Stadsnieuws ProVincieoieuWs Rustig en kalm, Sport. lifSPK&y JMBTmooi ■HHaiccii 3f% JANTJES WDAGBOEK Oranjevereeniging. De plannen voor Koninginnedag. Vrijdagavond vergaderde in Schut tershof de Oranjevereeniging onder voorzitterschap van den heer Abele ven, die de bijeenkomst met een woord van welkom opende. Vertegenwoor digd waren 14 buurtvereenigingen. Na voorlezing der notulen door den secretaris, den heer Rothuizen, zette de voorzitter het reeds opgemaakte plan uiteen. Het bestuur meent, dat het feest den heelen dag moet vullen en zoodanig moet zijn, dat het ook aantreljkelijk voor de omwonenden wordt. Men heeft o.a. gedacht aan een optocht met kinderen, waarbij dan elke buurtvereeniging iets moet voor stellen, b.v. een groep met een bepaal de strekking, een fragment uit een sprookje, e.d. Men heeft wel over de kosten der costumeering gesproken, maar met een bepaald soorc papier is reeds veel te bereiken. Voorts wilde men dan voor elke deelnemende buurt vereeniging een prijs beschikbaar stel len en die toekennen in verhouding tot het bereikte resultaat. Deze op tocht zal dan tweemaal door de stad trekken, 's middags en 's avonds, waar bij rekening gehouden wordt met de andere feestelijkheden, muziek op de Markt, e.d., terwijl de route zoodanig genomen wordt, dat door elke buurt getrokken wordt. Bij de nu volgende besprekingen ble ken de afgevaardigden zich met dit plan te kunnen vereenigen. Verder deelden zij mede, welk bedrag elke buurtver. voor de Oranjeverèeniging beschikbaar stelt ter bestrijding der algemeene onkosten. Men kwam tot een totaal van f 220. De voorzitter had intusschen medegedeeld, dat minstens f200 noodig was. Uitvoerig werd besproken, op wel ke wijze de jury voor den optocht samengesteld moet worden en uit wel ke personen, of die b.v. van buiten de stad moeten zijn. Met algemeene stem men werd tot het laatste besloten, on der het gemaakte voorbehoud, dat daarbij ook geen personen mogen zijn, die eventueel aan de samenwerking van één of meerdere groepen mede werken. Voorts werd besloten een optocht commissie te vormen, bestaande uit één lid van elke buurtvereeniging. De ze optocht-commissie zal over veertien dagen vergaderen en de plannen nader bespreken. Op deze vergadering zullen ook de hoofden der lagere scholen uit- genoodigd worden. Verder zal op die vergadering besloten moeten worden, of de prijzen voor de groepen in den optocht uit geld of medailles zullen bestaan. De aanwezigen bleken voor medailles te zijn. Nog eenige nadere besprekingen volgden, waarna de voorzitter de ver gadering met een woord van dank voor de goede opkomst, sloot. DE HILVERSUM 5 waarborgt U vol maakte selectieve ontvangst bij één- knops-bediening. (275 Gld. compleet). N. S. F.-agenten in elke plaats. Hoofd agent J. M. POLDERMAN, Goes, Te lefoon 129. Langs de Singels. Jrong leven. Bij een wandeling langs onze mooie singels, trekt niet alleen het frissche jonge groen van boomen, heesters en planten de aandacht, maar is het ook de moeite waard het broeden van de watervogels te volgen. Zooals ieder reeds gezien zal heb ben zit achter de fa. Massee in den Oostsingel één der zwanen,te broeden, en hebben de „dukel-oentjes" op de drijvende eenden-kooi vóór tandarts Bonnet beslag gelegd. Bijzonder aardit om te zien is het nest, dat juist boven den waterspiegel tegen den middelsten pijler van de steenen brug gebouwd is en waarin gisteren twee eieren prijk ten. Ook de twee laatste ganzen, die we aan den Westsïngel te water lieten, hebben, ongeveer achter de rijksland- bouwwinterschool, een „geriefelijke wo ning" gevonden, door onze gemeente werklieden keurig ingericht, en het vrouwtje