De jeugd en de gevaren van het verkeer Vooral Dames Allerlei HEERENBAAI VERKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.B. 9e Les. Hou als fietser zooveel mogelijk rechts! AN WB..föEniSTEM^pND VOOR, NEDERLAND De grondregel van het verkeer is: „Hou rechts!" Dat-wérd al in de eerste les geleerd en de menschen hebben dat van de mieren afgekeken, die in een mieren nest, ook rechts houden. Blijf dus zoo veel mogelijk aan den rechterkant van den weg. Wie een ander wil in halen, moet hem links voorbij gaan. De langzaamste rijder wordt op een weg natuurlijk liet meest door ande ren ingehaald en een auto, die snel rijdt, zal dus meer menschen moeten inhalen dan een fietser. Daarom moet een fietser, die op den rijweg, fietst, zooveel mogelijk rechts houden. Op het plaatje geeft een stippellijn het midden van den weg aan en nu blijkt het duidelijk, dat de fietsers op de rechtsche teekening verkeerd rijden. Ze mogen niet zoo op het mid den van den weg komen, want nu versperren zij den weg voor de auto die hen achterop rijdt. De man met de handkar doet het goed; die blijft zoo dicht mogelijk bij het trottoir aan zijn rechterhand. Op het plaatje links rijden de fiet sers veilig, rechts van den weg, dicht langs het voetpad, zoodat de auto hen goed voorbij kan rijden. En bo vendien rijden ze behoorlijk achter elkaar, hetgeen op een drukken weg veiliger is dan naast elkaar. Maar al te vaak ziet men qp een rijweg een rijtje fietsers naast elkaar over de volle breedte van den weg. Dat is na tuurlijk verkeerd, want de auto's kun nen dan niet ongehinderd voorbij rij den. Op een breed fietspad mogen fiet sers wel twee aan twee naast elkaar rijden, als ze maar zorgen, dat er voldoende ruimte overblijft voor een anderen fietser om te passeeren. Als het fietspad smal is, blijf dan steeds achter elkaar rijden. was in de stad opgestegen en vloog, terwijl de straten vol menschen waren, over het centrum, hangende onder een vliegmachine aan een leeren riem, die- doorgesneden was en daarna aan el kaar was gelijmd met een nieuw soort bindmiddel. De demonstratie was als een reclame voor dit middel bedoeld. De waaghalzige tocht boven de men- schenmassa verliep zonder ongeluk ken. De parachutist zou zich volgens het program buiten de. stad losmaken uit zijn ongemakkelijke positie en daar met een valscherm dalen. De para chute ging evenwel niet open en met duizelingwekkende vaart viel Waldau van een hoogte van 400 M. te pletter. Een studentengrap. In een der laatste nachten hebben studenten te Cambridge twee geopen de parapluies bevestigd op twee to rentjes van King's College op 160 voet boven den grond. De langste glazenwasschersladder bleek ontoerei kend om de parapluies van hun plaats te verwijderen, 'i'en slotte bleken twee geoefende scherpschutters onder de studenten bereid, hun vaardigheid practisch ten nutte te maken en de parapluies naar beneden te schieten. Inderdaad gelukte het na slechts en kele schoten één van de twee neer te halen. De andere werd echter wel door tal van schoten getroffen, doch kan telde slechts. Het wachten is nu op buiig weer, dat wel zoo goed zal wil len zijn de parapluie tot dalen te be wegen. De instorting te Lyon. Hef opruimingswerk op den heuvel van Herbouville te Lyon, waar onlangs twee huizen zijn ingestort, is tijdelijk gestaakt daar de lijken van alle slacht offers waren geborgen. Er blijken in het geheel zeven en twintig personen te zijn omgekomen; 26 lijken zijn ge- indentifïceerd. In de kerk van Sanit-Clair is een uitvaartdienst gehouden, welke door kardinaal Maurin, aartsbisschop van Lyon werd geleid. De