Stadsnieuws FroVincienieuWs Sport. -VAN MBLLB'S- GOESCHE^ ONTBYT-KOEK Recbtszaken WEERBERICHT. JANTJES DAGBOEK Oranje-comité. Vrijdag 27 Mei a.s. zal het Oranje comité in Schuttershof vergaderen. O.a. zal de feestviering op 31 Augus tus besproken worden. Het bestuui schrijft bij de agenda o.a.: „De aandacht wordt er dringend op gevestigd, dat het toch zoo gewenscht is, dat alle buurtvereenigingen behoor lijk vertegenwoordigd zijn, door één of twee afgevaardigden. Op de vorige vergadering waren slechts 9 vereeni- gingen vertegenwoordigd. Dit belem mert de goede gang van zaken uiter mate en is oorzaak, dat uw dagelijksch bestuur zoo moeilijk kan doorwerken. De negen vertegenwoordigde buurt vereenigingen van de vorige vergade ring, hebben op loffelijke wijze, zon der eenige uitzondering, het dage lijksch bestuur gesteund in zijn pogen, om straks een aardig kinderfeest te organiseeren. Op de a.s. vergadering zal de ge- :heele organisatie in elkaar gezet moe ten worden. Het wordt daarvoor al weder „hoog tijd". „Die Jahreszeiten." Jos. Haydn's bekende compositie „Die Jahreszeiten", zal Woensdag avond a.s. in de Prins van Oranje door Toonkunst uitgevoerd worden. De volgende solisten verleenen hun medewerking: mejuffrouw Bertha ten Hope te Rotterdam, Sopraan; de heer G. Goedhart te Rotterdam, Tenor; de heer Harry van Oss te Amsterdam, Bas; mevrouw Reedijk-Surie te Goes, Piano. Verpleegde verdronken. Naar wij vernemen is eind vorige week een dochter van de wed. Pol- fliet, alhier, die verpleegd werd in de zenuwinrichting „Gheel" onder Ant werpen, in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Successen hondensport. De hondensport in Goes schijnt voor uit te gaan. Op de gisteren te Breda gehouden tentoonstelling van de Kyn. club de Baronie, waren 5 honden uit Goes ingeschreven. Daarvan behaal- den die van dhr. van Strien en Mevr. de Wilde beiden een le en een spec, prijs, en die der heeren Pilaar en Laké beiden een 3e prijs, terwijl die van den heer Snoodijk, hoewel mooi, doch die zich nret liet showen daardoor niet in aanmerking kwam. GRATIS AANSLUITINGEN bij de Goesche Radio-Centrale. Voor nadere bij zonderheden zie Zeeuwsch Advertentie blad van 26 Mei a.s. de werkverschaffing nu wederom van 2 Mei heeft geduurd en Zaterdag 21 Mei zal worden stopgezet, daar B. en W. van oor deel zijn, dat thans hieraan geen behoefte meer bestaat en ook de gemeente-financiën een verdere uitgave niet gedoogen. De heer Beulens meent, dat' binnenkort wederom verscheidene menschen werkloos zullen worden en vraagt waarvan deze dan zullen moeten bestaan? De voorzitter zegt, hoe ongaarne hij dit ook mededeelt, dat zijn oordeel is, dat deze zich dan tot het Burg. Armbestuur hebben te wenden. Po gingen zullen worden aangewend om het dagloon van de reeds bij werkverschaffing uitgevoerde werken nog eenigszins te ver- hoogen. Den werknemers zou dan nader hand een toeslag op het loon kunnen wor den uitbetaald. Met alg. stemmen wordt besloten, ge zien den rooskleurigen toestand van de fi nanciën van het Burg. Armbestuur, zich tot dit bestuur te wenden om een bijdrage in de kosten van de huishouding der gemeen te. Het wil den raad toch voorkomen, dat door de werkverschaffing het Burg. Arm bestuur zeer zeker dezen winter wat haar uitgaven betreft is ontlast, zoodat een sub sidie alleszins billijk moet worden geacht De vergadering wordt daarna gesloten. KLOETINGE. Provinciale Staten, Ged. Staten van Zeeland hebben de eerste gewone zitting der Provinciale Sta ten bepaald op Dinsdag 28 Juni, des na middags te half acht. Het ligt in