Stadsnieuws ProvincieoieuWs WEERBERICHT. DE LOCAALSPOOR. Een commissie benoemd. De Spoorwegen zullen bij stopzetting de subsi dies met 15 pet. verlagen. Naar men zich herinneren zal, werd 2 Febr. l.i., op initiatief van den bur gemeester van Goes, den heer Haje- nius, een vergadering belegd van be sturen van gemeenten, polders en wa terschappen, ter bespreking van de geruchten over het stopzetten van het personenvervoer bij de locaalspoor op Zuid-Bevcland. Op deze vergadering bleek, dat de vertegenwoordigers van genoemde besturen, vóór stopzetting van het personenvervoer met uit zondering van de lijn Goes-Hoede- kenskerke zouden te vinden zijn, indien daartegenover dc Ned. Spoor wegen hen zouden ontheffen, even tueel gedeeltelijk, van de verplichte subsidies. De vertegenwoordiger van de N.S., de heer Verschoor, chef van beweging, gaf te kennen, dat de N. S. eveneens voor de bedoelde opheffing was, daar het personenvervoer een tekort geeft van plm. f 100.000. Tot slot werd een en ander uitgedrukt in een motie. i'hans had, Dinsdagmiddag, in Goes een tweede vergadering over dit on derwerp plaats. De burgemeester van Goes, de heer Hajenius, presideerde de ver gadering. Aanwezig waren voorts wet houders en secretaris van Goes; de heeren Stieger en Van Bommel van v':>ten, leden van Ged. Staten, de heer Massee, lid van den spoorwegraad, en 19 gemeenten- en 29 polderbesturen. Deze vergadering was belegd, naar aanleiding van een schrijven van de Ned. Spoorwegen, waarin er op gewe zen werd, dat de eerstgenoemde ver gadering niet tot een bepaalde con clusie kwam, en dat de N. S. gaarne een en ander in concreten vorm had. Opgemerkt werd daarbij, dat slechts zeer bescheiden wenschen betreffen de verlaging der verplichte subsidies in overweging konden worden geno men. Na opening en mededeeling van een en ander, stelde de heer Lenshoek, Kloetinge, voor, om uit de vergadering een commissie te benoemen, die dan kan trachten met de N. S. tot overleg te komen. De vergadering stemde met dit voorstel in. De heer Ermerins, burgemeester van Baarland, merkte op, dat hij gaarne iemand uit zijn streek in de commissie had, omdat hij vreesde, dat Baarland anders in het gedrang zou komen. Mogelijk, dat dan ook b.v. de autobus sen Baarland zouden laten schieten. De heer Meulenberg, Eilewoutsdïjk, had gaarne een beslissing voor 1 Mei, opdat bijtijds ook de polders de kwes tie kunnen bespreken. De heer Verschoor merkte op, daf de N. S. eveneens op spoed prijs stelt De heer Schouten, 's Gravenpolder, «■zou gaarne zien, dat die commissie ook nagaat of niet te veel subsidie betaald is, hetgeen z.i. het geval moet zijn. De heer Verschoor gaf toe, dat de subsidie begroot werd, naar aanleiding van een leening die a 61 /g pet. voor den aanleg moest gesloten worden. Deze leening werd nu wel tegen 5 pet. geplaatst, doch daartegenover staat, dat het bedrijf buitendien jaarlijks nog een tekort had van meer dan een ton. Intusschen wil de N. S., zooals zij reeds te kennen gaf, kan het personen vervoer gestaakt worden, tot verlaging der subsidie over gaan. Gedacht was aan verlaging van 15 pet. De heer Schuilwerve, Kortgene, wees ter op, dat zijn gemeente de subsidie verleent op voorwaarde, dat de exploi tatie binnen 20 jaar niet stop gezet zou worden. Zal dit wel het geval zijn, dan acht Kortgene zich van de subsi die ontheven. De heer Slegt, ,Hoedekenskerke, vroeg, gezien de N. S. slechts „zeer bescheiden" wil tegemoet komen, of het de moeite voor de belanghebben den op Zuid- en Noord-Beveland wel loont, de opheffing te overwegen. Hij wil dan liever den geheelen dienst be houden. De heer Raas, 's Heerenhoek, uitte zich in gelijken geest. Als de