F11 Stadsnieuws •VAN MELLE'S- GOESCHE^ ONT BYT- KOEK WEERBERICHT. ProVincienieuWs ^WïJÈ* ders zou bijwonen. Donderdag was hij naar de tentoonstelling gegaan om zich te oriënteeren en Vrijdag om den pre sident te dooden. Hij had een uur op hem gewacht. Dat Gorgoelov zijn daad vooruit voorbereid had, blijkt daaruit dat hij een boek in zijn zak had waarin op de eerste pagina geschreven stond: Dr. Paul Gorgoelov, president en leider van de Russische fascisten, die den president van de Fransche republiek heeft doodgeschoten." De nationalistische „Liberté" publi ceert een nieuwe lezing van de verkla ringen van Gorgoelov bij zijn verhoor. Volgens deze lezing zou Gorgoelov ver klaard hebben dat hij geweten had dai Frankrijk den oorlog /tegen ..sovjet- Rusland voorbereidde. Hij verweet dit president Doumer persoonlijk niet, maar hij wist dat men Doumer wilde dwingen de vijandelijkheden tegen de bolsjewisten te beginnen. Nader meldde men: Omtrent den moordenaar zijn thans allerlei bijzonderheden bekend gewor den, die hem aanduiden als een on evenwichtig mensch, die zichzelf de grootst mogelijke qualiteiten toekende, zich overal en altijd op den voorgrond v-- plaatste en ongetwijfeld aan megalo manie leed. Hij schreef gedichten, die naar het oordeel van zijn eigen land- genooten volkomen onbegrijpelijk wa ren, en had het vorige jaar hier te Parijs een lezing gehouden, waar tot zijn verontwaardiging haast geen Rus sen gekomen waren. Naar hef schijnt heeft hij vroeger deel uitgemaakt van de communistische partij en een offi cieel regeeringscommunïqué vermeldt, in antwoord op blijkbaar verzonnen verklaringen, die Gorgoelov afgelegd zou hebben, gepubliceerd in een spe ciaal nummer van de communistische „Humanité", dat hij gedurende zijn ver blijf in Praag een néo-bolsjewïsfische partij gesticht had en nog een kaart als communistisch partijlid bezat. Sindsdien was hij een fascistischen weg opgegaan, toonde groote bewonde ring voor Mussolini en Hitler en had bijzonderheden uitgewerkt voor de stichting van een partij van „groene hemden", weshalve hij zich den „groe nen dictator" noemde. Hij had een uitvoerig program voor hetgeen er gebeuren moest als het bolsjewistisch bewind omvergeworpen zou zijn en be schreef daarin in bijzonderheden de uniformen, die hij maken zou, en de decoraties (alles groen natuurlijk) en de regeering, waarvan uitgesloten zou den zijn: „bolsjewieken, socialisten, monarchisten, Joden, vreemdelingen en vrouwen". Hierboven is reeds melding gemaakt van een aanteekening in Gorgoelov's opschrijfboekje; hij beschuldigt zich daarin voorts betrokken te zijn bij de ontvoering van Lindbergh's kind. Er staat in die aanteekening ook nog, dat hij meer dan 60.000 frank heeft uit gegeven voor de ontvoering van het kind, dat als gijzelaar door Russische terroristen zal worden grootgebracht. Opmerkelijke verklaring De oud-president Millerand heeft te genover de officieele opvatting ten aan zien van den dader verklaard, dat in- y- lichtingen, die hij persoonlijk heeft ontvangen, hem toelaten zoo beslist mogelijk te verklaren dat de moorde naar van Doumer uit revolutionnaire bolsjewistische strijdorganisaties af komstig is. Moskou over den moord. In Moskousche politieke kringen wordt verklaard, dat de moordaanslag op president Doumer, gepleegd dooi een voormalig Russisch onderdaan, geen gfevolgen zal hebben voor de Russïsch-Fransche betrekkingen. De Sovjet-Russische regeering en andere officieele Sovjetorganen hebben met dezen moord niets uit te staan. Zij hebben zelfs indertijd de Fransche re geering gewezen op de noodzakelijk heid van een verandering van de Fran sche houding tegenover de Russische émigrés in