de bedoe ling deze vergadering Dinsdag 19 Juli d.a.v., des v.m. te 10 uur, voort te zetten. Ernstig motor-ongeval. Op den weg TerneuzenSluiskil, nabij de brug over het kanaal Gent—-Terneuzen, is een ernstig motor-ongeluk gebeurd. Bij het passeeren van een auto reed de ge huwde P. met volle vaart tegen een uit andere richting komende motorfiets van den heer Van Bochstoek aan. De schok was zoo hevig, dat de heer Doelder, die zich achter op de aangereden motorfiets bevond, over het hoofd van B. geslingerd werd, maar gelukkig ongedeerd op den straatweg neerkwam. De aanrijder was er echter erger aan toe hem werd een been afgereden. In zorgwekkenden toestand is hij te Sluiskil opgenomen. PLAATSELIJK NIEUWS. HANSWEERT. De heer W. A. J. Philipse, aan boord van het Recherche-vaartuig „Albatros", alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. be noemd tot kommies aan boord van dat vaartuig. HOEDEKENSKERKE. Raadsvergadering, In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad was de heer P. J. Hoek van Dij- ke wegens ongesteldheid afwezig. Onder meer werd medegedeeld dat de verordening op de winkelsluiting de Kon. goedkeuring had verkregen. De rekening van het Burg. Armbestuur, dienst 1931, werd goedgekeurd in ontvang ad f 10.615,25, in uitgaaf ad f 7312,86, dus met een goed slot van f 3302,39. De be grooting van den Vleeschkeuringsdienst kring Ovezande, dienst 1933, werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf tot een be drag van f 3200,—. Verder werden vast gesteld verordeningen op de heffing en in vordering van het vergunningsrecht bene vens op die voor den verkoop van zwak alcolholische dranken. In gevolge art. 9, derde lid der Win kelsluitingswet, werden een dertiental da gen in het jaar vastgesteld, waarop de win kels langer zullen mogen geopend zijn dan bij die wet is bepaald. Overeenkomstig een verzoek van den pensioenraad werd de pensioensgrondslag voor Mej. C. Siebenga, destijds assistente aan de O. L. school, alhier, ingaande 1 Juli 1926, alsnog vastgesteld op f500,—. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat De Radio-centrale. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 23 April j.l„ is aan de firma Van Driel te Kloetinge, opnieuw machtiging verleend tot exploitatie van de radio-centrale Kloetinge met aansluiting 's-Gravenpolder, Nisse enz. en wel tot 1937 KAPELLE, Naar het station Kapelle-Biezelinge zal worden overgeplaatst de 1ste halte-chef de heer E. Lokerse, van Zevenhuizen— Moercapelle. KRABBENDIJKE. Postbestelling. Met ingang van 27 Mei a.s. zal de twee de buitenbestelling worden opgeheven, zoodat de Bathpolder, Stationsbuurt en Tweeden weg éénmaal besteld krijgen. KWADENDAMME. Priester gewijd. Vrijdag is de heer B. Verbeem, vroe ger alhier woonachtig, door den bisschop van Haarlem als priester gewijd. Zaterdag werd hij door de Parochianen van Kwadendamme feestelijk ingehaald Na afloop daarvan werd door hem een plechtig lof gehouden. Een en ander trok zeer veel belangstel ling. De kerkdreef aldaar, was netjes ver sierd, terwijl bij zijn ouderlijke woning ook een eere-poort was opgesteld. KORTGENE. Keuring merriën. Zaterdagmorgen werd alhier een keu ring van merriën gehouden voor het Keur stamboek van het Nederl. Trekpaard (Bel gisch type). De volgende merriën werden ingeschre ven: Hermine, eig. Gebr. Leendertse Hzns. ce Kamperland; Marie, eig. Gebr. L. J. en P. Wisse te Kamperland; Marie, eig. C. P. Kallewaard te Kortgene; Freule van Bors- sele, eig. Johs. Vogelaar te Kortgene; Do- ra, eig. Gebr. van de Linde te Kortgene: Fobie van