Stadsnieuws ProVincienieuWs WEERBERICHT. OPENBARE KENNISGEVING. Bijzonder Lager Onderwijs. Burgemeester en Wethouders der ge meente Goes brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente op 22 April 1932 het navolgend besluit heeft genomen: De Raad der gemeente Goes; Voorgenomen het verzoek van het bestuur der Chr. school voor U.L.O. alhier om krachtens het bepaalde bij artikel 72 der Lager Onderwijswet 192U de voor de aanschaffing van leer middelen voor zijn school benoodigde gelden tot een bedrag van f680.15 uit de gemeentekas te mogen ontvangen; overwegende, dat deze aanvrage ver band houdt met het feit, dat het aan tal leerlingen aanmerkelijk is toege nomen, t.w. met 100 pet. in den loop van 5 jaren; dat in verband hiermede de daaruit voortvloeiende kosten aangemerkt moeten worden als kapitaalsuitgave; dat aan de in artikel 73, 3e lid der Lager Onderwijswet 1920 omschreven vereischten is voldaan; Gezien het voorstel van Burgemees ter en Wethouders alsmede het ad vies van den inspecteur van het La ger Onderwijs te Goes en der Finan- cieele Commissie; gelet op de artikelen 72—77 der La ger Onderwijswet 1920; besluit: de gevraagde medewerking te verlee- nen. Onder de aandacht wordt gebracht, dat ingevolge het bepaalde bij artikel 76 der L. O. wet 1920 binnen dertig vrije dagen te rekenen vanaf heden iedere ingezetene van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie in beroep kan komen. Gedurende dien tijd liggen alle stuk ken op de aanvrage betrekking heb bende, kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Goes, den 27 April 1932. Juliana-dag. Zaterdag wapperde, ter eere van Prinses Juliana's 23en verjaardag, van alle openbare en ook vele publieke ge bouwen, de Nederlandsche driekleur. Verder had o.a. op de Markt het eerste volksconcert van dit seizoen plaats. Er was veel aandachtige be langstelling en de kwaliteit van de mu ziek, die „Hosanna" haar publiek aan bood, was die belangstelling ook ten volle waard. Onderwijs-jubileum. Hedenmorgen vond in de Prins van Oranje met de schoolkinderen van de Chr. school, de feestelijke herden king plaats van het zilveren jubileum van hun hoofd, den heer A. A. Neder- hand. Nadat de heer Nederland en zijn echtgenoote onder een lied van de kinderen waren binnengehaald, werd het woord gevoerd door den heer L. Duvekot, als vice-voorzitter van het schoolbestuur; de heer Meïndertsma sprak namens het personeel; ook de heer De Borst, die de leiding had der feestelijkheden, voerde nog het woord en de voorzitter van het schoolbestuur de heer Smit, sprak een slotwoord. Allen complimenteerden den heer Nederhand en uit hetgeen werd opge merkt, bleek wel, welk een sympathie en achting den jubilaris toegedragen wordt, en welk een respect men heeft voor zijn arbeid, door welke de school zooveel in groei en bloei toenam. Namens de kinderen werd aan den heer Nederhand, door één der leer lingen, Frans Duinhouwer, een luid spreker aangeboden en uit elke klas kwamen een paar meisjes mevr. Ne derhand bloemen offreeren. De jubilaris dankte allen in harte lijke bewoordingen voor de hem ge brachte hulde. Voorts luisterden de kinderen den ochtend op met speciaal voor de ge legenheid ingestudeerde liederen, ep genoten zij naar hartelust van de ver snaperingen, waarop ze getracteerd werden. Het was een ochtend die ze zeker lang niet vergeten zullen! Koning handboogschisten. Gisteren werd door de Handboog- sociteit „Jacoba van Beieren" de jaarlijksche wedstrijd gehouden om het koningschap. Na een geanimeerden strijd werd de heer L. Vermue overwinnaar. Bestuur V. V. V. Het bestuur der V.V.V. te Goes koos uit zijn midden tot voorzitter den heer J. I. van Ballegoijen de Jong te Goes; tot vice-voorzitter den heer H. C. J. Gunning te Yerseke en tot pen ningmeester den heer G. Geiisen te Goes. (Herplaatsing wegens misstelling.) Bioscoopvoorstelling. Wij verwijzen onze lezers naar een advertentie in dit nummer, waarin een Liga-filmvoorstelling in de Prins van Oranje op Hemelvaartsdag aangekon digd wordt. 