Stadsnieuws Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. FrovincieoieaWs Buitenland, -VAN MBLLE'S- GOESCHE^ ONTBYT-KOBK Binnenland RecbtszakeD Historisch gebeuren. Gistermiddag werd met de gebrul kelijke ceremoniën een Heilsoldate be graven. Voorop ging de muziek van het Leger en daarachter volgden de heilsoldaten in uniform, met de witte sjerpen over de borst. Het bijzondere was echter, dat deze plechtigheid geheel met auto's plaats vond. Na den lijkauto van den heer Krijger volgden familie1 en genoodig- den in particuliere auto's. Naar wij meenen gebeurde dit thans voor de eerste maal. Expositie Perez. Zooals onzen lezeressen uit eenige advertenties in dit blad bekend zal zijn, houdt de bekende firma Perez in', de „Prins van Oranje" een ver- koops-exgositie van Perzische tapijten Een bezoek aan deze expositie is ongetwijfeld de moeite waard. In grpote verscheidenheid, prachtige kleu ren en dessins, is het Perzische tapijt w erk er te bezichtigen, van kussen kleedjes af tot zeer groote karpetten toe. Én de prijzen zijn den laatsten tijd dusdanig gedaald (soms plm. 100 pet.), dat men verwonderd zal zijn, ze te vernemen! Schotje van Armoede. Naar wij vernemen is door een tien tal eigenaren en gebruikers van per- ceelen in het Schotje van Armoede en Groene Weidje per adres aan B. en W. gereclameerd tegen de vernauwing van den ingang van het Schotje van Armoede, in verband met den bouw van een nieuw café voor den heer Verhoeven. Zooals men zich zal herinneren, kwam dit onderwerp ook reeds ter sprake in één der vorige raadszittin gen. Volgens B. en W. scheen het ech ter niet mogelijk daar wijziging in te brengen. Rijwiel vernield. Zaterdagavond j.l. om kwart voor negen uur kwam de auto, bestuurd door zekere D. in botsing met den wielrijder v. Z. op den hoek Groote Markt en St. Adriaanstraat alhier, tengevolge waarvan de wielrijder van zijn rijwiel op den grond viel doch geen lichamelijk letsel bekwam. Het rijwiel kwam er minder gelukkig af, dit werd gedeeltelijk vernield. Na deze aanrijding gingen de bestuurders broederlijk naar het nabij gelegen bu reau van politie, alwaar een en ander nader onderzocht werd. Kaarten op straat. Zondagnamiddag werden door de gemeente-politie verschalkt, vier zeer jeugdige kaartspelers op den openba ren weg de Bocht van Guinea alhier. Aangezien het kaartspelen op den weg verboden is te Goes, zullen de spelers wel "nader voor het Kantongerecht de door hun gemaakten winst vernemen, in den vorm van „Bijpassen". Zwanen gearriveerd. Dinsdagnamiddag zijn de aan de ge meente Goes door mevrouw Van Hat- tum geschonken zwanen in de Oost- vest gearriveerd. Rijkslandbouwwinterschool. Heden werden beworderd van de eerste tot de tweede klasse: M. Boo- gerd, 's H. Arendskerke; S. J. Dees, Wissenkerke; B. op 'tHof, Krabben- dijke; C. de Jager, WolphaartsdijkJ. E. Kole, Wemeldinge (Herex.); P. Mol Biezelinge; J. Murre, Baarland: P. M. C. van Nïeuwenhuijzen, Oudelande, (herex.); en Chr. Wisse, Anna Jacoba- polder. Afgewezen 4. Het diploma werd uitgereikt aan: J. Burger, Wemeldinge; J. Goetheer, Wol phaartsdijk; H. Janse, Wolphaartsdijk; P. Jr van Langeraad, Dreischor; C. van der Linde, Dreischor; D. A. van Nieu- wenhuijzen, N. en St. Joosland; G. P. A. van Nïeuwenhuijzen, Fijnaart; M. A. van Nieuwenhuijzen, Goes; P. de Regt, Biezelinge; P. Scheele, Biezelin ge; C. Steendijk, Stavenisse en D. P. Woutersen, Krabbendijke. De Kaspolavos. Naar velen zich herinneren zullen, trad tijdens de Kerstdagen de „Musi cal Band De Kaspolavos" in Schutters hof op. We schreven toen o.a.: „De dansmuziek, die deze kapel ten ge- hoore bracht, was meer dan schitte rend. De 5 heeren stafmuzikanten zijn alle kunstenaars; elk hunner be- heerscht zijn instrument volkomen." Het was ook bijzonder goed, wat deze band ten beste gaf en velen zullen zeker met genoegen vernemen, dat dezelfde band ook met beide Paaschdagen weer in Schuttershof zal optreden. De werkverschaffing. Naar aanleiding van het bezoek, dat ir. Stevens Maandag 1.1. aan Den Haag bracht, is aan de werkloozen, die in accoordloon werken, een verhooging van 6 cent per uur toegekend, dit komt dus neer op een toeslag van 3 gulden. