Ovezande BDUS/ROOP Wees qeen slaaf van uw Asmm Gemengd Nieuws. Uw Zenuwen ^°men tot rust>^*1- Advertentiën. den geheelen Inboedel, PLAATST Voor de Borst e" Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma HET VUILNIS-VRAAGSTUK, Hoe Den Haag het oploste. IV, We zijn thans toe aan één der belang rijkste punten, het zeven van het vuil te Drente. Voor het vervoer naar de zeef-installa- tie, in een apart gebouw ondergebracht, heeft men een practische kabelspoorbaan aangelegd om de viaducten heen. Evenals de vuilwagons zijn deze kabelwagens in zadelvorm geconstrueerd. Een kraan, wel ke gemakkelijk van het eene viaduct naar het andere kan worden overgebracht, zorgt door een grijper via een bunker dat de kabelwagens gevuld worden. Deze rij den tot boven den bunker van de zeef- installatie en worden daar automatisch ge ledigd om hun weg naar de viaducten te vervolgen en gevuld terug te keeren. De zeef-installatie is knap van constructie. Het zou te ingewikkeld worden om precies in details te omschrijven hoe de geheele inrichting werkt. In hoofdlijnen komt het zeefproces op het volgende neer: Als het vuil naar beneden valt, komt het via een Jacobsladder terecht op een platte zeef, die heen en weer wordt bewogen. Met kleine sprongen wordt het vuil van het eene naar het andere einde van de zeef bewogen. Na deze cakewalk valt de compost met fijnere scherven, steenen, ko len door de ronde gaten van 45 millimeter op een vlak daaronder gelegen zeef met gaten van 20 millimeter om ten leste op een staafzeef te belanden, waarvan de sta ven 12 millimeter van elkaar zitten. Wat hierdoor valt is het voor den landbouw bestemde product, de compost. Het op de zeven gebleven grovere vuil wordt door werklieden gesorteerd. Ijzer, steen, zink, aluminium, beenderen, worden er uitgezocht en wat verkoopbaar is wordt verkocht. Vervoer van de com post. Het vervoer van de compost geschiedt per schip. Daarvoor werd een kanaal ge graven van ruim 2]/2 K.M. in aansluiting op het Linthorst Homankanaal. Aan het einde van het kanaal is een verbreed ge deelte ter lengte van 300 Meter, dat als laadplaats gebruikt wordt, vlak tegenover de zeef-installatie. Op een transportband wordt de compost in de schepen gebracht. Naar de heer Pool ons mededeelde, is er zooveel vraag naar compost, dat de hoeveelheid reeds tot Juni is uitverkocht. Het wordt niet .alleen in Drente gebruikt, ook in Friesland en Groningen is er vraag naar en er bestaat mogelijkheid, dat voor den nieuwen Wieringermeerpolder com post van de V. A. M. gebruikt zal worden. Volgens de zeefproeven gaat circa twee derde van het totale vuil door de fijne zeef. Na verdere vertering kan later van de rest nog 15% worden verzeefd, zoodat in totaal 80% van alle vuil als compost kan worden afgevoerd. De resteerende 20% wordt gebruikt voor verbetering der terreinen en wegen en het dempen van plassen. In verband met de huidige crisis zijn de prijzen, die voor de compost gemaakt wor den, misschien niet zoo hoog als bij den opzet gedacht is. De uitnemende kwalitei ten van de V. A. M.-compost voor den landbouw zijn door wetenschappelijke proeven vastgesteld. Juist het ontbreken van ijzer, steen, blik en dergelijke artikelen, die bij vroegere vuilverwerking op den ak ker dikwijls wel werden aangetroffen en voor het vee niet zonder gevaar waren, geeft de V. A. M.