AANBESTEDING. Stadsnieuws Rechtszaken Binnenland Gemengd NieuWs. Buitenland, Lraatste Berichten Advertentiën DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Cornelis Johannes van Liere, oud 49 jaren, caféhouder, wo nende te Goes, om een tapvergunning voor de benedenvoor- en -achterzaal en bovenzaal van het perceel, kadas traal bekend gemeente Goes sectie D no. 317, gelegen aan de Groote Markt, plaatselijk gemerkt no. 38. Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Gusfavus Vermont, oud 54 jaren, caféhouder, wonende te Goes, om een tapvergunning voor het voorlokaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Goes sectie A no. 405, gelegen aan den Westhavendijk, plaatselijk gemerkt no. 39. Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Goes, den 21 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOYEN DE JONG, Secretaris. UIT DEN RAAD. De Raad van Goes heeft Vrijdag wel een record geslagen, door meer dan twintig punten in één uur af te doen. Over twee punten moest nog met gesloten deuren vergaderd worden en één daarvan was de benoeming van een onderwijzeres aan y,chool B. Schijnbaar was de gegadigde met de beste papieren (o.a. hoofdacte) num mer één geplaatst, maar dit gebeurde toch niet volgens het advies van den inspecteur en het hoofd der school en om deze (en mogelijk andere) re denen, wilde de heer Visscher er nog het één en ander over zeggen. Slot was, dat de laatste de eerste was en mej. v. d. Ende met „verpletterende meerderheid" de veel begeerde betrek king kreeg. Booze tongen beweren zoo iets van, dat mej. R. vroeger jaren wel eens melk moet genomen hebben van een boer, die ook melk verkocht aan den bakker, die brood leverde aan den neef van de verloofde van den zoon van een lantaarnopsteker, die een van onze edelachtbaren goed van ge zicht moet kennen, en dat ze daarom nummer één geplaatst zou zijn. Maar de kwestie der hoofdacte lijkt ons meer voor de hand liggend. Het scheen even, dat de rekening van het Armbestuur en een schrijven van B. en W. aan het B. A., nog tot uitvoerige gedachtenwisseling zou lei den. Want hoewel B. en W. op zeer vriendelijke wijze het B. A. tot een zuiniger beheer maanden, was toch de indruk niet weg te nemen, dat het B. A. dan tot heden eigenlijk wel wat royaal geweest was. Een indruk die, het zij terloops opgemerkt, ook velen buiten den raad hebben. De heer v. d. Wart merkte echter terecht op, dat dit geen kwestie is, om thans in den raad te bespreken, en daarmede was de zaak afgedaan. De wijziging in de winkelsluiting werd door allen zonder meer aan vaard. Het viel ons op, dat de voor vechters van den middenstand al deden zij reeds wat te doen was niet van eenige verontwaardiging blijk gaven. Maar anderzijds zijn de middenstanders in het algemeen nog al meegaande en behoefde dit dus eigenlijk geen verwondering te baren. Ook de kwestie van de „beertjes" van het pand van den heer Verhoeven en den ingang van het Schotje van Armoede, lokte nog enkele sprekers uit den hoek, doch evenals de voor zitter opmerkte, lijkt het ons beter SP deze duistere zaak, waarbij bleek, dat iets wel eens mogelijk kan worden wat eerst onmogelijk was, niet verder in te gaan. Of de salarissen van de ambtenaren gekort moeten worden, wisten B. en W. nog niet. Zooals wij reeds vroeger opmerkten en uiteen zetten, lijkt dit ons echter een duidelijk geval en zal Goes aan verlaging niet kunnen ont komen. Tenslotte kwam nog de werkver schaffing ter sprake en schijnen B. en W. weer bezig met „de zaak te bezien" Laten we hopen, dat thans, zoo noo- dig, bijtijds de maatregelen genomen zullen worden om eventueel met het werk door te kunnen gaan, opdat we niet nogmaals een lijdensweg krijgen, als reeds afgelegd. Zwemclub 't Sas. Donderdag hield de Zwem- en Bad- club ,,'tSas" haar jaarlijksche leden vergadering, geleid door den voorzit