Zilveren Cadeautjes. 't Gerohuis, - AdG0Esstraat' PpoVincienieuWs Binnenland ♦VAN NIELLE'S- - GOESCHE ONT BYT- KOEK Buitenland. Stadsnieuws WEERBERICHT. Gemengd Nieuws JANTJES DAGBOEK DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Hendrikus Nicolaas Kiters, oud 31 jaren, kastelein, wonen de te Goes, om een tapvergunning voor de benedenzaal van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Goes sectie D no. 3415, gelegen aan de Wijngaard straat, plaatselijk gemerkt no. 59. Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Goes, den 20 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOyEN DE JONG Secretaris. Van Heel en Co. De Raad van Axel besloot het aan bod van de firma Van Heel en Co. te Goes, waarvan door ons melding ge maakt, te aanvaarden. De gemeente is daarbij voor f 19000 betrokken. Brand in stallen. Van een geacht stadgenoot kregen wij, naar aanleiding van een opmer king in één onzer vorige nummers, een rapport ter inzage, in 1930 in het licht gegeven door de „Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren". Uit dit rapport bleek ons, dat deze vereenïging aan het vraagstuk der stal- branden reeds geruimen tijd ernstig haar aandacht wijdt. We hopen hier nader nog waf uitvoeriger op terug te komen. We willen echter beginnen met al len, die in dit onderwerp belang stel len, aan te raden, het bedoelde rap port aan te vragen. Het is gratis ver krijgbaar bij het bureau der Ver., Prinses Marïestraat 40, Den Haag. Kantonrechter-plaatsvervanger. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Goes is herbenoemd mr. C. M. Kegge, alhier. Ziekteverlof. Aan den heer Korstanje, de secreta ris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, die zich eenigszins heeft overwerkt, is een maand ziekteverlof gegeven. Landbouw-Bioscoop. „Het schip uit Shangai", met Conrad Nagel, Kay Johnson, Carmel Myers, Holmes Herbert e.a. Paul Thorpe, een millionair en zijn vrouw Viola, ontmoeten in Shangai Lady Daley en haar dochter Dorothy. Deze laatste heeft een flirtation met Howard Vazey en wanneer Thorpe het drietal uitnoodigt om met hem naar Amerika te varen, wordt deze uit noodiging gaarne geaccepteerd. Een nieuwe bemanning is door een scheeps agent gemonsterd en de tocht begint onder ideale condities: prachtig weer, goed eten en drinken, luxe en plezier. De eenige schaduw in hun bestaan vormt Ted, de steward, welke door z'n zonderlinge gedragingen, z'n op en aanmerkingen en z'n onbetrouwbaar gezicht, een onrustige sfeer teweeg brengt. Deze Ted, een ontevreden en intrigeerend individu, slaat zijn begee- rige oogen op naar de schoone Doro thy en is niet tevreden met zijn on dergeschikte positie. Voorloopig stelt hij zich tevreden met het zaaien van onrust en het protesteeren tegen z.i. ongewenschte toestanden maar het lot komt hem te hulp. Een woedende storm maakt het schip tot een stuur loos wrak. De kapitein slaat over boord.... Ted begrijpt zijn kans. Hij maakt zich meester van alle wapens, neemt de watervoorraad onder con trole, stookt de rest van de bemanning op en de muiterij is er. Ted is heer- scher over het schip, beleedigt zijn vroegere lastgevers, laat hen werken en beduidt hen, dat zij van zijn' genade afhankelijk zijn. Er volgt nu een bijzonder avontuur lijke geschiedenis, met een verrassend slot, doch dit alles laat zich beter zien en hooren. Van zijn gang naar de bioscoop zal men zeker geen spijt hebben, want ook het tweede hoofdnummer „Marianne", met Marion Davies, George Baxter, Lawrence Gray, e.a., een vroolijke ge schiedenis, met een weinig tragedié, over soldaten en liefde, is bijzonder interessant. Ambachtsschool. Donderdagavond werd door de Ver eenïging „De Ambachtsschool" in het gebouw van de Ambachtsschool aan den Westwal hare algemeene en be stuursvergadering gehouden, alwaar o.a. de volgende punten werden be handeld: 1. Rekening en verantwoording af dee- lïng Ambachtsschool. De ontvangsten over 1931 bedragen f 6337,84. De uit-1 gaven f 55372,81. Begrooting 1933 af- deelïng Ambachtsschool. De ontvang sten werden vastgesteld op f6953,08. De uitgaven op. f58898,04. 