SOLA s SILVER N° 37 Vrijdag 25 Maart 1952 119* Jaargang. De Kieine Bazar De weg tot geluk Amsterdamsche Bank N.V. Bij dit nummer be- hooren 2 bijvoegsels Binnenland Bijkantoor GOES ALLE BANKZAKEN - SAFE-LOKETTEN - Uit de Radiowereld ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. MAANDAG 28 Maart, 2en Paaschdag, zal de Goesche Courant NIET verschijnen. Zij, die zich nu als abonné, voor minstens drie maanden, op de „Goesche Courant" opgeven, ont vangen de tot 1 Aprii a.s. te ver schijnen .nummers kosteloos. DONKERE DAGEN. Paasch-gedachten. De gedachten, die deze „donkere da gen" voor Paschen bij velen zullen opwek ken, stemmen wel wonderlijk overeen, met de gedachten, die de huidige omstandighe den ons opdringen. Op Vrijdag werd Christus aan het kruis genageld, werd het aardsche leven van de zen Mensch, die van zijn prilste jeugd de menschheid diende, Wiens eenige leer de leer der liefde was, op de allerwreedste wij ze afgesloten. De domme massa, die Hem eerst als vorst binnen Jeruzalem haalde, toen zij meende, dat Hij haar stoffelijke welvaart zou brengen, en die zoo bitter te leurgesteld was, toen Zijn Koninkrijk niet van deze wereld bleek, die domme massa zegevierde. En tocher was nog wel weifeling, toen Pilatus hen voor de keus stelde „Wien wilt ge, dat ik vrij laat, Bar-abbas of den Koning der Joden Want in den aard is de massa een gevoelig instrument en zal, nadat haar opgewekte hartstochten gestild zijn, meestal tot een rechtvaardig oordeel komen. Maar het is ook een willig instrument, en de massa, die toen over Christus moest oordeelen, was opgezweept door de Hooge Priesters en hun handlan gers, en die bepaalden ook toen het von nis Kruist Hem Want die Hooge Priesters en hun aan hang, die hadden van Christus het meeste te vreezen. Hun weelderig bestaan was ge grondvest op den godsdienst van het woord, op schijn-heiligheid, op den dienst van den Mammon, die hen immers in staat stelde dit weelderige leven te leiden, en ook moesten zij hun leer richten naar de wetten van hun overheerschers, de Ro meinen. Wat goeds hadden zij van Christus te wachten, Wiens leer slechts één gebod be vatte „God lief te hebben, boven alles en zijn naaste als zichzelve". En die leerde dat de „naaste" van den Jood, de ge vloekte Samaritaan was die zeide dat men zijn vijand moest lief hebben die wil de dat men, één rok bezittende, dezen zou deelen met den naaste, die geen rok had die zelfs durfde beweren, dat men noch te Jeruzalem, noch op den berg moest bid den, maar „in geest en waarheid". Neen, van dien Nazarener hadden zij niets goeds te wachten, naar Golgotha met Hem 42 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik heb genoten van het dansen", zei- de zij. „Maar niet van het dansen van made moiselle Nadine Haar wangen werden plotseling heet. Er was een uitdrukking van droefheid in haar oogen, welke hij niet eerder had opge merkt en waarover hij zich verwonderde. „Neen, dat vond ik niet prettig", erken de zij. „Ik kan niet gelooven, dat Gerald van zoo iets houdt. Het was niet mooi". „Zij is heel beroemd", merkte de mar kies op. „Het was niet mooi", herhaalde Myr- tile. „Het joeg mij schrik aan." De Franschman glimlachte eenigszins nieuwsgierig. „Ik begin te gelooven", zeide hij, „dat u werkelijk zoo jong is, als u er uitziet". „Ik ben achttien", vertelde zij hem. „Voor het oogenblik dacht ik niet aan uw werkelijken leeftijd", verklaarde hij. „Hoe lang kent u Lord Dombey reeds gevestigd ADVERTENTIEN van 1—5 