De jeugd en de gevaren van het verkeer Lrand-en Tuinbouw W etenscbap Gemengd Nieuws VBRKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.B. 6e Les. Loop of speel niet op hef rijwielpad! keerd, want nu kunnen de fietsers ANWB toeristenbond voor nederland Spelen op den rijweg is gevaarlijk. Dat heeft de vorige les geleerd. Maar ook op een rijwielpad behoor je niet te loopen of te spelen. Verscheidene wegen hebben naast den rijweg een afzonderlijk fietspad, dat uitsluitend voor de fietsers be stemd is. Auto's, motorrijwielen, wa gens en karren hooren op den rijweg thuis en de wandelaars op het trottoir of voetpad Op het rechter plaatje spelen twee kinderen met hun autoped zooals het niet mag en dat zijn natuurlijk Piet en Annemie weert Zij hebben zich ge waagd op het fietspad en dat is ver- daar niet rijden. Zie maar hoe de voorste fietser wijst, dat ze naar rechts op het voetpad moeten gaan, waar de jongen met zijn hoepel al is. Piet en zijn zu3je veroorzaken dus gevaar, ten ^eerste voor zich zelf, want ze geraken onder de fiets, als die moet uitwijken voor een auto op den weg en ten tweede zijn ze een gevaar voor de fiet- sajT,, sers, die kans loopen op den rijweg door een auto te worden aangereden. Speel met je autoped, of met je hoepel niet op den rijweg en niet op het fietspad; kies bij voorkeur voor deze en andere spelen een speelter rein, of een gedeelte waar geen ver keer is en kom met de autoped nooit in het drukke verkeer, ook niet op de trottoirs, want dan hebben de voet gangers er last van en dan kan de po litie de autopeds wel eens heelemaal verbieden. Als er langs een weg wel een fiets pad maar geen voetpad is, dan loopt de wandelaar het veiligst op den rij weg, of op het fietspad, maar dan moet hij de noodige ruimte laten aan het rijverkeer en moet hij van het fietspad afgaan op de tijdige waarschu wing van een wielrijder. Bestrijding van emelten. Daar van verschillende plaatsen, weder om de aanwezigheid van emelten in gras land wordt gemeld, vestigt de Planten- ziektenkundigen Dienst de aandacht op de bestrijding van deze vaak zoo schadelijke larven. Emelten, ook wel eemt of grauwe worm genoemd, kunnen met succes bestreden worden, door het uitstrooien van een mengsel van Parijsch-groen met tarwe zemelen. Per H.A. worden gebruikt 25 K.G. zemelen en 1 K.G. Parijsch-groen. De droge zemelen worden zeer zorgvul dig met het Parijsch-groen gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel ai knee- dend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakke lijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoon lijk is 0.6 liter water per K.G. zemelen noodig, maar deze hoeveelheid kan va- rieeren. Het mengen en bevochtigen kan geschieden in kuipen. Om morsen te voor komen moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in de trommels die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst droogge- mengd worden en daarna wordt water toe gevoegd. Nakneeden van de massa is noo dig, daar ze in de machine gaat klonteren. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waar op het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen ze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uit strooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan re sultaat, dan kan den volgenden dag, wan neer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien ge schiedt in den namiddag, de emelten ko men n.l. des nachts alleen boven den grond. Om na te gaan of emelten aanwezig zijn, kan men hier en daar enkele zoden onderzoeken op de aanwezigheid van emelten. Gemakkelijker gaat dit door op verschillende kleine plekjes op den akker een kleine hoeveelheid benzine op den grond te gieten. De emelten komen dan