2. Rekening en verantwoording af- deeling Avondschool. De ontvangsten over 1931 bedragen f 786,55. De uit gaven f5763,7ót/a- De begrooting 1933 afdeelïng Avondschool. De ontvangsten werden vastgesteld op f 944,43. De uit gaven op f 5806,47. 3. Rekening en verantwoording Vak school voor Meisjes. De ontvangsten over 1931 bedragen f 13142,88. De uit gaven f 43023,34. Begrooting 1933 af- deeling Vakschool voor Meisjes. D- ontvangsten werden vastgesteld op f 11938,80. De uitgaven op f 45758,40. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Liet met een auto een weg berijden de bij een kruising van wegen rechts niet voor laten gaan: K. S. te Waarde f15 of 15 d. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: J. d. J. te Nieuwdorp f10 of 10 d. De Waddenzee bevisschen (mosselen visschen) op gesloten perceelen: J. Z. te Yerseke f25 of 25 d„ C. d. R. al daar f10 of 10 d. Vuur stoken op te korten afstand van een openbaren weg: J. K. te Wol- phaartsdijk vrijgesproken. Geen voldoende inlichtingen geven aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid: M. v. D. te Kloetinge vrijge sproken. Overtreding Tarwewet: M. H. te Rilland-Bath vrijgesproken. Klinkerpad schuren te Colijnsplaat toen dit door B. en W. verboden was: E. L. te Colijnsplaat f 5 of 5 d. Auto besturen zonder dat men voor zien is van een geldig rijbewijs: W. W. te Waarde f 3 of 3 d. 's Avonds fietsen zonder licht en op openbaren weg wapen bij zich heb ben: H. v. d. D. te Heinkenszand f 5 en f 15 of 5 d. en 15 d. Met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: L. S. te 's Gravenpolder f 15 of 15 d., J. V. aldaar f 5 of 5 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: M. A. M. te Middelburg f 10 of 10 d. Met auto rijden zonder dat men is voorzien van een nummer en rijbe wijs: J. F. te Krabbendijk 2 maal f0,50 of 2 maal 1 d. Zonder vergunning zich bevinden op een perceel in de Schelde en oesters beneden de maat bij zich hebben: J. v. S. te Yerseke 2 maal f 15 of 2 maal 15 d. Zonder vergunning zich op een per ceel bevinden in de Schelde (2 maal gepleegd) en Schelde bevisschen zon der vergunning: C. P., M. B. te Yer- Yscke 3 maal f 10 cff 3 maal 10 d. i Hooger beroep is aangeteekend door H. v. d. D. te Heinkenszand veroor deeld wegens het des avonds fietsen zonder licht, en op den openbaren weg een wqpen bij zich hebben tot f 5 en f 15 of 5 d. en 15 d. Door J. A. H. te Utrecht veroordeeld wegens het met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken tot f 15 of 15 d., en toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van f25. Emmabloempje. De verkoop van het Emmabloempje heeft Dinsdag f 385,61 opgebracht. De opbrengst was iets minder dan verleden jaar. SPREEKBEURTEN. Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 24 April, des avonds om 6 uur, ds. F. Kleijn van Den Haag. Gereformeerde kerk. Zondag 24 April 9.30 en 5.30 uur, ds. v. d. Vegt. Oud Geref. Gemeente. Zondag 24 April leesbeurt. BONBONBAKJE f 1,90 GEBAKSCHAAL f 4,75 FRUITSCHAAL f 6,50 HANSWEERT. Burgemeesterfeest. Alhier is opgericht een feestcommissie onder voorzitterschap van den heer A. J. Visser, om te komen tot een burgemeester- feest. Besloten is dat te houden op 30 April a.s. Het programma luidt: 2 uur n.m. opwachting van den burgemeester en op tocht aan de Oostzijde van het kanaal. 