Lcand-en Tuinbouw Sport. RecbtszakeD Gemengd Nieuws. Zooals men weet waren de betreffen de raadsbesluiten reeds in afwachting van een definitieve beslissing, door de Kroon geschorst. Nieuwe vliegdien9t. Het staat thans definitief vast dat met ingang van 1 Juni een dagelijksche vlieg- dienst van vlieghaven Twente op Amster dam v.v. zal worden geopend. Het garan tiefonds groot f 7700 is volteekend. Prof. F. Lengkeek f Te Apeldoorn is ruim 60 jaar oud over leden na een langdurige ongesteldheid prof. F. Lengkeek, hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk al daar. Hij is oorspronkelijk onderwijzer ge weest te Loosduinen. Daarna bezocht hij de Theol. School der Chr. Geref. Kerk, waar hij in 1903 candidaat werd. Dat jaar deed hij zijn intrede te Harlingen. Vandaar vertrok hij in 1907 naar Enschede, welke standplaats hij in 1909 met Amsterdam ver wisselde. Kort daarna benoemde de Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk hem tot do cent als opvolger van Ds. v. Lingen. Ds. Lengkeek bedankte echter; in 1914 aan vaardde hij een herhaalde benoeming. Hij doceerde hermeneutiek en exegese. Hij maakte voorts sinds 1905 geregeld deel uit van de Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk, waarvan hij ook wel als president optrad. Hij was hoofdredacteur van het weekblad van de Chr. Geref. Kerk „De Wekker" Raadslid in hechtenis. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis, heeft tot den Minister van Justitie de vol gende schriftelijke vragen gericht; 1. Is het juist, dat een ingezetene van Blokzijl, lid van den raad aldaar, op 4 Mei in verzekering is gesteld als verdacht van brandstichting 2. Kan de minister mededeelen op wiens last de inverzekeringstelling heeft plaats gevonden en op welke gronden deze per soon van brandstichting verdacht werd? 3. Is het juist, dat de in-verzekering- stelling eenigen tijd heeft voortgeduurd, nadat de daders van het delict reeds be kend waren? 4. Is de minister bereid te onderzoeken of juist is het gerucht dat ook rancune van den burgemeester tegen een hem on welgevallig burger een rol heeft gespeeld? PUDJDHVCFAGRl£J< 'V'F>0£js»S.K G&ONfNCr&V HULP MELKVEEHOUDERS. t Het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot het treffen van tijdelijke maatregelen tot hulp verleening aan de melkveehouderij is het volgende ontleend Verschillende leden vonden in de indie ning van dit ontwerp, hetwelk diep in grijpt in de verdeeling van het nationale inkomen, aanleiding opnieuw te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de regeering ten aanzien van de voorziening in de nooden, welke de heerschende crisis met zich brengt een vaste lijn zal volgen. De regeering houdt vast aan incidenteele regelingen, waarbij telkens het belang van één groep wordt bezien. Het kan niet anders, of zóó wordt de algemeene lijn uit het oog ver loren. Zoo is daar, naar sommige der hier bedoelde leden opmerkten, de vraag, of de huidige omstandigheden niet zullen moeten leiden tot een wijziging in onze landbouw economie. Men zou daarbij prijs stellen op beantwoording van de vraag, of medewer king zal worden verleend aan pogingen om de voorgestelde steunregeling mede ten goede te doen komen aan de in het zui velbedrijf werkzame loonarbeiders. Een bijzonder bezwaar zagen verschei dene leden nog daarin, dat op deze wijze niet de belangen van alle groepen een be hoorlijke verzorging vinden. Een groep, welke zeker in minder groote moeilijkhe den verkeert, n.l. die der zandboeren, wordt, voor zoover de veehouderij in hun bedrijf van ondergeschikt belang is, niet geholpen. In de tot dusver gevoerde beschouwin gen werd aanleiding gevonden tot het stel len van de vraag, of dit ontwerp vrucht van overleg van het geheele kabinet is. In- tusschen was men algemeen van oordeel, dat in de tegenwoordige omstandigheden de indiening van