Stadsnieuws ProvincieoieuWs lrand-en Tuinbouw Koloniën Buitenland. Gemengd Nieuws Getuige: Nooit. Alleen, hij was do minee en ik was arbeider en zoodoen de kwamen wij niet overeen. De moeder van mevrouw A., als ge tuige gehoord, vertelde hoe verdachte tot de bekentenis kwam. Na de be grafenis zeide getuige tot verdachte: Jacob, je hebt hier een huis als altijd. Is het waar moeder?, zei verdachte. Even later zeide zij: O, Jacob vertel me toch hoe mijn dochter om het le ven is gekomen. Verdachte zeide toen: Ik ben de moordenaar. Daarna deed hij het verhaal hoe hij haar vermoord. Verdediger: Heeft hij u destijds niet gezegd: Moeder, ik heb Jitske ver moord, doch vergeef het mij, ik ben op dat oogenblik krankzinnig igeweest, het brandde mij in het hoofd. Getuige:. Hij heeft wel gezegd dat het hem in het hoofd brandde, maar over krankzinnigheid is niet gespro ken. Daar wij wegens plaatsgebrek ons verslad moeten bekorten, deelen wij verder nog mede, dat verdachte o.a. zeide: dat hij1 dacht, dat God wilde, dat hij zijn vrouw zou dooden daar deze hem wilde verlaten. De deskundige achtte verdachte niet toe rekenbaar. De officier eischte 10 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 Maart a.s. Benoemd. Benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Vriezen- veen, mej. S. H. Krijger alhier. I P. T. en T. Met ingang van 1 April a.s. wordt de commies der posterijen en tele grafie M. A. Bloemendaal verplaatst van het telegraaf- en telefoonkanto ar te Rotterdam naar het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Goes. Giffen wijkwerk. Met hartelijken dank, is na ver leende hulp door Zr. Visser en Zr, Anthonissen voor het Wijkwerk ont vangen: Een gift f25, vijf f10, drie f 5, drie f 3, een f 2.50, vier f 2, en twee fl. Voor het busje der zieken; twee f 1, een f 0.50. Ds. A. Corstauje. Maandag is te Franeker overleden onze oude stadgenoot ds. A. Cor- stanje, predikant bij de Evang. Ge meente aldaar. Restauratie Groofe Kerk. Dg secretaris van de Commissie voor de restauratie van de Hervormde Gxooib of gint Maria Magdalenakerk te Goes, deiheer A. D. E. v. d. Wart, brengt over het dienstjaar 1931, het volgende verslag uit: Door het bedanken van den heer J. Welleman, als lid onzer commissie, moest een aanbeveling voor de vaca ture worden opgemaakt. Op de jaar vergadering, die op 21 Maart gehou den werd, vormde het bestuur een alphabetisch dubbeltal, bestaande uit de heeren J. N. Elenbaas, burgemees ter van de gemeente Kruiningen, en Jhr. Mr. G. A. Strick van Linschoten, burgemeester der gemeente Krabben- dijke, welke aanbeveling aan de Kerk voogdij gezonden werd. Deze benoem de den heer JN. Elenbaas, welke de benoeming aannam. Helaas! heeft dit nieuwe lid c geen enkele vergadering onzer commissie kunnen 'bijwonen, daar de dood hem niet alleen ontrukte aan zijn veel omvattenden arbeid, it;aar ook aan de nieuwe taak dié hij, als lid onzer commissie, op zich had genomen. De ingebruikname van het gerestau reerde kerkgebouw, bracht enkele ge breken aan het licht. Het eerste was, de gewaarwording van tocht op de eerste rijen stoelen, aan weerszijden van den preekstoel, die daardoor slechts matig door hun huurders bezet werden. Tusschen schip en transept werden daarom gordijnen aangebracht, •v welke bij den aanvang van den dienst worden dichtgetrokken, waardoor dit euvel verholpen werd. De kerkvoogdij zorgde hiervoor. Het tweede gebrek werd ontdekt, doordat in den verwarmingskelder water aanwezig