PLAATST Stadsnieuws PpoViDcienieaWs Binnenland School en kerk. Rechtszaken f WEERBERICHT. Financiën jjfte JANTJES WDAGBOEK Exporteurs aardappelen, enz. In de te 's Gravenhage gehouden vergadering van de Centrale van Ver- eenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithandel werd als be stuurslid van de groep exporteurs ge kozen de heer C. Minnaar te Goes. Uit de Staatscourant. Met de Staatscourant van 21 April zijn verzonden afdrukken van de ak ten betreffende de N.V. Van Heel en Co's Graanhandel N.V. te Goes. Vreemdelingenverkeer. Van Vreemdelingenverkeer op Z.- en N.-Beveland ontvingen wij het gids je met kaart voor rondritten met auto's, motorfietsen en fietsers door Zuid-Beveland, dat door den scheiden den voorzitter, den heer Van Bommel van Vloten, de vereeniging is aangebo den. Het is handig van formaat ei\ dui delijk van druk. Onderwijs-jubileum. Naar wij vernemen, zal de heer A. A Nederhand, hoofd der Chr. school, .alhier, 1 Mei a.s. 25 jaar bij het onder wijs zijn. Op Maandag 2 Mei zal deze ge beurtenis door school en personeel, op eenigszins feestelijke wijze in de Prins van Oranje herdacht worden. Droevig ongeval. Een te dezer plaatse wonende dok ter was Maandag getuige van een droe vig ongeval. Per auto door Etten en Leur komende, werd hij getroffen door het geroep van een vrouw, en nader bleek toen, dat haar tweejarig kindje, in een onbewaakt oogenblik, in een beerput was gevallen. Onze stadgenoot stelde nog alle pogingen in het werk om de levens geesten weer op te wekken, doch dit mocht niet meer baten; het kindje bleek reeds gestikt te zijn. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar het inkomen en of vermo gen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes f 550, onders letters N. N. Oplichting? Een veel gezochte. In ons vorig nummer meldden wij, dat door de Goesche politie, op ver- voek van den burgemeester van Nisse, was aangehouden L. J. A. D., verzeke ringsagent, wonende alhier, verdacht van oplichting aldaar. Na voorgeleiding te Nisse, werd D. weer op vrije voeten gesteld, waarop echter weer een verzoek uit 's Heer Arendskerke kwam om hem aan te houden. Zulks geschiedde en heden morgen werd D. op transport naar ge noemde gemeente gesteld. Intusschen kwam heden nog een ver zoek in uit Wemeldinge, waar de po litie D. ook al dringend wenschte te spreken. Gemeld werd, dat D. onder geleide van een veldwachter te 's H. Arendskerke op bezoek was en hij daar dus te vinden was. Zijn wij goed ingelicht dan houden de aanhoudingen verband met loterij affaires. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 30 biggen. STORING OP 296 METER? Vraagt eens ons gratis advies voor verbetering. J. M. POLDERMAN, Goes, Telef. 129. Eerste lagere tuinbouwschool» Onder groote belangstelling had giste ren te Haamstede de officieele opening van de eerste Lagere Tuinbouwschool in Zee land plaats. In opdracht van Z. Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd deze plechtigheid verricht door den secretaris-generaal van dit De partement, mr. dr. K. J. Frederiks. Maatschappij-Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland". Kort verslag over 1931. In dit verslagjaar bleef het aantal der deelnemers-huisartsen 14 en het aantal der deelnemers-specialisten 8. Tot het fonds werd toegelaten als apotheker Mej. M. Hombergen te Goes, zoodat thans de le den te Goes vrije keuze van apotheker hebben. Aan het begin van dit jaar telde het fonds 4264 leden, waarvan 2547 leden bo ven 16 jaar, 1365 betalende leden beneden 16 jaar en 352 premie-vrije leden beneden 16 jaar. Op 31 December 1931 bedroegen deze aantallen resp. 5106 (3047 4- 1632 427). Het aantal leden vermeerderde der halve in 1931 met 842 (500 267 75) leden. De verhouding van het aantal kinderen tot het aantal volwassenen is in het jaar 1931 dus vrijwel dezelfde gebleven en is nog steeds niet op het peil waarnaar het fonds werd opgezet. Bovengenoemde vermeerdering van 842 leden ontstond door bijschrijving van 1211 leden en afschrijving van 369 leden n.l. 162 wegens vertrek, 117 wegens bedanken, 40 wegens overlijden en 50 wegens royement s(9 gezinnen). Dit jaar werden 252 maandkaarten af gegeven voor consult door een specialist. 