseeren; dit wordt door den Ca nadeeschen gezondheidsdienst als een der grootste vorderingen beschouwd die tot dusver op dit gebied is ge maakt. Volgens dr. Brown, die aan het hoofd staat van de betrokken afdee ling van het plaatselijk laboratorium, beteekent de ontdekking feitelijk de oplossing van het probleem, die met betrekking tot longontsteking bestond doordat men tot dusver niet in staat was snel de diagnose te stellen, aan welk type longontsteking een patiënt leed, hetgeen een groote hindernis vormde voor de serum-behandeling, welke de laatste jaren is toegepast. „Heer en". In de dezer dagen gehouden vergadering van ingelanden van den polder „Heeren", werd de rekening over 1931 '32 vastge steld in ontvang op f 2301,89)/^, en in uit gaaf op f 949,67, mitsdien sluitende met een goed slot van f 1352,22J/£. De begrooting over het dienstjaar 1932- '33 werd vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op f 2978,89J/£, met een post van f 200,10voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van f6,— per H.A., dat is f 2.per H.A. minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F. K. Lenshoek, werd op diens verzoek te gen 1 Augustus a.s. ontslag verleend op de meest eervolle wijze. Herbenoemd werd als gezworen de heer J. J. van Liere en als afgevaardigde naar het Waterschap voor de Sluis aan den Oosterlandpolder de heer P. Blok. De zakelijke borgstelling van den te be noemen ontvanger-griffier werd vastge steld op f 500,—. Nieuw-Sabbinge. In de dezer dagen gehouden vergadering van ingelanden van den polder „Nieuw- Sabbinge" werd de rekening over 1931 '32 vastgesteld in ontvang op f 1552,03^, in uitgaaf op f 1097,38, mitsdien sluitende met een goed slot van f 454,653^. De begrooting over het dienstjaar 1932- 33 werd vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op f 1520,59J^, met een post van f 127,473^ voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van f8,— per H.A., dat is f 2,— per H.A. minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F. K. Lenshoek, werd op diens verzoek te gen 1 Augustus a.s. ontslag verleend op de meest eervolle wijze. Herbenoemd werd als gezworen de heer M. J. Mol en als afgevaardigde naar het Waterschap voor de uitwatering door de Sluis aan „de Piet", de heer Jan J. Klompe. De zakelijke borgstelling van den te be noemen ontvanger-griffier werd vastge steld op f 400,—. Oost-Nieuwland, In de dezer dagen gehouden vergadering van ingelanden van den polder „Oost- Nieuwland", werd de rekening over 1931 - '32 vastgesteld in ontvang op f4314,70, en in uitgaaf op f 3364,56, mitsdien sluitende met een goed slot van f950,14. De begrooting over het dienstjaar 1932- '33 werd vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op f 4228,20, met een post van f 278,85 voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van f 17,— per H.A. dat is f 3,minder dan vorig jaar. PUDDINGFABRIEK GRONINGEN Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F. K. Lenshoek, werd op diens verzoek te gen 1 Augustus a.s. ontslag verleend op de meest eervolle wijze. Wegens periodieke aftreding van den heer M. J. Mol als gezworene, werd de vol gende staat van aanbeveling opgemaakt: 1. M. J. Mol (aftr.2. H. Minnaard en 3. P. Tazelaar. De zakelijke borgstelling van den te be noemen ontvanger-griffier werd vastge steld op f 1000,—. Oud Wolphaartsdijk. In de dezer dagen gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap „Oud- Wolphaartsdijk", werd de rekening over 1931-'32 vastgesteld in ontvang op f21.869,41, en in uitgaaf op f 15.175,45, mitsdien sluitende met een goed slot van f 6693,96. De begrooting over het dienstjaar 1932- '33 werd vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op