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 5 loopvarkens, 42 big gen. Pot 90 ct., Tube 50 (t. Zeep 60 ct. De tramwegen» De definitieve ontvangsten van de tramwegen op Zuid-Beveland over de maand December hebben bedragen reizi gers f 3195,50, bagage 49,32, goederen £3739,18, levende dieren £32,57, diversen f66,18, totaal £7082,75. Ontevreden tewerkgestelden. Ongeveer dertig werkloozen uit Vlissin- gen, die te werk zouden worden gesteld onder Koudekerke, voor den polder Wal cheren, onder leiding van de Nederland- sche Heidemaatschappij, achtten het loon te gering en weigerden te gaan werken. Werkloozen uit Middelburg en andere plaatsen op Walcheren, die ook voor dit werk zijn aangewezen, zijn aan het werk gegaan. Lid Provinciale Staten. Inplaats van wijlen den heer C. Joziasse is in Januari tot lid van de Provinciale Sta ten gekozen verklaard de heer Iz. de Feij- ter te Axel. De heer De Feijter heeft niet op tijd zijn geloofsbrieven ingezonden en is thans gekozen verklaard de heer A. C. Heij- boer, te Oud-Vossemeer, opvolger op de lijst der Staatk. Gereformeerden. PLAATSELIJK NIEUWS. ELLEWOUTSDIJK. Raadsvergadering. Maandagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter doet mede- deeling van de ingekomen stukken. De ge meente mag tot 31 December zand graven. De P.Z.E.M. zal in 1933 5 van den aanleg van het ondergrondsche lichtnet te rugbetalen. De heer J. Witte mag met een speelgoedkraam op de kermis komen. Te gen stemde de heer Meulenberg. Aan de oudercommissie wordt f 10,-— 's jaars toe gestaan voor de vergaderingen. De bespre king van de circulaire van den Commissa ris der Koningin over de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten vereischte nogal wat tijd. De heer Meulenberg stelt dc verzoeken uit Middelburg niet zoo hoog hij wil daarom maar wachten. Toch stemt hij ook maar voor, als tenslotte in beginsel besloten wordt tot een overeen komst met één der beide Goesche zieken huizen. De werkverschaffing. Van den Alg. Bouwvakarbeidersbond was een verzoek ingekomen, om uitbeta ling van vorst- en regendagen in de werk verschaffing. B. en W. stellen voor afwij zend te beschikken, le. uit zuinigheid, 2e. omdat het rijkssubsidie niet bekend is, en 3e. omdat een dergelijke regeling bij parti culieren ontbreekt. De heer Goetheer vindt de loonen in de werkverschaffing te laag om van te leven. Kan er nu niet gewerkt worden, dan is het heelemaal mis. De heer Klooster zegt, dat uitbetaling van regenda ger een voordeel is voor de gemeente, om dat het Rijk dan geld aan de gemeente geeft. Het is billijk, dat de arbeider een beetje steun krijgt, als de boeren zooveel steun voor hun tarwe en bieten krijgen. De heer Meulenberg ziet het voordeel voor de gemeente niet in. Bij hem hebben de arbeiders bijna geen regenverletdan zoekt hij ander werk. De heer Klooster zegt, dat dan de heer Meulenberg voor uitbetaling van regenverlet moet zijn. De gemeente kan geen werk binnen vinden. Ook moet de gemeente het voorbeeld geven aan de slechte werkgevers. De heer Meijaard merkt op, dat er geen werkloosheid zou