zit er reeds te broeden. Goes ganzestad. Tenslotte nog een opmerking aan het adres van hen, die „zoo dom als een gans" blijken te zijn. In één onzer vorige nummers schre ven wij zoo iets als: dat Goes den naam „Ganzestad" waardig zou wor den, en één onzer lezers, wijzende op het gezegde, dat we hierboven bezig den, vond het toen heelemaal niets om naar voren te brengen, dat op het stadswapen een gans prijkt. Maar dit ligt toch meer aan het verstand van dien lezer dan aan dat van de gans. Want ziehier wat o.a. in onze „Winkler Prins" staat: „In tegenstelling met het volksgeloof zijn de ganzen schrander, voorzichtig en w a a k z a a m". Zoodat de naam „ganzestad" toch inderdaad wel een onderschei ding is om zich „waardig" te maken, Doodelijk ongeval. Gisteren raakte op den straatweg onder Etten en Leur, de 32-jarige land bouwer A. L., die op zijn rijwiel plot seling, zonder signaal te geven, den weg over stak, onder den juist passee- renden auto van onzen stadgenoot den heer A. T. V. De landbouwer was vrij wel op slag dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Het onderzoek wees uit, dat de heer V., die met een matig gangetje reed, aan het ongeval geen schuld heeft. Geneeskundig onderzoek ambtenaren. Lijst van geneeskundigen art. 75 Pen sioenwet 1922. Door den Minister van Financiën is de heer J. O. Petersma te Middelburg, aan gewezen voor de provincie Zeeland voor het verrichten van het geneeskundig onder zoek (zenuwziekten) van ambtenaren, die wegens door invaliditeit veroorzaakte on geschiktheid voor het verder waarnemen van hun betrekking aanspraak maken op pensioen. Middeïburg's abbattoir. In zake de reeds jaren loopende abat toir-kwestie stellen B. en W van Middel burg voor, bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beschikking van Ged. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit tot het heffen van invoerkeurloonen ook van vleesch, dat uit de kringgemeen ten afkomstig is. Intusschen hebben Ged. Staten thans ook hun goedkeuring onthouden aan het besluit tot het aangaan van een tijdelijke leening van f 204.000 voor bouw en inrichting van een centrale slachtplaats. B. en W. zullen niet voorstellen ook hiervan voorziening aan de Kroon te vragen, omdat het bou wen afhangt van de vraag of al of niet invoerkeurloon mag worden geheven en zij dit eerst in hoogste instantie wenschen te zien uitgemaakt, om dan eventueel te trachten direct een definitieve leening te sluiten. Kasttekort bij polders. Naar wij vernemen, is vanwege de Pro vinciale Griffie kasopname gedaan bij den heer H. v. d. O., ontvanger-griffier van verschillende polders te Terneuzen, waar bij een kastekort moet zijn gebleken. Kinderarbeid. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes vestigt in het belang van werkgevers en werknemers de aan dacht op artikel 24 der Leerplichtwet 1920. Dit artikel luidt: Onverminderd de voor schriften der Arbeidswet 1919 is het ten strengste verboden, tijdens den volgens de Wet bepaalden leerplichtigen leeftijd, dien sten of arbeid te doen verrichten door een kind gedurende den tijd, waarin onderwijs wordt gegeven aan eene school, waarop het is ingeschreven, of gedurende den voor het huisonderwijs van dat kind bestem den tijd. PLAATSELIJK NIEUWS. baarland. Waterschap Baarland. In de Vrijdag alhier gehouden jaarver gadering van Ingelanden van het water schap Baarland c.a., waren aanwezig 40 personen, uitbrengende 42 stemmen. De dijkgraaf, de heer P. van Wingen Mz., memoreert het overlijden in het afge- loopen dienstjaar van den oud-dijkgraaf D. Meulenberg en de oud-gezworene Jacb. Elenbaas en spreekt woorden van waar deering voor de toewijding