f22.117,51, met een post van f 3059,40 voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van f 22,— per H.A., dat is f 2,per H.A. minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F. K. Lenshoek, werd op diens verzoek te gen 1 Augustus a.s. ontslag verleend op de meest eervolle wijze. De bezoldiging voor den te benoemen ontvanger-griffier werd gesteld op f 350,— met verplichting 8 Yl hij te dragen voor pensioenstorting, terwijl de zakelijke borg stelling werd vastgesteld op f 5000,(hy potheek op land of huizen). De bezoldiging van den dijkgraaf werd gebracht van f 700,op f 500,die van gezworene van f 150,— op f 75, Aan de pachters van de weilanden van het waterschap werd voor 1932—'33 eene pachtreductie toegestaan van 40 Wegens periodieke aftreding van den heer J. Goetheer als dijkgraaf werd de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. J. Goet heer (aftr.), 2. M. L. Smallegange en 3. A. Koert. Wegens periodieke aftreding van den heer«M.L.Smallegange als gezworene werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. M. L. Smallegange (aftr.), 2. Joh. Driedijk en 3. A. Weijns. Doos4-5ct Perstuk 8ct. Bij Uw drogist. De Zaansche bom. Een goedaardige hel- sche machine. Over de te Zaandam gevonden bom meldde men nader: Toen de chef van het Zaanscho feestgebouw „Thalia" bezig was de ve randa van het gebouw te schrobben, vond hij op straat een pak in een zak gewikkeld. Meenende dat het van arbeiders, die in de buurt bezig waren met zand lossen, kon zijn, gaf hij het pak tegelijk met een fiets, een andere plaats. De arbeiders vertrok ken echter zonder het pak op te vra gen, waarna men den zak opende. Hij bleek een in kranten gewikkeld hollen kogel te bevatten, waarin aan twee zijden een opening was. Op den sector van den kogel was een ijzeren slagpin van ruim een decimeter lengte aangebracht. Het ding zag er uit als een helsche machine daar er ook een wekker met eenige koperdra den aan vastgemaakt was. De wekker liep en de chef achtte de vondst zoo verdacht, dat hij de politie waar schuwde. Een brigadier van politie heeft den bom daarop onderzocht in de keuken van het feestgebouw; hij constateerde dat het projectiel geen springstof be vatte. Wel rook men de geur van carbid. De bom gaf voorts nog aanleiding tot een vermakelijke scène op het politiebureau. Toen een hoofdagent rechercheur op last van den com missaris even naar het voorwerp ging kijken, liep juist de wekker af. De rechercheur schrok daarvan zoo, dat hij ijlings de vlucht nam. „Je kunt nooit weten," zei hij later. Gasvergiftiging. In een van de hoogovens te Ougrée Marihaye (België) is een ongeluk ge beurd, waardoor elf arbeiders aan verstikkingsgevaar blootstonden. Het gas van het kolenverbruïk der hoog ovens wordt opgevangen en aange wend voor de productie van electri- citeit Uit een van de leidingsbuizen en ook uit een ketel is veel gas ont snapt, waardoor een twintigtal arbei ders verrast werd. Negen hunner kon den zich bijtijds in veiligheid stellen doch elf werden in zeer ernstigen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Een hunner is intusschen overleden, terwijl van de tien overigen er zes in levensgevaar verkeeren. Botsing montage-treinen. Op de electrische spoorbaan Lei den Den Haag nabij de buitenplaats „Duivenvoorde", onder Voorschoten twee montage treinen op elkaar gere den vermoedelijk ten gevolge van den mist. Een der treinen ontspoorde. De materieele schade is vrij aanzienlijk Een monteur uit Leidschendam Kreeg bij de botsing een beenbreuk en een hoofdwonde en is in het academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen. Vier andere monteurs werden licht ge wond. Het treinverkeer dat over één spoor moest worden geleid, onder vond aanzienlijke vertraging. DE HILVERSUM 5, het prachttoestel met Super-inductie-schakeling, éénknops- bediening, electrodynamische luidspreker, 275,.bij alle N. S. F.