N. S. den dienst wil stopzetten, laat zij dan met flinke voorstellen .komen, dan kunnen dc gemeente- en polderbestu ren dadelijk beslissen. De voorzitter merkte op, dat de be doelde commissie geen zeggenschap zal krijgen, doch slechts tusschen bei de partijen overleg zal plegen. Na een opmerking over de onpracti- sche diensten der locaalspoor, merkte de heer Verschoor op, dat met de klachten, die inkwamen, steeds zoo veel mogelijk rekening gehouden werd. Aan allen was echter niet te voldoen, ook omdat de N. S. tot de overtuiging gekomen is, dat een economisch be staan niet mogelijk is. De heer Bleiswijk Thierens Verhagen wees op het bezwaar, dat bij stopzet ting Noord-Beveland geheel geïsoleerd zal zijn. Want een busdienst mag ook niet onderhouden worden. De heer Verschoor merkte op, daf dan natuurlijk het bezwaar van de N. S. tegen een autobusdïenst verval len zou. Wat de actie tegen de subsi dies betreft, wees spr. er nog op, dat dit slechts aflossing is van het groote bedrag, meer dan een millioen, dat de BESTRIJDT DE TUBERCULOSE. Koopt op 19 April het „Emmabloempje". Uw dubbeltje, en dat van anderen, vor men jaarlijks een macht van honderddui zenden guldens in den strijd tegen deze zoo gevreesde ziekte! N. S. reeds voorgeschoten heeft. De vergadering ging hierna over tot het benoemen der bedoelde commis sie, die als volgt werd samengesteld; Hajenius, burgemeester van Goes; Stie ger en Van Bommel van Vloten, leden van Ged .Staten; Mr. Mes, burgemees ter van Heinkenszand; Rutgers, burge meester van Borssele; Zandee, burge meester van Kloetinge en Schuilwerve, burgemeester van Kortgene. 1 Toen duidelijk uiteen gezet werd. dat de N. S. slechts 15 pet. wil ver lagen bij geheele stopzetting, zeide de heer v. d. Poest Clement, Nisse, dat z.i. de vergadering moest eischen, de 15 pet. terug te krijgen over de jaren, dat reeds te veel betaald is. Zij werd berekend voor een kapitaal tegen 6V2 pet. rente. Er is uitdrukkelijk bepaald, dat een lagere rente aan de gemeente en polderbesturen ten goede zou ko men. Zou de rente hooger worden, dan behoefde niet meer betaald te worden. De heer Ermerins kan op deze voor waarden niet voor opheffing zijn. Baai- land zou dan slechts ruim 40 gulden minder subsidie betalen. De heer Verschoor zeide, dat de heeren over terugbetaling niets ,te eischen hebben. Zij hebben zich ver bonden de bepaalde subsidie te beta len; van de genoemde bepalingen die door Ged. Staten aan gemeente- en polderbesturen kenbaar gemaakt moe ten zijn weet spr. niets af. De vergadering bleef op het stand punt staan, gelijk de voorzitter, na nog eenige besprekingen, concludeer de, dat de N. S. eerst de 15 pet. van de subsidie moet aftrekken, en daarna kan dan over vermindering of stop zetting van het personenvervoer ge sproken worden. De commissie kan het zich voor gezegd houden, aldus spreker. Hierna volgde sluiting. Prov. Synode. De Prov. Synode der Geref. Kerken zal Woensdag 1 Juli te Goes worden gehouden. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Batavia voor het examen akte Maleisch, onze vroe gere stadgenoot, de heer W. J. Nobels, thans schoolhoofd te Makassar. Expositie A. de Winter. Vanaf heden exposeert in den kunst handel „Wisse" alhier, de schilder A. de Winter met eenig klein werk. Een ieder, die van de prestaties onzer mo derne schilderkunst op de hoogte is, heeft jaren geleden wel kennis geno men van het phenomenale werk van dezen schilder, dat dadelijk een alge- .neene bekendheid verwierf. Na voor ons land buitengewoon succesvolle tentoonstellingen, verdween de schil der plotseling naar het buitenland, waar hij vele jaren rondzwierf. Hij werkte en verkocht er veel, o.a. legde de