Frankrijk, die daar een groote bedrijvigheid ontwikkelen. De deelneming. De deelneming, van regeeringen, hooggeplaatsten, e.a. is algemeen, ook van Nederlandsche zijde. H. M. de Koningin had Vrijdagavond nog door haar adjudant, den kapitein van den Generalen Staf van het Indi sche leger, C. O. van Resteren, bij den Franschen gezant haar deelneming doen betuigen met den gepleegden aanslag en doen informeeren naar den toestand van den president der Fran sche republiek. Ook heeft H. M. de Koningin na het bekend worden van L den aanslag uit het Loo aan mevrouw Doumer een telegram van deelneming Jizonden. r^Z. K. H. de Prins heeft Zaterdag- 1dag 12 uur een bezoek gebracht den Franschen gezant ten einde welneming te betuigen met het n van den president derFran- ,,ubliek. Madame Doumer... De Telegraaf schrijft: De kogels van den ongelukkigen dwaas, die Frankrijk hebben getroffen in het stille en zelden glimlachende hoofd, dat aan den strengen heer Dou mer behoorde, hebben verdere draag kracht gehad, want zij doorboorden tevens het hart van een ondanks alle aardsche glorie diep treurige en dra matische vrouw moeder van vier voor het vaderland gevallen zonen echtgenoote van een man, die op hoo- gen leeftijd nog gekozen werd om eveneens voor het vaderland te vallen. En er is geen troost en geen eer, die de grootheid van dit offer kunnen evenaren. Toen de wereld in vlammen stond en de bloeiende hellingen van Frankrijk overstroomd werden door de invallende legers, kon dit hart wellicht reden en troost vinden voor het zware bedrag aan oorlogsschatting, dat van haar vleesch en bloed gevor derd werd drie zonen, opgegroeid in haar nabijheid, verzorgd en verze kerd door haar moederlijke liefde en nu door den krankzinnigsten van alle oorlogen geschrapt van de lijst der levenden. Doch de hooge ouderdom zou dit leven hebben kunnen sparen van verdere en zwaardere contribu ties. Eindelijk had de man het hoog ste bereikt, dat in het leven van me nig Fransch politicus als het hoogste beschouwd werd la présïdence. De vrouw van een Fransch Staatspresi dent behoort niet tot de gelukkigste. Zijn functies vorderen hem dag aan dag en Madame la présidente zit in een der groote en stijve vertrekken van de gouden kooi die Elysée heet, hetgeen iets anders is dan ergens in een schoon Zuid-Fransch dorpje de laatste levensjaren te slijten, een tuin tje te onderhouden en in het algemeen doen waar men pleizier in .heeft.. En zoo ook dezen dag, die den ouden heer wederom in het gareel spande en naar een tentoonstelling dreef, die hem wellicht iets meer in teresseerde dan alle andere tentoon stellingen die hij opende en die, naar hij meende, in zes komende presi dentsjaren nog in het verschiet lagen. Er was geen enkele reden waarom het oude vrouwtje in het Elysée haar man niet zou zien terugkomen - een van die redenen waarom oude heeren wel eens verongelukken: een taxi, een ba naal straatongeval. Presidenten komen niet onder taxi's, doch vinden overal een streng afgezetten weg.... Op dien weg trad een gek en schoot op een Staatshoofd hij schoot op een braaf oud man, die geen enkele schuld had - hij schoot op een vrien delijke oude vrouw, die voor de laat ste maal haar man zal zien thuis ko men, met alle praal en protocol waar mede men in hun ambt overleden Staatspresidenten uitgeleide doet. En de republiek is machteloos en kent als uiterste hulde niets anders dan de strenge en klassieke formule: Madame Doumer a bien meritée de la Patrie.... Claude Farrère. Gisteren meldde men: De schrijver Claude Farrère, die bij den aanslag op Doumer is ge kwetst, heeft een slechten nacht ge had. De kogel uit den arm kon verwij derd worden, de kogel in