27 leden welke ter observatie in een der ziekenhuizen te Goes verbleven, werden aldaar behandeld. Er werden 42 groote en 56 kleinere operaties verricht, terwijl 26 personen werden behandeld met röntgen stralen of hoogtezon. De kosten van al de ze behandelingen door specialisten bedroe gen in totaal f5146,25. Ingevolge de bepa lingen van ons Huish. Reglement werd voor betaling der specialisten-rekeningen f 4273 gereserveerd, waardoor deze reke ningen voor slechts 82.9 pet. konden wor den voldaan. Voorts kan worden vermeld, dat 140 toelagen ad f 10 werden gegeven bij beval lingen en dat 148 leden op advies van huisarts of oogarts een bril ontvingen. Aan 27 leden werd op kosten van het fonds een buikband en aan 16 leden een breuk band verstrekt. Door de apothekers te Goes werden ten behoeve van de bij de Goesche genees- heeren ingeschreven leden (gemiddeld 1170) in 1931 gereedgemaakt 6268 recep ten. Aangezien door één der apothekers de rekening over 1931 nog niet werd in gediend, konden de kosten hiervan nog niet precies worden bepaald, doch zullen deze naar schatting bedragen f3601,93. Waar aan de plattelandsgeneesheeren voor de levering van geneesmiddelen een vaste vergoeding per lid wordt gegeven is het aantal door deze afgegeven recepten niet bekend. De betaalde vergoedingen be- loopen in totaal f 6640,10, voor een ge middeld aantal leden van 3546. Op 31 Dec. 1931 waren bij tandartsen ingeschreven 1861 leden (vorig jaar 1421). Hoewel eenige malen tot royement moest worden overgegaan, kwamen de premiën over het algemeen ook dit jaar vrij ge regeld binnen. Waarschijnlijk ten gevolge der tijdsomstandigheden werd in het 2de halfjaar 1931 door eenige gezinnen het lidmaatschap opgezegd en was de achter stand in eenige afdeelingen hooger dan gewoonlijk. Door de bodes werden de geïnde pre mies geregeld afgedragen. PLAATSELIJK NIEUWS. HANSWEERT. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn ver plaatst de assistent P. W. H. Verhaar van Lobith en de assistent J. van Meurs van Oegstgeest, beiden naar Hansweert. HEINKENSZAND. De Weegbrug. De aandeelhouders van de weegbruggen „Samenwerking" alhier, vergaderden onder leiding van den voorzitter, den heer Van Hekke. Uit de rekening bleek, dat de ont vangsten over 1931 bedroegen f2417, 29, en de uitgaven f 1402,58]^, goed slot f 1014,703^2- Aan aandeelhouders werd uit gekeerd een dividend van 5 of in totaal f215,—. In het reservefonds werd gestort f 67,— -f- f 40,— winst van verkochte aan- deelen, blijft in kas voor betaling loopende rekeningen f 732,70J/^. Het weegloon voor de niet-aandeelhou- ders werd bepaald op f 0,25 per 1000 K.G.; voor aandeelhouders zal dit door het be stuur later worden vastgesteld. Besloten werd de vergaderingen voort aan om beurten bij één der herbergiers in deze gemeente te houden. De vergadering was druk bezocht. 's HEER ARENDSKERKE. Zondagmiddag was het voor de Ned. Herv. Gemeente alhier, een weemoedige ure. Ds. de Vries hield namens Ds. de Voogd, die wegens ziekte verhinderd was dit zelf te doen, een afscheidsrede naar aanleiding van de woorden uit Ps. 39 8 en gaf op ontroerende wijze weer, het geen op dat oogenblik omging in het hart van Ds. de Voogd. Een woord van dank werd door Ds. de Vries gesproken tot den bur gemeester, collega's van Ds. de Voogd, kerkvoogden en notabelen, kerkeraad, al len die in eenigszins nauwere betrekking tot den vertrekkende hadden gestaan, en ten slotte tot de geheele gemeente. De consulent Ds. Koopmans memo reerde in zeer hartelijke bewoordingen het geen Ds. de Voogd voor deze gemeente heeft gedaan gedurende bijna 25 jaar als herder en leeraar en in zijn verder parti culiere leven en sprak namens Kerkeraad en Kerkvoogdij daarvoor hartelijk dank. Ds. Mol sprak nog een persoonlijk woord van dank namens hemzelf en ook als oud-dorpeling. De sympathie voor Ds. de Voogd ge tuigde o.a. ook door een stampvolle kerk. KAPELLE. Met pensioen. Aan den stationschef te Kapelle-Biezelin- ge, den heer C. Bruinshoofd, is met ingang van 1 Juli a.s. op verzoek pensioen toe gekend na een diensttijd van 