-agenten. Oceaan-vlieger neergestort. De vroegere cowboy Brown, die uit Seattle vertrokken was voor een Oceaanvlucht naar Tokio, is boven zee kort na het vertrek met zijn in brand gevlogen toestel neergestort. Brown was Zondag reeds wegens een breuk in de olieleiding teruggekeerd. Hij, zoowel als de meevliegende me canicien Brooks, werden gered. Naar nader gemeld wordt, is het vliegtuig van Brown,» een roode Fok ker-eendekker, tijdens het innemen van benzine in de lucht, neergestort. Het ongeluk geschiedde een half uur na het vertrek boven Elliot Bay. Brown en Brooks sprongen met hun para chute naar beneden en werden door een politieboot opgepikt. Het vliegtuig zelf is in zee terecht gekomen. Geheimzinnig geval. Naar men meldt uit Boekarest heb ben bij het afbreken van een oud bouwvallig huis te Constantsa, de sloopers niet minder dan veertig ge raamten van mannen en het geraamte van een vrouw gevonden. Uit de bij de lijken aangetroffen knoopen en gespen kon worden vastgesteld, dat het hier de lijken van Roemeensche soldaten uit den wereldoorlog betrof. In het oude huis waren tijdens de bezetting een hotel en een bordeel gevestigd. Een Roemeensch blad meent dat men met de vondst der lijken een stelselmatige door den eigenaar van het huis, een Bulgaar, op Roemeensche soldaten gepleegde reeks moorden op het spoor is gekomen. De soldaten zouden door vrouwen in het huis zijn gelokt en vervolgens omgebracht Het vrouwelijke geraamte zou dan het geraamte zijn van een vrouw, die geweigerd had aan het misdrijf mee te doen. Een onderzoek wordt ingesteld. Na zestien jaar. De doodgewaande zoon. Oskar Daubmann, die na zestien jaar krijgsgevangenschap dezer dagen te Palermo was aangekomen, heeft de reis via Napels voortgezet en is Maan dag te Freiburg aangekomen. Zijn sergeant uit den tijd van den wereld oorlog was hem tot Chiasso tegemoet gereisd. Aan het station Freiburg wachtten duizenden menschen Daubmann op, onder wie ook vele inwoners van zijn geboortestadje Endingen. Toen de bur gemeester van Endingen hem bij het uitstappen wilde verwelkomen viel Daubmann flauw; hij bleek zeer ver zwakt te zijn door de bovenmensche- lijkc inspanning op zijn vlucht en was bovendien psychisch diep geschokt. Men bracht hem naar het stationge bouw, waar hij langzaam weer tot be wustzijn kwam. Treffend was het weer zien van zijn ouders en overige fa milieleden. Daubmann gaf den wensen te kennen, dat men van elke offici eele ontvangst zou afzien; per auto bracht men hem naar Endingen, waar hij zich met zware koorts te bed moest begeven. Het Huis van Daubmann s ouders wordt door een geweldige menschen- menigte belegerd, die nog altijd hoopt dat zij den zoo wonderbaarlijk terug gekeerden zal kunnen verwelkomen. Flesch zuurstof gesprongen. Op het beurtschip van den heer Wie- land, liggende te Sluiskil, is een flesch zuur stof uit elkander gesprongen. Schipper W. bekwam ernstige brandwonden aan het gelaat en handen. Hij is naar het zieken huis te Terneuzen vervoerd. Met een prins getrouwd. De echte geschiedenis van de 17- jarige miss Marian Snowden uit Min neapolis en den Italiaansche prins Geronimo Rospigliosi vertoont frap pante gelijkenis met het filmscenario van een „happy end"-rolprent. De ro man begon drie maanden geleden aan de Fransche Riviera en was in zoo verre afwijkend van de gelijke histo ries, dat de ouders van het meisje bezwaar hadden tegen de verloving van hun dochter met een echten prins waarvoor Amerikanen overigens niet zoo'n afschuw aan den dag leggen. De prins