Buitenland. •VAN MBLLE'S- GOESCHB^ ONT BYT KOEK Laatste Berichten. Advertentiën WOENSDAGAVOND om 8 uur GESLOTEN moeten zijn en DONDERDAG (HEMELVAARTSDAG) den geheelen dag OPEN mogen zijn tot 11 uur 's avonds. steld naar aanleiding van het feit, dat de directie der Nederlandsche Spoor wegen onlangs een korting van 10 pet. op het tarief heeft toegestaan bij vervoer van kalk, gresbuizen en pro ducten van asbestcement, indien de bevrachting geschiedt yan stations in België naar stations in Nederland, ten minste 2000 ton binnen 12 maanden ten vervoer worden aangeboden en het Nederlandsch traject niet korter is dan 50 K.M. Hij acht hier een groot nadeel voor de Nederlandsche industrie aanwezig en vraagt of de minister bereid is te bevorderen, dat de Spoorwegen geen faciliteiten meer verleenen, waardoor indirect het gebruik van Nederlandsch fabrikaat wordt tegengewerkt en dat, indien deze faciliteiten zijn verleend, de betreffende besluiten zoo spoedig mogelijk worden ingetrokken. Tariefsverhooging in Indië. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot verhooging van de tijdelijke opcenten op de invoerrech ten in Ned.-Indië aangenomen met 50—26 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, de li beralen en de communisten. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Eenige winst voor links. De volgende statistiek wordt door het ministerie van binnenlandsche za ken bekend gemaakt: Er zijn 244 resultaten verkregen: 559 herstemmingen moeten er worden ge houden. Gekozen. Winst. Verlies. Rechtschen 2 1 Union republicaine démocratique 44 2 Onafh. republ. 14 Dem. populaires 10 Republ. de gauche 35 8 Radicalen 24 3 Radicaal soc. 63 4 Onafh. socialisten 4 Rep. socialisten 5 1 Soc. (S.F.I.O.) 40 1 Soc. communisten Communisten 1 Zooals ook uit bovenstaande reeds blijkt, heeft de eerste verkiezingsronde in-Frankrijk een tamelijk krachtige ver schuiving naar links gebracht, al kan men anderzijds ook niet van een di recte nederlaag der huidige meerder heid spreken. De verschuiving naar links is vooral sterk te Parijs, in de Seine-djstricten en in de groote ste den, wat ongetwijfeld in verband staat met de werkloosheid, die juist in deze districten zeer groot is en op de stem ming der bevolking invloed heeft. De socialistische radicalen hebben met hun winst tot nog toe van! 4 zetels hun positie belangrijk versterkt en in politieke kringen neemt men als zeker aan, dat zij bij de herstemming nieuwe winsten zullen boeken. De verliezen worden voornamelijk geleden door de Rechterzijde en de centrum-partij, al zijn deze verliezen tot nog toe ook niqt zeer groot en kan men pas bij de herstemming een dui delijk beeld van den gang van zaken krijgen. Want er dient rekening mee te worden gehouden, dat bij de eerste verkiezing de persoon van den candi daat een grootere rol speelt dan bij de herstemming, waarbij veel meer reke ning wordt gehouden met de groep, die de candidaat vertegenwoordigt. Mantsjoerije en Rusland. Volgens een bericht uit Kirin werd een 60 K.M. van de stad verwijderde spoorbrug door een bomontploffing vernield. 23 Mantsjoerijsche soldaten werden daarbij gedood. De Japanners beweren, dat de aanslag op aanstich ting van agenten der Russische Sow jetregeering is gepleegd. Opstandelingen hebben bij Woeki- nibo een deel van dén spoorweg ver nield, n.l. aan een taklijn van den Chineeschen Oosterspoorweg. Een mi litaire trein, die een deel van de Ja- pansche brigade onder generaal Moe- rai uit Harbin terugbracht, werd daar door opgehouden. Na een gevecht dat 24 uur duurde, werden de aanvallers verdreven. Het aantal der Japansche dooden en gekwetsten bedraagt 30. De Mantsjoerijsche regeering heeft twaalf Russen gearresteerd, die leiding zouden hebben gegeven aan de Mei- demonstraties, die in verschillende plaatsen in Mantsjoerije zijn gehouden. De gearresteerden zullen