MUMl gmsestm, imtfiaaü de fmid^ Ixand-en TuiobouvV Sport. Gemengd Nieuws met de Zuiderzee-visscherij gedaan zou raken. Bovendien hebben deze visschers jarenlang aan den rand van het pauperisme geleefd en onjuist is het voor te stellen alsof de Zuiderzee- visschers er een bloeiend en onbe zorgd bestaan hadden. De begrooting werd hierna met 11 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren v. d. Hoeven (c.h.), De Gijselaar (c.h.), Visser (r.k.) en Polak (s.d.a.p.) Arfsenijbereidkunst. Gevaren voor de volks gezondheid. Tal van factoren hebben er toe bij gedragen om op het gebied der ge neesmiddelenvoorziening min of meer chaotische verhoudingen in het leven te roepen, aldus verklaart de minister van Arbeid in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake regelen betref fende de uitoefening van de artsenij bereidkunst. De industrialisatie van de productie der geneesmiddelen heeft er toe ge leid, dat de apotheker ten aanzien van talrijke geneesmiddelen van producent tot handelaar is geworden. Het komt den minister voor, dat de bestaande verhouding op het gebied der genees middelenvoorziening veel te gunstig wordt beoordeeld door de meerder heid der commissie uit de Kamer. De positie van den apotheker is sterk ge wïjzigd. Een nieuwe wettelijke regeling van zijn positie moet noodzakelijk heeten. Bovendien heeft de ongebrei delde verkoop der verpakte genees middelen nieuwe gevaren voor de volksgezondheid in het leven geroe pen. Hier zal een nieuwe wettelijke regeling op een geheel anderen grond slag moeten worden opgetrokken. De meerderheid der commissie is van meening, dat bij deze herziening als uitgangspunt is genomen de nood zakelijkheid van economische bescher ming van den apothekersstand. De mi nister komt hier met kracht tegen op omdat de strekking van het ontwerp hiermede op onjuiste wijze wordt ge ïnterpreteerd. Niet de economische positie van den apotheker maar het belang der volksgezondheid bij een wettelijke regeling van deze materie moet overheerschen. Naar de meening van den minister zijn zoowel het ont werp als de memorie van toelichting met dit uitgangspunt in overeenstem ming. De bevolking wordt niet over geleverd aan het goedvinden van zes a zevenhonderd apothekers gelijk wordt gezegd. Integendeel, -door de uitvoering van art. naar de bedoe ling die van den aanvang af heeft voorgezeten, zullen drogisten en ande ren de vrijheid verkrijgen vele midde len te verkoopen, waarvan de verkoop hun thans verboden is. In belang van de bevolking moet er voor worden ge zorgd den eerste, dat de midde len welker gebruik door ondeskundig publiek gevaar kunnen opleveren niet in allerlei winkels te koop zijn en ten tweede dat de geneesmiddelenvoor ziening op geneeskundig voorschrift aan deskundigen blijft voorbehouden. Evenmin kan hier als argument wor den aangevoerd, zoo vervolgt de mi nister, dat eenige duizenden drogisten in hun bestaan worden belemmerd. Ook kan niet worden toegegeven, dat de groothandel onnoodig in zijn vrij heid werdt beperkt. De minister er kent gaarne, dat het zijn nut heeft, dat een groep belanghebbenden bij den handel in verpakte geneesmidde len in samenwerking met de Neder- landsche dagbladpers een controle commissie in het leven heeft geroe pen, welke tot taak heeft te bevorde- deren, dat ergerlijke en schadelijke reclame voor patent-geneesmiddelen uit de advertentiekolommen ,der dag bladen wordt geweerd. Met de min derheid der commissie is hij van mee ning, dat de praktijk heeft aangetoond, dat deze correctie voldoende is. Ware het mogelijk geweest nadere uitvoering bij algemeenen maatregel van bestuur geheel te vermijden, dan zou de minister