De weg tot geluk N° 61 Woensdag I Juni 193*2 119® Jaargang. Buitenland. Reclame-aanbiedingen. LINTVELT's BAZAR Binnenland -VAN NLELLE'S- GOESCHE ONTBYT-KOEK School en kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2»— buiten Goes 2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-» Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17» na 17.30 No, 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTDEN van 1—5 regels ƒ1 >20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. Kabinet Brüning gevallen. Von Papen de nieuwe man. In ons vorig nummer meldden wij, dat het kabinet Brüning gevallen was en geheel onverwacht kwam die mede- deeling niet. Reeds in ons nummer van Vrijdag wezen wij op de eerste verschijnselen en gezien de politieke ontwikkeling in Duitschland kan zulk een crisis ook moeilijk uitblijven. Zoo brachten de Landdagverkiezin gen in Oldenburg een volstrekte meer derheid voor de Nationaal-socialisten en men kan er van overtuigd zijn, dat bij een Rijksdagverkiezing de Nazi's ook niet ver van de 50 pet. zouden af blijven. En intusschen vormen zij in den Rijksdag'nog een kleine groep, die daar niet veel in te brengen heeft. De daar genomen besluiten kon men dus moeilijk meer beschouwen als weerge vende de meening van het volk en on getwijfeld is dit de diepste oorzaak van den val van het kabinet Brüning, welke een feit werd, na een onderhoud van laatstgenoemde met Von Hinden burg. Het nieuwe kabinet zal ongetwijfeld meer de stemming van het volk weer geven, en omdat dit dan niet zal steu nen op den Rijksdag, lijkt een ontbin ding van deze zeer waarschijnlijk. Het is ook zeker de beste oplossing, dat het Duitsche volk in deze moeilijke periode eens duidelijk uitspreekt door wien en hoe het bestuurd zal worden. Dat Hitier daarna „de man" zal zijn, is niet moeilijk om te voorspellen, maar de toekomst van Duitschland's binnen- en buitenlandsche politiek blijft er een raadsel mede. Want onge twijfeld zal het een politiek avontuur zijn, waarin Duitschland zich dan stort aangenomen dat de Nazi's hun belof ten zullen trachten na te komen en het einde van een avontuur valt niet te voorspellen, want dan zou het geen „avontuur" zijn.... De nieuwe regeering. Intusschen heeft Von Hindenburg dadelijk de zaken aangepakt, overleg gevoerd met de kopstukken der par tijen en reeds gisteren, dus een dag na de crisis, werd Von Papen belast met de vorming van een nieuw kabinet en heden meldde men, dat de voor naamste posten waarschijnlijk als volgt bezet zullen worden: Freiherr von Gayl of von der Osten Binnenlandsche Zaken. De gezant von Neurath Buiten landsche Zaken. Generaal von Schleicher Rijks- weer. Oud-minister Warmbold Econo mische Zaken. Dr. Gördeler Arbeid. Freiherr von Lüninck Landbouw. Von Papen behoorde tot het Cen trum, doch is daaruit getreden, hij is een krachtig voorstander van Fransch- Duitsche toenadering. Verder is Von Schleicher eigenlijk alleen een zeer bekende persoonlijkheid, als militair DEZE WEEK SPECIALE 69 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik kan niet begrijpen, waarom ze geen adres hebben achtergelaten, meneer", zeide hij. „Zij betaalden haar rekeningen goed en regelmatig, zeiden de kamers op de ge wone wijze op en reden eenvoudig weg. Ik vroeg nog, of zij geen adres wilden ach terlaten, in geval er brieven mochten ko men, maar de jonge dame antwoordde, dat zij daarnaar zou komen vragen, als ze weer in de stad was". „En is zij er later geweest?" vroeg Lady Mary. „Geen teeken van leven van haar", ant woordde de hall-portier. Gerald overhandigde den man zijn kaartje. „Ik zal je vijf pond geven, indien je mij haar adres kunt berichten", zeide hij. „Ik zal het u onmiddellijk laten weten, zoodra ik het ontdekt heb, meneer", be loofde de man. „Maar ik heb een sterk vermoeden, dat wij die twee dames nooit weer zullen zien. De directrice", ging hij en als politicus en nog een trouw aan hanger van het oude keizerrijk. Nog andere namen worden genoemd, maar van veel belang lijkt het ons niet, wie thans aan de regeering ko men, omdat, zooals boven reeds op gemerkt, deze regeering waarschijnlijk van korten duur zal zijn. Uit de pers. Een paar Duitsche uitlatingen: Het aftreden van de Rijksregeering wordt in de Berlijnsche bladen druk besproken. De (soc.