terechtstaan voor een Mantsjoerijsche rechtbank. De Russische consul heeft geprotes teerd en de vrijlating geëischt van de arrestanten. De Mantsjoerijsche auto riteiten hebben dezen eisch echter afgewezen. De inbraak in „Nijenrode". Onderhandelingen met de dieven. Naar wij vernemen worden tusschen de verzekeraars en de vertegenwoor digers van de dieVen onderhandelin gen gevoerd over de teruggave van de uit het kasteel „Nijenrode" te Breu- kelen in den nacht van 29 Februari DENSOETEM INVAL SEDERT 1S2.S op 1 Maart gestolen goederen. Hef schijnt wel vast te staan, dat de goe deren die een belangrijke waarde ver tegenwoordigen, in Amsterdam zijn Nadat de premie was uitgeloofd, zijn de verzekeraars door bemiddeling van een tusschenpersoon met de die ven in contact gekomen. Het schijnt, dat de verzekeraars de politie buiten deze zaak willen houden om van de daders, zij het tegen een hooge premie, de goederen terug te krijgen tegen een belangrijk lager bedrag dan de verze keringssom. Daartegenover zouden de verzekeraars de daders tegenover de politie willen sauveeren. Naar men nader meldt, heeft de politie, die reeds eenigen tijd het spoor van de daders van de inbraak in het kasteel Nijenrode volgde, doch wel is waar niet tijdig kon ingrijpen, omdat zij niet op de hoogte werd ge bracht van de onderhandelingen tus schen de daders en de assuradeurs, terstond nadat een gedeelte der goe deren in het bezit van verzekeraars was, bij deze Iaatsten hierop beslag gelegd. Nadere mededeelingen konden hier over in het belang van het onderzoek niet worden gedaan. Ongeluk met zweefmolen. Tijdens de Julianafeesten te Haar lem is een ongeluk gebeurd met een autozweefmolen in het Julianapark. Terwijl de molen in beweging was, is een stuk ijzer waaraan een der zweef- auto's aan de as was verbonden, los gegaan of gebroken, waarop het auto'tje rechtstandig naar beneden kwam te hangen. In het auto'tje zat de 41-jarige W. Z., in dienst der Nederl. Spoorwegen, met drie kinderen. Zij vielen er allen uit; de kinderen kregen geen letsel en de heer Z. werd niet ernstig gewond. Eenige van de toeschouwers werden door een losgeraakten ijzeren beugel omvergeworpen. De 4-jarige W. P. en G. D. en de 5-jarige P. Sj. werden ge wond; de kwetsuren van de eerste twee waren niet van ernstigen aard; P. S. kreeg een gespleten tong en is naar het ziekenhuis vervoerd. Het 15-jarige meisje P. Z. werd met haar fiets ook door den beugel ge raakt. Haar mantel werd vernield en haar fiets beschadigd. De hoofdinspecteur van het bouw en woningtoezicht heeft de constructie onderzocht en nadat eenige technische verbeteringen waren aangebracht, mocht de molen weer dienst doen, onder voorwaarde dat er langzaam ge draaid zou worden en de exploitant na eiken rondgang inspectie zou hou den. Motor onder trein. Op den overweg tusschen Raalte en Haerle is een motorfiets onder den trein, die om 10 u. 40 te Zwolle moet aankomen, geraakt. Op het laatste oogenblik wist de bestuurder er af te springen, zöodat hij geen kwetsuren opliep. De motorfiets werd gegrepen en vernield. Het zat zoo tusschen de machinedeelen aan de locomotief ge wrongen, dat dit moest worden uitge zaagd. Het gevolg van een en ander was dat de trein ongeveer half een te Zwolle aankwam. Radium in de vuilnisbak. Een dokter in Den Haag had aan gifte gedaan, dat een hoeveelheid ra dium, ter waarde van ongeveer f5000 per ongeluk in een vuilnisbak is te recht gekomen en met den vuilnis-op haaldienst is meegenomen- Het radium het is thans terecht was vermoedelijk met verbandstof weggeworpen. De arst, dr. Van H., had zich onmid dellijk tot ide directie van den Ge meente-reinigingsdienst en tot de po litie gewend, die hem alle medewer king hebben verleend. Maandagmiddag heeft men het ver lorene in Drenthe teruggevonden, waar heen het met den gewonen nachtvuil nistrein was vervoerd. Het zoeken