3 uur n.m.: welkomstzang door de school kinderen en optocht door Hansweert, waarvoor reeds verschillende versierde wagens zijn ingeschreven. Diverse vereeni- gingen en groepen hebben reeds hunne me dewerking toegezegd. Hierna tractatie van de schoolkinderen, officieele toespraken, concerten door het muziekgezelschap van HansWeert en Kruiningen, gymnastiekver- eenigingen enz. Ook de gymnastiekvereni ging „Achilles" uit Middelburg, zal zijn medewerking verleenen. Des avonds op treden met Bengaalsche verlichting. De di verse buurtvereenigingen bereiden zich voor om de straten te versieren. SCHORE. De regeling-commissie voor het op 15 Juni a.s. alhier te houden zangconcours van den Zeeuwschen Zangersbond, bestaat uit de volgende heeren: W. M. Snoep, voor zitter; W. Rijn Cz„ secretaris; J. C. Smal- legange, penningmeester; M. Smits, J. van Koeveringe Hzn„ J. Boonman, P. M. Ste vense, C. Bruijnzeel, Jb. Karelse, J. J. van Koeveringe en W. Rijn J.Pz. De collecte van het plaatselijk crisi comité heeft opgebracht f 137,74. WEMELDINGE. Bij de gehouden inventarisatie op 15 April 1.1. bleek nog aanwezig te zijn na aftrek van, eigen gebruik 4387 H.L. con sumptie aardappelen, alzoo ruim 20 van de geschatte hoeveelheid van de op brengst 1931. Au tobusconcessies. Ged. Staten van Zeeland hebben voor den tijd van 5 jaar de volgende autobusconcessies verleend: aan G. J. de Jager te Driewegen voor een dagelijkschen dieust, met uitzon dering van den Zondag, van Ellewouts- dijk over Driewegen, Ovezande, Nisse en 's Heer-Abtskerke naar Goes en omgekeerd en voor den dienst op Donderdagen van Baarland over Oude- lande, Ellewoutsdijk, Driewegen, Ove- zande, 's Heerenhoek en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg en omge keerd aan J. Steketee Gz. te Nieuwdorp (gemeente 's Heer-Arendskerke) op Dinsdagen van Nieuwdorp over 's Heer Arendskerke naar Goes en omgekeerd en op Donderdagen van Nieuwdorp over Nieuw- en St. Joosland naar Mid delburg en omgekeerd; aan J. Dominicus te Nieuwdorp de zelfde als aan J. Steketee Gz. aan J. van Fraassen te Goes voor een dagelijkschen dienst van Goes over 's Heer Arendskerke naar Middelburg en omgekeerd. Ten slotte maken Ged. Staten geen bezwaar tegen overschrijving van de concessie voor een dagelijkschen dienst van Ellewoutsdijk naar Goes en om gekeerd, die stond ten name van D. Louisse te Ellewoutsdijk op M. de Bart te Goes. UIT DE TWEEDE KAMER. Het P o n d e n v e r li e s In behandeling kwam het wetsontwerp om geleidelijke afschrijving mogelijk te maken van het verlies, dat de Nederland sche Bank leed tengevolge van den val van het Pond. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.) ving zijn rede aan met een scherpe critiek op het beleid van de Nederlandsche Bank, speciaal op het gebied van de credietver- leening aan de gemeenten. Het volgende punt van critiek van den heer Van der Waerden betrof de z.i. vol komen onbevredigende positie van den re- geeringscommissaris, zelfs voor het geval hij binnenslands is. (Vreugde). Hij mag slechts bijzitten en rapporteeren, doch heeft geenerlei controle op het beheer. Naar sprekers oordeel moet de gemeenschap, dus de Staat, het orgaan scheppen dat de bank zal besturen. Hij kwam daarom met een motie, waarin de regeering wordt uit- genoodigd de oprichting van een Staats- circulatiebank voor te bereiden. Ook over de eigenlijke zaak, waar het om ging, de verliesregeling, bleek de heer Van der Waerden niet bijster opgetogen. De Staat is geen deelgerechtigde, zoo be sloot hij, doch slechts een mede-contrac tant, een soort patenthouder. Er is dus geen enkele reden om den Staat geheel of gedeeltelijk in het verlies te doen bijdra gen. Nu is, naar men zegt, de actiefpost noo- dig uit een prestige-oogpunt. Daar kon spreker voor voelen, doch hij stelde daar bij twee voorwaarden: geen steun aan de aandeelhouders ten koste van den Staat de zekerheid, dat de Staat over vijf jaar, als het octrooi vervalt, vrij is. Vandaar dat hij enkele amendementen heeft inge diend, die beoogen dat nog vijf millioen geput moet worden uit de reserves en dat de aandeelhouders niet meer dan de bij octrooi gegarandeerde 4 Yl zullen krij gen. Van soortgelijken aard was de critiek van den heer Oud (V.