De weg tot geluk N° 10 Maandag 1 April 1952 Il9e Jaargang. Binnenland. School en kerk. FroVincleoieaWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,'— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17,30 No. 244 nowatini1 to en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke refei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. A. C. A. van Vuuren f In 67-jarigen ouderdom is Vrijdagnacht te 's Gravenhage overleden de heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van 's Gravenhage. Het textiel-conflict. Het einde. Door den textiel-arbeidersbond „St. Lam bertus" is einde vorige week een circulaire aan zijn leden gezonden, waarin wordt me degedeeld, dat langer doorzetten van den strijd volkomen doelloos zou zijn en om verantwoordelijk moet worden geacht. Hij spoort daarom zijn leden met kracht aan den arbeid te hervatten en wekt hen op de bij de circulaire gevoegde strook te teekenen, die zij bij hun afdelingsbestuur kunnen inleveren. Wie die strook niet in vult zoo wordt verder in de circulaire gezegd draagt zelf de verantwoordelijk heid voor de schadelijke gevolgen van de ze nalatigheid. Het hoofdbestuur verklaart, dat het geen enkele verantwoordelijkheid op zich neemt voor de gevolgen van het niet-invullen van dit formulier of het niet hervatten van den arbeid. Van Dinsdag a.s. af wordt dan ook geen stakingsuitkeering meer verstrekt. Wie niet aan den arbeid gaat en zich dus tegen het dwingend advies van de R.-K. arbeidersbeweging verzet, zal zelf de con sequenties daarvan moeten aanvaarden, zoo wordt gezegd. Vrijdag werd er door de Federatie een openluchtmeeting gehouden op het Van Heekplein, waar eenige duizenden perso nen aanwezig waren. Daar werd een mo tie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de staking moet worden voortgezet. De Federatie verklaart zich bereid 10% van de uitkeering, aan haar leden gedaan, voor een eventueel te vormen strijdfonds beschikbaar te stellen. *r Heden meldde men nog Het textielconflict behoort tot het ver leden; dat is het resultaat van de Zaterdag gehouden besprekingen. In beide ledenver gaderingen van „De Eendracht'' kwam het door omstandigheden wel niet tot een stemming, maar het resultaat was dermate, dat aangenomen mag worden, dat allen t wien de gelegenheid wordt geboden het werk te hervatten, weer aan den arbeid zullen gaan. Bovendien heeft ook de Lan delijke Federatie nog besloten het werk te hervatten, zoodat gesproken kan wor den van het einde van het groote conflict, dat midden November met de staking bij de firma Jannink een aanvang nam. Het is bekend geworden, dat de aanmelding voor het werk zeer groot is. Op het kantoor van den R.K. Textiel arbeidersbond „St. Lambertus" hadden bij na alle leden hun aanmeldingsformulieren ingeleverd. Voorts hebben duizenden zich bij de fabrieken of de fabrieksbazen ge meld. De vergadering van „De Eendracht" Zaterdag gehouden, op welke het bestuur verklaarde, de staking alleen niet te kun nen doorzetten, had nog eenige relletjes tot gevolg. Toen de vergadering feitelijk reeds ge sloten was, ontstond plotseling een gewel dig rumoer, grootendeels door jeugdige personen veroorzaakt. Een opgeschoten jongen sprong op het tooneel en wilde het woord voeren. Dit werd hem door een der bestuursleden verboden, waarop een hevig tumult ontstond. Een aantal jongens 45 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Wat wilt u eigenlijk van ons vroeg de oudste dame na een lichte aarzeling. „Het voorrecht mijn kennismaking met u beiden te hernieuwen", antwoordde Ge rald. „Dat hebt u gedaan", herinnerde ma dame de Ponière hem. „Met het verlof u mijn opwachting te mogen maken in uw woning in Londen", drong hij aan. „Wij ontvangen niet in Londen", was het korte antwoord. „Ik vertrouw", hied Gerald vol, „dat u een uitzondering zult maken te mijnen gunste". Pauline kwam haastig weer tusschen- beide. Haar houding was ietwat trotsch, maar openhartig. „Lieve tane", zeide zij, „er zijn zekere dingen, die men onmogelijk kan verber gen. Tante en ik", ging zij voort, zich tot Gerald wendend, „wonen in onmogelijke greep stoelen en wierp die naar het too neel, dat door de bestuurders werd ver