beroemde schrijver Meyrink beslag op de geheele collectie orchideeën. Thans is De Winter echter weer in Holland teruggekeerd, en heeft ook iets van zijn werk in Goes willen laten zien. Wie het totale oeuvre van De Winter kent, vooral zijn groot werk, zal in deze enkele dcekjes slechts een enkele zijde van het talent van dezen meester vinden. De Winter is n.l. niet alleen landschapsschilder. Echter ver toont al zijn werk dezelfde kwaliteiten. Deze schilder is in de eerste plaats colorist en als zoodanig uniek. Hij werkt niet, zooals vele schilders, met normale kleuren en tinten, maar weet als het ware nieuwe te scheppen. Van daar dat de Fransche pers indertijd ook sprak van „couleurs du diable". De Winter gelooft aan het bestaan van een magnetisme, daf bij sterke per soonlijkheden in de materie schep pend kan werken. En waarom ook niet? Geef een niet begaafd schilder dezelfde materialen, laaf de welge- dezelfde materialen, laaf de welbe de niet begaafde zal zelfs in de kleur niet hetzelfde bereiken van de wel begaafde. Maar wat van nog grooter belang is, de rust, die uit zijn werk spreekt, is onze moderne schilderkunst bijna ge heel vreemd. Nu is het bijzondere hiervan, dat deze rust „levend" is, d.w.z. het is geen rust die uit den aard der zaak aanwezig is, omdat het gegeven rustig is, maar een, die mid den in het leven strijdend werd ver worven. Daarom zijn deze werken •meer dan de waardevolle uiting van een begaafd kunstenaar, zij zijn de zielsuiting van een mensch die in den oeligen strijd van het leven heeft overwonnen, en als een begenadigde de rust daarvan in zijn werk mag uit dragen. Crïtïek hebben wij in deze regels niet gegeven, maar we achtten deze ook totaal niet op haar plaats. We wil den dit door alle kenners gewaardeer de werk alleen wat nader trachten te brengen tot degenen die straks eens even een kijkje willen nemen in den kunsthandel „Wisse", die nog steeds de lof toekomt, het Goesche publiek met eerste-rangs kunst in aanraking te willen brengen. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 2 loopvarkens, 52 big gen. FAILLISSEMENTEN. „Prov. Belang" bevat nadere bijzon derheden betreffende het faillissement van A. P. v. 'tVeer, voorheen kruide nier en grossier in de Lange Vorst- straat. Het totaal passief bedraagt f 1066,22, waarvan preferent f 86,05. De baten moeten zeer gering zijn, vol ledig bekend zijn zij nog niet. Het faillissement van J. Liplijn, café houder te Goes, café ,,de Beurs", Curator Mr, P. van Empel te Middelburg, is ver nietigd na gedaan verzet. WIE RUILT DE N. S. F, 4 met accu's voor een wisselstroom-toestel? Vraagt de speciale condities. Hoofdagent: J. M POLDERMAN, Goes, Telefoon 129. DE OESTERCULTUUR. Een onnoodige debacle Alleen organisatie kan uitkomst brengen. Men schrijft ons: Alle kranten, nu ook weer de Nieu we Rotterdamsche Courant van Vrij dag 8 April j.l., avondblad B 2, en de Visscherij-courant van Zaterdag j.l. zijn vol interesse, bovenal zorg voor de débacle van den oesterhandel en cul tuur. Eensdeels door de schaarschte met de schelp (doornziekte) en vooral anderzijds met de geweldige daling der prijzen, ten gevolge van de meest onmogelijke en onzinnige concurrentie der kweekers onderling. Terecht wordt geconstateerd, dat al deze onmogelijke neergaande prijsfluc tuaties even onnoodig, als ruïneerend zullen blijken en dat het verbruik, ge zien het al lage prijsniveau van den aanvang van het seizoen, er absoluut niet door verbeterd of vergroot kon worden. En de kweekers, maar ook de Staat, als eigenaar-verpachter, worden hiervan in hooge mate de slachtoffers, en dat geheel onnoodigWas er slechts een flinke, goede organisatie, geleid en streng