binnen zeer korten tijd naar boven. Pa- Marïe, twee meisjes, die eens de zij nen geweest waren, maar waarmee hij gebroken had, omdat zij hem niet de rustige zekerheid gaven, die hij ge loofde, dat eens „de" vrouw hem ge ven zou.... Zijn voorgevoelen in „Drieënvijftig" was geen vergissing gebleken; het paard overtrof zelfs zijn goede ver wachtingen. Hoewel tamelijk licht ge bouwd, en eenigszins hol van rug, was het zeer sterk, en had een bijzonder groot uithoudingsvermogen. Voor- en achterhand waren zeldzaam krachtig ontwikkeld en maakten het tot een eerste klas looper en springer. Ook haar karakter was buitenge woon lief, speelsch en dartel, en spoe dig was zij de favoriet van het geheele Eskadron. De Stille hield van zijn paard.... en de anderen wisten dit.... II. Met de armen leunend op het houten hek voor zijn ouderlijke woning, zag de Stille uit over den landweg, die naar het dorp leidde, en vanwaar, omstreeks dezen tijd, de postbode met de avondbladen komen Smoest. De avondbladen, die weer vol -zouden staan, met berichten over den wereld oorlog. Nog steeds was hij huzaar, want de mobilisatie had hem in dienst gehou den, maar elke maand kreeg hij acht dagen verlof, die hij dan telkens, zoo als ook nu, bij zijn ouders doorbracht. Sinds zijn gevecht met den Kromme, .waren reeds twee jaar verloopen, en was er heel wat veranderd in het Es rijsch-groen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voorzorgsmaatregelen worden genomen om inademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het afwegen van Parijsch-groen en het mengen, een doek voor den mond te binden en kleine wattenpropjes in den neus te doen. Wanneer de massa vochtig is, kunnen doek en watjes verwijderd wor den. De menger moet geen open wonden hebben. Na de behandeling worden de handen goed gereinigd. Er moet voor ge zorgd worden, dat geen vee van het klaar gemaakte mengsel eet. Is bij het klaarma ken eenig materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Zekerheids halve houde men het vee 3 weken uit de behandelde weilanden, bij regenachtig weer zijn 2 weken voldoende. Op bouw land mag het mengsel niet worden inge- egd. Steeds ga men na, of het middel suc ces heeft opgeleverd en ook of er nog veel levende emelten in den grond zijn achtergebleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de behandeling op een gun stiger tijdstip. Zij die bezwaar hebben te gen het gebruik van het giftige Parijsch- groen, kunnen gebruik maken van het veel minder giftige kiezelfluoornatrium, in de zelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwerking daarvan is lang niet zoo snel en dus ook niet zoo zeker. Nadere inlichtingen zijn gratis te beko men bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzame ambtenaren. Genezing der wonden. Oorlogservaringen. In Entomologische berichten deelt mej. M. N. Stork een en ander mede uit een artikel van nu wijlen dr. W. S. Baer, voor komende in „The Journal of Bone and Joint Surgery". Tijdens den laatsten wereldoorlog werd dr. B. getroffen door het feit, dat twee soldaten, die met beenfracturen en diepe vleeschwonden zeven dagen onopgemerkt op het slagveld gelegen hadden, zonder koorts en verschijnselen van sepsis of bloedvergiftiging in het hospitaal gebracht werden. Groot was zijn verbazing, toen, bij het blootleggen der wonden, deze dui zenden maden bleken te bevatten. Nadat deze maden verwijderd waren, ontwaarde kadron. De Kromme was gedetacheerd naar het 4de Regiment, de meeste an dere ouden waren eveneens verdwe nen, maar de Stille was gebleven, en met hem Wilma, zijn lievelingspaard, waaraan hij zich mettertijd steeds meer gehecht had Regelmatig stappend was intusschen de postbode aangekomen, en had