GOESGHS COURANT Hoofdpijn en Kièspljn BIJVOEGSEL Buitenland. Binnenland. •VAH MBLLB'S* ~GOESCHB^ ONTBYT-KOEK Lfaod-en Tuinbouw VAN DE VAN VRIJDAG 20 MEI 1932. UIT DE OUDE DOOS. De landbouwer in de oorlogsjaren. Tot dusver zijn we niet moede ge worden om op te komen voor het platteland, waar dit maar eenigszins mogelijk was. Onze artikels beginnen ééntonig te worden en hef lijkt, alsof we behept zijn met eng egoïsme. Dat is allerminst het geval, want nog al tijd zijn we diep overtuigd, dat we, strijdende voor het ondergaande plat teland, een groot gemeenschapsbelang dienen en even diep overtuigd blijven we, dat we nu lang niet zoo in de mi sère zouden zitten, als naar onze stem en die van gelijkgezinden ware geluisterd. We trachten nu nog te redden, wat te redden valt en op de been te houden, wat nog staande kan blijven en we vinden onze pogingen daartoe gerechtvaardigd door de hou ding, die we in oorlogstijd hebben aangenomen, toen andere volksgroepen in de klem zaten. Toen hebben we onze plattelanders dikwijls geraden om de banden, die ons werden aangelegd en die soms inderdaad knellend wa ren, gewillig te dragen, omdat het nu eenmaal in het belang van land en volk noodig was. Dikwijls wekten we op, dankbaar te blijven, dat we nog niet meer offers op het gemeenschapsaltaar hadden te brengen, ofschoon deze toch vele wa ren. Want het zij nog eens ge zegd, de Regeering van des tijds greep krasser tegen ons in, dan nu de tegenwoor dige Regeering vóór ons op komt! Ondubbelzinnig gaf zij dat soms in de toelichting op hare vér strekkende maatregelen te kennen. Op 12 Mei 1916 diende de Regeering een wetsontwerp in, waarbij zij de be schikking vroeg over 20 millioen gul den, teneinde verschillende levensmid delen tegen verminderden prijs be schikbaar te kunnen stellen, er op re kenende, dat de gemeenten hieraan minstens 1/4 van dat bedrag zouden toevoegen. In de toelichting op dit voorstel kwam duidelijk uit, dat de Regeering tot dien maatregel overging, omdat niet alles van de boe ren kon worden gevergd, die reeds zoo'n belangrijk deel van hun opbrengst tegen ver minderden prijs hadden afge staan, voor de kaas alleen b.v. f 12.483.536. Hieruit mag toch zonder overdrij ving worden afgeleid, dat het boe- renaandeel in de gemeenschapslasten niet gering was. We schreven toen: „zwaar is de ver antwoordelijkheid van een Regeering, die dergelijke vérgaande maatregelen treft, maar zwaar is ook de verant woordelijkheid van iederen Nederlan der, die zou probeeren, zich daaraan te onttrekken. Het Nederlandsche volk moet nu drijven op gqmeenschaps zin. We kunnen sputteren en met on ze gansche ziel opstaan tegen dat hel- sche, krankzinnige gedoe onzer buren, maar we hebben de feiten te aanvaar den. Wij, boeren, hebben thans een groote en grootsche roeping te vervul len, want de landbouw is de rugge- graat onzer samenleving". We meenden goed te doen om bo venstaande nog eens uit de oude doos te halen, in de hoop, hen, die nog ver re van ons staan, milder te stemmen. W. Schandaal in Liberie. 1 2000 inboorlingen uit angst gevlucht. Aan het eind van, zetting der raads commissie, die te Genève beraadslaagde over hulpverleening aan de neger-repu bliek Liberie, deed Lord Cecil mededee- ling van een hoogst ernstig rapport van de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk over een nieuw schandaal in Li berie. Deze drie regeeringen verklaarden de zekerheid te bezitten, dat onlangs de regeering van Liberie zeer strenge militaire maatregelen tegen de inlandsche bevolking getroffen heeft, waardoor 80 mannen en 80 vrouwen en kinderen werden gedood en 44 dorpen in brand gestoken, met het gevolg, dat meer dan 12.000 inboorlingen uit angst van de kust in de bosschen zijn gevlucht en ondanks gebrek aan levens middelen nog steeds niet durven terugkee- ren. De gedelegeerde van Liberie ontkende