!f° 82 Maandag 2 Mei 1952 119* Jaargang Buitenland. De weg tot geluk Binnenland Weigert namaak! W etenscbap Rechtszaken ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-. Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes, ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. In verband met het feit, dat op Hemelvaartsdag geen post bestelling zal plaats hebben, zal de Goesche Courant Woensdag a.s. vroeger dan ge woonlijk verschijnen. Advertenties voor het Woensdagnum mer kunnen tot uiterlijk 10 uur voormid dags worden aangenomen. Directie Goesche Courant. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Stimson is bevredigd. De Amerikaansche minister van Buï- tenlandsche Zaken, Stimson, die Ge nève heeft verlaten, heeft een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide: „Ik zal zeer bevredigd over mijn bezoek aan de ontwapeningsconferen tie Genève verlaten. De besprekingen, welke ik met de leiders van vele dele gaties ter ontwapeningsconferentie heb gevoerd, hebben mij, wat het eind resultaat der werkzaamheden betreft, moed geven. De verantwoordelijke lei ders van de aan de ontwapeningscon ferentie deelnemende staten zijn be zield door den ernstigen wil, oplossin gen te vinden voor de problemen, die op de conferentie ter sprake komen. Deze problemen zijn moeilijk en inge wikkeld. Hun oplossing eischt tijd en geduld, doch de regeeringsleiders der direct belanghebbende landen hebben besloten, door persoonlijk contact aan de oplossingen mede te werken, het geen bijzonder bemoedigend is." INT. ARBEIDSCONFERENTIE. 40-urige werkweek in studie. De internationale arbeidsconferentie te Genève, die door onzen landgenoot Kupers werd geleid, heeft Vrijdag 1.1. met 48 tegen 37 stemmen een resolu tie aangenomen, waarin de raad van beheer van het internationale arbeids bureau wordt uitgenoodigd de wettige toepassing van de 40-urige werkweek te bestudeeren met de bedoeling zoo spoedig mogelijk een internationale conventie op. dit terrein tot stand te brengen. Deze resolutie stuitte op fei len tegenstand van de Engelsche re- geerings- en werkgeversgedelegeerden, terwijl de Britsche arbeidersgedele geerde zich van stemming onthield. De Nederlandsche regeerings- en werk geversgedelegeerden stemden tegen. Voorts is een conventie aangenomen welke de leeftijdsgrens voor de toela ting van kinderen in niet industrieele bedrijven op veertien jaar stelt. Verder is met 65 tegen 17 stemmen in de conventie nog een bepaling op genomen, volgens welke arbeid van kinderen beneden tien jaar absoluut verboden zal worden, onverschillig in welk werelddeel. De Internationale Arbeidsconferen tie heeft Zaterdag aan het slot van haar zitting een resolutie aangenomen, waarin de directeur van het Interna tionaal Arbeidsbureau uitgenoodigd wordt moeite te doen om gedaan te krijgen, dat voor de a.s. conferentie te Lausanne de Volkenbond en de In ternationale Arbeidsorganisatie uitge noodigd worden om hunnerzijds bij te dragen tot het tot stand komen van een definitieve regeling der herstel en schuldenkwestie. De arbeidersgroep heeft in haar ge 57 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Hij moet je toch wel een beetje meer hebben verteld dan aan ons", ging zij voort. „Heel weinig", verzekerde Christopher haar. „Hij mompelde iets over, dat Rus land nu een onveilig land was en nam mij mee naar zijn kamers om zijn testament als getuige te teekenen. Natuurlijk geloof ik niet, dat het een geheim is, dat hij naar Rusland ging voor zaken betreffende zijn nieuwe vriendinnen. Wat die zaken ech ter zijn, daarvan heb ik niet het minnste denkbeeld." „Op je eerewoord?" „Op mijn eerewoord! Indien ik er naar moest raden, zou ik zeggen, dat hij er heen ging om te zien, of hij nog iets van haar bezittingen kon redden, als ze die hebben. Aan den anderen kant echter zou hij in dat geval wel een rechtsgeleerde heb ben meegenomen". „Gerald is een volslagen idioot, wat za heel voorgestemd, terwijl de werkge- versgroep zich voor het grootste deel van stemming onthield. De Internationale Arbeidsconferen tie werd ten slotte gesloten door den