Rechtszaken Onze Leestafel Gemengd Nieuws HET VUILNIS-VRAAGSTUK. Hoe Den Haag het oploste. II. Overdag staan de wagons, die het vuil wegvoeren, rin ''lange rijen ge schaard onder het viaduct van het gemeentelijk Laadstation aan den Loosduinscheweg, en de imposante Fauns der Haagsche Gemeentereini ging gevuld met het Haagsche vuil, uit alle hoeken der stad bijeengegaard, rijden af en aan om de gretige V.A.M.- treinen te vullen, tot zij geheel verza digd zijn en met hun zware lijven naac Drente snellen, om als onverzadigde monsters telkens weer opnieuw terug te keeren tot de plaats waar men nooit moede wordt aan deze vraatzucht te voldoen. Bewonderenswaardig van constructie zijn deze wagons. Het principe stond voorop dat de inhoud als één klomp uit den wagon moest vallen. Daartoe is de bouw zoodanig, dat men den bo dem als een zadel ziet, met hellingen van 45 graden. Op dit zadel is een schot doorgetrokken tot een kleinen Mtr. van den bovenkant van den wa gon toe. Voor de stevigheid heeft men bovendien de wagon door een dwars- schot in de lengte gehalveerd, zoodat er vier afdeelingen zijn waardoor de lading in vieren wordt gedeeld. De buitenwand bestaat echter uit één klep door krachtige klauwen gesloten en door luchtdruk vanuit de machine te openen. Van boven zijn over de ge heele lengte ruime kleppen voor de vulling aangebracht. Iedere wagon kan 33 ton vuil opne men. Meestal gaan er 18 wagons per dag van Den Haag naar Hoogeveen hoewel dit getal nogal eens varieert en zelfs al eens 22 "heeft bedragen. Alleen Zondags vindt geen vervoer plaats. Jaarlijks kan men rekenen dat er bijna 6000 wagons vuil uit de Residen tie naar Drente worden gebracht. Een indrukwekkende hoeveelheid 1 De sorteering van het vuil geschiedt allereerst in Den Haag. Sommigen den ken dat al het afval dat in de Residen tie vergaard wordt zoo maar zonder meer in Drente over de woeste gron den wordt gesmeten, waar dan na eenigen tijd uit voormalige vogel kooien, kinderwagens, canapé's en blikken bussen zoo maar de mooiste suikerbieten of boerekool opgroeien. Niets is minder waar. Om te begin nen wordt op het Haagsche Laadsta tion het grove vuil uit de dagelijksch productie gehaald. De vuilnisman komt zelf reeds op zijn auto met de groote en grove stukken aanzetten welke hem hier en daar zijn gepresen teerd. Oud meubilair, keukengerei, slaapkamerinventarissen, blijven in Den Haag en verdwijnen in de ovens van de gemeentereiniging. Doch wat er overschiet is evenmin zoo maar te ge bruiken voor den landbouw. Over de interessante bewerking van het vuil tot compost in Drente zullen wij in een volgend artikel het één en ander me dedeelen. Het spreekt dat er ook bij de beste controle nog wel grof vuil doorslipt doch daar weet men in Drente wel weg mee. Surséance aangevraagd. Door S. A. Rïsseeuw Jzn., bankier te Oostburg en te Breskens, het bank bedrijf uitoefende onder den naam Sanderse en Co., is aan de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg sur séance van betaling aangevraagd. In hooger beroep. Door J. A. H., 55- jaar, zonder be roep, te Utrecht, is hooger beroep aan- gefeekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding van de Motor en Rijwielwet is veroordeeld tot f 15 of tf 15 d. h. f700.000 verduisterd. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft jhr. J. B. van B. van den B., die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld wegens verduistering van een bedrag van 7 ton en valschheid in geschrifte tot 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van de prev. hechtenis eveneens tot die straf veroordeeld met wijziging van de kwalificatie ten aap zien van het tweede aan verd. ten laste gelegde feit. De Postroof. Het Haagsche Gerechtshof eischte bevestiging van het vonnis der Haag sche rechtbank, waarbij zekere K., wegens den bekenden overval op de postauto aan den Van Lennepweg, werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. Bij dezen overval is f 18.000 buit gemaakt. De Staat. (Door Prof. Franz Oppenheimer, vertaling van F. v. d. Wissel. Uitga ve Erven J. Bijleveld, Utrecht.) Prof. Franz