de juistheid dezer feiten niet, doch ver klaarde, dat zijn regeering genoodzaakt was geweest deze maatregelen tot haar leedwezen te treffen voor de handhaving van de orde en het regeeringsgezag. De raadscommissie heeft eenstemmig be sloten, den Volkenbondsraad voor te stel len onmiddellijk een Volkenbondsvertegen- woordiger paar de kust van Liberië te zen den om bij te dragen tot de pacificatie van deze streek en de inboorlingen er toe te bewegen weder met vasten waarborg hun ner veiligheid naar de dorpen terug te keeren. Onrustig Britsch-Indië. Gisteren meldde men uit Bombay: On danks de zeer verscherpte bepalingen om trent het verkeer op straat na het invallen van de duisternis, is het ook heden weer tot ernstige botsingen gekomen. Er zijn vandaag 11 dooden en 96 gewonden te be treuren. Het totaal aantal slachtoffers van de laatste 5 dagen wordt geschat op 100 dooden en 950 gewonden. Doumer's moordenaar. Het voorloopig onderzoek tegen Gor- goelof is na langdurige verhooren bijna vol tooid. De moordenaar gedraagt zich thans voortdurend als religieus patriot, die zijn misdaad begaan heeft uit liefde voor Rus land. Toen de rechter van instructie voor Gorgoelof een groen-rood-zwart vlaggetje ontvouwde, wierp deze zich er op en be schermde het. Hij verklaarde dat al zijn daden zijn gepleegd voor deze driekleur, welke voor hem het hoogste heiligdom be- teekent. Toen hem zijn ernstige misdragin gen in Tsjecho-Slowakije werden voorge houden, raakte hij tot razernij en betreurde weenend dat hij door allen was verlaten en door de geheele wereld wordt vervolgd. Onlusten in Spanje. Te Moron in de provincie Se villa, heeft de politie 200 bommen in beslag genomen, die bestemd waren om te worden gebruikt bij een voor de eerstvolgende dagen vast gestelde opstandige beweging der syndi calisten. Er hebben vele arrestaties plaats gehad. De syndicalistische vakvereenigings- gebouwen zijn gesloten. Te Plaseenzuela in de provincie Cace- res hebben stakende landarbeiders de po litie aangevallen. Bij het vuurgevecht werd een arbeider gedood. Hierdoor ontstond groote opwinding onder de bevolking. De slechts drie man sterke politiepost werd ontwapend en een menigte trachtte de po- litie-agenten te lynchen. Een der beambten werd ernstig gewond. Ook te Orihuela kwam het tot ernstige botsingen. Landarbeiders verwoesten on geveer 500 pompen. De materieele schade bedraagt meer dan twee millioen peseta's. Er is politie-versterking gevraagd. Kreuger's woning. De recherche te Stockholm heeft her haalde malen huiszoeking gedaan in de woning van Ivar Kreuger in Villagatan en geleidelijk is er het een en ander over het resultaat uitgelekt. Zijn woning was bij zonder kostbaar ingericht. In een speciaal vertrek met glazen dak had Kreuger een wintertuin laten aanleggen waar rozen bloeiden en druiven groeiden dank zij de warmte van electrische geleidingen. Bij een der huiszoekingen vond men, naar de cor respondent te Stockholm van „Berlingske Tidende" vertelt, een kast met kleine aan- teekenboekjes van goud, vulpenhouders van hetzelfde edele metaal en briljanten spelden van fraai goudsmidswerk. Kreuger bestelde deze voorwerpen bij dozijnen om ze bij de hand te hebben als hij een ge schenk wilde geven. De goedkoopste speld had een waarde van 4000 kr., de duurste kostte 16.000 kr. Voorts vond men een groote vergulde schaal, een geschenk van vrienden ter ge legenheid van Kreuger's 50sten verjaardag. In deze schaal, die eenige tienduizenden kronen gekost heeft, waren de namen der gevers gegrift, en dezen hebben nu ver zocht, dat de namen worden verwijderd, voordat de schaal verkocht wordt. Premier afgezet. Nadat Lang de premier van Nieuw Zuid Wales, geweigerd had om aan het ver zoek van gouverneur Gamble te voldoen om vrijwillig af te treden heeft de gouver neur hem thans afgezet verklaard, we gens