hem, onder enkele vriendschappelijke woor den, de avondbladen en twee brieven overhandigd, met een groet dan ver der gaand. Verwonderd bezag de Stille beide hem geadresseerde brieven. De één was afgezonden door Wim Klein, één zijner jongere mede-korporaals, en de andere door Dr. de Graaf, de Regi- ments-veearts. Hoewel hij met dezen officier zeer vriendschappelijk omging tijdens een detachement in Brabant waren zij, door hun gemeenschappe lijke liefde voor het schaakspel, meer intiem geworden kon hij toch niet begrijpen, wat dezen nu reden was om te schrijven. En meer nog bevreemdde hem den brief van zijn collega, welke hij ook het eerst opende, in enkele oogenblikken dan het geschrevene overziend. Een vale bleekheid overtoog, onder het lezen, zijn gebruind gelaat, en ter wijl het witte velletje papier zijn be vende vingers ontglipte, verwrongen zich smartelijk zijn mondhoeken Krampachtig balde hij dan zijn sidde rende vuisten, ze strekkend in de rich ting van het dorp, waar, vèr achter, zijn garnizoen lagTot zich zijn oogen sloten, en hij steunend de han raen, dat deze wonden gevuld waren met prachtig rose granulatie-weefsel. Reeds eerder nu was door militaire art sen vermeld, dat maden, die soms in won den gevonden werden, onschadelijk leken te zijn, ja, dat zij de genezing misschien zelfs bespoedigen. Eén van hen gebruikte zelfs in het hospitaal maden, om ziek weefsel te laten wegeten, maar na den oor log werd deze methode niet meer toege past. Dr. B. onderzocht de bruikbaarheid van maden in gevallen van beenmergontste king, bij wonden, die bij antiseptische be handeling niet wilden heelen. In Septem ber 1928 deed hij de eerste experimenten met maden o.a. van de Goudvlieg of Groene Keizersvlieg (Lucilia caesar L.) en van de Schapenvlieg (Luciliasericata Mei gen) Acht en negentig gevallen werden sindsdien met succes behandeld. Aanvankelijk bracht hij ongesteriliseer de maden in de wonden. Daar toen in ver schillende gevallen tetanus-bacillen in de wonden gevonden werden, bleek het nood zakelijk te werken met steriele maden, die vóór het gebruik, als ze één dag oud wa ren, op de aanwezigheid van aërobe en anaërobe bacteriën onderzocht werden. Over de wond werd een soort kooitje van gaas aangebracht, waarbinnen de 2 dagen oude, steriele maden gebracht werden. Het bleek, dat een wond, waarin sedert 3 a 3 dagen maden waren, alkalisch werd, wat waarschijnlijk van belang is voor de doodende werking op de bacteriën. Bovendien vertoonden deze maden de merkwaardige eigenschap, alléén het doo- de of zieke weefsel weg te eten en het gezonde onaangetast te laten, waardoor regeneratie van het verwoeste deel weer mogelijk wordt. De verduistering van f24.000. Over de verduistering van f24.000 door den administrateur van „De Een dracht', meldde men nader: Het bedrag van f24.000 zal, indien de algemeene vergadering der vereeni- ging er haar goedkeuring aan hecht, kunnen worden teruggebracht tot f 17000 door terugvordering van de pensioenpremies, waartoe bereids in enkele instanties vergunning is ver kregen. De coöperatieve vereeniging de Een dracht heeft beproefd, zich tegen het verlies van het verduisterde bedrag te dekken door met de familie van H. een notarieel contract aan te gaan waarin werd vastgesteld, dat de fa milie in de gelegenheid zal zijn, de verdwenen gelden aan te zuiveren onder uits/uitend voorwaarde, dat de politie niet zou ingrijpen en dat geen openbaarheid aan het geval zou wor den gegeven. Daar intusschen de ju stitie toch kennis heeft gekregen van het geval, vervalt dit contract en komt de schadepost geheel ten laste van de vereeniging. De verduistering is aan het licht gekomen, toen het bestuur in ver band met een andere