naar den kostbaren ver loren stof werd in den aanvang zeer vergemakkelijkt door toepassing van den electroscoop, waardoor kon wor den aangeduid in welken wagen van den trein het radium zich bevond. Op de plaats van bestemming kon dan ook op de gewone wijze door het personeel van het instituut van dr. v. H. naar het pak watten worden ge zocht, waarin de radium zich dan ook inderdaad bleek te bevinden. Een brutale inbraak. f6000 ontvreemd. Maandagnacht is bij de firma C. R- van Santen en Zoon, brandstoffenhan- del, op de plaats no. 25 te 's-Graven- hage ingebroken; er is een brandkast geforceerd en f6000 gestolen. De inbraak werd ontdekt, toen de werksters kwamen om het kanfoor schoon te maken. Zij vonden de bui tendeur aan de Plaats, waar gewoon lijk nog al wat verkeer is, open staan, en toen zij binnen gingen hadden zij ook gauw genoeg gezien dat er onraad was. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en was in een oogwenk ter plaatse. Bij het onderzoek vond men in een aan de achterzijde van het gebouw gelegen vertrek de brandkast van een zeer ouderwetsch type, aan den zijkant opengescheurd. De inbre kers, want er zullen er wel meer dan één geweest zijn, hebben uit deze kast eenige trommels gehaald, die onderin stonden. In de bovenafdeeling stond ook nog een trommel, welke f2000 bevatte, maar die hebben ze blijkbaar over het hoofd gezien. In een aangren zend vertrek hebben zij de trommels vervolgens opengebroken, na vei ligheidsmaatregelen te hebben geno men. De vensters van dit vertrek vond men n.l. met asbestplaten en dekklee- den, die voor de uitstalkast gebruikt worden afgedekt. In de opengebroken trommels zat een bedrag van ongeveer f 6000. Dit is verdwenen. De dieven hebben er zich mee tevreden gesteld. Zij zijn zoo delicaat geweest een voor de hand staand busje van het Haagsche crisis-comité, dat eenig geld bevatte, te laten staan. Dit konden ze zich bij zoo'n rijken buit dan ook veroorloven. Hun operatie aan de brandkast heeft uitgebracht, dat deze van zeer weinig solide constructie was. Toen de inbre kers de buitenplaat opengescheurd had den, stuitten zij nog slechts op een plank, waarmee zij niet veel moeite gehad zullen hebben. En de kast was nog wel door de verzekeringsmaat schappij, bij welke de firma Van Santen voor inbraak was verzekerd goedgekeurd. Een kwade verrassing.! Nog niet opgehelderd is, hoe de die ven binnengekomen zijn; ook neeft men geen enkel spoor van hen gevon den. Blijkbaar heeft men met experts in het vak te doen gehad. Meisje ontvoerd? Sinds Maandagavond zeven uur wordt te De Lier de achtjarige Annie Boers vermist. Het meisje heeft om streeks dien tijd de ouderlijke wo ning verlaten en is sedert dien niet meer gezien. Den heelen nacht heeft de politie geassisteerd door burgers den omtrek afgezocht, waarbij zelfs gebruik is gemaakt van een speurhond. Ook zijn verschillende vaarten in de gemeente afgedregd, doch zonder re sultaat. Er wordt thans vermoed, dat de kleine ontvoerd i,s. Zij was gekleed in een groene trui, blauwen plooirok pompadoer schort, 'grijze kousen en witte gymnastiekschoenen. Zij heeft een blozend vol gelaat en was bloots hoofd. Heden meldde men nog: Tot diep in den nacht heeft een aan tal mannen den omtrdk afgezocht en overal gedregd. Het onderzoek met behulp van een politiehond leverde geen resultaat op omdat er in de om geving van de woning reeds te veel ge- loopen was. En terwijl de mannen met lantaarns en stokken de donkere pol derwegen afzochten zat in de ouder lijke woning de moeder den ganschen nacht te wachten. De nacht ging voorbij. De mannen kwamen terug uit den polder met leege handen maar voor de ouders is de martelende onzekerheid gebleven. Telkens weer vraagt de moeder wat er van haar kind geworden is. „Ik had haar nog liever dood in huis verklaarde zij snikkende, want dan wist ik waar zij was en wat er met