Stadsnieuws SPROETEN komen vroeg m'l SPRUTOL FrovincienieuWs Buitenland. WEERBERICHT. Haftï JANTJES I ||w dagboek| DRAN* WET. Burgemeester en Wethouders van Goes breng ter algemeene ken' s, dat bij her ingekomen ee verzot schrift farcus Does, oud -,0 jaren, caféhouder, wonende te Goes, om een verlof A voor de voor- en achterzaal van het perceel, kadastraal bekend ge meente Goes sectie D no. 1776, plaat selijk gemerkt Beestenmarkt no. 16. Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Goes, den 31 Maart 1932. Burgemeester en Wethouder» van Goes, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOVEN DE JONG, Secretaris. Orgelist benoemd. Tot orgelist der Groote of Sint Ma ria Magdalenakerk alhier, is benoemd de heer Adr. Kousemaker. De heer Kousemaker is leerling van de heeren Van Os en Ferwerda te Mid delburg. Na het behalen van het diplo ma B der organistenvereeniging, is hij leerling geworden aan het Conservato rium van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst te Amsterdam, wat hij thans nog is. Hij zal zijn studie aldaar blijven voortzetten, onder leiding van Sem Dresden, Aug. Wolff en Thïerie. Na het beëindigen van dit deel zijner mu zikale opleiding, hoopt hij de orkest en koorklasse aldaar te doorloopen. Handelsregister. In de week van 21- 28 Maart werd bij het bureau der Kamer van Koop handel aangi 'te gedaan van de volgen de inschrijving: Firma Wed. J. B. Huysse, Goes, Nieuwstraat 37, handel in kruidenierswaren en aanverwante artikelen, Venn.: W. A. en J. B. Huysse. Vergadering V. V. V. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, alhier, zal Zaterdag 9 April a.s. te 2.30 uur in de Prins van Oranje ge houden worden. „De Houten Ham". Gelijk we verwachtten bestond er voor de uitvoering van „Kunstvrien den", gisteravond in de Prins van Oranje gegeven, zeer veel belangstel ling en de zaal was dan ook' vrijwel ge heel gevuld. Het blijspel „De Houten Ham", van Jan van Fes en Henk Bakker, is vrij simpel van inhoud; het behandelt een episode uit het leven van de Haagsche familie Santé. De heer Santé is klerk aan één der departementen, idoch leeft, gelijk men aanneemt dat vooral in Den Haag gebruikelijk is boven zijn stand; men leeft vrijwel op „'"betaling. En dat „boven stand levenmoet nog opgevoerd worden als de eenige doch ter Bé, zich verloofd met zekeren jonk heer Victor. Tege' eertijd maken de omstandigheden hc dan wenschelijk, dat de een" e zoon Felix met h 't dïenstmeis' rouwt. Dit laagste hu\ - lijk gard door, maar oa van Be en den je .heer valt in duigen. Want als deze jonkheer, die ook het inge nieursdiploma in zijn zak heeft, kort voor het huwelijk, als trambestuurder verschijnt, geeft Bé hem den bons. Of Felix al betoogt, dat geldnood en schaarschte aan betrekkingen hem daartoe noopt, en het geluk toch niet aan uiterlijken schijn hangt, Bé blijft onvermurwbaar. Pas als de jonkheer voor goed verdwenen is, blijkt, dat hij qp deze wijze Bé slechts op de proef wilde stellen en in werkelijkheid een uitstekende positie gevonden heeft. Deze geschiedenis vormt echter slechts een klein onderdeel van het heele blijspel, waarin ook nog vader Santé, trambestuurder, en een inbreker een rol spelen. De hoofdzaak vormen de vele komische en tragische verwikke lingen, waar het heele bovenstandsche gedoe toe noopt. De schrijvers hebben dit, met vrij geringe middelen, doch groote tooneelroutine op bijzonder aantrekkelijke wijze weten te schilde ren. Alles bijeen hangt hef succes van dit stuk echter hoofdzakelijk af