ter, den heer J. J. de Jonge, welke met een kort doch geestig woord de aan wezigen welkom heette. De penningmeester, dr. Snoek, deel de mede, dat het nadeelïg saldo van 1930 in het afgeloopen jaar is omgezet in een voordeelig saldo van f 24,74. De ontvangsten in 1931 hebben bedragen f 594,50 en de uitgaven f 447,28. De be grooting voor dit jaar werd vastgesteld op f593,74 in ontvangsten en uitgaven. Door vertrek van den secretaris, den heer Wiebenga, moest in deze functie worden voorzien en werd in hef be stuur gekozen mej. D. van der Peijl, aan welke het secretariaat werd opge dragen. Op voorstel van hef bestuur werd besloten tot aansluiting bij den Zeeuw- schen Zwembond, zoodat de leden ge legenheid krijgen op de Provinciale wedstrijden uit te komen, waartoe een aantal van plm. 20 leden een sport- afdeeling zullen vormen en gere geld zullen oefenen voor diverse wedstrijden. Ook zullen dan de leden van andere vereenigingen, die lid zijn van den Zeeuwschen Bond, op wed strijden van ,,'f Sas" mogen uitkomen. Besloten werd voorts f 10 beschikbaar te stellen voor de dameszwemafdeelin- gen, die Nederland op de Olympische spelen zullen vertegenwoordigen. Met een opwekkend woord aan de leden om ijverig te oefenen in hef wedsfrijdzwemmen en niet bang te zijn om te verliezen, sloot de voorzitter de vergadering. Geslaagd. Bij het Vrijdag te Rotterdam ge houden examen voor Fröbel-onderwij- zeres (theoretisch gedeelte) slaagden de dames Nelï M. N. Wessels 'en Gretha de Jonge, beiden te Goes. Vereeniging Eigen Erf. Onder voorzitterschap van den heer Ir. C. Stevens werd Zaterdag in de Prins van Oranje de algemeene ver gadering gehouden. De secr. penning meester, de heer M. de Looze, bracht vers/ag uit over 1931. De voornaamste gebeurtenis is geweest, de wijziging der artikelen 9 en 34 der Landar- beiderswet, waardoor de rentevoet is verlaagd van 4 op 3 °/o en de annuïteit van 5.8 op 5.11 o/0. Er werden 2 plaatsjes gesticht te Wolphaartsdijk, 2 te Wemeldinge en 2 te Kapelle; te Heinkenszand werd een perceel bouwland aangekocht, dat echter voorloopig als los land in pacht werd uitgegeven. Door bemiddeling der vereeniging zijn thans 58 plaat jes gesticht en wordt ruim 11 H. A. los land verhuurd aan 46 pachters. Een en ander werd onge wijzigd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuurs leden D. W. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke, J. de Boe te Kattendijke en M. de Looze te Kapelle, werden herkozen. Gekozen werd tot be stuurslid de heer H. Dane te Nisse. Hef Bossche geval. Bij de behandeling voor het Hoog Militair gerechtshof te 's Gravenhage van de zaak tegen den 28-jarigen eer sten luitenant P. G., verdacht van mis handeling van een agent van politie, heeft de advocaat-fiscaal vernietiging van het vonnis van den krijgsraad te 's Bosch gevraagd en veroordeeling van verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens mishandeling van een ambte naar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening. UIT DE TWEEDE KAMER. Het Pondenverlies. De Tweede Kamer heeft Vrijdag, na verdediging door den minister en re plieken, die geen nieuws brachten, het wetje betreffende dekking van het verlies door de Ned. Bank geleden tengevolge van de waardedaling van het Pond Sterling, aangenomen. De instemming was niet algemeen, zooals ook bleek bij de eindstemming. Tegen stemden de Soc.