laten. Toen eenige hoofdbestuursleden van ,,De Eendracht" zich ongeveer een uur la ter naar het station wilden begeven, wer den zij door een groot aantal personen ge volgd. De voorzitter van „De Eendracht" de heer Rengeling, kreeg een klap op het hoofd. De motorpolitie heeft de menschen in verschillende richtingen verspreid en voor afzetting bij het station zorg gedragen. NederlandBelgië. Ontstemming bij onze buren. In België is men niet best te spreken over het antwoord, dat Minister Beelaerts van Blokland Vrijdag aan de Eerste Ka mer gaf. De „Nation Beige" is van oordeel, dat België de werken van het Albertkanaal met spoed moet doorzetten, teneinde aan de Nederlanders te laten zien, dat men ze niet noodig heeft. Indien de Nederlanders doorhun aarzeling kunnen beletten, dat Antwerpen een Rijnhaven wordt, hangt het toch alleen maar van Belgische wilskracht af, van Antwerpen een Maashaven te ma ken. Ook zegt de „Nation Beige" nog in verband met de Wielingen het bekende woord van jhr. van Karnebeek varieerend: Wie Wielingen zegt, zegt Zeebrugge en Zeebrugge is een Belgische haven. Deze territoriale wateren maken deel uit van het Belgische grondgebied en de Nederlanders zullen dan ook of zij het wenschen of niet zich wel moeten neerleggen bij het feit dat de Wielingen niet als een ruilmiddel kunnen worden gebruikt. Indien het Nederlandsche parlement met deze verklaring genoegen neemt, dan is dit, aldus het blad, zijn zaak. Maar wij ho pen wel, dat het Belgische parlement dit voorbeeld niet zal volgen, wanneer de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen er weer ter sprake zullen komen. Wij zijn van meening, dat de publieke opinie het recht heeft te weten, welke juist de moei lijkheden zijn, die een regeling tusschen de beide landen in den weg staan. Nieuw alarm-systeem. Om brandweer of po litie op te bellen. Te Zwolle is in het hoofdbureau van politie voor het college van B. en W. en verschillende brandweer- en politie-auto- riteiten een nieuw systeem van politie- alarmeering en brandmelding gedemon streerd, dat binnenkort zal worden toege past. De kabel voor het radio-distributie net, welken men bezig is in de stad te leg gen, is zoo geconstrueerd, dat hij tevens dienst kan doen voor alarmeering van brandweer en politie. Ook particulieren, die niet op de radio-centrale zijn aange sloten, kunnen een aansluiting op den ka bel krijgen. Op deze wijze kan elke wo ning, elk kantoor en elke fabriek in di recte verbinding worden gebracht met po litie en brandweer. In geval van diefstal of roofoverval behoeft slechts een knop, welke op elke willekeurige plaats in huis kan worden aangebracht, te worden inge drukt en binnen weinige seconden is de politie gealarmeerd. In geval van brand moet een schakelaar worden omgezet, ten einde de hulp van de brandweer in te roepen. Met dit systeem wordt bereikt, dat de alarmseinen rechtstreeks naar het politie bureau worden doorgegeven. Op een con- trölebord wordt aangeduid van welk per ceel de oproep plaats vond. De demon stratie ging uit van de N.V. „Asto" te 's Gravenhage. kamers in een onmogelijk hotel in South Kensington. Ik zie echter geen reden, waar om wij u daar niet zouden ontvangen, in dien u ons werkelijk wilt opzoeken. Wij hebben geen kennissen in deze stad". Madame de Ponière sloot haar lorgnet eenigszins driftig. „Wij wonen op nummer 28, Erriston Gardens, South Kensington", zeide zij, „ik meen, dat het huis het Erriston Gardens Hotel wordt genoemd". „Indien u het mij wilt toestaan", stelde Gerald voor, „zal ik mijn zuster meene men om u een bezoek te brengen, als zij in de stad is. Mag ik u intusschen een ver metel voorstel doen U hebt geen kennis sen in de stad ik deze dagen evenmin. Wilt u mij de groote eer bewijzen heden avond in Ranclagh met mij te dineeren Wij ontsnappen dan deze ondragelijke hit te en kunnen buiten naar de muziek luis teren". „Het spijt mij, dat het onmogelijk is, me neer", antwoordde madame de Ponière. Gerald was van natuur zeer gevat. Er waren vele kleinigheden, die hij reeds had opgemerkt. „Mademoiselle", zeide hij, zich tot Pau line wendend, „ik smeek u om uw bemid deling bij uw tante. Ik noodig u niet uit in een der