een ontwerp als het on derhavige ten volle gemotiveerd is. Naar verscheidene leden meenden heeft deze voorziening reeds te lang op zich doen wachten. Tegen de wijze, waarop in het ontwerp getracht wordt het beoogde doel te berei ken, werden van meer dan één zijde be denkingen in het midden gebracht. Aller eerst werd er de aandacht op gevestigd, dat de voorgestelde regeling zal leiden tot verhooging van de kosten van levenson derhoud. In de tweede plaats werd gewe zen op de groote bezwaren, welke aan het voorgestelde menggebod van boter en margarine zijn verbonden. Deze maatregel beteekent een groot nadeel voor de mar garine-producenten. Deze vermindering van het verbruik zal ten gevolge hebben, dat de margarine-industrie en aanverwante in dustrieën, als olieslagerijen en dergelijke, gedeeltelijk zullen moeten worden stop ge zet. Naar schatting zal de ontworpen rege ling een vermindering van het gebruik van oliën en oliehoudende zaden met pl.m. 20.000 ton per jaar ten gevolge hebben. Ook handel en scheepvaart zullen daar door opnieuw worden getroffen. Ook gezien uit het oogpunt der boter- productie achten verscheidene leden het menggebod ongewenscht. Het menggebod zal niet nalaten nadeeligen invloed te oefe nen op de reputatie van onze boter in het buitenland, en daarmede op den export van dit product. Tegenover de leden, die de boven weer gegeven critiek op het ontwerp leverden, stelden zich andere, die aan die critiek geenszins alle waarde wilden ontzeggen, doch die de urgentie van de steunverlee- ning aan de melkveehouderij op den voor grond wenschten te stellen. Lang beraad, aldus deze leden, moet in dit stadium on toelaatbaar worden geacht. Wat de beden kingen met betrekking tot de productie van den handel in margarine betreft, mag niet worden voorbij gezien, dat, als een steun maatregel als de voorgestelde geheel ach terwege zou blijven, de boter zoodanig in prijs zou dalen, dat allen, die nu margarine consumeeren, zich van het natuurproduct zouden gaan voorzien, waarvan algeheele ineenstorting van de margarine-productie het gevolg zou zijn. De bezwaren in ver band met den naam van onze boter kwa men deze leden niet gegrond voor. Im mers, al zal het aantal bij de botercontrole aangesloten bedrijven geringer worden, daardoor zal de controle toch niet minder scherp worden en de in die controle gele gen waarborg niet verminderen. Men was van meening, dat het mengge bod niet een onmisbaar onderdeel van de ontworpen steunregeling is. Nu daartegen ernstige bezwaren zijn geopperd, zou dat wellicht kunnen vervallen. Een aantal leden gaf als zijn meening te kennen, dat de voorkeur zou zijn te ge ven aan een directen steun aan het nood lijdende veehoudersbedrijf uit de staatskas. In dit verband werd van andere zijde nog de invoering van een weeldebelasting ter bestrijding van de kosten eener steunrege ling aanbevolen. Verscheidene leden meenden, dat ter te gemoetkoming aan de bezwaren voor de margarine-industrie, aan het menggebod verbonden, dat gebod zou kunnen worden vervangen door een bijzonder recht op margarine te heffen. Eenige leden stelden de vraag, of niet een oplossing zou kunnen worden gevon den in het opslaan van boter in koelhuizen in de periode van overvloedige productie, opdat die tegen beteren prijs zou kunnen worden verkocht in de maanden, waarin de binnenlandsche productie niet in de be hoeften van het land kan voorzien. DE COLORADO-KEVER. Nederland behoeft niet bevreesd te zijn. In verband met de genomen maatrege len tot wering van den Colorado-kever, schrijft ir. P. Hus van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen: Het feit, dat het vroeger mogelijk is ge weest op verschillende plaatsen de Colo- rado-kevers totaal te vernietigen, bewijst wel, dat men aan de resultaten niet be hoeft te wanhopen. Het ligt voor de hand, dat de vraag