-Dem., de Vrijz. Dem. en de heeren Floris Vos en Wijn koop. Met 34 tegen 23 stemmen werd het ontwerp goedgekeurd. De Vrijheidsbond. Het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" kwam op Zaterdag 23 April bijeen ter uitvoe ring van verschillende besluiten, door de algemeene vergadering aan hem opgedragen. In de beide vacatures in het dage- lijksch bestuur, ontstaan door het be danken van mr. P. Rink als lid van het hoofdbestuur en van mr. P. Drooglee- ver Fortuyn als lid van het dag. be stuur werden gekozen mr. M. H. de Boer en mr. W. C. Wendelaar, terwijl de aftredende leden, de heeren S. v. d. Bergh en mr. G. A. Boon, bij acclama tie, werden herkozen. De Boerenleenbanken. Een stukje geschiedenis De groote beteekenis welke de coöp. boerenleenbanken de z. g. Raïffeisenbanken in het credietwe- zen van den land- en tuinbouw hebben gehad, is de laatste tientallen van jaren wel duidelijk aan het licht ge treden en vooral in deze voor den land- en tuinbouw zoo moeilijke tij den moet die beteekenis niet worden onderschat. Ondanks de crisis hebben deze Coöp. banken zich n.I. goed weten te handhaven en de gevormde reserve vormt thans een hecht bol werk, dat een waarborg voor de leden beteekent, dat naast de moeilijk heden in het bedrijf zelf het cre- dietwezen door goede coöperatie sta biel blijft. Het gevaar van hooge rente en zware aflossingen hebben de boe renleenbanken weten te bezweren en vooral in groote landbouwstreeken zijn de Raiffeisen banken het centrum van het handelsverkeer geworden. De boerenleenbanken hebben haar oorspronkelijken naam de Raïffei senbanken te danken aan Frïe- drich Wilhelm Raiffeisen, den sticn- ter der banken, die behoorde tof een der edelste menschenvrienden, aan wien duizenden en duizenden groote verplichtingen hebben. Begaan met het lot zijner onder- hoorigen heeft Raiffeisen, die op 30 Maart 1818 te Hamm aan de Sieg geboren werd, een paar gegoede bur gers weten te bewegen een vereeni ging te vormen tot aankoop van le vensbehoeften, die tegen den kosten- den prijs aan de bevolking werden ver kocht, terwijl hij later, als burgemees ter, begreep, dat meer noodïg was om de noodlijdende bevolking van den greep van de geldhyena's te bevrijden, die misbruik maakten van den benar den toestand, waarin zij verkeerden en de menschen aan credieten hiel pen, onder den schijn van menschen- lievendheid, doch tegen bijna niet na te komen voorwaarden. Een oplossing was voor den voortvarenden burger vader moeilijk temeer omdat hij van de grondgedachte uitging dat de boer zichzelf moest helpen. In Flammers- feld, waar hij in 1848 tot burgermees ter werd benoemd, waagde hij den stap en stichtte de Flammersfelder Hilfverein, welke credïet verleende voor verschillende doeleinden. Uit de ze vereeniging is later 'n spaar- en voorschotkas gegroeid, zooals die thans in vele landen en in bijna iedere plaats bloeien. Dank zij de doortastendheid van Friedrich Wi/helm Raiffeisen, neeft de plattelandsbevolking thans een geldorganisatie, welke er zijn mag en die vooral thans - in een tijd van zware depressie en instortend kapi taal op gezonde basis berust en in staat is vele nooden te lenigen en te verzachten. N. R. C. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Pruisen. Om 1 uur hedennacht berekende men, dat de nieuwe Pruisische Land dag zou bestaan uit 421 leden, als volgt over de partijen verdeeld: Sociaal-democraten 93 (137) Duitsch-Natïonalen 31 (71) Centrum 68 (71) Communisten 56 (48) Duitsche Volkspartij 6 (40) Economische Partij 2 (16) Duitsche Staatspartij 2 (22) Nat. Socialisten 160 (7) Duitsch-Hannoveranen 1 Chr. Socialen 2 (4) Tusschen haakjes is de oude toe stand weergegeven. Hierbij kwamen nog enkele kleine groepen met 34 ze tels. De regeeringscoalitie, sociaal-demo craten, staatspartij en Centrum, had den in dezen thans ontbonden Land dag dus 230 zetels van de 450. Deze coalitie heeft thans nog slechts 163 ze tels en is dus volkomen in de minder heid. De vereenigde partijen der rech terzijde beschikken over 202 zetels. Een meerderheid hebben zij dus ook niet, daar deze volgens de huidige be rekeningen 211 bedraagt, Het wachten is nu op de onderhan delingen om een regeering te vormen. Ondanks hun groote winst, is de toe stand thans voor de Nazi's niet ge makkelijk. In Hamburg, Anhalt, Wurtemberg