zijn. als alle v/erkgevers deden als den heer Meulenberg. Maar dat doen ze niet. Ze willen wel zelf plukken, maar gunnen niets aan de arbeiders. De burgemeester gelooft, dat het verzoek van de bouwvakarbeiders niet gekomen zou zijn, als de werkver schaffing vroeger begonnen was, zoo dat er niet zooveel uitgetrokken zou den zijn, waarop de heer Goetheer ant woordt, dat het dus de schuld van den raad is. die te laat met de werkverschaf fing liet beginnen. Het verzoek der bouw vakarbeiders wordt met 43 stemmen ver worpen. Vóór stemde de S.D.A.P.-fractie. Eveneens stemde deze fractie, gesteund door den heer Stouthamer, er voor, de werkverschaffing nog een maand voort te zetten. B. en W. hadden voorgesteld deze 26 Maart stop te zetten. Ofschoon de heer Meulenberg van meening was, dat er vóór Mei niet veel werk op het land zou zijn, wilde hij toch ook de werkverschaffing 26 Maart stopzetten. Nadat nog een crediet van f 100,— aan B. en W. was toegestaan, sloot de voorzitter de vergadering. KATTENDIJKE. De onderwijzers-sa- 1 a r i s s e n Men schrijft ons Naar aanleiding van het bericht, in uw blad van Maandag 1.1., kan ik U van wel ingelichte zijde mededeelen, dat uitbetaling der salarissen aan onderwijzers in de ge meente Kattendijke reeds 10 dagen geleden heeft plaats gehad, daar goedkeuring der begrooting in haar geheel van Ged. Sta ten was ontvangen. De reden waarom deze salarissen over Januari en Februari niet waren uitbetaald, 'vond zijn oorzaak in het feit, dat de meer derheid der raadsleden,, toen de begrooting behandeld zou worden, wegliep. HOEDEKENSKERKE. De algemeene vergadering der Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging, onderaf- deeling Hoedekenskerke, werd Maandag gehouden. Aanwezig 14 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging dit jaar met 24 leden is vooruitgegaan en al zoo op 31 Dec. 1931 een ledental boekte van 166, waarvan 151 betalenden. De re kening werd goedgekeurd in ontvangsten £388,11 Yj, uitgaven £313,31. Goed slot 74,80]^>. Dit jaar zijn 4 leden opgenomen in de diverse ziekenhuizen. YERSEKE. Het gaat slecht met den handel in con sumptie-oesters en zaai-oesters. De vraag is weinig en de prijs is reeds tot ruim de helft teruggeloopcn. Zaai-oesters die in 1928—1929 f 1,per kilo opbrachten, worden nu aangeboden voor f 0,30, en dit bij een productie, die tot een derde is te ruggevallen. China en Japan. Naar het oordeel van het Amerikaan- sche departement is het crisisgevaar te Sjanghai thans geweken en daarom is aan zes torpedojagers, een depotschip voor on derzeebooten en een transportschip op dracht gegeven de Aziatische wateren te verlaten. De schepen begeven zich resp. naar Californië en naar Hawaii. Zondagmiddag heeft een Japansch duik boot-eskader, een groep kruisers en een deel der Japansche luchtvloot Woesoeng verlaten en zich naar Japan begeven. Maandag zijn voorts drie Japansche transportschepen, met 3—4000 man troe pen aan boord, naar Japan vertrokken. Waarschijnlijk zullen tot Vrijdag eiken dag drie transportschepen van Sjanghai naar Japan vertrekken. Oorlogsschade te Sjanghai. De Chineesche autoriteiten schatten de door de Japanners aangerichte schade te Sjanghai op anderhalf milliard zilver-dol lars. Het aantal gedoode Chineesche bur gers wordt op 8000 geschat en 70% der Chineesche bezittingen in de bezette zóne is verwoest. De waarde der vernietigde gebouwen wordt op 240 millioen zilver dollars geschat en die der verwoeste fa brieken op 68 millioen zilver-dollars.Voorts zijn 350.000 menschen werkloos geworden. Het onderwijs is stopgezet3000 onder wijzers zijn zonder emplooi. 