Stadsnieuws WEERBERICHT. Binnenland DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Jan Sinke, oud 42 jaren, caféhouder, wonende te Goes, om een tapvergunning voor de voorlokaliteit van het perceel, kadastraal bekend ge meente Goes sectie C no. 1421, gele gen aan den Poelweg I, plaatselijk ge merkt no. 1. Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Ludovicus Franciscus de Haes, oud 39 jaren, koopman, wonen de te Goes, om een tapvergunning voor de benedenzaal van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Gemeente Goes sectie D no. 2361, gelegen aan de Wijngaardstraat, plaatselijk gemerkt 6t Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Goes, den 19 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOYEN DE JONG Secretaris. DE WINKELSLUITING. Ook des zomers 8 uur sluiting. In één der vorige raadszittingen (22 Jan.) werd o.a. bepaald, dat de winkels gedurende den zomertijd tot 's avonds 9 uur geopend mogen zijn. B. en W. hadden ook in dezen de nieuwe verordening zooveel mogelijk aangepast aan de bestaande toestan den. Op een en ander bleef echter de Kon. goedkeuring achterwege en de minister schreef o.a.: „Naar mijn inzicht gaat Uw Raad van een verkeerd standpunt uit, als hij de verordening zooveel mogelijk wil doen aanpassen bij de bestaande toestanden. Kennisneming van wat bij de schriftelijke en mondelinge behan deling van het ontwerp der wet is op gemerkt, doet zien, dat dit geenszins de bedoeling van den wetgever is. In tegendeel, de wet is juist tot stand ge bracht om waar noodig, den bestaan- den toestand te verbeteren en ook om over het geheele land een uniforme regeling te scheppen waar alleen we gens bijzondere plaatselijke omstan digheden van mag worden afgeweken". En verder: „De afwijking, bedoeld in artikel 6 der verordening (des zomers sluiting om 9 uur. Red.) lijkt mij voors hands voor Uwe gemeente niet noo dig. Alleen voor het platteland in engen zin wordt een dergelijke afwij king van de wet toegestaan, indien gezegd kan worden, dat nagenoeg de geheele bevolking der gemeente zich, in verband met zijn werkzaamheden, niet naar den zomertijd, maar naar den zonnetijd gedraagt." B. en W. antwoordden hierop o.a.: „Op behoud van artikel 6 zouden de winkeliers en de Raad ten zeerste prijs stellen. Uwe Excellentie schrijft dat de daarin neergelegde bepaling alleen voor het platteland noodzake lijk zou zijn doch ziet dit zij in alle bescheidenheid opgemerkt daarbij over het hoofd, dat er zich verschillen de grensgevallen kunnen voordoen. Een zoodanig grensgeval achten wij hier beslist aanwezig. De bevolking der omliggende dorpen leeft algemeen ge durende de zomermaanden naar den zonnetijd, en wenscht zich daarvan niet te laten afbrengen. Nu is in die dorpen de gewone dagtaak gemeenlijk des namiddags 7 uur (zonnetijd) ge ëindigd, waarna men zich opmaakt om in de stad boodschappen te gaan doen, waar de winkels talrijker en beter ge sorteerd zijn dan in de kleine gemeen ten. Wanneer de stadswinkeliers nu noodzaakt zouden worden om te 8 uur zomertijd (zijnde 7 uur zonnetijd) hun zaken te sluiten, zouden zij hun plat- telandscliëntèle grootendeels verlie zen en belangrijke schade lijden. Onze gemeente was dan ook indien wij ons niet vergissen, de eerste die een be paling als in artikel 6 der nieuwe ver ordening voorkomt, vaststelde. Hoe zeer wij op het behoud dier bepaling prijs stellen, blijkt wel uit het feit, dat wij ons onder dagteekening van 6 'Mei 1931 reeds tot Uwe Excellentie wend den met verzoek om inlichtingen, waar op wij bij Uw missive dd. 25 Juni 1931 no. 5828 Afd. Handel en Nijverheid tot voldoening van den handeldrijvenden middenstand en van ons, een gerust stellend antwoord mochten ontvangen. Wij zouden het op grond der aange voerde motieven op zeer hoogen prijs stellen, zoo Uwe Excellentie van haar bezwaren tegen de bepaling in questie zou willen afzien." De minister schreef o.a. terug: „Wat artikel 6 betreft, is er reeds op gewezen, dat een later sluitingsuur gedurende den zomertijd slechts wordt toegestaan voor de zuiver