De weg tot geluk Buitenland. PpoVlnclenieuWs Weigert namaak! N° 16 Maandag 18 April 1952 119* Jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2, buiten Goes 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Varsckijat Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOESCHE COllliANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17,30 No. 244 aevestiad te Goes. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel, Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Nederlandsch me morandum. Het Volkenbondssecretariaat heeft het memorandum der Nederlandsche regeering aan de Ontwapeningsconferentie openbaar gemaakt. Onze regeering wijst er op, dat niet al leen het aantal soldaten in werkelijken dienst, doch ook het aantal geoefende per sonen, die terstond gemobiliseerd kunnen worden, moet worden verminderd. Tegen over het bezwaar, dat door een beperking van de jaarlijksche lichting het democra tische beginsel van de gelijkheid van be handeling voor allen geschonden zal wor den, wijst onze regeering er op, dat het Nederlandsche volk volstrekt niet van oor deel is, dat de vrijstelling van een deel der bevolking van militaire dienstplicht door loting, tegen het beginsel van de ge lijkheid van behandeling ingaat. Onze regeering stelt zich voor dat men bij de conventie, hetzij maximumcijfers zal vaststellen voor het aantal personen, die in werkelijken dienst of onmiddellijk mo- biliseerbaar zijn, hetzij maximumcijfers zal bepalen voor hen, die jaarlijks in den mi litairen dienst ingelijfd worden. Verder stelt onze regeering voor, dat de conferentie maximumcijfers zal geven voor geweren, mitrailleuses, kanonnen, groot en klein, en tanks voor zoover de zware kanonnen en tanks althans niet ge heel worden afgeschaft; wordt een ver bodsbepaling voorgesteld om automatische contactmijnen op de hooge zee te leggen; eveneens, dat ieder bombardement uit de lucht, door welk middel ook, verboden zal zijn. Onze regeering merkt hierbij op, dat de eenige doeltreffende methode om de burgerlijke bevolking tegen de ellende van een bombardement te beschermen is een algeheele verbodsbepaling van het bom bardement uit te vaardigen. Het laatste hoofdstuk bevat het voor stel, dat jaarlijks een opgave zal moeten worden gedaan van het aantal géweren, mitrailleuses, kanonnen van een kaliber, kleiner van 5.9 duim en grootere kanon nen, tanks en pantserautomobielen. Het Kreuger-concern. Opzienbarende onthullingen. Svenska Dagbladet publiceert het ge rucht, dat de werkzaamheden van de com missie van onderzoek van het Kreuger- concern tot het opzienbarende resultaat hebben geleid, dat behalve de groote on regelmatigheden met de Italiaansche staats obligaties ook nog nog een dubbele be leening van stukken grond ten bedrage van ongeveer Kr. 100 millioen plaats gevonden heeft. Deze stukken grond liggen in Duischland. Kreuger bezat o.a. waarde volle perceelen grond in het centrum van Berlijn. Voorts staat het, volgens de laatste be richten in de Zweedsche pers thans buiten eiken twijfel vast, dat Ivar Kreuger Ita liaansche schatkistwissels ten bedrage van ver over de 300 millioen Kronen heeft la ten drukken. De stukken zijn in een gehei men kelder gevonden en zijn, volgens me- dedeeling van de „Dagens Nyheter" op Zweedsch papier gedrukt. Volgens het zelfde blad is een der namen, waarmede de stukken onderteekend zijn, op verschillen de manieren geschreven. De Italiaansche wissels zijn voorzoover valt na te gaan niet als zoodanig gebruikt en ook niet als •f 51 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Haar vingers klemden zich om de leuning van haar stoel. Zij berekende den afstand