„Zij" Creme WEERBERICHT. Binnenland. JANTJES WDAGBOEK SiadsBieuWs Meubelmagazijii Meulenberg. Velen, gaande door de St. Jacob- straat, zullen met belangstelling het afbreken van pand 110. 48, en vooral het verrijzen van het nieuwe gebouw, in slechts lü weken tijds, gevolgd heb ben. Want dat nieuwe gebouw is niet alleen een sieraad voor deze straat, maar voor geheel Goes geworden. De drie verdiepingen hooge pui is opgetrokken uit Limburgsche hand vormsteen, met plint en pilasters van zwarte, dubbelhard gebakken tegels. De groote stalen etalage-ramen en hooge bovenvensters zijn niet alleen van een straxke voornaamheid, maar laten bovendien ook zoovcei mogelijk licht in den winkel toe. Verder sprin gen etalage en deuren in, zoodat het overblijvende trottoir een flinke ruim te aan het kijkende publiek biedt. De geheele gevel maakt een rustigen aan- genamen indruk. Het interieur doet even ruim, rustig en prettig aan, als het exterieur. De winkelruimte is groot en vierkant, zoo dat de uitgestalde meubelen goed tot hun recht komen. Een aardige hoek vormt de opgang naar de magazijnen en de woning, die zich uitstekend leent voor een hal-etaleering en daarnaast tevens als lichtkoker dienst doet. Buiten de magazijnruimte boven den winkel, zijn er ook nog magazijnen achter den winkel. Geheel achteraan bevindt zich de werkplaats. Al die ruimte was bijna geheel gevuld met groote en kleine meubelen, tot het modernste genre, zoodat de cliënt een flinke keuze heeft. De heer Meulenberg sprak tegen ons zijn bijzondere tevredenheid uit over het verloop en het resultaat van ver bouwing en nieuwbouw, en „met eere" kunnen dus de namen genoemd wor den van den ontwerper A. de Bruïj- ne Azn., de aannemers Van Riet en De Bruijne, schilder M. Verplakke, lood gieter W. Kerkhove en den electrisch installateur J. Koppejan. Als gebruikelijk was er veel belang stelling voor de feestelijke opening, Zaterdag 1.1., en waren er veel fraaie bloemstukken. Voor den middag telde men er reeds een veertig! We w enschen den heer Meulenberg toe, dat deze belangstelling in zijn Ztik: zal rortduren. Vooral in dezen tijd van veel klagende en moedelooze menschen, verdient de zakenman, die niet bij de pakken neer zit, waardee ring en succes! Film en tooneel. De voorstelling, gisteravond in Schuttershof gegeven, beeft veel be langstelling getrokken. Na een film, die Dinant liet zien, kort na den oor log en na den wederopbouw, en een komische rolprent, waar hartelijk om gelachen werd, trad Willem Goossens op. Hij vertelde eenige moppen, gaf een grappige voordracht ten beste en besloot zijn repertoire met een decla matie over de in den wereldoorlog ge vallen soldaten, die met stille aan dacht gevolgd werd. Het applaus na elk nummer bewees wel, dat een en ander bij het publiek in den smaak viel. Dc groote film „Jezus van Naza reth", had al eveneens de volle aan dacht van het publiek. Op sobere wij ze, zonder eenige sensatie worden en kele episoden uit het leven, sterven en de opstanding van Jezus geschilderd, in groote trekken, zooals dat tijdens de passiespelen te Oberammergau weergegeven wordt. Jammer, dat er wel wat overdadig gerookt v erd, zoo dat vele beelden, vooral als de belich ting bij de opname niet al te sterk was, daardoor onscherp werden. Over het geheel een werk, met vele tref fende opnamen, dat door het publiek tot het einde met groote belangstelling gevolgd werd. Uit/ e.ing „Kunstvrienden". Zooals reeds eer gemeld, geeft „Kunstvrienden" morgen in de Prins van Oranje een opvoering van „De houten ham". Naar we vernemen is dit blijspel met veel zorg ingestudeerd, en daar het een geestigen inhoud heeft, zal het