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voor*. En met bange harten zagen de enkele getrouwen „van verre toe", hoe Gods Zoon den smadelijksten dood stierf, ter wijl hij aan het kruis nog bad „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Dit gebeurde bijna twee duizend jaar geleden, en helaas, hoe zeer gelijkt, wat toen plaats vond, nog op de geschiedenis van eiken dag dien we thans doorleven. We behoeven daarvoor niet naar het bui tenland te kijken, niet op het egoïsme te wijzen, dat alle volkeren thans bezielt om zelf toch maar zoo goed mogelijk door dezen crisis-tijd heen te komen, we kunnen daarvoor in eigen land, eigen stad, eigen gezin, bij ons zelf blijven. Nog eiken dag wordt Christus gekruist, en de redenen zijn nog dezelfde, het overtreden van dat ééne gebod „God lief te hebben boven alles en zijn naaste als zichzelve". Het gaat er nu niet meer om, of te Jeruzalem of op den berg moet gebeden worden, maar het gaat thans om duizend en-één partijtjes en kerken. En zelfs die duizend-en-één kerken zijn inwendig vaak nog verscheurd, hebben hun „kerkelijke kwesties", die vaak van meer belang schij nen, dan de leer, die men beoogt te ver kondigen. En voor hoevelen is de Gods dienst niet een schijn-godsdienst, als die dei Farizeeërs Met hun regelmatigen kerkgang schijnen zij hun godsdienstige plichten vervuld te achten vergeten, dat Christus sprak niet hunner, die zeggen „Heere, Heere", is het Koninkrijk der He melen, maar die doen den Wil mijns Va ders". Nauw zongen zij machinaal „God heb ik lief", of buiten het kerkgebouw loo chenen zij dit, door hun medemenschen te be- en veroordeelenvergeten, dat de liefde „geen kwaad denkt", „niet afgunstig is", „alle dingen verdraagt en bedekt". En moesten zij niet een voorbeeld zijn voor de anderen, moesten juist zij die Christus leer belijden, niet vooraan staan in dezen moeilijken tijd, die alleen voorbij kan gaan, als men allen, zooveel dat elk mogelijk is, Christus' gebod tracht na te komen De Paaschdagen zelf herdenken wij Christus' opstanding na de donkerte volgt dan het licht. Dat deze donkere dagen ve len mogen verwijlen, bij het groote offer, dat Christus voor twintig eeuwen bracht „Niemand heeft zijn vrienden meer lief gehad, dan die zijn leven voor hen gaf" En dat velen een weinig van deze liefde zullen mogen uitdragen. DE STRAAT-COLLECTEN. W anneer mogen B. en W toestemming tot straat collecten weigeren? De te 's Gravenhage gevestigde vereeni- ging „Zonnestraal", die zich de verpleging van tuberculose patiënten ten doel stelt, houdt re<>ds vele jaren niet alleen in Den Haag maar ook in andere gemeenten een jaarlijksche collecte. Herhaadelijk hebben enkele gemeentebesturen daartegen be zwaar gemaakt, maar onder de werking der Armenwet 1912 vermochten de gemeente besturen de collecten niet te verhinderen. Probeerde een gemeentebestuur dus o.a, de collecte van „Zonnestraal" te stuiten, dan stelde de Kroon, waarbij „Zonne straal" in beroep ging, de appellante in het gelijk, omdat formeele redenen om de collecte te stuiten niet aanwezig waren en omdat het gemeentebestuur materieele be zwaren niet mocht laten wegen. Enkele jaren geleden is echter in art. 15 der Armenwet een wijziging gebracht. Het blijkt nu, dat de beteekenis dier wijziging niet vast staat. Immers tusschen de Kroon „Gerald vroeg zij. „Slechts een heel korten tijd. Ik heb nooit met hem gedanst voor vandaag". „Het lijkt gemakkelijk te gelooven, dat u uit de lucht is komen vallen, maar heden ten dage laat de