Oppenheimer is ook hier te lande, door zijn lezingen van eenige jaren geleden en door zijn groote sociologische werken geen on bekende meer. Voor dit boek over den staat zullen vele belangstellen den uit zeer verschillende ftchtingen te vinden zijn. Nu in onzen tijd de vraagstukken over het bestaan, de beteekenis, het recht en de richting van den staat aan de orde van den dag zijn, nu in alle sociaal en poli tiek meelevende kringen het pro bleem: Staat Gemeenschap Menschheïd in het brandpunt der discussies staat, kennen wij geen beter boek om ter oriënteering te dienen als dit inleidend werk van Prof. Oppen heimer. Hoezeer dit werk van Franz Op penheimer gewaardeerd wordt blijkt wel dat er vertalingen verschenen in Engeland, Frankrijk, Amerika, Servië en Hongarije, terwijl het ook nog ge heel of gedeeltelijk verscheen in het Japansch, Russisch, Hebreeuwsch en Jiddisch. Onze hollandsche vertaling is een bewerking inzoover dat ook enkele gedeelten uit het groote werk ter verduidelijking zijn overgenomen en de stof hier en daar werd aange vuld. Deze wijzigingen zijn echter voorgelegd aan den schrijver en kon den diens goedkeuring wegdragen. De waarde van het boek is daardoor o.ï. gestegen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiter. verantwoording der Redactie.) HET UITHALEN VAN VOGEL NESTEN. (Een woord tot ouders en opvoeders). Nauwelijks is de broedtijd der vogels begonnen, of uit veie deelen van Nederland bereiken ons weer klachten over het verstoren van nes ten door de jeugd. Allerlei vogel soorten moeten het ontgelden, zang lijsters, merels, roodborstjes, vinken, meezen binnenkort ook nachtegalen, tuinfluiters, grasmusschen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over achteruitgang van het aantal zang vogels en die achteruitgang is ook wel te verklaren. Allerlei maatrege len worden wel is waar genomen en gelukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels be dreigen, doch wij konden nog niet voldoende bereiken, dat de Neder- landsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zangvogels is geen enkel voordeel ver bonden; integendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Wij kun nen immers deze vogels niet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzakelijk, -dat de broed tijd ongestoord verloopt Geeft het niet te denken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vo gel broedsels verstoort en dat er te vens allerwegen geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en ander gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. Wij kunnen en wij wil len ook niet aannemen, dat de Neder- landsche jongens willens en wetens tof wreede cïaden in staaf zijn en dat vertrouwen is, zooals de onder vinding ons heeft geleerd, ook niet misplaatst. Het is dringend noodza kelijk, dat onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hard vochtig te zijn voor zwakke en hulpe- looze schepselen? Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig aangemoedigd wordt, zijn gunstige re sultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij hef niet, ouders en opvoeders, dat de kinderen, die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen als zij zich voor enkele uren aan Uw oog hebben onttrokken? Acht ook gij deze han delingen niet lijnrecht in strijd met datgene, wat gij de kinderen voor houdt, en vreest gij niet dat Uw in vloed ten goede door zulke daden benadeeld wordt? Indien gij het met ons mee zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinderen, wijst hun op de ouderliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stel belang in alles, wat de kinderen U van het leven in de natuur vertellen, t Jeugdige gemoed is gelukkig vatbaar voor goede indrukken en'n goed woord op het juiste oogenblik zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeug dige vogelverdelgers te veranderen in ijverige vogelbeschermers. Hef ware te wenschen, dat elke school en ieder gezin over een of meer nestkastjes voor vogels kon beschikken: het van nabij gadeslaan van een Vogelpaar zou stellig bij onze jeugd algemeen belang stelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vogel nesten alleen. Hef gaat ook, en vooral om het beste, dat er in Uw kind leeft. Ook gij zult niet wenschen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruw heid en wreedheid. Ons in Uw onmisbare medewerking aanbevelende, De commissie, Ir. N. van Poeteren, in specteur hoofd van den plan ten ziekfenkundigen dienst; Jhr. L. J. Quarles van Uf- ford, eere voorzitter van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren; J. Dryver, secretaris van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van vogels; Dr. Joh. van Burkom, voor zitter van de Nederlandsch: natuurhistorische vereeniging; V oedselvergif f iging. In het gezin van de familie Groenen te Mook bij Nijmegen werden twee kinderen plotseling ernstig ongesteld. Een der kinderen is aan de gevolgen overleden. Het tweede is thans aan de beterende hand. Het vermoeden besfond, dat men met een geval van voedselvergifti ging te doen had. De inspecteur van de volksgezondheid te Nijmegen stelde een onderzoek in, waarna alle eetwa ren in beslag genomen en naar het centraal laboratorium gebracht wer den. Het onderzoek heeft tot dusver nog geen definitief resultaat opgele verd. In andere gezinnen, die hun eetwaren betrokken bij denzelfden le verancier als de familie Groenen, heb ben zich geen ziekteverschijnselen voorgedaan. Verduistering te Waddi.ixveen. Woensdagmiddag is de 18-jarige werkman K. de J. te Gouda en werk zaam bij de firma P. Glasbeek aldaar op heeterdaad betrapt bij het lichten van de toonbanklade in den winkel van de luxe- en huishoudelijke arti kelen van genoemde firma. Hij werkt in de afdeeling lood- en zinkwerkerïj en moest Woensdagmiddag onderdee- len uit den winkel halen, van welke gelegenheid hij gebruik maakte om eenig geld uit de toonbanklade te nemen. Dit werd geconstateerd door de eigenaresse van de zaak, de wed. Glasbeek, die de hulp inriep van de politie. Een verhoor van de J. bracht spoedig aan het licht, dat hij zich hieraan reeds meermalen had schul dig gemaakt, doch ook dat hij nog een medeplichtige had, en wel de 34-jarige B. den D. uit Gouda, die ook bij ge noemde firma aan dezelfde afdeeling werkzaam was. Er kwam aan het licht, dat zij verscheidene goederen hadden ver duisterd, onder andere een electri- sche stofzuiger, stopcontacten, zak lantaarns met batterij enz. Een huis zoeking te Gouda had het resultaat dat een groot deel van deze goederen werd teruggevonden, waaronder ook de stofzuiger, die zij zorgvuldig ver borgen hadden. Deze goederen zijn in beslag genomen. De waarde bedraagt f 300. Êen deel van het gestolene schijnt te gelde te zijn gemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. De ver duisteringen loopen over twee a drie jaar. Goedkoop spek. Te Doetinchem is thans in winkels spek te koop voor één gulden per twaalf pond. Jongmensch aangehouden. I Op 2 Apri/ j.l. verdween te Amster dam een 15-jarige jongen, in dienst van een expeditiefirma, na het innen van een chéque groot f1150, bij een bankinstelling. De jongen schijnt sindsdien in de Zaanstreek te hebben gezworven. Thans is hij in Den Helder gearresteerd en daarna op transport gesteld naar Amsterdam. Het hijschtouw brak. Op den Haarlemmerdijk te Amster dam is een ijzeren ledikant, dat aan een touw werd neergelaten, tenge volge van het breken van dit touw, op de handkar, waarmede het zou worden vervoerd, gevallen. Het sloeg weer om en kwam toen terecht op een vrouw. Deze werd daardoor zoo zwaar gewond, dat zij in bewuste loozen toestand naar het gasthuis is overgebracht. Zij kwam daar weer bij, maar haar toestand is zorgwekkend. f 80.000 verduisterd. Aan het hoofdbureau van politie in Den 1 laag heeft zich gemeld een 46-jarige in Den Haag wonende pro curatiehouder, die verklaarde ten na- deele van zijn werkgeefster, een hout handelsfirma aan den Zuid-Buitensin- jel, in een tijdsverloop van 5 jaar en bedrag van plm. f80.000 te heb ben verduisterd. Nader vernemen wij, dat de hier bedoelde firma is de N.V. Houthan del van K. Dekker Gzn. aan den Zuid-Buitensingel 272. De procuratie houder, die gehuwd is, was reeds tal van