Stadsnieuws Sport. Rechtszaken Binnenland WEERBERICHT. JANTJES WDAGBOEK Volksconcert. Het programma voor het volkscon cert, te geven door de Harmonie Ho sanna, op a.s. Donderdag 26 Mei, des avonds half negen op de Groote Markt, luidt als volgt: 1. „Les Sentineïles d'Apollon", marsch, H. A. Maas; 2. ,.,La Fée Prin- temps", ouverture, I:. Andrieu; 3. „Die Hochzeit der Winde", walzer, John T. Hall; 4. „Maritana", fantasie, Jos. Kes- sels; Pauze; 5. „In Venta Temporis" marsch, Blankenburg; 6. „Berlin wie es Weint und Lacht", ouverture, A. Conradi; 7a. „Enchantement", F. Abt; 8 F. Popy; 7b. „Avondlied", F. Abt; 8. „Tannhauser", fant. sur l'opera, R. Wagner; 9. „En Excursion", marsch, Belleflamme. Chr. Zangvereeniging „De Lofsfem". Gisteravond hield bovengenoemde vereenïging haar derde jaarvergade ring in de Melksalon Bustraan. Na het zingen van Psalm 138 1, opende de voorzitter de vergadering met ge bed. In zijn openingswoord viel een dankbare toon te beluisteren voorden genoten zegen in het verloopen veree- nigingsjaar. De goede samenwerking tusschen directeur en leden was mede oorzaak, dat de vereenïging flink stu deerde, waardoor het mogelijk was dit jaar vier maal in het openbaar op te treden. Naast de vele Bonds muziek werden verschillende Psalmen en Ge zangen in studie genomen, waarbij de directeur, de heer H. Wolzak, zich op uitnemende wijze van zijn taak kweet. Zoowel het keurig verzorgde jaar verslag van den secretaris als dat van den penningmeester, getuigden van een gezond vereenigingsleven. Bij de behandeling der huishoude lijke zaken werd o.m. besloten tot toe lating van vrouwelijke adspirantleden van 1416 jaar. Beide aftredende be stuursleden werden herkozen. Waar op het programma voor deze vergadering het nuttige aan het aan gename verbonden werd, was het ge heel een prettig samenzijn. Na het zingen van ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", sloot de di recteur deze vergadering met dank zegging. Don Kozakken-koor „Platoff". Zooals reeds met enkele woorden medegedeeld, zal bovengenoemd koor Dinsdag a.s. in Schuttershof een uit voering geven. Hoewel wij de capaciteiten van dit gezelschap voldoende bekend achten, laten wij hieronder nog eenige recen cies volgen, waaruit blijkt, dat ook de critici vol lof zijn. De Maasbode: „....Deze vereeniging van menschelijke stemmen op z'n prachtigst de natuurlijke klanken van een volmaakt instrumentaal ensemble wist te imiteeren. De stijging van kracht en schoonheid in de innerlijke voordracht bleef aanhouden en schoo ner dan ooit fe voren hoorde het volle Gebouw van K. en W. het Wolga- Bootsman-lied zingen. En zóó schoon, dat men de schippers nu werkelijk achter een heuvel zag verdwijnen." De Tijd: Bijzondere bekoring. Onbeschrijfelijk bassen-materiaal. Dat klinkt zoo vol, zoo warm, zoo sonoor en grondeloos diep, dat men er niet genoeg van krijgen kan. De afwisse ling van solo en koor en het tempera ment geven aan deze kooruitvoeringen iets geheel eigens. Het succes was enorm." De Courant: Beter dan welk koor ook. Prachtstemmen: Een bas, die laag D zingt dat de stoelen trillen. Een tenor, die met kopstem in hoog C zingt, teer als een vrouwestem. On ze zangers moeten gaan luisteren. Suc ces? Wel men brak de zaal haast af." Bank-Associatie. Naar de directie der Bank-Associa tie ons mededeelt, zullen de kantoren fe Middelburg en Goes 1 Juni a.s. wor den samengevoegd. Den heer C. J. Hondius, directeur van kantoor Middelburg tevens plaatsver- vangend-directeur van kantoor Goes, en den heer J. P. Beun, procuratiehou der van kantoor Middelburg, is op de meest eervolle