De weg tot geluk N° 60 Maandag 25 Mei 1052 119° Jaargang. Binnenland. School eo kerk. Weigert namaak! Financiën Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2»— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandags, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 nevesfind te Goes. gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVER HUN KOOKPUNT. Minister en ou d-m i n i s- ter kibbelen. Ih onze rubriek „Binnenland" vin den de lezers een „gedachtenwisse- ling" tusschen oud-minister Posthuma en minister Verschuur, over den han del met Duitschland. En de toon, die hierin aangeslagen wordt, bewijst dat beide heeren, ongetwijfeld onder den druk der economische moeilijkheden, eenigszïns over hun kookpunt raken. De heer Posthuma, als voorzitter van Economisch Verweer, beweert in zijn telegram o.a., dat de regeering den nood niet voldoende beseft; hij wenscht op een vroeger schrijven ant woord: ja of neen; en dreigt met zelf op te treden indien de regeering nog langer zwijgt. Wij voor ons kunnen dezen toon nu niet bepaald als „grof" aanmerken, hoogstens wat kort en in ultimatum- vorm. Niettemin antwoordde de minis ter, volgens inlichtingen, die uit be trouwbare bron afkomstig moeten zijn, zijn, o.a. „Uw toon is zoo grof, dat sa- menspreking, welke m.i. nut kon heb ben, onmogelijk wordt." Tot zoover staan we aan de zijde van oud-minister Posthuma. Maar hier na gaat deze o.i. te ver, door minister Verschuur van repliek te dienen in een „open brief", Zaterdag 1.1. gepu bliceerd, terwijl hij het bovenaange haalde ministerieel antwoord nog niet eens ontvangen had. Want als volgt vangt deze „open brief" aan: „Hooggeachte Excellentie. ,Uit de ochtendbladen van hedenmorgen mocht ik vernemen, dat het telegram van het Comité voor Economisch Ver weer, gisteren aan u toegezonden, door een telegram uwerzijds aan zijn adres is beantwoord. Ik moet Uwer Excel lentie tot mijn leedwezen mededeelen, dat op heden, Zaterdagmorgen half- negen, dit telegram nog niet in mijn bezit is. Misschien moet Uwe Excel lentie hieruit afleiden dat zelfs bij de expeditie ten departemente moeilijk heden bestaan, waarvan Uwe Excellen tie min of meer het slachtoffer wordt." En hierna wordt dan in den breede uiteengezet, waarom Economisch Ver weer den toon van zijn telegram aldus stelde. Men had zijn vertrouwen in de _^j|regeering willen opzeggen, doch op aandringen van den heer Posthuma kwam het hiertoe niet, maar besloot men, de regeering zoo grof mogelijk voor te houden, dat de vertegenwoor digers van den georganiseerden land bouw niet langer door haar behandeld wenschen te worden als tot nu toe is geschied. Dan volgt een omschrijving van die behandeling, die hierop neer komt, dat de regeering het bestaan van Economisch Verweer eigenlijk negeer de. Tweemaal, 29 Febr. en 27 April 1.1., wendde het zich tot de regeering, doch kreeg beide malen geen antwoord. En de heer Posthuma merkt dan o.a. op: „de activiteit der regeering is meer dan beneden nul." Ook met deze laatste opmerking gaat de heer Posthuma, o.i. te ver, maar bovenal lijkt het ons „lichtvaar dig" op een schrijven of telegram in te gaan, dat men nog niet eens ont vangen heeft. Want al publiceerden alle bladen het ministerieele antwoord er blijft ook een kans, dat de pers ver keerd ingelicht is, en de minister den heer Posthuma heel wat minzamer ant woordt, of heelemaal niet antwoordt... 65 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. XII. Het telegram werd Lady Mary gebracht, toen zij alleen in haar zitkamer zat in het uur tusschen thee en het diner, welken tijd zij vooral gedurende de laatste maanden in Londen zooveel mogelijk voor zich zelf hield. Het was afgegeven aan een bijkan toor in het noorden van Londen en behels de de tijding, waarop zij had gewacht Gekozen meerderheid tweedui zend hartelijk dank voor goede wenschen. Christopher. Haar eerst opwelling was een van op rechte blijdschap. Zij stond reeds op om het naar haar vader te brengen, die met Myrtile in de bibliotheek zat. Toen be dacht zij zich echter en ging weer zitten. V Dat kleine oranje-kleurige papier had