De weg tot geluk N® 52 Maandag IA Maart 1952 119® Jaargang. Buitenland, FroVlncienleaWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2,— buiten Goes Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17# na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorn. LANDBOUW EN CRISIS. Fruit. 's Gravenhage, 9 Maart. De direc tie van den landbouw deelt mede, dat het Journal officiel (staatskrant) een decreet van den president van de Fransche republiek bevat, waar bij de invoer van versch fruit uit een aantal landen wordt verboden met het oog op het voorkomen van de San José schildluis in die landen. In verband daarmede moeten zen dingen fruit uit een aantal landen, ook uit Nederfand, teneinde in Frankrijk te worden toegelaten, ver gezeld gaan van een certificaat van herkomst Een dergelijk bericht doet denken aan eigen fruit, waarvan de productie in onze provincie steeds van grooter beteekenis wordt. Speciaal gaan onze gedachten uit naar ons zacht fruit, omdat dit het eerst aan de beurt is, maar ook omdat dit in de voorgaande jaren de slechtste resultaten heeft op geleverd. De prijzen bewogen zich rond plukloon en afleveringskosten, zoodat er voor den teler zelf geen cent overbleef. Duizenden kilo's kruisbes sen zijn aan de struiken blijven han gen, niet alleen een groot bedrijfsver lies voor den teler, maar daarmede ging ook verloren een massa arbeids loon, dat in normale jaren in menig arbeidersgezin zoo echt doorsloeg. De nïet-leerplichtige jeugd vond hier een paar maanden volop werk tegen vaak hooge loonen. De uitvoer van kruis bessen bedroeg in: 1929 een hoeveel heid van 4658 ton, ter waarde van f644.000, 1930 'een hoeveelheid van 5073 ton ter waarde van f376.000. In 1929 brachten deze bessen dus ge middeld 13.3 cents, in 1930 gemiddeld 7.4 cents per K.G. op. In 1931 is de gemiddelde prijs nog belangrijk lager geweest, we durven niet hooger schat ten, aan de hand der noteeringen van de veilingen, dan 5V2 cents per K.G. Nemen we een opbrengst per H.A. aan van 8000 K.G., dan geeft dat bruto f 440. Hiervan gaat af aan plukloon f 160, aan vervoer f 20, wegen enz. f 12, blijft over f248. Voor pacht, grondbe werking, snoei, lasten, kunstmest, sproeien enz. mag men veilig f450 a f 475 rekenen, zoodat per H.A. een verlies kan worden becijferd van f230. Verklaarbaar derhalve, dat hier en daar reeds struiken zijn vernietigd. De teler neemt dan zijn verlies ineens; kapitaalsverlies is dat, en blijvend .ver lies aan werkgelegenheid. Zoo ziet men in korten tijd verloren gaan, wat naar aller overtuiging zoo'n mooi perspec tief opende voor ons gewest Geen wonder, dat stemmen opgaan voor regeeringssteun om te trachten met tijdelijke hulp deze cultuur in stand te houden. Het buitenland treft al meer uitvoer-belemmerende bepa lingen en ondertusschen wordt onze binnenlandsche markt overstroomd met buitenlandsch fruit De heer v. d. Graaff uit Biezelinge was zeker de tolk van velen, toen hij op de V.-D. vergadering te Goes op Dinsdag 8 Maart de aandacht van den spreker, het Kamerlid Ebels, hierop vestigde. De opmerking van den laat ste, dat dit buitenlandsch fruit in de eerste plaats moet worden beconcur reerd door prima kwaliteit, scherpe sorteering en doelmatige, zelfs smaak volle verpakking, kan zoo zonder jneer niet weg worden geredeneerd; we heb ben hier inderdaad nog wat op te knappen, doch aan den anderen kant is ook waar, dat die strijd zwaarder wordt, naarmate het buitenlandsch fruit meer burgerrecht zal