jaren in dienst der firma. Omtrent den aard van de gepleegde onregelmatigheden konden noch van de zijde der directie, noch van po litiezijde op dit oogenblik verdere mededeelingen worden gedaan. Onder de auto. Woensdagmiddag omstreeks één uur reed iemand uit Stiens met zijn auto in de richting Oostermeer. On der Oostermeer is het zesjarig doch tertje van W. Kooistra uit Harkema Opeinde opeens voor den auto ge- loopen. De bestuurder, die een mati gen gang had, reed het kind aan, waardoor het ernvtige verwondingen bekwam. Het meisje werd naar dr. Folkers te Surhuisterveen gebracht, alwaar het des middags te ongeveer vijt uur is overleden. Woensdagavond is, het zesjarige meisje B. de Jonge op den Rijks straatweg te Haaren nabij Groningen, spelenderwijs onder een passeerenden vrachtauto geraakt en gedood. Valsch spel. Er heerscht te Weenen groote be langstelling voor een schandaal onder de uitgaande wereld, dat onlangs aan het licht is gekomen. In een speel- club, die in hoofdzaak door leden van den gewezen adel bezocht werd hadden eenige heeren zich in verbin ding gesteld met .den kassier die de kaarten gaf. Zij hadden hem bewogen de spellen altijd in een bepaalde volgorde te leggen, zoodat de inge wijden vrijwel berekenen konden wel ke kaarten volgen zouden. Op die manier moeten dezen bij het bac carat groote sommen gewonnen heb ben. Het schijnt, dat zij den bediende naar zijn zin niet genoeg in de winst lieten deelen, want deze heeft de hee ren bij den voorzitter aangegeven. De club heeft dadelijk de betrokken aristocraten geschorst, maar ook de politie en justitie was het geval ter oore gekomen. Deze heeft twee Oos- tenrijksche aristocraten en den kas sier in hechtenis genomen. Aan een bevel tot aanhouding van een vier den betrokkene, een Hongaarsch aris tocraat, kon geen gevolg worden ge geven, daar hij het land verlaten had. Naar aanleiding van het verhoor der drie aangehoudenen heeft de politie nog elf andere clublieden bij zich ontboden. De kwade praktijken moe ten zeker al driekwart jaar aan den gang zijn geweest en in ten minste twee clubs zijn toegepast. Een dokter en zijn vrouw, die ook door de po litie waren opgeroepen, hebben zelf moord gepleegd. Een millioen franc uitgeloofd. Een door de firma Citroen ge bouwde auto, de Rosalie II, heeft, na op 5 Maart op de auto-baan te Linas-Montlhéry in beweging te zijn gesteld, aan één stuk doorrijdend, ïn iets minder dan 960 uur dus in veer tig dagenn honderdduizend kilometer afgelegd. Met deze prestatie heeft de Rosalie II 93 records behaald; 62 internationale en 31 wereld-records. De firma Citroen heeft nu één millioen frank uitgeloofd voor den Franschen of buitenlandschen autofa brikant, die vóór October deze records verbeterd. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Wat weet U van havermout? II. Een groote vooruitgang op het ge bied van Havermout is de vlugkoken- de Havermout, een uitvinding, ,die eerst enkele jaren oud is. Hierbij wordt de geheele bereide haverpit in kleine vlokken in deze soort veel vlugger klaar, als gewone Havermout. Door het korter koken zullen de vita minen, waaraan Havermout zoo rijk is, behouden blijven. Laten wij een kleine terechtwijzing hieraan verbinden voor de graag ,goed kokende" Nederlandsche vrou wen. Over het algemeen koken onze vrouwen te veel en te lang! En Ha vermout wordt bijna altijd te lang ge kookt. Vlugkokende Havermout is in twee a drie minuten beslist gaar. Laat uw Havermout niet te iang koken! Want daardoor kookt U het Haver meel, waaruit de Haverpit toch voor een groot deel bestaat tot lijm! En dat nu is één der reden waarom zoovelen, grooten en kleinen, een verklaarbaren tegenzin in Havermout hebben! Nog eenige opmerkingen over de scheikundige samenstelling van „Mer- curius-Havermout". Omdat de beste Haversoorten voor de bereiding wor den gebruikt is het eiwitgehalte 17.06 pet. en het vetgehalte 10.75. Ter wijl het watergehalte 10.25 pet. be draagt. Het gehalte aan minerale stoffen, voornamelijk phosphorzuur en kali, die voor de voeding, vooral voor kin deren, onmisbaar zijn, bedraagt voor de Nederlandscne 