was, tijdens de zomer maanden. Na herhaald onderzoek bleek, dat grondwater binrifendrong tus schen den kelder en het warme' lucht- kanaal, waar de aansluiting is van de zware kelderfundeering met den dun neren zijwand van het verwarmingska naal. Wellicht is de slechte kwaliteit van den bodem hiervan de oorzaak. Aangezien dit gebrek waarschijnlijk niet weggenomen kan worden aan de binnenzijde van dezen wand, zou be langrijk graafwerk moeten worden ven- richt, om het scheurtje aan de buiten zijde te kunnen dichten. Thans zijn de herstellingsproeven aan de binnenzijde genomen, over welker resultaten voor als nog niet te oordeelen valt, wijl bij de stookperióde het water verdampt Op het oorspronkelijke bestek der restauratiewerken kwam een bliksem beveiliging voor, zoowel voor het ge- heele monument als voor den dak ruiter. Door de betrekkelijke haast die er was om het kerkgebouw weder in gebruik te nemen, is waarschijnlijk vergeten deze aan te brengen. Althans de architect, de heer v. d. Kloot Mey- burg meende "alsnog een dusdanige beveiliging te moeten aanbrengen. Na eenig overleg met de kerkvoogdij werd hiertoe besloten, nadat aan het laatst genoemde college gebleken was, dat (de burgerlijke gemeente ook den dakrui ter zou verzekeren. De architect had bij beide laatstge noemde verbeteringen wederom de leiding. Een overzicht van den financieelen toestand vindt hier een plaats. De particuliere bijdragen liepen zeer belangrijk terug, wat blijken kan uit het hiervolgendc overzicht: in 1927 werd ontvangen 4745,27*1/2, waaronder f1950 aan giften ineens, in 1928 werd ontvangen f 2696,75, in 1929 werd ont vangen f2919, in 1930 werd ontvan gen f2566, in 1931 werd ontvan gen f 2010, Ter verduidelijking van dit laatste bedrag, moet opgemerkt worden dat hieronder begrepen is, het overschot van hetgeen de tweede circulaire op bracht terwijl de jaarlijksche bijdra- den van N.N. teruggebracht werd tot f500,—. Daar de vorige jaren deze inkom sten hooger waren geweest, dan het geraamde bedrag ad f2200, behoefde de Kerkvoogdij het ontbrekende nog niet aan te zuiveren. Echter is het noodig de volle aandacht aan dit ver schijnsel te weiden, daar onze com missie hier een zedelijke verplichting heeft tegenover de Kerkvoogdij der Nederl. Herv. Gemeente. Voorts be droeg de schuld aan de gemeente Goes op 31 December nog f 107.719,21. De Kerk in haar nieuwe inwendige verandering voldoet goed. Alleen was de afstand tusschen den preekstoel en de banken onder het orgel te gro>t om de sprekers gemakkelijk te kun nen volgen. Een iboven, tegen de trek- stangen van het gewelf aangebrachte geluidversterker bleek dit euvel te verhelpen. Dat deze belangrijke uit gave voor rekening der Kerkvoogdij kwam, is duidelijk Onbestelbare post. Brieven binnenland: Reclame afd. Artsilk, Breda; C. J. Baron van As- beck, Den Haag, Waaldorperweg 18. Briefkaarten binnenland: briefkaart zonder adres, d.d. Woensdagavond. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres - straat naam en huisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 41 biggen. Vrijwillige voldoening van betaling. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te ITein- kenszand £66,31, onder letters N.N, Handelsregister. In de week van 29 Februari,7 Maart werd bij het bureau der Kamer opgaaf ge daan van de volgende wijziging Zeeuwsche Coöperatieve Kunstmestfa- briek G.A., Wolphaartsdijk, Frederikspol- der A 247a, bereiding van kunstmest. Sta tuten gewijzigd. De waterleiding op Schouwen en Duiveland. Evenals indertijd te Tholen stuitte ook op Schouwen en Duiveland de verplichte aansluiting bij de'waterleiding op ernstigen tegenstand van de zijde van een deel van de bevolking. Nadat eerst velen gedwon gen zijn hun woningen aan te sluiten, is hardnekking betaling van het abonnements geld geweigerd. Zoo zijn er thnas nog ve len, die sinds de vestiging van de water leiding nog niets hebben betaald, sommi gen uit onmacht, anderen uit onwil. Tot op heden heeft de directie der wa terleiding getracht, langs minnelijken weg, betaling te verkrijgen, doch daar dit niet hielp, is eindelijk, besloten tot vervolging over te gaan en in de afgeloopen week zijn de eerste onwilligen veroordeeld, som migen voor een hooger bedrag aan kos ten, dan hun verschuldigde abonnements geld. Meer gerechtelijke vervolgingen zul len waarschijnlijk volgen. (N. R- Ct.). Uitvoer van uien. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat men zich met aanvragen om onderzoek van uien voor uitvoer kan wen den: in Noord-Beveland en Walcheren tot P. Kasse, Goes, telefoon 447. Concert te Middelburg. De bekende H aagsche violiste mevr. Lous v. d. Velde- Stortenbeker, hoopt op 18 Maart a.s. in de Concert en gehoorzaal Lange Singelstraat Mid delburg op te treden, met Theo v. d. Pas aan den vleugel. Voor ver dere bijzonderheden zie men adver tentie. Fraude ontvanger. Op last van de Justitie te Mid delburg'" is doof de politie aangehou den (fe 'gemeente-ontvanger te 's-Hee- renhoek, die er van verdacht wordt zich in den loop der jaren te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van gelden, die hij in die kwaliteit onder zich had. Men spreekt van een bedrag van f 10.000. Bij het nazien der boeken kwam de fraude aan het licht PLAATSELIJK NIEUWS. 's GRAVENPOLDER. Tuinbauwcursus. Maandagavond werd de eindles ge geven van den Tuinbouwcursus, welke door de heeren Bottenberg en Bufijn te Oudelande alhier is gegeven. Aan 12 leerlingen werd door den heer Ir. A. W. van de Plassche, Rijkstuin- bouwconsulent het diploma uitge reikt nl. M. Otte Nisse; J. J. van Willigen; A. J. van Willigen; Ah. Nijsse; J. Nieuwenhuis; Nisse; I. Hu- brechtse; A. v. Boven; D. v. Liere; C. J. Moeliker; Joh. van Liere Lz.; J. C. van Liere; J. A. van Liere, Nisse; en J. A. de Schipper Nisse. Na de uitreiking dier diploma's werden de cursisten geluk gewenscht door den heer Ir. v. d. Plassche die mede den heer Joziasse herdacht als voor zitter der commissie van Toezicht. Verder werden de leerlingen ook ge luk gewenscht door den Burgemeester en de heeren Bottenberg als onder wijzer en A. Geelhoed als secr. der Commissie van Toezicht KAPELLE. Naar we vernemen is een jonge man S. genaamd, aangehouden, die zijn meisje reeds verscheidene malen met den dood had bedreigld. Ook nu had hij het meisje weer een brief geschreven waarin hij dreigde haar te zullen doodschieten. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Het bestuur van de Veilingsver- eeniging K. B. en O. benoemde in haar gehouden vergadering den heer P. J. Dekker te Wemeldinge tot se cretaris. Confingenfeeringswee. Men schrijft van de zijde derK.L.M.: „Teneinde u te illustreeren, op wel ke wijze invoerverboden en contingen- teeringsmaatregelen hun terugslag doen gelden en een handicap vormen voor de vervoermiddelen, deelen wij u mede, dat het vervoer van snijbloemen naar Denemarken zich gedurende voor jaar, zomer en najaar geheel op de K.L.M. concentreert. Thans