hebben ver 37 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Dit is de echte weg, Myrtile", zeide hij. „Hij komt rechtstreeks van Cannes, rechtstreeks van het hek, waarover jij leunde. Den anderen weg namen wij alleen voor jou veiligheid." Haar mooie oogen zochten de zijne en werden beloond door een blik van sym pathie. Gerald was altijd op zijn best, als hij aan het stuurrad zat. Het ietwat weeke zijner trekken verdween, als hij al zijn ge dachten op den weg moest concentreeren. Hij reed altijd met het hoofd een beetje achterovergeworpen, niet uit begeerte om op te vallen, maar om als een echten mo torist zoover mogelijk vooruit te zien. „Ik denk", fluisterde Myrtile, „dat dit de weg is, welke naar het geluk leidt. De benedenweg is bochtig en kronkelend. Hier schijnt men vrijer te ademen, dichter bij iets te komen, dat men voelt en toch niet kregen, terwijl eveneens waar is, dat een breede schaar consumenten het buitenlandsch product prefereert, om dat het, nu ja, omdat het uit het bui tenland komt. We krijgen hier met onrustbarende hoeveelheden te doen. In 1929 bedroeg de invoer van appelen 12.122.000 K.G., ter waarde van f 2.551.000, in 1930 was het 16.933.000 K.G., met een waar de van f3.494.000. Deze cijfers klem men temeer, als we zien, dat wijzelf in 1929 uitvoerden 37.837.000 K.G. tegen een waarde van f 3.195.000 en in 1930 was dat ,slechfs 9.762.000 K.G. ter waarde van f 1.213.000. We zien dus, dat het buitenlandsch bruit binnen kwam tegen een prijs van 20—21 cents per K.G. en het onze uitging tegen een prijs van 8 Vb -13 cents per K.G. Hier uit zou men kunnen concludeeren, dat het buitenlandsch fruit den consument wel heel wat duurder komt te staan, dan ons binnenlandsche product en zou men geneigd zijn, het eerste als een soort luxe-artikel te beschouwen, waarop gerust wat kan worden ver haald om den binnenlandschen teler iets tegemoet te komen, zoowel in den prijs van het product, als op de kos ten, die het aanpassen aan de verschil lende nieuwe methodes medebrengt. Zonder vooruit te loopen op hetgeen de tuinbouworganisatie zal voorstel len, meenen we, dat hier wisselwer king kan worden gezocht tusschen het hard fruit, dat ingevoerd wordt en het zachte fruit, dat we uitvoeren. Die hoe veelheden staan tot elkander als 3 tot 1. Een matig invoerrecht op het eerste zou de pot kunnen vormen, waaruit voor het andere een uitvoerpremie kon worden betaald. Het mes zou dan „hard" en „zacht" snijden. Om van zoo'n maatregel in het a.s. seizoen nog te kunnen profiteeren, is het kort dag. W. DUITSCHLANDS PRESIDENT. Nog niet aangewezen. Volgens de voorloopige officieele gegevens zijn bij de gisteren gehouden stemming uitgebracht 37.660.377 gel dige en 8645 ongeldige stemmen. De absolute meerderheid bedroeg dus: 18.883.189. Volgens den voorloopigen uitslag kregen: Von Hindenburg 18.661.736 st Hitier 11.338.571 st. Thalman 4.982.079 st. Düsterberg 2.557.876 st. Winter 111.470 st. Daar geen der candidaten de abso lute meerderheid behaalde, is een her stemming op 10 April noodzakelijk. De nationaal-socialisten (Hitier) en de communisten (Thalmann) gingen beduidend in stemmental vooruit. Toch zal vooral bij de Nat Soc. wel teleur stelling zijn, daar de optimisten in dit kamp het mogelijk achtten, dat Hitier bij eerste stemming zou gekozen wor den. Het laat zich aanzien, dat Von Hin denburg bij de herstemming gemakke- kelijk de meerderheid zal halen, daar mogelijk vele communisten nu op Hitier zullen