tusschen haar en het terras. Als zij slechts kon ontsnappen!Haar ledematen sche nen hun dienst te weigeren. Zij zat daar met de kleur van haar wanen geweken, haar starende oogen zagen slechts de puin- hoopen van haar vermeend geluk. Er wa ren drie oude vrijsters in de familie der Hinterleys de eene haar vaders zuster, de anderen verre bloedverwanten stijve wezens, met de zwakheden en vooroordee- len van een ongeleefd leven. Zij herinnerde zich nu, hoe zij zelfs in haar schooldagen was teruggedeinsd voor de gedachte, zich ooit in een dergelijken toestand te bevin den. En nu was zij plotseling daarin ge plaatst. Zij kon zich zelf oud zien worden, misschien in zekere mate haar waardigheid behoudend, maar eiken dag een beetje meer afgunstig en bekrompen, eiken dag meer aanmerkingen makend op het geluk van anderen. Er was slechts één Christo pher, en die was in het berceau met Myr- tile. Zelfs in haar bitterheid deed zij hem geen verwijten. Er waren honderd ver activa voorgesteld. Waarschijnlijk hebben zij nergens anders voor gediend dan om bij credietonderhandelingen als stille reser ve te dienen. Bij gesprekken en onderhan delingen zou Kreuger altijd op deze reser ve hebben gewezen, doch steeds onder het zegel der strengste geheimhouding, welke hij motiveerde met de groote politieke be langen, die hierbij op het spel stonden. In een hoofdartikel, dat de „Dagens Ny heter" aan deze zaak wijdt, eischt het blad dat de Zweedsche Justitie zal ingrijpen. Vlaamsche meerderheid. Overeenkomstig de nieuwe Belgische taalwetten hebben de recruten het recht, zelf te bepalen in welke taal zij hunne mi litaire opleiding wenschen te ontvangen. Van de lichting van dit jaar hebben thans 21.825 recruten de Vlaamsche taal, 18.688 recruten de Fransche taal en 276 de Duit- sche taal gekozen. Er blijkt dus een be langrijke Vlaamsche meerderheid in het Belgische leger te zijn. Breede Watering bewesten Yerseke, Ter aanvulling van het in ons vorig nummer vermelde, nog het volgende: Bij de mededeelingen deelde de voorzit ter, de heer C. D. Vereeke, o.a. mede, dat de peilingen geen reden voor ongerustheid geven. De basaltglooiïng te Schore is niet gelukkig uitgevallen. De sluizen houden zich goed; de muren vertoonen echter eenige afwijking. De leiding in de Poel is klaar tot het viaduct. Na toestemming van den Minister zal ook de afvoer langs den spoorlijn verbeterd worden. In het oosten wordt het delfwerk met kracht voortgezet, al is er stagnatie door den regen. De commissie voor het nazien der be grooting vond bij monde van den heer Oele, geen reden bijzondere aanmerkingen te maken. De minderheid betreurde, dat de post onderhoud wegen met f 13.000 ver minderd was. De commissie kan zich ver eenigen met de maatregelen om de afwa tering van het oostelijk deel te verbeteren. Blijken zij niet voldoende, dan kunnen andere maatregelen overwogen worden. De commissie stelt voor de koffietafel af te schaffen. De voorzitter deelde hierna mede, dat het dijkgeschot op f 17,50 per H.A. ge bracht was, voor de vroonen en vrijlanden zal het f 10,— bedragen. De begrooting sluit met f 197.989,15, waaronder een post onvoorzien van f 18.710,— De uit te voe ren werken zullen zooveel mogelijk aanbe steed, en is dit niet mogelijk, in eigen be heer gehouden worden. Op de pachten zal een totaal van f780,reductie gegeven worden. Voor de periodiek aftredende gezwore nen P. de Koeijer, P. Mol en C. Zandee, moesten drie aanbevelingen opgemaakt worden. Bij stemming werden de aftreden den weer nummer één geplaatst. Twee: de heeren: A. de Putter, D. Rouw en J. Wis se. Drie: de heeren A. C. Willemse, P. van Overbeeke en P. Scheele. Bij