onwettige handelingen en vooral we gens zijn jongste circulaire aan de. ambte naren te Sydney om niet te voldoen aan de bevelen van de federale regeering. Stevens, de leider der Vereenigde Aus tralische partij, is door den gouverneur tot Lang's opvolger benoemd. Daar hij echter geen meerderheid in het staatsparlement heeft, zal dit volgende maand wel eerst ontbonden worden. Het Rijksdagschandaal. De Berlijnsche snelrechter heeft dezer dagen de nationaal-socialistische afgevaar digden Heines, Weitzel en Stegmann, die in den Rijksdag een politieken tegenstander hebben mishandeld, veroordeeld tot elk drie maanden hechtenis. De afgevaardigde Gregor Strasser werd vrijgesproken. De drie veroordeelden werden in voorloopige vrijheid gesteld. Zij gaan in hooger beroep. Onrustig Britsch-Indië. Sinds Zaterdag hebben te Bombay straagevechten plaats tusschen Hin- doe's en Mohamedanen. Tot nu toe werden in totaal 45 personen gedood en meer dan 600 personen gewond. Het verkeer is volkomen stilgelegd De vechtenden hebben geheele huizen blokken in den asch gelegd en brach ten enorme schade aan tempels en moskeeën toe. Zij plunderden honder den winkels. De onlusten duren nog voort. Te Bendi Basar werden talrijke huizen in brand gestoken. Vrouwen en kinderen kwamen in de vlammen om, of werden door tegenstanders ge- steenigd of neergestoken op het oogenblik' dat zij de brandende huizen wilden verlaten. De werkloosheid. Het aantal werkloozen in Italië was op 30 April 1.000.025, van wie 282.000 steun trokken. Vergeleken bij 31 Maart was het aantal werkloozen met 52.991 verminderd, vergeleken bij 29 Februari met 147.920. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's hoofdpijn- poeders en Mijnhardt s Kiespijnpoeders Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. UIT DE TWEEDE KAMER. De contingenteeringen. De Tweede Kamer heeft weer een hevigen aanval te doorstaan gehad van de kwaal, waaraan zij zoo dikwijls la boreert: het telkens weer herhalen van wat al eenige malen gezegd is. Het vóór en tegen van de contingenteering van schoenen, tricot, wollen goede ren en confectie is verleden week reeds door verschillende leden in den breede besproken. Slechts de rede van den heer Kor- tenhorst (r.k.) was een uitzondering, omdat hij in tegenstelling met de an dere ontevredenen niet meende, dat de contingenteering te ver ging, doch integendeel, dat zij geheel onvoldoen de is. Zeer uitvoerig critiseerde spre ker de „defaitistische economische politiek" van de regeering, welke vrij wel niets doet tegenover de landen, die onzen export vernietigd hebben. Het groote doel van de crisisïnvoer- wet is het in evenwicht brengen van de handelsbalans. De heer Korten- horst was het met dr. Colijn eens, dat de regeering meer vrijheid gelaten dient te worden; goedkeuring door de Kamer behoort slechts plaats te heb ben bij contingenteering tot een per centage lager dan 75. Hij raadde de regeering voorts aan allerlei handels verdragen en afspraken op te zeggen. De beangstigende binnenlandsche toestand eischt een krachtiger ingrij pen. De spreker diende ten slotte een motie in waarin de regeering verzocht wordt maatregelen te nemen tegen den invoer van bovenkleeding door post pakketten aan particulieren. Mej. De Jong (s.d.a.p.) en de heer Krijger (c.h.) bleken echter op een standpunt te staan, dat zich veel nau wer bij dat van de regeering aansloot. Mej. De Jong betoogde b.v. dat er wel degelijk sprake is van bovenmatigen invoer, zoowel van heeren- als dames- confectie. Ten aanzien van dit laatste artikel bleek zij het geenszins met mej. Katz eens. Tot vroolijkheid van de hee ren ontspon zich een voor mannen wat moeilijk begrijpelijk debatje vol technische termen over „klokrokken", mouwtjes, „crepe georgette" enz. Minister Verschuur deed ook een duit in het zakje door de dames op de „breede zoomen" opmerkzaam