stemmen (in troebel wa ter is het gemakkelijk visschen), doch van de andere zijden zullen zeker wel genoeg stemmen komen om den hui- digen president te doen zegevieren. De stemming is vrij kalm verloopen. DE RADIO-DOKTER, steeds en over al te ontbieden. J. M. POLDERMAN. Goes, Telefoon 129. begrijpt. Het is meer zooals de lucht om de boerderij, wanneer ik soms voor het aanbreken van den dag placht op te staan, om langs de viooltjesbedden en de cypres- sen naar het hek te wandelen. De zon kwam op aan het eind van den weg". „Je bent een wonderlijk kind, Myrtile", zeide Gerald nadenkend. „Ik vraag mij af, wat er met je gebeurd zou zijn, als wij dien avond niet waren voorbij gekomen". „Dat weet ik", antwoordde zij. „Ik weet het zeker. Ik voelde het in mijn hart, toen ik over het hek leunde en naar het einde van den weg keek. Daar lag het geheim zinnige, waarnaar ik altijd schijn te heb ben verlangd. Dien avond was het het ge heim van het leven of dat van den dood. Jij kwam en daarmee het leven". Zij reden nu langzamer, kropen nu haast den effen, smallen weg op tot het hoogste punt. Gerald was nog nooit zoo onder de bekoring van het meisje naast hem ge weest, als hij nu op dit oogenblik voelde te zijn. Hij stak zijn linkerhand uit en zij greep die in de hare, haar handschoenen uittrekkend, zoodat haar vingers de zijne konden omklemmen. „En daar dit leven is", vroeg hij, „is het geheim je nu geopenbaard Tranen van geluk vulden haar oogen. „Er is niet langer een geheim", zeide zij Ivar Kreuger t Tragische einde van een luciferskoning De Zweedsche luciferskoning Ivar Kreuger, heeft, naar uit Parijs wordt gemeld, met een revolver een eind aai zijn leven gemaakt. Uit de omgeving van Kreuger wordt medegedeeld, dal de daad moet worden toegeschreven aan den bovenmenschelijken arbeid dien Kreuger in de laatste maanden heeft verricht Reeds gedurende zijn verblijf te New-York bleken de zenu wen van Kreuger niet tegen de ver moeienissen bestand en zijn toestand gaf zijn medewerkers daar al reden tot groote bezorgdheid. Zaterdagmorgen vond men den luci ferskoning dood in zijn Parijsche wo ning; een revolver, waarmede hij zich in het hart heeft geschoten, lag naast hem op het bed. In een afscheidsbrief heeft Kreuger medegedeeld, dat hij zich niet tegen de crïsiszorgen opge wassen voelde. De Zweedsche regeering beschouwt den dood van Ivar Kreuger als een na tionale ramp. Zaterdagavond is een speciale kabinetszitting gehouden, om te beslissen, welke maatregelen moeten worden genomen. Toen Ferrander, een lid van de di rectie der Zweedsche lucifersmaat schappij, het bericht van den dood ver nam, stortte hij ineen en was op slag dood. Uorsten Kreuger, de broeder van den overledene, heeft persoonlijk de noodige maatregelen genomen, in verband met de begrafenis van Ivar Kreuger. Het kabinet heeft besloten het par lement in speciale zitting bijeen te roepen. China en Japan. Berichten uit betrouwbare bron mel den, dat een deel van de Japansche troepen te Sjanghai teruggetrokken zal worden, zonder het resultaat af te wachten van de rondetafelconferentie De taak, waarvoor deze troepen ge zonden werden, is n.1. vervuld. Chineesch-Japansche onderhandelin gen over het staken van de vijande lijkheden te Sjanghai moeten reeds zijn begonnen. Een Fransch telegraafagentschap meldt, dat een vertegenwoordiger van de Chineesche regeering reeds met leer afgezant van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een onder houd heeft