wijze ontslag verleend. De heer L. K. van Zaltbommel, pro curatiehouder van kantoor Goes, zal ten gerieve van de cliëntèle Donder dags en Zaterdags zitting houden te Middelburg. Onbestelbare post. Brieven binnenland: M. v. d. Lin de, Utrecht; Wed. L. v. d. Wal, Bloem- fonteinstraat, Den Haag. Brieven buitenland: Mr. A. W. Ra- mus, 140 Hyk St. Kent, England. Arbeidsbemiddeling. Gistermiddag werd in het Schut tershof een vergadering gehouden van gemeentebesturen en agenten der ar beidsbemiddeling ter bespreking der wet op de arbeidsbemiddeling. De vergadering werd geopend door den heer H. P. Staal, te Middelburg, die in bijzonder welkom heette dehee- ren Th. van Lier, referendaris bij den rijksdienst der arbeidsbemiddeling (de geestelijke vader van deze wet) en J. K. Melse, landbouwbemid- delaar fe Middelburg. Spreker achtte het van belang een vergadering als deze fe beleggen, nu bedoelde wet op 1 Januari j.l. in werking is getreden. De heer Van Lier gaf hierna in korte trekken een overzicht van den inhoud der bedoelde wet. Deze on derscheidt: a. de ijpenbare arbeidsbe middeling met óf zonder winstoog merk. De wet van 29 Nov. 1930 regelt niet veel betreffende het materieel recht openbare arbeidsbemiddeling. Alleen in hoofdstuk 2 der wet staan enkele algemeene bepalingen. De wet schrijft plaatselijke, disfricfsorganen en hef rijksorgaan voor. De werkwijze .wordt echter niet geregeld. Die kunnen de organen, onder nader overleg zelf re gelen. Sedert 1 Mei ressorteert de ar beidsbemiddeling en werkloosheids verzekering onder het Departement van Binnenlandsche Zaken. Ieder werk gever en werkzoekende kan terecht bij de organen der arbeidsbemidde ling. Maar deze organen kunnen uit zonderingen maken. Uitgesloten kun nen b.v. worden zij, die tegenover de Beurs bedriegelijke handelingen pleeg den of tof werken ongeschikt zijn ge bleken. Niet ieder behoeft door de Beurs als werkgever beschouwd te worden. Zonder speciaal verzoek mag bij de openbare bemiddeling ook geen on derscheid of voorrang worden ver leend naar verschil van richting. De openbare bemiddeling is kosteloos. Alleen speciale kosten, op verzoek van den aanvrager gemaakt, moeten vergoed worden. Uitvoerig beantwoordde spr. de vraag, welke de houding der arbeids bemiddeling is bij staking en uitslui ting. Hierover is veel te doen geweest. Geen bemiddeling wordt verleend voor een bedrijf, waar een staking of een uitsluiting heerscht. Hoe staat de arbeidsbemiddeling tegenover de arbeidsvoorwaarden? Artikel 7 zegt, dat de organen der ar beidsbemiddeling moeten „kennis ge ven" als een patroon arbeiders wil hebben tegen een loon, beneden het plaatselijk geldende. Maar de bemid deling kan plaats hebben. Wel schrijft de wet voor, dat het collectief con tract door de arbeidsbemiddeling zal worden „geëerbiedigd". Volgens artikel 8 dragen de organen der arbeidsbemiddeling geen verant woordelijkheid voor de gevolgen der bemiddeling, uitgezonderd een mo- reele tegenover gemeentebesturen en rijksdienst. De kosten van de gemeentelijke be middeling komen in het algemeen voor rekening der gemeente. Alleen draagt het Rijk voor 40 pet. bij in het salaris van den directeur of agent. De kosten van de dïstrictsbeurs worden voor door het Rijk en voor 1door de ge meenten in het district gedragen. Ten slotte maakt spr. nog enkele opmerkingen over de bijzondere be middeling. Voortaan mag zonder toe stemming van den Minister geen ar beidsbemiddeling met winstoogmerk worden uitgeoefend. En wordt er ver gunning verleend, dan gelden verschil lende strenge voorwaarden. De heer J. K. Melse sprak hierna over: „De arbeidsbemiddeling in land en tuinbouw". Spreker verwees met instemming naar het rapport der Z.L.M. over dit onderwerp. Ook de Z.L.M. achtte een bemiddelingsinsfituut noodig, vooral voor seizoenarbeid. De openbare be middeling stond te weinig in contact met landbouwers en arbeiders. Thans wordt door de kringbemiddelaars met succes contact gezocht met de organi saties van werkgevers en werkne mers. Maar de agenten moeten waf meer actief zijn. Ook de belangheb benden werkgevers zoowel als werk nemers moeten het belang van de zen dienst inzien. De agenten moeten bedenken, dat hun werk meer bestaat in het dienen dan in het gediend worden. Hef gaaf er om den rechten man te brengen op de rechte plaats. De agenten moeten vooral vlug werken. Men moet ver trouwen in dit werk krijgen en daar toe moeten allen samenwerken. Over beide onderwerpen volgde nog eenige bespreking. De vergadering was druk bezocht. PLAATSELIJK NIEUWS COLIJNSPLAAT. Ds. M. Bons hoopt Zondag 31 Juli a.s. te Oudenhoorn afscheid te preeken en Zondag 21 Augustus d.a.v. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier intrede te doen. HANSWEERT. De marechaussee Schut, te Heusden, is met ingang van heden overgeplaatst naar Hansweert. HEINKENSZAND. Met ingang van 1 Juni a.s. is op zijn verzoek, de rijksveldwachter J. J. Diele- man, alhier, in gelijke betrekking overge plaatst naar Hoek bij Terneuzen. KAPELLE. Bij het jaarlijksche koningschieten, van wege de handboogschutterij „Willem Teil" werd de heer A. S. Luijk, alhier, koning- schutter. Ook in 1931 was hij koning. KATTENDIJKE. Ds. J. P. Enklaar, alhier, heeft het be roep naar de Ned. Herv. Kerk te Delden aangenomen. KRABBENDIJKE. Postbestelling. Met ingang van 27 Mei a.s. zal de 1ste bestelling te Bath ongeveer om 11 uur wor den ontvangen. De 2de bestelling blijft op denzelfden tijd als gewoon gehandhaafd. YERSEKE. De kreeftenvisscherij. Met de kreeftenvisscherij gaat het ook niet naar wensch. De vangst is nu wel niet schitterend, maar gezien de weersomstan digheden is deze toch niet slecht. Anders is het evenwel met den prijs, die geregeld naar beneden wordt gedrukt door aanvoer van buitenlandsche kreeft, speciaal Noor- sche. Deze wordt in elk kwantum aange boden en dank zij de gedeprecieerde va luta van de Scandinavische landen zeer concurreerend. Tol Noorwegen f 1,08. Zoo komen iedere week versche aanvoeren, die den Zeeuwschen visscher het brood uit den mond nemen. Tegen een prijs van f 1.10 a f 1,30 per K.G. is geen kreeften- visscher in staat om pacht en vischloon op te brengen, laat staan een boterham te verdienen. Bij den veehouder W. v. d. Endt, al hier, is een stierkalf geboren, met het respectabele gewicht van 65 K.G. Voetbal. „Middelburg" eerste klasse. Bij het bestuur van de voetbalvereni ging Middelburg" is bericht ingekomen, dat „Middelburg" blijft gepromoveerd tot de eerste klasse. Aan het bestuur van „Mid delburg" is medegedeeld, dat van het on gerechtigd uitkomen van een speler van „Juliana" geen sprake is geweest. „Goes"'—Veteranen-elftal. Zondag 5 Juni a.s. zal alhier op het ter rein aan den Polderschen weg een wed strijd worden gespeeld tusschen „Goes" en een Veteranen-elftal. Nederlaag-wedstrijden „Rilland". Voor de nederlaag-wedstrijden van de voetbalvereeniging „Rilland", zijn de vol gende prijzen beschikbaar gesteld: 1ste pr. beker, 2de pr. beker, 3de pr. krans, 4de pr. tak, 5de pr. tak, 6de pr. medaille. De 4de wedstrijd, Rilland—Hansweert, zal Zaterdag a.s. 6.30 uur gespeeld worden. Zwemmen. Record verbeterd. Mej. Willy den Ouden verbeterde Zon dag bij de zwemwedstrijden te Amsterdam het Nederlandsch en het Europeesch re- ord 100 M. vrije slag en bracht dit op 1 min. 8.6 sec. Oud Europeesch record was 1 min. 9.8 sec., op naam staande van Mej. Lenkey, Hongarije. Verder verbeterde De Haas het Ned. record 100 M. rugslag en bracht dit van 1 min. 16.4 op 1 min. 16 sec. POLITIERECHTER te MIDDELBURG In de zitting van 24 Mei werden de vol gende zaken behandeld Beleediging. J. J. P. L„ 41 jaar, werkman te Goes, werd verdacht dat hij op 31 Maart j.l. te Goes Adriaan de Dreu heeft beleedigd. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Geslagen. J. H„ huisvrouw J. M„ 29 jaar, zonder beroep te Goes, werd ten laste gelegd, dat zij op 31 Maart 1932 te Goes, Adriana Kosten heeft geslagen. Eisch. f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Beleediging. D. A.F., 41 jaar, landbouwer te Wisse- kerke, werd beklaagd dat hij 30 Maart 1932, D. C. Dijkman heeft beleedigd. Eisch: f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Gekrabd en geknepen. F. v. O., 27 jaar, zonder beroep te Bie- zelinge, werd verdacht dat hij op 30 April 1932 te Biezelinge, Kornelis Boon in zijn gezicht heeft gekrabd en geknepen. Eisch: f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Beleediging. P.a. W., 46 jaar, zonder beroep te 's-Heerenhoek, werd ten last gelegd, dat zij op 4 April 1932 te 's-Heerenhoek, Ma ria Westdorp heeft beleedigd. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Geslagen en geschopt. M. C. d. J„ 19 jaar, zonder beroep te Ovezand, werd verdacht dat hij op 17 April 1932 te Ovezand, Maria Pantus heeft geslagen en geschopt. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. Dieleman Jr., acht het ten laste ge legde niet bewezen en vraagt vrijspraak en bij eventueele veroordeeling oplegging van een voorwaardelijke straf. Geen belastingplaatje. M. W„ 29 jaar, veldarbeider te Waar de, werd verdacht dat hij op 12 Mei j.l. te Waarde op den openbaren weg een rijwiel heeft bereden, dat niet van een rij- wielbelastingplaatje was voorzien. Eisch: f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Geen goede remmen. De Kantonrechter te Middelburg heeft J. C. te Wemeldinge en A. V. te Hein- kenszand, wegens het rijden met een mo torrijtuig zonder goede remmen, veroor- 'deeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. UIT DE TWEEDE KAMER. Steun aan ve ehouders Contingenteering van den spreektijd heeft bewerkstelligd, dat de Tweede Kamer flink gevorderd is met de behandeling van de voorgestelde hulpverleening aan de vee houderij. Op ondubbelzinnige wijze kwam tot uiting, dat er een wrevel groeiende is tegen de vtior ons land zoo nadeelige maat regelen van onze Oosterburen en minister Verschuur moest menig verwijt hooren over een vermeend gebrek aan activiteit van de regeering. Men roerde in dit ver band ook de jongste telegrammenwisseling aan tusschen den minister en dr. Posthu- ma, een polemiek die met deze kwestie nauw samenhangt, en het bleek daarbij zonneklaar, dat dr. Posthuma ook vele par lementsleden naast zich heeft staan. Het felst in zijn critiek was de heer Braat (p.p.), die zelfs tot de orde moest worden geroepen, toen hij met stentorstem riep, dat „de regeering het volk uitmer gelt". Er is met de regeering totaal niets te beginnen, zoo constateerde hij. Posthu ma en Zimmerman zijn de eenigen, die ons land nog kunnen redden.' (vreugde). Zakelijker maar daarom niet minder scherp was de heer Bierema (lib.). De uitlating van den heer Bierema, dat „wij ons niet langer bij Duitschlands han delspolitiek kunnen neerleggen", ontlokt2 den heer Kortenhorst een „bravo", dat door den spreker