den schou der nog niet. Nog een gewonde. Men meldt uit Parijs, dat volgens de „Matin" een zekere mevr. de Vil- morin, die zich op het moment van den aanslag in de Rothschild-stichting bevond, door een verdwaalden kogel licht aan den arm werd gewond. Herinneringen- De N. R. Ct. schrijft: Het gebeurde brengt vanzelf den moord op een ander in hooge mate geacht president der Fransche Repu bliek, Sadi Carnot, in herinnering, die op 24 Juni 1894 te Lyon door een Italïaansche anarchist met dolksteken werd vermoord. En wij schrikken op bij de daarmede verbonden gedachte: Dat wij bij alle onrust en alle ont wrichting van dezen tijd tenminste rust gekregen hadden van de volmaakt zinnelooze aanslagen op hoofden van staten en vorstelijke personen, die door hun talrijkheid het einde van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw hebben gekenmerkt. Eén ervan is ten slotte in 1914 de oorzaak ge worden van de groep rampen van ons tijdperk. Verbittering, haaf hebben zich se dert 1914 als een besmettelijk kwaad over de wereld verspreid, en wij heb ben vernomen van tal van politieke aanslagen op leiders van staten, die rechtstreeks uit die gevoelens ver klaard konden worden. Gelukkig mis lukten zij in den regel, waarschijnlijk juist omdat men, om logische overwe- wegïngen erop voorbereid kon zijn. De dwaze aanslag op Doumer echter was een bliksemslag uit helderen he mel, zooals de moord op Carnot was, de moord op keizerin Elisabeth van Oostenrijk (1898), op koning Umberto van Italië (1900), op den Amerikaan- schen president MacKinley (1901), en zooals tal van andere moorden en aan slagen van dien aard waren. Aan deze moorden, gepleegd door politieke warhoofden, die eenvoudig het hoogste gezag in den staat in zijn voornaamste vertegenwoordigers wil den treffen, herinnert ons de daad Gorgoelov. Moge zij niet wederom be smettelijk blijken; moge tenminste dit maatschappelijk ziekteverschijnsel, waarvan Frankrijk nu onder een rece- dive heeft te lijden gehad, verder tot het verleden blijven behooren. De Fransche verkiezingen. Verdere winst van links. Gisteren heeft de tweede stemming plaats gehad van de verkiezingen voor de Fransche Kamer. De opschuiving naar links, die bij de eerste stemming op 1 Mei reeds was vast te stellen, heeft zich daarbij nog geaccentueerd. Hedenochtend om 1 uur waren van 340 districten, waarin herstemming had plaats gevonden, de volgende uitsla gen vastgesteld. In totaal was opdat moment dus de uitslag in 988 van de 615 districten bekend. De groep Marin had bij de tot dus ver bekende herstemmingsuitslagen 15 zetels verloren, de groep Tardieu 25, de groep Franklin Bouillon 20. Daar entegen hadden de radicalen 35, de soc.-democraten 17, de communisten 9 en de groep-Painlevé 1 zetel ge wonnen. Albert Thomas -J De directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève en vroegere Fransche minister, Albert Thomas, is Zaterdag tegen middernacht in de toi letten van een restaurant bij het sta tion Saint I.azare te Parijs ten gevolge van een hartverlamming overleden. Tegen elf uur trad de heer Thomas ,de gelegenheid binnen en bestelde een glas rum. Nadat hij eenige teugjes had gedronken, begaf hij zich naar de toiletten. Door zijn langdurige afwezig heid ongerust geworden, waarschuwde de kellner den eigenaar, die den hem onbekenden gast op den steenen vloer vond liggen. De politie zorgde voor de overbrenging van den bewustelooze naar het Höpital-Beaujon, waar de artsen slechts den dood k onden con- stateeren. Albert Thomas was Zaterdag te Parijs aangekomen ten einde zijn stem uit te brengen voor de Kamerverkie zingen. Vrienden, die hem nog korf voor zijn dood hadden gezien, hadden