gehad, waarvan het resul taat echter nog niet bekend is gewor den. De zwavelzure ammoniak. Tweehonderd balen aangevraagd, twin tig toegewezen. De laatste dagen heeft men regelma tig berichten in ons blad kunnen lezen, als: 400 balen zwavelzure ammoniak werden aan het crisis-comité aange vraagd, en 20 werden er toegewezen." Soms merkt de berichtgever er dan laconiek bij op: „dat men niet weet hoe de ammoniak nu te verdeelen." We willen gaarne aannemen, dat de verdeeling inderdaad niet gemakkelijk zal zïjn, doch als richtsnoer zal toch allereerst moeten gelden: dat deze goedkoope kunst mest beschikbaar is gesteld voor de kleine, noodlijden de boeren. tot hem. „Ik weet, wat er is aan het einde van den weg, waar de zon placht op te komen. Ik weet het nu." Hij gevoelde zich niet recht op zijn ge mak. Het afdalen begon. Hij had zijn lin kerhand noodig. De schemering zou wel dra vallen. Hier en daar zag men reeds een vroeg licht tusschen de heuvels glin steren. De lucht was koel en frisch. Gerald, altijd licht vatbaar voor indrukken, voelde een onechte verrukking, onecht omdat ze alleen door een uiterlijke oorzaak werd gewekt. Zijn gelaat werd ernstiger, zijn toon was haast streng. „Wat wij hopen, dat je daar zult vin den, zeide hij, „is geluk. Heeft Christopher je verteld van die betrekking in Enge land „Ja", antwoordde zij. „Zou je het prettig vinden?" „Neen Hij reed een moeilijke bocht om en bracht de auto tot staan in een door een muur omgeven deel van den weg, een klei ne ruimte, waar men even kon uitrusten van de inspanning van het rijden. Onder hen lag de prachtige baai, de rots van Mo naco en het witte Casino schenen over de donkerblanwe zee te hangen. Er flikker den nu reeds meer lichten in de verte. Het nevelachtige landschap scheen in schoon In het bijzonder vestigen we hier de aandacht op, omdat, naar ons bericht werd, velen deze kunstmest aanvroe gen, die zeker niet tot deze categorie boeren gerekend mogen worden. Ongetwijfeld is, in dezen tijd, elke beer in zekere mate noodlijdend, maar er blijft een beduidend gradueel ver schil en met de verdeeling der ztva velzure ammoniak zal men daar reke ning mede moeten houden. Wij vertrouwen echter, dat de comi- té's, die voor de verdeeling zullen zor gen, en die in den regel wel geacht mogen worden met de plaatselijke (toe standen en de persoonlijke omstan digheden der aanvragers op de hoogte tc zïjn, hun taak serieus en naar de bedoeling van dezen steunmaatrege, zullen opvatten. PLAATSELIJK NIEUWS WISSEKERKE. Raadsvergadering. Een tapverb od Vrijdag vergaderde de gemeente raad. Afwezig smet kennisgeving de heer J. Flikweert, zonder kennisgeving de heeren S. Breure en J. Noordhoek. legen de gewoonte in werd de pu blieke tribune bezet door de caféhou ders en eenige werkloozen. Ingekomen bericht van de P.Z.E.M.. dat de gemeente, als de twee jaren van het leggen van de ondergrondsche kabel zijn verstreken, teruggave krijgt van 5 pet. der aanlegkosten. Van de gezamenlijke vergunninghou ders is ingekomen een verzoek om het tapverbod niet aan te nemen. Daarna werd op het in de vorige vergadering ingekomen verzoek, om een tapverbod voor den Zondag, prat advies door B. en W. uitgebracht. Daarin wordt o.a. opgemerkt: Uit rapporten blijkt, dat het normale café bezoek op de Zondagen, vooral tijdens de kerkdiensten, uiterst gering is, en de openbare orde daardoor in het minst niet wordt bedreigd. Wat de zedelijkheid betreft, deze wordt zeer zeker op de Zondagen