gecontroleerd van bo venaf, dan hoefde hier in deze indus trie nog van geen enkele crisis-omstan digheid, sprake te zijn! In de restau rants waar het artikel gebruikt wordt, zijn de oesters absoluut niet goedkoo- per geworden, terwijl .Nde openings- pr ijzen van het seize en, door genoem de doodelijke concurrentie van de kweekers onderling, met zeker de helft en meer verlaagd blijken! Een Engelsch afnemer zei het zoo terecht: „Nu hebben jullie zes, acht of tien maal de prijzen, geheel onnoodig, met 10 shillings verlaagd over alle soor ten en wij moeten natuurlijk in on derlinge concurrentie volgen, maar de restaurants hebben steeds hun prijzen gehouden en nooit verlaagd....! Thans worden de zaaioester-kwee- kers aan den lijve de dupe en worden aan prijzen gekocht, verkocht en ge boden evenzeer, ja automatisch bijna de helft slechts van de vorige cam pagneEn hoe dan nog? Er blijkt maar voor de kleinste helft van de aangeboden kwantums vraag, of, beter misschien, koopkracht te zijn, omdat velen zich nu al angstig afvragen, waar het volgend seizoen nog zal wor den aanbeland met prijzen, in verband met de nog immer doordringende cri sis-toestanden! En zeer zeker is 't im mers een feit, dat er wel eiken dag oesters afvallen, maar niet één bij komt.... Nogeens, wordt, ja is het nu niet de hoogste tijd, dat er van regeerings- wege ingegrepen zal worden? En kan dat juridisch reeds niet, met een clau sule met de a.s. tusschentijdsche ver pachting? Iets dergelijks is reddend geschied met den noodtoestand in 1906-1907 (infectie der oesters), door doorgezette, ja opgedrongen certifica ten-controle door den Staat? De per sonen zijn er allen voor aanwezig in den vorm van het bestuursbeheer en controleurs en wat kan er nu tegen zijn, dat zoowél kweekers, als Staat- verpachter, een behoorlijk rendement van hun bedrijven en bezit erlangen? Alle andere artikelen en producten zwichten onder een wereld-overpro ductie en concurrentie, doch het on derhavige product wordt, ja kan alleen en uitsluitend in Zeeland, en dan nog maar op een klein beperkt Stroom gebied, geteeld worden. Nogmaals, het is meer dan de hoog ste tijd, om een buitengewone débacle van een plaats van welvaart, zooals Yerseke mocht blijken te zijn, af te wenden, en zoo niet, zal men iets cata- strophaals gaan beleven op die plaats, als nooit te voren Is men daar dan geheel met verre gaande blindheid geslagen? Och, eigen lijk niet; ieder houdt zijn hart vast en ziet, ja voelt het aankomen, als het al maar wassende water bij een over strooming, en toch.... schijnt er maar van die menschen zelve geen kracht te kunnen uitgaan, tot een gezonde organisatie en een oorspronkelijke af wending van een buitengewoon cata- strophaal gebeuren en van een on noodige, ongekende verarming. De in- treurigste voorboden zijn er reeds: loonsvermindering en personeels-ont- slagen bij de vleet en aan de geldende consumptie-prijzen van 25, 40, 56 en 75 gulden de allerzwaarste, zijn onder te genwoordige omstandigheden pachten en loonen ondenkbaar te voteeren. De zaaioester-prijzen volgen, gelijk opge merkt, bereids automatisch, en gelden, voor zoover vraag, slechts f0,65 de 80. f 0,55 de 70, f 0,45 de 60, f0,35 de 50. tot 30 kilo slechts een kwartje meer netto per kilo. En nogmaals, er blijkt slechts reëel voor uiterst de helft af zet mogelijk! En volgende campagne? Waarlijk, als men het niet eens zal kunnen wor den, of liever, als men geen absoluut volledige grondige verkoops-organisa- tie zal kunnen stellen, onder leiding der overheid, dan kan men zoo goed als zeker voorspellen, dat, eer we het einde van hef jaar beleven, die prijzen met nóg eens de helft zullen dalen. Dat tengevolge van