niets bijzonders aan hem gemerkt. BOEKENWEEK 7-14 MEI. 33 Neder1. Romanschrijvers, kinderauteurs, dichters schreven voor U het werkje GESCHENK dat U bij aankoop van Nederl. Boekwerken voor tenminste f 2,50 gratis ontvangt van ALG. BOEKHANDEL J. DE JONGE v/h P. A. H. PIETERMAN GOES Jubileum Heilsleger. Zaterdagmiddag. Zaterdagmiddag nam de vieringsweek van het Leger des Heils, alhier, een aan vang, met het feestelijk afhalen aan het station van kolonel Stankuweit, den chef secretaris in Nederland. De eigen muziek en ook het gezelschap „Hosanna" verleen den hierbij hun medewerking. Op het stationsplein, bij het aankomer: van kolonel Stankuweit en zijn echtgenoo te, speelde de muziek „Dat 's Heeren ze gen op U daal", en daarna werd een marsch door de stad gemaakt, waarbij „Hosanna" en het korps van het Leger om beurten speelde. Allerwege heerschte groo te belangstelling voor den opgewekt mar- cheerenden stoet. Voor het gebouw gekomen hield kolo nel Stankuweit een korte toespraak, waar in hij „Hosanna" hartelijk dank zeide voor haar schoone muziek; voorts er op wees, dat men vóór 40 jaar op zulk een feeste lijke wijze niet ingehaald werd, terwijl hij er tenslotte met dankbaarheid van ge waagde, dat God het Leger door de moei lijke tijden heen hielp en deed overwinnen. Zaterdagavond Ook voor den feestavond, die 's avonds te acht uur aanving, heerschte groote be langstelling. Naast de genoodigden, die het woord voerden, merkten we o.a. ook nog wethouder Goedbloed en den secretaris, den heer Van Ballegoijen de Jong op. Over hetgeen gesproken werd, een en ander afgewisseld door zang en muziek, het volgende: Kolonel Stankuweit, die den avond leid de, sprak allereerst woorden van dank voor de belangstelling en wees op de bijzonder heid, dat ook voor hem 'persoonlijk 8 Mei een herdenkingsdag is. Want 8 Mei 1892 knielde hij, in een plaats dicht bij de Rus sische grens, voor het eerst neer voor de zondaarsbank en bad „O God, wees mij. zondaar, genadig". Wijzende op de uiter lijke verschillen, waarop men God dient, zeide hij, wij dragen hier verschillende kleuren, maar boven zal alle onderscheid weg vallen, want wij dienen één Christus Met dankbaarheid herdacht spr. voorts de achterliggende jaren. Burgemeester Hajenius zeide, met groot genoegen, de uitnoodiging, om dezen her denkingsavond bij te wonen, aanvaard te hebben. Ook het 30-jarig bestaan vierde hij mee en hij is dankbaar ook thans nog aanwezig te kunnen zijn. Spr. herinnert voorts aan de voorspellingen, die men het Heilsleger de eerste jaren meegaf. De be weging zou wel dood bloeden, zeide men. Zoo voorspelde men ook, dat de spoor trein niets voor Zeeland was, die zou in den bodem wegzinken, doch zooals het met den spoortrein hier ging, ging het ook met het Heilsleger. Spr. wees er verder op, dat het Leger tot de armen, de stakkers onzer samenleving ging, en hoeveel goeds het vaak, naar hij zelf ondervond, wist te be werken. Hij besloot met het Heilsleger Gods besten zegen toe te wenschen. Ds. Schmidt, van Kapelle, heeft evenals vorigen spr., de uitnoodiging om dezen avond aanwezig te zijn, van ganscher harte aanvaard. Hij komt in zijn loopbaan, veel met het Leger in aanraking en heeft groote waardeering voor het werk, dat het ver richt. Ik verkondig het evangelie in de to ga, de broeders hier in de roode trui, aldus •DENSOETEN INVAL SEDERT 1SZS spr., maar wij allen zien Jezus, met eer en heerlijkheid gekroond. Aan deze woorden en het gevleugelde gezegde „We hebben een Koning wijdt spr. een nadere be schouwing, die met groote aandacht wordt aangehoord. Nadat nu mededeeling was gedaan van een aantal telegrafische gelukwenschen, voerde tenslotte mevr. Stankuweit nog het woord. Spreekster gewaagde met groote liefde over het mooie maatschappelijk werk van het Leger en besloot met de a£d. Goes toe te wenschen, dat in de komende jaren vele zondaars voor de zondaarsbank zou den knielen. Te bijna 10 uur sloot kolonel Stanku weit deze bijeenkomst met dankzegging. STORING OP 296 METER? Vraagt eens ons gratis advies voor verbetering J. M. POLDERMAN, Goes, Telef. 