hemel zijn kinderen niet zoo gemakkelijk meer gaan. Zeg mij, waar u werkelijk vandaan komt?" „Van een kleine boerderij aan de andere zijde der bergen", zeide zij. „Gerald en monsieur Christopher brachten mij hier. Monsieur Christopher verlangt, dat ik naar Engeland ga, maar ik hoop, dat Gerald mij niet wil laten vertrekken". „Maar wat zult u doen, als u hier blijft", vroeg hij. „Gerald zal voor mij zorgen", ant woordde zij. „Ik zal heel gelukkig zijn, als hij mij laat blijven". Hij zag haar peinzend aan. Hij was cy nisch ten opzichte van vrouwen, zooals zijn leeftijd meebracht, maar een kleine op welling van echt gevoel verstoorde voor een oogenblik zijn rustig en beschaafde cy nisme. ,Ik ben er niet zeker van", zeide hij, „of u, als u is wat u schijnt, niet beter zoudt doen met naar Engeland te gaan". Nu kwamen allen weer te voorschijn. Myrtile stond op om haar eigen mantel te halen, maar Gerald hield haar tegen. Zij stond naast hem, toen de gasten afscheid namen. De markies fronste even het voor hoofd, toen hij haar vaarwel zeide. De H. M. DE KONINGIN BEZOEKT DE BOEREN. In de kringen onzer boeren Wordt d' ellende en de nood Die hen sedert jaren teistert Met den dag nog meer vergroot. Menigmaal is dat besproken, Maar 't is nu toch haast een feit Dat die zaak voor heel de natie Tot een catastrophe leidt. Al maar luider stijgt de noodkreet Uit dit zwijgzaam volksdeel op. 't Vierde deel van onze natie Takelt af en in galop. Toch is landbouw één der pijlers Waar de maatschappij op rust. Ieder zij van deze waarheid Zich op 't oogenblik bewust. 't Kan voor menigeen een troost zijn In deez' kommervollen tijd Dat de Koningin Haar aandacht Aan dat volksdeel heeft gewijd. Moog'lijk dat zij aller aandacht Daarmee op dien toestand richt Opdat men de redding opvat Als een nationale plicht en de Raad van State bestaat geschil van gevoelen over de beteekenis van deze wij ziging. De gewijzigde Armenwet heeft het hier boven vermelde stuitingsrecht van het ge meentebestuur opgeheven, maar daarvoor in de plaats gesteld de verplichting van elke collecteerende vereeniging om voor de collecte de toestemming te vragen van het gemeentebestuur. En nu is het punt, tusschen Kroon en Raad van State in geschil ditmag het gemeentebestuur, bij het beoordeelen van de vraag of toestemming tot het houden van een collecte zal worden verleend, als weigeringsgrond mede in aanmerking ne men redenen van materieelen aard als daar zijn, dat ter plaatse reeds veel andere col lecten worden gehouden of dat de bevol king te arm is om méér geld aan collecten te offeren of dat de tijd om een bepaalde collecte te houden ongunstig is Blijkens zeer recente K. B.'s hebben B en W. van Maastricht en van Eindhoven het standpunt ingenomen, dat zij bevoegd zijn aan de vereeniging „Zonnestraal" de aangevraagde collecte te weigeren op grond dat de economische toestand der bevol king te Maastricht en te Eindhoven ongun stig is. De collecte zou de werking der plaatselijke vereenigingen, die ook willen ccllecteeren, onder deze omstandigheden zelfs schaden. Tegen deze besluiten van de betrokken gemeentebesturen tot weigering der collec te is de vereeniging „Zonnestraal" in be reep gekomen bij de Kroon. Over dit be roep wordt gehoord de Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur van den Raad van State. Haar advies wordt door de Kroon meestal gevolgd. blik in zijn oogen bleef haar een oogenblik vervolgen, nadat hij was heengegaan Toen voelde zij een vreemde ongerustheid. Onder