doorgaande crisis-omstandigheden en het haast waanzinnige drijven der kweekers on derling, om toch maar op te ruimen en contanten binnen te krijgen. We hoor den nu al eenige kleinere kweekers zuchtend de feitelijk heel ware op merking maken: „Volgend seizoen zal ik er „vroeg" bij zijn met te verkoo- pen", want motiveerden ze, heel ter- snede en naar waarheid: „'tis steeds en altijd maar weer elke maand naar beneden, en hadden we destijds waf vlotter doorgebeten in het huidige sei zoen, dan hadden we althans nog zoo veel meer kunnen besommen...." Dat is nu de mentaliteit bij voor baat al Ten slotte, móét het kalf ook hier weer verdronken en dood als een pier zijn, voor de traditioneele put gedempt wordt? Hoe dan ook, de kweekers-be langhebbenden moeten meer pa raat worden en meer bewust doeltref fend aangrijpen, de gelegenheid, zoo als eenmaal verstrekt zelfs door den Commissaris der Koningin in Zeeland, met den voorzitter van het Visscherij- bestuur, terwijl de burgemeester van Yerseke, dezen zomer nog expres daar toe het initiatief nam op eene verga dering te Yerseke. Kon. Mij. „De Schelde". De directie der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, heeft zich met een circulaire gericht tot de werklieden, waarin zij mededeelt, dat, omdat dit jaar toch slechts een paar honderd werklieden vacantie zouden kunnen krijgen, besloten is in overleg met de arbeidersvertegen woordiging dit jaar geen vacantie te geven. In plaats daarvan is een som van f 10.000 uitgetrokken, waaruit de contributie voor het aanvullingsfonds zal worden betaald van de tijdelijk ontslagen werklieden, die niet meer uit de werkloozenkas trekken, dus de uitgetrokken tijdelijk werkloozen. De slikken bij Bath. Het Antwerpsche blad „Neptune" deelt mede, dat in de Nederlandsche Staatscou rant van 15 Februari de oprichting wordt gemeld van de N.V. „Grondbezit aan de Schelde te Woensdrecht". De oprichters van die vennootschap zijn o.a. graaf Karei van Oldenburg Ben- tinck, wonende te Amerongen, de echtge- noote van Frank van Ilsemann, vleugel adjudant van Wihelm II en eenige andere adellijke heeren, woonachtig in Duitsch- land en te Amerongen. Het doel van de vennootschap is de ontginning, aankoop en verkoop van grond, verbetering en in poldering van schorren en slikken enz. De vennootschap bezit o.a. 250 H.A. ingedijkte gronden in de buurt van Bath, Woensdrecht en Anna Maria en Völker- polder. Deze gronden bevinden zich op de plaats waar volgens het bekende plan het toekomstig kanaal Antwerpen—Bath-— Bergen op Zoom—Willemstad moest ge graven worden, aldus „Neptune". Het blad voegt hier nog aan toe, dat in verband met het niet doorgaan dezer plan nen, de werkzaamheden van genoemde vennootschap moeten worden uitgesteld. De „Bengalen". Het motorvrachtschip „Bengalen", op de werf der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw voor den Rotterdamschen Lloyd, zal de volgen de week naar de reede vertrekken tot het houden van den proeftocht. Daarna gaat het schip naar Rotterdam. PLAATSELIJK NIEUWS BAARLAND. „Soli Deo Gloria" ontbonden. De op den 25 October 1930 onder voor zitterschap van Ds. van der Loos, Ned. Herv. predikant, opgerichte Chr. Zangver- eeniging „Soli Deo Gloria", die kort na de oprichting 27 werkende leden telde, is op 11 April 1.1. ontbonden, toen er nog 13 werkende leden waren. In Februari 1.1. hield deze vereeniging, tot stijving van de kas, een bazar, die ruim f 48 winst opbracht, zij vroeg toen aan den gemeenteraad mede met andere ver- eenigingen om aanleg van electrisch licht in het oefenlokaal der o. 1. school, welk verzoek werd ingewilligd. Kort daarop werden B. en W\ uitgenoodigd, dit licht te willen