beantwoord werd met de opmerking, dat „het juist zoo jammer is, dat er zooveel Kortenhorsten zijn op de wereld'hilariteit Het ongeduld van het comité, waarvan dr. Posthuma voorzitter is, kwam spreker volkomen begrijpelijk voor. De houding die Duiftschland tegen ons land aangeno men heeft is grievend, onrechtvaardig en in strijd met de meestbegunstiging. De Ne- derlandsche landbouwers hebben propor- tioneele contingenteering gevraagd en er voortdurend bij de regeering op aange drongen, dat zij zou trachten een betere re geling te verkrijgen. Bij onderzoek is ech ter gebleken, dat men in Duitschland van stappen van onze regeering niets weet Minister VerschuurDat kunnen wij toch niet helpen? De heer Bierema: Dan wordt het tijd, dat de regeering zich eens duidelijk uit spreekt. Ook de heer Van der Sluis (s.d.a.p.) bleek niet overtuigd, dat de regeering op dit stuk alles gedaan heeft, wat redelijker wijze verwacht mocht worden. Een ener gieke poging om ons afzetgebied terug te krijgen heeft ontbroken, hoewel wij toch moreele en materieele troeven in handen hebben. De heer Kersten (s.g.p.) kwam met soortgelijke argumenten, doch de heer Lo- vink (c.h.) had een positief plan om den boter-export te bevorderen. Dertig jaar geleden hadden wij een afzet op de Engelsche markt, zoo betoogde hij. Wij hebben sindsdien al onze aandacht aan Duitschland geschonken, dus thans is het tijd om de bakens te verzetten en te trachten, zij het aanvankelijk met offers, de Engelsche markt, die 400.000 ton kan opnemen, te heroveren. De roep om export-vergrooting klonk den heer Kortenhorst (r.k.) „als muziek in de ooren". Z.i. gaat het echter niet aan om alle schuld aan de regeering te geven. Ook het parlement heeft schuld, want de grondoorzaak van alle ellende is gelegen in het verdrag met Duischland van 1926. De heer Kortenhorst toonde zich erg trotsch op de voorspellingen, die hij toen tertijd gedaan heeft, hetgeen den heer Mar- chant de opmerking in den mond gaf, dat de heer Kortenhorst hem deed denken aan iemand, die in Januari met een zomerpak en een stroohoed ging wandelen en dan zeide, dat hij zijn tijd zoo vooruit was (vreugde). Vele van de woordvoerders zijn over hetgeen niet in de wet staat uitvoeriger ge weest, dan over hetgeen er wél in te le zen is, doch zij, die hun volle aandacht aan den inhoud van het ontwerp schenken, zooals de heeren Floris Vos (wild), Ebels (v.d.), Bakker (c.h.), Ament (r.k.), v. d. Heuvel (a.r.) struikelden grootendeels over dezelfde bezwaren, het menggebod en den te laag geoordeelden richtprijs. Den richtprijs, waaraan vooral de hee ren Ebels en v. d. Heuvel hun aandacht wijdden, had men liever op 6 dan op 5 cent bepaald willen zien. De heer Braat ging nog verder: hij noemde 5 cent een „hongerprijs" en diende een motie in, waar in de regeering verzocht wordt dien prijs te verhoogen. Van geheel ander kaliber waren echter de bedenkingen van de heeren v. d. Sluis (s.d.), Hiemstra (s.d.), v. Poll (r.k.) en v. d. Heide (s.d.). Zij stelden de vraag: welke zullen de kosten zijn en wie zullen die moeten dra gen? Dat de boter- en kaaseters wat meer moeten betalen vonden deze sprekers niet zoo erg, doch dat de margarine duurder zal worden, daar konden zij niet overheen. Onze nieuwe wegen. Te luxieus. Bij het afdeellngsonderzoek der Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot onteigening van perceelen etc. noo dig voor de verbetering van den rijks weg Hengelo-Enschede, verklaarden verscheidene leden bezwaar te hebben tegen de voorgenomen luxueuze ver breeding van dien weg. De opmerking werd overigens ge maakt, dat