1 Mei-viering. De plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. vierde den 1 Mei-dag 's morgens met een rondwandeling, waar een 160-tal personen aan deelnamen, 's Mid dags werd in Schuttershof het kinder - Meifeest gevierd, waarbij een film ver toond werd en versnaperingen werden rondgedeeld. Des avonds had in Schuttershof de Meiviering door de ouderen plaats. De zaal bleek nu voor de belangstellenden te klein. De heer Overhoff hield een feestrede; de „Stem des Volks" zong een zestal Meiliederen; een A. J. C. spreekkoor voerde „Het licht aan de kim" van Leo van Breen op; verder gaf de A. J. C. zang en dansen ten bes te en werd „De inbreker" van Upton Sinclair opgevoerd. De welgeslaagde avond werd geslo ten met een mooi tableau „Ontwape- pening" van de Vrouwenclub. Bloeiend Zuid-Beveland. De afd. V.V.V. alhier, ontvangt tel kens aanvragen, of de tijd nog niet geschikt is, om een tochtje door bloei end Zuid-Beveland te maken. Het is echter te begrijpen, dat het onder de huidige omstandigheden moeilijk is om bepaalde data te noemen. Waarschijn lijk zal nu Zaterdag a.s. een autotocht gehouden worden, waarbij hef een ieder vrij staat zich aan te sluiten. Voor wie op zichzelf wenscht te gaan toeren, deelen we nog mede, dat het V.V.V.-kaartje, waarop de tocht duidelijk is aangegeven, gratis aan het bureau der ver verkrijgbaar is. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond herdacht Vrijdagavond in Schuttershof op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan. Op voorstel van de presidente, mej. Donner, die in haar openingswoord een overzicht van de achterliggende jaren gaf, werd besloten aan Prinses Juliana een telegram van gelukwensch te zenden waarna met geestdrift een paar coupletten van het „Wilhelmus" werden gezongen. In het jaarverslag van de secreta resse, mevr. Hofstra, dat in opgewek- ten toon kon worden gesteld en dat van toenemende belangstelling gewag maakte, het aantal leden bedraagt thans 157 werd mede herinnerd aan de voorbij gegane jaren. Uit het verslag van de penning- meesteresse, mevr. Zuidema, bleek, dat er, hoewel vrij druk vergaderd werd, toch nog een klein batig saldo in kas is. Aan de presidente werd bij monde van de secretaresse, in verband met het feit, dat zij 10 jaren lang den pre sidentshamer voerde, een fraaie bloe menmand en een prachtig schilderij aangeboden. Aan mevr. Duvekot, die 10 jaar- bestuurslid was, werden eveneens bloe men aangeboden, benevens een boek in prachtband. De verdere avond was gevuld door zang, een drietal films en een refe raat van mevr. v. Donk over vrou wen uit het Oranjehuis, terwijl ook consumptie met versnaperingen aange boden werden. Onbestelbare post. Brieven binnenland: District Arbei dersinspectie, Dordrecht. Briefkaarten binnenland: Geen adres afkomstig uit Colijnsplaat. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Vlieg-ongeluk te Haamstede, Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur had op het vliegveld West-Schouwen een vlieg ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. Het militaire vliegtuig No. 526 kwam, doordat het vermoedelijk met den wind mee daalde, verkeerd op het terrein te recht. De schroef kwam in aanraking met het vliegterrein, zoodat de machine over den kop sloeg. Ongeveer 25 meter verder bleef de machine onderste boven liggen. De bestuurder luitenant Verwijs, kwam met den schrik vrij, terwijl de mede-inzit tende, een sergeant-vlieger (wiens naam nog onbekend is) aan het hoofd werd ge wond en bewusteloos in zijn zitplaats bleef hangen. Spoedig toegeschoten hulp wist beiden direct uit hun moeilijke positie te bevrijden. Na ongeveer 15 minuten kwam de sergeant-vlieger bij kennis. De gewonde werd ondergebracht in het bij het ter rein staande hotel. Vlissingen's ziekenhuis. De gemeenteraad van Vlissingen heeft Vrijdagmiddag en -avond het voorstel van de meerderheid van B. en W. behandeld om het gemeentelijk ziekenhuis op te hef fen en in te richten voor t.b.c.-paviljoen. De voorstanders van de opheffing heb ben onder aanvoering van den burgemees ter er vooral op gewezen, dat, nu Vlissin gen naast het reeds lang bestaande r.-k. ziekenhuis,, St. Joseph ook het protes- tantsch christelijke ziekenhuis „Bethesda" heeft gekregen, er geen reden meer was om het gasthuis te moderniseeren, hetgeen j bovendien financieel ontoelaatbaar zou zijn, omdat drie goed geoutilleerde zieken huizen voor Vlissingen veel te kostbaar zouden zijn. De tegenstanders van de opheffing, staande onder leiding van den s.d. wethou der de Meij, wilden een commissie benoe men, die deze zaak nog eens grondig zou onderzoeken alvorens de raad een beslis sing neemt. De burgemeester kreeg nog al scherpe opmerkingen te hooren, omdat hij vroeger een groot voorstander was geweest van een nieuw ziekenhuis. Aan het slot van de besprekingen is het voorstel van de meerderheid aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Met de a.r., de c.h. en de lib. stemde mej. Meijer, r.k. vóór, met de s.d. en de v.d., de heer An- driessen (r.k.) tegen het voorstel. Nog kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om aan het met 1 Juli door de gemeente overgenomen bedrijf van de N.V Waterleiding Maatschappij den vorm van een gemeentebedrijf te geven. Na een kor te opmerking vereenigde de raad zich z. h. s. met dit voorstel. N.V, Waterleiding Maatschappij „Zuid-Beveland", In de Aandeelhoudersvergadering, van bovengenoemde maatschappij, gehouden 29 April j.l. te Goes, werd de door den Raad van Beheer voorloopige opgemaakte rekening goedgekeurd. Voorts werden de periodiek aftredende leden van den Raad van Beheer, de heeren P. Lindenbergh Az. te Wemeldinge en A. van der Poest Cle ment te Nisse, gekozen. In de vacature, ontstaan door het over- lijden van den heer J. N. Elenbaas, werd voorzien door de benoeming van Mr. Dr. A. Mes te Heinkenszand. Medegedeeld werd o.a. nog, dat aange kocht werd het huis en erf Stationsweg en Vosmaerstraat te Goes, kadastraal be kend Gemeente Goes. Sectie C 1656 en 1670. Uit het door den directeur, den heer ir. J. van Poelgeest, opgemaakte verslag van den toestand der vennootschap over 1931 nemen we het volgende over: De baten der Winst- en Verliesreke ning, vergeleken bij de baten van dezelfde rekening over 1930 verminderden met f5608,—. De opbrengst van de waterleve ring daalde met f 1814,—. Alleen reeds het installatiebedrijf gaf eene vermindering van f4457,—; dat de totaalvermindering niet grooter was, komt door de stijging van de interest met f 1627, Een bijgevoegde staat geeft de op brengst der waterlevering in 1931, verge leken met de jaren 1922 tot en met 1930. We zien hier een blijvende stijging van groep I (vaste abonnementsgelden). In negen jaar tijds f36.778,—, gemiddeld ruim f4000,—. Dat dit jaar met een stij ging van f 6200,— het gemiddelde ver te boven gaat, vindt zijn oorsprong in het abonnement van f2400,— voor het eerst in 1931 gesloten voor waterlevering aan de Gemeente Borssele. Laten