129. Kastekort bij de B. W. B. Y. Reeds dadelijk na het plotselinge overlijden van den griffier-ontvanger van de Breede Watering Bewesten yerseke, 23 April, deden geruchten de ronde over een kastekort, dat bij dezen polder zou bestaan. We maak ten op verzoek daarvan nog geen mel ding, om de pijnlijke omstandigheden en omdat nog niets definitief was vast gesteld. Nu echter van andere zijde een bericht over dit geval gepubliceerd ordt, meenen wij hierover ook een en ander te moeten meedeelen, mejde omdat de geruchten en de genoemde bedragen steeds grooter omvang aan nemen. Naar ons dan van welingelichte zijde medegedeeld wordt, werd al spoedig bij het ingestelde kasonderzoek bevon den, dat boeken en kas niet in orde waren. Tot op heden moet een en an der, tot plm. 1 Jan. 1931 bijgewerkt zijn en een tekort opgeleverd hebben van ruim f71.000. Van het totaal te kort is echter nog niets met eenige ze kerheid te zeggen, daar men thans nog bezig is de gegevens van de voorgaan de jaren te ordenen. jongen te water. Hedenmiddag, ongeveer kwart over twaalf, raakte het zoontje van den heer Witte uit de 'sH. Hendrikskinde- renstraat, Marinus, spelender wijze bij het afslaghuisje in de haven. Het jongetje dreef spoedig een vijf tal meters van den kant, terwijl toege schoten omstanders hem met een haak trachtten te bereiken. Inmiddels kwam echter de heer Jo den Herder, assis tent-apotheker, Groote Kade, aange draafd, die zonder zich te bedenken te water sprong en zwemmend het ventje naar den kant bracht, waar men het verder op hef droge hielp. Beiden kwamen zoo met een nat pak vrij. Wel een keurig en praktisch staaltje van „eerste hulp bij ongelukken". Hulde! Volksconcert. Het programma voor het concert, te geven door de Harmonie „Eupho- nia", directeur de heer P. de Rooij, Vrijdagavond 8 uur, luidt als volgt: 1. Dilbeek, marche, Léon Marchand; 2. Lustspiel, ouverture, Kéler-Béla.arr. M. J. H. Kessels; 3. Au Golfe de Na ples, Grande Valse, A. la Guardia, arr. E. Larue; 4. Fantasie sur l'opera Ma- ritana, Wallace, arr. Jos. Kessels; Pauze; 5. Marche Gala, L. Voussure; 6. Fleurs des Bols, fantasie, W. van Perck; 7. Rosen aus dem Süden, Grande Valse, Joh. Strauss, arr. Ju les Blangenois; 8. Variété sur l'opera Martha, Flotow, arr. Gadenne; 9. Fi nale. Ernstige aanrijding. In een bericht elders wordt gewag gemaakt van een aanrijding op den Vlissingschen straatweg, waarbij een meisje het leven lief. De betreffende auto werd bestuurd door onzen stad genoot W. Francke, die, naar het on derzoek uitwees, echter geen schuld heeft aan het ongeval. Loketten postkantoor. Met ingang van 7 Mei a. s. js ten aanzien van de openstelling voor den postdienst van de kanforen op Zater dagen het navolgende bepaald: de postkantoren, de vereenigde kantoren en de hulpkantoren zullen niet later dan tot 16 uur voor den postloket- dienst geopend zijn. Burgerlijk Armbestuur. Tot assistent secretaris-penning, meester van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer J. Thiery. Nieuwe zaak M. Kooien. Zaterdag heeft de heer M. Kooien, wiens zaak tot voor eenige dagen ge vestigd was in de Papegaaistraat, een nieuwen winkel geopend in de Lange Vorststraat. Het voortreffelijke pand, waarin eer tijds de fa. Knieriem gevestigd was. is geheel