aangelegenheid voor het eerst een algeheel accoun tantsonderzoek heeft laten instellen. Door alle vroegere balanscontroles is H. zonder moeite heengeglipt. De laatste maanden was H. reeds niet meer in dienst van de Eendracht. Ernstige vechtpartij. Woensdag had in de Willemstraat te Rotterdam een ernstige vechtpartij plaats gehad tijdens welke twist de werklooze binnenvaartschipper P. zijn schoonvader met een groot brood mes gestoken heeft, waardoor de man vrij ernstig werd gewond. De schipper woont met zijn vrouw op de tweede étage van het pand, terwijl zijn schoonvader beneden woont Reeds meermalen was er ruzie ontstaan tusschen beide mannen en den voor het hoofd brachtToen hij even zoo gestaan had, zakten zijn ar men weer, en zocht hij, met vochtige oogen, het velletje papier, dat ritse lend, uit zijn handen weggewaaid, was blijven hangen in een rozenstruik Moeilijk stappend ging hij het halen, streek het glad, en herlas het weer, vele malen, met trillende vingers en bevende armen het vóór zich houdend. De Kromme was bij het Eskadron teruggekomen, voor enkele dagen, en had nog dienst meegedaan. En toen hem gevraagd werd, welk paard hij vroeger bereden had, was zijn ant woord geweest: „Drie-en-vijftig". En niemand had geweten dat hij loog. Pen derden dag liet de luitenant het Pele- ton bij den Slag halt houden, rusten, en stuurde toen eiken ruiter afzonder lijk naar huis. Dat was den Kromme zijn „kans" geweest. Bijna een uur na de anderen, kwam hij, zonder paard in de kazerne. „Drie-en-vijftig" lag dood in de duinen, was gestruikeld en had haar nek gebroken, naar hij zei.... „O, God, Kromme", kreunde de Stil le, „je hebt je kans gehad... en haar gebruikt.... O, Wilma, Wilmadat jij, onschuldig dier, het slachtoffer moest worden, van een fout van je baas...." Langzaam stak hij het schrijven in zijn borstzak, het andere daar uit ha lend, en het eveneens openend. „Geachte Warrega", schreef de dok ter, „er is hier een ongeluk gebeurd dat jouw van zeer nabij aangaat, en waarover je mij misschien eenige in lichtingen kunt verstrekken. Naar ik mij herinner, was je zeer gehecht aan wel voornamelijk doordat de schoon vader partij trok voor zijn dochter, wier huwelijk niet gelukkig moet zijn. De schipper behandelde zijn vrouw niet al te best, maakte dikwijls ruzie met haar en dronk een flinken borrel. Gistermiddag was weer een ruzie ont staan over een kleinigheid. Toen konden de partijen nog gesust wor den. Woensdag echter daagde de schipper zijn schoonvader weer uit eens boven te komen, aan welke uit daging deze gehoor gaf De man storm de naar boven, waar weldra een ernstige vechtpartij ontstond. Plot seling greep de schipper een groot broodmes van de tafel, waarmede hij zijn schoonvader in de zijde stak. De man moest naar het ziekenhuis over gebracht worden. De dader werd later door twee po litieagenten in zijn woning gearres teerd. Het was geen „dienst". Dat mannen die zijn aangewezen om de orde tc handhaven, ook wel eens elkaar „dwarszitten" bleek in de laatste zitting van den Krijgsraad. Een marechaussee van de IVe Di visie, gedetacheerd te Enschede was door een wachtmeester-titulair „op de bon" gezet wegens het niet opvol gen van een dienstbevel. De wacht meester wilde zich wasschen en moest daarvoor een emmer gebruiken die beklaagde reeds in de hand had. Erstgenoemde nam echter ook Jen emmer vast en ge/astte den mare chaussee dezen los te laten. Aange zien bekl. dit niet beschouwde als een dienstbevel gaf hij er ook geen ge volg aan, dies stond hij heden terecht als dienstweigeraar. De auditeur-militair vroeg veroor deeling tot 3 dagen gev. straf voor waardelijk. De krijgsraad sprak cch ter beklaagde vrij. Twee mannen verdronken. Woensdagmiddag