haar gebeurd was". Zoolang deze onzekerheid blijft, lij den de ouders vreeselijk. De gansche bevolking leeft dan ook met hen mee en doet wat zij kan om het geheimzinnige verdwijnen op te lossen. Voetbalwedstrijd met ongelukken. Bij de seriewedstrijden, uitgeschre ven door de voetbalvereeniging H.Z.C. te Harlingen die Zondag op het ge meentelijk sportterrein werden gehou den, zijn een reeks ongelukken ge beurd. sMorgens brak een der spelers een been. Nog geen uur was voorbij gegaan of een tweede speler had even eens een been gebroken en een derde kreeg een trap tegen het onderlichaam. Een vierde kreeg een wonde aan zijn schouder. Een van de toeschouwers kwam verder bij een val zoo ongeluk kig op een steenen looppad terecht, dat hij een schedelfractuur en een bloe dende wonde opliep. Hij verloor het bewustzijn. Dr. Bosch liet drie der slachtoffers per brandcard naar het Algemeen ziekenhuis vervoeren. Inbrekers op hef dak. Maandagavond ontdekten voorbij gangers in de buurt van het veiling gebouw in de Beethovenstraat te Zaan dam dat vijf personen met een ladder bezig waren op het dak te klimmen. Men waarschuwde de politie, die spoe dig verscheen en, met een revolver gewapend, het dak beklom. Toen men zag, dat twee mannen een poging de den om te ontsnappen, loste een in specteur een schot In de buurt werd om meer assistentie getelefoneerd, waarop weldra zes politiedienaren ver schenen. De vijf inbrekers werden ten slotte geboeid van het dak gehaald. eischen van benoembaarheid en de bezol diging van den veldwachter, wordt met de volgende wijziging aangenomen: bij over lijden wordt drie maanden inplaats van zes weken traktement uitgekeerd. Besloten wordt de wettelijke verandering aan te brengen in de verordening regelende het heffen van vergunningsrecht: dit zal thans bedragen f40 's jaars, inplaats van £25,'—. Aan de heeren Rinders en Van Zweeden zal voorgesteld worden, genoegen te ne men met de halve terugbetaling van de cijns, die naar hun oordeel onrechtmatig geheven is. Bij de rondvraag maakt de heer Klooster nog een opmerking over onvoldoenden waterafvoer achter de Zo merstraat, en den heer Meijaard over de zeer slechte bestrating van Kapelleweg en Achterweg. De heer J. C. Meijaard, alhier, slaagde te Vlissingen, voor het examen schipper bij de binnenvaart. KAPELLE. Afdeeling Z. L. M. Gisteravond werd alhier onder voorzit terschap van den heer M. Bom een verga dering gehouden om tot oprichting van een afdeeling der Z. L. M. te komen. De heeren P. Scheele en ir. Siebenga voerden het woord. Na discussies, waar over in ons volgend nummer nog een en ander, werd een afdeeling met ruim 20 le den gevormd. Daarna werd een commissie benoemd, gekozen werden de heeren: P. W. van Overbeeke, voorzitter; D. Ganse man, secretaris en H. A. W. Nijssen ]Az. 's-GRA VENPOLDER. In de Maandag gehouden raadsvergade ring werd besloten aan den Prov. Water staat te vragen, wat de geheele verbetering zal kosten van het deel van den weg naar Kapelle, dat in deze gemeente ligt. Aan de commissie locaalspoor zal medegedeeld worden, dat de gemeente voor opheffing of vermindering van het reizigersvervoer 50 reductie der subsidie vraagt. In ons volgend nummer nog eenige bij zonderheden, daar het verslag te laat in ons bezit was om nog geheel te worden opgenomen. MARKTBERICHT. BURGERLIJKE STAND VAN GOBS. Geboren: Andries, z.v. Wilhelm Zweemer en Adriana Bruinooge. Overleden: Martinus Cornells Rijk, 9 dagen, z.v. Albrecht Rijk en Clazina van Stee, te Hoedekenskerke. STAATSLOTERIJ. 