vice-voorzitter, den heer Kupers, die zijn groote voldoening te kennen gaf over den op deze conferentie voor de eerste maal aan den dag getreden geest van samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders, welke naar hij hoopte ook na de conferentie zal blijven voortbestaan. Bomaanslag te Sjanghai. Over den bomaanslag tijdens een militaire revue in het Hongkjoe-park te Sjanghai, meldde men nader: De revue werd gehouden ter viering van den verjaardag van den Japan- schen keizer. In het park bevonden zich tienduizend soldaten en vijftien duizend burgers. De bom ontplofte voor de voeten van de hooge militaire autoriteiten, juist toen het Japansche volkslied Kimi-ga-jo werd gezongen. De kracht van de explosie was enorm; allen, die zich op de tribune bevon den, werd op den grond gesmakt. Onmiddellijk na den aanslag vorm den de troepen een cordon rondom hef park, zoodaf niemand dit kon ver laten. De duizenden toeschouwers wer den gefouilleerd om te zien, wie van hen moorddadige wapens droeg. Ten slotte werd een Koreaan, de 25-jarige Jioehoehïtsoe, gearresteerd, die den aanslag heeft gepleegd. Bovendien wer den nog zeven andere personen aange houden, o.w. drie Koreanen, de park wachter en een Chinees, die in hef huisje van den parkwachter was ge vlucht. Toen de toeschouwers, onder wie reeds een paniekstemming ten gevolge van de ontploffing heerschte, gewaar werden, dat de dader gearresteerd was, werd de opwinding nog grooter, en de troepen hadden groote moeite om te beletten, dat de Koreaan gelyncht werd. Later kon men zien, dat de Koreaan hevig in het gezicht bloedde; men weet niet, of dit een gevolg is van de ontploffing of van het optreden der menigte. Alle zes slachtoffers zullen den aan slag vermoedelijk overleven; de ver wondingen zijn echter ernstig. Zoo is het rechterbeen van Sjigemitsoe ge broken en zal admiraal Nomoera waar schijnlijk wel het gezichtsvermogen van zijn rechteroog verliezen. Gene raal Sjirakawa werd in het gezicht gewond, hij is reeds in het ziekenhuis geopereerd. Sjigemitsoe zakte na den aanslag in elkaar, terwijl Sjirakawa zijn bloedend gezicht met de handen bedekte en de tribune verliet. Consul- generaal Moerai is eveneens zwaar gewond. Alle gewonden werden naar het hoofdkwartier van de marine ge tranporteerd. Slechts luttele seconden voordat de bom ontplofte, aldus meldt Unified Press, hadden de Italiaansche, Fran- sche, Britsche en Amerikaansche mili taire attaché's de tribune verlaten; zij ontsnapten dus juist aan het ongeluk. Het liep ook goed af met eenige hon derden schoolkinderen, die rondom de voor de autoriteiten gereserveerde tribune geschaard waren. Na de eerste verwarring ontdekte men op de tribune een tweede, niet ontplofte bom, die waarschijnlijk tege lijk met de eerste is geworpen. Een Chineesche autoriteit heeft een bezoek aan het Japansche consulaat gebracht en zijn diepste deelneming uitgespro ken met het gebeurde. Voorts meldde men nog: ken betreft", zuchtte zijn zuster. „Ik hoop, dat hij zich niet in moeilijkheden steekt". „Nu, ze zullen hem niet opeten", ver klaarde Christopher troostend, „en ze schijnen te hebben opgehouden met men- schen te vermoorden, ten minste voor het tegenwoordige. Bovendien hebben ze ver stand genoeg om te weten, dat het lastig vallen van Engelschen een kostbaar ge noegen is, zelfs in Rusland". „Je hebt mij weer wat gerustgesteld en getroost", zeide Mary dankbaar. „En, Christopher, ik heb nog geen gelegenheid gehad je het eerder te zeggen, maar het spijt mij zeer". „Dank je, Mary". „Je zult het nog eens wagen, veronderstel ik? Je bent nog al hardnekkig". Hij schudde het hoofd. „Nooit", antwoordde hij vast. „Myrtile is een vreemd schepseltje, maar zij is, zoo als goede vrouwen behooren te zijn. Zij heeft Gerald lief, en zoo lang zij leeft, zal zij geen ander liefhebben". „En Gerald -mompelde Mary. „Gerald zal nooit iemand liefhebben", viel Christopher haar in de rede, „tenzij hij geheel verandert door een verdriet of een groote ramp. Het is geheel hopeloos, Mary, en dat weet ik. Ik heb dat kamertje dichtgesloten, en ben nu hier heel gewoon, zooals je ziet". Zij drukte zijn arm. Elf Koreanen, die naar men zegt, (be trokken zouden zijn bij de anti-Japan sche actie, en bij den aanslag in het Hongkjoe-park, zijn door de Fransche politie in de Fransche concessie gear resteerd en aan de Japansche autori teiten uitgeleverd. Ii) totaal, bedraagt het aantal arrestaties, vijftien, en men verwacht, dat nog m^er personen zul len worden aangehouden, daar er com- promitteerende documenten in beslag zijn genomen. Een der gewonden is inmiddels overleden. Leeningen aan gemeenten. Er is f 117.228.500 aan kas- voorschotten verstrekt. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Ter Laan, betreffende leenin gen aan de gemeenten, heeft de minis ter o.a. geantwoord Voorwaarden inzake sociale maat regelen worden bij het verstrekken van leeningen aan gemeenten, niet gesteld. Ook aan Velsen is zulks niet gedaan. Op 8 April j.l. heeft een accountant van het departement, in een onder houd met den secretaris der gemeente, eenige adviezen gegeven in de hier aangeduide richting. De secretaris heeft hiervan een résumé gemaakt en dit bij brief van 11 April ter fiattee ring aan den accountant gezonden. De accountant, die in het onderhoud van 8 April niets anders had gedaan dan eenige terloopsche niet bindende ge dachten te uiten, heeft hierop den secretaris telefonisch doen weten, dat het mondeling gesprokene op geen en kele wijze schriftelijk door hem kon worden bevestigd. Verder deelde de minister nog me de: Tot 23 April j.l. zijn aan 127 ge meenten kasvoorschotten toegestaan tot een bedrag van f 117.228.500. Uitbe taald is hiervan f 96.458.284,23. Terug ontvangen is hiervan reeds een bedrag van f29.753.151,53. Bovendien werden ten behoeve van een drietal gemeenten Rijksgaranties verstrekt voor elders op te nemen leeningen tot een totaal bedrag van f 19.640.000. De verschillende bedragen zijn alle toegestaan op korten termijn, terwijl over de voorwaarden, welke in de de finitieve leeningscontracten bedongen zullen worden, het overleg met de be trokken colleges van Gedeputeerde Staten nog loopende is. Reeds om die reden kunnen omtrent de te stellen voorwaarden thans geen mededeelin gen worden gedaan, terwijl bovendien die voorwaarden niet eensluidend zul len moeten aanpassen aan de zeer uit- eenloopende financieele omstandighe den der crediet behoevende gemeenten De bofer-invoer. Een wetsontwerp. De regeering heeft bij de Staten-Ge- neraal een wetsontwerp ingediend tot regeling van den invoer van boter. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De beweegredenen, die den minister geleid hebben, zijn gelegen in de indie ning van het wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen tot hulpverlee ning aan de melkveehouderij. Het was namelijk te verwachten, dat, zoodra de aanhangig zijnde plannen bekend zou den worden, op ruime schaal boter op geslagen zou worden. Deze voorraad vorming zou wellicht eenige prijsstij ging teweegbrengen, welke op haar „Beste oude Christopher!Je hebt als gewoonlijk de eikenhouten kamer aan het einde van de gang. Howson, Gerald's knecht is hier nu en heeft niets te doen Hij zal voor je zorgen. Na het eten moet je mij van de verkiezing vertellen. Ik stel er groot belang in, en vader ook, als hij een oogenblik kan vinden, dat hij niet aan zijn fazanten denkt, thi zal ér zeker op aandringen, dat MyrtilB hetü na het eten voorleest, en jij en ik 2u11^e de ballen la ten rollen in de biljartkamer." Christopher zou niet menSchelijk zijn ge weest, als bij het niet preftig had gevon den, dat een zeer bekoorlijke en aantrek kelijke jonge dame, die bovendien nog zijn gastvrouw was, levendig belang stelde in het eenige onderwerp, dat op dat oogen blik al zijn tijd en aandacht in beslag nam. Mary was goed op de hoogte van de po litiek, en haar schrandere opmerkingen wa ren hem niet alleen sympathiek, maar soms ook nuttig. Zij bleven ongestoord den gan- schen avond in de biljartkamer, en Christo pher was verbaasd over het gemak, waar mee hij het slanke, teere meisje met haar groote oogen en vriendelijken glimlach ver gat, dat aan tafel