om vijf uur is in de haren te Grave een roeibootje om geslagen, waarin de 25-jarige gehuw de Ketterings uit Grave en de 17-ja- rige H. v. d. Hoven uit Velp bij Grave werkten. De beide mannen geraakten te water. Na eenigen tijd slaagde men er in v. d. Hoven op den wal te krij gen. Men heeft geruimen tijd ge tracht de levensgeesten bij hem op te wekken, doch dit is vruchteloos geweest. Ook K. is verdronken. Het trottoir opgereden. Woensdagmiddag is te Hillegom een Ford-auto door een defect aan de stuurinrichting gezwenkt en het trottoir van de Weeresteinstraat op gereden. Daar speelden drie kinde van den heer L„ die allen zijn aan gereden en daardoor vrij ernstig ge wond. Zij zijn allen naar de Maria- stichting te Haarlem gebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. De politie heeft de auto die zoo goed als geheel vernield is, in beslag ge nomen. De bestuurder had een kleine wond aan zijn hals. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Hij zou met een vaart van 50 K.M. per uur heb ben gereden. Door stoomtram gegrepen. Woensdag is te Mierlohout (N.-B.) de ongeveer 25-jarige J. Overzier, die zich naar de kerk begaf, door een stoomtram uit Helmond gegrepen. De ongelukkige, die hardhoorend is, werd een eind meegesleurd. Met zware hoofdwonden en een beenbreuk werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis te Helmond ver voerd. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Noodlottige val. Te Schijndel viel de circa twin tigjarige Van Zutphen van zijn fiets en kwam zoo ongelukkig met zijn hoofd op een hek terecht, dat de dood onmiddellijk intrad. Lindbergh's zoontje. Lindbergh heeft machtiging gege ven tot het doen van de mededeeling zegt het officieele door de politie van New Jersey uitgegeven bulletin, dat door advertenties in dagbladen berichten zijn gewisseld tusschen zijn gezin en de ontvoerders en dat het contact gehandhaafd bleef tot een slotregeling was getroffen voor de betaling van het losgeld door een be middelaar op het kerkhof van „Bronx" Zooals reeds gemeld, wordt aangeno men, dat die bemiddelaar dr. Condon was, een bejaarde proffessor, die een aantal advertenties in de bladen plaatste en die verhaalde hoe hij de ontvoerders het geld heeft betaald, dat Lindbergh hem had gegeven. Dr. Condon, die als bemiddelaar is opgetreden tusschen Lindbergh en de ontvoerders van het kind, heeft weer een geheimzinnigen tocht onder nomen, na afloop waarvan hij ver klaarde in contact met de bandieten te hebben gestaan. Hij zeide geen nadere mededeelingen te kunnen doen, omdat hij waarde aan zijn leven hechtte. Voor zijn vertrek ontving dr. Con don de geruststellende mededeeling dat hij volkomen de vrije hand zou hebben in zijn onderhandelingen. Zelfs kolonel Lindbergh hield zich af zijdig. Condon had twee handtasschen bij zich, dezelfde, die hij bij zijn laatsten tocht had meegenomen. Naar de „New York News" meldt, had de politie van New York Lind bergh den raad gegeven niet het losgeld van 50.000 dollar aan de ont voerders uit te betalen. Toen Lind bergh bleef aandringen, heeft de po litie alles gedaan om de uitbetaling te beletten, daar zij voorzag, dat Lind bergh zou worden bedrógen. De po litie wilde vrij spel hebben, doch Lindbergh verzocht, niet tusschenbei- de te komen. Korporaal doodgeschoten. De korporaal bij de Rijksweer te Wuerzburg Hans Richter, kwam te laat van zijn verlof in de kazerne terug. Teneinde straf te ontloopen, wilde hij over den muur van de ka zerne klimmen .waarbij hij door een schildwacht werd opgemerkt en aan geroepen. Toen hij op de herhaalde sommatie geen antwoord gaf, meende de schildwacht, die hem door de duisternis niet goed kon zien, met een inbreker te' doen te