-D.), die het af keurde dat de Nederlandsche Bank, die er zoo prat op gaat dat zij een particuliere instelling is, bij moeilijkheden een beroep op den Staat doet. Ook over het regeeringstoezicht loopt men wel wat al te gemakkelijk heen: de regeeringscommissaris is al jaren steeds in het buitenland. De wijze, waarop men het verlies wil dekken, komt den heer Oud weinig fraai voor: er wordt een vordering gecreëerd, die geen vordering is. De bank heeft geen werkelijke vordering op den Staat: het gaat hier om een boekhoudkundige om lijsting. Dat vond de heer Oud een ver werpelijke methode. Z.i. is het een on juiste politiek om winsten uit te keeren als er geen winsten zijn en dat is zoo, zoo lang geen verliezen zijn afgeschreven. Slechter voorbeeld kan men het particu liere bedrijfsleven niet geven! De heer Oud wilde een geheel anderen •DEN SOETEN IMVAL SEDERT 1S2.& weg gaan: afschrijving op het kapitaal en uitgifte van een nieuw kapitaal tot een bedrag van 12 millioen. Zou die uitgifte niet lukken, dan ligt de oplossing voor de hand: dan neemt de Staat die aandeelen en heeft dan tevens alle rechten van den grootsten aandeelhouder. Het ontwerp ontmoette echter naast de ze bestrijders ook krachtige verdedigers, n.l. de heeren De Wilde (a.-r.) en Rut gers van Rozenburg (c.-h.). Voor den heer De Wilde is de vraag hoe het ver lies het best gedekt wordt. De positie van de Ned. Bank brengt mee, dat het beste middel datgene is, waardoor de gewone gang van zaken zoo weinig mogelijk ge stoord wordt. Dat heeft de heer Oud over het hoofd gezien. Voorts behoort, zoo meende de heer De Wilde, de Staat wel degelijk bij te dragen in het verlies: men heeft steeds geprofiteerd van de groote winsten, die de wisselportefeuille afwierp en waarvan door de winstverdeeling een groot deel aan den Staat kwam. Op dien grond alleen reeds is het billijk, dat de Staat ook in het verlies meedeelt. In tegenstelling met den heer Van der Waerden meende hij, dat de houding van de bank tegenover de gemeenten juist te prijzen is. Aan een Staatsbank bestaat z.i. geen behoefte. Ten slotte verwierp mr. De Wilde het denkbeeld van den heer Van der Waerden om nog vijf millioen aan de reserves te onttrekken, vooral omdat het kapitaal toch al zoo klein is. Een tusschenstandpunt nam de heer Bie- ma (lib.) in. Ook hij zag in den actief post een reëelen post en vreesde daarvan, dat de Staat, als over vijf jaar het octrooi afloopt, als onderhandelaar in een zwakke positie zal zijn. Z.i. zou het beter zijn een deel af te schrijven op het kapitaal. Het rijk moet ook een deel daarvan dragen; hij dacht daarbij aan het denkbeeld Van Gijn: half om half. Z.i. zou een uitgifte tot tien millioen wel slagen. Voorts ont wikkelde de heer Bierema bezwaren tegen de hooge salarissen en tantièmes van di rectie en commissarissen. Daarin moet nu verandering worden gebracht: in het bui tenland geniet de directie geen tantièmes, in Zwitserland is er slechts één directeur. Hier ontvangen de commissarissen soms elk meer aan tantièmes dan de acht minis ters te zamen aan salaris. Ten slotte had ook deze spreker aanmerkingen op de po sitie van den regeeringscommissaris. Kanaal-onthullingen. Rumoer in de Bel gische Kamer. De eerste Belgische Kamerzitting na het Paaschreces werd ingenomen door een interpellatie van den socalistischeu oud-minister Anseele tot den minister van Openbare Werken, over de aan besteding van het vak-Eygenbilsen der wer.en voor het Albertkanaal. De heer Anseele sprak er zijn ver ontwaardiging over uit, dat de laagste inschrijfster het werk heeft gekregen, ondauks het feit, da' haar aanbesteding niet volledig met de voorschriften der aanbesteding rekening heeft gehouden. De tweede inschrijfster, die zich abso luut aan de bepalingen hield en maar frs. 400.000 hooger was dan de eerste, werd gepasseerd. Daar komt nog bij, dat de eerste firma haar aanbesteding zou mogen hebben herzien. Minister Van Caeneghem antwoordde, dat de firma die het werk heeft gekre gen een Belgische onderneming is, ter wijl de tweede met Nederlandsch kapi taal werkte. Hierop onderbrak oud-minister Huijs- mans«Uwe „Belgische" firma werkt met Fransch kapitaal!" Er is bij dit alles veel achter de schermen geknoeid. Bij interruptie zeide de liberale oud- inister Devèze, dat de verklaringen van den minister