en Beieren, hadden de verkiezingen een dergelijk verloop. Overal groote winst voor de Nat. Socialisten. Algemeene stemmen verhouding. Van hef totaal der gisteren in vijf Duitsche landen uitgebrachte stemmen (ruim 27.5 millioen) kregen de Nat. Socialisten 35.8 pet., de Soc. Democra- 20.8 pet., het Centrum 17.7 pet., de Communisten 12 pet., de Duitsch-Na- tionalen 6.3 pet., de Staatspartij 1.7 pet., de Volkspartij 1.3 pet., de Chr. Socialen 1.3 pet., de Landvolkpartij 1 pet., en de andere kleinere partijen in totaal ruim 4 pet. Over het algemeen hadden de ver kiezingen een regelmatig verloop. Op enkele plaatsen kwam het slechts tot relletjes. Te Berlijn werd een Natio- naal-Socialïst doodgeschoten. Als bijzonderheid dient nog, dat in Pruisen Prins August Wilhelm lid van den Landdag zal worden. Granaat ontploft. Vrijdagmiddag, ongeveer 2 uur, heeft in het voormalige Belgische front gebied een ernstige ontploffing plaats gehad tengevolge waarvan vier men- schenlevens zijn te betreuren. Hef on geluk, dat waarschijnlijk te wijten is aan onvoorzichtigheid der slachtoffers geschiedde te Julien bij Langemarkt. Vier bewoners van Langemark, on der wie twee jongelieden, die onlangs uit Amerika waren teruggekeerd, wer den door het explodeeren van een granaat bij een schuilplaats in de oude loopgraven deerlijk verminkt en op slag gedood. Men vermoedt, dat de slachtoffers hef koperen gedeelte van de granaat (een projectiel van zwaar kaliber) hebben willen schroe ven. Molen afgebrand. Zaterdag is te Haarlem verbrand de molen De Adriaen, gelegen aan het Spaarne tegenover de kazerne aan de Koude Horn. De molen was sedert Mei 1925 eigendom van de vereeniging De Hollandsche Molen, welke hem ver huurd had aan de coöperatieve ver eeniging de Handelsraad. In de be nedenverdieping was een meelpakhuis ingericht, dat tevens dienst deed als opslagplaats voor kunstmeststoffen. Er stonden ook eenige vrachtauto js gestald. In de bovenverdieping was een electrische graanmalerij inge richt. Tot ongeveer 1 uur was het perso neel in den molen aanwezig geweest. Om even over zessen werd de brand weer gea/armeerd, omdat op den om loop van den molen brand was ont dekt door omwonenden. Hoewel de brandweer met volledig materiaal na enkele minuten aanwezig was en het vuur aantastte op de windzijde, stond de molen na zeer korten tijd in lichte laaie. Het was te voorzien dat van behoud geen sprake meer kon zijn. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. De instorting te Bastia. De Parijsche bladen bevatten nadere be richten uit Bastia op Corsica omtrent de instorting van het paleis van justitie aldaar. Het ongeluk geschiedde om elf uur des ochtends tijdens een zitting van de cor- rectionneele rechtbank, waarin een jonge man, Rosso, terechtstond wegens heling bij diefstallen der Corsicaansche bandieten. Een ontzaglijk gekraak ontstond eensklaps en met donderend geraas stortte het pla fond der zaal in. Een regen van kalk en puin viel op de aanwezigen neer, die in paniek de vlucht namen. De zaal was vrij vol, want er bestond veel belangstelling voor het proces. Angstige kreten klonken spoedig uit de puinhoopen op; de troepen werden gerequireerd en na eenige uren slaagde men er in tal van gewonden te bergen. B&vestigd wordt dat 15 personen den dood hebben gevonden, o.m. mr. Colom- bani, deken van de orde van advocaten te Bastia, en mr. Bianchi, oud-commandant bij de koloniale infanterie. Onder de zwaar gewonden bevinden zich de maire en de, adjunct-maire van Bastia en de verdachte Rosso. Het ongeluk vindt zijn oorzaak in het instorten van het dak van het gerechts gebouw, dat op het plafond der zittings zaal neerkwam. Het gerechtsgebouw, dat uit 1858 dateert, verkeerde in zeer bouw- valligen toestand en reeds meermalen was op restauratie aangedrongen. Uit zuinig heidsoverwegingen was deze echter steeds uitgesteld. gen de soc. dem. 8 zetels (9); chr. soc. 12 (13); groot-Duitschers 0 (2) en de nat. soc. 6 (0). (V.D.) Vliegenier gedood. Te Soesterberg is hedenmorgen een militair vliegtuig, bestuurd door den sergant-leerling-vlieger Lighart, bij een voorgeschreven manoeuvre op ge ringe hoogte in een vrille geraakt en neergestort Het vliegtuig werd totaal vernield. De vlieger werd dood uit zijn toestel opgenomen. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. (V.D.) VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei. 6 Kruiningen, bouw- en weiland, Verbist. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April. 25 en 26, Landbouw-Bioscoop, Mari anne en Het schip uit Shangai. 30 Schuttershof, Slot-bal dans-instï- tuut Becht. AANBESTEDINGEN. Mei. 4 Goes, verbouwen perceel, Rothuizen. arch. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Martïnus Cornelus, z. v. Albrecht Rijk en Clazina van Stee, te HoedekenskerkeHendrikus Maria, z. v. Gabriel Zweedijk en Catharina Geertruida Schipper; Maatje, d. v. Aamout van Westen en Janna Knuist; Cornelis Adriaan, z. v. Willem van Leest en Antonia Maria Koreman; Dingenus Alphonsius, z. v. AlphonsiuS Jacobs en Maria Verbeemen. Overleden: Dirk Meulenberg, 79 jr. weduwnaar van Jacomina Steketee, te Oudelande; Engel Rentmeester, 71 jr. echtgennoote van Anna Cornelia Ver beek, te Ovezand; Pieter van der Meer Mohr, 41 jr. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 25 April 1932. Vlasaanvoer: 4900 blauw 35/55, 200 wit 40/50, 2500 geel 40/55, 11.200 dauwroot 30/40. Handel slecht. Aanvoer mindere kwaliteit goede partijen koopers. Boekweit: Mansjoerische Mei aflevering f 7,40, Danziger loco f 6,50, Amerikaan- sche loco f 7,25. Granen buitenlandsche vast. Meel f 10,20. Mais f 92,Haver f 6,70. Binnenlandsche: f 6,50 a f 7,~ Jan: Heb je het al gehoord, Mie Jansen, Gerrit z'n schoonmoeder, is van alle trappen afgevallen? Willem: Arme Mie. Jan: En ze mankeerde geen sikkepit. Willem: Arme Gerrit. De Oostenrijksche verkiezingen. Uit Weenen wordt gemeld, dat voor de stemming voor den Landdag de soc. dem. 66 zetels kregen (in 1930 78 ze tels); chr. socialen 19 (40); nat. soc. 13 (0); groot-Duitschers 0 (2). In Be neden-Oostenrijk verkregen de soc. dem. 20 zetels (23); groot-Duitschers 0 (5); nat. soc. 8 (0). In den Landdag van Salzburg kre Gerst Haver Erwten Schokkers Bruine boonen Blanke Lijnzaad voer Koolzaad Maanzaad Aardappelen: f 6,50 a f 6,90 f 9r a f 13,75 f 8,-af 16. f 6,-af 7,- f 8,- a f 0,00 f 6,— a f 7,— f 14,- a f 15,- f 26,- a f 28,- Zeeuwsche blauwe en bonten f 3,— a f 4,20, Eigenheimers 2,30 a f3,-. Varkensmarkt: Varkensaanvoer: 1690 stuks, 1ste kwal. £0,18 a £0,21, 2de kwal. f 0.16 a £0,18, 3de kwal. £0,14 a f 0,16, export f0,19. Handel redelijk. VEILINGSVEREEN1GING „ZUID-BEVELAND'' TE GOES. Groentenveiling van 25 April 1932. Witlof £12 a 17, Idem 2e soort 7, Spinazie f 18 a f 19, Poter aardappelen 1,50, alles per 100 K.G., Bloemkool f 12 a 20, Idem 2e soort f9 a £11, Kropsla f4 a £6,50, Idem 2e soort f2,10 a £3,40, Knolselderij f 2,50, alles per 100 stuks, Bloemen: Tulpen f5 a £10, Radijs f5,20, Rhabarber f4,10 a £6, Prei f 11, alles per 100 bos, Hortensia's f0,69 per pot. VEILIN GS VEREENIGIN G „K. B. O.KAPELLE-BIEZELINGE. Kleine veiling van 22 April 1932. Spinazie f 22 a f 25, Witlof 4, Stoof- sla 1, alles per 100 K.G., Kropsla 1 a 5 per 100 krop, Radijs 0,60 a 3,40, Prei f 4 a 8, Tulpen f 11 a 21, alles per 100 bos, Bloemkool 15 per 100 stuks. OP MAANDAG 2 MEI 1932, des namiddags 4 uur, zal in Hotel „Nieuw Goes voor den heer J. DE GRAAG te Goes, worden AANBESTEED: het herbouwen en vergrooten zij ner Autogarage. Bestek met teekening ad ƒ2,50 per stel verkrijgbaar^ bij den Architect C. VAN MARIS te Goes, alwaar inlichtingen mede te bekomen.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3