-dem.) „Abend" schrijft, dat de weg, dien men thans is opgegaan, tot toestanden leidt, die nauwelijks meer vereenigbaar zijn met de grondwet. In elk geval moet de so ciaal-democratische partij er op voor bereid zijn binnenkort den grootsten en belangrijksten Rijksdagstrijd te voe ren, die tot dusver in de geschiedenis van de Duitsche republiek gevoerd is. Het „Berliner Tageblatt" betoogt, dat de kans op nieuwe Rijksdagver kiezingen groot is. Brüning is afgetre den, omdat de Rijkspresident onder den invloed van krachten achter de schermen andere wegen is gaan be wandelen dan tot dusver. Het blad ver wacht een uitgesproken rechtsch ré gime. Uit Frankrijk: De „Temps" schrijft naar aanleiding van het aftreden van het Rijks kabinet, dat de kanselier gevallen is onder de slagen, die hem de rechtsche partijen in afspraak met de militaire camarilla hebben toegebracht. Als men niet onmiddellijk overgaat tot een dictatuur, is het waarschijnlijk dat de ontbinding van den Rijksdag zeer spoe dig op de demissie van den rijkskan selier zal volgen. Het „Journal des Debats" verklaart, dat Brüning door de Hitler-beweging wordt weggespoeld. Zijn val zal echter in het Duitsche programma geen ver andering brengen, doch slechts een verandering van methode mogelijk ma ken. De rijkskanselier is een vredes apostel in den geest van Stresemann geweest. Zijn laatste rede, waarin hij uiting gaf aan Duitschlands verlangen, niets te betalen en zich vrijelijk te be wapenen, is scherp en vermetel ge weest. Toch heeft hij aan het nieuwe Duitschland niet kunnen voldoen. De nationalistische „Liberté" schrijft „Welke regeeringscoalitie nu ook in Berlijn tot stand moge komen, Frank rijk weet in elk geval, dat het Hitier tegenover zich vindt als meester van Duitschland. Het zou misschien beter zijn, meent het blad, als de werkelijke vertegenwoordigers van Hitier Duitsch land op de ontwapeningsconferentie en op de conferentie te Lausanne ver tegenwoordigden. Stemmen uit Engeland: De „Times" wijdt warme woorden van erkentelijkheid aan den scheiden den Rijkskanselier en schrijft voorts: Bezien in het licht van de conferentie van Lausanne, zou het aftreden van Brüning een ongeluk voor Europa be- teekenen, indien daardoor een zuiver uitdagende en negatieve houding tot Duitschlands politiek gemaakt zou worden. Dit zou voor het bereiken van overeenstemming op de conferentie niet bevorderlijk zijn. „Financial News" betreurt het af treden van Brüning zeer. Brüning was een krachtige persoon, aldus het blad, onder wiens leiding Duitschland in staat was den storm te boven te ko voort, zijn stem latende dalen tot een ver trouwelijk gefluister, „was er niet rouwig om, ze te zien vertrekken". „Waarom?" vroeg Gerald. „Wel, in de eerste plaats hield zij niet van buitenlanders", legde hij uit, en boven dien kregen wij hier altijd allerlei vreemd volk aan de deur, die naar haar vroegen. Misschien waren het wel detectives of zoo iets. Ik zal niets in haar nadeel zeg gen zij hebben altijd geregeld en ruim betaald maar er waren eigenaardige menschen, die op haar doen en laten let ten". Gerald en zijn zuster reden zwijgend weg. „Ben je teleurgesteld?" vroeg Mary hem bezorgd. „Ik dacht, dat zij wel een boodschap voor mij mochten hebben achtergelaten". „Zal je morgen te Hinterleys komen?" Hij schudde het hoofd. „Ik moet haar zoeken", zeide hij op een vreemden toon, zonder eenige hoop of leven. Mary zeide toen niets meer, maar dien avond nam zij hem onderhanden. Zij had den tête-a-tête gedineerd, daar Lord Hin terleys reeds naar zijn landgoed was ver trokken. Voor het eerst toonde Gerald eenige belangstelling in Myrtile's afwezig heid. „Wat zeide je ook weer, dat er van Myrtile geworden is?" vroeg hij. men. Met Brüning verdwijnt een bol werk tegen het radicalisme van links en rechts. Daardoor komen krachten vrij, welker macht niet te overzien is. De „Financial Times" zegt: De val van de Duitsche regeering komt op het meest ongelegen oogenblik. Het blad hoopt, dat de nationaal-socialisten zich niet in de onderhandelingen van Lau sanne zullen mengen, opdat een poli tiek van samenwerking tot stand kan komen. De strijd in Mandsjoerije. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat het Japansche leger in Mandsjoe rije onder generaal Honjo een ver pletterende nederlaag heeft toege bracht aan de Chineesctie troepen on der bevel van generaal Ma Tsjan-sjen. Vierduizend Chineezen werden vol gens dit bericht gedood of gewond. Paus Pius 75 jaar. Toen kardinaal Achille Ratti tien jaar geleden, den Óen Februari 1922, hij was toen aartsbisschop van Mi laan tot Paus werd verkozen, had hij reeds een grooten naam in de pau selijke diplomatie. In een bewogen tijd April 1918 was hij als aposto lisch visitator naar Polen gezonden en in Juli 1919 tot pauselijk nuntius te Warschau benoemd. Paus Pius XI. De door Paus Benedictus XV inge leide politiek van verzoening tusschen Vatikaan en Italiaanschen staat werd door Paus Pius XI verwezenlijkt in de Lateraansche verdragen, die een einde maakten aan den sedert September 1870 bestaanden toestand, krachtens welken de Paus zich als „de gevangene van het Vatikaan" beschouwde. Wetsontwerp Terpstra. Eenige wijzigingen aangebracht. Het uitvoerige verslag der schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling tus schen de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer en den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen over de voorgestelde wijzigingen in de Lager Onderwijs-wet 1920, is aan de Tweede Kamer toegezonden. Het verslag telt ruim honderd bladzijden en is vergezeld van een eveneens uitvoerige nota met de wijzigin „Zij is naar Frankrijk teruggegaan", ver telde zijn zuster hem. „Er was haar een beetje geld vermaakt en zij verlangde weg te gaan. Vanmorgen heb ik een brief van haar gekregen. Zij heeft de oude boerderij gekocht, waar je haar voor het eerst zag, en kweekt viooltjes". „Waarom verlangde zij terug te gaan?" hield Gerald vol. Jullie waart allen toch vriendelijk jegens haar, hoop ik". „Dat trachtten wij te zijn", antwoordde Mary. „Vader mist haar vreeselijk Wel daar is Christopher!" viel zij zich zelf plotseling in de rede. „Wat beteekent het, dat je je plichten op deze wijze verwaar loost?" vroeg zij, toen Christopher, nog niet in diner-toilet, door den hofmeester werd binnengelaten. „Ik kom vragen hier te mogen dinee- ren", was het glimlachende antwoord, „en bij die gelegenheid Gerald te verwelko men". Mary bloosde een beetje van genoegen. De hofmeester dekte reeds voor een per soon meer. „Dat is erg aardig van je, Christopher", zeide zij. „Heel aardig van je om mij zoo te ont vangen", antwoordde hij. „Er is niets te doen in het Lagerhuis, en ik was er zeker van, dat jullie beiden alleen zoudt zijn. Ik zou denken, dat dat ziekenhuis je erg moest gaan vervelen, Gerald". „Alles verveelt mij, antwoordde Gerald gen, die door de Regeering worden voor gesteld. ,Deze wijzigingen betreffen in hoofdzaak min of meer gewichtige technische aange legenheden. Op de meeste principieele pun ten wordt aan de bezwaren der tegenstan ders in geen enkel opzicht tegemoetgeko men. Van gewicht is echter, dat de uniforme schaal van 45 leerlingen per onderwijzer vervalt, waardoor de bekende éénmans- scholen eenigszins uit het gedrang komen. In plaats van eerst bij 46 wordt nu het hoofd bijgestaan door een onderwijzer bij 35 leerlingen, door twee onderwijzers zoo dra het getal 76 wordt (in plaats van 91), door drie onderwijzers zoodra het 131, door vier onderwijzers zoodra het 186 be draagt; daarboven wordt voor elk