Frits, eig. H. van der Maas te Kats; Lizette, eig. H. van der Maas te Kats; Espoira, eig. C. J. de Kam te Wis- sekerke. WEMELDINGE. Diefstal met inbraak. Dezer dagen ontdekte de kapper C., dat ongenoode gasten een bezoek hadden ge bracht aan zijn winkel. Een winkelruit was vernield en daardoor had men zich blijk baar toegang tot den winkel verschaft. Een ingesteld onderzoek wees uit dat verschil lende goederen, o.a. potten scheerzeep, kammen en flesschen haarwater waren ont vreemd. Een door de politie ingesteld on derzoek leidde er toe dat het ontvreemde werd teruggevonden aan boord van een alhier liggend vaartuig. Inbeslagname volg de, terwijl de vermoedelijke daders, zekere P. J. en A. v. D., beiden alhier, werden aangehouden en ter beschikking van de justitie werden gesteld. Voetbal. Uitslagen van Zondag. Kampioenschap van Nederland. FeijenoordP. S. V60 EnschedeVeendam 3-1 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt thans Feijenoord 8 5 2 1 28—11 12 Ajax 7 5 1 1 28-10 11 Enschede 7 3 3 1 17-12 9 P. S. V. 8 1 2 5 10—22 4 Veendam 8 1 0 7 7-35 2 Zeeuwsche Boys kampioen. Gisteren behaalde de Goesche voetbal club „Zeeuwsche Boys" het kampioenschap van haar afdeeling, door een 5—2 over winning op Walcheren II. Goes III kampioen. Door de 90 overwinning op Zeelan- dia IV, Zondag 15 Mei gespeeld, is zij kampioen van haar afdeeling geworden. Nederlaag-wedstrijden „Rilland". Voor de nederlaag-wedstrijden, uitge schreven door de v.v. „Rilland", werd Zaterdag de 3de wedstrijd gespeeld, n.l. Rilland—Yerseke. Ook dezen keer kon' den Rillanders nog geen nederlaag worden toegebracht. De 10 ruststand werd nog tot 3—1 opgevoerd, waarmee „Rilland' verdiend won. Goes-N. O. A. D. De wedstrijd GoesN. O A. D., die ondanks het ongunstige weer, nog vrij veel belangstelling trok, moest na ruim een kwartier wegens den regen gestaakt wor den. Het stond toen 1-0 voor de gasten Witters was de maker van dit doelpunt •DEN-SOETEN INVAL - SEDERT 1323- GEHEIMZINNIGE ZAAK. Predikant staat te recht wegens het schrijven van belee- digende brieven. (Wegens plaatsgebrek moesten wij het verslag van deze rechtszaak in ons vorig nummer onderbreken, wij achten het echter van genoegzaam belang, om alsnog in zijn geheel te plaatsen. Red.) Na zijn veroordeeling heeft de pre dikant niet stil gezeten om in hooger beroep zijn onschuld te kunnen bewij zen. Daarom heeft hij zich, in overleg met den burgemeester van Winters wijk, ongeveer een maand geleden ge durende elf dagen laten „interneeren" bij den tuinier H. Buiten, op De Werkhorst, bij Meppel. Hier is stren ge isolatie toegepast, o.m. werden des nachts de kamerdeuren verzegeld. Niettemin werden onderwijl beleedi- gende anonieme brieven en briefkaar ten ontvangen te Amersfoort en elders Hiermede hoopt de predikant een sterk bewijs voor zijn onschuld te heb ben geleverd. Verd. wordt verdedigd door mr. Voorink uit Winterswijk. Op een vraag van den president, mr. Jolles, deelt de verdachte mede, in hooger beroep te zijn gegaan om dat hij onschuldig is. Ik had, zegt hij, eerst willen berus ten omdat ik overtuigd was, dat een maand in de cel voor mij het beste alibi zou zijn, „omdat die rommel dan toch door zou gaan". Op aandringen van mijn vrienden, ambtgenooten en vooral van mijn gemeente, heb ik echter naderhand besloten, al het mo gelijke te dóén Qm waar te maken den eed, welken ik op de heiligste plaats, den kansel, heb afgelegd. Wanneer verdachte dan in heftige bewoordingen de wijze, waarop de zaak in Utrecht is behandeld, laakt en het requisitoir „allerdwaast" neemt, roept de president