daaraan de voorkeur hebben gegeven, maar, om het belang rijkste punt te noemen, in art. 2 kan niet een norm, die niet een bron van schier dagelijksche geschillen zou wor den en tot de grootste ongelijkheid in de naleving van de wet zou leiden, gesteld worden. Alleen een lijst, bij welker samenstelling en aanvulling re kening kan worden gehouden met den bijna dagelijks wassenden vloed van op aantrekkelijke wijze verpakte stof fen, die als geneesmiddel terecht of ten onrechte worden aanbevolen, kan in de behoefte voorzien. Over den afsluitdijk. Naar wij vernemen hebben de Neder- landsche Spoorwegen zich tot Ged. Staten van Noord-Holland en Friesland gewend met verzoek een autobusdienst over den afsluitdijk te mogen é&ploiteeren zoodra deze dijk gereed zal zijn, het geen op 1 juli a.s. waarschijnlijk het geval is. Aanvankelijk hebben Ged. Staten aan de Spoorwegen bericht, dat zij het tijdstip nog te vroeg vonden om reeds een beslissing terzake te nemen, maar na hernieuwden aandrang heeft men te Utrecht den in druk gekregen, dat de zaak in onderzoek is en een eventueele concessie voor de A. T. O. niet lang meer op zich zal laten wachten. Wanneer de A. T. O. hier het monopo lie voor het reizigersvervoer zou krijgen men weet, dat het goederentransport aan iederen ondernemer vrij staat zal de directie, gezien de huidige omstandig heden, niet aandringen op het totstandko men van de spoorlijn, die daar door het Rijk zou worden aangelegd en geëxploiteerd. PLAATSELIJK NIEUWS. BORSSELE. Raadsvergadering. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter deelde mee, dat de Kon. goedkeuring was verkregen op het in de vorige vergadering genomen besluit, om geen opcenten meer te heffen op de onge bouwde eigendommen. De vrijw. brand weer van 's-Heerenhoek verzocht ^stibsidie en zal, bij het verkrijgen daarvan, in ge val van brand in perceelen, gelegen in Borssele, doch veel dichter bij de kom van 's-Heerenhoek dan bij die van Borssele, hulp bieden. Daar nog al enkele boeren dicht bij 's-Heerenhoek wonen, besloot men het verzoek in te willigen en een jaar- lijksch bedrag van f 10 beschikbaar te stel len. Het bekende verzoek van het Natio naal Comité tegen Alcoholisme werd van de hand gewezen, terwijl men besloot ad- haesie te betuigen aan het adres van den raad van Ooststellingwerf. Daarna stelde de vergadering een verordening vast op de benoembaarheid van veldwachters, waarin o.a. de bepaling werd opgenomen, dat f 25 zal worden toegekend voor het bezit pólitie-diploma. Het voorstel van B. en W om den aannemer van de dijkverhooging voor een som van f 2000 water te leveren tot een maximum van 1000 M3., terwijl voor iederen M3. daarboven f 0,35 betaald zal moeten worden, werd aangenomen, evenals een ander voorstel om dien aan nemer voor f 60 een deel van het haven plateau te verhuren. Het kohier honden belasting stelde men vast op f 233 voor 76 honden in de 1ste en 5 in de 2de klasse. Pe heer A. van Overbeeke vroeg of een verordening bestaat op het begraven. De voorzitter meent, dat deze niet bestaat en zegde toe, dat B. en W. een ontwerpver ordening zullen samenstellen. ELLEWOUTSDIJK, Strandvondst. Dezer dagen werd bij den Strandvonde: aangifte gedaan van het aanspoelen van een ijzeren vat, inhoudende ongeveer 200 liter petroleum, gemerkt Purfina, P 22833. waarvan de herkomst tot op heden nog niet is gebleken. HANSWEERT. De verplaatsing van den assistent P. W. H. Verhaar van Lobith naar hier, is inge trokken. In zijn plaats komt de kommies T. v. d. Veen, eveneens van Lobith. Belast met de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor alhier, met ingang van 29 April a.s., de surnumerair