12 inrichtin gen voor hooger, 17 voor middelbaar en 49 voor lager onderwijs zijn verwoest, het geen in totaal een schade beteekent van ongeveer 14 millioen zilver-dollars. De ver liezen der spoorwegen worden op 17 mil lioen zilver-dollars geschat. De waarde der vernielde bruggen en wegen bedraagt 1.4 millioen zilver-dollars, terwijl de aan de havenwerken aangerichte schade 10 mil lioen zilver-dollars beloopt. Voorts schat ten de Chineesche banken hun verlies op 85 van het normale zakenverkeer 80 van de katoenspinners zijn zonder werk. Chili staakt de betaling. Uit Santiago wordt gemeld Hoewel een desbetreffend wetsvoorstel pas in den loop van de week in behandeling zal komen en zeer waarschijnlijk zal worden goedgekeurd heeft de Chileensche regeering reeds thans besloten de betaling van alle buitenland- sche schulden te staken. DENSOETEN INVAL SEDERT IS2& J. Spijker f Maandagmiddag wilde de ruim 60- jarige heer J. Spijker uit Bussum, een der firmanten van de bekende voor malige Spijker-automobielfabrieken, zich met den trein, die 3.27 uit Baarn vertrekt, naar zijn woonplaats bege ven. In de wachtkamer werd de heer S. plotseling onwel. Een hartverlam ming was oorzaak, dat hij ineenzakte. Een geneesheer, die zich juist in de nabijheid van het station bevond, was spoedig aanwezig, doch kon slechts den dood constatceren. De zomertijd. Bij Kon. besluit van 11 Maart is be paald, dat in 1932 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal aanvangen den twee en twintigsten Mei en zal eindigen den tweeden Oc tober. Werken van de Koningin. Het aantal bezoekers aan de tentoonstel ling van werken van H. M. de Koningin in het Stedelijk Museum te Amsterdam, die Zondag 20 Maart is gesloten, bedroeg 15.535. De tentoonstelling heeft ruim f 10,500 opgebracht, welk bedrag het Na tionaal Crisis-Comité teh goede komt. Toeslag op! melk. In de „Tel." van Zajterdag j.l. heeft dr. Van Raalte medegedeeld, dat de regeering spoedig maatregelen zaft nemen, die aan de wenschen van veehouders en melkverkoo- pers tegemoet komen eilj die een toestand in het leven zullen roepeL die de kans, om met goedkoopere melk fegen de randmelk te concurreeren, belangrijk zal verminderen Naar wij vernemen, d<"eHe de heer Van Raalte hierbij op het iVékende plan, dat uit landbouwkringen is oj?9ek°men, om den j veehouders een toeslag te geven op de melk Dit plan is thans bij de regeering in een zeer vergevorderd stadium van over weging. Door een eventueelen toeslag op melk aan de veehouders zouden de voorwaarden voor boter- en kaasbereiding aanzienlijk verbeteren, terwijl daardoor de randmelk aanmerkelijk minder gevaar zou loopen om door de verre melk beconcurreerd te wor den. Op het laatste heeft dr. Van Raalte schijnbaar gedoeld. Zelfmoord in Missiehuis. Op vragen van het Tweede Kamer lid Wijnkoop, naar aanleiding van een plotseling sterïgeval, dat zich op 21) September 1931 heeft voorgedaan in het Missiehuis St. Jan te Soesterberg, heeft de minister van justitie geant woord: Dat de jongen, toen hij gevonden werd, nog in leven was, is uit niets gebleken. Naar de mededeelingen van de gestichtsleiding hebben een paar geestelijken aanstonds getracht de le vensgeesten op te wekken; inmiddels werd om den geneesheer te Amers foort, die als plaatsvervanger van den in het buitenland vertoevenden huis dokter van het gesticht fungeerde, ge zonden; dat de hulp vari den naastbij- zijnden militairen dokter niet werd ingeroepen, is alleen een gevolg geweest van de omstandigheid, dat de aanwezigheid van dien dokter in het gesticht niet bekend was. Aan dc ouders van den jongen is bij de eerste mededeeling van den dood