te maken en het resultaat was, dat mej. De Jong tot de conclusie kwam, dat contingenteering van dameskleeding wel degelijk gewenscht is, vooral ook, omdat men rekening moet houden met de exportvermindering van 58 pet Het denkbeeld van den heer Kor- tenhorst, om de regeering vrijheid te laten om tot 75 pet. te contingentee ren ontmoette krachtige bestrijding van de heeren Snoeck Henkemans (c.h.) en v. d. Waerden (s.d.a.p.), die erop wezen, dat de bedoeling van de crisisinvoerwet is geweest den „status quo" te handhaven en anders niet. In zijn antwoord maakte minister Verschuur er den meesten sprekers een verwijt van, dat zij slechts grieven en klachten verzameld hebben en zich niet afgevraagd hebben, wat bereikt is. Dat de werkgelegenheid in sommige bedrijfstakken soms wel met 10 pet. verruimd is, vermeldt men niet, doch wel etaleert men de bezwaren breed uit, en dat noemde de bewindsman „hopeloos onredelijk". De regeering heeft met haar matig heid in het contingenteeren slechts weinig succes in de Kamer gehad, want nu zegt men weer, dat men evengoed niet kan contingenteeren. Maar er is een groot verschil tusschen 100 pet. toelaten en niet contingenteeren en dat vergeet men. Alzoo is de deugd slechts karig beloond! (vreugde.) Van alle kwalen in een land heeft nu eenmaal de regeering de schuld en nu concentreert zich alles op de con tingenteering. De contingenteering is de zondenbok en hoewel zij slechts op 4.4 pet. van onzen import van invloed is, worden de slechte cijfers van onzen geheelen im- en export aan haar toe geschreven. Den heer Kortenhorst verweet de minister „overschatting van regeerings maatregelen". Het is een volkomen verkeerde interpretatie van de crisis invoerwet, dat de handelsbalans hoofd motief zou zijn, al speelt die bij de doelstelling een rol. De heer Korten horst heeft een systeem aan de hand gedaan, waardoor qps land zichzelf in den rug zou snijden! (vreugde). Voor de coulance in zake de post pakketten had de minister eigenlijk waardeering verwacht. Bovendien is een land als Frankrijk zeer- gevoelig voor het artikel „modes", al is het psychologisch effect hier grooter dan het reëele. Men moet in het algemeen rekening houden met de reactie in het buitenland. Aan mej. Katz antwoordde de mi nister dat het niet aangaat de grond stoffen te contingenteeren en het be werkte product, in casu de damescon- fectie vrij te laten, zulks in verband met de werkgelegenheid. Een 80 pet. contingenteering van damesconfectie komt in werkelijkheid overeen met een 100 pet. contingenteering, om dat de koopkracht van den gulden ge stegen is. Tegenover het denkbeeld van den heer IJzerman om het schoe nencontingent van 50 op 62 pet. te brengen stond de regeering niet af wijzend. Ten slotte gaf de minister te kennen, dat men geen vrees behoeft te koeste ren, dat de regeering de contingentee ring zal gebruiken om veranderingen in de handelspolitiek te brengen. Zou zij dat noodig achten, dan zou zij open kaart spelen en met een daartoe strek kend ontwerp komen... of gaan! (vreugde.) Amendementen, die door karakter en methode de uitvoering van de cri- sis-invoerwet bij de Kamer zouden brengen, kan de minister daarom niet aanvaarden, omdat de crisis-invoerwet dan voor hem onuitvoerbaar zou wor den. Hiermede waren de algemeene be schouwingen gesloten. De ontwerpen in zake de schoenen en de tricot waren spoedig rijp voor stemming. Een amendement van den heer Oud (v.d.) om het contingentee- ringspercentage van wollen stoffen van 65 op 80 pet. te brengen verklaarde de minister voor onaannemelijk, waarop de heer Oud het introk. De kwestie 'der damesconfectie bracht nog een debatje: minister Ver schuur bracht een wijziging in zijn oor spronkelijk ontwerp en bepaalde het contingent van zijden e.d. damescon- fectie-artikelen op 80 pet. en van wol len en half-wollen op 