vijftig tal leerlingen een onderwijzer meer ge rekend. Voors vernemen wij, dat een nieuw ar tikel wordt ingevoegd, waarbij de gemeen teraad de bevoegdheid krijgt, het benoe men, overplaatsen en ontslaan van vak onderwijzers aan burgemeester en wethou ders op te dragen. Het aantal toe te kennen straffen aan onderwijzers wordt eenigszins gewijzigd en verminderd. In gemeenten met een éénmans openbare school, waar een vakonderwijzeres voor handwerken wordt aangesteld, behoeft de gemeente niet langer aan alle bijzondere scholen in de gemeente vergoeding voor vakonderwijs uit te keeren, doch alleen aan de bijzondere scholen, die in hetzelfde ge val verkeeren. Een wederkeerige bepaling is opgenomen voor éénmans bijzondere scholen in gemeenten waar aan geen en kele openbare school een vakonderwijzeres is aangesteld. Ten opzichte van de gewone onderwij zers zijn echter dergelijke bepalingen niet opgenomen. De datum van invoering (1 Juli a.s.) is gehandhaafd, hoewel het in Kamerkringen ten eenenmale onmogelijk geacht wordt, het wetsontwerp, dat ongetwijfeld zeer veel discussie zal uitlokken en tot een aantal amendementen zal aanleiding geven, nog vóór dien datum door de Tweede en Eer ste Kamer te doen behandelen. De vleeschuitvoer. Naar Frankrijk. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid, den heer Van den Heuvel, in verband met de regeling van den uitvoer van vleesch en vleeschwaren naar Frank rijk, heeft minister Verschuur geantwoord, dat de bestaande meening als zou een bij K. B. aangewezen adviseur voor den uit voer van vleesch en vleeschwaren een commissie van exporteurs hebben ingesteld, onjuist is. De verdeeling der certificaten geschiedt nauwkeurig op voorschrift. Het aantal exporteurs dat in staat is te voldoen aan de gestelde voorwaarden voor een aan deel in den betreffenden export, en in aan merking komt voor een certificaat, bedraagt ongeveer 50. Het is inderdaad juist, dat de exporteurs soms een grootere opbrengst verkrijgen dan voorheen. Dit is een gevolg van het oploopen der prijzen in Frankrijk in verband met de invoerbeperking en ook van de prijsdaling hier te lande. Er bevindt zich inderdaad nog een vrij aanzienlijke voorraad schapen in Neder land, die, indien niet spoedig afgeslacht, hun handelswaarde verliezen. Dit is echter een niet te voorkomen gevolg van de sterk verminderde afzetmogelijkheden. Het den minister bekend, dat verschillende tus- schenhandelaren speculatief groote voorra den schapen hebben opgekocht, daar zij verwachten voor het verkrijgen van een uitvoervergunning in aanmerking te zullen DENSOETENINVAL SEDERT 1 S2.& komen, althans van de exporteurs een hoo- geren prijs te kunnen bedingen, Dat expor teurs nu reeds lammeren aankoopen gebo ren in 1932 en daarop nog een grootere winst maken dan op andere schapen, ter wijl de export der schapen geboren in 1931 nog veel meer wordt beperkt, is den minis ter bekend. Het is niet mogelijk den tus- schenhandelaren certificaten te verstrek ken. Dat de extra-heffing voor den uitvoer van schapenvleesch, welke van 16 tot 21 Mei op 15 cent per K.G. is gesteld, ten slotte op de belanghebbende schapenver- koopers wordt verhaald, is den minister niet gebleken. In overeenstemming met den wensch der Fransche regeering wordt er nauwkeurig op gelet dat de handel in schapenvleesch naar Frankrijk naar verhouding op de zelfde wijze plaats heeft als vóór invoe ring der Crisis-uitvoerwet en dat van een beperking van het aantal exporteurs noch van bijzondere bevoorrechting eenige spra ke kan zijn. De minister is niet voornemens maatregelen te treffen waardoor deze han del anders zou geschieden. Uitspraak weversconflict. Maandag heeft de commissie, welke eenigen tijd geleden is benoemd inzake het weversconflict bij de firma Gerh. Jannink en Zn. te Enschede, uitspraak gedaan. Volgens deze uitspraak zullen de acht-, negen- en twaalfgetouwenwevers een loon moeten ontvangen van resp. f 29, f 30,75 en f 