A. C. W. Edelman. KRUININGEN. De Winkelsluitingswet. Door den Minister is niet goedgekeurd, de uitzonderingsbepalingen betreffende dc openstelling van winkels. In de laatstge houden raadsvergadering was n.l. besloten dat de winkels des Zondags tot 1 uur ge opend mochten zijn. KAPELLE. „Liefdadigheid naar vermogen". De vereeniging „Liefdadigheid naar ver mogen" kwam Donderdagavond in alge- meene vergadering, onder voorzitterschap van Dr. J. D. Schmidt bijeen. De secretaris Keim gaf een overzicht over het achterliggende jaar. De vereeni ging telt 313 leden, 2 bedankten, 4 over leden, tot de vereeniging traden 9 nieuwe leden toe. Van het verplegingsmateriaal werd door 43 leden gebruik gemaakt van 118 artikelen. Enkele nieuwe artikelen werden aangeschaft. De heer C. Lenshoek, penningmeester, deed rekening en verantwoording over ge houden beheer. Aan contributies was ont vangen f 268,75, aan entrée'snieuwe leden f3,en aan renten f 12,78. Aldus een totaal aan ontvangsten van f284,53. Uit gegeven werd aan versterkende middelen melk en eierenf 52,36, aan verplegings- artikelen f 52,03, totale uitgaven f 236,99, goed slot over 1931 f47,54. Met het saldo over 1930 is het bezit f283,20. De heeren Jb. van Wingen en H. Ie Clercq werden aangewezen deze rekening na te zien. Geadviseerd en besloten werd tot vaststelling. Herkozen werden de aftredende be stuursleden: J. van Wingen, H. Eversdijk en C. Lenshoek. Besloten werd aan de vereeniging Wijk verpleging Kapelle-Biezelinge voor het dienstjaar 1932 f 50,—te voteeren. Te Kapelle hield de Chr. Bewaarschool, hoofd mej. J. van Willegen, een welge slaagde openbare les, die druk bezocht was. Bewonderd werden de mooie voorwerpen, die de leerlingen hadden vervaardigd. De school wordt bezocht door ruim 50 leer lingen. Aan den stations-arbeider-t'elegrafist te Kapelle-Biezelinge, den heer Johs. Land man, is pensioen toegekend tegen einde April a.s. Vanwege het Sangir- en Talaud-comité zal een zendingsdag te Kapelle gehouden worden op tweeden Pinksterag a.s. De heer W. de Groene stelde zijn daartoe zoo mooi gelegen boomgaard, midden in het dorp, hiervoor disponibel. OUDELANDE. Weer een inbraak. Woensdag is alhier weder ingebroken; thans bij den landbouwer J. de Jager. Ter wijl deze elders op het veld aan het werk was hij is loonzaaier en was met zijn machine aan het werk in de gemeente Elle- woutsdijk bleek bij zijn thuiskomst, dat door een keldervenster een bezoek zijn woning was gebracht. Een bedrag van pl.m. f6 schijnt te zijn meegenomen. Twee verdachten, J. d. L. en A. M., beiden woonachtig alhier, zijn voorloopig opge sloten. Naar men nader meldde heeft de ver dachte A. M. bekend en is na opgemaakt proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld Naar wij vernemen heeft ook de tweede verdachte van de inbraak, Dinsdag j.l. al- iuer gepleegd, thans bekend. Eveneens is komen vast te staan, dat deze ook de da der is geweest van de inbraak, eenigen tijd geleden bij den landbouwer J. op 't Hof De sleutels van Op 't Hof en het ver miste geld, bedragende pl.m. f 15; eenige portemonnaie's en twee revolvers met pa tronen, bij de inbraak van Dinsdag ont vreemd, dat alles is op aanwijzing der da ders verstopt gevonden aan een dijk on- oer de gemeente Baarland. Aan de ijverige bemoeiingen van de rijkspolitie te Ovezan- de en te Oudelande, mocht het thans ge lukken de daders tot bekentenis en beide inbraken tot klaarheid te brengen. Deelen wij nog mede, dat niet door een keldervenster, gelijk was vermeld, doen langs den achterkant van de schuur de daders waren binnengekomen. WOLPHAARTSDIJK. Demonstratie. Door de P. Z. E. M. werd alhier een kookdemonstratie gegeven