zoo veel meer kunnen beteekenen, zooveel voedsel voor haar eerzucht, haar natuur lijke en gepaste eerzucht voor den man, dien zij liefhad. Het kon een belofte zijn geweest voor hun samenleven, zulk een heerlijk leven vol beweging en afwisseling, Nieuwe Oceaanvlucht. De eerste vrouw die al leen over den Oceaan vliegt. Amelia Earhart, die Vrijdag des na middags om 5 uur 50 (pl. tijd) te Har bour Grace voor haar solo-Oceaan- vlucht startte, is Zaterdagmiddag om kwart voor 2 (Greenwich-tïjd) in een veld op ongeveer 8 K.M. afstand van Londonderry (Noord-Ierland) vlot ge land. Zij heeft dus voor den overtocht ongeveer 15!/4 uur noodig gehad, het geen een record is voor een oceaan- vlucht. Het einddoel van haar vlucht was Parijs. Doordat de uitlaat van haar eendekker defect was en bovendien het peiiglas van het benzinereservoir was gebroken, waardoor benzine ont snapte, besloot zij te landen. Geduren de den geheelen tocht had zij met storm, regen en mist te worstelen. Door deze vlucht is Amelia Earhart niet alleen de eerste vrouw geworden, die alleen in een vliegtuig den Oceaan is overgestoken, doch tevens de eerste aviatrice, die tweemaal over den Oceaan is gevlogen. Merkwaardig is nog, dat het juist vijf jaar geleden is, dat Lindbergh alleen izijn Oceaan- vlucht volbracht. Oogenblikkelijk na ,haar landing, stapte de pilote uit het toestel en hol de in haar vliegpak naar het dichtstbij zijnde huis. De eerste persoon die haar begroette, was de eigenaar van het terrein, waar zij was geland. „Waar ben ik?" vroeg de aviatrice. Het ant woord verrastte haar wel eenigszins en stelde haar tevens teleur, daar haar einddoel Frankrijk was. De handel met Duitschland. Telegram van econo misch verweer. Aan den minister van oeconomische zaken en arbeid is het volgende tele gram gezonden: Comité voor Economisch Verweer, in vergadering bijeen, besprak den on- houdbaren toestand in landbouw en veehouderij speciaal met betrekking tot den export naar Duitschland. In dien te dezer zake van regeeringswegq niet spoedig zeer doortastende maat regelen genomen worden om tot ver betering van de exportmogelijkheid te komen, wordt onze geheele handel op Duitschland vernietigd. Comité is van oordeel, dat de regeering niet voldoen de beseft hoe ernstig de toestand in den land- en tuinbouw en de veehou derij is. Comité heeft reeds van December 1951 af aangedrongen op een systeem van goederenruil met Duitschland en hieromtrent op 29 Februari een con creet plan voor uitwisseling landbouw producten tegen steenkolen aan Uwe Excellentie voorgelegd. Over deze aan gelegenheid is verder geschreven op 21 Maart en 15 April. Totnogtoe mocht daarop echter geen antwoord worden ontvangen. Door berichten van verschillende zij den wordt Comité versterkt in de mee ning dat dergelijke goederenruil tot stand te brengen is mits regeering spoedig handelend optreedt. waarin zij ook mocht hopen een rol te spe len. Op haar kalme manier had zij jaren lang haar huwelijk met Christopher vroeger of later als een zekerheid be schouwd. Zonder de minste bedoeling haar te misleiden, had hij onbewust dat denk beeld aangemoedigd. Zij wist heel goed, dat hij van plan was geweest haar, zoodra zijn positie een beetje meer verzekerd was, te vragen zijn vrouw te willen worden. Het was een van die prettige verhoudingen, welke van zelf schijnen te ontstaan. Chris topher was van goede familie, zijn vrien den waren de hare, zijn aard kwam over een met den haren. Zij had niet kunnen trouwen met een leeglooper. Christopher was zeer eerzuchtig. Zij was juist de ge schikte vrouw om hem te helpen die eer zucht te bevredigen. Haar geld en maat schappelijke invloed zouden hem jaren van vruchteloos werken besparen. Hij zou zijn betrekking aan de rechtbank er aan kun nen geven, als hij wilde en zich geheel aan de politiek kunnen wijdenEn nu was die droom vernietigd. Dit stukje papier was niets anders dan een vriendelijke bood schap om haar het succes mee te deelen van een vriend, wiens loopbaan haar niet verder aanging. Zij had een te vriendelijke natuur om niet een zeker genoegen te voe len bij zijn succes, maar