44 jaren. KRABBENDIJKE. Een duur schot. Dezer dagen had een landbouwer uit deze gemeente de vrijmoedigheid om op een groep postduiven, die overkwamen een schot te lossen met het gevolg, dat er drie dood neervielen. Dit werd door in de omgeving werkzaam zijnde personen ongemerkt, die er den eigenaar der dui ven mee in'kennis stelden. Deze is dan ook direct in overleg met den schutter getre den met het gevolg, dat deze f 50,— kon neertellen als schadevergoeding. KORTGENE. In deze gemeente is f 832,— gecolpor teerd, bestemd voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. NISSE. Coöp, Boerenleenbank. Dinsdagavond werd de algemeene ver gadering van de Coöp. Boerenleenbank al hier gehouden. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten over 1931 waren als volgt: inhoud der kas 31 Dec. vorig jaar f 4045,62 Ontvangen spaargelden f 66.542,03, te rugbetaalde voorschotten f 10.220,17, in loopende rekening f266.691,56, ontvangen rente f9139,94, aan provisie en kosten f116,—, totaal f356.757,32. Uitgaven: te rugbetaalde spaargelden f 129.828,62, ge geven voorschotten f 2150,—, in loopende rekening f 210.437,50, uitgegeven rente f6742,45, diverse uitgaven f2254,71, in houd der kas op 31 Dec. van dit jaar f5196,38, totaal f356.757,32. Balans 1931 actief of vordering. Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar f5196,38, uitstaande voorschotten 2e hyp. f 70.455,93, tegoed in loopende rekening f 110.940,30, totaal f 186.592,61. Passief of schulden: aan spaargelden f 101.775,87, schuld in loopen de rekening f 83.332,54. Het saldo of de winst van dit jaar f 1484,20, totaal f 186.592,61. De bank telt 141 leden; er zijn uitgegeven 299 spaarboekjes, 80 voor- schotboekjes en 46 boekjes in loopende re kening. Als bestuurslid is herkozen J. L. Cense. Als plaatsvervangend bestuurslid Johs. Jansen en gekozen als plaatsvervan gend bestuurslid C. Nieuwenhuijse Lz. en herkozen als lid van den raad van toezicht H. Nieuwenhuize. RILLAND-BATH. Afscheid orgelist. Zondagmiddag aan het einde der gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk al hier, richtte Ds. Ch. de Beus zich tot den heer A. Kousemaker, welke voor het laatst het gezang der gemeente met zijn orgelspel had begeleid, wegens zijn benoeming als orgelist bij de Ned. Herv. Kerk te Goes. In welgekozen woorden dankte Zijn Eer waarde den heer Kousemaker voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. WEMELDINGE. Ds. E. Warmouts te Scherpenzeel heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk, alhier. YERSEKE. Export zaai-oesters. Gisteren is een wagon zaai-oesters naar het buitenland gegaan; deze zijn verzonden door de N.V. ,,De goede verwachting". Het zijn de eerste van dit seizoen. Wel een verschil bij vorige jaren, toen het dage- gelijks plaats had en 3 a 4 wagons gelijk vertrokken. De 'prijs is, naar gelang der vraag, zeer bevredigend. De mosselkweekerij. Naar we uit goede bron vernemen, zal ook aan de mosselkweekers der Zuiderzee worden verboden, buiten den door den Minister gestelden tijd, groote mosselen in Zeeland te verwateren. Gelijk bekend is, was het door een fout in de concessievoor waarden een concessionaris mogelijk dit ted oen. Dit zal nu ondervangen worden door een absoluut verwaterverbod in heel Zeeland. Eenige motorschippers van Yerseke had den den betrokken autoriteiten vergunning gevraagd om voor den door den Minister vastgestelden tijd mosselzaad te halen van de Zuiderzee. Dit verzoek is evenwel niet toegestaan, daar geen controle kan wor den uitgeoefend op de te halen hoeveel heden. Nieuwe salarisverlaging? Naar de Tel. verneemt zal de com- missie-Welter voorstellen de salarissen van het rijkspersoneel met 8 pet. te korten wat de gehuwden betreft, en met 14 pet. wat de ongehuwden aan gaat, inclusief wat leeds vroeger ge kort is. Steun kippenhouders. Dezer dagen fieldden wij reeds, dat de regeering overwoog het pluimvee- bedrijf in Nederland te steunen dooi de uitvoering van een plan, waarbij circa honderd millïoen eieren uit de markt genomen zouden worden. Een wetsvoorstel van deze strekking is thans bij de Tweede Kamer inge diend in den vorm van een wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting, behelzende een garantieregeling ten be hoeve van de kippenhouderij. In totaal zijn in 1931 door verkoop instellingen, aangesloten bij de Fede ratie van Vereenigingen van Bedrijfs- pluimveehouders 506.232.300 eieren uit gevoerd. Volgens 't uit te voeren plan zullen maximaal worden opgeslagen 20 pet. van dit aantal of 104.246.460 eieren, van een gemiddeld gewicht van 58 61 kilogram per 1000 stuks. De Rijksgarantie bedraagt ten hoogste f 3,45 per 100 opgeslagen eieren van de genoemde gewichtsklasse, in welk be drag begrepen is f2,85 als voorschot- prijs en f 0,60 voor onkosten (koelloon, rente, vracht, van het koelhuis naar de grens, algemeene onkosten). De als voorschotprijzen uit te keeren bedra gen zijn aldus berekend, dat de kip penhouder een bedrag van netto f2,40 a f2,45 per 100 stuks eieren ontvangt. Bevordering spaarzin. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het departement Tiel der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is een voorstel van het spaar- bankbestuur aangenomen om aan ieder jonggeborene in de gemeente Tiel een spaarbankboekje met een eerste inlage van f 2,50 ten geschenke- en een spaar- busje in bruikleen te geven. Dit bedrag met de daarvan gekweekte rente zal niet opvorderbaar zijn vóór den 18-ja- rïgen leeftijd, met uitzondering voor het geval van overlijden. Bezuinigingen op Defensie. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Embden, heeft aan den minister van Financiën o.a. gevraagd: Heeft de minister van Financiën thans het oordeel ingewonnen van zijn ambtgenoot van Defensie, gelijk hij in de vergadering der Eerste Kamer van 4 Maart j.l. heeft toegezegd te zullen doen, aangaande een mogelijke bezui niging in 1932 van omstreeks twaalf millioen gulden, te verkrijgen door in dit dienstjaar den omvang der weer macht in eenige opzichten stationnair te houden, d.w.z. door minder te be steden aan den aanbouw van oorlogs schepen en niet over te gaan tot de aanschaffing van meerder artillerie-, torpedo- en mijnenmaterieel, noch van vliegtuigen met toebehooren? Heeft de minister zijn ambtgenoot er daarbij op gewezen, gelijk hem door den ondergeteekende in overweging werd gegeven, dat een Departement van Defensie meer dan eenigen anderen tak van staatsdienst voor bezuiniging in aanmerking komt, omdat: aanwin sten, speciaal op dit gebied, veelal zeer spoedig waardeloos worden, ten gevolge van nieuwe uitvindingen, en deze geldelijke offers ook quantitatief spoedig nutteloos worden gemaakt door nieuwe aankoopen in andere lan den. en heeft hij er aan herinnerd, dat dezie minister van Defensie zelf de meening heeft uitgesproken (in de ver gadering der Tweede Kamer van 19 December 1929, Handelingen bladz. 1249), dat uitstel van militaire aan koopen de kans kan vermeerderen op grootere doelmatigheid dezer uitgaven, in welke gevallen zulk uitstel aanbeve ling verdient? Heeft de minister bij het inwinnen van bedoeld oordeel tevens herinnerd aan zijn eigen meening, uitgesproken in het rapport der legercommissie en door hem zonder reserve mede-onder teekend, n.l. dat het te betwijfelen is, of de besteding zelfs van honderden millioenen guldens wel ooit een noe menswaardige wijziging kan brengen in de weerloosheid van staten als Nederland? Indien de minister van Defensie deze redenen niet voldoende mocht vinden om de bezuiniging in kwestie zelfs in de gegeven financïeele om standigheden aannemelijk te achten, op welke gronden heeft hij dan elk der genoemde redenen niet voldoende klemmend bevonden? Indien deze afwijzing geschied mocht zijn, heeft de minister van Fin. zich dan daarbij reeds definitief neerge legd? Zoo ja, op welke gronden zijner zijds? TEGEN ONTWERP-TERPSTRA. Op een dezer dagen gehouden ver gadering van het dagelijksch bestuur van het Comité van Actie tegen het wetsontwerp-Terpstra bleek, dat er thans 266 plaatselijke comité's in alle deelen van het land bestaan. Reeds zijn 315 vergaderingen belegd, waarop zich 32.071 bezoekers voor de bekende motie uitspraken. Op de op 19 December 1931 gehou den elf provinciale meetings verklaar den zich 3.907 