publiek zeker niet teleurgesteld worden. Men houde er dus morgen den avond vrij voor! Opdrachten orgelbouw. Aan de orgelbouwers A. S. J. Dek ker te Goes is opgedragen den bouw van een rein-electrisch pijporgel met 54 registers voor de gehoorzaal der Internationale Muziektenroonstelling „Klank en Beeld" welke in Mei van dit jaar te Amsterdam wordt gehouden. Het instrument zal het allermodernste type zijn, en tevens voorzien van de nieuwste vindingen, zooals: zingende harp, klokkenspel e.d. Tevens ontving dezelfde fabriek op dracht tot den bouw van een nieuw kerkorgel voor de Vereenigïng van Chr. Belangen te Coevorden, en tot restauratic van het orgel in de Herv. Evang. te Honselerdijk. Opdrachten aan „De Schelde". Aan de N.V. Gymnastiekwerktuigen en Schoolmeubelfabrick „De Schelde" te Goes, werden in de laatste weken weder diverse grootere opdrachten ontvangen, o.m.: Complete inrichtingen der gymnas tiekzalen voor de gemeente Dwinge- loo: de gemeente Ruinerwold; de ge- „Landbouw en Crisis". Dc „Telegraaf" schrijft over onze artikelen „Landbouw en Crisis", die door de Z. L. M. in brochure-vorm werden uitgegeven, o.a.: „Deze artikelen werden geschreven voor de groote crisis-golven landbou wend Nederland overspoelden, doch zij geven zulk een bevattelijk en een voudig overzicht van de moeilijkheden, dat zij ook thans nog zeer veel waarde hebben. Vooral zijn zij leesbaar voor den leek, die er uit kan leeren dc juis te beteekenis van den landbouw voor onze samenleving. En volkomen te recht zegt deze bevcegde schrijver, dat er op afdoende wijze en direct moet worden geholpen, wil men voorkomen, dat onze vaderlandsche landbouw in den ruimsten zin en met hen de heele plattelandsbevolking tot pauperisme zal vervallen, waardoor het fundament van onze samenleving finaal zou wor den ondermijnd, niet meer geschikt tot het dragen van ons staatsgebouw." meente Hoofddorp; de gemeente Vlaar dingen; de gemeente Maarssen. Verder de inrichting met school- meubilair voor scholen te Mill (N. Br.), Geertiuidenbcrg, den Oever-Wie- ringen, Berkum bij Zwolle, Hardcnberg en Halfweg-Zwanenburg. Gevonden voorwerpen. In de maand Maart 1932 zijn aan het Bureau van Politie te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven, en zijn aldaar verdere inlich tingen betreffende deze voorwerpen te bekomen: Drie zilveren Vulpotlooden, Vijf Por temonnaies met inhoud, een Vulpen houder, drie Handschoenen, een Mes in een schede, een Teekenpasser, een Vloermat, een Gummi Bïnnenvoetbal, een Notitieboekje, vier Rijwielbelas- tingmerken 1931-1932, een Jongenspet, een Gouden Ringetje, een Bontje een Boodschaptasch, twee Ceintuurs, een Rubberplaat, twee paar Handschoenen, een Huissleutel, een Gouden Sierspeld, een Draaitop, een Kinderschoentje, een Gouden Damespolshorloge, twee stukken rookvleesch, een Kinderhand- taschje met inhoud en een damesmuts. werkt zacht en weldadig als een Mei-regen Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 2030—45 en 75 cent. ProVincienieuWs KAMER VAN KOOPHANDEL. Uitstel van betaling. Naar aanleiding van een vraag van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, of er aanleiding is wette lijke maatregelen te nemen als in 1914, welke de mogelijkheid scheppen van het uitstellen van de verplichting tof betaling, aanhouding van een verzoek of vordering tot faillietverklaring, op schorting van gerechtelijk verhaal op het vermogen van den debiteur enz., schrijft het bureau o.a.: In 1914 was plotseling een toestand ontstaan, welke nakoming van beta lingsverplichtingen onmogelijk zou ma ken, zelfs voor dengene, die niet op onvoorzichtige wijze zulke verplichtin gen op zich had