N° 56 Woensdag 25 Maart 1952 f!9e Jaargang Reclame-aanbiedingen. LlNTVELT's BAZAR De weg tot geluk GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1/—5 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatatag wordt 2 maal berekend. Dieast- aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorat. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. MAANDAG 28 Maart, 2en Paaschdag, zal de Goesche Courant NIET verschijnen. VRIJDAG 25 Maart, Goeden Vrijdag, verschijnt de courant op den gewonen tijd. Zij, die zich nu ais abonné, voor minstens drie maanden, op de „Goesche Courant" opgeven, ont vangen de tot 1 April a.s. te ver schijnen nummers kosteloos. IVIET VACANTIE. De ontwapenings-con- ferentie verdaagd tot 11 April. In één onzer vorige nummers meldden we reeds, dat de Ontwapenings-conferen- tie te Genève, verdaagd is tot 11 April a.s. Dif is dus geen korte onderbreking der be raadslaging, maar een werkelijke Paasch- vacantie. En als we nagaan, wat sinds de bijeenkomst der conferentie bereikt werd, dan vraagt men zich onwillekeurig af, of deze vacantie wel verdiend en noodig is. Of ze zou noodig moeten zijn, om geheel te doen vergeten, dat er ergens ook nog een ontwapenings-conferentie aan den gang is Wat het verdiend zijn betreft, het lijkt er eigenlijk veel op, dat deze geheele con ferentie een vacantie voor de heeren diplo maten is, en aan een deel nu den naam Paasch-vacantie gegeven wordt. Mogelijk herinneren onze lezers zich, dat we vrij pessimistisch tegenover deze con ferentie stonden, dat we lange beraadsla gingen en povere resultaten verwachtten we schijnen echter nóg te optimistisch ge weest te zijn, hadden in elk geval hoop, dat na één of twee maanden, toch wel eenige teekening te bespeuren zou zijn. Doch op het oogenblik zijn de feiten zoo, dat de conferentie, die 2 Februari 1.1. ge opend werd, als ze 11 April weer bijeen komt, nog precies even ver is als ze op der dag der opening was Na de eerste dagen, die van de kop stukken der mogendheden redevoeringen brachten, die in heel de wereld hoop wek ten, is men geen stap verder gekomen. Er werden sub-commissies gevormd, techni sche kwesties geregeld, voorstellen nader geformuleerd, enz., enz., doch na de vele schoone woorden volgde nog geen enkele daad, die ook maar eenigszins in de rich ting van wapenbeperking wijst. Zelfs werd nog niet één der vele meer of minder mooie voorstellen in behandeling genomen. Anderzijds moet echter toegegeven wor den, dat de conferentie wel op een zeer ongunstig oogenblik bijeenkwam. Het con flict tusschen China en Japan nam steeds scherper vormen aan, al spoedig moest eigenlijk van een oorlog tusschen deze twee leden gesproken worden, terwijl de andere leden hun wapenen gereed hielden om ook in te kunnen grijpen, als het noodig mocht zijn. Tot heden is het zoover gelukkig niet gekomen en het ziet er naar uit, dat bin nenkort de wapenen geheel zullen worden opgeborgen. Ongetwijfeld is dit voor een groot deel aan de bemoeiingen van den DEZE WEEK SPECIALE 41 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Gerald, je had ons moeten waarschu wen. Ik zou mijn nieuwe japon hebben aan getrokken. Die is juist hemelsblauw. Zelfs mijn kamenier verklaarde, dat ik ook uit den hemel ben komen vallen". Er volgde eenig gelach. Er werden cock tails rondgediend en sigaretten opgestoken. Allen verzamelden zich om Myrtile en praatten tegen haar. Zij antwoordde na tuurlijk genoeg, maar nu en dan wat ver legen. „Men mag mademoiselle X geen vragen doen", drong Gerald aan. „Van waar zij komt, zal ik geen van jullie allen vertel len. Waarheen zij gaat na dezen avond, zult gij