gesteld wordt óf, en, zoo ja, welk gevaar het optreden der kevers in Frankrijk voor ons land, aardappelland bij uitnemendheid, oplevert. Als de kevers zich in ons land vestigden en vasten voet kregen, zouden zij aan on ze aardappelcultuur ongetwijfeld groote schade kunnen aanrichten. Zoover is het echter nog lang niet. Wel zouden de ke vers met allerlei voorwerpen hier inge voerd kunnen worden geen enkele in- voerbepaling kan deze mogelijkheid volko men uitschakelen maar aangezien op deze wijze nog geen invasie heeft plaats gehad, ofschoon de kevers reeds ruim 10 jaar in Frankrijk voorkomen, behoeft men in dit opzicht niet overdreven angstig te zijn. Als de kevers in ons land mochten aankomen, zal er ongetwijfeld op buiten gewoon krachtige wijze opgetreden wor den. Voor het binnendringen in ons land door een actieve verplaatsing der kevers, be hoeft men voorloopig niet bevreesd te zijn De haard, welke het dichtst.bij ons land is gelegen, is nog 500 K.M. van onze gren zen verwijderd. Die afstand is ongeveer gelijk aan dien, waarover de kevers zich in 10 jaar over Frankrijk hebben kunnen verplaatsen. Men mag met een behoorlijke mate van waarschijnlijkheid aannemen, dat verspreiding in de toekomst niet snel ler zal gaan dan tot nu toe het geval was. Het steeds ongunstiger wordende klimaat naarmate de kevers verder Noordwaarts komen, en de immer krachtiger wordende bestrijding, gebaseerd op de ervaringen in den loop der jaren opgedaan, zullen hun remmenden invloed ongetwijfeld uitoefe- :n. Het gevaar voor ons land schuilt op het oogenblik in de invoerbepalingen, welke verschillende landen, ook Nederland, heb ben uitgevaardigd. Ik verwacht, dat deze maatregelen een voorloopig karakter zullen hebben en dat het mogelijk zal zijn om door overleg, door internationale samenwerking, tot een be vredigende oplossing te komen. Bij de be handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer is voor een dergelijke op lossing gepleit en de minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw heeft het denkbeeld in overweging genomen. Kopziekte onder rundvee. Er heerscht in de omgeving van Gies- sendam kopziekte onder het rundvee. Der tig runderen zijn bij verschillende veehou ders reeds gestorven. De oorzaak van de ziekte moet blijkbaar worden gezocht in het koude weer van den laatsten tijd. Voetbal. Programma voor Zondag en Maandag. Kampioenschap van Nederland. V eendamFeijenoord. P. S. V.—Ajax. Pinksteren in het teeken van de sport. Zooals reeds voorloopig was bekend ge maakt zou 2den Pinksterdag N.O.A.D. I bij „Goes" op bezoek komen. Door een vergissing van het bestuur van N.O.A.D., kan die vereeniging haar verplichting ech ter niet nakomen. Hoewel eerst Zaterdag j.l. dit definitief bekend was, is het aan het bestuur van „Goes" toch nog gelukt een paar flinke tegenstanders naar Goes te krijgen, en be loven beide Pinksterdagen iets bijzonders voor de vele voetballiefhebbers. Vorige jaren was het steeds gebruikelijk een Belgische vereeniging te laten komen. Hoewel dit meer een soort „feest-wed- strijd" was, dus niet zoozeer een propa ganda voor beter voetbalspel, is er toch mee bereikt, dat de voetbalsport ook hier steeds meer en meer de aandacht ging vra gen, waardoor ook de belangstelling bij andere wedstrijden toenam. Het is dit jaar van de vereeniging „Goes" dan ook een goede keus geweest, thans sterke 2e klas vereenigingen uit te noo- digen. N.l. op lsten Pinksterdag de vereeniging „Overmaas" met haar 1ste elftal, uit Rot terdam; een vereeniging, die het vorig sei zoen nog kans had op promotie naar de lste klas en voorts op 2den Pinksterdag een der oudste vereeniging uit ons land, en wel „LI. D." van ,,1875", uit Deventer. Dit is een oude lste klasser, die zelfs nog eenmaal het kampioenschap van het Oos ten wist te behalen. Aangezien dit vrijwel een „studentenclub" is, zal