regeering heeft een eerste cre- diet van 600.000 francs beschikbaar gesteld voor de verdere werkzaamhe den en tot steunverleening aan de slachtoffers, die de ramp hebben over leefd of aan de nabestaanden der omgekomenen. Fraude bij Petroleum-Mij. Te Los Angeles is een zeer belang rijke petroleummaatschappij, de Rich field Oil Company, met een kapitaal van 200 millioen dollar, gefailleerd. De leiders van deze groote maatschap pij zijn thans schuldig bevonden aan fraude en wanbeheer. Het zijn de pre sident Clarence M. Fuller, de vice- president Raymond W. McKee en de president-commissaris James A. Tal bot Uit dakgoot gesprongen. De 32-jarige mej. G. V. d. E.geb. de R., wonende aan de Putschestraat te Rotterdam, die tijdelijk verblijf houdt bij haar ouders aan de Rose- straat aldaar, is uit de dakgoot gesprongen. De vrouw die een zenuw patiënte is en dan ook in een zenuw aanval naar het dak ging, om daarop naar beneden te saringen, maakte een val van 12 M. Zij kwam, wonder boven wonder, op haar voeten terecht. Dr. A. B. Ct v; d. Does, die dadelijk bij de vrouw geroepen werd heeft haar onderzocht maar kon geen enkel li chamelijk letsel constateeren. Niette min heeft de geneeskundige dienst haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij in ver band met haar zenuwziekte ter obser vatie is opgenomen. Het gebeurde veroorzaakte in de Rosesfraat heel wat consternatie. De Lindbergh-zaak. De doodsoorzaak. Naar men meldt, heeft een zekere Frank Parzych, die in verzekerde be waring wordt gehouden wegens kwaad willige verlating van zijn vrouw, heden aan de politie te Brooklyn verklaard deel te hebben genomen aan de ont voering van den kleinen Lindbergh, doch er zou volgens hem geen sprake van moord zijn. Hiv-zeide, dat het kind gevallen was, toen het de ladder werd afgedragen. Het werd dood op genomen, waarna het lijkje onder het struikgewas werd verborgen. Parzych voegde er aan toe dat hij zijn mede plichtigen sindsdien niet had gezien. Volgens tof dusver nog niet beves tigde berichten uit Monterry in Mexico zou aldaar Harry Fleischer zijn ge arresteerd. Hij zou hebebn bekend te hebben deelgenomen aan de ontvoe ring van de baby van Lindbergh. Ook hij zou hebben meegedeeld, dat het kind bij de poging het te ontvoeren, van de ladder is gevallen en daardoor werd gedood. De autoriteiten in Monterrey wei geren eenige inlichtingen over dit hardnekkige gerucht te geven. Curtis Curtis verte/de mij aldus Schwartz- kopf dat Peacock, die, zooals men weef, eveneens zou hebben getracht, het ontvoerde en vermoorde kindje op te sporen, had kunnen beletten, dat hij zich aan zulk een schandelijk bedrog, dat de geheele wereld met afschuw zal vervullen, zou schuldig maken. Niet alleen, zoo zeide Curtis mij, voorkwam hij het niet, doch hij moedigde hem integendeel voortdu rend aan, op den eenmaal door hem ingeslagen weg voort te gaan. Curtis zelf gelooft, dat hij de laatste zeven of acht maanden niet goed bij zijn hoofd is geweest als gevolg van de groote financieele moeilijkheden, waar mee hij zonder ophouden te kampen heeft gehad. Voorheen bezat hij een bloeiend bedrijf. Op zijn werf te Nor folk bouwde hij jachten voor mïllio- nairs, waarmee hij een kapitaal ver diende. Na de herhaalde krachs op de beurs was het echter gedaan met den bouw van millionaïrsjachten. Cur tis geraakte in voortdurend grooter moeilijkheden en een jaar geleden ging de onderneming, aan welker hoofd hij stond, failliet. Toen hij nu van de ontvoering van Lindbergh's baby vernam verloor hij het laatste restje van zijn gezond ver stand en kwam hij er toe, het heele