dat genoegen bracht een schaduw van persoonlijke smart mee. Zij zat in het vuur te staren en ver frommelde het telegram in haar handen. Zij wist heel goed, dat zij tot haar ongeluk die vreeselijke en zelfkwellende deugd be Het is bekend, dat op 18 en 19 April van regeeringswege besprekingen te Berlijn hebben plaats gehad. Vermoed wordt dat deze besprekingen spoedig zullen worden hervat. Comité wenscht te weten of deze besprekingen zullen gevoerd worden al of niet op basis van den voorgestelden goederenruil, met andere woorden of zijn verzoek van 29 Februari met ja of neen beantwoord wordt. Organisaties hebben nu lang ge noeg gewacht op maatregelen der re geering, kunnen de verantwoordelijk heid niet langer dragen en zullen ge noodzaakt zijn zelf handelend op te treden, indien regeering langer zwijgt. Vinnig antwoord van den minister. De minister van oeconomische za ken en arbeid heeft op dit telegram het volgende antwoord gezonden aan den voorzitter van het comité, dr. F. E. Posthuma: Telegram ontvangen. Uw toon is zoo grof, dat samenspreking welke m.i. nut kon hebben, onmogelijk wordt. Daar u persoonlijk van de activiteit der regeering bijzonderheden kent, is mij uw houding onbegrijpelijk. Uw verantwoordelijkheid, waarvan u gewaagt, zou meebrengen de samenwer king met de regeering niet door uw wijze van optreden onmogelijk te ma ken. (Hierop heeft dr. Posthuma weer in een „Open brief" geantwoord. Zie ons hoofdartikeltje. Red.) Ontwerp Geneesmiddelenwet. Vernietiging van den drogisten stand. Het bestuur der Vereeniging van fa brikanten van geneesmiddelen en art senijen op wetenschappelïjken grond slag schrijft in een adres aan de leden der Tweede Kamer: Het heeft onze verbazing gewekt, dat het gewijzigde ontwerp in geen en kel opzicht met de gemaakte opmer king omtrent de abortiva rekening houdt. Wij kunnen overigens ra een nauw gezette studie van de memorie van ant woord niet aan den indruk ontkomen, dat ondanks de schier eenparige af keurende kritiek, die het ontwerp uit lokte een kritiek waarbij de over- groote meerderheid der commissie van voorbereiding zich aansloot - de mi nister, op grond van eenzijdige voor lichting, een wet tracht door te drij ven, die de elementaire fout toont van zich niet aan te passen aan de speci fieke eischen van het volksbelang ten opzichte van de geneesmiddelenvoor ziening. De bevordering van de volksgezond heid is voor ons primair. Eischt zij im peratief het verdwijnen of de inper king van een bestaand groepsbelang, dan moet dit geschieden. Doch vooraf moet er naar gestreefd worden, be staande belangen logisch aan te passen aanlhet algemeene, mits de verwerke lijking van het gestelde einddoel dit niet belet. De minister heeft dien weg niet ge volgd. Zijn ontwerp zal o.i. onvermij delijk tengevolge hebben: le. de ver nietiging van den drogistenstand ten voordeele van de apothekers; 2e. een volkomen oncontroleerbaren handel in „vrijgegeven" geneesmiddelen. zat, de onveranderlijke trouw van de vrouw, die maar één man in haar leven toelaat. De gedachte alleen aan een hu welijk met een ander dan Christopher stond haar reeds tegen. Het scheen haar toe, terwijl zij daar zat, dat zij tot een le ven zonder liefde en nut was gedoemd. Zij kon goede werken verrichten, tot haar haar wit en haar gelaat gerimpeld was ge worden, en toch wist zij heel goed, hoe onvoldaan dat haar zou laten. Het beste werk van een vrouw is, zooals zij wel wist, het werk, dat zij doet voor den man, dien zij liefheeft. Het was misschien natuurlijk, dat haar gedachten zich tot Myrtile wendden. Zij verwonderde zich een oogenblik over het instinct, dat haar gewaarschuwd had voor komende smart, toen de beide jonge man nen hun avontuur hadden verteld. Zij had het gevoel, toen zij voor het eerst het ver schrikte kind had gezien, welks zwijgend beroep op haar bescherming zoo koel door haar was beantwoord. Zij was zich be wust geweest van een wreedheid, welke haar natuur geheel vreemd was in die da gen te Monte Carlo, wanneer de naam van Myrtile genoemd werd. Christopher en haar broeder waren beiden verwonderd ge weest over