65. Mej. Katz (c.h.) wilde bij amende ment de geheele damesconfectie uit de wet lichten en de heer v. Hellen- berg Hubar (r.k.) wilde nog iets an ders, n.l. de zijden e.d. damesconfec tie uit de wet nemen en de wollen con tingenteeren op 80 pet. van de waarde. De minister zette nog eens uiteen hoe er een onmiddellijk verband be staat tusschen de wollen stoffen en de confectie. Den invoer van zijden goe deren wil hij niet laten vergrooten, toch zou hij desnoods wel tot 100 pet in plaats van 80 pet. willen gaan. Ook wilde hij dit deel van het amendement Hubar niet onaannemelijk verklaren (het tweede wel), al bleef hij het de Kamer ontraden. De heer Van Hellen- berg Hubar splitste daarop zijn amen dement, behield het deel t.a.v. de zij den stoffen en trok het andere deel in. De Tweede Kamer heeft gistermid- middag de motie van den heer Korten horst omtrent het ongedaan maken van den maatregel betreffende invoer van bovenkleeding vallende onder de Crisisinvoerwet bij pakje ter waarde van veertig gulden verworpen met 52 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de liberalen, de vrijz. democraten, een tiental katholieken alsmede de heer Weitkamp (c.h.) Voorts heeft de Ka mer het wetsontwerp in zake contin genteering van schoeisel aangenomen met 56 tegen 23 stemmen. Tegen stem den s.d.a.p. en v.d. Het wetsontwerp in zake de contingenteering van tri cot-goederen werd aangenomen met 55 tegen 24 stemmen. Tegen stemden de liberalen, vrijz. democraten en een aantal soc. democraten. Het ontwerp in zake de contingenteering van wol len en halfwollen stoffen werd aange nomen met 50 tegen 29 stemmen. Dit maal stemden tegen liberalen, vrijz. democraten en het grootste 'deel van de soc. democraten. Het amendement van den heer Van Hellenberg Hubar om den invoer van zijden en halfzijden damesconfectie geheel vrij te laten werd verworpen met 42 tegen 37 stemmen. Vóór stem den de liberalen, vrijz. democraten, de s.d.a.p. behalve mej. De Jong en eenige katholieken en Chr. Histori- schen. Ten slotte werd het wetsontwerp in zake de contingenteering van boven kleeding aangenomen met 49 tegen 27 stemmen. Tegen stemden de liberalen, de vrijz. democraten, de s.d.a.p. be halve mej. De Jong en verder mej. Fri da Katz (c.h.) en de heer Floris Vos. Wijziging Staatsloterij. In de nummers van de loten der Staatsloterij zal een belangrijke wij ziging worden gebracht, teneinde een gebruik maken van de uitkomsten van de trekkingen van de Staatsloterij door particuliere loterijondernemin gen zooveel mogelijk tegen te gaan. De nummers van de 10.500 doorge fourneerde loten zullen liggen tus schen no. 1 en 12.000 en de nummers van de klassikale loten tusschen no. 12.001 en 24.000. Nationaal Crisis-Comité. In de weken van 9 tot en met 15 Mei heeft het nationaal crisis-comité een be drag van f 9563,94 aan giften ontvangen, waardoor het totaal is gestegen tot f873.171,25. De dagbladen hebben een to taal bedrag van f 156.785,58 overgemaakt. In geld werd uitgekeerd f 4997,38 in de afgeloopen week en in totaal f289.917,04, aan B-steun (extra hulp aan werkloozen) f 3788,07 in de afgeloopen week en in to taal f318.600,69. Beide uitkeeringen be droegen in totaal £608.517,73. Voorts heeft het nationale crisis-comité uitgedeeld 92 dekens en 15 ton eierkolen. In totaal zijn er 419 dekens en 2135 ton eierkolen uitgedeeld. •DEM SOETEM IMVAL- SEDERT 132* De grondbelasting. Vragen van Tweede Kamerlid. Het Tweede Kamerlid van Voorst tot Voorst heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, ten ge volge van de crisis in den landbouw, de opbrengst of het genot der landelijke eigen dommen niet slechts met 20 pet., maar in vele gevallen met 100 pet. is verloren ge gaan? Is de minister niet van oordeel, dat de billijkheid mede brengt, dat ontheffing of vermindering van de grondbelasting, die art. 53 der wet