verhaal, dat hij contact met de kinder- roovers had, te verzinnen. Alles, wat hij dienaangaande aan Lindbergh ver telde, was volgens zijn eigen woorden slechts het product van zijn verwar- (den geest. Thans, nu hij eindelijk had bekend, wat hij had gedaan, zag hij in, welk een Onnoemelijk leed hij had gesticht Kostbaar kinderspeelgoed. Een snoer echte p a a r 1 e n. Drie jaar geleden had de stoker Guillotin uit Penhoët nabij St. Nazaïre een Marokkaan onder zijn /eiding, die hem op een goeden dag een parelsnoer toewierp met de woorden: „Daar voor^ je kinderen, om er mee te spe- Ieu!" Guillotin stopte het snoer in zijn zak, gaf het aan zijn vrouw en vergat het ding, waaraan hij niet de minste waarde hechtte. Madame Guil lotin borg het achtloos op in een la en liet er later de kinderen mee spe len. Een paar maanden geleden kwam madame Guillotin op het idee het hals snoer zelf te gebruiken. Zij bezocht met het snoer een juwelierszaak te St. Nazaire en maakte den eigenaar haar verlangen kenbaar. Wie beschrijft echter haar verrassing, toen deze haar onmiddellijk zeide, dat het echte pa rels waren van groote waarde. Hij bood haar direct 50 gulden. Zij wei gerde echter het snoer voor dien prijs te verkdopen en vroeg er 700 gulden lijden vaak na sport beoefening aan hoofd pijn. Als altijd helpen ook hier Aspirin- Tabletten snel en zeker. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. eoor, waarop de juwelier voorstelde de van het zoo onachtzaam behan- laten taxeeren. Volgens de meening van dezen deskundige beliep de waar de van het zoo ontzachtzaam behan delde snoer niet minder dan 4.000 tot 5.000 gulden. Nu was er echter juist in die dagen een groote juweelendïefstal gepleegd en de juwelier achtte het daarom zijn plicht, van het gebeurde aangifte te doen, met het gevolg, dat enêele dagen later een paar inspecteurs beslag kwa men leggen op het kostbare snoer en zich een omstandig verhaal lieten doen van de wijze, waarop Guillotin het kleinood in handen had gekregen. Al spoedig bleek, dat de paarlen niet tot de geroofde juweelen behoorden, maar de politie meende toch niet te mogen rusten, vóór het raadsel is opgelost en de herkomst van de parels bekend is. Zij doet thans alles om er achter te komen, wie de Marokkaan is, hoe hij de parels in zijn bezit heeft gekregen en waar hij zich op het oogenblik be vindt. Kinder-ontvoering. De ontvoering van den baby van Lindbergh, die geheel Amerika, ja, men kan wel zeggen de geheele wereld met de arme ouders meeleven doet, wekt herinneringen aan vroegere soort gelijke gevallen. Eén dier gevallen, dat een halve eeuw geleden reeds Amerika in opwinding bracht, betrof de verdwijning van den vierjarigen Charlie Ross. De kleine Charlie speelde op een Julidag in i874 met zijn zesjarig broer tje Walter in de schaduw der boomen voor zijn ouderlijk huis in German- town in Pennsylvania toen twee man nen in een wagen kwamen aangereden De kinderen herkenden hen onmid dellijk, want reeds bij vroegere ge legenheden hadden de mannen hen blij gemaakt met allerlei snoeperijen. De kleinen werden weder op zoetig heden onthaald en de mannen noo- digden hen uit een eindje mee Te rijden. Gaarne gaven de jongens aan deze uitnoodiging gehoor, zij klom men op den wagen, die daarop in snelle vaart verdween, den stoffigen weg langs. Laat in den avond werd de oudste knaap thuisgebracht door een man, die hem 8 mijlen ver op den hoek van een straat had aangetroffen. Snikkend vertelde hij zijn geschiede nis: de beide mannen hadden hem onderweg een geldsuk gegeven en hem gevraagd éven iets in een winkel wel ken zij