van de wijze waarop het gespeeld wordt. Het eischt een scherpe uitbeelding der ka rakters, e' n zeer vlotte dialoog en goed sluitende scènes. Of de schrijvers nu alle personen geheel gedacht had den, als die werden weergegeven, wil len we buiten beschouwing laten, in groote trekken zeker wel, doch hoofd zaak is, dat „Kunstvrienden" 'n weer gave gaf, die het „geweld!deed", en daarmede een succes oogstte, dat de schrijvers z.ch niet grooter gedacht ku. ie 1 iben. Toen, na een kleine goed weerge geven inleidende scène van den heer Santé (J. O./, zijn vrouw Mien (mej. A. Th.) aan het spel begon deel te ne- voorjaar. Koop tijdiq ,Pot_90ct.Tube 50ciZeep60ct.Bij alle drogisten men, met een vaart, een vlotte uit spraak en een typische karakteruit beelding, die voor amateurspel wer kelijk buitengewoon goed was, vrees den we, d l zij, en de verder mede spelenden, at tempo en die kwaliteit niet vol zou. e kunnen houden, doch we vergisten cm> hier i.i. Alle drie de bedrijven werden even vlot en raak uitgebeeld en alle medespelenden droe gen hier hun deel toe bij. Zooals reeds opgemerkt was mej. A. Th. buitengewoon goed en de heer J. O. deed hier niet voor onder. Ook deze zware rol werd op bijzonder aan trekkelijke wijze vertolkt.Felix, de zoon (P. R.), had een kleinere rol, doch zijn opvatting en weergave er van was een groot succes. Jonkheer Vic tor (P. B. v. S.) kwam slechts een paar maal op het tooneel, doch ook zijn spel was vlot en gaaf. Greta, de dienstbode (mej. J. V.), kwam nog wel niet op het peil dat hiervoor genoem den, doch haar spel stak hierbij niet teveel af en was beduidend beter, dan wij nog van haar zagen. Hetzelfde is te zeggen van Bé, de dochter (mej. C. B.) Ook haar spel had nog een weinig los ser kunnen zijn, al bleek ook zij veel vooruitgegaan, en sloot haar uitbeel ding goed aan bij het geheel. Opa San té en de inbreker werden beiden ge speeld door den heer J. de R., al even goed passend in het kader. Het geheel, dat deze zeven ons aan boden, was gelijk wel reeds uit 't voor gaande bleek, voor amateurs zeer goed en overtrof aanmerkelijk hetgeen we tot nog toe van „Kunstvrienden" zagen, hoeveel goeds daar ook van te zeggen viel. Het publiek was dan ook terecht uitbundig in zijn bijval. Toen tenslotte vier, vijfmaal „gehaald" moest worden, zagen we ook den re giseur, den heer F. J. Thiery, nog be scheiden op den achter» ond verschij nen, doch zeer zeker kwam hem een voornaam deel van succes en bijval toe. Ook van deze plaats hulde voor wat hij van „De Houten Ham" wist te maken! Het mondaccordeon-orkest gaf ook nog eenige goede muzieknummers ten beste en een opgewekt bal besloot de zen avond, waaraan „Kunstvrienden" met groote voldoening kan terug den ken! Vermelden we volledigheidshalve nog, dat de keurige meubileering van het tooneel welwillend verzorgd was door Meubelmagazijn Meulenberg. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 2 nuchtere kalveren, 6 loopvarkens, 37 biggen. Inspecteur volksgezondheid. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1.1. benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid bij {den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke be palingen betreffende besmettelijke ziekten, dr. G. D. Hemmes, arts te Utrecht, aan wien als ambtsgebied zijn aangewezen de provinciën Zuid-Hol land en Zeeland. Ops* terrein in Terneuzen. Het EerL.v. K tierlid Nivard heeft de volgende schri. ike vragen tot den mi nister van waterstaat genciit: Is het juist, dat een verzoek van de N.V.Aug, de