hem tot de orde, en de adv. gen. mr. Bauduin voegt hem toe: U hebt meer eerbied te toonen voor het Openbaar Ministerie; ik zeg ook niets van uw wijze van optreden: Eerste getuige is dan jhr. W. A. Ortt, die uitvoerige mededeelingen doet over de beleedigende brieven en briefkaarten. Get. kende verd. niet, doch heeft naderhand wel verdenking opgevat door uitlatingen van anderen, van wie get. sommigen voor handlan gers van den predikant aanziet. De inhoud der brieven en briefkaarten, welke nog steeds worden verzonden, wordt steeds grover en schunniger. Een aanwijzing acht get., dat het persoonlijk oordeel over „Zandber gen" van verd. merkwaardig overeen stemt met dat van den anonymus. In ieder geval moet er, vindt get., een relatie bestaan tusschen verd. en den schrijver, wanneer die niet dezelfde zijn. Pres.: Hebt u iets tegen Zandber gen, verdachte? Verd.: Neen, ik weet alleen, dat er in Hoogland, mijn vorige standplaats, een paar verpleegden van Zandbergen waren ondergebracht, die de schrik van het dorp waren. Wanneer de president den verdach te dan aan den tand voelt over het handschrift, windt deze zich zeer op en bezweert, dat hij niet de schrijver doch dat blijkbaar twee oud-verpleeg den, los van elkaar, al deze vuiligheid schrijven. Vingerafdruk. Als volgende getuige wordt gehoord de commissaris van politie te Amers foort, die mededeelt, op welke wijze ten slotte de aandacht op den ver dachte gevestigd werd. Get. zag n.l. eenig verband in het handschrift, toen hij een brief van den predikant onder oogen kreeg. De president vraagt get., of de ont vangers van anonyme briefkaarten op zijn order deze met uitgeradeerden naam naar den verdachte terugzon- zonden, hetgeen niet het geval blijkt te zijn. Eenige verbazing wordt dan verwekt door de mede deeling van den presi dent, dat nu een mevrouw te Amers foort, die de vorige naar verd. had gezonden, een briefkaart heeft ont vangen, waarop haar naam door speldeprikken niet verwijderbaar is gemaakt. U was de eenige, die wist, dat zij kaarten had terugzonden, voegt mr. Jolles den verdachte toe. Weineen, riposteert deze, dat weten wel 600 menschen in Winterswijk, daarover spraken wij geregeld. De scheikundige C. J. van Ledden Hulsebosch komt dan uiteenzetten, op grond waarvan de reeds genoemde vingerafdruk in een gevlekte letter afkomstig moet zijn van den linker middelvinger van verdachte. Deze heeft hiervoor geen verklaring misschien heb ik eens op 'n bazar b.v. een affiche willen schrijven en ben ik toen weggeroepen, waarna iemand anders dat papier heeft 4 nomen en t met drukletters een oriel op heeft aangevuld. Dr. Schrijver, de bekende Amster damsche grapholoog, vervolgens als deskundige gehoord, geeft een nadere toelichting op de drie rapporten, welke hij sedert Juli 1929 heeft uigebracht. Vlak vóór de behandeling voor de rechtbank kreeg dr. Schrijver schrift- proeven van verd., hetwelk hij her kende als dat der vroeger onderzochte anonieme schrifturen. Toen get. dit den predikant mededeelde, bleef hij hier zeer kalm onder, hetgeen volgens dezen deskundige een pathologische reactie was. Kan men een handschrift door een ander laten namaken om de ju stitie op een dwaalspoor te brengen? vraagt de president. Voor bijzondere kenfeekenen wél, verklaart de deskundige, doch het al gemeen aspect is niet na te maken. D interneerini Pres.: Kunnen nu de tijdens de „inter- neering" van verdachte bij Meppel ontvan gen anonieme briefkaarten door iemand geschreven zijn, die van hem les heeft ge had? Dr. Schrijver: Dat is zeer onwaarschijn lijk. Pres.: Wanneer