plattelands gemeenten. Stond men dit in meerdere mate toe, dan is er geen grerb meer. Het is begrijpelijk, dat de Goessche winkeliers des zomers 's avonds ook nog wel wat aan de buitenmenschen verkoopen willen, maar dit is op zich zelf geen voldoende reden. Het latere sluitingsuur wordt voor het platteland toegestaan, omdat de arbeid in de plattelandsgemeenten zich in het alge meen naar de zon richt. De winkeliers aldaar, krijgen nu ten gerieve van de inwoners dier gemeenten de bevoegd heid, om een uur later, dus om 8 uur des namiddags zonnetijd, te sluiten. Het gaat er hier om, den plattelands bewoners tegemoet te komen; daarto; kan volstaan worden met een later sluitingsuur voor de dorpswinkels. Overigens kan men bezwaarlijk geloo- ven, dat de winkeliers te Goes aan de buitenmenschen veel zouden verdienen tusschen 8 en 9 uur des namiddags omdat het werk des zomers meestal eerst xzoo laat afgeloopen is, dat er in het algemeen geen tijd meer zal zijn om nog naar Goes te gaan. Verder kunnen de buitenmenschen, die abso luut in Goes willen koopen, dit des Zaterdags doen. Wat tenslotte betreft Uw beroep op mijn schrijven van 25 Juni 1931, dit mijns inziens niet juist. In dien brief deed ik niet anders dan een onjuiste opvatting recht zetten, welke bij U be sfond omtrent de verhouding tusschen het eerste en het derde lid van artikel 9 der wet. Op geen enkele wijze ,g ik daarin een beoordeeling omtrent den inhoud der door Uwen Raad vast te stellen verordening." Voorts maakte de minister nog be zwaar tegen het verleenen van facili teïten voor drogisten en schreef: „Wat artikel 2 betreft, ten onrechte worden den drogisten en apothekers op één lijn gesteld. Den drogist is het, alge meen gesteld, wettelijk verboden, ge neesmiddelen te verkoopen." B. en W. stellen nu voor, de veror dening zoodanig te wijzigen als door den minister noodig wordt geacht. Wim Abeleven. Naar wij vernemen is onzen oud stadgenoot, den heer Wim Abeleven, door de fa. H. P. Mutters te 's Gra- venhage de opdracht gegeven om de cabine van het in aanbouw zijnde vliegtuig voor de Holland-Indië-lijn „De Kwartel", van een versierde wand- bekleeding te voorzien. Bedoeling is, dat deze versiering uit gevoerd zal worden in den geest van de wandversiering, die de heer Abe leven eenige maanden terug voor het nieuwe flatgebouw te 's Gravenhage vervaardigde, n.l. gebrandschilderd pa neelwerk. Zooals onze lezers zich mo gelijk herinneren zullen, gaven wij daar indertijd een beoordeeling over en spraken toen de verwachting uit, dat dit werk opgang zou maken. Dit is nu al spoedig bewaarheid! Gevaarlijk verkeerspunt. Voor korten tijd vestigden de A.N. W.B. en de K.N.A.C. de aandacht van het gemeentexbestuur van Goes op het uitzicht bij de wegkruising in den weg naar Kloetinge, ter hoogte van den spoorwegovergang, dat op den N.O. hoek wordt beperkt door struik gewas, en waar dan ook nog al eens aanrijdingen plaats hebben. Ver zocht werd een uifzichfsverbetering ter plaatse zooveel mogelijk' te be vorderen. In antwoord hierop ontvingen deze vereenigingen bericht, dat de grond op bedoelden hoek eenigen tijd geleden door het gemeentebestuur werd aan gekocht, in het belang van een goede uitvoering van het uitbreidingsplan, terwijl hef niet mogelijk is, dat een deel te eeniger tijd zal worden aange wend, teneinde te komen tot verbree ding van den Rijksweg ter plaatse; in verband hiermede kan een afdoende verbetering momenteel nog niet wor den aangebracht, doch het gemeente bestuur heeft besloten aan de bezwa ren zooveel mogelijk tegemoet te ko men door 't struikgewas eenigszins te laten wegsnoeien. Dronkenschap. De kantonrechter te Middelburg heeft N. G. v. V. te Goes wegens open bare dronkenschap, terwijl tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen sedert eene vroe gere veroordeeling van den verdachte wegens gelijke overtreding onherroe pelijk is geworden, veroordeeld tot f20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De S. D. A. P. De afdeeling der S. D. A. P. alhier schreef in haar laatste vergadering 26 nieuwe leden in. Ze telt thans 205 le den. Geslaagd. Aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen slaagde voor het propae- deutisch examen de heer W. Kake- beeke. „De Houten Ham". Het bovengenoemde tooneelstuk, dat gisterenavond door „Kunstvrienden' ten bate van het crisiscomïté werd op.