haar gemis aan sympathie.Wel, zij werd er nu voor gestraft. Haar gevoel had haar niet bedrogen. Het kind had haar onbewust en onwillens beroofd van het hoogste in het levenTerwijl zij daar zat met het telegram in haar handen, kwam de vroegere hardheid terug. Het kwam De kwestie te Biezelinge. Wij hebben gemeld, dat het col lege van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Herv. gemeenten in Zeeland kerkvoog den en notabelen der gemeente Bieze linge in de uitoefening van hun bedie ning geschorst had. Thans heeft het college van toezicht het volgende be sluit genomen: Het Prov. College van Toezicht enz., Overwegende dat van de geschorste kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Biezelinge en Evers dijk is ontvangen het volgende schrij ven, gedagteekend 18 April 1932: Naar aanleiding van ons onderhoud op Zaterdag 16 April 1932, betuigen wij onzen spijt, dat onze handelingen op 8 April 1932 aanleiding hebben gege ven tot een conflict met uw college. Wij geven tevens onze verzekering, dat wij als kerkvoogden en notabelen niet mee zullen werken om den band tusschen uw college en onze gemeente te helpen verbreken. Daarnevens zijn wij bereid, om aan uw verzoek tot het betalen van het quotum te voldoen en zullen wij hier over in overleg treden met den scriba van het classicaal bestuur te Goes. Wij verzoeken uw college beleefd in verband met het bovenstaande in het belang onzer kerkelijke gemeente het aanhangig gemaakte voorstel ingevolge het algemeen reglement bij het Alg. College van Toezicht te willen intrek ken en ons, benevens onzen secretaris ontvanger, te willen herstellen in de betrekkingen, die voorheen werden uit geoefend. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente Biezelinge en Evers- dijk (volgen de namen der betrokke nen) overwegende dat de handelwijze van genoemde kerkvoogden en notabelen ten zeerste afkeurenswaardig is; overwegende, dat echter uit boven aangehaald schrijven blijkt, dat zij spijt betuigen over deze handelingen en de verzekering geven niet te zullen medewerken om zich aan het toezicht te onttrekken; overwegende, dat onder deze om standigheden er aanleiding voor het Prov. College bestaat om het besluit van 8 April 1932 in te trekken; besluit: in te trekken zijn besluit van 8 April 1932 tot voordracht aan het Alg. Coll. van Toezicht om de kerk voogden der Ned. Herv. Gem. te Bie zelinge en Eversdijk (volgen de na men) uit hunne betrekking te ontzet ten (enz.) onder mededeeling, dat in trekking van dit besluit tevens ten ge volge heeft intrekking van het den secretaris-ontvanger als zoodanig door de aangewezen beheerders gegeven ont slag; afschrift van dit besluit te doen toekomen aan ieder der geschorsten en te doen aanplakken aan de Her vormde Kerk te Biezelinge. Tot hiertoe het besluit van het Col lege van Toezicht. Zeer snel, nadat het afschrift van dit besluit aange plakt was aan de kerkdeur, is het van daar door onbekende handen weder verwijderd, het deelde aldus het lot van het afschrift van het schorsings besluit, dat eveneens 's nachts afgerukt werd. haar bitter voor, dat dit onbekende kind in het voorname huis moest worden opge nomen, waar zij haar rustige dagen had doorgebracht, om haar weldoenster te be- rooven van de kroon van haar leven, haar allen zonneschijn te ontnemen en haar vreugdeloos ten grave te doen dalen. Een oogenblik lang voelde zij een hevige ver ontwaardiging. Zij haatte Myrtile, haatte het gezicht van haar bevallige bewegingen, de gedachte aam haar en alles wat haar betrof. Zij stond op met een ongewoon vuur in de oogen, draaide zich om en zag, dat het geruisch, dat haar overden kingen had gestoord, veroorzaakt was door het binnentreden van Myrtile zelf Er zijn oogenblikken, die ons alles open baren. Dit was een er van. Myrtile staarde haast verschrikt naar het gelaat van haar weldoenster en las daarop, dat zij haar haatte en begreep ook terstond waarom. Zij zag het verfrommelde telegram, zij raadde alles, wat onuitgesproken tusschen hen had gelegen. Zij sloot de deur achter zich, kwam naar Lady Mary's stoel en viel snikkend op haar knieën. „Ik