vertrekken onze vliegtuigen naar het Noorden da gelijks zonder bloemenlading, en wan neer deze toestand bestendigd blijft, gaan daardoor plm. 70.000 K.G. vracht verloren voor ons, hetgeen aan vracht inkomsten plm. f 45.000 beteekent. „Het spreekt vanzelf, dat onze maat schappij de nadeeien van de contingen teeringsmaafregelen in Frankrijk even eens aan den lijve voelt, terwijl het vervoer van bloemen en tuinbouwpro ducten gedurende den a.s. zomer naar Engeland ook al troostelooze vooruit zichten biedt." Steunmaatregelen veehouders. Het comité voor economisch verweer uit de land- en tuinbouworganisaties heeft een telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw gezonden, waarin ten sterkste aangedrongen wordt op zoo spoedig mogelijke behandeling van de voorstel len van de landbouw-crisis-commissie inzake steun aan het veehoudersbe- drijf. De toestand in het zuivelbedrijf is, aldus seinde het comité, onhoud baar, daar de boterprïjs nu ook in het binnenland beneden één gulden per K.G. gedaald is, en de kaas voor uit voer spoedig onverkoopbaar zal zijn. Het comité verzoekt in elk geval, de steunmaatregelen vóór het Kamerreces te behandelen, en heeft een buitenge wone audiëntie ter bespreking van den toestand aangevraagd. Surinaamsche waterleiding. Hoewel de geruchten, dat de aan leg van de waterleiding niet zou door gaan, geenszins heelemaal uit den duim gezogen waren, schijnen de gerezen moeilijkheden opgelost en is thans de concessie voor den aanleg en exploi tatie verleend aan de N.V. Surinaam sche Waterleiding Mij. De concessie is verleend voor vijftig jaren, met uit sluiting van anderen. DE PRESIDENTSVERKIEZING. Persstemmen. De Völkische Beobachter merkt in zijn beschouwing over de verkiezingen o.a. op, dat bij objectieve beoordeeling van de stemcïjfers de regeeringspar- tijen niet moeten vergeten, dat op hun overwinning van gisteren de woorden van Pyrrhus van toepassing zijn: „Nog één zoo'n overwinning en wij zijn ver loren". De (democratische) Frankf. Ztg. con stateert dat het Duitsche volk Hitier niet als president wil en "dat de her kiezing van Hindenburg op 10 April vaststaat. Voor de tweede verkiezing kan Hugenberg zooveel leuzen uit geven als hij wil, zij zullen geen ge wicht in de schaal leggen. Met volko men kalmte kan het Duitsche volk den tweeden verkiezingsdag tegemoet zien. Elk moet thans begrijpen dat de golf der Hitler-beweging met de verkiezing in Hessen (Nov. 1931) haar hoogtepunt had bereikt en dat die golf thans te rugloop t Als men in aanmerking neemt dat de oeconomische crisis en de werk loosheid mïllioenen Duitschers wanho pig maakt, dan erkent men pas de grootte van het feit dat een geweldige meerderheid van het Duitsche volk zich verre heeft gehouden van de machtige psychose der Hitler-bewe ging. De kracht en bezadigdheid des volks heeft het gevaar van een waan zinnige omwenteling afgewend. Hei volk heeft Hitier den bons gegeven er, is Hindenburg trouw gebleven. Weder beschikbaar. Naar Wolff meldt stelt Hindenburg zich voor de tweede verkiezing weei beschikbaar. Hij heeft zulks op een desbetreffende vraag van de Hinden burg-commissies meegedeeld. Ook Hitler handhaaft zijn candida- tuur voor de tweede verkiezing. Verkiezingslachtoffers. Hoewel de verkiezing over het alge meen rustig verliep kwamen toch eeni- ge bloedige incidenten voor. In een dorp bij Wetzlar is de 27- jarige Karl Heinz, lid van de natio- naal-socialistïsche partij, .door zijn jongeren broer, die