geen van allen vernemen". „Mademoiselle behoort misschien tot de voorname wereld fluisterde Nadine zacht en ondeugend. „Mademoiselle behoort tot een wereld, waar men ons geen toegang zou verleenen" antwoordde Gerald. „Het is de eenige Volkenbond te danken. Eerst de Raad en daarna de Bond in General, onderzochten net geval en spraken hun oordeel uit, en daarbij waren telkens diplomaten aan het werk, die ook aan de Ontwapenings-con ferentie deelnamen. Men zou hierbij kunnen opmerken wat het zwaarst is moet ook het zwaarst we gen. En zeker is wapenbeperking van zeer gioot belang, doch nog urgenter is een oorlog te voorkomen ofwel in de kiem te smoren. En dat vooral, als het een oorlog betreft, die zulke vérstrekkende gevolgen kan hebben, als een ernstige strijd tus schen China en Japan zeker met zich zou brengen. Niettemin, het leek er ook op, dat men dit intermezzo met een zekere graagte be nutte om het werk der ontwapenings-con ferentie eigenlijk zoo goed als stop te zet ten. En achtergrond van dit alles is zeker in de eerste plaats de Duitsche presidents verkiezing. Men durfde het niet aan, reeds nu een bepaalden weg in te slaan, terwijl eer andere Duitsche regeering (Hitier), ongetwijfeld dadelijk van dien weg zou wil len terugkomen. Als de conferentie nu op 11 April bijeenkomt, is den dag te voren definitief uitgemaakt, wie Duitschlands pre sident zal zijn, en daarmede ook, of de huidige Duitsche gedelegeerden te Genève aan het woord zullen blijven. Alle hinderpalen, om dan „tot zaken" te kunnen komen, zijn daarmede echter nog niet uit den weg geruimd, want voor de Duitschers volgen dan nog de Pruisische Landdagverkiezingen op 24 April. En daar bij gevoelen ook de Franschen zich niet al te zeker van hun mandaat, want ook hun senaats-verkiezing, die in Mei gehouden wordt, kan nog verrassingen brengen. Zoo is eigenlijk de kern der zaak, dat men in Genève niet opschiet, de angst der diplomaten voor hun regeeringen. Zij een enkeling uitgezonderd voelen zich niet in de eerste plaats „strijder voor den vrede", maar „afgevaardigde van hun na- tic". Dit tenminste leerden de achterliggende weken, en het is geen bemoedigende les. En we vragen ons af, als die kopstuk ken daar in Genève, werkelijk eens durf den spreken, als persoonlijkheid en als mensch. En als zij dan eens tot de maat regelen durfden komen, die de geheele den kende en goedwillende menschheid, met verlangen tegemoet ziet, zouden dan niet zij de mannen zijn, die aan de touwtjes trekken, en zouden dan niet zij den uitslag der verkiezingen bepalen Maar helaas, het zijn slechts „marionet ten" en de „man van de straat" laat ze dansen. PpoVlDcleDleuWs Wegvak Caterspolder. Op de verzoeken van den A. N. W. B. en de K. N. A. C.om verbetering van het wegvak in den Caterspolder, ten behoeve van het interprovinciale verkeer Zeeland Noord-Brabant, is thans bericht ontvangen, dat in overweging is om met de verbetering van de verbinding tusschen Zeeland en Noord-Brabant door den Caterspolder in 1933 te beginnen. Veerdienst Neuzen—Vlissingen. Naar de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, in de laatstge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen mededeelde, blijft de veer dienst TerneuzemVlissingen althans voor 1932 behouden. PHILIPS' PRIJSVRAAG. Formulieren gratis bij alle N.S.F.