35. Reeds vroeger is vastgesteld, dat deze loonen met 10 pet. zullen worden verminderd. Verder heeft de commissie bepaald, dat een vaststaande regeling zal wor den ingevoerd volgens welke per vol uur wachtgeld 70 pet. van het loon zal worden betaald. Omstreeks 125 wevers vallen onder deze bepalingen. Zij krijgen dus iets minder dan in dertijd op de conferenties met den rijksbemiddelaar werd aangeboden. Toen waren loonen aangeboden resp. f 33, f 34 en f 36. Het niet aanvaarden van deze be middeling leidde tot het uitbreken van het groote textielconflict. droevig. „De dokters zeggen, dat ik weer beter ben, maar dat weet ik niet. Ik kan niet slapen, en er schijnt ergens een ledig plekje in mijn hoofd te zijn. Indien ik be gin te denken, word ik duizelig. Geef mij een glas champagne, Richard". „Een landelijk leven voor jou, mijn jon gen", verklaarde Chirstopher. „Als ik Ma ry was, zou ik je morgen meenemen". Gerald schudde het hoofd. „Ik heb eerst iets te doen", zeide hij. „Apropos, je weet van Myrtile, veronder stel ik? Zij is teruggegaan naar de kleine boerderij". Christopher knikte. Mary, die hem nauwkeuring gadesloeg, dacht dat zijn on verschilligheid haast natuurlijk leek. „Eigenaardig", merkte hij op, „te den ken, dat zij daar toch nog zou eindigen. Ik vraag mij af, of zij ons zegent of vloekt, Gerald, omdat wij haar naar het einde van den weg hebben meegenomen". Gerald zuchtte. „Ons vloekt, zou ik denken", antwoord de hij. „Alle kennis is pijn, en de herinne ring ook. Gisternacht ontwaakte ik plot seling en ik herinnerde mij te hebben ge vochten met dien grooten kerel op de Pool- sche grensHeeft Elsa jullie verteld van den man, dien ik daar doodde?" vroeg hij, het voorhoofd fronsend. Mary stond haastig op. „Denk aan de bevelen van den dokter", waarschuwde zij. „De laatste twaaf maan Lijst wachtgelders. Op de laatst verschenen lijst (toe stand op 20 Mei 1932) van op wacht geld gestelde onderwijzers bij het ppen baar en neutraal bijzonder lager on derwijs komen in totaal voor 330 per sonen (144 m. en 186 vr.) waarvan 13 (3 m. en 10 vr.) in Zeeland. De wacht gelders zijn te verdeelen als volgt: a. afkomstig van openbare scholen voor gewoon en uitgebreid lager on derwijs: 1. leeftijd beneden 60 jaar; 110 (48 geh. m., 25 ongeh. m. en 37 pn- geh. vr.); 2. 60 jaat en ouder: (53 geh. m., 11 ongeh. m. en 10 ongeh. vn.); 3. gehuwde onderwijzeressen: 130; b. afkomstig van openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs: 4 (3 geh. m. en<! geh. vr.); c. afkomstig van neutrale bijzondere scholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs: 12 (4 geh. m. en 8 ongeh. vr.) den zijn taboe. Er zijn wel erger dingen, dan Bolsjewisten te dooden". „Die kerel had zeker ook wel iemand, die veel van hem hield", ging Gerald som ber voort. „Je moest die vrouw hebben ge zien, die mij thuisbracht, Christopher. Ik kan de gedachte aan haar niet uit mijn hoofd krijgen. Den eersten keer, dat ik haar zag, ging ik naar haar toe,^<fm haar te vragen haar minnaar Krossneys om te koopen. Ik vond haar het ruwste, brutaal ste, walgelijkste schepsel, dat ooit den naam van Vrouw misbruikte. Toen zag ik haar de eene maand na de andere het werk van een man verrichten. Zij loog, vloekte, zij vocht, vocht met haar vuisten, indien zij geen andere wapenen kon vinden; zij dronk; eens zelfs droeg zij mij bijna door een moerasland van een mijl lang, terwijl een paar schildwachten aan de grens den geheeien tijd op ons vuurden. Zij was een afschuwelijk, prachtig heldenfiguur. Een man, van wien wij beiden wisten, dat hij een spion was, zat ons op de hielen. Ik zag, dat zij hem in haar kamer lokte. Twee minuten later stroomde zijn bloed onder de deur door". „Gerald!" smeekte zijn zuster. „Heel goed", mompelde hij. „Ik weet niet zeker, of het mij niet goed doet van die dingen te spreken. Ze zijn zoolang een afschuwelijk droombeeld voor mij ge weest" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1