tegenover hem had ge zeten. Het onvermijdelijke drukt altijd zijn kenteeken op elke onderneming of gevoel. Hij begreep heel goed, dat Myrtile nooit zou veranderen. Zij was evenzeer buiten zijn bereik, alsof zij een mooie schilderij beurt buitenlandsche boter zou aan trekken, ten gevolge waarvan voor den binnenlandschen producent aanvanke lijk het met de thans voorgestelde steunregeling beoogde doel afbreuk zou kunnen gedaan worden. Ten einde dit te voorkomen is ter stond de totstandkoming van een con- tingenteeringmaafregel bevorderd waar door de invoer van boter voorloopig voor een tijdvak van drie maanden wordt beperkt tot honderd procent van den gemiddelden driemaandelijkscnen invoer gedurende de jaren 1928 -1929 en 1930. Aangezien de genomen maat regel uitsluitend een uitvloeisel is uit de thans in overweging zijnde maatre gelen tot hulpverleening aan de melk veehouderij, zal, zoodra deze in wer king zal zijn getreden, onderzocht wor den in hoeverre alsnog de noodzake lijkheid van een contingenteerïng van den invoer van boter aanwezig zal blij ken te zijn. Loonsverlaging spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft den Personeelsraad bericht, dat zij haar voorstel tot loons verlaging ongewijzigd aan den minister ter goedkeuring heeft doorgezonden. De natste April. Het Kon. Meteorologisch Instituut deelt mede: Van het begin der regenwaarnemin gen Augustus 1909 af, is April 1932 met 94 m.M. de natste geweest. Natte Aprilmaanden waren 1927 met 83, 1922 met 72, 1920 met 70 m.M<, terwijl het gemiddelde over 23 jaar 49 m.M. bedraagt. Nieuwe V.A.R.A.-studio's. Zaterdagmiddag zijn in tegenwoor digheid van een groot aantal genoo- digden de nieuwe studio's van de Ver eenïging van Arbeiders Radio Ama teurs aan de Heuvellaan te Hilversum geopend. Het door de architecten Snellebrand en Eibink ontworpen perceel grenst aan het reeds bestaande gebouw, waarbij het den ontwerpers gelukt is een fraai en doelmatig geheel te schep pen. De studio's sluiten zich met den flinken tuin, waarin een groote vijver, op uitstekende wijze bij de omgeving aan en vermeerderen wederom het aantal stijlvolle gebouwen dat Hilver sum, vooral in de laatste jaren, rijker geworden is. Een karakteristieke toren dient als rookkanaal voor de centrale verwar ming en tegelijkertijd als klokketoren. Het carillon, bestaande uit 42 klokken, hangt in de vrije lucht en zal in de toekomst worden gebruikt als tijdsein. Hef kan tevens worden bespeeld. De verschillende studio's zijn smaak vol en uiterst doelmatig ingericht. De nieuwste vindingen, speciaal op acous tisch gebied vinden hier haar toepas sing. Vele lezers hebben zeker reeds van het nieuwe orgel genoten, terwijl voorts opgemerkt kan worden, dat de uitzending dadelijk regelmatig en zui ver plaats vond. Conflict stroocartonindusfrie. De samenwerkende organisaties van arbeiders in de stroocartonindusfrie hebben aan de bemiddelingscommis sie bericht gezonden, dat de stakers met groote meerderheid hebben be sloten op de door de bemiddelings commissie voorgestelde voorwaarden den arbeid te hervatten. Het con flict is hiermede als geëindigd te be schouwen. of standbeeld was geworden. Die overtui ging lenigde zijn smart. Geen man blijft al tijd hunkeren naar het onbereikbare. Met de geringste kans op eenige verandering in haar gevoelens zou hij een volhardend en standvastig minnaar zijn geweest. Er was geen hoop voor hem, en dat wist hij. De teleurstelling bleef, een doffe smart in zijn hart, als hij dacht aan zijn toekomstdroo- men in betrekking tot haar. Maar die smart behoorde reeds tot het verleden, het was ten minste mogelijk ze dikwijls te ver getenHij vond het binnenkomen van den knecht met whisky en soda dien avond onwelkom en onaangenaam. „Reeds elf uur!" riep hij uit. „Wel, waar is de avond gebleven?" „Vleier!" lachte zij. „Maar het doet er niet toe, ik dacht juist hetzelfde. Nog een partij biljart en dan naar bed. Je zult mor gen een langen dag hebben, want 's mor gens wandel je, en vader legt altijd beslag op jeDaar komt Myrtile om ons goe den nacht te wenschen". „Heb je nog niet