de rondvraag vroeg de heer Trimpe, Goes, of bij de delfwerken, die in gemeen schap met anderen worden uitgevoerd, geen werkloozen te werk gesteld kunnen worden. De voorzitter deelde mee, dat te Yer seke en te Kapelle reeds werkloozen aan den arbeid zijn. De heer Trimpe merkte op, dat dit bij werken is, in onderhoud bij den polder, hij doelt echter op de andere werken. De voorzitter zeide toe, dat het bestuur een en ander in overweging zal nemen. schillende wijzen, waarop zij hem verkeerd kon hebben begrepen. Zij had de dwaze vergissing begaan van vele jonge vrou wen. Zij had vriendschap en het verlan gen naar vriendschap van zijn kant gehou den voor het warmer en zeldzamer gevoel, dat zij zoo bereid was hem aan te bieden. Christopher, herinnerde zij zich, had haar zelfs gewaarschuwd in de villa te Monte Carlo nu meer dan een jaar geleden, dien avond toen zij tezamen op het terras had den gewandeld. Zij had die waarschuwing niet ernstig willen opvatten, en hij was nooit op dat onderwerp teruggekomen. Het was haar werkelijk voorgekomen, of hij Myrtile vermeed bij zijn bezoeken te Hinterleys, en zij had hem in gedachten daarvoor geprezen. Myrtile was lief en heel bekoorlijk, maar van welk nut kon zij zijn voor een eerzuchtig jong man als Christopher? Hoe kon zij zelf hem hebben geholpen met haar sympathie, haar maat- schappelijken invloed haar tact, om niet te spreken van haar groot fortuin! Het was vreemd, welke dwaasheden een man kon begaan ter wille van een gril! Zij kon het niet anders noemen Weldra stond zij kalm op en ging naar huis terug. Zij zocht haar kamer op, draai de den sleutel om en bracht daar vele mi nuten door. Zij telde die minuten niet, zij wilde er later nooit meer aan denken. Haar ellende duurde echter slechts kort. Haar trots kwam haar te hulp. Toen haar kamenier aan de deur tikte, had zij haar Concours-Hippique te Breda. Hemelvaartsdag nadert, de dag waar voor reeds lang te voren plannen worden gemaakt. Vrijwel niemand denkt er aan, dien heerlijken vrijen dag thuis te blijven en het concours-hippique, dat ook dit jaar weer op dien dag te Breda zal plaats vinden, biedt in ruime mate gelegenheid van de mooie paardensport te genieten. Dit concours belooft iets bijzonders te worden, want het programma geeft een duidelijk beeld van de grootsche wijze, waarop dit concours is opgezet; een be drag van niet minder dan f 1800,— aan prijzen! Reeds 's morgens om tien uur wordt een aanvang gemaakt met de Geschikt- heidsproef voor rijpaarden, een nummer, dat voor het eerst in 1931 op enkele con coursen in Nederland plaats vond. Naast de goede bouw en gangen van het paard wordt tevens beoordeeld of het paard voor onmiddellijk gebruik als rijpaard geschikt is. H. M. de Koningin schonk voor dit nummer een groote zilveren medaille. Zooals gebruikelijk is er weer een och tend-springconcours, waarvoor H. K. H. Prinses Juliana dit jaar een groote zilveren medaille schonk. Dit concours verheugt zich elk jaar in een zeer groot aantal deel nemers, waaronder ook de nieuwelingen op dit gebied debuteeren. Aan de nummers tuig- en trekpaarden, die gelukkig nog altijd in het teeken der belangstelling blijven, is een ruime plaats toegekend. Het nummer „schoonste rijpaard" brengt wederom een collectie paarden in den ring, die aller bewondering moet afdwin gen en ons de overtuiging schenkt, dat Ne derland nog inderdaad over prachtige rij paarden beschikt. In het middag-sprinconcours zullen de meest bekende springruiters van Neder land (ook Amazones) elkaar den alom be kenden „Beker van Breda" bekampen. Na dien zwaren strijd volgen dan twee jachtritten met eindwedloop; één voor volbloed-paarden en één waarbij die snelle paarden zijn uitgesloten. Deze nummers, waarvoor Z. K. H. den Prins der Neder landen een groote zilveren medaille ter be schikking stelde, hebben altijd de sympa thie der toeschouwers en zullen niet wei nig bijdragen tot het succes van het ruiter - tournooi te Breda. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den secretaris der vereeniging, adres: Baronielaan 21, Breda, Telef. 783. Brand te Middelburg, Vrijdagavond 9 uur werd brand ontdekt in een pakhuis staande aan de Korte Gee- re te Middelburg, waarin vlas, zaad, stroo en andere artikelen opgeslagen waren. Langs alle kanten sloegen de vlammen uit het pakhuis, dat geheel ingebouwd tus schen andere huizen staat, toen de brand weer met twee autospuiten en een motor spuit ter plaatse kwam. Het was de eerste maal, dat de gereorganiseerde brandweer voor een dergelijken brand kwam te staan, Na ongeveer drie kwartier was men den brand meester. De schade wordt door ver zekering gedekt. Ernstige aanrijding. Zaterdagavond is in de Walstraat te Vlissingen de melkslijter Kodde, die aldaar met zijn melkwagen reed, van achter aan gereden door een automobiel. De man is in zeer ernstigen toestand naar het zieken huis gebracht. De automobilist had wel omgekeken maar was doorgereden. De po litie stelde een onderzoek in en vond in een van de garages in de stad een bescha digden auto. De chauffeur, die daarmee had gereden, heeft bekend de aanrijding te hebben veroorzaakt. oogen reeds gebet en niets dan een smar telijke trek om den mond en een ver moeide houding verrieden haar lijden. Zij opende terstond de deur. „Meneer Bent is genoodzaakt terstond naar de stad terug te keeren, milady", kon digde de kamenier aan. „Hij laat vragen, wanneer hij u een oogenblik kan spreken". „Zeg meneer Bent, dat ik terstond be neden zal komen", beval haar meesteres. De kamenier ging weg en Mary wend de zich weer bezorgd naar den spiegel. Dit was een beproeving, waarop zij niet had gerekend. Haar vingers gleden over haar gelaat om de laatste sporen van droef heid te doen verdwijnen. Haar lippen be wogen zich, alsof zij een gebed prevelde. Zij deed inderdaad een beroep op zich zelf, op haar vrouwelijken trots. Toen zij de bibliotheek binnentrad, waar Christo pher op haar wachtte, wist zij, dat alle uiterlijke sporen van smart waren ver dwenen. „Christopher, je meent toch niet, dat je ons terstond weer wilt verlaten?" protes teerde zij. „En waar is Myrtile? Ik ver wachtte jullie beiden tezamen te zien." „Ik heb Myrtile verlaten, waar ik haar vond", antwoordde Chirstopher eenigs- zins barsch. „Wil je als je blieft mijn ge heim bewaren, Mary, en mijn bezoek ver geten?" o „Je bezoek vergeten?" vroeg zij verwon derd. „Myrtile houdt niet van mij", legde PLAATSELIJK NIEUWS. ELLEWOUTSDIJK. De aardappelvoorraad bij de verbou wers aanwezig op 15 April, bedroeg 1062 H.L., wat 7 Yi°/0 van den totalen oogst uitmaakt. 'a GRAVENPOLDER. „Ziekenhuisverpleging". De onderafdeeling 's-Gravenpolder voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord- Beveland, kwam Vrijdagavond in het café van den heer Zwartepoorte bijeen. De ver eeniging telt thans 256 leden. Tot secreta ris-penningmeester werd met algemeene stemmen benoemd de heer Th. de Klerk. Tot lid der controle-commissie werd na herstemming gekozen de heer H. Tolhoek. HANSWEERT. Felle brand. Vrijdagnacht is hier een felle brand uit gebroken in den manufacturenwinkel van den heer W. de Koster. In korten tijd was alleseen vuurzee en er kon van inboedel en inventaris niets worden gered. De in- wonenden konden zich nauwelijks redden. De brandweer, welke vlug ter plaatse was, moest zich beperken tot het blusschen van twee aan den overkant der straat gelegen huizen, welke reeds aan het branden wa ren, en waarvan de bewoners intusschen gevlucht waren. De brand in deze huizen was echter spoedig gebluscht. Het huis van de Koster is geheel uitgebrand. Al leen de muren zijn blijven staan. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. 's HEER ARENDSKERKE. Ziekenhuisverpleging. Vrijdagavond hield de afdeeling van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging al hier, haar algemeene vergadering, die door 13 leden werd bijgewoond. Uit de rekening en verantwoording over 1931 bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1161,55, waaronder een goed slot van 1930 ten bedrage van f224,60; totaal uitgaven waren f 847,03, zoodat een goed slot over 1931 viel te boeken van 314,52. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat het aantal leden thans gedraagt 470, waarvan 408 betalenden. Besloten werd over 1931 een bedrag van f 20,—' te be stemmen voor het reservefonds. Tot be stuursleden werden herbenoemd de heeren D. W. Lindenbergh en Jacs. de Schipper. KAPELLE. In het lokaal „Obadja" te Kapelle, werd onder voorzitterschap van den heer A. de Lange uit Goes, welke een openingswoord sprak, een propaganda-avond gehouden voor den Chr. Landarbeidersbond. Als sprekers traden op de heeren: Rup pert uit Utrecht, propagandist voor den Chr. Landarbeidersbond en de heer Kunst hoofdbestuurder van den Chr. Fabrieks- arbeidersbond. Aan het einde der vergadering traden verschillende leden tot de afdeeling Ka pelle toe. KWADENDAMME. Landbouwhuishoudcursus. Zooals reeds beknopt vermeld, werd Donderdag onder groote belangstelling, de eindles gehouden van den landbouwhuis houdcursus. De Zeer Eerw. Pastoor van Kwadendamme kon, na vragen uit de be handelde leerstof door mej. G. Crijns en de heeren Th. de Boo en H. L. K. Leijs, diploma's uitreiken aan: C. de Jonge, C. Christopher uit, „niet op de wijze, die ik wenschte. Het is nog juist met haar ge steld als vroeger. Ik dacht, dat het ver beelding was, waarvan zij nu wel zou zijn genezen. Maar dat is het volstrekt niet". Op dat oogenblik had Mary een hekel aan zich zelf om de blijdschap, welke zij gevoelde en welke plotseling het bloed sneller door haar aderen joeg, om het ge voel van zonderlinge, onbegrijpelijke ver lichting. Zij had een hekel aan de leugen achtige woorden, die zij sprak. „O, Christopher, het spijt mij zoo!" zei- de zij. „Ik begrijp het niet, maar het spijt mij heel erg". „Myrtile bemint Gerald", ging hij voort. „Zij zal hem haar geheele leven liefhebben. Zij is een van die vreemde schepsels, die nooit veranderen, wier liefde eeuwig blijft, wat ér ook moge gebeuren. Zij kreeg Gerald lief, toen zij in de auto stap te en wij haar meenamen langs den weg, over welks einde zij droomde. Zij houdt zooveel van hem, dat ik er niet zeker van ben, of zij mij in den grond van haar rein hart niet haat, omdat ik hen eens heb ge scheiden". Mary legde haar hand op zijn arm. Het akelig gevoel van vreugde was verdwenen. Zij was weer een vrouw, die slechts me delijden gevoelde met de smart van haar liefste. „Beste Christopher", smeekte zij. „Myr tile zal eindelijk wel de waarheid inzien. Gerald geeft niet om haar, niets om Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt. Depondt, C, Witkam, A. Zuidhof, C.Ver beek, J. Goense, P. Vermue, P. de Jonge, J. Remijn, A. Timmerman, J. Buteijn en C. Rijk. De Zeer Eerw. Pastoor van Ove- zand, die de leiding van deze les had, zei, dat het bij deze enkele cursussen in deze omgeving niet mocht blijven, maar dat nog steeds het ernstige streven was om voor de heele streek tot een centraal punt voor dit onderwijs te komen. Mej. C. Depondt bedankte voor het genoten onderwijs na mens de leerlingen. De heer Van der Klei sprak als afgevaardigde van het hoofdbe stuur van den L. T. B. De ass.