voorbij kwamen, te koopen. Toen hij weer uit den winkel kwam was de wagen met de beide mannen en den kleinen Charlie verdwenen. Drie dagen later ontving de vader, Christian K. Ross een brief üit Phila delphia. Weer verliepen drie dagen voor de doodelijk ongeruste familie een tweeden brief ontving waarin werd gezegd, dat „geen macht ter we reld het kind uit de handen der ont voerders kon bevrijden en dat 20.000 dollar als losprijs moest worden be taald". Antwoord moest door middel van een advertentie worden gegeven. Ross liet onmiddellijk per advertentie in de desbetreffende courant bekend maken, dat hij voor zoover zijn midde len het hem veroorloofden bereid was te betalen. Daaop kwam eenige dagen later een dreigbrief, waarin gezegd werd dat het leven van het kind ge vaar liep, als niet spoedig aan den gestelden eisch werd voldaan. Onmid dellijk kondigde de vader nogmaals per advertentie aan dat hij bereid was te betalen, maar dat het geld nog niet bijeen was. Denzelfden dag kwam we derom een brief waarin Ross werd bezworen van het spannen van eiken valstrik af 4c zien en het geld eerlijk uit te betalen: eerst dan zou hij het kind weder gezond terugkrijgen. Elke poging om den ontvoerders een val strik te spannen zou met den dood van het kind worden gestraft. Zoo verliep geru/me tijd, verschil lende brieven werden nog gezonden; de burgemeester van Philadelphia loof de een beloonïng van 20.000 dollars uit voor arrestatie der daders. De politie van een twaalftal staten zocht naar de twee baardige mannen en den blonden knaap, maar tevergeefs. En steeds kwa men er bij de ouders brieven binnen met allerlei bedreigingen. En elke brief bevatte de mededeeling dat het kind gedood zou worden^ wanneer nu niet omgaand de 20.000 dollar wer den betaald of als er ook maar iets tegen de ontvoerders werd onderno men. Eindelijk kreeg Ross een brief, waar in uiteengezet werd op welke wijae het losgeld betaald moest worden. Ross, heden om middernacht, neemt gij den trein die van W est Philadelphia naar New York rijdt. Deze komt om vijf minuten na vijven 's morgens in New York aan. Hier neemt ge een huurrijtuig, rijdt direct naar het Cen traal Station en neemt om acht uur den Northern Express, die langs de Hudsonrivier gaat. Op beide spoorreï- zen neemt ge plaats in den laatsten wagon en wel op het achterste bal kon". Ergens onderweg, ging de brief voort zou een lasthebber der ontvoerders aan den kant van den spoorweg wach ten. „Als het donker is, tegen den tijd dat de trein hem zal passeeren, zal hij een hei-brandende fakkel zwaaien en in de andere hand een witte vlag; is het licht, dan zal hij in één hand een klok en in de andere hand een witte vlag hebben. Zoodra gij dat signaal ziet Ross moet gij het pakket, waarin het geld is, op de spoorbaan laten vallen. Ge kunt dan aan het eerstvolgende station uitstappen." Ross maakte de reis precies als was voorgeschreven, maar het aangekon digde signaal bleef achterwege. Ver geefs had hij de reis ondernomen. Eerst drie dagen later kwam een schrif telijke verontschuldiging voor het niet nakomen van de afspraak. De maanden Augustus, September en October verliepen, de brieven met bedreigingen bleven om de zooveel da gen binnenkomen. Den zesden Novem ber eindelijk werd een samenkomst afgesproken schrifelijk dan altijd! in een hotel te New York, echter kwam wederom niemand der ontvoer ders opdagen. Dat was het laatste wat toenmaals van hen werd vernomen. De beide ontvoerders werden later bij een inbraak in het huis van een rechter gesnapt en doodgeschoten. Van Charlie Ross heeft men nooit meer iets