personen voor die mo tie, zoodat tot heden reeds 35.978 Ne derlanders zich tegen het wetsont werp-Terpstra uitspraken en zich ho mogeen verklaarden met de door hef Comité gevoerde actie. POLITIERECHTER te MIDDELBURG In de zitting van gisteren werden de vol gende zaken behandeld Jas weggenomen. J, K-, 19 jaar, werkman te Kapelle, werd verdacht dat hij op 1 Januari 1932 te Kort- gene hèeft weggenomen een jas, toebehoo- rende aan P. M. de Vos. Eisch: 15 boete of 6 dagen hechtenis. Uitspraak: f 12 boete of 6 dagen hechtenis. Er op geslagen. J. v. M., huisvrouw M. W., 39 jaar, zonder beroep te Rilland-Bath, werd ten laste gelegd dat zij op 21 Maart 1932 te Rilland-Bath P. J. M. met een emmer en een bezem heeft geslagen. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Schennis eerbaarheid. F. P. A., 54 jaar, venter te Ellewouts- dijk, werd beklaagd dat hij op 26 Febr. 1932 te Wolphaartsdijk zich hééft schuldig gemaakt aan openbare schennis van de eerbaarheid. Eisch: f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De verwachting rot den avond van 28 dezer luidt: matige wellicht tijde lijk toenemende Z.W. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. LICHT OP. Donderdag 28 April 7.49 uur Vrijdag 29 April 7.51 uur Geschopt en geslagen. E. v. H., 44 jaar, gemeentewerkman te Goes, werd verdacht dat hij óp 16 Maart 1932 te Goes W. v. d. H. heeft geschopt en op 17 Maart 1932 te Goes W. d. B. met een riek heeft 'geslagen. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Terug geslagen, W. d. B., 39 jaar, bakker te Gorinchem, werd ten laste gelegd dat hij op 17 Maart j.l. te Goes E. v. H. heeft geslagen. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Malversaties Pensioenraad. De Haagsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen de drie ambtenaren, verdacht van het plegen van malversaties in hun func ties bij den Pensioenraad door pen- sioenacten of daarop betrekking heb bende stukken te vervalschen en op deze stukken van den postchèque en girodienst gelden te incasseeren. Het O. M. had geëischt tegen P. twee jaar en zes maanden en tegen Z. en R. drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft de drie verdach ten schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en het opzettelijk gebruik maken van de vervalschte stukken en hen resp. veroordeeld tot twee jaar en de verdachten Z. en R. ieder tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf, alle straffen verminderd met drie maanden voorarrest. Twentsche Bank. De winst- en verliesrekening over het jaar 1931 wijst een saldo winst aan van f 1.938.580,23, waarvan de directie in overleg met Commissarissen, voor stelt overeenkomstig al. 3 van art. 9 der statuten f 287.500,23 op nieuwe re kening over te brengen. Na reserveering van een bedrag voor de te betalen dividend- en tantièmebe lasting, komt bij verdeeling volgens de bepalingen der statuten ter dispositie van aandeelhouders f 1.583.080, ,waar uit een dividend kan worden uitge keerd (met inbegrip van het reeds uit betaalde interimdividend ad 2 pet.) van 4 pet. over het in contanten ge storte kapitaal. Uw advertenties in de courant die gij leest. Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven. WOENSDAG. De raadsleden van Ka pelle hebben vorige 'Week besloten om in de lantaarns kleinere lampjes te doen, want ze vonden dat het nu teveel kostte. Mijnheer Fraanje wilde het liever niet en zei, dat het licht in Kapelle pas wat beter geworden was en dat het toch al zoo'n donkeren tijd is en dat het dan nog don kerder zou worden. En als ze zoo zuinig moesten zijn, begreep hij niet, dat ze pas den veldwachter een gulden per week meer gegeven hadden. Maar dat is natuur lijk, omdat het nu zooveel donkerder en gemakkelijker voor de dieven wordt en de veldwachter dan weer meer werk krijgt. Moeder zei, ze hebben in Kapelle gelijk en ze moesten eigenlijk heelemaal geen elec- trisch licht willen branden, zoo schandelijk duur als het is. En zoolang moesten ze dan maar gas gebruiken, want dat is veel goed- kooper en geeft ook best licht, dat kan je in Goes wel zien.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2