-agenten en bij J. M. POLDERMAN, Goes, Telefoon 129. gunst, die ik, als je gastheer, van je vraag. Beschouw als je blieft mijn gast als een ééndagsvlinder, die morgen zal wegvlie- gen". ,0, la, lariep Chlotilde. „Zoo zijn wij allen. Geef mij nog een cocktail, Charles. Ik heb den geheelen avond nog niets ge dronken en ik werd tweemaal teruggeroe pen in mijn sylphidedans". Zij gingen nu weldra soupeeren. Myrtile zat aan Gerald's rechterhand, en aan den anderen kant had zij den markies de Chan- telaine. Afzonderlijke gesprekken waren echter van het begin af onmogelijk. Allen schenen tegelijk te praten, zoo luid moge lijk en in een bijna onverstaanbaar taaltje, een regen van geestige zetten en uitvallen. Myrtile luisterde oplettend, maar verstond weinig. Nu en dan lachte zij met de ande ren mee, maar zij had ook werkelijk niets noodig om haar geluk te volmaken. Zij zat naast Gerald, die haar nu en dan bemoe digende woordjes in het oor fluisterde. De markies maakte haar ook af en toe een complimentje, maar hij was genoeg man van de wereld om den toestand gedeelte lijk te begrijpen, en bedwong zijn natuur lijk instinct tot onbeteugelde galanterie. Weldra vloog Chlotilde op en begon te dansen. Phrynette volgde haar voorbeeld en voerde een prachtige pas seul uit. Myr tile voelde het bloed in haar wangen op stijgen. Zij keek naar Gerald. Hij lachte, het PLrvA'I öbLIJK. MtUWS. BIEZELINGE. De kerkelijke kwestie. Door het Prov. College van Toezicht is goedkeuring onthouden aan de reglements wijziging op het beheer der kerkelijke goe deren te Biezelingê. Deze wijziging welke bedoelde het mogelijk te maken, dat ook niet-leden kerkvoogd kunnen zijn der Ncd. Herv. Kerk, is dus van de baan. Naar ver luidt, zal thans door de kerkvoogdij wor den getracht om van onder het toezicht te geraken, om alzoo langs dezen weg als nog hun doel te bereiken. BORSSELE. „Het Groene Kruis". Dinsdag vergaderde de afdeeling van „Het Groene Kruis". De afd. telt thans 217 leden. De ontvangsten blijken in het afgeloopen jaar te bedragen f254,—, de uitgaven f 203,67, zoodat er een goed slot is van f 50,33. Een ingekomen schrijven van het bestuur der Pro vine. Vereeniging over de verlenging van het contract met den heer J. C. Krijger, betreffende zieken auto en lijkauto, geeft het bestuur der afd. aanleiding, om voor te stellen, ditmaal geen medewerking te verleenen voor de instand houding dezer auto. De voorzitter zegt, dat nu reeds jaren door de afd. jaarlijks f 18, voor dat doel is betaald, en dat slechts een paar malen van dezen auto is gebruik gemaakt, dat bij niet medewerking bij noodzakelijk gebruik van de ziekenauto voor een lid van de afd. uit de kas f 0,25 per K.M. kan bijbetaald worden, waar door het vervoer voor de leden dus niet duurder zou worden dan thans en dat het bestuur meent, dat de vergoeding aan den exploitant betaald, te hoog is, gezien ook de tijdsomstandigheden. Ook keurt het be stuur het af, dat het Prov. Bestuur de af- deelingen voor een voldongen feit plaatst, waar het contract reeds is aangegaan zon der de afdeelingen gehoord te hebben. De heer de Priester bestrijdt het be stuursvoorstel uitvoerig en wijst op den moreelen plicht tot samenwerking, op het weinig steekhoudende van het aangevoer de argument, dat „tot nog toe" de auto weinig gebruikt is door leden der afdee ling en vraagt, waarom de afdeeling vorig jaar niet heeft gewezen cp de naar de mee ning van het bestuur te hooge kosten op de algemeene vergadering der vereeniging. Hij stelt voor op de a.s. vergadering, die zaak ter sprake te brengen en de beslissing voor- loopig uit te stellen, doch dit is volgens den voorzitter niet mogelijk, daar vóór 1 Maart moet geantwoord worden, of de af deeling mee doet, ja dan neen. Met 1 stem tegen besluit de vergadering daarop deze 5 jaar geen medewerking te verleenen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering benoemt men den heer F. Im- mink en tot diens plaatsvervanger Ds. J. C. Elenbaas. HOEDEKENSKERKE. Vergadering Ingelanden. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Hoe- dekenskerke, waren 12 ingelanden verte genwoordigd, uitbrengende 14 stemmen. Besloten werd de landpachten voor het dienstjaar 1932—'32 met 20% te verlagen. Geen verlaging zal alsnog voor wei- pachten worden verleend. Blijft de ongun stige toestand in de veehouderij en zuivel- productie voortbestaan, dan zal deze aan gelegenheid een volgend jaar nader onder het oog worden gezien. De begrooting 1932—'33 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf ad f 24.098,87, met een post van onvoorziene uitgaven groot f 1317,79. Het dijkgeschot werd daar- moest dus wel in orde zijn. Toch voelde zij zich verlicht, toen Phrynette weer ging zitten. „Ik zal jullie eens laten zien", stelde Na dine voor, hoe men in Algiers danst". Er volgde een levendige toejuiching. Ge rald alleen keek een oogenblik bedenkelijk. Hij wierp een blik op de naast hem ge zeten Myrtile. „Overdrijf het nu niet, Nadine", smeek te hij. Nadine lachte listig. „Ben je bang voor je ingénue of voor jezelf vroeg zij. „Heel goed, ik zal jullie beiden iets geven om over te denken". Zij danste eerst met al de bekoring van bedwongen, maar hartstochtelijke bewegin gen. Myrtile sloeg haar gade als betoo- verd. Toen schudde zij plotseling allen dwang af. Myrtile keek op haar bord en greep Gerald's hand. „Denk er aan, dat ik je heb gewaar schuwd, kind", fluisterde hij. „Kijk maar niet naar haar". „Mademoiselle zou; misschien lust hebben wat op het balkon te wandelen fluister de de markies haar in het oor. Myrtile schudde het hoofd. „Dank u", momlpelde zij, „ik wil Ge rald niet verlaten. Wat het dansen betreft, het is dwaas van /'mij, maar ik heb nog nooit zoo iets geziejfi. Het zou mij niet mo gelijk hebben geleden, dat vrouwen zoo I bij verlaagd met f 1,— per H.A. en ge bracht op f 22,50. De vroonen blijven f 7, per H.A. betalen. KLOETINGE. Maandagavond omstreeks kwart over zeven uur, had alhier op den Patijnweg, een ernstig ongeluk plaats. Mej. S. alhier, wandelende op genoemden weg, werd door den motorrijder B. uit Goes, aangereden. Met een ernstige beenbreuk is zij naar het ziekenhuis St. Joanna vervoerd. Dr. Wou- da verleende de eerste geneeskundige hulp. De politie onderzoekt de zaak, terwijl het motorrijwiel in beslag is genomen. KRABBENDIJKE. Postdienst 2en Paaschdag. Op den 2en Paaschdag heeft ééne be stelling plaats te Krabbendijke, Rilland, Oostdijk en Waarde. Er is geen gelegen heid voor het afhalen van correspondentie. RILLAND-BATH. Raadsvergadering. Maandag vergaderde de raad. Afwezig de heeren J. v. 't Leven en G. Weststrate. Besmettel ij ke ziekten. In verband met een ingekomen schrijven van den Commissaris der Koningin ver klaart de raad bereid te zijn ten behoeve van de verpleging van besmettelijke zie ken een overeenkomst aan te gaan met het Gasthuis te Goes, waarbij tevens als het gevoelen van den raad zal worden meegedeeld, dat de hieraan verbonden kos ten niet gemotiveerd worden geacht, daar de te treffen regeling niet in het beoogde doel kan voorzien en daarom te meer een dergelijke uitgave in dezen tijd niet gewet tigd te achten is. Electrificatie. Van de Directie der P.Z.E.M. is inge komen een specificatie van de kosten van een bovengrondsch net, dat geraamd wordt op f 8440,en van een ondergrondsch net, dat geraamd wordt op f 15.040,—. Bij aanleg van een ondergrondsch net zal dus 75 van het verschil ad f 6600 of f 4950 voor rekening der gemeente ko men. De Raad van Bestuur der P.Z.E.M. besloot nader, dat bij aanleg van een on dergrondsch net met de terugbetaling der gelden