mode-restaurants. Het groote voordeel van Ranclagh is, dat men zich er niet voor behoeft te kleeden. De men- Tweede Kamer bijeengeroepen. Zooals het voornemen was is de Twee de Kamer bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 April a.s. De voorzitter zal dan voorstel len een aanvang te maken met de behan deling van het wetsvoorstel-Ebels c.s., hou dende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. Beerta in moeilijkheden. De gemeente Beerta verkeert op het oogenblik in ernstige moeilijkheden. Behal ve verschillende andere noodzakelijke uit gaven konden ook de salarissen van het gemeentepersoneel niet worden betaald. De gemeente heeft verscheidene pogingen ge daan om kasgeld te krijgen, doch zonder resultaat. Ook het Rijk vond geen termen aanwe zig, om in te grijpen. Sticht maar raak. In verband met een binnenkort te He veadorp vanwege de Vereeniging voor Chr. Nac. schoolonderwijs te openen school is aldaar een hevige schoolstrijd ontbrand. De te Heveadorp bestaande openbare school telt ongeveer 100 leerlingen, waar van aanvankelijk een 40-tal leerlingen zou den overgaan naar de te stichten bijzon dere school. Nu evenwel het tijdstip nadert waarop de nieuwe school zal aanvangen, worden verschillende wankelbare ouders voortdu rend bewerkt eenerzijds om de gedane toe zegging na te komen en anderzijds om deze toezegging terug te nemen. Bovendien is er oneenigheid ontstaan tusschen de beide kerkelijke groepen die elk voor de helft de bestuurszetels leveren, ten opzichte van de kerkelijke kleur van het te benoemen personeel. Waarschijnlijk zal dan ook de bijzondere school een moeilijk bestaan krijgen en zeker niet kunnen aanvangen met het aantal leerlingen waar aanvanke lijk op gerekend was. Izaak Boasson en Zonen's Bank. De Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Izaak Boasson en Zonen's Bank te Middelburg, aan welke bank surséance van betaling is verleend, heeft tot liquidatie van de N.V. besloten, verleende ontslag aan de directeuren en benoemde tot eenig liquidateur den heer T. van der Meer. Het eerste kievitsei. De heer Goergen, eigenaar van de fruit- zaak „de Toko" te Middelburg, heeft het eerste in Zeeland gevonden kievitsei aange boden aan den Commissiaris der Koningin. Stadhuis te Veere. Thans is het stadhuis te Veere in ver band met algeheele restauratie geheel ont ruimd. Bij het ontruimingswerk zijn in een kast een groot aantal certificaten uit den tijd van Napoleon aangetroffen en zal nader worden nagegaan, welke nummers en welk aantal nog aanwezig zijn, om dan met de afdeeüng financiën van het Provinciaal Be stuur overleg te plegen wat met deze stuk ken moet worden gedaan. Terneuzen's vooruitzichten. Door de hoogere spoorwegtarieven voor de spoorlijn MechelenTerneuzen, ten opzichte van de overige Belgische spoor lijnen, ondervond Zeeuwsch-Vlaanderen schen, die tennis of golf hebben gespeeld, blijven er dineeren met slechts een kleine verandering in hun kleeding. Ik zou mijn excuus hebben moeten aanbieden, dat ik geen gekleed pak draag. Dat is niet de gewoonte daar. „Milord Dombey heeft een slechten dunk van onze kleerkast", merkte Pauline op met een flauw glimlachje„Neen", ging zij haastig voort, „meen toch niet, dat wij beleedigd zijn. Ik vind uw bescheidenheid heel aardig. En, tante, ik smeek u, laten wij Lord Dombey's uitnoodiging aannemen. Bedenk, hoeveel wij te lijden hebben van de warmte. Denk aan onze stoffige kamer, ons onmogelijk diner In het kort, ik dring er op aan". „Indien u het mij wilt toestaan, zal ik u kwart voor acht komen afhalen", stelde Gerald voor, zich tot madame de Ponière wendend. Deze aarzelde nog een oogenblik. Mis schien was het de jongensachtige ijver van Gerald, welke haar deed besluiten. Deze Engelschman was tenminste geen fat. „Wij zullen u tegen dien tijd verwach ten", antwoordde zij. „Ik vertrouw", voeg de zij er na een oogenblik bij, „dat u mijn weigering niet onbeleefd zult vinden. Er zijn redenen, welke het voor mijn nicht en mij moeilijk maken, beleefdheden aan te nemen". Gerald boog diep en bracht, aan een en meer speciaal Terneuzen, een grooten teruggang op scheepvaartgebied, daar door de hoogere kosten van vervoer