het dikwijls voorkomen van vertrek van spelers, wel niet vreemd zijn aan het feit, dat de ver eeniging thans 2de klas is, maar daar toch nog altijd een rol van beteekenis in speelt. Alles bijeen, zullen het voor „Goes" leerzame wedstrijden kunnen zijn. En juist ook door het spelen van die wedstrijden achter elkaar, kunnen de spelers zich trai nen in het verkrijgen van het zoo noodige uithoudingsvermogen. Gaarne bevelen wij een bezoek aan die wedstrijden aan, waardoor de energieke pogingen van het bestuur van „Goes" om aan spelers en publiek steeds iets beters aan te bieden, ook met een flink aantal toeschouwers bekroond worde. De wedstrijd van Zondag vangt om half drie aan; de wedstrijd van Maandag om twee uur, terwijl om half één reeds een voor-wedstrijd zal worden gespeeld tusschen twee junior-elftallen van de ver eeniging. Ook dat is aardig om te zien wat door training in korten tijd bereikt kan worden. Het elftal van „U. D. van 1875", dat op Maandag 2den Pinksterdag alhier, tegen Goes I een vriendschappelijken voetbal wedstrijd komt spelen is als volgt samen gesteld Jonkheer F. G. de Rotte, doel; H. J. J. Weurmann en J. H. Nybroek, achter; G. Smits, J. O. Huges en Jonkheer P. Y. de Rotte, midden; H. H. Dell, W. J. v. d. Poll, J. H. Sonnenberg, A. S. Scheeffer en G. H. Aalpoel, voor. Aanvoerder: A. S. Scheeffer. De stelende poetser. Een vroegere poetser der Neder- landsche spoorwegen heeft voor de rechtbank te 's Gravenhage terechtge staan wegens het plegen van een in braak in het station Staatsspoor in den nacht van 31 Januari op 1 Februari j.l. Verd. wist dat de sleutel der brand kast in het kantoor van den stations chef in den zak van een daar hangen de jas zat. Van deze wetenschap maak te verd. gebruik om na het forceeren van een deur zonder moeite de brand kast te openen en er f2100 uit weg te nemen. Met den buit is verd. daarop naar Amsterdam gereisd, waar hij het geld in twee dagen wist op te maken. Toen de politie hem arresteerde, bezat hij niets meer. Wegens diefstal door middel van braak eischte de officier van justitie, mr. Blok, een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen verd., die door de deskundigen verminderd toerekeningsvatbaar wordt geacht. De rechtbank zal 24 Mei a.s. uitspraak doen. Ondeugdelijk vleesch. Bij vonnis van den kantonrechter te Geldermalsen is een slager te Deil, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot f 300 boete subsidiair 100 dagen hech tenis, wegens het voorhanden hebben van 586 K.G. afgekeurd vleesch. De hoeveelheid vleesch werd aange troffen in een niet in het oog loopen- de bergruimte, die met een schellei- ding in verbinding stond met andere gebouwen. Twee boerderijen afgebrand- Woensdagavond brak door onbekende oorzaak een felle brand uit in de kapitale boerderij van den heer P. van Berkel te Berghem bij Oss. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat de bewoners overhaast de vlucht moesten ne men zonder iets van den inboedel te kun nen redden. Het duurde niet lang, of het vuur sloeg over naar de naast gelegen boerderij van den heer G. Molder. Ook deze boerderij ging geheel in vlammen op. Met moeite slaagde men er in de boerderij van v. d. Heuvel, die ook reeds vlam ge vat had, te behouden. Bij den heer v. Ber kel kwam eenig vee in de vlammen om. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Meisje vermoord. Door haar verloofde? Woensdag verspreidde zich door Strijp het gerucht, dat op Den Heu- velschedijk nabij het nieuwe kanaal, dat Eindhoven met het Wilhelminaka- naal verbindt, het lijk van een meisje gevonden was. Terstond waarschuwde men de politie, die een uitgebreid on derzoek instelde. Hierbij bleek het volgende: Dinsdagavond circa half acht had de 19-jarige Joh. de Groot de ouderlijke woning aan de Schootsche- straat verlaten, naar alle waarschijn lijkheid in gezelschap van haar ver loofde, den 24-jarigen C. de Bar, een werkloos arbeider uit Woensel. Daar het meisje gewoon was ongeveer half tien terug te keeren en zij op dat tijd stip nog niet thuis was, begonnen de verontruste ouders met de buren naar haar te zoeken, evenwel zonder resul taat en zonder dat zij nog de politie van de vermissing in kennis stelden. Daarop is Woensdag de verdwijning van het meisje opgehelderd. Zekere Spanjers uit Dïntelre reed in de vroeg te met zijn melkkar over den weg, toen hij plotseling tot de ontdekking kwam, dat in de ondiepe greppel langs den weg het lijk van een vrouws persoon lag, gekleed in bruinen man tel met donkerblauw dophoedje. Tof groote ontsteltenis van den man had de ongelukkige een breede, gapende wonde in den hals, die haar bijna ge heel was afgesneden. Ook de handen vertoonden tal van verwondingen. Een plas bloed en een totaal bebloed stuk van een dasje wezen uit, dat een he vige worsteling moest hebben plaats gehad. Op het lijk, dat voorover lag, vond men een bebloed briefje van den volgenden inhoud: „Het meisje is ver moord door onbekende personen en de jongen van dit meisje vindt men verder op." Deze mededeeling was met vaste en nette hand door een overi gens blijkbaar ongeoefend schrijver opgesteld. De politie, onder leiding van den commissaris, toog aanstonds op on derzoek uit en zocht met een groot aantal burgers de omgeving af. Naast de plaats waar het lijk gevonden was, strekt zich een veld uit bezet met hooge heide en zeer dicht kreupel hout. De mogelijkheid achtte men niet uitgesloten, dat de jongeman daarin vermoord zou liggen, terwijl men ook het naburige dennenbosch afzocht. Voorts stelde men een onderzoek in in het reeds gevulde rivierpand, doch ook hier heeft men het lijk van den vermoedelijken dader nog niet kun nen vinden. Inmiddels wordt het on derzoek ook in andere richting voort gezet, daar het niet onmogelijk is, dat het briefje door den dader zelf is ach tergelaten, om de politie voorloopig op een dwaalspoor te brengen. Ook het onderzoek met politiehonden heeft niets positiefs kunnen opleveren. Wel heeft men eenige aanwijzing gevonden, daar de jongen en het meisje Dinsdag avond nog in het naburige dennen bosch hebben gewandeld en daarbij si naasappelen aten. Twee menschen verbrand. Dinsdagnacht heeft in de nabijheid van Neuss (D.) een vreeselijk auto ongeluk plaats gehad, waarbij twee inzittenden levend verbrandden. Een juffrouw Wynands, wonende te Broek-Sitterda, keerde met nog iemand in een personenauto van Aken, waar zij ïnkoopen hadden gedaan, terug. Op circa twintig minuten afstand van Neuss botsten zij met hun auto tegen een vrachtauto, waardoor de benzine tank scheurde en in brand vloog. De chauffeur kon imet veel moeite ge red worden, maar kreeg zware brand wonden. De twee inzittenden kwamen in de vlammen om. Dolle koe. Angstige oogenblikken. Het gezin van slager A. van der Wal aan den Heerenwal te Heerenveen, be leefde angstige oogenblikken. De zoon van den slager haalde een koe uit den stal en bracht die naar de slachtplaats. Het beest was al wat wild, doch niet direct gevaarlijk. Toen men in de slachtplaats aangekomen, het dier met een schietmasker wilde dooden, bleek de kogel te licht. Het beest rukte zich los en drukte met zijn horens een zoon van den slager tegen den muur. Een van zijn broers gaf het beest nu een slag met een hakmes op den kop, waardoor de koe even terugdeinsde. Zoodoende wist men den jongen uit zijn benarde positie te bevrijden, waar na allen, zoowel vader, zoons als knechts, zich ijlings uit de voeten maakten, achterna gezet door de dol geworden koe. Twee sprongen over een schutting, terwijl de anderen een goed heenkomen zochten in den stal. De steeds wilder wordende koe vloog daarop den tuin in, alles vernielende waf binnen haar bereik kwam en wanneer