op zeer ernstige wijze bedreigd, maar dan op een ter rein, dat buiten de café's gelegen is. Ook een direct gevaar voor de ge zondheid is er niet in te zien. Waarbij nog gewezen dient te worden op het feit, dat de taak van de politie aan merkelijk wordt verzwaard en aan een algeheele sluiting de voorkeur zou moeten worden gegeven, waaronder dan ook de verlofzaken vallen, die bij een enkel tapverbod niet worden ge troffen, deze maatregel wordt echter ongewenscht geacht, daar er toch voor vreemdelingen of doortrekkenden, ge legenheid moet zijn, zich hier op te houden, en de caféhouders reeds op den Zaterdag te zes uur 's namiddags zouden moeten sluiten, om zich tegen de geldelijke schade te dekken, daar alleen in dat geval het vergunnings recht tot de helft zou worden gere duceerd. Hoewel dus het principe waarvan adressanten uitgaan, huldigende, kun nen wij, aldus B. en W., niet eenstem mig adviseeren tot het in het leven roepen van de gewenschte verordening over te gaan, temeer omdat wij er van overtuigd zijn, dat adressanten hier mede niet zullen bereiken, wat zij beoogen. De heer Van Halst zeide o.a.: Mijn heer de voorzitter, toen U op onze ver gadering van 12 Febr. j.l. kennis deed van het adres, heb ik verbaasd ge staan. Zondagsrust heerscht er hier alom en het cafébezoek is zeer gering. Ook bij persoonlijk onderzoek bleek dat aan spr., want tijdens de gods dienstoefeningen was er te Wissekerk^ heid van vorm te winnen, wat het in kleur had verloren. „Maar je moet gelukkig zijn, Myrtile. Wij wenschen je gelukkig te zien", zeide Gerald. „Indien je wenscht, dat ik gelukkig ben", fluisterde zij, „zal ik altijd gelukkig zijn, omdat jij het bent jij Een oogenblik tevoren was Gerald nog vo) goede bedoelingen geweest, had goe den raad willen geven. Myrtile boog zich naar hem toe. Haar slanke gestalte, trillen de van liefde, scheen om zijn omhelzing te smeeken. Haar linkerarm bewoog zich naar zijn schouder, als om dien om zijn hals te slaan. „Geraldfluisterde zij. .Myrtile", smeekte hij, „je moet niet Toen waren al Gerald's goede voorne mens voor het oogenblik verdwenen. Haar lippen drukten zich op de zijne, warm en zoet met die innige liefde, welke uit de ziel alleen ontstaat, die aan niets anders denkt dan den hemel, de eenige woonplaats der liefde volgens de onschuldigen. Zij lag in zijn armen, opgewonden van geluk. Ergens op het veld beneden brandde een vreugde vuur van droge dennetakken en nog jaren daarna deed de aromatische geur van bran dend hout bij Gerald de herinnering aan deze weinige seconden weer ontwaken.. niemand in de café's. Terwijl er te Kamperland in één café drie perso nen aanwezig waren; de andere waren gesloten of ledig. Maar nog onbegrij pelijker wordt het, nu adressanten vragen om een tapverbod, en geen sluitverbod. Wordt de Zondag enkel ontheiligd door het gebruik van alco holische drank, en worden hier de hoogste beginselen afgemeten bij wijn en bier? Ofschoon de laatste stembus hier zich uitgesproken heeft voor een rechtsche meerderheid, aldus spr., zoo is er toch een storm van verontwaar diging door de gemeente gegaan, naar aanleiding van dit adres. Algemeen wordt dan ook hulde gebracht aan den kerkeraad der Herv. kerk, die gewei gerd heeft dit adres te teekenen. Hier mede hebben zij getoond, godsdiensti ge belangen hooger te stellen dan de partijbelangen. De resultaten zullen juist in tegenover gestelde richting gaan; men ziet het bij het vloek- en dansverbod. Op Christelijke