- begint hef. U niesf, krijgt rillingen, U bent verkouden. Neemf direct bij de eerste verschijn selen Aspirin-Tableffen, welke erger voorkomen en de pijnen verdrijven. BIB&BM een'3 °P r I r& 8 831 de wereld Let op don oranjeband. Prijs 75 ets. gevoerd, trok wederom veel belang stelling, al was de zaal niet „uitver kocht" zooals wij gehoopt hadden. Dat was wel jammer in de eerste plaats om het goede doel en in de tweede plaats om de opvoering zelf, waarover het publiek weer enthousiast was. Openbare concerten. Gedurende het zomerseizoen 1932 zullen op de Groote Markt de volgen de openbare concerten gehouden worden: „Hosanna" 30 April, 26 Mei, 23 Juni, 21 Juli, 25 Augustus, 8 September. „Euphonia" 13 Mei, 10 Juni, 8 Juli, 2 Aug., 31 Aug., 23 September. Alle concerten worden gegeven des namiddags 8 uur. Bij ongunstig weder worden de vastgestelde data een week verschoven. Aardappel-inventarisatie. Bij de aardappelinventarisatie is ge bleken dat op 15 April aanwezig was 3 pet. van den begin-voorraad. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 20 biggen. Betalingen gestaakt. Het bankierskantoor van den heer 1. A. Risseeuw Johz., firma Sanderse 6 Co. te Oostburg, heeft de betalingen gestaakt. Gistermorgen bleef het kantoor gesloten. De heer Risseeuw, die ook correspon dent der Nederiandsche Bank is, zal bij de rechtbank te Middelburg surséance van oetaling aanvragen. Handelsregister. In de week van 4—11 April werd bij het bureau der Kamer van Koophandel aangifte gedaan van de volgende wijziging: Firma P. J. Poley Zoon, Oude To renstraat B 131 te Yerseke, handel in graan, peulvruchten, zaden, veevoeder en kunstmest. Uitgetreden venn. P. J. Po ley. De vennootschap onder firma ontbon den. De zaak wordt op denzelfden voet en onder denzelfden handelsnaam voortgezet. Eigenaar: W. Póley. Inventarisatie tarwe. Verwijzend naar de advertentie, opge nomen in dit nummer, brengen wij onder de aandacht van onze lezers, dat slechts tot 27 April a.s. gelegenheid is, zich als nog op te geven als lid der gewestelijke tarwe-organisatie en om opgave te doen van de bezaaide oppervlakte. Zij, die zich niet opgeven, zullen hunne tarwe niet kunnen leveren. W aterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeelandtot dijkgraaf van den Stroodorpe-polder (Zuid-Beveland) L. Th. Vogelaar te Krabbendijke; tot plaatsver vanger van den dijkgraaf van den Stroo dorpe-polder (Zuid-Beveland) Th. A Vo gelaar te Krabbendijke. PLAATSELIJK NIEUWS. 's HEER ARENDSKERKE. Coöp. Boerenleenbank. In de vergadering van de Coöp. Boe renleenbank, alhier, werd tot bestuurslid herkozen de heer Lindenbergh, terwijl in de plaats van den heer J. J. de Jager, die zich niet herkiesbaar stelde, tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer C. Minderhoud. Als plaatsvervangende be stuursleden werden gekozen de heeren K. Janse (aftr.) en N. Otte (aftr.). Uit het verslag over het boekjaar 1931 bleek o.m. dat het tegoed met bijgeschre ven rente op 31 December 1931 bedroeg f 368.242,28; aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f 55.200,'—, terugbetaalde voorschotten £31.438,20, uitstaande voor schotten op 31 Dec. 1931 f 255.357,80. In loopende rekening had de bank op 31 De cember 1931 te vorderen f288.914,73, de bank was verschuldigd op 31 December 1931 £200.878,79. In loopende rekening werd in 1931 ontvangen 1.102.502,65, en uitgegeven f 1.021.354,53. De winst over het 16e boekjaar bedroeg f 3580,90. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1931 325. Men bericht ons uit Utrecht, dat door de Nederiandsche Spoorwegen zal worden aanbesteed op 17 Mei a.s. het maken van een overbrugging over den spoorweg Roo sendaal—'Vlissingen bij K. M. 53/160 nabij het station 's-Heer Arendskerke. De kos ten hiervan worden geraamd op 67.000. KAPELLE. Ziekenhuisverpleging, In de ledenvergadering van de vereeni- ging Ziekenhuisverpl. deelde de voorzitter de heer A. J. van Liere mee, dat het be stuur hem tot voorzitter benoemde en dat de heer A. van der Have zijn benoeming, als besuurslid aanvaardde. De vereeniging is in 1931 verbazend toegenomen in ledental, dank zij de flinke medewerking van den bode en den heer A. J. Schipper. De penningmeester D. Ganseman, deel de mee in zijn verslag, dat de vereeniging in Jan. 1931 begon met 409 leden, 258 be talende en 151 niet betalende en eind Dec. klom dit tot 829 leden, 526 betalende en 303 niet betalende. Op het moment telt de vereeniging 1015 leden. Aan 9 werd een bedrag uitgekeerd van 467,30 voor ver- plegings- en ziekenhuiskosten. Aan pre mie's werden betaald door de leden 1329,30. Het kassaldo 1930 bedroeg f 263,58, de ontvangsten voor de afdeeling over 1931 265,86, zoodat het totaal bezit bedraagt £529,44, de uitgaven waren f 197,67, aldus een saldo van £331,77. Herkozen werden de aftredende be stuursleden M. Gelok en S. J. van Dijke, gekozen werd in de vacature Zuster Schef- fer, welke vertrokken is naar Amsterdam, Zuster A. Kuyper. Als secundus bestuurs lid werd gekozen de heer Q. van de Vrie. Tot leden van de controle-commissie werden aangewezen de heeren B. de Jonge, H. Ie Clercq en A. Meeuse. Bij voorkomende zaken werd het be stuursvoorstel aanvaardde om het 1000ste lid, enkele dagen geleden opgenomen, een vrijstelling te verleenen van drie jaren con tributie-betaling. Ook werd besloten op voorstel eveneens van het bestuur, mits daartoe vergunning verleend wordt van wege de centrale vereeniging, om van uit de kas van de afdeeling 10 pet. bij te dra gen voor de leden der afdeeling in de bij komende ziekenhuiskosten, tot een maxi mum-bedrag van ten hoogste f 10,—- voor het dienstjaar 1932. Aan het echtpaar Louwerse te Kapelle werd door het muziekgezelschap ,,Ons Ge noegen" een serenade gebracht, ter gele genheid van hun 55-jarige echtvereeniging. De heer M. Glas Jz., vice-voorzitter van het korps, complimenteerde de oudjes met dezen gelukkigen dag. KRUININGEN. Mej. A. A. Bottenberg, tijdelijk onder wijzeres aan de Chr. School te Oostdijk, is als zoodanig voor vast aangesteld. Voor de vacante betrekking van secre taris dezer gemeente, hebben zich 32 sol licitanten aangemeld. OVEZAND. Raadsvergadering. De raad vergaderde 18 April. Afwezig P. J. van der Slikke met kennisgeving. In verband met de vele uitgaven voor werk loosheidsverzekering enz., wordt besloten, de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen van 20 op 40. Aan het ge meentebestuur van Borssele zal worden verzocht, ook de havenrechten voor uien en aardappelen te verlagen. De verlaging der tarieven voor suikerbieten wordt voor deze gemeente van geen belang geacht. In de verordening op de veemarkt wordt eene bepaling opgenomen, dat het verbo den is, runderen op de veemarkt te bren gen, welke met wormbuiten zijn bezet. Be sloten wordt op de jaarwedde van den veldwachter dezelfde korting toe te pas sen als op die van burgemeester, secreta ris en ontvanger. Eene verordening betref fende het benoemen, bezoldigen enz. van den gemeenteveldwachter wordt vastge steld, overeenkomstig het door den Com missaris der Koningin ontworpen model. Voor het bezit van een diploma wordt f 25 toegestaan. Besloten wordt aan H. M. de Koningin ontheffing te vragen van de verplichting tot het helpen stichten van een ziekenbarak voor lijders aan besmet telijke ziekten. In verband met de nieuwe Drankwet, wordt besloten aan de Kroon te verzoeken, het maximum aantal verlo ven te bepalen op twee. Aan het adres van de gemeente Ooststellingwerf betref fende steunverleening aan den land- en tuinbouw, wordt adhaesie betuigd. WOLPHAARTSDIJK. De Emmabloem-collecte, alhier, heeft ruim f 88,— opgebracht. YERSEKE. De drijfriem. De bij de schelpenmaalderij van de fir ma Van der Endt werkzame L., had het ongeluk bekneld te raken tusschen een drijfriem en de poulie, met het gevolg, dat hij ernstige verwondingen