door hen in hun betrekking tot het waterschap betoond. De rekening van den dienst 1931 -'32 werd goedgekeurd, welke sluit met een ba tig saldo van f7199,59. De begrooting voor den dienst 1932 '33 werd vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op een 'bedrag van f 43.459,05, met een post voor onvoorziene uitqaven, qroot f 5206,08. Het dijkgeschot werd gebracht op f 20 per H.A., dat der vroonen op f 12. Het vorig dienstjaar bedroeg dit resp. f 23,— en f 15,—. Aan de pachters van dijken en landen van het waterschap zal voor 1932 een kor ting van 20 worden verleend. Wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Bruggeman als gezworene, werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. A. J. Bruggeman, 2. A. de Jager, 3. A. J. Mol, allen te Oudelande. Vrijdag heeft de Justitie te Middelburg aangehouden als verdacht van brandstich ting in November 1931 in eene schuur in deze gemeente, de 47-jarige landbouwster C. S., alhier. BORSSELE. Ds. J. D. Barth is beroepen bij de Geref. Gemeente te Gouda. DRIEWEGEN. Raadsvergadering. De raad vergaderde Woensdag 1.1. Pre sent alle leden. Vastgesteld werden ver ordeningen op het vergunnings- en ver- lofsrecht. De raad sprak den wensch uit, dat een volgend jaar tijdelijke korting wordt toegepast op de jaarwedde van het hoofd van dienst. Voor de kappers- en barbiers winkels stelde de raad de 21 dagen, be doeld bij artikel 9 derde lid. Winkelslui tingswet, vast, op de Woensdagavonden tot 11 uur, vanaf 1 Mei tot en met Sep tember. Getracht zal worden de 2e buiten bestelling der posterijen te behouden. 's-GRAVENPOLDER. De tijdelijke rijksklerk J. B. Wisse, ten kantore alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. verplaatst naar het ontvangkantoor te Heinkenszand. GEERSDIJK. De melkprijs is alhier van 10 cent per liter gedaald tot 8 cent, terwijl een con- curreerende melkverkooper zijn product voor 7 cent per liter verkoopt HANSWEERT. Alhier is aangekomen het motorschip „Noord-Friesland", om een lading aard appelen in te nemen voor Engeland. Hans- weert is hiermede gepromoveerd tot zee haven. HOEDEKENSKERKE. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, is benoemd mej. Doets te Middelburg. 's-HEER ARENDSKERKE. In de vacature-predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. A. T W. de Kluis te Serooskerke (W.). KAPELLE. Afscheid stationschef. Zaterdag nam de heer A. Bruinshoofd, stationschef te Kapelle-Biezelinge, afscheid van zijn werkkring na een diensttijd bij de Ned. Spoorwegen van 44 jaar. De heer Bruinshoofd begon zijn loopbaan als spoor wegarbeider te Vlake. Na promotie te Vlake is hij werkzaam geweest als stations chef te Duiven, Arnemuiden en sinds 1924 te Kapelle-Biezelinge. Veilingsvereeniging K. B. O. De veilingsvereeniging Kapelle-Biezelin ge en Omgeving, kwam Zaterdagmiddag in algemeene ledenvergadering bijeen. De voorzitter heet de reeds 70 opgeko- menen welkom. Het voorbije seizoen is van dien aard geweest, aldus spr., dat we niet angstvallig mogen zijn, de gang van zaken is goed te noemen, namens het bestuur mag hij volle tevredenheid betuigen over de verrichtte werkzaamheden van het per soneel, een iegelijk in zijn eigen gestelde taak. Mededeelingen: het bestuur besloot om f 100 uit te trekken voor de te houden proeven van Prof. Sprenger, om het 2de en 3de soort fruit meer rendabel te maken. De op- en aanmerking, gemaakt door ver schillende leden over personen in dienst van de veiling, voornamelijk de veiling meester-directeur, zijn door het bestuur met de betrokkenen behandeld en de bezwaren onder het oog gezien. Toegezegd kan wor den, dat hierin verandering ten goede zal