feestda gen organiseert men fietstochten, doch 's middags in Goes, treft men ze aan in de dancings. Dit is de moraliteit, die gekweekt wordt door dwang. Laat imen ieder vrijlaten en door opvoeding in gezin, kerk en maatschappij, den men- schen leeren wat hun past. Wij vrij zinnigen zijn tegen eiken dwang. Daar om mijnheer de voorzitter ben ik ook tegen dit verzoek, omdat het de min derheid wil dwingen, de zedeloosheid doet toenemen, en den Zondag er meer door ontheiligd zal worden. Niemand meer het woord verlangen de, wordt het verzoek om een tapver bod in te voeren in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van de heeren Van Halst en O. de Looff tegen. De heer De Boer onthield zich aan stemming. Steunverleening. De bespreking omtrent steunverlee ning had tot resultaat dat de vereeni- gingen hier ter plaatse waren terug geschrokken van de vele administratie en de hooge eischen door den minister gesteld. De voorzitter achtte het ook beter, dat er werkverschaffing kon worden gezocht, en stelde voor namens B. en W. pogingen aan te wenden, die wel resultaat zouden hebben, om den spuiboezem van de haven te Kamper land in overleg met het betrokken wa terschap uit te diepen. De heer Kramer vroeg, of dan spoe dig hiermede zou begonnen worden. De voorzitter bevestigde zulks. Na overleg met het waterschap. De heer De Looff noemde het weggegooid geld dat daaraan besteed werd, en noemde als productief werk, het verbeteren van de vaargeul te Kamperland. Het voorstel om den spuiboezem uit te die pen werd in stemming gebracht en met de stem van den heer De Looff tegen, aangenomen. Daarna zeide de voorzitter, dat het wetsontwerp inzake de nieuwe weg in de Tweede Kamer is aangenomen. Daar het dagelijksch bestuur met een eigenaar, namelijk den heer Dees, over een is gekomen omtrent het onteigenen van gronden voor dat weggedeelte, zal daar in overleg met den ingenieur, spoedig begonnen kunnen worden, met het omleggen der sloot, eveneens als werkverschaffingsobject. Aldus wordt besloten. Vastgesteld werd het kohier honden belasting tot een bedrag van f402. Het periodiek aftredend lid van het Bur gerlijk Armbestuur, de heer J. Ver burg, werd met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter zeide, dat B, en W. voorstellen, om voor de gelden van de verkochte macadam teer te koopen om de wegen om het dorp te teren. Aldus werd besloten. Er was een flikkering van licht van een voorbijsnellende auto. Gerald richtte zich op, bleek en vol berouw. Myrtile's gelaat was als dat van een kind, dat den hemel heeft gezien. „Wij moeten verder gaan", zeide hij heesch. Zij zat achterover geleund in haar plaats zonder zich te bewegen, tot zij de laatste helling naar de stad begonnen af te dalen. „Mag ik van avond op je souper ko men, Gerald nu fluisterde zij. „Neen Zij lachte zacht in zich zelf. Er was nu geen enkele schaduw van teleurstelling meer op haar gelaat. „Dat is toch heel dwaas van je", pro testeerde zij. „Hoe kan je denken, dat het niet goed voor mij zou wezen te zijn, waar jij bent Bovendien wil ik, dat je met mij danst. Er komen heel mooie jonge dames op je partijtjes. Christopher heeft mij een paar er van aangewezen in de opera". „Ér is er geen, die zoo mooi is als jij", verklaarde hij. Zij glimlachte gelukkig. „Zal je van avond ook zoo denken vroeg zij. „Ik zal den ganschen tijd zoo denken en ik zal je verschrikkelijk missen", verze kerde hij haar. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1