het dansen had zij verkeerd in een toestand van onbeschrijfelijk geluk. Plot seling kwam er een verandering. Zij was alleen met Gerald en hij keek haar zoo zonderling aan. Twee der muzikanten pak ten hun muziek op. De violist speelde weer zacht, als voor zich zelf alleen. ,Ben je gelukkig geweest, Myrtile vroeg Gerald, en zijn stem scheen uit de verte te komen. „Heerlijk", antwoordde zij. „Ik daar is mijn mantel". Zij ging naar de open deur, welke naar Gerald's kamers leidde. Plotseling kwamen er verwarde gevoelens en herinneringen bij haar op. Zij zag Nadine weer door de deur gaan, half naakt en met loshangende ha ren, met dien blik over haar schouder op Gerald, welken zij in haar onwetendheid zelfs akelig vond. Zij hoorde weer het schelle lachen van allen. Slechts half be grepen opmerkingen hielden haar bezig. Zij ging in de zitkamer. Gerald volgde haar er sloot de deur. Het geluid der muziek werd steeds zachter. Myrtile voelde zich half be dwelmd. „Je bent vermoeid", zeide Gerald, zich bezorgd over haar heen buigend. Zij sloeg haar armen om zijn hals als een kind. Gerald", fluisterde zij, „draag zorg Thans echter bestaat tusschen Kroon e: Raad van State een verschil van meening dat alleen door den wetgever kan wordei opgelost door een wijziging der Armenwet De Afdeeling voor de Geschillen vai Bestuur handhaaft in haar advies de col lecte-vrijheid. De toestemming van het ge meentebestuur zou slechts ten doel hebbei onbetrouwbare collectanten te weren. De minister van Binnenlandsche Zaker en Landbouw heeft thans twee K. B.'; voor zijn verantwoording genomen, waarbi de Kroon met afwijking van het advies var den Raad van State, de gemeentebesturei van Maastricht en Eindhoven in het gelijl heeft gesteld. De collecten van „Zonne straal" blijven te Maastricht en Eindhovei verboden Deze besluiten hebben een beteekenir van veel verdere strekking. De opheffinc der oude collectevrijheid is een punt var groot practisch belang voor alle gemeente besturen en voor alle vereenigingen, die ge woon zijn te collecteeren. (H.bld.) Nationaal Crisis-Comité* Het secretariaat van het Nationaal Cri sis-Comité meldt In de week van 14 Maart tot en met 2 Maart ontving het Nationaal Crisis-Comib f 28.028,92 aan giften, waardoor het to taal stijgt tot f 729.415,09. De dagbladen hebben tot nu toe ontvan gen f 152.628,66. In geld is uitgekeerdf 2026,30 in d( afgeloopen week en in totaal f 123.797.3C Daarnaast staan de uitkeeringen uit d< regeerings-subsidie voor extra hulp aai werkloozen, n.l. in de vorige week f 8512,lt en in totaal f 176.174,85. Het Nationaal Crisis-Comité heeft in de voor mijik ben bang. Wees goed voo; mij, Gerald". Hun lippen ontmoetten elkaar, maar he? was anders dan de warme vreugde var dien eersten kus. In haar geluk meende zi, wanklanken om zich heen te hooren. Be dorven geuren schenen de lucht te ver pesten. Een lint van een van Nadine's weg geworpen kleedingstukken lag op de sofa En toch, toen Gerald zich over haar heer boog en zijn oogen de hare zochten, scheer een vreemde tevredenheid in haar op te stijgen en alle andere gevoelens te over- heerschen De deur der zitkamer werd plotseling geopend en weer gesloten. Christophei stond daar buiten adem, alsof hij haastig de trap was opgeloopen, bleek, en met een blik in zijn oogen, waarvoor Gerald en Myrtile trugdeinsden Gerald met vol ler begrip. Hij liet zijn armen neervallen. Voor het eerst in zijn leven gevoelde hij iets, dat op vrees geleek. Christopher be gon te spreken