wij dit abon nement buiten beschouwing, dan is de nor male abonnementstijging per jaar ruim f3700,— (in 1931 f3800,—). Zien we de vaste abonnementsgelden, dus belangrijk toenemen, de opbrengst der grootverbruikers, groep IV, vermindert nog meer f 6331In deze groote ver mindering is te zien de invloed der tijdsom standigheden, groote bedrijven zijn inge krompen, waardoor ook hun waterver bruik verminderd is. Ook de transportbe drijven hebben minder waterbehoefte. Re kening is er mede te houden, dat de op brengst van groep IV ook over 1932 be langrijk zal kunnen verminderen. De lasten der Winst- en Verliesrekening vergeleken bij die van het dienstjaar 1930, afschrijving en dividend, benevens koers verschillen buiten beschouwing latend, ver minderden van f 67.864,12 tot f 58.604,52)^ dus met f9260,—. Zien we op alle reke ningen een daling, hoofdzakelijk is deze te zien op de rekening van kosten van wa- terverdeeling, groot f 6945,—, doordat er dit jaar voor onderhoud veel minder dan in 1930 moest worden uitgegeven. De afschrijvingen en de statuaire af schrijvingen bedragen over het jaar 1931 f35.008,— tegen f34.411,— in 1930, dus f 597,meer. Voorschotten op dividend, in 1931 f71.378,— bedragende, waren over 1930 f 10,— hooger. De tot nu toe genoemde rekeningen wij' zen gezamenlijk een mindere uitgaaf van afgerond f 8670,—. Ware er dit jaar niet het belangrijke koersverschil van f 24.946,25 te boeken op de beleggingen, het restant overschot-bedrijf zoude be langrijk hooger (f4035,29) zijn geweest dan over het vorige boekjaar. Na afschrij ving van het koersverlies blijft nog een be drag beschikbaar als restant overschot- bedrijf, nadat alle verliezen zijn aangezui verd, inbegrepen de rente en aflossingen der leening, welke de Gemeenten-Aandeel houdsters hebbenv: gesloten, ten behoeve van hunne deelneming in de N.V. Water leiding Maatschappij „Zuid-Beveland" van f 14.379,x) Het aantal aansluitingen vermeerderde met 212.,Aan het net liggen 10.727 wonin gen, waarvan er 8350 water afnemen. In 421 van deze 2377 woningen, die geen wa ter afnemen, is de leiding gelegd. In Bors sele is 100% afnemer, in Heinkenszand 45% (hoogste en laagste). In Goes is 91 aangesloten. Er werd 663.200 M3. water in het hoofd buizennet gebracht, waarvan 523.153,98)^ M3. in rekening gesteld. Hiervoor werd ontvangen f 192.736,69}^, gemiddeld dus f 0.3684. De balans sluit met f 2.363.612,02}^, de winst- en verliesrekening met f 204.315,75, waaronder het reeds vermeldde restant- bedrijfs-overschot en koersverlies. De ac- tiefpost effecten en leeningen steeg van f88.318,75 op f 155.777,70, door aankoop en een leening aan Borssele op 31 Dec, 1931 ad f 34.255.20. De rondvlucht. Zaterdag had, begunstigd door zeer mooi weer, het laatste gedeelte van den „Rondvlucht 1932" plaats. Velen onzer lezers hebben de machines, of enkele er van, zeker wel gezien. Omstreeks één uur kwam als eerste onze Ned. jongste vlie ger, de heer F. van Velsen, binnen. Ge leidelijk kwamen nu ook de andere en allen landen vlot. Hierna gingen de deel nemers naar Vlissingen voor het gebrui ken van het noenmaal in hotel „Britannië". aangeboden door de plaatselijke vereeni- ging der V.V.V. De heeren Van Raalte, Plesman, Van Woelderen en Kolff voer den aan tafel het woord. Intusschen werden door de K. L. M. rondvluchten gemaakt, en velen benutten de gelegenheid om Zeeland uit de lucht ook eens te bezien! Omstreeks half vijf werd weer vlot ge start naar Haamstede en van daar naar Rotterdam, waar de zoo bijzonder ge slaagde vlucht een vlot einde had. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank. In de te Middelburg gehouden aandeel houdersvergadering van de N.V. Zeeuw sche Hypotheekbank, werden de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd en het dividend bepaald op 18%. ZX.M. en Chr, Boeren- en Tuindersbond. Vrijdag hield het bestuur van den Kring Walcheren der Z. L. M. een vergadering met de besturen der dorpsvereenigingen ter bespreking van de actie, die op Walcheren door den Christelijken Boeren- en Tuin dersbond wordt gevoerd, waardoor naar het heet, „de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij wordt ondermijnd". De secretaris der Z. L. M., de heer Sie- benga, heeft nog eens uiteengezet, wat deze maatschappij voor de landbouwers doet, terwijl de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman in den breede heeft uiteengezet, dat al wil men zich bij den Chr. Bond aan sluiten, men toch de Z. L. M. den rug niet moet toe draaien, die voor de materieele belangen opkomt. De heer J. Bosselaar, te Aagtekerke, heeft daar tegenover gesteld, dat de land bouwer, evenals de arbeiders, zich onder de vaan van den Christelijken Bond moet scharen. In ons volgend nummer hopen we nog op deze vergadering terug te komen. De verwachting tot den avond van 3 dezer luidt: zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen in het Z., in het N. jaan- vankelijk nog kans op regen, iets war mer overdag. LICHT OP. Dinsdag 3 Mei 7.57 uur Woensdag 4 Mei 7.59 uur PLAATSELIJK NIEUWS ELLEWOUTSDIJK. De werkloosheid. Op 30 April stonden bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling te dezer plaatse 10 personen als werkloos ingeschreven. Vorige maand 12. De werkverschaffing, waarin hoofden van gezinnen en kostwin ners vanaf 23 Januari werkzaam zijn ge weest, is in den loop van deze maand beëindigd. HANSWEERT. De nieuwe burgemeester. Begunstigd door schitterend weer, had hier Zaterdagmiddag de feestelijke ont vangst plaats, van den nieuwen burgemees ter, den heer B. C. de Mul. Om 2 uur kwamen de burgemeester en genoodigden bij de Julianastraat aan, waar hij werd verwelkomd door den voorzitter van de feestcommissie, den heer A. J. de Visser. Nadat de burgemeester dank ge zegd had voor de hartelijke ontvangst trok de optocht, waaruit we o.a. noemen de eerewacht van matrozen onder leiding van den heer Kruithof en de sportvereeniging Zeelandia, welke zeer mooi waren, door de Julianastraat en via de Schorebrug naar Hansweert, waar de kinderen een wel komstlied hebben gezongen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de scholen waar de kinderen werden getracteerd. Van half zes tot zes uur was er receptie in het gymnastieklokaal, waar van druk gebruik werd gemaakt. Van half zeven tot half negen was er muziek-uit- voering op de tent door de vereeniging Scheldegalm van Hansweert en E. M. M. van Kruiningen. Daarna hadden nog uit voeringen plaats door de gymnastiekver- eeniging Volharding uit Goes, met Ben- gaalsch vuur, welke zeer mooi waren. Na afloop dankte de burgemeester den leider der vereeniging voor de mooie prestaties en de bevolking van Hansweert voor de hartelijke ontvangst. Van heden af is mijn hart warm voor Hansweert gaan kloppen, waren zijn laatste woorden. Er heerschte tot laat in den avond een gezellige drukte in het dorp. 