'Havermout bijna 2 pet.! Vergelijkt men deze cijfers dan zal men ontwaren dat de Nederland sche Havermout, de „Mercurïus"-Ha- vermout, (want er is maar één Neder landsche fabriek) tegenover alle an dere soorten, de meest gunstige ver houdingen in voedingstoffen aanwijst. Wij hopen in een later opstel ook nog iets te zeggen over Gortmout, een geheel nieuw artikel, dat bestemd is de plaats in te nemen van de zoo vroe ger bekende, maar helaas in onbruik geraakte gort. Een fabelachtige erfenis. Onverdeelde erfenissen zijn er heel wat meer, dan men gemeenlijk wel zou denken. En wat erger is, vele ervan beloopen tietallen ja zelfs honderdtallen millioenen guldens, zoo dat niemand zich erover zal verwon deren, dat telkens weer door ver meende erfgerechtigden krampachtige pogingen in het werk worden ge steld, om de verleidelijke schatten in de wacht te sleepen. Veel succes hebben zij er overigens meestal niet mee. Zoo wordt sinds ruim een eeuw zoowel de Fransche als de Italiaan- regeering steeds opnieuw lastig ge vallen door lieden die den naam Bo- net dragen en om die reden aanspraak meenen te hebben op de nalatenschap van een koning van Madagascar het groote aan de Oostkust van Afirka gelegen eiland. Deze koning zou even eens den weinig Afrikaansch klinken den naam van Bonet hebben gedra gen. Het loont de moeite; immers volgens de overlevering beliep de nalatenschap reeds ïn het begin der 19de eeuw ongeveer één milliard gulden. Het geld moet destijds door den zoon van dezen geheimzïnnigen ko ning bij ,de Engelsche Oost-Indische Compagnie zijn gedeponeerd. Sinds dien is het verdwenen, hetgeen niet van de vermeende erfgenamen kan worden gezegd, wier aantal midder- wijl al tot ver over de 100 is gestegen. Zij zijn over de geheele wereld ver spreid, die meerendeels de stille hoop met zich meedragen, nqg een maal de millioenen van den koning van Madagascar te mogen verdeelen. Helaas voor hen moet echter wor den geconstateerd, dat het wel nim mer zoover zal komen, want onlangs heeft men in de Italïaansche archie ven documenten ontdekt, die wat meer licht op deze geheimzinnige affaire hebben geworpen en het waar schijnlijk maken, dat het deheele .ver haal van den schatrijken koning Bo net van Madagascar op een misver stand berust waardoor het in het rijk der legenden thuis zou behooren. Volgens deze documenten zit de zaak vermoedelijk aldus in elkaar: In het begin der 19de eeuw maakte een in dienst der Engelschen staande zeeerover, Benedetto da Re, de buurt van het eiland Madagascar onveilig De dappere piraat was uit Noord- Italië afkomstig en was op de een of andere wijze aan het voor- of ach tervoegsel „Bonet" gekomen. Sommi gen willen namelijk weten, dat dit „Bonet" in een der Noord-Italiaan- sche dialecten als afkorting voor Be nedetto werd gebruikt; anderen daar entegen beweren, dat reeds Bene detto's vader aan zijn naam Bonet heeft toegevoegd, ten einde zich te onderscheiden van de talrijke da Re s die de plaats van zijn inwoning on der zijn medeburgers telde. Zoodoende heette onze zeerover dus hetzij Bo net da Re of wel da Re Bonet, het geen niet zoo heel veel verschil uit maakt. Nu gebeurde het echter, dat ïn 1828, toen de koning van Madagascar, Radama Maujara, stierf, in hetzelfde jaar ook da Re den laatsten adem uitblies. De berichten over de beide sterfgevallen werden ongeveer gelijk tijdig ïn Italië ontvangen en daar dooreen gehaspeld. „Re" beteekent in het Italiaansch namelijk „koning" en zoo kwam het, dat de legende ont stond, volgens welke „koning" Bonet getrouwd zou zijn geweest met de koning-weduwe van Madagascar en als medeheerscher over her vrucht bare eiland een enorm vermogen zou hebben bijeen gegaard en nagelaten. Dat na deze onthullingen de zaak voor de ruim honderd Bonets vrij wel hopeloos is, ziet ieder ïn, be halve natuurlijk de dragers van den fieren naam Bonet, die onverzwakt blijven hopen, nog eens de millïarden van den zeerover-koning te kunnen verdeelen milliarden die blijkbaar slechts in de verbeelding der opeen volgende generaties hebben bestaan. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 3