in de zaal van J. Poleij. Verschillende gerechten werden bereid en de electriciteitsmeter wees aan, wat het bereiden van een maaltijd kostte. De kosten bleken met een z.g. spaarfor- nuis belangrijk lager te zijn, dan met een openfornuis. Zoo werd berekend, dat voor een gezin van 5 personen het bereiden van de verschillende maaltijden, koken van koffie en theewater, koken van spoelwater en het warmhouden van een en ander f 5,25 per maand zou kosten. Een en an der volgens het tarief, dat, hoewel nog niet vastgesteld, toch groote kans heeft in werking te zullen treden. Het nieuwe ta rief zal er dan luiden: vastrecht tarief over dag 5 ct., 's avonds 7 ct. en 's nachts 2 ct. per K.W.U., terwijl de grondslag van het vastrecht tarief eenigszins verhoogd zal worden. De heer J. Snoodijk betoogde, dat op het platteland er weinig voordeel zit in vastrecht tarief, daar er naar wordt ge streefd zoo weinig mogelijk licht te ver bruiken. Spreker toonde hierbij aan, daar hij zelf vastrecht-verbruiker is, hoe gering het verschil in prijs is. Bovendien zijn wij op Wolphaartsdijk vreeselijk duur uit, n.l. 43 ct. per K.W.U., zoodat de menschen die als gangmaker hebben gefungeerd en hun perceel hebben aangesloten nu de du pe zijn. Slechts eenige dames werden uit- genoodigd aan tafel plaats te nemen om de bereide spijzen te proeven en de meeste dischgenooten bestonden uit personen van elders. (Zeker fijnproevers). Steun aan de Zuivel. En de margarine- handel. De Ned. Bond van den Margarinehan- del en de Verg. van den Ned. Margarine- détailhandel hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij Als eerste grief wordt genoemd, dat on der de groepen van belanghebbenden, die in het bestuur der Crisis-Zuivel-Centrale zullen zijn vertegenwoordigd, de Marga rine-handel niet wordt vermeld, hoewel deze bij de in te stellen regeling groot be lang heeft. Voorts vreezen adressanten, dat, .indien het percentage hoog wordt opgevoerd, de margarineprijs dusdanig zal stijgen, dat de ze te hoog wordt voor een zoo belangrijk volksvoedsel. In het adres zijn eenige be rekeningen opgenomen, welke moeten aan- toonen de resultaten, die voor de melk veehouderij zouden kunnen worden be reikt, indien wordt overgegaan tot het mengen van 20% roomboter in margarine en 40 in een artikel, dat de tegenwoor dige melange (thans 15% roomboter be vattend) zou kunnen vervangen. Een regeling, zooals in het wetsontwerp wordt voorgesteld en waarin alleen een menggebod is opgenomen zonder nadere regeling voor de consumptiemelk, moet 'olgens adressanten op een fiasco uitloo- pen. Immers zal een verhooging van den boterprijs zonder toeslag voor consumptie- melk en kaasproductie de productie van roomboter doen toenemen en de andere takken van melk-industrie doen kwijnen. Daarentegen becijferen adressanten, dat volgens de door hen aangegeven methode een bedrag van 60 mill, gulden den melk- De aardappelvoorraden. Evenals op 15 Januari zijn omstreeks 15 April door de Directie van den Landbouw gegevens verzameld omtrent de op dien datum aanwezige aardappelvoorraden bij de verbouwers in die gemeenten, waar aan merkelijk meer aardappelen worden ver bouwd dan voor consumptie ter plaatse noodig zijn. Daartoe werden opgaven ver strekt door de burgemeesters dier gemeen ten, met medewerking der gemeentelijke commissies van bijstand voor de land bouwstatistiek, eventueel in overleg met de plaatselijke afdeelingen van organisa ties van landbouwers en aardappelhande laren. Te zamen in de verschillende inventari satie-gebieden was op 15 April 1932 nog bij de verbouwers aanwezig 12 van den oogst der kleiaardappelen, tegen 8 op 15 April 1929. De hieronder