Meyer Zonen's expeditie en agentuur maatschappij in Terneuzen, om een terrein, gelegen aan de zuidelijke ka naalhaven te Terneuzen, in erfpacht of huur te verkrijgen voor het bouwen van magazijnen voor op- en afslag van kunst mest, door den minister is afgewezen, niet tegenstaande zoowel het gemeentebestuur als de Kamer van Koophandel, in het be lang van de haven en van de werkverrui ming op het beschikbaar stellen hadden aangedrongen? Is het juist, dat bedoeld terrein niet be schikbaar werd gesteld, daar het bestemd is voor den z.g. „gaanden-en-komenden man", doch practisch steeds door dezelfde firma wordt gebruikt voor opslag van pa pierhout, voor welk artikel, zonder eenig bezwaar, opslagruimte verkregen kon worden op een terrein van de spoorweg maatschappij MechelenTerneuzen? Indien vorenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is het den minister dan bekend, dat hierdoor een belangrijk vervoer aan de haven van Terneuzen is ontgaan, ten bate van een buitenlandsche haven? Is de minister niet van meening, dat, nu de teruggang van het verkeer in de Ne- derlandsche havens zoo belangrijk is, geen maatregelen achterwege mogen blijven, welke tot uitbreiding van het ervoer kun nen leiden Is de minister alsnog bereid het gevraag de terrein in erfpacht of huur af te staan indien het mogelijk zou blijken deze be langrijke transporten te v- nnen voor de haven van Terneuzen? De werkloosheid. Te Vlissingen is het aantal ingeschreven werkloozen in één week met niet minder dan 91 toegenomen en bedragt thans 846. PLAATSELIJK NIEUWS. HEINKENSZAND, De kerktoren. De kerktoren der Ned. Herv. Gemeente alhier is in verval. Voor de restauratie is ongeveer f 6000 noodig. Reeds bracht de gemeente zelf f 1300 bijeen. Het restant hoopt men nu te vinden door middel van een nationale verloting. Ds. A. de Willi gen te Heinkenszand is voorzitter van het comité, dat deze verloting organiseert. T" :RTGKNE. Raadsvergacu:ïg. Maandag vergaderde de gemeenteraad. De heer Wolse was met kennisgeving af wezig. De rekening van het B. A. werd goedgekeurd. De ontvangsten waren f 3120,29, en de uitgaven f3328,11, zoodat er een nadeelig slot is van f 207,82. Er was een verzoek ingekomen van de vereeniging tot het verstrekken van L. O. op Gereformeerden grondslag, om een schoolgebouw en inrichting daarvan. In handen van B. en W. gesteld om prae- advies. Een verzoek van de Ned. Herv. Kerk, om voor circa zes weken gebruik te mo gen maken van het gymnastieklokaal der O. L. school, wérd ingewilligd. Besloten werd met het Gasthuis te Goes een overeenkomst aan te gaan, ter verkrijging van een barak voor besmette lijke ziekten. De verordening tot afwijking van bepa lingen der Winkelsluitingswet, werd zoo gewijzigd, dat de winkels 's avonds om 9 uur gesloten moeten zijn en alleen des Za terdags om 11 uur. De verordening treedt 1 Mei a.s. in werking of, zoo de Kon. goedkeuring nog niet mocht zijn verkre gen, drie dagen na ontvangt .aarvan. Er werd vastgesteld een verordening re gelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den veldwachter der ge meente Kortgene. De gemeente-begrooting 1932 werd ge wijzigd, in verband met de werken aan den nieuwen weg in den Frederikspolder Het dag. bestuur werd gemachtigd, zoo ^oodig een kasgeldleening aan te gaan, voor uit te voeren grondwerken. Het ko hier der hondenbelasting werd vastge steld op f 150,.Daarna sluiting. OUDELANDE. De inbraak bij Op 'tHof. In aansluiting op het bericht over de alhier gepleegde inbraak bij den landbouwer