weet het! ik begrijp het!" riep zij. „Ik ben geheel ongelukkig!" Mary zag haar koel en onderzoekend aan. Alle edelmoedigheid scheen uit haar hart te zijn verdwenen. Zelfs haar trots weigerde haar te hulp te komen. De naakte waarheid lag tusschen haar beiden. „Ik was een dwaas niet te beseffen, wat het meenemen van jou mij zou kosten", zeide zij. „Nu is het te laat. Hier is het Vraagt de echte Poeders en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt. De nieuwe 5pcf. Tweede Staafsleening van f250.000.000. Blijkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 2 Juni a.s. van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags de inschrijving open op de 5 pet. Tweede vrijwillige geldleening van den Staat der Nederlanden tot een bedrag van f 250.000.000, waarvan geplaatst: f20.550.000, terwijl de deelneming is verzekerd tot 'n bedrag van f 59.600.000. De inschrijving staat open ten kan tore van de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en van den Agent van het Ministerie van Financiën te Am sterdam. De schuldbewijzen aan toonder zijn groot f 100, f 500 en f 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pet. Op de 6 pet. obligatiën van de lee ning 1922 B wordt een voorkeursrecht verleend. De aflossing van de nieuwe leening begint op 1 Juli 1933 tot ten minste, 0.83 ten honderd van de geheele schuld vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossingen vrijgevallen rente. De aflossing geschiedt a pari De schuldbewijzen worden bij loting in de maand Maart ter aflossing aange wezen. De leening zal in uiterlijk 40 jaren zijn afgelost. De aflosbaargestelde obligatiën ver jaren 30 jaren na den eersten dag waar op zij aflosbaar zijn. De formulieren voor de inschrijving zijn verkrijgbaar vanaf 23 Mei aan de kantoren van inschrijving. De inschrijvingen moeten beloopen bedragen van f 100 of veelvouden daar van. De inschrijvingen waarvoor de 6 pet. obligatiën van 1922 B worden gebezigd, zullen ten volle worden toegewezen. Bij de tot storting aangeboden obli gatiën moeten gevoegd worden de bij behoorende, nog niet vervallen cou pons van September 1932 en volgende, waarvan de rente over de maanden Maart tot en met Juni nog wordt ver rekend. De storting moet geschieden op Vrij dag 1 Juli 1932 ten kantore waar de inschrijving is geschied. Bij elke storting worden voorloopig recepissen aan toonder uitgereikt, wel ke zoo spoedig mogelijk kosteloos zul len worden ingewisseld. Fraude bij faillissement. De Justitie te Batavia heeft een onder zoek ingesteld naar aanleiding van het faillissement van Oen Hok Hwa. Daarbij is gebleken, dat voor f112.000 valsche accepten aanwezig waren. Voorts is geble ken dat valschheid gepleegd is in de boe ken en manipulaties hebben plaats gehad met kisten manufacturen. telegram. Christopher is gekozen". Myrtile duwde het weg. Het was iets onbeduidends voor haar. ,,Ik geef niets om Christopher, en dat weet je", verklaarde zij heftig. ,,Het kan mij niet schelen, of hij gekozen is of niet. Niets zal mij ooit doen veranderen ten op zichte van hem". Myrtile sprak de waarheid. Het leek Mary vreemd toe, maar zij wist, dat het de waarheid was. „Het is slechts een voorbijgaande ver liefdheid van Chritopher", ging Myrtile voort. „Die zal wel overgaan o, ik ben er zeker van, dat ze overgaat! Diep in zijn hart is er een ander gevoel, dat weet ik". ,Dat was er", stemde Mary toe. „Als jij niet gekomen waart, dan zou hij dat zelf al eerder hebben geweten". Myrtile kromp ineen van smart. „Als ik niet gekomen was!" herhaalde zij. „En ik heb gebeden om een beetje ge luk te mogen geven aan jou, die zoo goed voor mij bent geweest!" Haar smart was duidelijk op haar ge laat te lezen. Mary's hart werd verteederd. Zij legde haar hand op het hoofd van het andere meisje. In haar oogen kwam weer een uitdrukking van vriendelijkheid. „Het was jou schuld niet", zeide zij. „Het is mijn schuld, dat ik nog leef!" kermde Myrtile. „Maar luister, als je blieft. Ik heb een plan gemaakt. Ik ga weg." „Waartoe zou dat dienen?" vroeg Ma ry bedenkelijk. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1