verd. die elf dagen nu niet heeft kunnen schrijven en kaarten pos ten en u vindt duidelijke schrift-overeen komst, hoe verklaart u dat? Desk.: Dan heeft hij die kaarten te vo ren geschreven en door een handlanger la ten posten. Verd. noemt het zeer begrijpelijk, dat hij weinig eerbied meer heeft voor schriftkun digen, wanneer alle deskundigen uitmaken, dat het zijn schrift is, terwijl hij het niet iieeft geschreven. Spreekt het dan niet van zelf, dat ik razend werd, roept verd. uit. Juist, zegt dr. Schrijver, maar u werd bij uw bezoek aan mij niet razend en dat noem ik psychopatisch! Als volgende deskundige wordt gehoord dr. ITesselink uit Arnhem, volgens wien zoowel het schrift als de vingerafdruk zon der twijfel naar den verdachte wijzen. Vervolgens wordt uitvoerig stilgestaan bij het feit, dat ook tijdens het verblijf bui tenslands van verdachte gedurende zijn hu welijksreis, anonieme briefkaarten zijn ont vangen. Als voorlaatste schriftkundige wordt dan gehoord mr. P. Frima, directeur van de Modelpolitieschool te Hilversum. Ook deze acht het niet mogelijk, dat een ander dan de verdachte de door hem onderzochte schrifturen heeft geschreven. Ook mr. Hijmans, advocaat te Arnhem, heeft in de hem door den verdachte gezon den briefkaarten het handschrift van dezen herkend, al sluit hij de mogelijkheid van een kunstige nabootsing niet uit. Alle schrifturen vertoonen dezelfde hand; wan neer er dus zijn, die hij niet heeft kunnen schrijven, is geen er van van hem afkom stig; hetgeen volgens get. een grapholo- gisch raadsel zou beteekenen. Pres.: Is 't niet vreemd, dat iedereen, die met u ruzie krijgt, daarna anonieme brie ven ontvangt. Verd.: Maar half Winterswijk krijgt ze toch! Proc.-generaal: Merkwaardig, overal waar u verschijnt, komen de anonieme schrifturen los! Volgens verdachte is dit wel verklaar baar; de onbekende wil mij een alibi ver schaffen, daarom gaat hij door. Proc.-generaal: Neen, de groote onbe kende danst naar uw pijpen, hij doet alles wat u hem per advertentie vraagt! Verd,: Kunt u zich dan niet voorstellen, dat ik alles aangrijp om aan deze ellen dige zaak, die mijn ouders vroegtijdig oud heeft gemaakt, een einde te maken? Een eerzame weduwe uit Hoogland noemde het een groote desillusie toen ze voor zich zelf tot de overtuiging kwam, dat dominé ontoerekeningsvatbaar moest zijn, een geestelijk onvolwaardig mensch, een prediker, op wien des Zondags aan den voet van de kansel de Duivel staat te wachten. Deze bejaarde dame, lid van de Ver. voor Nazorg, van het comité voor de Zonnestraalcollecte, en van de Ver. van Huisvrouwen, noemde verdachte ten slotte nog eens een beklagenswaardige, die geen meester meer is van zich zelf. De isolatie bij Meppel. De burgemeester en de inspecteur van politie te Winterswijk worden vervolgens gehoord over de waarborgen die genomen zijn om de isolatie bij Meppel goed te doen verloopen. Eerstgenoemde krijgt eerst van den president en adv-gen. iets te hoo- ren over zijn ingrijpen in dezen; dat had hij, als hulpofficier van Justitie, hangende het appèl, niet mogen doen! Ik meende in het belang van Winterswijk te handelen, verontschuldigde hij zich. Aanvankelijk was de bedoeling, den pre dikant in het gemeentehuis in te sluiten, doch ten slotte heeft de burgemeester hem met alle voorzorgen overgebracht naar de Werkhorst. Hier is de predikant, naar ge- tuiges overtuiging, volkomen geïsoleerd ge weest. Het verblijf daar duurde van 24 Fe bruari tot 3 Maart en alle ramen en deuren waren met twee zegels gesloten, met be hulp van twee verschillende cachets, die