gehoord Het raadsel, Wat er van hem geworden was, heeft men nimmer kunnen oplossen. Zij: „En vroeger zei je, dat je niet zon der me kon leven". Hij: „Ja, maar toen wist ik nog niet dat ik niet mèt je leven kon." RILLAND-BATH. Geboren: 9, Suzanna Maatje d.v. Hen drik van Gorsel en Jacoba Wilhelmina Leuntje Welleman; 19, Cornelia Adriana ..v. Pieter Kornelis Prevo en Johanna Doppenberg. Gehuwd: 14, Nicolaas de Leeuw 20 j jm. en Adriana de Waard 20 j. jd.; 21, Abraham Jan Geelhoed 24 j. jm. te Wisse- kerke en Johanna Jannetje Lobbezoo 21 j. jd. te Rilland-Bath; 28, Hendrik Wladimir Albrecht Ernst van de Griek 22 j. jm. en Adriana Maria Oranje 21 j. jd. Overleden: 19, Cornelia Levina de Smit 78 j., weduwe van Adriaan Wiskerke. YERSEKE. Geboren: Adriaan Pieter z.v. Engel Ma- cinus Bazen en Christina Steketee; Pieter- nella Catharina d.v. Stoffel Daane en Lau- rina Elizabeth Bom; Willem z.v. Philippus van Damme en Maartje Kool; Leuntje Marrigje d.v. Jan Jacob Marteijn en Grietje Reitsma; Leijntje Adriana d.v, Leendert Albertus van der Jagt en Sara Johanna van der Have. Ondertrouwd: Anthonie Jacobus IJzelen- berg 26 j. jm te Bruinisse en Pieternella Olree 20 j. jd.; Johannes Thomas Zoete- weij 31 j. jm. en Cornelia van den Boom gaard 30 j. jd.; Cornelis Johannes Sanderse 28 j. jm. en Jacomina Janneke Nieuwen- huize 23 j. jd.; Johannes van der Roest 23 jm. te Abcoude en Antje van Dongen 19 j. jd.; Martinus Ganseman, 26 j. jm. te Kapelle en Klazina de Koeijer 23 j. jd. Gehuwd: Anthonie Jacobus IJzelenberg 26 j. jm. te Bruinisse en Pieternella Olree 20 j. jd.; Johannes Thomas Zoeteweij 31 jm. en Cornelia van den Boomgaard 30 jd.; Cornelis Johannes Sanderse 28 j. jm. en Jacomina Janneke Nieuwenhuize 23 j.jd. Overleden: Dingenis Abraham van Oeve- ren 74 j., echtgenoot van Maatje van Hoorn; Margaretha Vooijs 58 j., echtge- noote van Pieter Glerum; Bastiaan Johan nes, 4 weken, z.v. Laures Leendert Nieu wenhuize en Adriana Hollestelle; Maria Wisse 83 j„ weduwe van Adriaan van der Burght. BURGERLIJKE STAND COLIJNSPLAAT. Geboren: 8, Marinus z.v. Johannis Jan de Wild en Neeltje Korsuize; 16, Janny Martina d.v. Pieter Adriana Korsuize en Krina Janse. Ondertrouwd: 27, Willem Platschorre 26 j. jm. te Colijnsplaat en Cornelia de Bruine 24 j. jd. te Wissekerke. Overleden: 7, Martina Pieternella Dale bout 68 j„ weduwe van Hendrik Janse 13, Adriaan Boot 60 j., echtgenoot van Prientje Israël; 20, Tona Davina Boer 66 j. weduwe van Marinus Pieter Slimmen; 22, Abraham Gilles de Lange 78 j„ weduwnaar van Maria Dorst; 29, Geertruid Kramer 68 j„ weduwe van Gilles van den Berge. Ingekomen: Dignus C. Verburg. van -Gravenhage; Cornelis van Gilst en ge zin, van Schoondijke; Helena Wessels, van Oud-Vossemeer; Iman A. Provoost, van Wissekerke. Vertrokken: Dignus C. Verburg, naar 's-Gravenhage; Tona Moens-wed. A. Ko- le, naar Bergen op Zoom; Louis A. de Pree, naar Borssele; Cornelia A. van der Weele-wed. L. Kramer, naar Wissekerke; Geertruida Geelhoed, naar Goes; Marina van Gilst, naar Vlissingen. DRIEWEGEN. Geboren: 23, Daniël Jan z.v. Maarten Goeree en Janna van Oosten. Gehuwd: 21, Daniël Jan van Oosten 33 j. en Maatje Tannetje Nijsse 24 j. 