lid is van den Reichsbanner, tijdens een politieke ge- dachtenwisseling met een messteek in de hartstreek levensgevaarlijk gewond. Te Hiickeswagen in de Rijnprovincie is het tot een botsing gekomen tus schen nationaal-socialisten en commu nisten, waarbij door de nationaal-soci alisten geschoten werd. Twee commu nisten waren op slag dood; een derde werd zoo zwaar gewond, dat hij eenige uren later overleed. De daders, jeug dige nationaal-socialisten, werden ge arresteerd. Koning Albert beleedigd. Voor het Hof van gezworenen der provincie Limburg, zetelend te Ton geren, stond terecht de arbeider En- geen Loos, uit Brusthem, die op 23 No vember j.l., samen met enkele Vlaam- sche studenten, koning Albert bij een bezoek aan het Sint-Trudo-gesticht te St. Truiden, zwaar zou hebben belee digd. Volgens de beschuldiging zou Lous, die bekend staat als Viaamsch autonomist, „weg met den koning", alsook „lafaard" hebben geschreeuwd, op het oogenblik dat de koninklijke auto het gesticht binnenreed. Loos loochende den koning in de hem aangewreven termen, te hebben beleedigd maar de gendarmen, die het incident bijwoonden, waren formeel in hunnen getuigenissen. De beklaagde werd dan ook veroordeeld tot een jaar opsluiting, evenwel zonder onmiddel lijke aanhouding en het betalen van een geldboete van 2.100 francs. Verder worden hem, voor vijf jaar, alle bur gerlijke en politieke rechten ontzegd. Om een dooden hond. De regeering van Venezuela heeft het Foreign Oifice verzocht, den Brit- schen gezant in Venezuela, O'Reilly, te willen terugroepen. Hij wordt er van beschuldigd, Venezuela een „land van wilden" te hebben genoemd toen zijn hond, die zonder muilkorf op straat liep, op grond van een verordening tot bescherming tegen hondsdolheid vergiftigd werd. O'Reilly deponeerde het cadaver van den hond voor de deur van het ministerie voor open bare gezondheid met zijn visitekaartje met de woorden er op: „Dat is uw werk". Trein-o verval. Op het gebied van Hoboken bij Ant werpen hebben bandieten met de revolver in de vuist de postambtenaren overvallen op een der wagens van den posttrein Brus selAntwerpen. De aanvallers slaagden er in te vluchten met medeneming van twee zakken, die waardevolle poststukken be vatten: de waarde wordt geraamd op ver scheidene honderdduizenden francs. Vier munitie-depóts de lucht in. Vier munitie-depots te Kanton vlogen in de lucht, waardoor de stad op haar grond vesten schudde als bij een aardbeving. Men gelooft dat men hier te doen heeft met het werken van communisten. Een bedrieger. Gisteren is ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld iemand uit Appelscha, die daar enkele jaren geleden voor eigen rekening een graan malerij en fouragehandel begon De ze zaak, een pakhuis en malerij, brandden daarna af. Eenigen tijd daarna werd de man failliet verklaard Geholpen door de familie kon hij een behoorlijk accoord aanbieden. Nadien kreeg hij de vertegenwoordi ging van enkele firma's welke hij, naar thans gebleken is, heeft bena deeld, naar wij vernamen voor een bedrag van f25.000. Gebleken is, dat Gorgel ook op straat I natuurlijk droog - met Z 25, 45 en 65 CU. hij van de klanten aan wie door zijn tusschenkomst werd geleverd, geld invorderde en dit niet aan de firma's afleverde. Twee honderd af nemers zijn er bij betrokken. Van het faillissement moet hij een schuld van f30.000 hebben overgehouden. Lindbergh's zoontje. De bendeleider Salvy Spitale, die door Lindbergh uitgenoodigd is on