een aanvang zal worden gemaakt 2 jaar na het storten der bijdrage en dat de eerste terugbetaling zal zijn 5 der bijdrage. De voorzitter wijst er op, dat niet wordt gezegd, dat regelmatig jaarlijks 5 der bijdrage zal worden terugbetaald, en geeft eenige toelichting. De heer Dron- kers merkt op, dat Bath niet in de voor ziening begrepen is, wat hij niet billijk acht. Bovendien hoorde hij, dat ook de Schelde-verlichting eventueel van de elec- tiiciteit zou gebruik maken. De voorzitter wijst er op, dat onze verspreide gemeente in dit opzicht bezwaar oplevert. Wethou der Van de Sande merkt eveneens op, dat verschillende andere deelen der gemeente naast Bath voor hun belang zouden kun nen opkomen, doch dat alles zijn grenzen heeft. De heer Dansen stelt de vraag, of deze begrooting later wordt terzijde ge steld, wanneer de uitvoering een lager be drag zou aanwijzen. Dit wordt ontkend door den heer Van Gorsel (lid der com missie van samensprekingdie aangeeft, dat het begrootingsbedrag als aannemings som moet worden beschouwd. De voorzit- tei wijst op de verschillende voordeelen van een ondergrondsch net, waarop de raad zich daarvoor uitspreekt. Wethouder Deurloo wijst er op, hoe destijds in den raad is gewezen op de wenschelijkheid om bij eventueelen aanleg terstond te voorzien in de mogelijkheid van electrische straat verlichting. Aangezien het aanbod hierin niet voorziet, zal aan de P.Z.E.M. prijs- iets konden doen. Dat komt, omdat ik niet in de wereld heb geleefd. Ik zal er wel aan gewennen". De dans eindigde onder een oorverdoo- vend applaus. Nadine danste ademloos en met loshangend haar naar de deur, welke naar Gerald's kamers leidde. „Ik zal naar je slaapkamer gaan om mij wat op te knappen", riep zij. „Je kunt mij komen halen, wanneer je mij noodig hebt", voegde zij er bij, over haar schouder heen naar haar gastheer ziende. De kurken begonnen sneller te vliegen. Toen gevoelde Myrtile zich gelukkig. Zij danste herhaaldelijk met Gerald, danste op de maat der muziek, welke inderdaad heel goed was, want Gerald was een epicurist in zulke dingen, totdat zij de luide stem men, den sigarettendamp, de teekenen van dronkenschap van een paar gasten geheel vergat. Voor haar was alles mooi, zoolang Gerald's arm haar omvatte. Langzamer hand scheen zij zich meer thuis te gevoe len in dat gezelschap, hoe weinig zij er ook in paste. De eerste opwelling van wre vel jegens haar, welken Nadine het duide lijkst toonde na haar lang, maar vergeefsch wachten voor Gerald's spiegel, ging spoe dig voorbij. Zij werd aangenomen als een anderen vorm van veelvuldige flirt in Mon te Carlo. Zij was er nu eenmaal, en daar moest men zich bij neerleggen. Er waren nog andere gastheeren dan Gerald, er wa- opgave worden gevraagd van de meerdere kosten, terwijl tevens zal worden ge ïnformeerd, of het in het voornemen ligt ook Bath als kom te beschouwen en zoo ja wat daarvan de kosten zijn. Korting jaarwedden. Door B. en W. wordt voorgesteld in principe te besluiten tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van het gemeentepersoneel overeenkomstig de regelen, gesteld voor de Rijksambtena ren. De heer Dronkers zou hiervan de weg werkers willen uitzonderen. Volgens hun zeggen zouden deze namelijk toch niet toe zijn aan de hun toekomende norm van het ambtenaren-reglement. Ook moet in een naburige gemeente de jaarwedde hooger zijn. De voorzitter kan niet begrijpen, waarop het beroep op het Ambtenaren- regiement doeltdit oevat geen salaris normen. Tusschen de normen voor de weg werkers in de onderscheidene gemeenten op Zuid-Beveland maakt onze gemeente geen kwaad figuur. Als een bepaalde gemeente