genomen. Van de heerschende economische crisis kan niet hetzelfde worden gezegd. De moei lijkheden zijn geleidelijk ontstaan en allengs verscherpt, en noch voor het ontstaan, noch voor de verscherpingen zouden bepaalde, algemeen geldende tijdstippen kunnen worden genoemd. Waar op het eene gebied de crisis nog niet wordt gevoeld, heeft zij op een ander gebied reeds ernstige gevolgen gehad, doch zelfs in dit geval zal het vaak zeer moeilijk zijn, vast te stellen of en sedert wanneer het niet kunnen nakomen van betalingsverplichtingen uitsluitend moet worden toegeschre ven. Aannemende, dat er gevallen zullen zijn, waarin het t.o.v. nakoming van betalingsverplichtingen alleszins ge rechtvaardigd zou zijn, door middel van wettelijke bepalingen de helpende hand te bicden, zou de toepassing van die wettelijke bepalingen tot slechts zeer enkele gevallen beperkt moeten kunnen blijven. Gevreesd moet echter worden, dat op ruime schaal op de toepassing dier wettelijke bepalingen een beroep zou worden gedaan en al zal dan steeds ook de schuldeischer moeten worden gehoord, zal voor af wijzing van een verzoek om uitstel van betaling vermoedelijk vaak geen voldoende grond aanwezig zijn. Indien werkelijk het bestaan van desbetreffende wettelijke bepalingen zou leiden tot een veelvuldig verleenen van uitstel van betaling, zou het mid del wel eens erger dan de kwaal kun nen blijken te zijn. Het opheffen van de moeilijkheden hetzij dan tijde lijk van den schuldenaar zal den schuldeischer in moeilijkheden kunnen brengen, die, op zijn beurt weer schuldenaar zijnde tegenover ande ren in ongelegenheid brengt, enz. en hiertegen dient gewaakt te worden. Juist omdat het geenszins onmoge lijk moet worden geacht, dat de crisis zich nog verder zal verscherpen, is voorzichtigheid geboden t.a.v. het treffen van maatrege'en, waardoor sommigen financieel zouden kunnen worden geholpen, doch waaronder de credietwaardigheid van anderen zou kunnen lijden. Het bureau meent der halve, dat het geen aanbeveling ver dient ter dezer zake wettelijke bepa lingen vast te stellen, en stelt voor in dezen geest aan den minister te ant woorden. De Commissie voor de wettelijke be palingen vereenigt zich met het voor stel. Overbrugging Hol- landsch Diep. Naar aanleiding van een schrijven van het Comité van Actie inzake verkeersbelangen voor Schouwen om adhaesie te betuigen aan hare motie inzake overbrugging van het Hol- Iandsch Diep bij Willemstad in plaats van bij Moerdijk, herinnert het bureau er aan, dat de Kamer adhaesie heeft betuigd in 1931 aan een verzoek om de brug bij Moerdijk te verkrijgen. Het was toen reeds bekend, dat van andere zijde pogingen werden aange wend bedoelde brug te doen bouwen bij Willemstad. Waar het echter ge- wenscht is, dat zoo spoedig mogelijk tot uitvoering van het werk worde overgegaan, achtte het bureau het niet juist, tegenover de bestaande plannen van overbrugging bij Moerdijk andere te stellen. Dat toch zoude aanleiding kunnen zijn de werkzaamheden uit te stellen onder motief, dat eerst nadere onderzoekingen moeten plaats hebben. Wijzende op hetgeen de Minister mededeelde in zijn Memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over deze kwestie, zegt het bureau, dat daaruit z.i. ten duide lijkste blijkt, dat de regeering de zaak grondig heeft onderzocht en het h.i. geen zin heeft een nieuw onderzoek in te stellen. Het wil het bureau der halve voorkomen, dat het dan ook geen zin heeft verder het verschilpunt Moerdijk of Willemstad naar voren te brengen. Het stelt ten slotte voor hef schrijven van het Schouwsche comité voor kennisgeving aan te nemen. Winkelweek Vlissingen. Overeenkomstig