derhandelingen te voeren over de te ruggave van het geroofde kind, moet zich, volgens de „Brooklyn Eagle" Za terdag met een advocaat per vlieg tuig, met een losgeld van (5 250,000 naar een onbekende plaats men vermoedt Detroit hebben begeven Van de zijde der politie wordt thans medegedeeld, dat reeds in den brief, waarin een losgeld van vijf tigduizend dollar werd geëischt, ge dreigd werd dat het kind niet onge deerd zal blijven indien Lindbergh met een levende ziel over de ont voering zou spreken. Een vos op de vlucht. Een hotelhouder te Wehl bezat al sedert een aantal jaren een vos die zóó mak beschouwd werd dat men hem gezamelijk met een kip in een hok huisvestte. Dit ging heel lang zoo gemoedelijk toe. Op zekeren dag be roofde toch de slimmerd de kip van het leven. En nu heeft het dier het nog bouter gemaakt Hij beet het gaas van zijn hok door en is ont vlucht. Men bemerkte zijn vlucht door het luid gekakel onder de kippen van een buurman waarvan hij er eenige onthalsde. Tot nu toe is het niet gelukt den ontsnapte te achterhalen. Visschers weggedreven. Door een plotseling opkomenden storm is in de FinscheGolf (Fin land) een geweldige ijsschots, waarop zich 200 visschers met 30 paarden bevonden, losgescheurd en weggedre ven. Wegens de vreeselijke sneeuw jacht was het niet mogelijk den vis schers direct hulp te bieden, zoodat zij den nacht drijvende op de schots moesten doorbrengen. Ook gisteren heeft men hen niet kunnen opsporen. In aansluiting op het bovenstaande meldde men nader: Het grootste aantal der op een ijs schots afgedreven Finsche visschers kon worden gered, evenals de paarden Men verwacht ook de andere te kun nen redden, daar de storm iets is gaan liggen. In den afgeloopen nacht heeft het evenwel toch nog 20 gra den gevroren, DE HILVERSUM 3. Een N. S. F.- wisselstroom-toestel dat slechts 150 kost. Hoofdagent: J. M, POLDERMAN, Goes, felef. 129. De kachelexplosie. In het gezin van den heer De Vries te Boelenslaan te Leeuwarden is ver leden Dinsdag, zooals gemeld, de kachel uit elkaar gesprongen, ten ge volge van onvoorzichtigheid met pe troleum. De vrouw en de beide kin kinderen. een 14-jarige jongen en een 7-jarig meisje, werden daarbij zoo ernstig gewond dat overbrengen naar het ziekenhuis te Groningen nood- bleek. Het meisje is daar inmiddels aan de bekomen verwondingen be zweken. Naar wij vernemen is de toestand van de andere patiënten vrij goed. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. GeborenChristiaan Reinier z.v. Gilles Martinus de Witte en Wilhelmina Hendri- ka Reniersen. Huw.-aang.Abraham Remijnse 23 j. jm. en Suzanna de Bruijne 22 j. jd. Overleden Helena Cornelia van Gor- sel, 18 dagen, te Rilland-Bath. VEILINGSVEREENiGING „ZUID-BEVELAND". Groentenveiling van 16 Maart 1932. Witlof f 11 a 18, Idem 2e soort f 4, Spinazie 13 a f21, Spruiten f6 a £12, idem 2e soort f 4, Wortelen f 1,80, Kro ten f 0,80, Stekuien f 1,20 a f 1,70, Aard appelen £2 a f5,20, alles per 100 K.G., Bloemkool f8 a £14, Idem 2e soort f7, Roode kool f4, Witte kool £5,10, Krop sla 2e soort f 6, Prei f 0,20 a f0,80, alles per 100 stuks, Radijs 2,30, Selderij f 2,30, beide per 100 bos. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. Dagen Hoogwater Laagwater Vrm. Nam. Vrm. Nam. 17 Mrt. 10.02 10.51 2.56 3.48 18 11.32 4.39 5.27 19 0.20 0.58 6.06 6.46 20 1.26 1.55 7.11 7.38 21 2.18 2.42 7.54 8.17 22 2.59 3.25 8.33 8.52 23 3.40 4.04 9.10 9.25

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3