hem geen voldoening gaven. Frontafgevaardigde Vos betoogde ver volgens, dat in de z.g. Nederlandsche firma allemaal Belgen zetelen, tegen maar één Nederlander, die bovendien zijn studies heeft gedaan aan de hooge- school te Gent. De heer Anseele diende een motie in, waarin het beleid van den minister in strenge termen werd afgekeurd. Verder werd nog opgemerkt, dat de nationaliteitskwestie ook niet opgaat door het feit, dat het eerste deel der werken voor het Albertkanaal aan een Duitsche firma werd toever trouwd. De minister-president Renkin stelde de vertrouwenskwestie tegen de motie van wantrouwen van Anseele. De motie van vertrouwen in het be leid der regeering werd aangenomen met 91 tegen 69 stemmen en II ont houdingen; de blancostemmen kwamen vooral van liberale afgevaardigden. De liberale leider Deveze verklaarde na mens de liberale blancostemmers, dat zij de motie van Anseele wegens den beleedigden inhoud hadden afgewezen, De verwachting tot den avond van 23 dezer luidt: meest matige Z. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. LICHT OP. Zaterdag 23 April 7.41 uur Zotidag 24 April 7.42 uur Maandag 25 April 7.44 uur maar toch niet meenden in een zaak als deze, die op sommige punten nog duister is gebleven, hun stem voor de motie van vertrouwen te kunnen uit brengen. Zeer gevat stelde de socialis tische vice-voorzitter van de Kamer, Hallet, voor een parlementaire enquête te openen, welke Devèze en diens vrienden zou in staat stellen met vol ledige kennis van zaken te oordeelen. De socialisten blijken besloten een voor stel in dien zin bij het presidium in te dienen. België—Nederland. De afdeelingen van de Belgische Kamer hebben gisteren haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag tusschen Nederland en België, betreffende de wederzijdsche gelijkstelling van elkan ders onderdanen ten aanzien van de toepassing van de in elk der beide landen geldende wetgevingen van de invaliditeits- en oudexdomsverzekering. Dijk doorgestoken. Werk van kwaad willigen. Gisternacht hebben kwaadwilligen een stuwdam in de Noorderhoofd- vaart te Valthermond, gelegen in het waterschap Valthe, doorgestoken, ten gevolge waarvan het water, dat een verval heeft van ongeveer anderhal- ven a twee nieter, zich met geweld door de opening heeft geworpen en den geheelen dam over de volle kanaalbreedte heeft weggeslagen. Over eenafstand van circa twaalf kilome ter zijn het hoofdkanaal en 43 zij- wijken, ieder 1500 meter lang, die op het hoofdkanaal uitmonden, voor een groot gedeelte ieeggeloopen en vol komen onbevaarbaar. Het scheepvaart verkeer, dat in dezen tijd vrij druk is in verband met den turfalvoer, is volkomen stilgelegd en een groot aan tal schepen ligt aan den grond en moet worden gestut. Ook de veencampagne die in vollen gang is, moet voor het grootste deel worden stilgelegd, omdat geen vol doende water aanwezig is voor de baggermachines. Met man en macht VRIJDAG. Ze hadden thuis weer een heel gesprek over politiek, of de crisis eigenlijk niet komt, omdat tegenwoordig alles met machines gedaan wordt. Het kwam, doordat mijnheer Beaufort in den raad van Heinkenszand gezegd heeft, dat de tarwebouw zoo weinig werk geeft en hij vond dat alles zooveel moge lijk met de hand gedaan moest worden. Buurman Oudman was het daar glad mee eens. Het ligt alles aan de machines, zei hij. Maar vader gaf hem geen gelijk en zei, als alles met de hand gedaan moest wor den, zou een brood wel tweemaal zooveel kosten en voor andere dingen, als kleeding en meubelen, zou het nog veel meer sche len. En zoolang er nog zooveel slechte wegen zijn, nog zooveel bruggen noodig zijn, nog zooveel menschen zijn, die niet op tijd een nieuw stuk kleeren, ja zelfs het noodige voedsel kunnen koopen, die in een heel jaar geen veertien dagen vacantie kunnen krijgen, is er ook nog werk ge noeg. Maar de verdeeling van arbeid en goederen deugt niet, en daar ligt het al leen aan, zei vader.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2