het verzoek van de .ereeniging Gemeenschappelijk Be lang te Vlissingen, stelt hef bureau voor aan die vereeniging voor haar ge houden winkclweeek f 100 bij te dra gen. Rekening 1931. Het bureau biedt ter vaststelling aan de rekening over 1931 met een eindcijfer van f 58954,52. Van het goed slot is reeds f 3063,75 bij het stam kapitaal gevoegd en dit zal ook kun nen gebeuren met het restant van het goed slot ad f 1585,53, als de Minister de rekening heeft goedgekeurd. Het stamkapitaal bedraagt thans f 72 500 Een jubileum. Op 14 April a s. zal het 12]/) jaar ge leden zijn, dat de onderafdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren werd opge richt. Men hoopt dezen dag op eenigszins feestelijke wijze te herdenken. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formulieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. POLDERMAN, Goes, Telefoon 129. PLAATSELIJK NIEUWS DRIEWEGEN. Boerenleenbank. Algemeene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank op 2 April j.l. De voor zitter deelt mede, dat de rente voor spaar gelden en deposito's is vastgesteld oo en voor uitgegeven gelden op 4J/^%. Het aftredend bestuurslid, J. G. Nieuwen- huize, en het aftredend lid van den Raad van Toezicht, A. J. Bruggeman, werden herkozen. Uit het verslag van den kassier blijkt, dat per 31 Dec. aan spaargelden en deposito's was opgenomen f294.199,11; terwijl aan voorschotten was uitgegeven f 182.265,-— en in loopende rek. f 98.389,13. Aan effecten bezit de bank f 37.002.—, ter wijl ze bij de Centrale Bank in schuld staat voor f22.042,31. Aan rente van voorschot ten was ontvangen f 8039,42; van leden in loopende rek. f4481,41, van de Cen trale Bank f 562,20 en van coupons f 2155,59. Aan rente was uitgegeven aan de spaarbank f 9985,86, aan de Centrale Bank f 556,84; aan leden in loopende rekening f 972,02. De winst bedroeg dit jaar f 1031,36, waardoor het reservefonds stijgt tot f 9509,50. De kassier deelt mede, dat door de Centrale Bank en de bij haar aan gesloten boerenleenbanken gesticht wordt een fonds voor bijzondere doeleinden, waarin onze bank dit jaar voor 't eerst f 131,— heeft gestort, welk fonds zal opge voerd worden tot f 5.000.000, om hieruit mogelijk tekorten bij executies te dekken. Bij de jaarlijksche controle is evenwel ge bleken, dat de door ons verstrekte voor schotten voldoende gedekt zijn, omdat nooit voorschotten verstrekt zijn zonder voldoende onderpand; waardevermindering der onderpanden gecompenseerd wordt dor de verplichte aflossing, waaraan door het bestuur streng de hand gehouden wordt; hetgeen blijkt uit het bedrag der aflossingen, die in het voor den landbouw slechte jaar 1931 f31.805,— bedroegen, te gen in 1930 f27.456,66 en in 1929 f 22.553,34. HEINKENSZAND. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeni- ging „Kunst Naar Kracht" alhier, haar 2de winteruitvoering. Opgevoerd werd het blij spel „Millionnair tegen wil en dank". De vereeniging gaf prachtig vlot spel te zien. Dat het stuk en het spel in den smaak viel, bleek uit het applaus na elk bedrijf. De pauzen werden gevuld door „Bordui's origineele harmonica-band". De vereeni ging „Kunst Naar Kracht", die zich hoe langer hoe meer in de gunst van het pu bliek mag verheugen, verschafte haar pu bliek weer een prettigen aVond. OVEZAND. Eindles tuinbouwcursus. Vrijdagavond had alhier de eindles plaats van den tuinbouwcursus. Nadat de cursisten eenigen tijd door de beide onder wijzers, de heeren Leijs en Robijn, waren ondervraagd over bemestingleer en fruit teelt, werd door Ir. van de Plassche aan 17 leerlingen het diploma uitgereikt. De heer van de Plassche wenschte hen geluk met