-compost bijzondere waarde. Bij het slot van onze interessante excur sie toonde de heer Pool ons tal van waar devolle voorwerpen, die de werklieden in het vuil hadden aangetroffen. Zilveren le pels, munten, beursjes, kettingen waren er verschillende onder. Deze zijn het eigen dom van de V. A. M., welke het vuil ge kocht en daarmede alles wat er zich be vindt. De arbeiders krijgen een premie voor waardevolle vondsten. Onlangs ontving men een brief van een Haagsche dame, die een portemonnaie met f 120 in den vuilnis-emmer had laten val len. Beleefd verzocht zij per ommegaande deze terug te mogen ontvangen! Men be grijpt, dat het zoeken naar een verloren voorwerp in deze vuilmassa's van duizen den tonnen inhoud nog heel wat moeilij ker is dan het vinden van een naald in een hooiberg. Het ligt in de bedoeling de installaties later nog meer uit te breiden om de verwerking tot compost zoo snel mogelijk te kunnen doen plaats vinden. Onze eindindruk was, dat de inrichting van dit jonge bedrijf, waarvan de officieele opening binnenkort zal plaats vinden, bij zonder geslaagd kan worden genoemd. Verduistering door notaris. Een notaris te Brussel is aangehou den en verhoord naar aanleiding van verschillende verduisteringen en op lichtingen, waaraan de betrokkene zich zou hebben schuldig gemaakt. De ver duisteringen beloopen ruim 8 millïoen francs. De notaris is in verzekerde be waring gesteld. Moordaanslag. Zekere K. in de Capucïjnecstraat te Maastricht heeft uit een browning twee schoten gelost op Peters, die met zijn vrouw voor de woning stond te praten. De gewezen vrouw van K. woonde in hetzelfde huis en Peters had daardoor veel last van K., die vaak kwam opspelen. Een kogel miste, de andere drong P. in de hartstreek. In levensgevaarlijken toestand is Peters naar het ziekenhuis Calvarienberg over gebracht. De dader is in hechtenis ge nomen. De Lindberghs? Volgens een bericht in de „Daily Express" worden kolonel en mevrouw Lindbergh binnenkort in Frankrijk verwacht, waar zij op een rustig kas teel nabij Bordeaux de komst van hun tweeden baby willen afwachten. Het kasteel is het eigendom van een vriend van wijlen senator Dwight Morrow, den vader van mevr. Lindbergh. Op het aanbod van den eigenaar heeft Lindbergh, volgens genoemd blad ge antwoord, dat hij het gaarne zal over wegen en waarschijnlijk ook zal aan vaarden. Vrouw levend verbrand. Vrijdagmorgen is de 56-jarige onge huwde mejuffrouw Joosten te Hel- den-Pannïngen door een totnogtoe on bekende oorzaak levend verbrand. In de buurt werkende personen zagen rook uit het venster van de bijkeuken komen. Toen zij de woning wilden betreden, waren alle deuren gesloten Nadat een in de buurt wonend fami lielid gewaarschuwd was, werd de deur geforceerd en vond men de on gelukkige geheel verkoold in het bij gebouw liggen. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Ver moedelijk hebben de kleeren van de ongelukkige boven het vuur van de waschketel vlam gevat. In mes gevallen. Te Aarle-Rixtel (Noord Brabant) is bij het slachten van een varken in de slagerij van zijn ouders een 21-jarige smidsknecht geva/len, waardoor het lange slagersmes, dat hij in de rech terzak van zijn jas had gestoken, hem in het lichaam drong. De dok ter constateerde, dat het mes de lon gen en het hart geraakt had. De toestand van den gewonde is levens gevaarlijk. Goudzending gestolen. Donderdag is op het Poolsche grens station Bentschen uit het douane-bu reau een kist met gouden staven ter waarde van 120.000 zloti gestolen, welke bestemd waren voor de Pool sche staatsbank te Warschau. Een Poolsche douaneambtenaar en een spoorweg-ambtenaar worden van den diefstal verdacht, doch ontkennen iets met den diefstal te maken te hebben. Het is tot dusver nog niet gelukt de kist met goud weer te vinden. Over den diefstal van het uit Ne derland afkomstige goud in het sta tion van Bentschen, wordt nog ge meld, dat alle pogingen van de Pool sche politie om het goud terug te vinden tot nu toe vergeefs zijn geweest. De kist met goud stond zoowel in Nederland als op de doorreis door Duitschland onder sterke bewaking. Zij werd Woensdag aan de Poolsche grens door douanebeambten en