Johs. op 'tHof, op Zon dagnamiddag, nog het volgende: Nadat vergeefs geprobeerd was de deur te forceeren is de inbreker door het verbreken van een ruit erin ge slaagd binnen te komen en heeft hij laden en schuiven van het kabinet daaruit genomen en doorsnuffeld even als een kist op den zolder. Volgens zeggen van den bewoner heeft de on verlaat echter niets van zijn gading kunnen vinden; slechts een zakbatterij en enkele sleutels worden vermist. Het is zeer te hopen, dat de politie den dader van een en ander zal weten te vinden en hiermede dan een eind kome aan de inbraken in deze omge ving. WEMELDINGE. Inbraak en diefstal. De politie heeft aan de justitie te Middelburg voorgeleid den 20-jarigen C. F. alhier, die zich Zondagnamiddag j.l. zou hebben schuldig gemaakt aan inbraak in de grossierszaak van zijn broer, door, nadat hij op het dak van de woning was geklommen en het zol dervenster uit zijn sponde te hebben gelicht, zich op den zolder te begeven. Aldaar stonden in voorraad sigaren en sigaretten. Hij heeft daarvan eenige pakken meg - en is daarop weg gegaan. Op straat gekot..:n zijnde, zag zijn broer hem. Laatstgenoemde stelde een onderzoek in de woning in, waar bij bleek, dat inderdaad een groote hoeveelheid sigaren en sigaretten wa ren verdwenen. De politie werd ge waarschuwd, doch de dader was ner gens te vinden, totdat men na een half uur zoekens, F. aantrof in een nabijge legen „rookhok", waarin hij zich met zijn buit had verborgen. WILHELMINADORP. Voor het examen adsp. inspecteur van politie- (ex. bond van Hoogere Politie ambtenaren in Nederland) slaagde te Am sterdam, de heer P. Oom alhier. WOLPHAARTSDIJK. Brand te Oud-Sabbinge. In den nacht van Maandag op Dins dag j.l., omstreeks half elf, werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand, die ontstaan was in den winkel van P. van Strien te Oud- Sabbinge. De bewoners lagen allen te bed. De vrouw, wakker geworden door het springen tan glasruin, wekte haar man in de meening, Out er inbre,- kers aan het werk waren. De man be gaf zich hierop naar den winkel, die reeds in lichterlaaie stond. Haastig werden de drie jciigens gewekt, die op den zolder sliepen en die, evenals de vrouw, zich in nachtgewaad naar bui ten begaven en alarm maakten. Door het krachtig optreden van de brand er kon het woonhuis behouden blij ven evenals de inboedel. De winkel met inventaris brandde echter geheel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is tot heden onbekend. Op de plaats van den brand was o.a» ook de burgemeester aanwezig. W egverbetering. De werkzaamheden ten bate van het snelverkeer enz. aan den Papeweg alhier, hebben een aanvang genomen. De sloot aan de noordzijde van den weg wordt ge dempt, waardoor de weg 1 M. breeder wordt. De gevaarlijke hoek Papeweg— Veerweg wordt zoodanig afgerond, dat er na de verbetering, niet meer van een ge vaarlijke bocht gesproken zal kunnen wor den. Dat door de K. N. A. C. en de A. N. W. B. deze verbetering op prijs wordt gesteld, kan blijken uit het feit, dat beide lichamen elk f 100 in de kosten bij dragen. De werkzaamheden worden ver richt door werkloozen, YERSEKE. Oesterverzending. De oesterverzending bedroeg over de maand Maart Nederland 164.942 stuks; België 1.020.945 stuks; Duischland 212.740 stuks; Engeland 1.184.700 stuks, Frank rijk 25.795 stuks. Totaal 2.609.122 stuks. Vorig jaar Maart 4.179.925 stuks. Naar we vernemen zijn van een zes-tal Yerseksche schippers, die met hun motor vaartuigen naar Ameland zijn gevaren om halfwassen