door den dokter en een der paters van het gesticht de oorzaak onver meld gelaten. Dit is geschied om dc ouders te sparen. Of zelfmoord om verschillende, ook medische, redenen onwaarschijnlijk moet worden geacht, kan de onderge- feekende niet beoordeelen. Van des kundige zijde is die onwaarschijnlijk heid niet bevestigd. De jongen, die 15 September van vacantie bij zijn ouders was teruggekeerd, was niet bevorderd tot een hoogere klasse. Of tusschen deze omstandigheid en het gebeurde verband gezocht moet worden, is uiter aard niet meer te zeggen. In het voor jaar was hij ziek geweest; niet onmo gelijk is dus ook, dat daarvan nog eenige nawerking bestond. Dat, gelijk in casu, van een geval van zelfmoord geen aangifte bij de po litie wordt gedaan, komt in de prac- tijk herhaaldelijk voor. Naar de mede deeling van de gestichtsleiding is het verzuim om de politie aanstonds ter zake kennis te geven, te verklaren uit onbekendheid met het, vanwege na te noemen art. 5 der Begrafeniswet, wen- schelijke van het aanstonds doen van zoodanige kennisgeving of aangifte. Hoewel van toegebracht geweld bij het onderzoek niets was gebleken, is het voorschrift omtrent de schrifte lijke toestemming niet uitgeschakeld. Deze is door den officier van justitie nadat nog een verhoor van de ouders had plaats gehad, verleend, wijl geen aanwijzing bestond, die ook maar eenig vermoeden van misdrijf kon wettigen. De officier van justitie is in het onderhavige geval eerst na verhoor der ouders tot het doen afgeven van de toestemming tot begraving overge gaan. Dit daargelaten, valt het niet in zien, waarom zooals de blijkbare strekking der vraag is aan de ver klaringen van den plaatsvervangenden Roomsch-Katholieken huisdokter min der vertrouwen zoude moeten worden geschonken dan aan die van een arts van een ander geloof. In de maand October van het vorige jaar heeft naar aanleiding van een ar tikel in een nieuwsblad en de in ver band daarmede loopende geruchten het parket te Utrecht ter plaatse be reids een nader onderzoek ingesteld en daarbij ook den bovenvermelden geneesheer, een als bekwaam chirurg en betrouwbaar mensch bekend staand medicus, gehoord. Ook dit nader on derzoek heeft geen enkele aanwijzing opgeleverd, welke het vermoeden kon- de' wettigen, dat hier van misdrijf sprake was. Onder die omstandighe den werd gemeend, dat tot den ingrij penden maatregel van opgraving van het lijk en sectic daarop, welke maat regel daarenboven den ouders groot leed zoude berokkenen, niet mocht worden overgegaan. De ondergeteekende heeft bij het door hem ingesteld onderzoek geen reden gevonden van deze conclusie af te wijken. Van een „sterke plaatselijke opinie" is hem niets kunnen blijken, daargelaten, dat men voor de bepa ling van de waarde van zoodanige opi nie, indien aanwezig, wel eerst de bronnen zouden moeten kennen, waar uit zij is en wordt gevoed. Overigens heeft de ondergeteekende zich nog uitdrukkelijk verzekerd, dat bij de ouders, die dan ook elk verder ingaan op de zaak als voor hen pijnlijk gevoe len, geenerlei argwaan in zake het gebeurde bestaat. De ondergeteekende meent, dat de opheldering^ die in het vorenstaande wordt gegeven, voor ieder, die zich onbevooroordeeld tegenover de zaak stelt, voldoende kan worden geacht. De bezuinigingscommissie. In de eerste dagen van November is de Staatscommissie ad hoe, aan welke werd opgedragen binnen zoo kort mo gelijken termijn zoodanige voorstel len te doen als in verband met de j noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 24 dezer luidt: zwakke tot matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, weinig verande ring