verlaat de badplaats, door zijn geliefde met tranen in de oogen nagestaard. Na eenige dagen wordt haar het verlangen te machtig. Zij gaat naar haar prins in Milaan. Droefenis bij haar ouders, die onmid dellijk de Italiaansche autoriteiten waarschuwen, met het verzoek haar naar de Riviera terug te sturen. Ma rian Snowden denkt er niet aan zich voetstoots over te geven. Met de vrien din, die haar vergezelt, sluit zij zich in haar hotelkamer op en dreigt uit het raam te zullen springen, indien de politie het slot van haar kamer durft forceeren. Intusschen verblijft prins Rospigliosi in een ander hotel te Milaan. De politie wacht tot het meisje zich buiten het hotel vertoont. Zij wordt gegrepen en per auto naar de grens gebracht. Na heftige scènes tusschen ouders en dochter wordt de vrede ge sloten. Het is echter slechts een krijgs list. Veertien dagen oefent Marian ge duld, dan ziet zij haar kans schoon en vlucht opnieuw naar Italië. Weer wordt de politie van haar aanwezig heid in kennis gesteld, maar, al doende leert men, Marian is niet te pakken. Zij is nu gevonden, maarte laat. In alle stilte is haar huwelijk met den prins op zijn kasteel bij Rome voltrokken. ECHTE FRIESCHE iimmiinmiiiiimwiuui 0-50 O.per ons vtvsc/tafi U woB&ft van tfenotf Ontrouw van mevrouw ooievaar. De correspondent van de Times in Turkije meldt aan zijn blad de vol gende vreemde geschiedenis, die zich moet hebben afgespeeld te Exbey bij Broessa. Toen de ooievaars dit jaar terug keerden, kwam het oude paar ook weer terug op het nest op het huis van Mehmet Effendi. Tot voor enkele dagen ging alles goed. Toen volgde er een treurspel. Het eiberpaar keerde terug van een fourageeringstocht, waarop op het nest een hevig geklepper werd ge hoord. Het mannetje had klaarblij kelijk ruzie met zijn wijfje, dat zich dapper verweerde. Na eenige minuten vloog het mannetje weg en keerde terug met alle ooievaars uit den om trek, die hij het nest liet inspecteeren. Toen vlogen zij weer weg, het wijfje op het nest achterlatende, en cirkel den boven het nest in een druk geklep per. Na een half uur beraadslagens keerde het mannetje met twee andere ooievaars terug op het nest, waar het drietal het wijfje afmaakte. Toen dit gesc/iied was, zag men den man netjesooievaar een der jongen uit het nest nemen en zachtjes op den grond neerzetten. De toeschouwers waren stom verbaasd toen zij ontdekten, dat het aldus verwijderde jong geen ooie vaartje, maar een kalkoentje was. Het wijfje was klaarblijkelijk van ontrouw beklaagd en deswege ter dood veroor- oordeeld. Achteraf bleek een kwajongen, even nadat de ooievaarsche haar eieren had gelegd een dier eieren voor een kal- koenei verwisseld te hebben. Pas en kele dagen nadat het broedsel uit gekomen was, had vader ooievaar ont dekt dat een der kinderen niet van zijn bloed was, waarop de hier boven genoemde terechtstelling volgde. ("We laten dit bericht geheel voor rekening van genoemden correspon dent. Red.) Een kort verhaal. Corsica heeft aan de wereld groote mannen geleverd, maar ook levert soms de wereld groote mannen aan Corsica. Een dier mannen, een Rus van ge boorte, verdiende in het Corsicaan- sche dorpje Solenzara zijn brood als landarbeider. Deze man nu schijnt haast te hebben gehad om het plaatsje te verlaten. Waarom, weten wij niet. Maar het was avond en de Rus wou weg uit Solenzara. Hij ging naar het station en vond daar geen mensen, maar wel een trein met een locomotief er voor met stoom op. Hij stal dus den trein en reed weg. Daar hij den weg niet kende en niet verdacht was op een scherpe bocht, vloog hij bij die bocht met trein en al van de rails Het verhaal is hiermee uit.

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 3