of groote mosselen, de korren in beslag genomen. Ze mogen niet meer visschen. Voor de visschers, die hun brood daarmede verdienen moesten, een ern stige slag. Gisterenmiddag is een 3-jarig zoontje van den heer J. van Stee met hoog water in het zoogenaamde haventje gerold. Mee spelende kinderen staken geen hand ter redding uit, zoodat het kind jammerlijk zou zijn verdronken, indien niet de heer B., die juist passeerde, het kind had ge red. De redder zorgde ook voor vervoer naar de ouderlijke woning. Op den Poolweg is met den aanleg van den ondergrondschen kabel voor de elec- triciteit een begin gemaakt. Dit geeft aan 40 tot 50 arbeiders een weekloon. Betaald wordt, bij een 8-urigen werkdag, 35 cent per uur. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formulieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. POLDERMAN, Goes, Telefoon 129. De presidentsverkiezing. In Duitschland is de verkiezings strijd weer begonnen. Hitier heeft te Dresden en te Leipzig openluchtverga deringen van 50.000 hoorders toege sproken. Hij kwam op tegen het ver wijt van politieke tegenstanders dat het nationaal socialisme het Duitsche volk verscheurt. Hoe kan men, vroeg hij, een beweging die 13V2 mïllioen menschen omvat, zoo iets verwijten? Beweerd is vérder, dat natïonaal-socia- lisme chaos en burgeroorlog beteekent, en vrede en orde in gevaar brengt. Voor wie dreigde echter vrede en prde in gevaar te komen? Honderden doo- den en tienduizenden gewonden heb ben de nationaal-socialisten geofferd. Men heeft gezegd, dat het nationaal- socïalïsme verscherping van den klas- sestrijd beteekent. In werkelijkheid hebben de nationaal-socialisten voor de eerste maal sedert langen tijd bur gers, arbeiders, boeren, handwerkers, kooplieden en ambtenaren weer bij eengebracht. Wels, de voorzitter van de socialisti sche partij, heeft te Breslau gesproken en gezegd, dat het IJzeren Front op 13 Maart den vuurdoop heeft doorstaan, toen Hitler's nimbus van onverwinlijk- heid vernietigd werd. Het heeft den schijn, of Hitler, die 7 millioen stem men te weinig had en zich ditmaal toch opnieuw candidaat stelt, op de hulp der communisten rexent. Zeven jaar geleden hebben de rechtsche par tijen Hindenburg de arbeidersklasse aanbevolen als den gro "'ten onkreuk- baren man. Thans wordt hij door de zelfde lieden beschimpt als de candi daat van verraders er. oplichters. Wels zette uiteen, waarom de sociaal-demo cratie voor Hindenburg zal stemmen. Niet omdat men Hindenburg eeuwig trouw zou willen zweren, want een vriend der arbeiders is hij niet. De sociaal-democraten strijden echter voor he.n, omdat zij tegen het fascis me strijden. Op 10 April zal het IJze ren Front den tweeden slag leveren en op 24 April den beslissenden slag aan het fascisme toebrengen. Winter geen candidaat. Winter, die zich bij de presidentsverkie zingen candidaat had gesteld en in de ge vangenis te Bautzen zijn straftijd uitzit, heeft medegedeeld, dat hij zijn candida- tuur voor de tweede verkiezingsronde heeft teruggenomen. Ex-kroonprins stemt op Hitier. De ex-kroonprins, die zich ophoudt in het kasteel Oels bij Breslau, heeft ver klaard, dat hij bij de tweede stemming voor het presidentschap zal stemmen op Hitier, omdat hij een aaneengesloten nationaal front voor beslist noodzakelijk houdt en het onthouden van stem bij deze gelegenheid onvereenigbaar vindt met den aard van het Harzburger front. Engeland en Ierland. Sinds de benoeming van Valera tot president van Ierland, is er nog steeds wrijving tusschen de regeeringen van Engeland en Ierland. Na een bood- De verwachting tot den avond van 7 dezer luidt: matige tot krachtige wellicht tijdelijk stormachtige W. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter. LICHT OP. Donderdag 7 April 7.13 uur Vrijdag 8 April 7.15 uur schap van de Iersche regeering, dat zij den eed van trouw aan Engeland wil afschaffen en de verplichte betalingen wil schrappen of herzien, en een ver klaring van Engeland, dat daarmede het moederland geen genoegen zal ne men, is gisteren het antwoord van Ier land daarop gekomen. In het antwoord wordt gezegd, dat het standpunt van den Ierschen Vrij staat is, dat de eed uit de grondwet moet verdwijnen, omdat deze kwestie van zuiver bïnnenlandschen aard is en alleen den Ierschen Vrijstaat interes seert. Wat het probleem der annuïtei ten betreft wordt in het antwoord ge zegd, dat hierover onderhandeld kan worden en dat De Valera bereid is naar Londen te komen om de kwestie te bespreken. Het wetsontwerp voor afschaffing van den eed zal op 20 April bij het Iersche parlement worden ingediend. Het laat zich voorzien, dat hiermede de laatste woorden in deze kwestie nog niet gesproken zijn. De Donau-kwestie. Over het bezoek der Fransche mi nisters aan Engeland is weinig posi tiefs bekend geworden. Van beide zij den hebben de staatslieden verklaard, dat de besprekingen onder aangena me verstandhouding gevoerd zijn en over den te volgen weg overeenstem ming heerschte. Bainville meldt in de Liberté, dat Frankrijk een groote conversieleenïng aan de Donau-staten voorbereidt. Als bedrag wordt vrij algemeen van een milliard frs. gesproken. Indien men Oostenrijk een nieuwe leenïng ver strekt, kan zulks slechts geschieden op voorwaarde dat opnieuw een finan- cieele controle wordt ingesteld. Het is thans de vraag of Weenen zich aan zulk een financïeele controle zal wil len onderwerpen en of Duitschland zijn goedkeuring zal hechten aan een zoodanig voorstel. Deze dagen zal de beslissing moeten vallen. Paris Soir is van meening, dat het Fransche voorstel te Londen er op neerkomt de Donaulanden uit te noo- digen tot een conferentie, zonder deel neming der groote mogendheden. In dien het de Donausfaten zou gelukken tot overeenstemming te geraken, zou den de vertegenwoordigers der groote mogendheden opnieuw bijeenkomen, ten einde hun belangen met de voor stellen der Donaulanden in overeen stemming te brengen. WOENSDAG» Ik ben gisteren in Goes geweest, met de markt. Nou, het was er erg druk hoor en een paar maal ge beurden er bijna ongelukken met auto's en een keer stond er ook een heer te schel den op een stoomfiets, die hem bijna on derste boven reed. In de Kerkstraat scheelde het ook niets, of er gebeurde een ongeluk. Een dame wilde, omdat er een hekje stond, van de stoep stappen, en net kwam er een auto aan, die haar bijna onderste boven reed, en toen de chauffeur gauw wat naar links ging, kwam er bijna een man onder. Ik vind, dat ze die hekjes moesten wegbre ken, want die hooren nu toch niet meer thuis in de winkelstraat van Goes. Toen ik het 's avonds thuis vertelde, zei mijn oom, die ook een auto heeft, dat er in Goes met het verkeer nog heel wat te ver beteren was. Hij vond, dat ze de Kerk straat maar van één kant moesten berij den en Zaterdagsavonds moest het heele- maal verboden zijn, zei hij, want dan loopt het er altijd zwart van het volk en is het soms levensgevaarlijk, zooals sommige auto's en ook fietsers nog durven rijden

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2