's-HEER ARENDSKERKE. Geboren: 1, Adriana d.v. Cornelis Zuid hof en Maria van Rosendaal; 3, Antonia Tannetje d.v. Marinus Welleman en Leun tje Schaalje; 2, Cornelis Daniël z.v. Cor nelis Boonman en Kornelia Vermue; 13. Cornelis Marinus z.v. Jacobus van 't West einde en Cornelia Vermue; 14, Bastiaan z.v. Jacobus Rijk en Jobina Boonman; 16, Jan z.v. Jacobus de Hamer en Anna Oreei; 20, Pieternella Hendrika z.v. Jan Louwer se en Leintje de Jager; 21, Catharina d.v Jacobus de Winter en Clazina Cornelia Vermue; 23, Kornelia d.v. Johannes Kole en Kornelia Eva de Jonge. Overleden: 19, Barbera Bommeljé 75 j. echtgenoote van Marinus Boone. HEINKENSZAND. Geboren: 1, Jobina d.v. Jacob Courtin en Pieternella de Jonge; 9, Josina Cornelia d.v. Adriaan Vermue en Magdalena de Winter; 12, Johannes z.v. Adriaan Goense en Josina Vermue; 20, Helena Catharina d.v. Jan Bruel en Fidelia Maria van Hese; 23, Mattheus z.v. Mattheus van de Velde en Janna Cornelia de Jonge. Gehuwd: 7, Adriaan Cornelis Bos 26 j en Elizabeth de Jonge 24 j. Overleden: 24, Marinus Kloet 83 j„ echt genoot van Adriana Johanna Kloosterman; 29, Benjamin Weststrate 70 j., weduwnaar van Celia Lokerse. KATS. Ingekomen: Arie A. Clement, uit Kort- gene; Anna W. Sturm-echtgenoote van G. M. Dijke, uit Wissekerke. Vertrokken: Catharina M. van Weele, naar Kruiningen; Cathalina J. Tazelaar, naar Kloetinge; Helena A. de Vos, naar Vlissingen', Leendert A. de Vos, naar Wissekerke. ECHTE FRIESCHE 50cl.perorft en geurige rooktabak. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken ondergeteokenden eenige plaatsruimte in uw blad voor onderstaande, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Waarom worden de huren der wonin gen, gebouwd met Rijks- of Gemeente steun, niet verlaagd? Reeds voor de thans heerschende crisis haar intrede had gedaan, werd door vele bewoners gevoeld, dat de huur der woningen te hoog was. Ver schillende besturen van Bouwvereeni- gingen en Woningstichtingen waren dat volkomen met de huurders eens, maar stonden machteloos, want 'tRijk was, door de groote bijdragen in de bouwkosten, baas. Waar dat nu reeds opgemerkt werd vóór den crisistijd en vóór de thans heerschende groote werkloosheid, behoeft het zeker geen betoog, dat, nu duizenden gezinnen in armoede verkeeren, het bijzonder zwaar gevoeld wordt, dat de huis huur te hoog blijft. Waarom, zoo vragen velen zich af, grijpt de regeering niet in? De loonen der menschen In Rijks dienst worden verlaagd en de ge meentebesturen worden gedwongen ook salariskortingen door te voeren, terwijl het in het particuliere bedrijf natuurlijk evenzoo is, maar waarom worden dan nu ook niet de huishuren, die voor den malaisetijd al te hoog en vaak onevenredig waren, niet ver laagd? In Almelo heeft zich nu een voor- loopig comité gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de buurt verenigingen „St. Joseph", „Het Witvoet", „De Wonde" en „De Riet", met het doel er bij de Regeering en Gemeentebesturen op aan te dringen de huren van de woningen, gebouwd met Rijks- en Gemeentesteun, te doen verminderen. Getracht zal worden steun te krij gen van bewoners van dergelijke wo ningen in den lande, om dan, indien de Regeering het nog niet mocht be grijpen, haar te overtuigen van de noodzakelijkheid. Inmiddels is hierover reeds een conferentie met den betrokken Mi nister aangevraagd. Indien men met bovenstaand doel sympathiseert, wordt men beleefd ver zocht hiervan ten spoedigste aan den secretaris van het voorloopïg comité mededeeling te doen. Een opgave omtrent de middelen, welke tot bovengenoemd doel kunnen lelden, zal door het voorloopig comité dankbaar en gaarne aanvaard worden. Het beste lijkt ons, dat er buurt- vereenigïngen worden opgericht, opdat dan een eventueel bestuur voor den geheelen bouw kan optreden. De huren der woningen moe ten verminderd worden. Namens het voorloopïg Comité, E. FOEKEMA, Voorzitter. J. H. NIJKAMP. G. W. SNIJDERS, Pijlkruidsfr. 33, Almelo, Secretaris.

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 3