4e klasse le lijst. Trekking 2 Mei. f25000: 11246 f 5000: 5628 f 2000: 16511 f 1500: 5150 f 1000: 1633 18360 f 400: 252 4824 f 200: 9370 11152 13632 f 100: 12306 12941 13828 19649 4e klasse 2e lijst. Trekking 3 Mei. f 1500: 18777 f 1000: 17917 f 400: 13455 16528 f 200: 8659 19757 f 100: 387 3479 4935 5021 5685 10024 16307 17337 17863 20044 GOES, 3 Mei 1932. Aanvoer klein. Handel kalm. Chevalier gerst f 6,50 a f 0,00 Schokkers a f 16f- Bruine boonen f 6,— a f 7,— Kar wijzaad f 20,50 a f 0,00 Roomboter per pond f,0,65. Boter per kilo f 1,— Boter middenprijs per pond £0,50. Boter aan particulieren f 0,60. Eieren per 100 stuks f 1,90. Middenprijs per 25 stuks f 0,47J/£. Eieren aan particulieren f 0,03. Eendeneieren f 1,90. Ganseieren 4 en 6 cent. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V. P. Z. Aangevoerde eiren 38.562 stuks. Prijs f2,20 per 100 stuks, ROTTERDAM, 3 Mei 1932. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 230 paarden, 11 veulens, 1716 magere run deren, 810 vette runderen, 391 vette kal veren, 1330 nuchtere kalveren, 117 scha pen of lammeren, 80 biggen, 10 bokken of geiten en 8 overloopers. De prijzen waren: koeien 16 tot 20 ct, 26 tot 29 ct. en 34 tot 35 ct; ossen 16 tot 20 ct., 25 tot 27 ct. en 31 tot 33 ct.; stieren 15 tot \7l/2 ct-, 20 tot 22]/2 ct. en 25 ct.; kalveren 25 tot 30 ct., 37J/J tot 42J^2 ct- en 50 tot 55 ct.; alles per Yi K.G., melkkoeien f 140 tot f240, stieren f50 tot f295, paarden f 150 tot f275, slachtpaar- den f 100 tot f 150, hitten f60 tot f120, veulens 65 tot f 95, fok nuchtere kalve ren f8 tot f 15. slacht dito f 2 tot f 4, kalf- koeien f 135 tot f 230, pinken f 45 tot f 100, vaarzen f 100 tot f 150, biggen £2 tot f 4,50, alles per stuk, biggen 30 tot 50 ct. per week. AMSTERDAM, 2 Mei 1932. Met den verkoop van Spuische en Flak- keesche Eigenheimers en poters, is het te Amsterdam afgeloopen; de winkeliers wil len deze soorten niet meer. Eenige sche pen vertrokken naar Rotterdam, denkende daar een betere markt te hebben. Hier te Amsterdam zijn Bonten en Blauwen ge vraagd, of de kwaliteit niet deugt, daar geven de winkeliers niet om, als ze maar gezond en zuiver zijn. De prijzen van laatstgenoemde soorten zijn höoger, daar de eerste en puikste soorten tot f 5,per H.L. voor Bonten komen, verder betaalt men naar kwaliteit. Voor Roodster komt iets meer vraag. Andere soorten weinig vraag. Drentsche en Overijsselsche zand bijna onverkoopbaar. Heden werden de volgende prijzen per H.L. gemaakt: Zeeuwsche Bonten f 3,25 a f 4,80 Zeeuwsche Blauwen 3,25 a f 4,50 Zeeuwsche Roodster f2,50 a £3,— VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei. 6 Kruiningen, bouw- en weiland Verbist. 11 Goes, inboedel, Jonkers. 11 Krabbendijke, woonhuis met erf, bouwland en inboedel, v. Dijke. 25 Borsselen, huizen, pakhuizen, bouw land, v. Dissel. 26 Borsselen, inboedel, v. Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei. 5 Prins van Oranje, filmvertooning Menschen am Sontag. 5, Landbouw-Bioscoop, De twaalf roovers. 5 Bioscoop Slot Ostende, Marine Pronkstukken. 6, 7, 8, 9 en 10 Landbouw-Bioscoop, Vrije liefde en Wo die Wolga fliesst. 5 en 16, Schuttershof, De Kaspolavos. 7 en 8, Leger des Heils, Jaarfeestmee tings. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen Hoogwater Laagwatef Vrm. Nam. Vrm. Nam. 5 Mei 3.00 3.23 8.38 8.52 6 3.32 3.54 9.08 9.23 7 4.04 4.27 9.39 9.56 8 4.39 5.01 10.13 10.32 9 5.12 5.34 10.48 11.08 10 5.45 6.07 11.23 11.43 11 6.24 6.47 12.00 VERLOOFD T. VISSER H. HOLLESTELLE. Tijdelijk Apeldoorn, Loolaan 50. Goes, Magdalenastraat 7. Geen ontvangdag. 1 Mei 1932. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van mijn geliefden Man, onzen Vader, den Heer D. BAKKER, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Wed. D. BAKKER en Kinderen. Goes, 4 Mei 1932. ELLEWOUTSDIJK. Raadsvergadering. Maandagmiddag vergaderde de raad. Medegedeeld werd, dat het Rijk in de werkverschaffing 40 zal bijdragen. De voorloopige verordening, regelende de De Middenstandsvereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes deelen den winkeliers mede, dat volgens de thans wettelijke winkelsluiting hun zaken

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3