's HEER ARENDSKERKE. Raadsvergadering. De locaalspoor. In de Zaterdagmiddag gehouden raads vergadering, waarin de heer P. van den Dries afwezig was, werd medegedeeld, dat de begrooting dezer gemeente voor 1932 door Ged. Staten was goedgekeurd. Op een verzoek van de commissie tegen het alcoholisme, om verlaging van het maximum van verloven, wordt afwijzend beschikt, omreden verlaging eerst mogelijk is in 1935. Op verzoek van Ged. Staten wordt be sloten het raadsbesluit d.d. 18 December 1.1., betreffende opheffing van den spoor wegovergang in het Coozaardswegje, aan te vullen met de bepaling, dat dit besluit eerst van kracht wordt op den dag, waar op het nieuwe Rijkswegvak voor het ver keer zal worden opengesteld en mits de verbinding van het ten noorden van den spoorweg gelegen gedeelte van het ge noemde wegje met dat nieuwe wegvak als dan voor het verkeer bruikbaar zal zijn. Eene verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters dezer gemeente, wordt vastgesteld. Alsnu komt ter fqiel een in handen van B. en W. ter beantwoording gestelde vra~. genlijst, ingezonden door de commissie be noemd uit de gemeente- en polderbesturen, om met de Directie der Ned. Spoorwegen te onderhandelen over vermindering van het in 1920 vastgestelde subsidie. Na breedvoerige besprekingen wordt be sloten B. en W. te adviseeren, voornoem de commissie te berichten, dat prijs wordt gesteld op opheffing van het personenver voer en op de terugbetaling van het door de gemeente te veel betaalde wegens ver schil van de rente-standaard 5 inplaats van 6l/2%), terwijl verder vermindering van het subsidie, hetzij bij inkrimping, het zij bij opheffing van het personenvervoer, met 25 noodig wordt geoordeeld. Vervolgens wordt vastgesteld eene ver ordening regelende het heffen van vergun ningsrecht enz. Concert „Excelsior". Zaterdagavond, bij uitstekend weder, gaf het fanfare-gezelschap „Excelsior", ter eere van Prinses Juliana's verjaardag, een zeer mooi concert in de tent. Toen het programma was afgewerkt, werd een rond gang door het dorp gemaakt, waarbij te vens een proef werd genomen met de nieuwe lampen. De verlichting voldeed aan alle eischen en viel in den smaak zoowel van bestuur als publiek. Er was van de zijde van het publiek, groote belangstelling; vooral ook omdat men zich jarenlang bij avond zich gebrekkig moesten behelpen en thans het lang gestelde doel was bereikt. fit»!. Bij Kon. Besluit is aan J. Vermue te 's-Heer Arendskerke op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gezworene van den Nieuw Olzendepolder. KAPELLE. Het fanfarekorps „Ons Genoegen" gaf een welgeslaagd concert op het marktplein. Het eerste zomer-concert in 1932 Ook te Kapelle zal getracht worden een afdeeling op te richten van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. KWADENDAMME. Diamanten bruiloft. Het echtpaar P. de Punder^-Maartense vierde gisteren zijn 60-jarige echtvereeni- ging. De beide oudjes verheugen zich nog in een uitstekende gezondheid. Zij moch ten van velen gelukwenschen met dezen dag in ontvangst nemen. MAANDAG. Er is overal heel wat te doen over de werkloosheid, en op som mige plaatsen weten ze heelemaal niet, hoe ze de menschen aan werk moeten helpen. oL>n-& -Wo-on./-Y In Yerseke was het ook al zoo, maar wat daar mijnheer Bom wilde, is toch wel een beetje gek. Dfe zei in den raad, als er geen werk meer is, dan moeten de men schen de haven maar gaan afdammen, en als ze dat gedaan hebben, dan kunnen ze hem met emmers gaan leeg dragen. En als de haven dan leed is, gaan ze 'm maar weer vol dragen. Hij wilde dat liever, dan steun geven. Iemand, die er bij geweest is, zei, dat mijnheer Bom dat echt meende, maar vader wilde het niet gelooven en dacht, dat hij er een grapje van gemaakt had. Vader zei ook wel, dat het beste is de werkloozen werk te geven, maar als er beslist geen werk ié, dan mag men toch niet zeggeh, zie nu maar, dat je terecht komt, en dan helpt een grapje die men schen ook niet. Want werkloos zijn is hee lemaal zoo grappig niet, al schijnt het som migen moeilijk om zich dit in te denken.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2