komen. Het bestuur besloot om in den ver volge de bovenste rij van de koopersban- ken alleen voor de telers vrij te laten, de overige dienen voor de koopers. Ingekomen stukken: van den heer L. Verhulst uit Biezelinge, een schrijven om den veilingmeester-directeur te ontslaan, als zijnde ongeschikt voor zijn taak, onder teekend door meerdere leden. Het bestuur, aldus de voorzitter, behan delde dit verzoek en acht het niet noodig er verder op in te gaan. Spr. wees op art. 8 van de Statuten. Alsnu volgde nog een uitloting van vijf obligaties en de'ed de heer A. D. Snoep, boekhouder, rekening en verantwoording over gehouden beheer. Namens de financieele commissie bracht de heer Johs. Schipper verslag uit. Alles werd in goede orde bevonden, geadviseerd kan worden tot vaststelling. Aldus be sloten. Benoemd werd als lid van de financieele commissie in de vacature-Johs. Schipper, de heer A. van der Graaff. De contributie werd weder vastgesteld op f 1 per lid voor het jaar 1933. Het veilingspercentage werd vastgesteld, zooals het bestuur dit aangaf, groote vei ling 2, kleine veiling 4, boomgaarden 3 en eieren 1 pet., eveneens de emballage-rege ling voor telers en koopers. Gaarne zag de heer Ganseman, dat het terrein achter de veiling, dat straks weer benut zal worden voor de aardbeieninmaak wat opgeknapt werd. Toezegging volgde na een drukke bespreking over de kosten daartoe. De heer D. Landman is het opge vallen, dat de notulen, alles wat op de 1.1. gehouden vergadering is voorgevallen, net jes weergaven. De voorzitter echter deelde niet mee, wat op de bestuursvergadering is besproken over het incident-Gerritsen, gaarne wilde hij hiervan meer weten. De voorzitter zegt, dat het hem niet lust, deze kwestie weer opnieuw aan het rollen te maken. De resultaten zal hij wel ondervinden van het aldaar behandelde. Alles wat in de bestuursvergaderingen wordt besproken, behoeft niet aan de groo te klok gehangen te worden. De heer A. van der Graaff juicht het toe, dat het bestuur met zijn tijd meegaat en zijn voorstel op de algemeene vergadering van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland zag aangenomen in zake con- tingenteering. Gaarne wenschte hij wat meer te weten, betreffende wat er bespro ken is over de invoerrechten. De heer Van der Have diende van ant woord en wees op het moeilijke hiervan. Den heer C. van der Vliet was opge dragen, namens de tuinbouwvereeniging Kapelle en Omgeving, om te spreken over een bewaarplaats voor pootaardappelen. De vereeniging meende, dat ook het be stuur dit wel eens onder het oog kon zien, daar zij beschikt over voldoende terrein; het is niet denkbeeldig dat de toekomst ook hier nieuwe banen aangeeft. De voor zitter was het hier ook wel mee eens en zal dit in bespreking brengen bij het be stuur. De heer Poleij, bestuurslid, gelooft dat het niet op den weg ligt van de veiling om een bewaarplaats te bouwen voor poot- aardappelen. De heer Ganseman zegt, dat ook op de vergadering van de afdeeling Kapelle-Biezelinge van de Z. L. M. hier over is gesproken. Nadere toezegging tot bespreking volgde. Geslaagd te Rotterdam voor de Hoofd- acte Fröbel-onderwijs, Mej. Jac. van Wil- legen te Kapelle. schore. Het eere-comité voor het op 15 Juni a.s. alhier te houden zangconcours, bestaat uit de heeren J G. van Nieuwenhuijzen, bur gemeester, W. Karelse, wethouder, A Bruijnzeel en C. de Vrieze, gemeenteraads leden. Ernstig ongeval In de timmermanswerkplaats van den heer J. Hendrikse, alhier, is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. De knecht S. ge raakte met zijn hand in de boormachine, tengevolge waarvan enkele pezen werden afgesneden. S. moest zich