een hooger bedrag toekent, geschiedt dit, omdat het gemeente-personeel straatma- kersarbeid kan uitvoeren, wat op zichzelf heel wat waard is. Overigens is de daling van den kostprijs der levensbehoeften be langrijk grooter dan de voorgestelde verla ging, zoodat er nog een feitelijk voordeel overblijft. Men mag niet vergeten, dat het gros der belastingbetalers in deze gemeente minder verdient. In deze zaak schuilt ook een psychologische factor. Het zou niet billijk zijn om een bepaalde categorie te stellen buiten de gevolgen van de crisis. Wethouder Van de Sande is het hiermede eens. Hij wijst er op, dat de heer Dron kers zelf belangrijk minder inkomsten heeft, zelf zou hij gaarne voor 25% min der teekenen. De gemeente-arbeiders heb ben het niet kwaad. Hij is het eens met den voorzitter, dat men een bepaalde cate gorie niet mag veilig stellen. In den land arbeid is de toestand nog veel klemmender, daarvan kan eigenlijk niets af. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen (te gen de heer Dronkers)Het advies der or ganisaties zal thans worden ingewonnen. De vergadering gaat daarop in comité. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld met een totaalbedrag van f 332,50. Besloten wordt de werkverschaf fing bij het Waterschap „De Valkenisse- geui" voorloopig te beëindigen, daar het crediet is verwerkt. Daarna sluiting. WAARDE» Aangenaam en nuttig. Verleden Zaterdag, werd er alhier in den namiddag ten huize van den heer A. Nagelkerke eene tentoonstelling gehouden van de afgewerkte voorwerpen, op den cursus in tiguurzagen, hier dezen winter gehouden. De voorwerpen muntten uit door keurige afwerking. Eenige deelnemers alhier, gingen voor eenige weken op een dergelijke tentoonstel ling te Yerseke met al de eerste prijzen strijken. De leider van den cursus, de heer J. J. Pieper, heeft dus wel een complimentje voor zijne leiding verdiend. Hij heeft zijne leerlingen niet alleen aan genaam bezig gehouden, maar daarbij aan het aangename het nuttige gepaard. De talrijke bezoekers waren hoogst te vreden over de voorwerpen. WISSEKERKE. De turnvereeniging „Volharding" alhier, gaf een uitvoering in het gymnastieklokaal onder leiding van den heer Joh. Marcusse, met medewerking van de dames Wage en Contant. Het program werd vlot afge werkt en op een wijze waarvoor den lei ders alle hulde toekomt en die den naam der vereeniging tot eere strekt. De zaal was overvol en het publiek genoot van het geleverde werk. ren nog veel meer Engelschen in de stad. Haar eenvoudige toewijding maakte haar in zekeren zin tot een mededingster, die met berusting moest worden aanvaard. Zij ging tenminste volstrekt niet in op de be leefdheden, welke de andere mannen van het gezelschap haar om strijd trachtten te bewijzen. Het scheen ongeloofelijk, dat het reeds vier uur was geworden, toen Charles ver scheen met vele verontschuldigingen. Er was echter dien avond een bal in de Carl ton, daarom schikten allen er zich nog al gemakkelijk in. Zij bestormden Gerald's kamers om hun mantels en hoeden te zoe ken. Myrtile was blijven praten met den markies, met wien zij had gedanst. Haar lichaam scheen zich nog te bewegen op de maat der muziek. „Dit is dus uw eerste partij, mademoi selle zeide de markies zacht. „Ik hoop, dat ik u nog dikwijls zal ontmoeten". „Indien u een vriend van Gerald is, hoop ik het ook, antwoordde Myrtile. „U hebt u over het algemeen wel ge amuseerd vroeg hij, haar nieuwsgierig aanziende. Zij luisterde ingespannen naar Gerald's stem. Den geheelen tijd kon zij het schelle lachen van Nadine en haar vriendinnen hooren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1