in temperatuur. LICHT OP. Donderdag 24 Maart Vrijdag 25 Maart 6.48 uur 6.50 uur Rijksuitgaven dienstig zullen zijn, on der leiding van den heer Ch. J. I. M. Weiter, haar werkzaamheden begon nen. Naar het Hbld. thans verneemt, is de commissie met haar arbeid ge reed gekomen en is binnenkort het rapport te verwachten. De Volkskrant verneemt, dat de commissie o.a. tot de conclusie is gekomen, dat voor het nieuwe begrootingsjaar alle rijkssubsi dies met ten minste 15 procent som mige zelfs met 30 procent moeten worden verminderd. Naar men nader meldt, zal de com missie-Weiter, ter bezuiniging op de uitgaven van Defensie de uitvoering van de denkbeelden van generaal-ma- joor P. Donk te Breda om de instruc tie van het leger toe te vertrouwen aan het verlofspersoneel, in overweging ge ven. Hiermede zou op den duur een bezuiniging van tal <-an millioenen verkregen kunnen worden, aangezien het aantal beroepsmilitairen dan be langrijk verminderd zou kunnen wor den. Wat hef onderwijs betreft, moet het voornemen bestaan, voor te stellen in de lagere klassen de onderwijs krachten te vervangen door hulpon derwijzers, die een mindere bevoegd heid bezitten en lager gesalarieerd zul len worden. Deze gegevens, welke in- tusschen geen officieel en ook geen officieus karakter dragen, worden slechts onder voorbehoud verstrekt. In totaal zou de commissie tot een bezuiniging van 120 millioen komen, verdeeld over de verschillende depar tementen. NederlandBelgië. Uit de beste bron vernemen wij, aldus de Telegraaf, dat de onderhan delingen tusschen Nederland en België inzake de regeling der kanaaltollen en over het afsluiten van een handels verdrag tusschen beide landen, heden als geëindigd beschouwd kunnen wor den. Deze mededeeiing werd in den Maandagavond gehouden minister raad gedaan. El' blijven nog slechts enkele detailkwesties te regelen over. Wij meenen te weten, dat de ratifi caties door beide landen de volgende maand zouden kunnen geschieden. Burgemeester van Roosendaal. Blijkens de „Stcrt." is tot burgemees ter van Roosendaal en Nispen be noemd mr. C. A. Prinsen. De heer Prinsen, die enkele jaren geleden aan de R.K. Universiteit te Nijmegen promoveerde, is 35 jaar oud en geboren te Hedikhuizen. Hij is thans werkzaam als hoofdcommies aan de secretarie der gemeente 's Herto genbosch, waar hij chef van de afdee- ling Financiën is. RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van Maandag 21 Maart werd de volgende zaak behandeld Verdacht van brandstichting. S. M. V., huisvrouw P. K., 31 jaar, zonder ber. te Wissekerke, vrijgesproken. In de zitting van heden werden de vol gende vonnissen uitgesproken De Kanter en Hordijk. Verduistering W. A. P. F, L. v. B., 52 jaar, procuratiehouder te Goes, J. W. A. W. v. R., 63 jaar, bankier te Goes. Valschheid in geschriftJ. W. A. W. v. R., voornoemd, W. A. P. L. F. v. B., voor noemd. VerduisteringJ. W., 68 jaar, procura tiehouder te Goes. In beide zaken werden de verdachten vrijgesproken. Andere uitspraken. Verduistering J. P., 38 jaar, koopman te Goes, f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding Motor- en RijwielwetC. v. S., 53 jaar, autohandelaar te Goes, be vestiging van het vonnis van den Kanton rechter behalve ten aanzien der straf, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. IdemM. K., 49 jaar, handelsreiziger te Vlissingen, bevestiging vonnis Kanton rechter f 1 boete of 1 dag hechtenis. IdemJ. K., 24 jaar, handelsreiziger te Amsterdam, bevestiging vonnis van den Kantonrechter f 25 boete of 25 dagen hech tenis plus f 15,15 schadevergoeding.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2