het behaalde succes en wees er op, dat het er om gaat het geleerde te benutten, opdat, wanneer straks betere tijden aan breken voor den tuinbouw, er weer jonge mannen klaar zullen staan om den tuin bouw te leiden. Een der cursisten sprak een dankwoord en bood namens alle leer lingen aan iederen onderwijzer een bloe mentafeltje met bloeiende azalia aan, als blijk van waardeering en aandenken aan dezen cursus. Het diploma kon worden uitgereikt aan: C. Rentmeester Mz., P.Vermeule, C. Rent meester Jz., C. Westdijk, L. de Jonge, D. de Winter, M. A. de Dreu, J. Korstanje, J. Boonman, P. Boonman, C. de Baar, H. Polfliet, J. Rijk, C. Geus, M. Korstanje, C. Huige en C. Rijk Hz. Deelen wij nog mede, dat ook B. en W. dezer gemeente en de commissie van toe zicht deze eindles bijwoonden. RILLAND-BATH. Den Reigersbergschen polder. Zaterdagmiddag werd door de oudheid kundige vereeniging „De Bevelanden" te Goes, in één der lokalen der openbare school alhier, voor een aandachtig gehoor van ongeveer 50 personen, een geschied kundige lezing gehouden door den heer P. C. de Gelleke, met het onderwerp „Bij zonderheden uit de geschiedenis van den Reigersbergschen polder". Spreker begon met zijn gehoor te bepalen, bij de eerste voorbereidende werkzaamheden, welke er toe moesten leiden om tot indijking der schorren te geraken. In het jaar 1772 den 9den September werd de bedijking in de kerk te Krabbendijke aanbesteed voor ruim twee honderd duizend gulden. Aan de oedijking werd in het voorjaar van 1773 begonnen. Ongeveer 3000 polderjongens, meest uit Oost-Friesland, hebben den dijk met kruiwagens bij elkaar gereden. Onder het werkvolk is ook nog een staking uit gebroken, waarom 12 soldaten werden ge zonden, doch deze waren spoedig ontwa pend. Met 150 soldaten uit Bergen op Zoom, werd de rust hersteld, nadat 300 van de grootste oproermakers per schip naar Friesland waren teruggezonden, van wie sommigen eerst onder een opgerichte galg waren gegeeseld. Veel moeite heeft de dichting gekost van het Vinkenissegat. uit Middelburg werd geschreven dat het gat dicht moest al was het met zilver, waar van in Middelburg toen genoeg aanwezig was. -VAN NIELLE'S- ^GOESCHE^ ONTBYT-KOEK •DENSObTBN mVAL SEP BRT 1 S2.3 OUDELANDE. Inbraak. Naar men ons meldt is gisternamiddag, onder kerktijd, ingebroken bij den land bouwer Joh. op 't Hof te Oudelande. Na dere bijzonderheden kon men ons nog niet mededeelen. WOLPHAARTSDIJK. Verpleegde ontvlucht. Dinsdag 29 Maart ontving de familie van J. Kalmein, verpleegde te „Vrederust", alhier bericht, dat deze de stichting was ontvlucht en zich zeer waarschijnlijk op weg bevond naar deze gemeente. De fa milie en vooral de kinderen van den ont vluchte verkeerden in angst en spanning, tot dat Vrijdag j.lj bericht kwam, dat J. Kalmein was opgespoord te Alfen (N.-Br.). Vrijdagavond gaf de tooneelvereeniging „Kunst Naar Kracht" van Heinkenszand, haar 2de uitvoering in dit seizoen in het gebouw „T.A.V.E.N.U.". Thans werd opgevoerd het tooneelspel „Millionnair te gen wil en dank", een blijspel in drie be drijven. Hoewel in dit spel veel van de verschillende spelers werd geëischt, daar het een zwaar stuk mag worden genoemd, gaven de spelers en speelsters blijk van goede studie, daar van begin tot einde op onberispelijke wijze werd gespeeld. Een gezellig bal besloot den avond. De zaal was matig bezet. YERSEKE. De eerste kreeften. Zaterdag zijn de eerste kreeften door de visschers gevangen en aangevoerd. De prijs is niet best, maar zal hoogstens f 1,50 per kilo zijn. Dit komt vooral door de vele buitenlandsche (Noorsche), die door de valuta concurreerend worden aangeboden. Bovendien is in Noorwegen