op de grondbelasting toe staat bij onvoorziene rampen, ook dient te worden toegekend bij een crisisramp, als wij thans beleven? Kan de minister mededeelen of de door Zijn Excellentie in de vergadering der Tweede Kamer van 3 December 1931 toe gezegde overweging van wetswijziging in bovenbedoelden zin reeds tot een gevestig de meening heeft geleid? Licht voor de varkens. Direct zonlicht van groote beteekenis voor den groei der biggen, Het is algemeen bekend, dat het licht van groote beteekenis is voor den groei van het jonge individu. Waarschijnlijk moet dit worden toegeschreven aan de ultra-violette stralen, waardoor o.a. het in de huid voorkomende ergosterine omgezet wordt in het antirachitische vitamine. Of schoon omtrent de verklaring van de licht werking de meeningen nogal uiteenloopen, terwijl eveneens de resultaten van proeven met ultra-violette bestraling sterk verschil len, staat het vast, dat licht een onmisbare factor is voor het jonge groeiende individu. Een bijdrage tot de werking van het licht voor jonge groeiende varkens gele verd door A. M. Shaw, in Scientific Agri culture 1930, II, bevat het weekblad „Schakels". Onderzoeker experimenteerde met groei ende varkens, die in 4 verschillende proef nemingen op precies dezelfde wijze werden gevoederd. Hierbij kwam vast te staan, dat het directe zonnelicht voor de normale ont wikkeling van varkens noodzakelijk was. Varkens die een goed samengesteld rant soen, maar geen licht ontvingen, kregen rachitis, terwijl de varkens met hetzelfde rantsoen en een uitloop met direct zon licht geen rachitis kregen. Het zonlicht dat door gewoon venster glas naar binnen viel, bleek slechts een zeer geringe anti-rachitische werkzaamheid te bezitten, terwijl bij Vita-glas het effect twijfelachtig was. Het toedienen van groenvoer in zeer ruime mate beschutte de dieren voor het optreden van rachitis. Bij biggen traden de nadeelige gevolgen van onvoldoende belichting sneller op dan bij oudere varkens. Varkens, die zich 3—4 maanden lang normaal kunnen ontwikkelen, bleken lan ger weerstand te kunnen bieden tegen het licht-tekort, dan de andere dieren. Het directe zonlicht bracht bij zieke varkens spoedig verbetering, terwijl varkens, die zelf reeds in hooge mate rachitische ver schijnselen vertoonden, nog in verkoopba ren toestand konden worden gebracht. Afgezien van anti-rachitische werking, bleek eveneens, dat de dieren, die steeds direct zonlicht hadden ontvangen, een veel snellere gewichtstoename vertoonden dan de andere dieren. Vertwijfeling in Friesland. Oud-minister Dr. F. E. Posthuma heeft het volgende telegram gèzonden aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid: „Ik heb de eer Uwer Excellentie mede te deelen, dat ik op verzoek van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land mij in mijn kwaliteit van voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zui- velbond (F.N.Z.) met u in verbinding stelt over een oogenblikkelijk ingaande voor loopige steunregeling voor de melkvee houderij. De toestand in Fries la nd is thans dusdanig geworden, dat de menschen in staat van vertwijfeling geraken. Ter voorkoming van zeer ernstige moei lijkheden is het noodig, dat er oogenblik kelijk steun wordt toegezegd. Het is na melijk niet meer mogelijk te wachten tot het wetsontwerp tot steun aan de melk veehouderij in het Staatsblad zal zijn verschenen en de daarvoor noodige uit voeringsmaatregelen zullen zijn genomen. Het is met den meesten ernst, dat ik den in de provincie Friesland ontstanen toestand onder de aandacht van Uwe Excellentie breng. En zonder dienaan gaande in het bijzonder berichten te heb ben ontvangen, kan ik hieraan wel toe voegen, dat de overgroote meerderheid van onze melkveehouders er niet betef aan toe is dan de Friesche collega's."

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 1