-directrice van het Nijverheidsonderwijs wees op de moeilijke taak van de aanstaande huis vrouwen, die door het genoten onderwijs zeer vergemakkelijkt kan worden. De bur gemeester noemde, volgens het bekende gezegde, de kennis, die nu verkregen is, macht. De heer Mr. P. Dieleman, voorzit ter der Z. L. M., betoogde in een gees tige, maar ernstige toespraak, dat het platteland de grondslag en steun is van Godsdienst en Staat, en dat bij onderwijs er kans bestaat, dat ons land hierin een lichtend voorbeeld blijft voor de wereld. OVEZAND. Coöp. Boerenleenbank. Vrijdagavond werd alhier de jaarverga dering van de Coöp Boerenleenbank ge houden. Het aantal leden bedraagt 81. Op 31 December 1931 bedroegen de spaar gelden £70.168,05 en het tegoed in loo- pende rekening f 10.044,26. Het bedrag der uitgegeven voorschotten was einde 1931 f41.595,07 en in loopende rekening 16.770,30. De gemaakte winst over 1931 bedraagt f 621,89De rente voor spaar gelden is 3.3 Als bestuurslid werd her kozen de heer L. W. B. A. Mulder, als lid van den raad van toezicht de heer P. Koeman en als plaatsvervangende leden van den raad van toezicht de heeren P. J. van der Slikke en M. Sommeijer. RILLAND-BATH. Donderdagavond vergaderde de afdee ling Rilland-Bath der Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging, welke 1 Sept. 1931 werd opgericht, met- 243 leden, ver deeld over 78 gezinnen, thans telt 306 le den, verdeeld over 96 gezinnen. In 3 ge vallen werd de reglementaire uitkeering verstrekt. Tot leden der controle-commis sie werden benoemd de heeren: M. van Liere, voorzitter, Ds. J. Hetebrij, secreta ris-penningmeester en J. J. van Gorsel, commissaris. SCHORE. Door het bestuur der afdeeling Schore van de Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging, is tot voorzitter gekozen de heer A. Bierens en in diens plaats tot secreta ris de heer J. van Nieuwenhuizen. In de vacature in den gemeenteraad, ontstaan door ontslagneming van den heer G. Zoeteweij Jzn., is tot raadslid benoemd verklaard, de heer Johs. Zuijdweg Wzn. HILVERSUM GESTOORD? Wij ge ven gratis advies voor verbeteringJ. M. POLDERMAN, Goes, Telefoon 129. iemand ter wereld behalve om zich zelf en zijn genoegens. Zij zal dat wel leeren begrijpen. Denk er aan, ofschoon zij zoo verstandig is geworden en zich zoo goed in haar leven heeft geschikt, is zij eigen lijk nog maar een kind." „In een enkel opzicht zal zij altijd een kind blijven", antwoordde hij droevig. „Haar liefde zal altijd duren, of Gerald ze beantwoordt of niet". „Je hebt je werk nog", ging zij voort, een groot, heerlijk werk wacht je. En je vrienden. Neem dit niet zoo zwaar op, Christopher". Hij zag haar aan met een gedwongen glimlach. „O, ik zal het wel te boven komen", verzekerde hij haar. „Ik ben niet de eer ste man, wien zoo iets overkomt. Het is echter vreemd, dat het mij moest gebeu ren. Mijn gedachten over een huwelijk wa ren vroeger zoo geheel anders". „Is het dan niet mogelijk", waagde zij op te merken, „dat die gedachten de ver standigste waren?" „Verstand heeft zoo weinig in het le ven te beteekenen", antwoordde hij som ber. „Ik zou geheel andere plannen heb ben gemaakt, als het mogelijk was ge weestNu, ik moest je even spreken, Mary. Je bent zoo lief voor mij geweest, als ik ook wel had gedacht. Nu wil ik gaarne weggaan, zonder dat iemand mij ziet. Dat neem je mij niet kwalijk?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1