aan de rechter hand opliep. Dr. Klinkenberg verleende de eerste hulp. Was verleden jaar om dezen tijd reeds een kwantum van omstreeks 10 millioen zaaioesters naar Denemarken en andere landen verzonden, nu zijn er nog geen 200.000 weg, en de vooruitzichten zijn niet gunstig. Noch Denemarken, noch En geland, noch Frankrijk geeft eenige hoop op gunstiger vooruitzicht. Was tot heden Yerseke een oase in de woestijn, thans is er ook malaise en erger dan ooit in de oester wereld. De verwachting tot den avond van 21 dezer luidt: meest matige wind uit uit Z. richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk eenige regen, weinig regen, weinig verandering in tempe ratuur. LICHT OP. Donderdag 21 April Vrijdag 22 April 7.37 uur 7.39 uur UIT DE TWEEDE KAMER. De motie Knot tenbelt. Het is de motie-Knottenbelt, betreffende maatregelen tot opheffing van de belem mering, welke tal van burgerrechtelijke overeenkomsten vormen om te komen tot een spoedige verlaging van de productie kosten en van de kosten van levensonder houd, gisteren al niet veel beter gegaan dan verleden week, toen deze motie zeer koel werd ontvangen en wat den vorm betreft scherp gecritiseerd. Het ging echter om meer dan om de motie in dezen vorm alleen; sprekers van verschillende fracties hebben de gelegenheid aangegrepen om langs de motie heen nog eens hun stand punt ten aanzien van de crisis en de mid delen om haar gevolgen zooveel mogelijk te beperken, uiteen te zetten. Prof. Slotemaker de Bruine (c.-h.) con stateerde, dat er drie verschillende midde len aan de hand worden gedaan om te voorkomen dat alles vastloopt. Van het eerste, inflatie, wilde hij niets weten; voor het tweede, een nieuwe economische orde, is z.i. de tijd nog niet gekomen. Van het derde, ook in de motie-Knottenbelt ge noemd, n.l. verlaging van het levensniveau, achtte hij de grondgedachte wel juist. Het parool „Geen loonsverlaging" is z.i. meer een dogma dan een uitvloeisel van econo misch inzicht. Anderzijds is loonsverlaging op zichzelf niet voldoende; de daling moet over de geheele linie plaats vinden door samenwerking van kapitaal, arbeid en on dernemer. De heer Slotemaker de Bruine kan ech ter niet instemmen met het geluid, dat hij zijdelings van den heer Knottenbelt ge hoord heeft tegen de sociale wetgeving en de collectieve contracten. Beide instituten mogen, naar spreker s inzicht, in geen ge val aangetast worden. Meer uit een agrarisch oogpunt bezag de heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) de kwestie. De prijzen van de landbouw producten moeten naar boven totdat ze loonend zijn, doch de kosten aan de pro ductie verbonden moeten gedrukt worden, vele productiekosten, als slachtprijzen enz., zijn n.l. te hoog. Van de antipoden, de heeren Wijnkoop c.-p.en Kersten (s.g.p.) zag de eerste slechts één uitweg: de proletarische revo lutie. Volgens hem vormt minister Ver schuur met de liberalen en de sociaal-de- WOENSDAG. Ze hadden bij ons thuis een heel gesprek over een rede, die mijnheer Vingerling vorige week in Kort- gene gehouden heeft voor de christelijke landarbeiders. In de courant stond, dat hij gezegd had, „de bakker zegt zelf hoeveel zijn brood moet kosten, maar de arbeiders moeten maar tevreden zijn met het loon dat zij krijgen". Buurman Lindeboom, die bij ons was, zei, dat hij het verkeerd vond, dat de arbeiders zoo voorgelicht worden. Een bakker kan maar niet zeggen, wat hij heb ben wil, want als zijn prijs niet concurree- rend is, dan gaan de klanten naar een an der. En soms is het zoo, net als het met de eieren was, dat er nog geld bijgelegd moet worden. Ik ben voor organisatie, zei buurman, maar ze moeten de zaak van twee kanten bekijken, anders wordt niets dan ontevredenheid gekweekt en de tijd is toch al donker genoeg. Vader zei toen, dat dit wel waar is. maar dat de loonen bij de meeste boeren in Zeeland toch al tijd erg laag geweest zijn, ook toen er goed geld verdiend wetd, en dat het daar om wel goed is als ze probeeren, dat eens wat te verbeteren.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2