een der personen met zijn hoofd boven de schutting uitkwam, stoof het dier er woedend op af. In allerijl werd de politie gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse was. Het bleek echter zeer lastig te zijn om het dier goed onder schot te krijgen zonder dat dit gevaar opleverde voor de omstanders en voor de politie zelf. Ten einde raad begaf de wachtmees ter der marechaussee zich naar den zolder van het kaaspakhuis der firma K. de Jong. Nadat men uit het dak een aantal pannen had weggebroken, waar door vrij zicht en voldoende schiet- ruimte werd verkregen, kon het beest, dat al meer en meer tekeer ging, met twee schoten uit een karabijn worden neergelegd. Het gezin van den slager was danig overstuur. De zoon, die tegen den muur gedrukt was, klaagde over pijn in zijn borst, doch het laat zich aan zien, dat het ongeval goed is afge- loopen. Een nieuwe automaat. De uitvinder verbali seerd maar de com missaris lachte. Uit Gouda schrijft men aan de Voor waarts.- De pas ingevoerde winkelsluitings wet hee/t vele zinnen gescherpt om een weg te vinden om toch te kunnen verkoopen zonder met den rechter in aanraking te komen. Een onzer sfadgenoofen, handelaar in limonades en wijnen, zag in de nieuwe wet een vijand van zijn bestaan en peinsde op middelen om haar te ontduiken. Zijn gedachten gingen naar een automaat, maar hoe? Want het moest wel een automaat zijn voor een groot aantal artikelen. sMans geest was vlug en zijn handen vaardig: hij maakte een automaat! Zondagmorgen nam hij het raam uit het kozijn en plaatste er een houten wand in. In den wand waren 20 gleufjes gemaakt voor het inwerpen van geld. Tegen het bord was een prijslijst aangebracht van 20 artikelen met de mededeeling dat bij inwerping van het bedrag in een der gemaakte gleuven het verlang de artikel uit de automaat te voor schijn kwam. De automaat geeft u zooveel stuks als u geld ervoor in werpt. Van bier kan men 6 stuks tege lijk ontvangen, vermeldde de prijslijst Wanneer in gleuf 17 14 cent werd geworpen, al waren het ook een dub beltje, 2i/a cent, 1 cent en een halfje prompt schoof een gedeelte van den wand open en men hoefde de hand slechts in het opengekomen vakje te steken om het netjes ingepakte flesch- je bier weg te nemen. In no. 19 werd 12 cent geworpen de schuif ging open en er lag een kogel- fleschje met witte cider in het open- komende vakje. De menschen ver drongen zich om dit wonder van tech niek. Zoo iets had men nog nooit ge zien. Dit technisch wonder drong door tot het bureau van politie. Een recher cheur verscheen ten tooneele. Hij wierp 14 cent in no 20 en eenige oogen blikken daarna opende de wand zich.*, en daar lag het fleschje spuitwater. Nog eens geprobeerd. Er werd op no. 18 28 cent ingewor pen en in de open ruimte dag een groote flesch cider. De flesch was echter klem geraakt in het vakje en men kon er haar niet uithalen. Zou de automaat defect zijn? Plotseling verscheen een echte men- schelijke hand, die de flesch goed legde. Een luid gelach steeg op. Het respect voor den uitvinder werd tege lijk tot nul gereduceerd en van net technisch wonder bleef niets over. De rechercheur stelde een onderzoek in. Het bleek, dat de uitvinder van de wonder-automaat in zijn woonkamer achter het bord zat met de flesschen wijn en bier om zich heen. Bijgestaan door zijn vrouw, legde hij prompt de flesch, waarvoor het geld werd ont vangen, in het hokje waarna hij de schuif wegtrok, zoodat van buiten af de flesch kon worden weggenomen. Procesverbaal werd opgemaakt we gens het verkoopen op Zondag. Het miskende genie werd bij den commis saris van politie ontboden, die, toen hij de toedracht vann de zaak hoorde, in den lach schoot en den man par donneerde, met de boodschap, de auto maat maar voor andere doeleinden te gebruiken.

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 2