ook veel werkloosheid, waardoor menigeen, die an ders niet aan kreeften denkt, zich nu op die visscherij toelegt. Het aantal leerlingen, toegelaten tot de lagere scholen alhier, bedraagt 79, resp. voor de openbare scholen 16 en 9, Ned. Herv. school 22, Geref school 20, Oud- Geref. school 12. De verwachting tot den avond van 5 dezer luidt: zwakke tot matige Z. tot W. wind, later weer krimpende en toe nemende wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. •LICHT OP. Dinsdag 5 April 7.09 uur Woensdag 6 April 7.11 uur CONGRES DER LIBERALEN. Over economische te genstellingen tus- schen liberalisme en socialisme. Zaterdagmiddag werd de algemeene vergadering van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" an zalen Schaaf" te Leeuwarden geopend met een kort woord, uitgesproken door den partijvoorzitter mr. D. Fock. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotterdam sprak over „Economische tegenstellingen tusschen liberalisme en socialisme". De hoogleeraar betoogde, dat de grondslagen onzer economi sche orde in wezen zijn die, welke het liberalisme de juiste acht: erkenning van het beginsel van economische zelf verantwoordelijkheid en erkenning van den particulieren eigendom niet slechts van gebruiksgoederen, doch ook van productiemiddelen; eerbiedi ging van de vrije beschikking over eigendom en persoonlijke arbeids kracht ten behoeve van de voortbren ging van goederen voor het ruilver keer met zoo veel mogelijk vrije prijs vorming voor goederen en diensten. Tegenover dit op liberalen grondslag berustende stelsel wordt van socialisti sche zijde crïtiek uitgeoefend. In de eerste plaats wordt beweerd, dat de productie, die gericht is op het bena len van een zekere winst, onmaatschap pelijk is. Zij moet een „behoeftepro ductie" worden. In de tweede plaats wordt aan het huidige productiestelsel verweten, dat het zou leiden tot een groote mate van verkwisting van pro ductieve krachten, en voorts dat het „chaotisch" is. Spr. bestreed deze crïtiek en merkte op, dat het verwijt, als zoude de winst productie niet met de behoefte reke ning houden, ongegrond is, aangezien deze zich richt op de vraag der consu menten en het miskennen of over schatten van de vraag noodwendig voe ren moet tot de noodige correctie van het productieproces. Zoodra men het ook van socialistische zijde erken de beginsel van loon naar prestatie MAANDAG. Nou, dat is Vrijdag ook wat geweest, met de blauwe roodstaart zwaan, die Goes van een „vriend van dieren en vesten" gekregen heeft! Het is jammer van alle moeite enkosten, die er voor gemaakt zijn, want het mooie dier heeft maar een kort leven gehad. Ik had er al een tijd naar staan kijken en ik dacht, hij beweegt maar niet, maar een heer die zei, ja, dat hoort zoo, je mag 'm vooral niet laten schrikken. Maar een juffrouw, die met stukjes brood aankwam, gooide die toch in het water, maar de blauwe roodstaart-zwaan, stoorde zich ner gens aan. Op 't laatst zei een mijnheer, die er erg secuur naar gekeken had, alle duivels, 't is een dooieEn een andere man, die er bij stond, zei een woord dat nog veel leelijker was. Er kwamen ook nog andere lui, die er om lachten, en een heer zei, dat zijn nou de gevolgen van den hoogmoed, dat beest heeft nekkramp gekregen, omdat het maar steeds zijn mooie kleuren wou laten zien. Daar kun nen onze jonge dames heel wat van lee ren En een ander zei, één April stuurt men de gekken waar men wilZoo was er heel wat te doen, tot 's middags voor een eervolle begrafenis vanwege de ge meente gezorgd werd. Maar Goes had toch de eerste blauwe roodstaart-zwaan gehad.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2