Pool sche spoorwegbeambten in ontvangst genomen. Ze is snachts in een ver trek van het station opgeborgen. Toen men den volgenden morgen de kost bare zending naar Warschau wilde vervoeren bleek ze te zijn verdwenen. Het station werd terstond afgezet, maar deze maatregelen bleken te lant te komen. Het is onbegrijpelijk op welke wijze de zeer zware kist is meegenomen. Er moeten zeker ver scheidene personen bij den diefstal betrokken zijn. Men acht het niet uitgesloten, dat de kist naar een bui ten wachtenden auto is gedragen. Slechts weinige personen wisten dat een dergelijke zending goud kon wor den verwacht Landbouwer overreden. De 81-jarige landbouwer H. Barten te Wageningen is, toen hij van zijn land in de Nude op den rijksstraat weg kwam, aangereden door een elec- trische tram van den Nederlandschen Buurtspoorweg. Met een ernstige hoofdwonde werd het slachtoffer naar Ziekenzorg gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. In een puf verdronken. Te Echt (TM. Holland) is de 23-ja- rige Jos van Kempen bij het water putten voorover in den diepen open put gevallen, welke nabij de woning gelegen is. Ijlings toegeschoten hulp wist den jongen man naar boven te halen, doch het leven was toen reeds ge weken. Van perron gevallen. Naar men ons mededeelt is de toe dracht van het ongeluk op het station te Amersfoort waarbij een reiziger uit Rotterdam gedood werd eenigszins an der dan wij gemeld hebben. De reiziger wilde n.l. in den nog niet stïlstaanden trein stappen. Hij wandelde in gezelschap van een ander in de buurt van het wachtlokaal op het eerste perron; in de drukte, ver oorzaakt door het bïnnenloopen van den trein, werd hij op zij gedrongen op het oogenblik, dat er een portier in een nog in beweging zijnden trein werd opengeworpen. De reiziger werd geraakt, viel languit op het perron en rolde daar af in de richting van den nog rijdenden trein. Het lichaam kon eerst bevrijd worden, nadat twee treeplanken waren weggezaagd. Wij vernemen dat procesverbaal is opgemaakt tegen den reiziger, die het portier te vroeg opende. Twee jongemannen verdronken. Sinds eenige weken werden zooals wij gemeld hebben, te Nijmegen twee jongelieden vermist, die des avonds in een kano op de Waal waren gaan varen en van wie men sedlertdïen niets meer had vernomen. Zaterdagmorgen is te Druten het lijk van een hunner uit de rivier op gehaald, zoodat thans wel vaststaat d|at beiden zijn verdronken. Bruigom gearresteerd. Toen dezer dagen te Mijnsheeren- land een huwelijk was voltrokken werd de bruidegom door de politie gearresteerd wegens vermoedelijke op lichting. Het bruidje ging zonder echtgenoot naar huis. De overval te Marseille. Blijkens een bericht uit Parijs meldt hef „Journal" dat twee wegens een roofoverval op het postkantoor te St. Barnabe bij Marseille gearres teerde bandieten (wij hebben van dezen overval, waarbij drie politie-in- specteurs werden gedood melding ge maakt) aan een streng verhoor zijn onderworpen. Men heeft daarbij den indruk gekregen dat zij betrokken zijn geweest bij den aanslag op den ex presse Marseille- Parijs, misschien zelfs de hoofddaders waren. meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het ge bruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Gla'.en Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ex-koning Manuel bestolen. Dieven hebben Vrijdagnacht inge broken in de Londensche woning van ex-koning Manuel van Portugal en verscheidene kostbaarheden geroofd, o.a. juweelen, schilderijen en gouden voorwerpen. Er waren tenminste vier bedienden in het huis zoodat de po litie voor een raadsel staat. De waarde van het gestolene wordt ge schat op 200.000 pd. st. Door Gepeoe-agenten gedood. De eenigen tijd geleden uit Polen naar Sovjet-Rusland gevluchte com munistische afgevaardigde Wojewoszky en zijn vrouw zijn door agenten dar Gepeoe doodgeschoten. Doodelijk auto-ongeval. De radicale afgevaardigde Ossola die zich voor de verkiezingscampagne in zijn kiesdistrict bevond is te Nice bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De overledene was 51 jaar oud. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei. 4 's H. Arendskerke, meubilaire goe deren, Van Werkum. 6 Kruiningen, bouw- en weiland, Verbist. 11 Goes, inboedel, Jonkers. 11 Krabbendijke, woonhuis met erf, bouwland en inboedel, v. Dijke. 25 Borsselen, huizen, pakhuizen, bouw land, v. Dissel. 26 Borsselen, inboedel, v. Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei. 2, 3 en 5, Landbouw-Bioscoop, De twaalf roovers. 3 Prins van Oranje, Maatschappij Ziekenfonds. 3 Prins van Oranje, Concert De Symphonie. 5, 7 en 8 Mei, Schuttershof, filmver- tooning „Een wanhoopsdaad" en „De helden van het Negerbataljon. 5 en 16, Schuttershof, De Kaspolavos. 7 en 8, Leger des Heils, Jaarfeestmee tings. AANBESTEDINGEN. Mei. 2 Goes, herbouwen en vergrooten auto-garage, C. van Maris. 4 Goes, verbouwen perceel, arch. Rothuizen. De Notaris H. JONKERS te Goes, zal op WOENSDAG 11 MEI 1932, voormiddags 10 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje", a contant, publiek verkoopen behoorende tot de nalatenschap van den heer P. VAN DER MEER MOHR, be staande uit: salon- en slaapkamer ameublementen, w.o. piano (Perzina), 3 verstelbare leu ningstoelen met kussens, boekenkast, ant. mah. klaptafeltje, nieuw radio-toestel (No- ra wisselstroom), mahoniehouten cylinder- bureau, dito linnenkast, salonkastje, gordij nen, karpetten, loopers, lampen, eenig oud porcelein en oud Delftsch aardewerk, ant. Friesche Stoeltjesklok, ant. barometer, schilderij (Stilleven J. C. Roedig), 2 mo derne schilderijen, viool, zilverwerk, ka merbiljart, een zeer belangrijke verzame ling muziek van oude meesters en muziek literatuur en boekwerken, platen en wand versiering, palissander theeblad, serviezen, glas- en aardewerk, electrische stofzuiger (merk Omega), zonnewijzer op hardsteen voetstuk, bedden- en linnengoed, teakhou ten kisten. Bezichtiging Dinsdag 10 Mei van 9—5 uur. Lijst van de voornaamste boekwerken bij den Notaris te bekomen. ADVERTENTIËN voor en ABONNE MENTEN op de „Goesche Courant" worden aangenomen door POSTADMINISTRATIE. Uw advertenties in de courant die gij leest. Een advertentie die ge lezen wordt, moet sus ces geven. Overal in kokers v. 230 Gr. f 1.50; 500 Gr. f 2.75; 1000 Gr. f 4.50 t fit Men is er ln Bes'aagd Abdijsiroop^ VOü te „stollen" tot Abdijsiro Bonbons (60cent) met behoud fifl van alle genezende bestanddeelen. Bespoedig dus Uw genezing gebruik buitenshuis de nieuwe geslaagd Abdijsiroop Abdijsiroop- a ?t behoud H00GERE BURGERSCHOOL A met 5-j. c. (Hoogere Handelsschool) HANDELSDAGSCHOOL met 4-jarigen cursus MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL MIDDELBURG. De aangifte van leerlingen vo openg' Inlichtingen, zoowel mondeling als schritti bovengenoemde scholen is ;eld. (ijk, worden gaarne verstrekt. Directeur, Mr. P. C. DE JONGE. Als Gij 's nachts niet slaapt, als Gij een gevoel hebt alsof Gij stikken moet, Uw ademhaling moei lijker en pijnlijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdij siroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zonder pijn of moeite loskomen. Hoestbuien, die benauwdheid veroorzaken, worden dan voorkomen. Vanaf den eersten lepel begint de ver lichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal ver dwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borstbenauwdheid bemerken. Neem bij K W A soioAASrl; OEiBARE CRi.M.lN MAftOli&feÉ. JttËÉrai

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4