naar Goes bege ven voor medische hulp. ovezand. Waterschap Ovezand. Het waterschap Ovezand hield op 28 Mei de vergadering van ingelanden. Pre sent of vertegenwoordigd 18 van de 20 ingelanden. De rekening over 1931—'32 had aan ontvangsten f 12.005,80^, en aan uitgaven f 10.260,47Y2. Ze sloot dus met een goed slot van f 1745,33. De begroo ting over 1932— 33 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 11.467,03. Voor bezuiniging zal in het vervolg het ge bruikelijke middagmaal bij de ingelanden vergadering achterwege worden gelaten. Het bestuur wordt gemachtigd de borg tocht van den Ontvanger-Griffier te rege len. Tot dijkgraaf wordt herbenoemd de heer L. de Winter en tot Gezworene de heer M. de Jonge Az. wolphaartsdijk. Weegbrug „De Hoop", Algemeene vergadering van de weegbrug „De Hoop", station locaalspoor Oostkerke. Uit de rekening van den penningmeester den heer C. Remeijnse, bleek, dat er in het afgeloopen boekjaar op bovengenoemde weegbrug waren gewogen: 1.534.594 K.G. suikerbieten, 1.563765 K.G. aardappelen, 697.965 K.G. ajuin, 198.944 K.G. hooi en stroo, diversen 58.790 K.G., 18 stuks vee en 1 auto. Totaal was ontvangen f 1894,88 met inbegrip van het vorige goed slot van f 1230,10. Besloten werd als dividend op de aandeelen uit te betalen 16%. Als be stuurslid werd herkozen de heer L. Over- beeke. Als weger en reserve-weger werden herbenoemd de heeren H. van Leerdam en D. Meeuwse. Besloten werd het weegloon eenigszins te wijzigen en wel in dien geest, dat voor de aangevoerde landbouwpro ducten uit een andere gemeente 5 cent per 1000 K.G. meer gerekend zal worden. Het salaris van den weger werd opnieuw vast gesteld op de helft van de opbrengst van het weegloon. T. A. V, E. N. U. Vrijdagavond hield de vereeniging T. A. V. E. N. U. een vergadering van aan deelhouders. Door den secretaris-penning meester, den heer Joh. Lindenbergh, werd verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat er in het afgeloopen boekjaar een zeer groot gebruik was gemaakt van de zalen van T. A. V. E. N. U. Besloten werd 5 rente uit te betalen op de aandeelen-obli- gatie-leening. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. Koert en Joh. Lindenbergh. yerseke. Wedvlucht postduiven. De postduivenvereniging „Stormvogels" hield een wedvlucht van Compiegne. Af stand 257 K.M. De uitslag was als volgt: le pr. Daan van Boven 1.40; 2e pr. E. Everse 1.44; 3e pr. W. van Haver 1.48; 4e pr. E. Everse 1.59; 5e pr. W. van Haver 1.59. Naar het IJselmeer, Hedenmorgen zijn ongeveer 30 a 35 mo torvaartuigen naar het IJselmeer gevaren, om zaad te halen voor den uitzaai der mos selcultuur. Dit halen is sinds morgen zons opgang geoorloofd. Ook van andere plaat sen maakt men zich op om zulks te doen. Een en ander brengt een heele drukte mee, want men moet ongeveer 50 a 60.000 ton zaad halen voor men genoeg heeft. En dan moet nog gerekend worden met de vergun ning, want niet iedereen krijgt zooveel als hij wil. beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Voetbal. n ederlandCechoslovakije. Een zoo niet uitverkocht, dan toch zeer bezet Stadion heeft gistermiddag onder een staal-blauwen hemel ons Oranje-team een eervolle 2'1 nederlaag zien lijden te gen een nationaal Cechisch Elftal, dat die zegepraal ten volle verdiende door zijn be tere techniek. Die betere beheersching van het spel was evenwel een troef, die onze tegenstanders slechts met de grootste moeite hebben kunnen uitspelen waardoor feitelijk tot de laatste minuut de span ning er in bleef. Het vertoonde spel beantwoordde geheel aan de gestelde verwachtingen: de Cechen met hun geraffineerd kort spel, hun hoo- ger tempo en hun