gespeeld?" vroeg Myr tile, verwonderd naar het nog ongebruikte biljart kijkend. „Nog niet", antwoordde Christopher. „Lady Mary en ik hebben over politiek gepraat". Myrtile trok een leelijk gezicht. „Politiek!" zuchtte zij. „Lord Hinterleys heeft getracht mij de Engelsche politiek uit Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt. Tonen die dooden. Twee geleerden van de Universiteit te Forth Worth, deelen mede, een nieuwe methode gevonden te hebben om het grootste deel der bacteriën in alle vloei stoffen te dooden. De methode van dr. Leslie A. Cham bers en prof. Newton Gaines berust op de ontdekking, dat zeer hooge tonen van een bepaalde frequentie op het meerendeel der micro-organismen doodelijk werken. Het zou den uitvinders gelukt zijn met hun desinfectie-apparaat 80 der bacteriën in versche melk te dooden. Het apparaat bestaat in hoofdzaak uit een nikkelen buis, die in snelle trilling wordt gebracht doordat verscheidene mag netische velden er afwisselend op inwer ken. Een moeilijkheid was om dezen toon door de vloeistof te leiden. Die moeilijk heid werd overwonnen, door de eene helft van de nikkelen buis goed afgesloten met een gummikraag in de vloeistof te brengen, terwijl de magnetische impulsen hoofdzakelijk op de vrije helft inwerken. Reeds met een klein, voor laboratorium- gebruik geconstrueerd model, kon in een uur tijd 400 Liter vloeistof gepasteuriseerd worden. Over de wetenschappelijke resultaten werd het volgende medegedeeld. Men ex perimenteerde o.a. met niet-gepasteuriseer- de melk, die per kub. centimeter 8000— 30 000 bacteriën bevatte en met gepasteu riseerde melk met 3000 a 5000 bacteriën. In beide gevallen werd in doorsnede 80 soms bijna 100 der bacteriën gedood Opmerkelijk was ook, dat bacteriën ge dood werden, die met pasteuriseering bij de gebruikelijke temperatuur het pro cédé overleven. Aan de Doode Zee* Begin 1930 is aan de Doode Zee een grootsch opgezet zoutbedrijf begonnen, waarbij men in sterke mate de zonne warmte uitbuit. In Januari werden de ma- chineriën in Engeland besteld en in April werd met één pomp begonnen. Het water wordt in lage bakken gepompt, waar het door de zon snel verdampt en waarbij de zouten achterblijven. Hieronder is natuur lijk het gewone keukenzout. Maar het zout waar het deze fabriek eigenlijk om te doen is, is het potasch (kalium-carbonaat). Eind Juli waren alle gebouwen klaar en kon men met de zuivering van de gewon nen zouten beginnen. Tegen het einde van Augustus had men al eenige duizenden ton nen mwe potasch (als mineraal noemt men het karnalliet) gewonnen. Tot dusver is de rentabiliteit van deze fabriek dusdanig, dat men er over denkt haar nog uit te breiden. Gevaarlijk rijden. De kantonrechter te Middelburg heeft A. P. de G. te Kloetinge veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 d. h. wegens het met een motorrijtuig rijden op zoo danige wijze, dat de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer in .gevaac wordt gebracht. te leggen, maar ik denk, dat ik dom ben. Ik geloof niet, dat ik ooit zoo iets verve lends heb gehoordGoedennacht, jullie beiden. Ik ga naar bed". Zij wuifde met de hand en ging weg. Mary zag haar peinzend na. „Soms komt Myrtile mij als een raadsel voor", zeide zij. „Ik vraag mij af, of het werkelijk voor iemands geluk is, als hij in een ander land of omgeving wordt over geplaatst". „Geloof je dan niet, dat Myrtile geluk kig is?" vroeg Christopher. Mary schudde het hoofd. „Geen meisje is waarlijk gelukkig zon der liefde in haar leven", verklaarde zij. „Je kunt zelf begrijpen, hoe weinig kans Myrtile heeft ooit voor haar toewijding te worden beloond." Hij fronste het voorhoofd. „Arm kind!" zeide hij. „Maar overdrijf je niet een beetje, Mary? Er zijn hoopen meisjes, die alles schijnen te hebben, wat zij verlangen, en volmaakt gelukkig lijken zonder een man zonder juist bepaald iemand lief te hebben, meen ik. Jij zelf bijvoorbeeld?" Mary zocht een keu uit met veel zorg. „Ik ben zeker een uitzondering", gaf zij toe. „Kom nu, nog een spel, eer wij naar bed gaan". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1