volgende cij fers geven een beeld van de grootte en de ferandering van den voorraad klei aardappelen in absolute cijfers. Voorraad kleiaardappelen in 1000 H.L. 15 Jan. 15 April. Verschil 1929 5342 3103 2239 1930 6203 2348 3845 1931 2956 851 2105 1932 3226 1472 1754 Op 15 Jannuari 1932 was de voorraad klei-aardappelen reeds eenigszins grooter dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar; doordat in het tijdvak 15 Januari tot 15 April bovendien minder werd afgezet, was de voorraad klei-aardappelen op laatstgenoemden datum niet onbelangrijk grooter dan die op 15 April 1931. De voorraad zand- en veenaardappelen was eveneens grooter. V o e t b a 1 Het programma voor Zondag. Kampioenschap van Nederland. Feijenoord—Ajax. VeendamP. S. V. Promotie-degradatie 2e klasse. Helmond—Middelburg. Juliana—De Valk. Promotie-degradatie 3e klasse. HulstVlissingen. Zeeuwsche Voetbalbond. Het programma voor Zondag 1 Mei a.s. luidt lste klasse A. Walcheren IIMiddelburg III 2.30 u. 2de klasse A. Hiansweert IIMiddelburg IV 2.30 u. 3de klasse A. R. C. S. IIWalcheren III 10.30 u Vlissingen V—'sH. Arendskerke 11.30 u. Goes III-Zeeuwsche Boys II 2.30 u. GoesAlliance. Naar een advertentie in dit nummer meldt, zal „Goes" Zondag a.s. een vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen de Zuidelijke tweede klasser „Alliance". Zooals men zich herinneren zal, stelde de vorige wedstrijd eenigszins teleur. In de eerste plaats, omdat het weder bijzon der onaangenaam was, en in de tweede plaats, omdat de opstelling van het elftal niet geheel aan de verwachtingen vol deed. Niettemin blijft het aanbevelens waardig, dat het bestuur van „Goes" alle mogelijkheden probeert, opdat het elftal straks, als de competitie begint, zoo sterk mogelijk is en er dan niet meer geprobeerd behoeft te worden. Daarom verdient ook de wedstrijd van Zondag, die weer tegen een hooger ge plaatsten tegenstander gaat, alle aandacht. Ongetwijfeld zal ook het publiek van zijn belangstelling getuigen. De wedstrijd vangt te half drie aan. Deelen we ook nog mede, dat Hemel vaartsdag a.s. „Het Noorden" uit Rotter dam op bezoek komt. Ernstig vlieg-ongeval. Naar uit Bahia (Brazilië) wordt ge meld, is een watervliegtuig gevallen waarin zicli de minister van openbare werken bevond, die gewond werd. Drie anderen zijn gedood onder wie de ontwerper van het vliegtuig. Een fataal ongeluk. Een verschrikkelijk ongeluk heeft zich te San Remo aan de Riviera afge speeld. Toen een paartje, dat zich op de huwelijksreis bevond, een overweg passeerde geraakte de vrouw met een van haar hooge hakjes tusschen de rails bekneld. Voordat zij kans had gezien, haar schoen te bevrijden, kwam de sneltrein Rome- Nice in voTle vaart aansnellen, waardoor de vrouw zoodarig overstuur raakte, dat zij zelfs niet de tegenwoordigheid van geest bezat, haar voet uit den beknel den schoen te bevrijden. Alvorens haar die een paar pas was doorge- loopen, haar had kunnen helpen, was zij door den trein gegrepen en ver veehouders ten goede zou kunnen komen. pletterd. Stempelaar in onderkleeding. Woensdag heeft een man, die aan het bijkantoor van Maatschappelijken Steun te Amsterdam ondersteuning wilde halen, aldaar eenige opschud ding verwekt. De man verscheen na melijk plotseling in z'n onderpanta lon. Onder groote hilariteit zeide hij een onderhoud met de directie te willen hebben. Men wees hem er op dat men in dergelijke kleeding in den regel geen onderhoud heeft, doch de man antwoordde dat men hem dan maar een broek moest geven. Zijn pantalon was namelijk versleten en dies kwam hij maar zonder. De politie bracht hem- naar hef posthuis Muiderpoort over. Daarna heeft men hem in een