in het altgemeen de aanleg der eerste klasse wegen te groot op gezet mag worden genoemd, ook in vergelijking met de wegen in het bui- De verwachting tot den avond van 26 dezer luidt: zwakke tot matige meest N. wind, zwaar bewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaring, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. LICHT OP. Donderdag 26 Mei 9.33 uur Vrijdag 27 Mei 9.34 uur tenland. Men lette bijv., zoo werd be toogd, op den weg 's Gravenhage-Haag sche Schouw. Ware deze weg minder breed dan zou daar zeker minder woest worden gereden en zouden er minder ongelukken voorkomen; het steeds elkaar willen voorbijrijden en de dolle vaart van sommige auto's en van bijna alle motorrijwielen veroor zaken levensgevaar op uitgebreide schaal. Ook werd opgemerkt, dat wij thans in een tijd leven, waarin alles wordt opgeofferd aan het autoverkeer, en de ontwerpers en uitvoerders gaan naar veler oordeel te royaal te werk, heel wat royaler dan in het buitenland en dan vooral in deze zoo hachelijke fi- nancïeele tijden gewenscht kan zijn. Het ware beter niet zulke luxueuse wegen tot stand te brengen, zoo meen de men, door voor hetzelfde geld een grooter aantal en ook minder belang rijke wegen onder handen te nemen, maar bovenal den zoo noodzakelijken bouw van bruggen te bevorderen, daar dit laatste van uitnemend economisch en nationaal belang is. Ten slotte werd de noodzakelijk heid betoogd om na te gaan of de we genaanleg wel op den tegenwoordigen voet kan worden voortgezet in ver band met de schrikbarende verliezen, thans geleden en nog tfe lijden op spoorwegen. Het geheele vraagstuk van het verkeer te lande, per spoor, tram, autobus of vrachtauto, bij ons reeds zoo netelig met het oog op het groote goederenverkeer te water, zal toch eenmaal en liefst zoo spoedig mo gelijk door de autoriteiten onder het oog gezien moeten worden. Menschelijke projectielen. Minder gevaarlijk dan voorgegeven wor dt. De minister van Justitie heeft op de vragen van het lid der Tweede Ka mer mevrouw Van ItaliëVan Emb- den betreffende het nemen van maat regelen tot strafbaarstelling van het verrichten van gevaarlijke toeren in inrichtingen van vermaak geantwoord, dat in het circus, waarop het in de vraag gestelde (het schieten van men- schen uit een kanon) blijkbaar doelt, aan de bedoelde verrichtingen, of schoon inderdaad niet zonder gevaar, toch ook ter bevrediging van de sensa tiezucht van het publiek wel een schijn van meer gevaar en grootere gevolgen wordt gegeven dan in werkelijkheid aanwezig zijn. WOENSDAG. Aan alles kun je zien, dat de tijden erg veranderd zijn. Vroeger hadden de gemeenten volop geld, en moes ten zij dikwijls de armbesturen helpen, maar op sommige plaatsen is dit nu pre cies omgekeerd. In Hoedekenskerke is het nu zoover ten minste, dat hebt U Maandag misschien wel in de courant gelezen. Daar heeft de ge meenteraad besloten om aan het Armbe stuur te vragen, of het niet wat voor de gemeente kan missen, omdat die al zooveel uitgegeven heeft, vooral voor de werkloo- zen, en schraal bij kas is. Alle heeren von den dat goed, wat ik wel een beetje gek vind, want als anders gezegd wordt, dat iemand, die arm is, naar het Armbestuur moet gaan, vinden ze dat verschrikkelijk, en een schande, en een beleediging, en is het bedeeling, maar nu de heele gemeente om „bedeeling" gaat, is er niemand die er iets bijzonders aan vindt. Maar misschien geven ze het nu een anderen naam, zooals de burgemeester al deed, die het had over „een bijdrage in de kosten der gemeente huishouding".

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2