met gedwongen kalmte. „Gerald", zeide hij, „dacht je er aan je belofte te verbreken „Ja", antwoordde Gerald heesch. „Houd op met voor Don Quichotte te spelen, Christopher. Ik heb er meer dan genoeg van." Christophr kwam een stap nader. „Myrtile gaat met mij mee naar haar woning", verklaarde hij. „Zij vertrekt he denmorgen naar Engeland. Je zuster heeft Opgericht 1871 KAPITAAL RESERVE f 55.000.000,-- f 46.500.000,-- T ij d e I ij k Vla sm ar kt 18 Telefoon 441 (2 lijnen) afgeloopen week 110 ton eierkolen en 532 dekens uitgedeeld. Landbouw en sociale lasten. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft tot den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid de volgende schriftelijke vragen gesteld Is het den minister bekend, dat een Zeeuwsch landbouwer, die geld leenen moest om zijn lasten van het vorig jaar te kunnen betalen en die thans niet in staat is zaad te koopen en wat hij voorts behoeft zes weken uitstel verleend werd tot beta ling van het verschuldigde voor de Ziekte wet, en dat hij het deswege door hem ver schuldigd bedrag na het verstrijken van den gestelden termijn niet zal kunnen vol doen Is de minister bereid, zoo bij onderzoek blijkt, dat de betrokken landbouwer inder daad niet kan betalen, ontheffing te ver- ieenen tot de toestand in den landbouw zal verbeterd zijn en executaire verkoo- ping te voorkomen Radio-storen is strafbaar. De vorige week werd voor het Kanton gerecht te Gouda opnieuw de zaak behan deld van den Waddinxveenschen radio- verstoorder. Zooals men weet, maakt deze de radio- ontvangst voor een groot deel van Wad- dinxveen totaal ongenietbaar door een z.g. geneeskundig electrisch apparaat. Vanwege de Ambtenaar van het O. M. werden als getuigen-deskundigen in deze zitting nog gehoord de deskundigen Inge nieur Op den Noord en een dokter-Rönt genoloog uit Rotterdam. Uit dit getuigen verhoor bleek o.m. dat de storing blijkbaar vrijwel is te ondervangen, dat de genees kracht zeer twijfelachtig is in vele gevallen en dat toepassing slechts hoogstens 2 of 3 keer per week gedurende ongeveer 10 mi nuten gewenscht is. Na dit verhoor eischte de Ambtenaar schuldigverklaring van verdachte, ditmaal nog zonder toepassing van straf. Hij deel de mede, bij herhaling een hooge straf te zullen eischen. De Kantonrechter, direct uitspraak doende, sloot zich hierbij aan. beloofd haar mee te nemen". ,Maar dat is onmogelijk riep Myrtile hartstochtelijk. „Het is afgesproken", verklaarde Chris topher. „Ik ging gisteravond naar je ka mers, Myrtile, om het je te vertellen. An nette loog mij wat voor. Zij zeide, dat je in bed lag en sliep. Ik liet een briefje ach ter. Toen ging ik voor het eerst, zoolang ik hier ben, naar de Club en bleef laat. Ik hoorde je gasten beneden spreken over je buitenkansje, Gerald." Gerald legde zijn hand op Myrtile's pols. „Wel", zeide hij, „en wat denk je nu te doen „Ik ga Myrtile naar huis brengen", her haalde Christopher. „Ik weiger haar te laten gaan", ver klaarde Gerald. Christopher keek even naar Myrtile. Zij klemde zich aan Gerald vast als een ver schrikt kind. „Luister", ging Christopher voort, „jij en ik zijn ons geheele leven vrienden geweest, Gerald. Wij ken-.en elkaar tamelijk goed. Jij weet van mij, dat ik een man van mijn woord ben. Ik weet van jou, dat je, of schoon je zelfzuchtig bent en genot zoekt, toch niet slecht bent. als het er op aan komt. Dat doet het nu, Gerald. Laat mij Myrtile naar huis brengen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1