hebben en vuurde. De korporaal was op slag dood. Vergeten juweelen. Een makelaar in diamant uit Hat- ton Garden, voorzien van een para- pluie en een portefeuille, begaf zich dezer dagen op het station Picca dilly Circus te Londen van den tun nelspoorweg in een telefooncel. Toen hij de cel verliet, dacht hij om zijn parapluie, maar de portefeuille liet hij liggen. Toen hij het gemis ontdekte en terugkeerde, was de portefeuille verdwenen. Zij bevatte voor een waar de van 10.000 pond aan juweelen. De firma, aan wie de kostbare steenen behooren, heeft 100 pond uitgeloofd voor hem, die ze haar terugbezorgt Chineesch generaal vermoord. Uit Charbin wordt gemeld, dat ge neraal Ting Tsjau, de commandant van de troepen, die strijden tegen de Kiringtroepen en aangeworven werden om de nieuwe regeering van Mands- joerije omver te werpen, te Ilan door zijn onder-bevelhebbers is vermoord. Ting Tsjau zou zich de ontevreden heid van zijn aanhangers op den hals hebben gehaald, omdat hij niet anti- Japansch genoeg is. je paard en ik hoop dus, dat het je niet te zeer treffen zal, als ik je mee deel, dat het gestorven is. Als slacht offer van een ongeluk of een verre gaande roekeloosheid. De huzaar, on der wien „Drie-en-vijftig" in de dui nen, bij afzonderlijk rijden, doodgeble ven is, verklaart, niet langer dan ge oorloofd, gedraafd en gegaloppeerd te hebben, en wijt het ongeluk, aan haar zwakte in de voorhand, waardoor zij gestruikeld is, en haar nek gebroken heeft. Daar dit nu werkelijk gebeurd is, doch het paard ook verschijnselen vertoont, als was het doodgereden, is het geval zeer moeilijk te beoordeelen. Ik wil ook geen lichtvaardige uit spraak doen, daar je begrijpen zult, wat er voor den betreffenden man op het spel staat; mogelijk zes maanden gevangenisstraf. Sein mij dus s.v.p. per omgaande: was 53 zwak in de voor hand of niet. Dit schrijven is natuur lijk strikt persoonlijk en onder de strengste discretie. Groetend, Dr. de Graaf." Droevig glimlachte de Stille. „Zwak in de voorhand," mompelde hij, „je was volmaakt Wilmavol maakt..." Voorzichtig stappend, op haar vilten sloffen, was intusschen zijn oude moe der het grintpad af en het grasperk over gekomen. Kuchend, om zijn aan dacht te wekken, legde zij dan haar hand op zijn arm. „Slecht nieuws, Jan?" vroeg ze zacht, „Wilma is doodgereden, moeder,'' antwoordde hij moeilijk. Even zag ze naar hem op, zijn eenige vertrouwde, die wist van al zijn weder varen, en als bij intuïtie vroeg ze: „Ex pres, Jan?.... door den Kromme?.... Hij antwoordde niet. „Expres, Jan?" drong ze. „Het... het zal.... een ongeluk ge weest zijn, moeder," stokte zijn stem, „ze.... ze was wat zwak.... in de voor hand Even nog, zochten haar oude oogen zijn gelaat af..... toen gingen ze schit teren, met een vreemden, vollen, die pen glansen terwijl zij zacht zijn arm drukte, drupten twee groote tra nen, langzaam neer, op haar rimpelige wangen.... Honderd mijlen Westelijker, liep dienzelfden tijd, met voorovergebogen hoofd, een huzaar in stalpak, zijn nau we cel heen en weer.... Heen en weer.... heen en weer.... Drie passen heen, en drie passen weer.... Leelijk, als zijn lichaam, was ook zijn ziel, maar toch was nog niet uit gedoofd in hem, de Goddelijke vonk, die gloeit, diep in eiken mensch, hoe verdorven ook.... En die vonk nu, flitste telkens fel op.... óf, om misschien nog eens aan te wakkeren tot een warmen gloed.... óf, om mogelijk voor eeuwig gedoofd te worden.... Er was nog een kleine kans.... Dat had hij begrepen.... ge voeld, meer.... Maar over die kans be sliste iemand.... die alle reden had hem te haten.... „O moeder.... moeder...." steunde hij telkens weer....

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 3