concurren tie met andere havensteden zoo goed als uitgesloten was. Voor den oorlog toen de tarieven gelijk waren, was hier een leven dige scheepvaart waar te nemen, maar toen hierin na den oorlog verandering kwam, doordat de tarieven van de spoor lijn M.T. veel hooger waren dan die van de andere spoorlijnen, kreeg de scheepvaart hier een nekslag en waren zeer vele transportarbeiders alhier werkloos. Thans heeft de Belgische regeering be sloten, het verschil dat nog tusschen de ta rieven van de Belgische spoorwegen en de lijn Gent-Terneuzen, en MechelenTer neuzen bestaat binnenkort op te heffen. Dit zal de haven wellicht ten goede komen, zoodat er meer levendigheid „zal komen. PLAATSELIJK NIEUWS. COLIJNSPLAAT. Boerenleenbank. In het lokaal van den heer H. Verburg alhier, vergaderde de Coöp. Boerenleen bank. Tegenwoordig waren 82 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar van 354 tot 345 was gedaald, doordat 17 leden waren af gevallen en 8 nieuwe waren toegetreden. De rekening werd als volgt goedgekeurd: a. Rekening. Ontvangsten kasgeld per 31 December 1930 f 9667,55 ontvangen van de spaarbank f 88.269,88; terugbetaal de voorschotten f43.108,80; ontvangen in loopende rekening f 366.983,64; ontvangen rente f 18.990,32; diverse ontvangsten f 34,20. Uitgaven: Uitgaven aan de spaarbank f 173.610,34; gegeven voorsch. f 25.325,—-; uitgaven in loopende rekening f 295.900,68: betaalde rente f 13.680,56; diverse uitga ven f 2972,57; reservefonds f 2069,97; kas geld per 31 Dec. 1931 f 13.495,27. Balans. BezitKasgeld per 31 Decem ber 1931 f 13.495,27; uitstaande voorsch. f 168.183,76; te goed in loopende rekening f 217.777,05. SchuldSchuld aan de spaarbank f 235.295,06; schuld in loopende rekening f 142.119,78; reservefonds f 19.669,85; winst 1931 f2371,39. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer M. de Bruijne; tot lid van het bestuur de heer M. Bom; terwijl de heeren A. Hartog en M. H. Kie vit als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen. HEINKENSZAND. Jubileum School met den Bijbel, Vrijdag herdacht het bestuur van de School met den Bijbel, alhier, het feit, dat zij deze school voor 25 jaar had gesticht. Bij deze gelegenheid wapperde van dit ge bouw de driekleur. De kinderen werden des morgens door bestuur en onderwijzend personeel in de school onthaald, terwijl alle kinderen een verrassing ontvingen. Des avonds hadden zeer veel ouders en belang stellenden gehoor gegeven aan een oproep van het bestuur voor den herdenkings avond. In deze vergadering, die door den voorzitter, den heer Slabbekoorn te Nisse, werd geopend, hield Ds. K. van Anken, bij de oprichting der school, Geref. predi kant alhier, een herdenkinsrede, terwijl de heer J. van der Zouwen, het eerstbenoem- de hoofd der school, een overzicht gaf van de eerste jaren. Als oud-leerling sprak de heer C. van Baaien eenige waardeerende woorden, terwijl de heer Westveer, hoofd der school, dank bracht voor de medewer king aan onderwijzend personeel en het schoolbestuur. De heer Huizinga sprak als schoolopziener, zeer waardeerend over de ze school. De burgemeester bracht namens plotselinge opwelling gehoorzamende, ma dames vingers aan zijn lippen. Zij liet hem begaan, maar wierp een haast bevreesden blik om zich heen. Mademoiselle stak hem ook haar hand toe. Hij nam afscheid en werd door Christopher, die op hem was blijven wachten, met een blik van verwon dering ontvangen. Gerald had een geheel andere houding aangenomen, zijn oogen schitterden, zooals ze in maanden niet had den gedaan, en hij glimlachte weer op zijn oude manier. „Beste kerel", riep Christopher uit, „wat ter wereld is er gebeurd?" „Die oude heks heeft eindelijk notitie van mij genomen", verklaarde Gerald. „Ik moest mij aan haar opdringen. Chris, zij di neeren van avond met mij „Voor je verder gaat", beval Christo pher, „moet je den man, die daar bij den boom zit, eens opnemen. Kijk hem vooral goed aan". De jonge lieden vertraagden hun gang. De persoon, dien Christopher had aange wezen, was een man van gemiddelde groot te, ondanks de hitte gekleed in het zwart en met een ionden, zwarten hoed op. Hij was donker van uiterlijk en las een boek of hield