inschakelen, waaraan door B. en W. werd voldaan. Nadat één der heeren daarbij een korte toespraak gehouden had, draaide de voorzitter van het college de knop van de schakelaar om, maar helaas: geen licht. Bij onderzoek bleek, dat de ze kering uit den meter was genomen, wat een minder aangename verrassing was voor B. en W. Intusschen heeft „Soli Deo Gloria" niet lang van het zoo schitterend licht geno ten. De leden hebben bij de ontbinding de De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt: zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, later kans op regen, lichte nachtvorst in den voornacht, overdag waarschijnlijk zachter. LICHT OP. Donderdag 14 April Vrijdag 15 April 7.25 uur 7.27 uur eigendommen der vereeniging onder elkan der verkocht. De netto-opbrengst, onge veer f 7,^zal worden geschonken aan de vereeniging „Kinderzorg" te Middel burg. Had ook het crisis-comité niet met iets bedacht kunnen worden? BORSSELE. Weg verbetering, Bij Kon. besluit van 8 April is verklaard dat grond bestaat tot afwijking van de onteigeningswet voor ontginning ten alge- meenen nutte ten name van de gemeente Borssele, noodig voor de verbetering van het in die gemeente gelegen gedeelte van den Monsterweg, zich uitstrekkende van de grens met de gemeente Ovezande tot de kom van de gemeente Borssele en vor mende een gedeelte van den onder no. 13 op het provinciaal wegenplan van Zee land voorkomenden weg 's Gravenpolder- Ovezande-Borssele-Heinkenszand - 's Heer Arendskerke, welk werk tevens bestrijding van werkloosheid ten doel heeft. ELLEWOUTSDIJK. De uren der winkelsluiting zijn volgens gemeente-verordening, Kon. goedgekeurd op 7 April j.l. voor het tijdvak der Zo mertijd vastgesteld op 9 uur, des Zater dags op 11 uur, zomertijd. 's HEER ARENDSKERKE. Raadsvergadering, In de Maandagvoormiddag gehouden raadsvergadering werd besloten vergun ning te vragen tot het mogen afgraven van een gedeelte der kruin van den dijk tus schen het Waterschap De Breede Wate ring bew. Yerseke en den polder 's Heer" Arendskerke, teneinde uitgetrokken werk loozen aan werk te helpen. Tevens werd besloten om B. en W. daarvoor een blanco crediet te verleenen. Tenslotte werd vastgesteld het kohier van de hondenbelasting dezer gemeente voor het dienstjaar 1932. 's HEERENHOEK. Aan de avondschool voor Nijverheids onderwijs te Middelburg, werd D. Geijp, alhier, van de le naar de 2e klas bevorderd KAPELLE. De afdeeling Ziekenhuisverpleging al hier, neemt steeds toe, bijna ieder wordt lid. Thans is no. 1000 ingeschreven. Het aangebrachte lid bereikte reeds den 85- jarigen leeftijd. WOENSDAG. Op Oudelande hebben ze een heelen middag vergaderd over de woning van den veldwachter, die er erg slecht aan toe moet zijn, zeiden de bur gemeester en de wethouders en die maar heelemaal afgebroken moest worden. De raadsleden vielen bijna achterover toen ze het hoorden, want er was nog nooit over geklaagd en er was pas elec trisch licht in gebracht. Mijnheer Goet- heer zei, dat er nog wel twee veldwach ters in konden wonen en mijnheer Bak ker, die er zelf in gewoónd had, was er nooit ziek in geweest. Maar de burge meester vond het een rot kot en mijn heer Van Wingen zei, dat er zoo weer werk kwam, waar ie gelijk in heeft. Als ze heel Oudelande afbraken en weer op bouwden, zou er nog meer werk zijn. Toch hielp het allemaal niets; alle raadsleden vonden de woning nog goed genoeg, wat ik maar erg brutaal vindt, want nu zal de nieuwe veldwachter, die al zei, dat ie er niet in wil wonen, wel kwaad zijn. En vader zegt altijd: jongen, houdt den veld wachter tot vriend. Met hooge heeren is het kwaad kerSen eten!

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2