gemoderniseerd. Er zijn flin ke etalagekasten en er is electrische verlichting aangebracht, o.a. ook in ge deelten van de vakken in den winkel, die als vitrines ingericht zijn. Het ge heel is in lichte crème tinten gehouden en doet frisch en smaakvol aan. In den winkel, en vooral in de etala gekasten, was overzichtelijk een groote verscheidenheid in dames- en heeren- M De verwachting tot den avond v; 10 dezer luidt: matige tot zwakk wind uit Z. richtingen, betrokken mei' kans op regen vooral in het N.O., la ter opklarend en iets zachter. LICHT OP. .1 Dinsdag 10 Mei Woensdag 11 Mei 8.09 uur 8.11 uur 1 modeartikelen en vooral in baby-goe- Vj deren, waarin de heer Kooien speci-1' aal gesorteerd is, uitgestald. Wij twij felen niet, of onzé lezeressen zullen en ook eens een kijkje willen nemen! Uit een groot aantal fraaie bloem# stukken bleek, dat velen deze openinj meevierden. Vermelden we nog, dat dej Gebr. Schrijver uitvoerders van dit werk waren en de heer Knieriem he' schilderwerk verzorgde. Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 April werden o.a. de volgende gevallen van ba smettelijke ziekten aangegeven: Dyphthq rie: Heinkenszand 1; Poliomylitis: Kraa bendijke 1. Doodelijk ongeval. Vrijdag reed op den Nieuwen Vlissing-* schen weg onder de gemeente Koudekerke 4 het 13-jarige dochtertje van den werkmanj G. per fiets schoolwaarts, toen van de an-T dere zijde een vrachtauto aankwam. He' meisje is op een of andere wijze tegen deri vrachtauto op zij aangereden en daarnè gevallen. In hopeloozen toestand is naar het gasthuis te Middelburg vervoerdjj waar het kind is overleden. Ontwikkelingsdag landbouwers. Zaterdag hield de commissie voor onl wikkelingsdagen, ingesteld door de Z.L.M., den derden ontwikkelingsdag te Middel burg. De bijeenkomst was niet zoo druk bezocht als de beide eerste ontwikkeling^ igen. Na opening door den voorzitter, mr. Dieleman, hield ir. Stevens, te Goes, inleiding getiteld „Een en ander over aardappelteelt". De tweede inleider, cïÉ^ heer W. J. Franck, te Wageningen, spr; over „Contractteelt in land- en tuinbouw".;! Derde spreker was de heer W. Spinnaa* te Middelburg, die de „Beteekenis van oi derwijs-ontwikkeling voor het plattelam uiteenzette, en tenslotte gaf de heer A Zandee, te Woensdrecht, een „Beschoij wing over de tarweteelt". Over een en ander werd min of mei uitvoerig van gedachten gewisseld. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland' De algemeene vergadering der Veili: vereeniging „Zuid-Beveland" zal te G< plaats hebben op Dinsdag 17 Mei 19! des voormiddags 10 in „de Prins Oranje" te Goes. Het bestuur stelt voor het a.s. seiz< de navolgende provisie te heffen: MAANDAG. Ze zeggen wel eens „a krant brengt de leugens in het land", ma soms is dat wel eens waar ook, als je j, toevallig weet hoe iets eigenlijk gebeu a-a*. ■Ci-Tv' TO <a-ola. oLa. Zoo stond er verleden week in een-1^ kranten, en ook in de Goesche Couraö over den brand bij Westveer te Yersefc dat de brandweer in 10 minuten aanwezig was, nu dat was ook glad niet zoo. Want de brand begon om één uur en de brand-NY I spuit was er om zoowat 10 minuten voor V 1 tweeën, dus dat is 50 minuten later. En i toen was het huis al uitgebrand. Ze zeiden dat het kwam, omdat de klok te laat luid- de en omdat ze toen den slangenwagen niet aan de motorspuit vast konden maken en toen hebben ze 'm maar aan een fiets ge bonden. De courant had er dus maar wgj van gemaakt. (Naar we nader vernamen, blijkt „Jr tje" beter op de hoogte, dan wij vo week waren. Tot onze verontschuld^ diene echter, dat wij het bericht zoo i delijk van onzen correspondent kr#^c

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2