betere balcontrole tracht ten met man en macht onze jongens uit WEERBERICHT. ■pk De verwachting tot den avond van 31 dezer luidt: zwakke tot matige ver anderlijke wind, later uit Z. richtin gen, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog kans op regen ol onweer in het Oosten, in het Westen weinig of geen regen, iets warmer overdag. LICHT OP. Dinsdag 31 Mei 9.39 uur Woensdag 1 Juni 9.40 uur positie te spelen of door hun snelheid-van- aanvallen te overbluffen. Dat gelukte ette lijke malen waardoor meestal een paniek stemming in onze achterhoede ontstond, doch waaruit men slechts éénmaal een doelpunt scoorde. Het Nederlandsche elftal vocht daarte gen met zijn eigen wapenen: een snel, open spel met een overrompelend karakter, dat minstens evenvele malen tot kansen op succes leidde als aan de overzijde welke kansen evenwel door onze jongens voor namelijk door een tekort aan snelheid bij de afwerking van het „plan de campagne" en een prachtig doortastend optreden van de Cechische achterhoede niet voldoende benut konden worden. Nadat Nederland reeds eenige fraaie schoten door den uitstekenden keeper der gasten onschadelijk had zien maken namen de Oranje-mannen, na ruim een kwartier, de leiding. Dit doelpunt kwam nog vrij on verwacht uit een mislukt schot van Vol kers tegen den Cechischen back Burger; de toesnellende Bonsema, die juist op de goede plaats stond, bedacht zich geen oogenblik om van de geboden gelegenheid gebruik te maken en zuiver in te schieten. Zeven minuten later, volgde een schit- rende aanval der gasten, waaruit Silny on houdbaar inschoot en dus den stand op 1 1 bracht. Ongeveer 20 minuten na rust, toen onze verdediging een oogenblik niet op haar post was, nam Cechoslovakije door Ne- jedly, uit een voorzet van Junek, de lei ding (1—2). Hiermede kwam ook het einde. Wemeldinge—Krabbendijke 3—4. De wedstrijd WemeldingeKrabbendij ke, Zaterdag j.l. te Wemeldinge gespeeld, verloor de thuisclub met 43. Wemeldinge teekende echter protest aan tegen het an- nuleeren van een doelpunt. Nederlaag-wedstrijden Rilland". De 4de nederlaag-wedstrijd Rilland— Hansweert, Zaterdag te Rilland voor een groot aantal toeschouwers gespeeld, werd tamelijk zwak door de gastheeren ingezet, maandag. Aan de ongelukken met auto's schijnt nooit een eind te komen. El- ken dag lees je er opnieuw van en dikwijls worden er ook menschen bij gedood. Soms kan niemand er eigenlijk iets aan doen, maar dikwijls komt het ook, doordat ze niet goed uitkijken, of rijden ze erg on voorzichtig. Maar het ergste is nog, als iemand een ongeluk maakt, die dronken is. Want dat is eigenlijk hetzelfde als dat je het opzettelijk doet, omdat je van te voren weet, dat je dronken geen auto of motor of fiets kan rijden. En je kunt ook wel be grijpen, dat de rechters kwaad zijn, als dan een ongeluk gebeurt. In Goes kwam ook iemand voor de rechtbank. Ph. P. uit Yer- seke, die met zijn fiets onder een auto was gekomen, en die ook dronken moet ge weest zijn. Nu hij werd er zwaar voor ge straft, en zoo erg gewond, dat hij vijf maan den thuis moest blijven. En toen kreeg hij nog eens twee weken hechtenis ook. Dus misschien is dat wel een goede les voor hem geweest. Maar dat de Officier, toen P. zeide: „ik had wel dood kunnen zijn", antwoordde: „daar was misschien nog niet zooveel aan verloren geweest", vind ik niet zooals het hoort, vooral niet van een Officier van Justitie. Want ik zou ook wel eens willen weten, als P. vermoord was, of dan de Officier ook gezegd zou hebben: „nu, daar is misschien niet zooveel aan ver loren, we zullen maar een lichte straf eischen".

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2