het tenminste in de hand. Zijn gelaatskleur was vaal en hij had een klein zwart kneveltje. Zijn haar was ongewoon lang en bedekte zelfs een deel zijner ooren, „Wel, ik zie hem", zeide Gerald. „Niet het gemeentebestuur, de gelukwenschen met dit jubileum. Bij deze gelegenheid werd de heer van Vessem te 's Heer Arends- kerke geluk gewenscht, omdat deze, één der oprichters, onafgebroken 25 jaar het secretariaat waarnam. Ds. van Anken sloot met dankzegging de vergadering. KAPELLE. T uinbouw-cursussen. De vereeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouw-cursussen kwamen In alge- meene ledenvergadering onder voorzitter schap van den heer W. Glas in het lokaal „Obadja" bijeen. De voorzitter deelde mee, dat van den heer Steyaert uit Hulst bericht was inge komen van verhindering tot het houden van een lezing over het imkeren. De voor zitter verklaarde zich bereid om vragen, welke in den boezem van deze vergade ring liggen, omtrent de bijenteelt gaarne te willen beantwoorden. Er ontstond nu eenige gedachtenwisseling. Een aanvrage van de vereeniging van Land- en Tuinbouwbelangen te Kapelle om subsidie uit de vereenigingskas voor de bestrijding van de musschen, werd druk besproken, en het voordeel zoowel als het nadeel bepleit. Besloten werd op voorstel van den penningmeester geen subsidie te verstrekken. Alsnu behandelde de voorzitter de uit te voeren bespuitingsplannen voor 1932. Als demonstratie-tuin om proeven te ne men, zegde de heer Chr. Glas zijn tuin toe, gelegen aan den Oostkant van Ka pelle. Verschillende nieuwe proeven, zoo wel met appels als peren, zullen genomen worden. Een commissie van toezicht werd reeds eerder benoemd. Besloten werd voor dit doel een bedrag van 30 te voteeren. Vastgesteld werd voorts nog het agen dum voor de te houden jaarvergadering, dan zullen ook de plannen voor een te houden excursie in bespreking komen. Door B. en W. dezer gemeente, is op zijn verzoek aan den heer P. Staal, ge meente-bode, eervol ontslag verleend te gen 1 Juli a.s. Meer dan 30 jaren is de heer Staal werkzaam geweest in deze be trekking. KRABBENDIJKE. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1932 in gelegd f 10.256,27, terugbetaald f 3690,77. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4830. YERSEKE. Ongelukkige val. De oesterkweeker L. H.. alhier, had het ongeluk op de haven dusdanig te vallen, dat hij zijn rechterbeen brak. Dr. Klinken berg, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. Het twee-jarig zoontje van den heer C. Nijssen, alhier, had het ongeluk onder de luxe auto van den heer C. B„ alhier, te geraken. Dr. Klinkenberg te hulp geroe pen, constateerde een enkelfractuur. h, Vrijdag zijn de kreeftenkorven te water gelaten en de eerste roggen aan land ge bracht. Prijs is voorloopig nog niet vast gesteld. Er is goede vraag naar dit arti kel uit België. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1932 in gelegd f31.241,55, terugetaald £9851,42. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 5259. veel bijzonders. Hij ziet er uit als iemand van een spel". „Hij kwam van dien kant", zeide Chris topher, „maar de reden, waarom ik je hem aanwijs, is, omdat hij je beide vriendinnen herkende tegelijkertijd als jij. Hij liep langs de laatste rij stoelen. Zoodra hij haar ech ter zag, bleef hij een oogenblik stilstaan. Hij scheen haast even ontdaan als jij. Toen liet hij zich in dien stoel vallen en hij heeft ze sedert dien tijd voortdurend gadege slagen". Gerald hechtte geen onnoodig gewicht aan de zaak. „Ik zal het haar mededeelen in den loop van den avond, als ik er aan denk", be loofde hijChris, heb je ooit van zulk een geluk gehoord Zij is mooier dan ooit. Geen wonder, dat ik haar niet kon ver getenHaar oogen Chris, heb je ooit in je leven zulke oogen gezien „Lichtbruine, nietwaar?" vroeg Christo pher op goed geluk af. „Jij ezelriep Gerald minachtend. „Zij zijn bruin, de prachtigste tint bruin, die ik ooit heb gezien. Ik ga haar kwart voor acht van South Kensington afhalen, Chris. Wij zullen te Ranclagh dineeren". „Dat heb je mij al verteld", merkte Christopher glimlachend op. „En Bourne End dan?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1