zich in handen bevonden van twee be trouwbare lieden. De verwachting tot den avond van 24 dezer luidt: zwakke tot matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt niet tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regen buien, weinig verandering in tempera tuur. LICHT OP. Dinsdag 24 Mei Woensdag 25 Mei 9.30 uur 9.31 uur In dit tijdvak zijn, zooals men weet, evengoed anonieme briefkaarten ontvan- gen. De twee feitelijke „bewakers" een oud veldwachter en een tuinder te de Werk horst verklaren dan dat de predikant tij dens zijn vrijwillige interneering geen recht- streeksch contact heeft gehad met derden nóch heeft kunnen telefoneeren of corres- pondeeren. Een ambtgenoot van den verdachte, als laatste getuige gehoord, zegt tenslotte, den verdachte een evenwichtige persoonlijk heid te achten, niet tot zulke lage dingen in staat. De president mr. Jolles gaat allereerst met den verdachte de Donderdag afgeleg de getuigenverklaringen na en houdt hem voor, dat deze zeer bezwarend voor hem zijn. 't Is mij onbegrijpelijk bovendien, al dus mr. Jolles, hoe een dominé zich heeft kunnen inlaten met dergelijke knoeierijen en mystificaties. Tegen alles, wat hier te gen u is aangevoerd, kunt u niets anders doen dan ontkennen en u beroepen op twee onbekenden. Uw alibi van den laat- sten tijd is wetenschappelijk nog niet ko men vast te staan; bovendien hebt u die interneering met uw vrienden op touw ge zet, zonder den advocaat-generaal of het Hof er in te kennen. Verd.: Ik had daarom liever mijn straf uitgezeten. Mr. Jolles: Had u dat dan maar gedaan; dan was het geschrijf ook uitgeweest. Verd.: Dat was het zeker niet, het gaat immers nóg door. Pres.: Het is toch maar een vreemde zaak; die anonymus moet toch wel héél dicht naast u staan en toch weet u niet. wie het is. Verd.: Het zijn drie groepen, waarvan er een al jaren tegen „Zandbergen" ageert. Maar alles gaat geheel buiten mij om. Ver oordeelt u mij, roept verdachte bewogen uit, dan zult u ook zien, dat ook tijdens mijn verblijf in de cel, de onbekenden door gaan met het schrijven van briefkaarten! Pres.: Dat zouden we dan nog moeten afwachten. Verd.: Nogmaals bezweer ik u, niets te maken te hebben met dit vuil geschrijf, MAANDAG. Het gaat in sommige ge meenten soms raar, dat hebt U den vori- gen keer wel met Nergenshuizen gezien, waar ze niet erg precies in het rekenen waren. Maar in een andere gemeente, wa ren ze weer zooveel secuurder. Daar hadden goede menschen een zie kenhuis gebouwd, waar je verpleegd en ge opereerd kan worden en zoo. Zooiets kost natuurlijk een hoop geld, al betalen de meeste menschen er voor, en er zijn ook veel gemeenten, die er elk jaar duizenden guldens moeten bijleggen. Maar in deze gemeente behoefde dat eerst niet, omdat ze nogal veel geld hadden, en de gemeente vond dat natuurlijk fijn, en bedankte elk jaar de heeren, die alles zoo netjes in orde maakten, erg hartelijk. Maar toen werd het crisis, en de heeren van het ziekenhuis kwamen nu ook geld tekort en vroegen toen natuurlijk aan de gemeente, om het er bij te passen. Maar de gemeente zei nu, dat ze dat eerst eens onderzoeken zou, en dat ze heelemaal niet van plan was het geld bij te passen. En er werd toen eens precies nagekeken wat er over zulke din gen in de wet staat, en nu zeggen ze, dat het wel zoo uitgelegd kan worden, dat die gemeente niets behoeft te betalen. En dan moeten die heeren van het ziekenhuis maar zien, hoe ze aan centen komen. Zoo ziet U, dat er ook nog wel erge secure ge meenten zijn.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2