polifie-auto gezet en hem aan zijn woning afge leverd. Inbraak in schip. Te lerneuzen is inbraak gepleegd in een der binnenschepen toebehoo- rend aan de N..V. Transporthandel „Terneuzen", schipper van Driel. Een bedrag van f50, benevens een geladen revolver zijn ontvreemd. Voor een glas bier. Als een niet alledaagsche gebeur tenis in den veehandel kan gemeld worden, dat in een plaats in de om geving van Ridderkerk dezer dagen acht biggen van twee maanden oud werden verkocht voor één glas bier. Loewenstein's dood. De Matin maakt melding van den zelfmoord van den Engelschman Fred. Baxter, oud-kamerdienaar van Loewen- stein, die thans in dienst was bij den zoon van den financier. Deze zelfmoord schijnt door geheimzinnige omstandigheden omgeven te zijn. Vol gens Engelsche bladen zou Baxter een brief hebben nagelaten, die licht ver spreidt nopens de verdwijning van baron Loewenstein (die naar men zich nog wel herinneren zal, op een vlieg tocht van Engeland naar Frankrijk boven het kanaal verdwenen zou zijn zonder dat zijn personeel in het toe stel ér iets van gemerkt had. Red.) Nader meldde men, dat aan den zelfmoord van zekeren Baxter, geen bijzondere geheimzinnige omstandighe den verbonden moeten zijn. Baxter heeft een brief aan zijn pa troon achtergelaten, waarin hij me dedeelt zich van kant te maken, om dat hij eenige verduisteringen had ge pleegd .teneinde aan geld voor wed rennen te komen. Deze verduisteringen had hij niet durven biechten. Ter dood veroordeeld. Woensdag is te Manchester een jongen van 18 jaar ter dood veroor deeld. Hij had een kind van 6 jaar ergerlijk mishandeld en daarna ge dood. Het lijk werd in de kamer van den jongen gevonden waar het in een koffer was verstopt. Hoewel het dood vonnis is uitgesproken, zal de knaap waarschijnlijk niet worden terechtge steld. Het is n.l. gebleken dat hij, wat zijn verstandelijke vermogens be treft, achterlijk is en niet meer in zicht en verantwoordelijkheidsgevoel heeft dan een kind van tien jaar. Een grootvader van den jongen was krankzinnig gestorven en toen de da der nog een j^ind was, had hij al eens een kind van twee jaar mis handeld. Reeds toen had de politie- dokter er op gewezen, dat hij onder toezicht moest blijven. Tegen de ver klaring van den dokter die den jon den verstandelijk gelijk stelde met een kind van tien jaar stond de ver klaring van een anderen doktter dat hij als normaal was te beschouwen. Onder vallende balk. Woensdag is in de Entrepotstraat te Rotterdam de zesjarige J. Nause door een balk, die van het dak viel zoodanig getroffen, dat het ventje «eer ernstig werd gewond. Het jongetje liep voorbij pand 15, toen plotseling van het dak van dit huis, waarop een loodgieter werk zaamheden verrichtte, een groote balk naar beneden kwam en het knaapje trof. Toegeschoten omstanders die het ongeval zagen, waarschuwden een dok ter, die een zware hersenschudding constateerde. Het slachtoffertje werd later naar het ziekenhuis aan den Cool singel overgebracht. Zijn toestand was zorgwekkend. Uit het politie-onderzoek is komen vast te staan, dat het ongeval aan een noodlottigen samenloop van om standigheden te wijten is. De lood gieter bleek op het dak te zijn uitge gleden waardoor hij met zijn voet den balk naar beneden stiet. Het goud van de „Egypt". De duikers van de „Artiglio* zul len hun moeizame jacht naar het goud van de „Egypt" weldra weer hervat ten. In den loop van den nacht is het Italiaansche bergingsschip te Brest binnengeloopen en men verwacht, dat de pogingen om het goud en zilver van de „Egypt", dat een waarde van on geveer twaalf millioen gulen vertegen-

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 2